1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

גמול השתלמות IRA לשכיר ועצמאי

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י קמצן מורשה, ‏9/5/19.

1. קמצן מורשה

קמצן מורשה משתמש ותיק

היי,

במטרה למקסם את ההטבות ומגני המס שמגיעים לי רציתי לדעת מה עושים במצב שפותח החשבון הוא גם שכיר וגם עצמאי?

עד היום המעסיק הפריש כספים לקרן פנסיה כחוק אבל החודש שונה חוזה העסקה ואני חושב שזה הזדמנות טובה לבקש מהמעסיק קרן השתלמות שאליה אוכל להפריש את המקסימום הפטור ממס בשנה.

במידה ואין כפל הטבות מס, האם נכון יותר לפתוח קרן השתלמות IRA כשכיר?
    מכיון שגם המעסיק מפריש כספים לקרן השתלמות וגם בגלל שסכום ההפקדה הפטור ממס גבוה יותר בכמה מאות שקלים נירא לי שפתיחת קרן השתלמות כשכיר היא אופציה טובה יותר. (אני צודק?)

במידה והמעסיק לא יסכים לפתוח קרן השתלמות, אוכל לפתוח קרן בעצמי כעוסק פטור (התיק קיים).

תודה

2. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

למעסיקים אין עץ כסף.
    כל שקל שהוא שם לך בקרן השתלמות, זה שקל שבא על חשבון שקל שהיה יכול להגיע אליך ברכיב אחר במשכורת.

אפשר להתווכח אם עדיף שהמעסיק ישים שקלים בקרן השתלמות או בנטו, אבל זה לא עונה על השאלה אם עדיף שזה יגיע מהעסק העצמאי או מהמעסיק
    אתה מתכוון שאין לך באמת עסק, אלא רק תפקיד מהנטו לקרן השתלמות עצמאית קיימת? אם כך ברור שעדיף דרך המעסיק.

קמצן מורשה אוהב/ת את זה.
  3. קמצן מורשה

קמצן מורשה משתמש ותיק

כמובן, אבל זה חלק מהמשא ומתן על השכר.
    פסיכולוגית למעסיק הרבה יותר קל לשלם לי X בברוטו ולהפריש כסף לקרן השתלמות לעומת לשלם לי X+ ההפרשה שאולי הייתי יכול לקבל ברקן השתלמות.

מכיון שכרדע המצב הוא שהשכר שבקתי הוא X, אינני יכול לבקש X + כסף בברוטו ולכן פתיחת קרן השתלמות דרך המעסיק תהיה העלה בשכר מבלי להעלות את הברוטו בתלוש...

נכון חלקית,
    יש לי עסק והוא מכניס קצת כסף, כמובן שהמשכורת שלי כשכיר היא המשכורת העיקרית.

השאלה הגדולה היא האם יש כפל הטבות מס? כלומר האם אני יכול להפקיד את התקרה הפטורה ממס בקרן השתלמות כשכיר ובנוסף לפתוח עוד קרן השתלמות כעצמאי וגם שם להפקיד את התקרה הפטורה ממס? 36K~ בשנה במקום 18K~ בשנה

4. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

שקל שהוא שם לך בקרן השתלמות זה שקל שיורד לו מהמאזן, נקודה.

מעסיק טוב יודע להבדיל בין פסיכולוגיה לכלכלה.
    לא הייתי רוצה לעבוד בשביל אחד שלא.

לא תוכל להפקיד 36 ולקבל עליהם הטבת מס במשיכה. יש טענות שקופות הגמל לא יעלו על זה ואז תצא נשכר. לא נראה סיכון ששווה לקחת.

מה שכן, אם המעסיק הפקיד לך פחות מהמקסימום (11,880) תוכל להפקיד לחשבון העצמאי ולקבל ניכוי מההכנסה שלך עד 4.5% מהרווח שלך כעצמאי ובכפוף לאותה תקרה.

5. Nina T

Nina T משתמש ותיק

שים גם וגם!!
    התקרה להפקדה כעצמאי היא כ18א ש"ח התקרה להפקדה למעסיק ולשכיר היא כ15א ש"ח. המסלול של קה"ל הוא המסלול הכי טוב שקיים כיום בשוק. . כעבור 3 שנים או 6 שנים הרווח פטור וכמו כן הפקדות המעסיק הן פטורות עד לסכום שציינת. הרבה יותר כדאי לך לבקש קרן השתלמות על פני העלאה בשכר. אם תקבל העלאה תצטרך לשלם עליה מיסים וכאן יש מסלול מניב .
    מס הכנסה מזה שנים מנסה להפטר מהמסלול הזה וכל שיחה שיש לי עם מפקחים במס הכנסה, הם מכריזים שהשנה זה ייעלם. כמדומני הקטינו את הסכומים לאורך השנים.
    אני מכירה אנשים שלא אכפת להם לפתוח תיקי עוסקים ולו רק בשביל ההטבה הזו (למרות שלדעתי סכום של 18א להפקדה הוא מגוחך להטריח עבור דיווחים והתנהלות מול רשויות המס)

פנסיה כעצמאי מעניקה אפילו הטבות מס גדולות יותר, אך כאן יש בעייתיות עם הקטנה אפשרית של סכומי הקצבה בעתיד, איזונים אקטואריים ודמי ניהול מהפקדה

6. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אסור לייעץ כאן בפורום.

הן יותר קרובים מזה, הפרש של כמה מאות שקלים.

הן לא פטורות מדמי ניהול.

זה לא הופך את זה לחכם.

7. Nina T

Nina T משתמש ותיק

לקה"ל אין דמי ניהול על הפקדות- שזה יתרון מול הפנסיה. הן מוחזקות לטווח של 3 עד 6 שנים וניתנות לפרעון במלואן ולא בקצבה. הן פטורות בהפקדה ופטורות במשיכה. אני לא חושבת שאני נותנת ייעוץ, אני מציינת יתרונות. החסכון במיסוי עולה פי כמה על דמי הניהול שהם בהחלט גבוהים לעומת אם היית מפקיד בSPY
    נגיד שאתה בוחר קה"ל סנפי כשכיר על סכום של 100 עם תשואה של 7.% מנוטרל אינפלציה ודמי ניהול של 0.35%. זה יוצא 150 בסוף 6 שנים ריבית דה ריבית דמי ניהול 3.1 אין מס!- רווח נקי של כ47
    מנגד אתה מקבל 100 בשכר - משלם מס כ20% ביטוח לאומי כ10% ומפקיד בסנפי בקרן אינדקס 70. דמי ניהול 0.06% תשואה 7% יתרה 105 דמי ניהול 0.38 רווח נקי 34 מס 25% 8.66 רווח לאחר מס 26

ז"א במסלול קה"ל עשית תשואה נטו הגבוהה ב180% אם היית מפקיד במסלול רגיל שילמת מיסים של 38.66 לעומת מס אפס- פעם אחת כי קיבלת את הסכום כמשכורת ולא כקה"ל ופעם שנייה משום שההפקדה לא היייתה במסלול פטור ממס.

היתרונות הם מאד גדולים. גם למשל בגמל להשקעה, למרות שהקופות שוחטות בדמי ניהול- עדיין החסכון יהיה כ14% לעומת מסלול רגיל, אך החסרון כאן הוא שהכספים יתקבלו רק כקצבה ושאין יתרון מס בעת ההפקדה

8. Yoss

Yoss משתמש בכיר

אין ספק שהיתרונות מבחינת מיסוי בהפקדה הם משמעותיים, אבל הם מוגבלים בתקרה (אאל"ט, כתלות בשכר ו/או הכנסות כעצמאי).
    ללא היתרון הזה (כלומר, מעבר לתקרה הזו, שלא לומר קופ"ג להשקעה), הטבת המס על הרווחים כבר הרבה פחות כדאית, בהתחשב בדמי הניהול (לא אכנס כאן לחישובים מדוייקים, נידון לעייפה בפורום).

roneng אוהב/ת את זה.
  9. roneng

roneng משתמש בכיר

אני נורא אוהב אנשים חדשים שמגיעים לפורום ו"מפציצים" בכזה ביטחון, בלי באמת לבדוק ולדעת יותר מידי.

היו פה כבר מספיק דיונים על כדאיות של קה"ש/קופגל"ה. המסקנה בקצרה היא שזה לא כלכך פשוט כמו שאת עושה את זה.
    זה לא שאין יתרונות לקה"ש, אבל יש לה גם לא מעט חסרונות. ברמה כזאת שממש לא בטוח שהיא משתלמת.

כמו שאמרו, התקרות שרמת לא ממש נכונות, אבל מילא.
    הבעיה היותר גדולה זה שאי אפשר לקבל את הטבת המס בהפקדה בגובה שתי התקרות בייחד, אלא יש תקרה אחת (ובמקרה של הפקדה גם הרבה יותר קל "לבדוק" את זה, כי בתור עצמאי חייבים גם ככה להגיש דו"ח שנתי שהמידע הזה מופיע בו).
    במשיכה עקרונית גם אמורים לקבל הטבה רק עד תקרה אחת, אבל כרגע זה פחות נאכף מסיבות טכניות (מה שיכול בהחלט להשתנות בעתיד).

FIYaacov אוהב/ת את זה.
  10. Nina T

Nina T משתמש ותיק

11. RustyJ

RustyJ משתמש ותיק

היא תמיד משתלמת עד שהופכת לנזילה על שום הטבות המס הגלומות בהפקדה.
    אחרי שנזילה אכן יתכן כי כדאי לפדות.

12. roneng

roneng משתמש בכיר

רק אם אתה מרוויח מספיק כדי באמת לקבל את הטבת המס.
    לפתוח עוסק פטור/מורשה שאין לו כמעט הכנסות רק בשביל להפקיד לקה"ש, לא באמת יתן לך הטבות מס.

RustyJ אוהב/ת את זה.
  13. roneng

roneng משתמש בכיר

קצת קשה לענות כשהתשובות שלך בתוך הציטוט, אבל אני אנסה בכל זאת.
    להבא את יכולה לסמן את הקטע שאת רוצה לענות לו עם העכבר, ואז תיפתח לך לשונית קטנה שרשום עליה "צטט הודעה". לחיצה על הלשונית תצטט רק את הקטע המסומן במקום את כל ההודעה.
    בגדול - דמי ניהול.
    אני לא זוכר בדיוק את המספרים (זה תלוי בטווח ההשקעה ובדמי הניהול), אבל בגדול המסקנה הייתה שבדמי ניהול 0.5% יותר משתלם לפתוח את הקופה כל 7 שנים מאשר להשאיר אותה עד הפרישה. בדמי ניהול של 0.2% ומטה זה כבר פחות חד משמעי.
    צודקת. טעות שלי.
    אגב שימי לב שהתקרה להטבת מס בהפקדה לעצמאי (שהיא ההטבה החשובה, לדעתי) נמוכה בהרבה ועומדת על כ12 אש"ח.
    זה לא שהחוק השתנה אלא שפעם פשוט פחות בדקו את הדברים האלה. (יכול להיות שהפחיתו גם תקרות, אבל זה סיפור אחר).
    גם היום לא תמיד יתפסו אותך אם תפתחי 2 קופות שונות (אחת עצמאית ואחת שכירה), ויש סיכוי שאם לא תדווחי בעצמך אז תצליחי לקבל פטור ממס בשניהם.
    זה עדיין לא הופך את זה לחוקי, וזה גם לא אומר שבעתיד לא תיהיה להם דרך יותר יעילה לבדוק ולתפוס אנשים שמנסים להעלים ככה מיסים.

14. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

לא טעית.
    15,712 כפול 10% כפול 12 זה 18,854.
    :)

roneng ו-Yoss אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.