• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

גיל 30 - תירוץ טוב להתחיל יומן

Apache

משתמש רשום
דירוג
19
שלום לכולם,
עוקב אחרי הסולידית כבר כמה שנים (עוד לפני שהיה פורום). משתדל לנהל את הכלכלה האישית בצורה די מסודרת עוד מתקופת הצבא.
החלטתי לנסות לכתוב יומן גם כדי לעשות לעצמי סדר בראש וגם כדי לשתף בהתלבטויות כשיהיו ואולי לשמוע כל מיני דעות
קצת רקע אישי:
בן 30, ללא ילדים, מהנדס (לא הייטק).
תמיד אני זוכר את עצמי מחושב ומסודר עם כסף. אין לי מושג למה, המשפחה מאוד שונה - לא בדיוק פזרנים ובזבזנים אבל גם לא עוקבים, לא עושים סקרי שוק, משלמים הון על חשבונות מיותרים כי למי יש ראש להתעסק, על השקעות אין בכלל מה לדבר. מקסימום קופ"ג/פקדון שלא עוקבים מה התנאים שם ואיפה זה מושקע.
התחלתי ממש להתעניין בתחום בזמן הצבא כשקראתי את "אבא עשיר אבא עני" של חבר. פחות התחברתי לפן ה SELF HELP בספר אבל הוא ממש הדליק נורה לנושא של לתת לכסף שלך לייצר עוד כסף.
לצערי (וגם שמחתי) אחרי הצבא עבדתי ודי מהר התחלתי תואר ולא היו לי באמת כספים להשקעות רציניות ולא באמת עשיתי עם הרצון הזה משהו משמעותי.
נריץ קדימה כמה שנים - קורס בסיסי בכלכלה שעשיתי במהלך התואר פתאום שם לי מול העיניים כמה נוסחאות פשוטות שאפשרו לי באמת להבין מה המשמעות של היוון, עלות החלופה שלא נבחרה, אפקט ריבית דריבית וכו' - הרבה מושגים שהכרתי אבל עד שלא שמתי מספרים מאחוריהם וביצעתי את החישובים בעצמי לא באמת נפל לי האסימון כמה הם חשובים.
בערך באותה תקופה גם התחלתי לעבוד - אז פתאום יש גם מוטיביציה ועניין מחודש (גם הסולידית והספר הליכת אקראי בוולסטריט תרמו) וגם משאבים שנצברים לאט לאט ואפשר וצריך להתחיל לחשוב מה עושים איתם.

עד כאן רקע קצר, קצת על המצב היום:
  • כ 230K הון נזיל (מזומן+תיק השקעות) ועוד סכום דומה לא נזיל (פנסיה+קה"ש)
  • תיק ההשקעות בעבר היה מאוד מפוזר (שם קוד למבולגן), בשנים האחרונות די צמצמתי אותו למספר קרנות עוקבות אחרי מדדים עולמיים, משתדל שלא להשקיע בשוק הישראלי כי לדעתי יש מספיק חשיפה אליו בקרן הפנסיה וקה"ש
  • דירה בשווי כ 1M, עם משכנתא בגובה כ 60%
  • סגנון חיים לא בדיוק סולידי, אבל גם לא פזרני - דירה ורכב צנועים, נוסעים לחול בממוצע פעם בשנה, לא קונים מותגים ואוכלים בערך פעם בחודש-חודשיים. חשבתי על זה לא מעט בשנים האחרונות - על איפה אני מכוון להיות בסקאלה בין חסכון קיצוני לבזבוז קיצוני. כרגע מרגיש די טוב עם איפה שאני נמצא, אומנם יש רצון לצבור נכסים וגם אולי לפרוש מוקדם אבל מצד שני אין רצון להגיע לשם עם תחושת מסכנות ושלא חייתי את החיים. חוסך כ 40% מהנטו.
אחד הדברים שאני שמח בדיעבד שעשיתי זה לעדכן באקסל מעקב את המצב הכלכלי כל תקופה (בד"כ 1-4 חודשים תלוי בעומס) בלי לדרוס את העדכון הקודם.זה מאפשר לי מבט רחב על ההיסטוריה ונותן הרבה מוטיבציה להתמיד. מאוד מצפה ומקווה להתחיל לראות בשנים הקרובות סטייה מעלייה לינארית (משכורת) ויותר תשואות מתיק ההשקעות.
3dXgzK8

מקווה שיש עניין, בפעם הבאה אנסה להיכנס קצת להרכב ההשקעות ותוכניות לעתיד ;)

@Apache , ברוך הבא לפורום!

תשמע. כל הכבוד שאתם מצליחים לאכול רק פעם בחודש חודשיים. אנחנו אוכלים כמה פעמים ביום, מה הסוד שלך? :)
:)
אני לא מוצא אפשרות לערוך, נראה לי שהכוונה ברורה
משום מה גם התמונה שהעליתי לא עובדת, אבל לא מצאתי בפורום מדריך לצירוף תמונות
@Apache , ברוך הבא לפורום!
תודה רבה!

קראתי את "אבא עשיר אבא עני"
אם אהבת את הספר אז יש לי עוד שני ספרים ששינו לי את החיים:
"האיש העשיר ביותר בבבל" - אתה כבר מכיר את רוב הדברים שרשומים שם אבל הספר מבוסס על ממצאים ארכיאולוגיים מתקופת בבל וכתוב בצורה סיפורית יפה מאוד שמתאימה גם לנוער.
"חשוב והתעשר" של נפוליאון היל - הפרק הראשון כמעט ייאש אותי אבל בהמשך הספר ממש שינה לי את החשיבה ורק בחודש האחרון קראתי אותו 4 פעמים ואני לא מצליח לזהות את עצמי מלפני שנחשפתי אליו.

אם אהבת את הספר אז יש לי עוד שני ספרים ששינו לי את החיים:
"האיש העשיר ביותר בבבל" - אתה כבר מכיר את רוב הדברים שרשומים שם אבל הספר מבוסס על ממצאים ארכיאולוגיים מתקופת בבל וכתוב בצורה סיפורית יפה מאוד שמתאימה גם לנוער.
"חשוב והתעשר" של נפוליאון היל - הפרק הראשון כמעט ייאש אותי אבל בהמשך הספר ממש שינה לי את החשיבה ורק בחודש האחרון קראתי אותו 4 פעמים ואני לא מצליח לזהות את עצמי מלפני שנחשפתי אליו.
הוא כותב בפרק 2 שתשוקה לעושר שעולה עד כדי אובססיה עם תכנון וכו תביא למטרה. מיד עצרתי והלכתי לקרוא ספר ברוח האסכולה הסטואית כתרופה;)

למרות שלא קראתי את הספר, או כל ספר אחר בנושא (אולי פרט לאבא עני אבא עשיר בצעירותי) כי אני לא אוהב את האשליה שכל הספרים האלה נותנים שפיצחת את השיטה בזכותם כשבעצם, אני אצטט משפט שהיה תלוי באחת המעבדות שיצא לי לעבוד בהן "simulation is like masturbation, the more you do it the more you think it's the real thing", הוא צודק. הרצון האובססיבי להתעשר דוחף אותנו לנסות ולא לוותר. מי שטוב לו היכן שהוא הוא כמו אבן, לא מתאמץ

אפשר להתאמץ בעוד דרכים חוץ מאשר להגדיל את חשבון הבנק..
אם הייתי מבין למה עושר טוב אולי גם אני הייתי נכנס למרוץ המוזר הזה

מזדהה עם עניין האקסל זה נותן תמונה רחבה, בהצלחה!

עושר טוב מכמה סיבות. הוא מרחיק אותנו מהקו האדום שבו אנחנו נאלצים לגור בארגז של מקרר ולאכול מהזבל. הוא מאפשר לנו לחיות בכיף ובנוחות. לא סתם לשרוד אלא גם להנות מהמסע. לחיות בבית נעים ומרווח שמעוצב כמו שאנחנו רוצים עם חצר גדולה מספיק כדי שתהיה לנו פרטיות, ואנשים אחרים יעשו עבורנו את כל המטלטת שאנחנו שונאים לעשות, לנסוע באוטו שכיף לנו בו, נוח, בטוח, אמין, חזק, והכי חשוב, מאפשר לתת לילדים שלנו נקודת פתיחה טובה יותר לחיים.

הרצון האובססיבי להתעשר דוחף אותנו לנסות ולא לוותר.
"אהב כסף לא ישבע כסף" . בעיני, רצון אובססיבי הוא מתכון כמעט ודאי לחיי אומללות והשוואה לסטנדרט שלעולם לא נשיג.

"אהב כסף לא ישבע כסף" . בעיני, רצון אובססיבי הוא מתכון כמעט ודאי לחיי אומללות והשוואה לסטנדרט שלעולם לא נשיג.
+1
מסכים לחלוטין.
חומר (ולא רק חומר) לא מספק אותנו. הוא מיצר אינפלציה של סיפוק. וכשיש את כל זה:
לחיות בבית נעים ומרווח שמעוצב כמו שאנחנו רוצים עם חצר גדולה מספיק כדי שתהיה לנו פרטיות, ואנשים אחרים יעשו עבורנו את כל המטלטת שאנחנו שונאים לעשות, לנסוע באוטו שכיף לנו בו, נוח, בטוח, אמין, חזק, והכי חשוב, מאפשר לתת לילדים שלנו נקודת פתיחה טובה יותר לחיים.
אנחנו מתרגלים צ׳יק צ׳ק ומשתוקקים לעוד.

לא סתם לשרוד אלא גם להנות מהמסע.
זו בדיוק הכוונה שלי, והקדשתי לזה לא מעט מחשבה בשנים האחרונות.
כן, הייתי יכול להדק יותר את החגורה ולטחון שעות כדי להגדיל את ההכנסות ואולי לצאת לפנסיה בגיל 40-45.
אבל אז מה? לא אשב בבית 40 שנה, ואם הייתי צריך לבחור תחום לעבוד בו כנראה שזה היה אותו תחום שאני עובד היום או משהו מאוד דומה.
אני חושב שמילת המפתח כאן היא איזון - בין חוויות ונוחות בהווה לבין חוסן כלכלי ורווחה בעתיד, וסה"כ אני מרגיש שאני בנקודה טובה.

עושר טוב מכמה סיבות
ברור שעושר הוא דבר מעולה בפני עצמו. השאלה מה אתה נותן בתמורה לממון. אתה בעצמך כתבת היכנשהוא שאנשים פה רוצים לפרוש מוקדם כי עבודה זה לא משהו:

תיראה את כולם כאן בפורום, חולמים על פרישה מוקדמת ועל היום שלא יצטרכו לבוא יותר לקיוביק.
הטענה שנהנים מהעבודה או מהאתגרים היא פשוט מנגנון התמודדות עם הדיכאון

ברור שעושר הוא דבר מעולה בפני עצמו.
עם כוכבית.
העושר לעיתים משנה את האדם ותמיד משנה את היחס כלפיו של חלק מהאנשים ואת מערכות היחסים שלו.
חלק יותר וחלק פחות, יש כאלו שלא רואים בשינויים האלו משהו שלילי, אבל אין טעם להתעלם מכך ומהעובדה שיש אנשים שכאשר הם מתעשרים, הם נפגעים מההשלכות של המצב החדש.

ועוד כוכבית: אני מדבר על עושר בפרשנות של הרבה יותר מאשר בית ורכב נוחים.

+1
אנחנו מתרגלים צ׳יק צ׳ק ומשתוקקים לעוד.
לגמרי.
יש לי מכר עשיר, הוא יכול לחיות בסגנון שהאחד תיאר עד סוף ימיו בלי לעבוד כלל.
למרות זאת, הוא עובד יותר קשה מכל יתר האנשים שאני מכיר וכל הזמן מדבר על כך שהוא יצבור עוד ועוד כסף ועוד ועוד סמלי סטטוס.
הטענה שנהנים מהעבודה או מהאתגרים היא פשוט מנגנון התמודדות עם הדיכאון
אמירה פטרונית, מכלילה ופשוט לא נכונה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I חוק חינוך חינם עד גיל 3 - יש כזה? מיסים 105
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
כ הקלות מס רווחי הון מעל גיל 60 - כולל קרנות נאמנות? מיסים 35
מ IRA לאחר גיל 67 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
בובין חוט-השני פנסיונר מעל גיל 60 - קרנות השתלמות, קופות גמל והגיון בשיגעון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
י תכנון מס דיבידנד זר מעל גיל 60 מיסים 8
deussex קופות גמל לאישה אחרי גיל פנסיה במקום העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
ס בניית תיק השקעות-גיל 20 שוק ההון 19
H הפרשה פנסיונית לאחר גיל פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
F לאיזה גיל מתייחס 'פנסיה צפויה' פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
א חסכון / השקעה בבורסה על שם קטין עם הגבלת גיל פתיחה שוק ההון 19
J דיווח מאמצע מסע - לקראת גיל 50 יומני מסע אישיים 31
מ יומן מסע אישי - גיל 33 יומני מסע אישיים 10
ע גיל 60 ומיסוי מניות RSU לפי תוכנית 102 מיסים 5
O משיכת כספי פנסיה לפני גיל 67 לבעלי בעיות בריאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I משיכת רווחים מהתיק הפרטי לאחר גיל 60 שוק ההון 0
yodo חסכון לכל ילד לאחר גיל 21 שוק ההון 3
B הטבות מס בשוק ההון מעל גיל 60 מיסים 1
ק גיל 40, מצב כלכלי חדש - מה הלאה? יומני מסע אישיים 32
A התייעצות לגבי לימודי מקצועות הייטק - גיל 27 התפתחות אישית 34
D גיל זהב מיסים 11
ה שינוי מקצועי לקראת גיל ה40. התפתחות אישית 10
E באיזה גיל התחלתם להתעסק בשוק הון? שוק ההון 29
M העלאת גיל הפרישה - יש לזה בכלל משמעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
O יציאה לפנסיה לפני גיל 67 - מספר שאלות מטופשות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ס צומת דרכים לקראת משבר גיל 30 יומני מסע אישיים 2
לארוצה משמעות גיל פרישה בעדכון פרטי ביטוח פנסיוני פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
D מקדם המרה ודמי הניהול אחרי גיל הפרישה צרכנות פיננסית 1
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
I הפקדות פנסיוניות לעובדת קשישה לפני גיל פרישת חובה צרכנות פיננסית 1
O השקעה ראשונית, גיל 23. שוק ההון 6
T אופטימיזציית תוכניות פרישה (גיל 34, משכורת מעל 20K) שוק ההון 13
P מה עלה בגורל התוכנית לרישיונות נהיגה עד גיל 70? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
M לאחר גיל פרישה האם יש הבדל בין קופת גמל נזילה לבין תיק השקעות פרטי? שוק ההון 1
Y מס רווחי הון לקופת גמל שנפתחה לפני 2005 כשהמשיכה לפני גיל פרישה שוק ההון 4
שיר הלל לטבע פרישה מלאה עד גיל 30-35 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 9
JG1 אולי בכל זאת? משיכת פנסיה לפני גיל פרישה צרכנות פיננסית 2
ט גיל 60 ללא חסכונות משמעותיים יומני מסע אישיים 45
D חיסכון לכל ילד אחרי גיל 21 שוק ההון 10
S הטבות מס - גיל 60 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
abby1994 משבר אמצע גיל העשרים יומני מסע אישיים 20
א שאלת מיסוי רווח הון מעל גיל 60 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 105
Tim_Duncan מחוב של 30K לשווי של 200K - גיל 24-25 יומני מסע אישיים 111
Body Solid בשנת 2037 גיל הפרישה עשוי להגיע ל-72 לגברים ו-70 לנשים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 63
א תיקים לקראת גיל פרישה שוק ההון 1
I חינוך פיננסי - באיזה גיל לקנות מניות ואיך צרכנות פיננסית 19
O בחירת גיל פרישה עתידי בהצטרפות לקרן פנסיה צרכנות פיננסית 7
B ביטוחים בקרן פנסיה עם מגבלת גיל צרכנות פיננסית 4
A קרן פנסיה בהראל - תלוי גיל או מניות צרכנות פיננסית 21
א פנסיה אחרי גיל הפרישה צרכנות פיננסית 1

נושאים דומים

Back
למעלה