• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דברים שלמדתי השבוע על מיסוי נדל"ן וחשוב לדעת(וחבל שלא ידעתי קודם)

• פותח הנושא bengi
  • פורסם בתאריך

bengi

משתמש רגיל
דירוג
1,005
• בהורשה של דירה ושליש אין פטור בכלל ממס שבח (בהורשה של יותר מדירה אחת יש מס שבח על שתי הדירות, אלא אם מקבל הדירה פטור ממס שבח מאחר וזו דירתו היחידה)
בהורשה של דירה אחת בדיוק, אז היא פטורה ממס שבח ללא קשר למספר הדירות של היורש.
• אם יש לי דירה אחת וקיבלתי דירה בירושה אז אפשר למכור את הדירה שלי בפטור ממס רק אם יש לי פחות מ-50% דירת ירושה - ראה 49ג
• ברכישה של דירה חדשה גם אם יש לי הרבה דירות בבעלותי כשכל אחת שליש עדיין אחשב רוכש דירת מגורים ראשונה. כלומר: אפשר לקנות הרבה שלישים של דירות ולא להיחשב כבעל דירה. רק מעל שליש דירה ניחשב כבעלי דירה.
• במס שבח זה לכאורה יותר מורכב ומסוייג אבל לפי מה שאמרו במוקד גם במס שבח כשיש דירה והרבה שלישים אז גם פטורים ממס שבח במכירת הדירה

• ברכישה של דירה חדשה גם אם יש לי הרבה דירות בבעלותי כשכל אחת שליש עדיין אחשב רוכש דירת מגורים ראשונה. כלומר: אפשר לקנות הרבה שלישים של דירות ולא להיחשב כבעל דירה. רק מעל שליש דירה ניחשב כבעלי דירה.

יש לי שאלה לגבי סעיף זה. יש לי דירה בבעלותי. אני רוכש שליש מדירה אחרת ומוכר אותו בהמשך. האם אני נחשב כבעל דירה שניה במס רכישה ושבח?

כמעט כל מה שרשמת אינו נכון, אל תתיימר להיות עו"ד, החוק מורכב מאד וסבוך, יש הרבה תכנונים שאפשר לעשות וגם הרבה תאונות מס שאפשר לעשות.
איני עו"ד ואיני מתווכן להכנס לתיקונים של מה שרשמת.

כמעט כל מה שרשמת אינו נכון, אל תתיימר להיות עו"ד, החוק מורכב מאד וסבוך, יש הרבה תכנונים שאפשר לעשות וגם הרבה תאונות מס שאפשר לעשות.
איני עו"ד ואיני מתווכן להכנס לתיקונים של מה שרשמת.

אורי איני מתיימר להיות עו"ד. כתבתי את הדברים אחרי פגישה עם עו"ד, ואחרי שחלק מהדברים שנשמעו לי מעט מוזר ביררתי בעצמי במוקד של רשות המיסים. אתה יותר ממוזמן לכתוב מה לא נכון, עוד לא מאוחר עבורי להחליף את עורכת הדין.

יש לי שאלה לגבי סעיף זה. יש לי דירה בבעלותי. אני רוכש שליש מדירה אחרת ומוכר אותו בהמשך. האם אני נחשב כבעל דירה שניה במס רכישה ושבח?

כן.
אגב אם תמכור בהמשך קודם את הדירה שבבעלותך ורק אחרי זה את השליש, לא תחוייב במס שבח.
ושוב, איני עו"ד, זו בדיוק התשובה שקיבלתי השבוע מפגישת ייעוץ עם עו"ד.

לדוגמא:
בהורשה של דירה אחת בדיוק, אז היא פטורה ממס שבח ללא קשר למספר הדירות של היורש.
לא מדויק, אם למוריש היו כמה דירות, לך יש עוד דירה, גם אם אתה ירשת דירה 1 בלבד אז אין פטור ממס שבח, יתכן פטור חלקי בדמות מס לינארי.
• במס שבח זה לכאורה יותר מורכב ומסוייג אבל לפי מה שאמרו במוקד גם במס שבח כשיש דירה והרבה שלישים אז גם פטורים ממס שבח במכירת הדירה
במצב כזה אתה בסיכון גבוה מאד להחשב עוסק בתחום ואז לא רק שתחשב בתור דירה נוספת, גם תשלם מס שולי במקום 25%.

כאמור אני באמת לא מנסה להכנס לויכוחים, אבל אני מדבר מנסיון, התחום סבוך, החוק משתנה בו חדשות לבקרים ובנוסף יש הוראות שעה זמניות שחלקן מוארך וחלקם לא, למשל עד לא מזמן היה פטור ממס שבח אם אתה מוכר דירת ירושה לצד ג' אבל תשלום מס מלא אם היית מוכר לאחותך...

מעניין לעניין באותו עניין. יורש שקונה את חלקם של שאר היורשים משלם מס רכישה ,ושאר היורשים מס שבח או שהחוק דורש משהו אחר?

לא מדויק, אם למוריש היו כמה דירות, לך יש עוד דירה, גם אם אתה ירשת דירה 1 בלבד אז אין פטור ממס שבח,
אבל למה שיהיה מס שבח? אין אירוע מס בפטירה.

אבל למה שיהיה מס שבח? אין אירוע מס בפטירה.
ברור, הכוונה במכירה.
יורש שקונה את חלקם של שאר היורשים משלם מס רכישה ,ושאר היורשים מס שבח או שהחוק דורש משהו אחר?
לא בהכרך, יש הרבה תכנונים שניתן לעשות ולא לשלם מס רכישה וגם לא מס שבח.

נערך לאחרונה ב:
כן. אבל זה באמת כל מקרה לגופו.
ויש היגיון שיורש שקונה ישלם גם מס שבח וגם מס רכישה ,או שבהגדרה אדם אחד לא יכול לשלם את 2 התשלומים בעסקה אחד?
דיברתי עם עורך דין והוא לא אמר שזה לא יתכן בהגדרה וזה נשמע לי קצת תמוה

ויש היגיון שיורש שקונה ישלם גם מס שבח וגם מס רכישה ,או שבהגדרה אדם אחד לא יכול לשלם את 2 התשלומים בעסקה אחד?
לא מבין מה הקשר להגיון אבל מס שבח משולם על ידי המוכר, מס רכישה משולם על ידי הרוכש. ירושה זה לא עסקה ככה שאין פה לא מס שבח ולא מס רכישה.
צד אחד יכול לשלם כל דבר שמסוכם עליו בחוזה.

שאלת כן/לא תשלום מס שבח לא קשורה ליורש אלא למוריש. תסתכל בסעיף 49ב(5) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ"ג-1963

שאלת כן/לא תשלום מס שבח לא קשורה ליורש אלא למוריש. תסתכל בסעיף 49ב(5) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ"ג-1963
גם זה לא נכון, זה יכול להיות תלוי גם בתנאים אצל היורש.

כמו מה?

אם למוריש היו הרבה דירות והוא הוריש ליורש דירה 1 והיא דירתו היחידה של היורש יוכל כן היורש למכור בפטור.
אם למוריש היו הרבה דירות והוא הוריש ליורש דירה 1 והיא אינה דירתו היחידה של היורש לא יוכל היורש למכור בפטור, יוכל כן לנצל תכנוני מס אחרים.
ובכל מקרה הפטור דורש את כל התנאים האלה במצטבר:
(א) המוכר הוא בן זוגו של המוריש, או צאצא של המוריש, או בן זוגו של צאצא של המוריש;
(ב) לפני פטירתו היה המוריש בעלה של דירת מגורים אחת בלבד;
(ג) אילו היה המוריש עדיין בחיים ומוכר את דירת המגורים, היה פטור ממס בשל המכירה.

עוד הפעם: התחום סבוך מאד והרבה עו"ד גם נופלים פה בתאונות מס, לא הייתי ממליץ למישהו לפעול לפי המלצות באינטרנט.
ויסלחו לי הנוברים בתחום: משעמם אותי והתעסקתי בו לצערי הרבה יותר מדי בשנים האחרונות אז אחדול.

• אהבתי
Reactions: YPV
לא מבין מה הקשר להגיון אבל מס שבח משולם על ידי המוכר, מס רכישה משולם על ידי הרוכש. ירושה זה לא עסקה ככה שאין פה לא מס שבח ולא מס רכישה.
ופעם היה מס על יציאה לחו"ל... העקרון שלהם להעלות את מס רכישה -שחשבו שיוזיל את שוק הדירות

ההיגיון הוא שנראה לי מוזר שיכול להיות שאדם אחד ישלם באותה סיטואציה גם מס שמוטל על המוכר וגם על הקונה
אם מישהו אחר רוצה לענות: כשאדם קונה את חלקו משאר היורשים לא מדובר בעסקה שמוטלת עליה מס שבח ורכישה?

כשאדם קונה את חלקו משאר היורשים לא מדובר בעסקה שמוטלת עליה מס שבח ורכישה?
בכל עסקה במקרקעין מוטלים גם מס שבח ומס רכישה, בתנאים מסוימים אפשר לקבל פטור מלא או חלקי ממס שבח וגם ממס רכישה, כולל בעסקה בין בני משפחה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
כ דברים שמשביחים דירה חדשה משמעותית? נדל"ן 14
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
ה גמל להשקעה לכמה דברים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
נ דברים קטנים (וגדולים) שאפשר לעשות למען איכות הסביבה אוף טופיק 71
G דברים שכדאי לעשות לפני תחילת משא ומתן על רכישת דירה נדל"ן 3
L מעוניין לקנות דירה ראשונה וצריך להבין הרבה דברים נדל"ן 33
סול למה לקנות דברים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 55
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה טירון. מנסה להבין דברים בסיסיים בקשר לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
P הגשת דוח שנתי אונליין - האם דברים מחושבים נכון? מיסים 4
לא חשוב שמות 5 דברים שאני כבר לא בטוחה לגביהם דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 181
V זיכרון דברים - למה? ואיך? אוף טופיק 27
Et1 דברים שמצאתי ליד הפח אוף טופיק 10
I זכרון דברים נדל"ן 1
P מנסה להבין כמה דברים לגבי קופת הגמל להשקעה שוק ההון 3
ק רכישת דירה ראשונה להשקעה, דברים שחייבים לדעת? נדל"ן 1
G מנסה להבין כמה דברים בסיסיים שוק ההון 5
S דברים שלא העזתי לשאול - מורה נבוכים אוף טופיק 17
unrealx דברים שצריך לחתום עליהם כדי לעבור ל- IRA שוק ההון 0
S אילו דברים יקרים קניתם ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
מ מותר לארגון להכריח חברים בו לשלם על דברים שהוא כופה עליהם לצרוך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
liranviper דברים שאני לא מבין על קרן נאמנות / ETF שוק ההון 5
amidar קצת שחרור קיטור, דברים הזויים, ופקס חינם :) אוף טופיק 30
yossik ממשלה חדשה - שני דברים שמדאיגים אותי. אוף טופיק 28
י תשקיף של קרן מחקה - מספר דברים מוזרים... שוק ההון 5
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
yossik השבוע בשוק פייסל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0

נושאים דומים

Back
למעלה