• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

גרייס או לא גרייס

teddypicker

משתמש רגיל
דירוג
123
תעזרו לי רגע עם חישוב בבקשה.
דירת קבלן בבנייה, החזר עתידי של 9100, משלמים לפי התקדמות במקביל עם שכ״ד גבוה באיזור ביקוש, מסגרות פרטיות לילדים, חו״ל פעם-פעמיים בשנה ועוד. כרגע חוסכים 5-10 בחודש אבל צפוי לרדת בעתיד עם גדילת המשפחה.

התמהיל מורכב מקל״צ/פריים.
כדי להקל על התזרים, שוקלים אופציה לגרייס - 6500 לשני מסלולים (קל״צ+פריים) או 8000 (פריים בלבד), חיסכון של 2600 או 1100 בתזרים החודשי בהתאמה.
בנוסף, אם לוקחים הגרייס ההחזר הסופי בשנים שנותרו עולה ב200-300 ש״ח לחודש.

אני הולך קצת לאיבוד בחישובים,
לכאורה נראה שהגרייס עצמו לא עוזר מאוד תזרימית וגם עולה לנו בין 18,000 ל36,000 נוספים לאורך חיי המשכנתא.

יש אופציה לצבור מזומן כעת ולהשתמש בחיסכון כדי לשלם החזר מלא כדי להגיע לתזרים חיובי, וכך לוותר על הגרייס.
מצד שני, אם כן לוקחים גרייס, אפשר להשתמש בכסף שנחסך כדי להחזיר חלק מהפריים. אפשר להניח שהכסף שיחסך לא יושקע במכשירים שתשואתם גבוהה מריבית המשכנתא (איזור ה4.5%).

איך הכי נכון להסתכל על זה?
האם לדעתכם חד משמעית שווה להימנע מגרייס בתנאים הללו?

לא יעוץ לא המלצה, רק מחשבות של אדם אקראי ברשת.

לאור ההערה בסוף, אני מניח שאתם מכניסים כל שקל הוני שיש לכם למשכנתא. וההערות בהתחלה רומזות שהמטרה בגרייס היא להימנע מכשל תזרימי.

אם זה המצב, צריך לנתח כמה גורמי סיכון: 1. הוצאות נוספות שתהיינה על הדירה כמו שדרוגים וכו'. 2. מדד? 3. עוד?

אחרי שלקחת את כל אלו בחשבון, נסה לבנות את ההחזרים החודשיים כך שהתזרים המשפחתי יהיה בפלוס. אם אתם מסוגלים לעמוד בהחזר מלא באמצעות כספים שתחסכו עד תחילת התשלום, זה כנראה עדיף. אם יש לכם מקור לכספים נוספים במידה ותחרגו מהתכנון (עשוי לקרות), אז משתלם לקחת את הסיכון להערכתי. כשאתה חייב כסף, יותר קל להיות יעיל פיננסית - לוותר על מותרות וכו'. (לאדם הממושמע כמובן)

אבל מה אם לא תצליחו לחסוך מספיק עד תחילת התשלומים כדי לעמוד בהחזר מלא? האם יש הבדל בין שני המסלולים של הגרייס? כן, באחד התזרים יהיה בטוח יותר ואילו בשני פחות. מכיוון שציינת שהתזרים כיום הוא 5-10 אחרי הוצאות, ושהחלק התחתון של האינטרוול נמוך מכל אחת מן האופציות לגרייס, הייתי הולך על האופציה שכוללת תשלום נמוך יותר (6500). יש דרך אחת להפסיד במשחק, והיא להיות בתזרים שלילי לאורך זמן.

נגיד מפטרים אותך מחר, איך תסתדרו אם יקח לך חצי שנה למצוא עבודה?

תודה רבה על התגובה @Therealdeal

לאור ההערה בסוף, אני מניח שאתם מכניסים כל שקל הוני שיש לכם למשכנתא.
האמת שלא, אם אתה מדבר על הון קיים - אנו נותרים מושקעים כרגע במדדים וRSU, אולי נחזיר קצת במסלול הפריים בשלב מסוים מחיסכון ממשכורות אבל המטרה היא להגיע להחזר נוח של 8-9 ולהשקיע כסף ״חדש״ בשוק ההון.

וההערות בהתחלה רומזות שהמטרה בגרייס היא להימנע מכשל תזרימי.
זה נכון.

אם זה המצב, צריך לנתח כמה גורמי סיכון: 1. הוצאות נוספות שתהיינה על הדירה כמו שדרוגים וכו'. 2. מדד? 3. עוד?
האכלוס יהיה עוד כשנתיים, כלומר בתקופה הזו החיסכון הולך לפקדונות שמיועדים למטרות האלה.

אבל מה אם לא תצליחו לחסוך מספיק עד תחילת התשלומים כדי לעמוד בהחזר מלא?
כאמור יש חסכונות שבמקרה הצורך נפדה. בתקופה הנוכחית יש יכולת חיסכון של מעל 10k בעקבות עסק עצמאי (שאני לא יודע עוד כמה זמן אשמור עליו), אז דה פקטו כבר התחלנו לחסוך.

נגיד מפטרים אותך מחר, איך תסתדרו אם יקח לך חצי שנה למצוא עבודה?
נקודה טובה, מעבר לחסכונות הנ״ל שאפשר לפדות בעת חירום, אני במקצוע עם ביקוש רב ובעל ניסיון יקר ערך למעסיקים. בנוסף להעסקתי כשכיר, יש לי עסק עצמאי (אמנם באותו תחום) כך שאני מרגיש שיש לי כרית ביטחון ביחס לרוב האנשים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T גרייס ומועד לקיחת משכנתא - דירה מקבלן נדל"ן 7
MichaelScott הלוואת גרייס לכל החיים נדל"ן 13
G ייעוץ לגבי גרייס ומיחזור משכנתא למטרות הגדלת הון ההשקעה נדל"ן 3
א הלוואה של 100K שח גרייס לשלוש שנים בP-0.5 . מה לעשות עם הכסף? שוק ההון 2
A הלוואה כנגד קה"ש, חסכון פנסיוני או IRA והלוואה מהבנק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 19
E להמשיך לדוקטורט בפיזיקה או להסתפק בתואר שני? התפתחות אישית 5
J פריסייל אמיתי או פקטיבי נדל"ן 4
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כרטיסי מועדון: הונאה או שמשתלם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
A איתור מטען במכס לפי ח.פ או שם חברה מיסים 0
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
M מתימטיקה, פיסיקה או מדמ"ח התפתחות אישית 7
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 5
Z פיצויים: למשוך או לא למשוך? זאת השאלה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
רוטב פיצה שכונת הפארק בבאר שבע-בעד או נגד. נדל"ן 3
I כלכלה ומשפטים או כלכלה חשבונאות? התפתחות אישית 3
S IBKR או מיטב טרייד? שוק ההון 8
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
littleSeal פתיחת מיזם או עסק התפתחות אישית 3
ח הלוואה ארוכה עם החזר נמוך או קצרה בהחזר גבוה צרכנות פיננסית 2
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
עידו ג לימודים - לרוחב או לעומק? התפתחות אישית 7
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
מ Interactive brokers העולמית או ישראל שוק ההון 7
M איך כדאי למשוך RSU פירותי? בפעימה אחת או פעימות קטנות? מיסים 27
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
E הלוואת ״חרבות ברזל״ או פתיחת חסכונות - צורך בכסף זמין צרכנות פיננסית 1
P מתלבט אם להשאיר בבנק או להעביר לאינטראקטיב שוק ההון 43
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
מ קנייה של S&P500 דרך בנק הפועלים(חשבון הייטקזון) או מיטב/IBI? שוק ההון 10
צ אקזיטון כן או לא? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 19
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
N קרן אירית או אמריקאית שוק ההון 5
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
ש מה לעשות בגירושין למכור או לקנות בית נדל"ן 11
A הפסדים ברי קיזוז - חיובי או שלילי? מיסים 1
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
E פנסיה או רק פוליסת אובדן כושר עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10

נושאים דומים

Back
למעלה