גיחות קצרות לחו"ל

הנושא בפורום 'פרישה מוקדמת' פורסם ע"י הראבאקיסט, ‏31/8/18.

1. הראבאקיסט

הראבאקיסט משתמש סולידי

הי

אני כבר כמה שנים טובות חזק בעניין של פרישה מוקדמת.
    יש הון עצמי נחמד, עבודה חדשה ומכניסה, ובעיקר אורח חיים ספרטני אחרי עשור של מגורים ועבודה במדבר.

החלום הוא לפרוש צעיר ולהפוך לנווד. לטוס לאנשהו, לשכור דירה ולחיות כמו מקומי לתקופה קצרה ואז להתקדם למקום אחר וחוזר חלילה.

חברים, בעיקר מהעבודה, טסים כל הזמן לגיחות קצרות לחו"ל ורואים עולם. מצד אחד נראה לי קצת בזבוז כי הטיול משמעותית יותר יקר ככה, כי טסים בתקופות הכי עמוסות כשהמחירים הכי יקרים, ומטיילים בצורה הכי יקרה - כמה שיותר אטרקציות בתשלום בכמה שפחות זמן, והתניידות בטיסות ואמצעי תחבורה יקרים כדי "להספיק".

מצד שני, יש לי עוד עשור בעבודה עד שאני פורש כנראה, ואני חושב שאולי כדאי בכל זאת לצאת מידי פעם לגיחות קצרות כאלה. מה דעתכם? להמשיך ללכת נגד הזרם ולחסוך את הכסף שיוכל אחרי זה לקחת אותי לטיולים הרבה יותר ארוכים ובסגנון שאני רוצה, או להתחיל לתת גיחות כאלה לחו"ל בעצמי ו"לשחרר"?

כמובן שאין תשובה חד משמעית, אבל הייתי רוצה לדעת מה חברי הפורום חושבים על העניין ואיך הם מתנהלים.

שבת שלום

2. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

בכמה שנים תתרחק מהפרישה אם תתמחר את הגיחות הללו ?

הראבאקיסט אוהב/ת את זה.
  3. רוני

רוני משתמש בכיר

ההגיון שלי אומר לחלוב את המצב הקיים בעבודה מכניסה עד כמה שניתן עם גיחות קצרות לחו"ל, בכל מקרה אם יהיה שינוי לרעה בעבודה, תמיד תוכל להוציא לפועל את האפשרות השנייה.

הראבאקיסט אוהב/ת את זה.
  4. Powerslave

Powerslave משתמש סולידי

אם "לשחרר" מעט עכשיו יקל עליך להגיע למטרה הכוללת - לא מבחינת זמן ההגעה אלא מבחינת יכולת ההתמדה, האושר והספקות העצמיים (חרטה בדיעבד וכו') אז לך על זה.
    תשאל את עצמך האם אתה מפסיד משהו כשאתה בוחר לטייל עוד עשור במקום עכשיו? למשל אם אתה אוהב מאוד טרקים קשים וטיפוס, מן הסתם עדיף לך לטייל כשאתה צעיר ויודע שאתה במצב בריאותי טוב.
    כמובן שגם נסיעה לחו"ל לא חייבת להיות יקרה ואפשר לטייל בזול. אבל זאת כבר אומנות לנושא נפרד

הראבאקיסט, Judith ו-HHH אוהבים את זה.
  5. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

למה לא לשלב? צא לגיחות קצרות (או קצרות פלוס), אבל כשהביקוש בשפל (והמחירים בהתאם).
    זאת דרך טובה להגיע לאיזון טוב עם הרצון לצאת לטייל ועם הרצון המקביל לקבל את המקסימום return on investment שלך. סולידי.

6. AIML

AIML משתמש ותיק

הראבאקיסט ו-Judith אוהבים את זה.
  7. לאץ'

לאץ' משתמש ותיק

אני חושבת שטיולים לחו"ל נכנסים חלקית תחת ההגדרה של "לא הכל זה כסף בחיים".
    כמובן, יש להם מחיר, ואין די טיסה לדיסני וורלד ביולי כדין גיחת סופ"ש לקפריסין בחורף, אבל אני חושבת שאם אתה מרגיש שטיול לחו"ל לשחרור לחץ יעשה לך טוב, אולי שווה לשקול בחיוב תוך כדי תכנון של יעד זול בעונה פחות מתויירת.

8. Ben Dover

Ben Dover משתמש ותיק

לדעתי טיסות קצרות לחו"ל לא בהכרח צריכות להיות יקרות.
    אפשר למצוא היום טיסות סופר זולות בחברות low cost (לפעמים אפילו פחות מ- 10 יורו לכיוון לדרום/מזרח אירופה).
    אם אתה גם מתנהג בצורה חסכנית בחו"ל (לא ישן במלונות יקרים, עושה Couchsurfing, תופס טרמפים), גם הטיול עצמו יהיה זול מאד.

יצא לי לעשות 2 טיולים של 4 חודשים באמצעות CS בפחות מ- 2000$ לטיול, אחד מהם היה במדינה יקרה ביחס לישראל (כמובן שכדאי להחזיר לקהילה ולהלין אנשים גם אצלך). יש לי חבר שסוגר טיולים של 3 ימים במזרח אירופה בפחות מ-200 שח כולל טיסות באופן קבוע. תאמין לי שהוא נהנה יותר מ-90% מהאנשים שמוציאים 6K על טיולון כזה. בשלב הזה הוא כבר צבר מספיק חברים באירופה כדי פשוט לטוס לסופש לאיזה טראק עם אחד מהם בכל פעם שהוא מוצא טיסה ממש זולה (מה שקורה המון).

כמו כל דבר בחיים, זה יהיה יקר רק אם תעשה את זה יקר.

9. צדיק נסתר

צדיק נסתר משתמש ותיק

תיסע
    תהנה ותצבור חויות
    היום אתה צעיר ובריא אף אחד לא מבטיח לך שזה ישאר ככה
    אפשר וצריך להנות גם מהדרך ולא רק מהיעד

הראבאקיסט ו-HHH אוהבים את זה.
  10. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש בכיר

עוד עשור תהיה מבוגר יותר בעשור. מי יודע אם תהיה בריא ובכושר באותה מידה, מי יודע אם לא יהיו לך מחויבויות אחרות אז כמו ילדים, בת זוג, הורים שזקוקים לעזרה ועוד. אני בעד לחסוך ולא לבזבז על שטויות אבל לא בעד לדחות את החיים לאחר כך, שמי יודע איך הוא באמת יראה בפועל.

11. יוסי מערוף

יוסי מערוף משתמש ותיק

תקרא בבלוג הזה על מישהי שנוסעת כל הזמן לגיחות לחו"ל במחירים מגוחכים. המון טיפים איך לבנות טיול בזול

https://www.fly.tooty.co.il/

12. יהודה ישראל

יהודה ישראל משתמש ותיק

יש בפייסבוק קהחלל נוודים ישראלית.
    תקבל שם הרבה מידע

13. הראבאקיסט

הראבאקיסט משתמש סולידי

לא יודע, כי לא החלטתי עדיין כמה אני צריך לפרישה (איכשהו השתכנעתי שהגיוני שצריך באזור ה5 מיליון) ועברתי שינוי קיצוני בחיים, שכלל מעבר לתחום עיסוק שונה לחלוטין ומשכורות אחרות וגם מעבר למגורים במרכז הארץ, כך שאני לא יודע לומר כרגע כמה אני מסוגל לחסוך. אבל אנסה לעשות את החישוב ברגע שהדברים יתבהרו.

אם אני לוקח את מה שאתה אומר צעד אחד קדימה, זה אומר עד הפנסיה אני מחזיק בעבודה המכניסה הזו ולא יהיה שינוי לרעה, אז לוותר על פרישה מוקדמת?

בטוח שאני מפסיד עשור שיכולתי לטייל בו. גם אם המצב הבריאותי נשאר תקין ולא יהיו בעיות או מחויבויות אחרות בעתיד שימנעו ממני לטייל, או לטייל כמו שאני רוצה.

כי יש סיבה שהביקוש בשפל - מזג האויר לא ידידותי, הטיסה היא על חשבון ימי חופש ולא על החגים וכיו"ב. אבל במידה ואחליט לשלב זו כנראה תהיה הדרך והאתגר.

ואז נשאלת השאלה למה לא לפרוש כבר מעכשיו? 500$ לחודש זה הרבה פחות מה3% שיעור משיכה בטוח של התיק הנוכחי שלי והוא ימשיך לגדול במקביל לטיולים שלי.

נראה מבטיח, תודה.

14. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

הרעיון הוא למצוא את מקסימום הסיבות שלא נוגעות לך. אני למשל למדתי שאני ממש נהנה מטיולים בקור :) יש גם שיקולים שרלוונטיים רק לאחרים, כמו למשל להורים לילדים במסגרות (שיקולי חופשים בבתי ספר), אנשים בלי ימי חופש (שזקוקים לחגים כדי לצאת לחו"ל), ואירועים שאנשים אוהבים לפקוד (משחקי כדורגל נניח).

מקסם את מה שאתה יכול, אבל אל תטוס ותסבול כמובן :)

Judith ו-הראבאקיסט אוהבים את זה.
  15. Ben Dover

Ben Dover משתמש ותיק

אני לא בטוח שאפשר להתמיד בזה לאורך זמן. סגנון חיים של נווד/מטייל בעולם באופן קבוע לא מתאים לכולם.

16. Yesmad

Yesmad משתמש ותיק

$500 לחודש זו התכלבות רצינית, במיוחד אם אתה מטייל בארצות יקרות יותר. חלום הפרישה שלך הוא באמת לחיות בהוסטלים עבשים ו\או רועשים? מקלחת משותפת? לוקר לדברים היקרים שלך במקרה הטוב? אולי יש אנשים שנהנים מזה פעם ב... אבל לאורך זמן? לי זה נשמע כמו סיוט.
    ב-$500 אני בטוח שאי אפשר להתמיד לאורך זמן. עם רמת הוצאה סבירה יותר אפשרי בהחלט, בקצב הנכון ובנוחות, אם יש לך את המיינדסט.

ג"נ: נווד כעשור רצוף.

17. הראבאקיסט

הראבאקיסט משתמש סולידי

כמה?

18. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

אז אני מבין ש-Yesmad הוא על משקל ההיפך מ-Nomad? :>

Yesmad אוהב/ת את זה.
  19. קמצן מורשה

קמצן מורשה משתמש ותיק

20. Yesmad

Yesmad משתמש ותיק

התשובה שונה לאנשים שונים מן הסתם. אני יכול להגיד בקלות ש-$500 לחודש (=$16.66 ליום) זה לא מספיק לאדם שרוצה להתנייד לא מעט, לגור לבד ללא שותפים מכל סוג, ולחיות בסגנון מערבי סביר, כי זה מספר כ"כ נמוך. אבל המספר שבו עוברים מהתכלבות לנוחות משתנה מאדם לאדם ומארץ לארץ. את המספר הסוביקטיבי שלך תצטרך למצוא בעצמך. ההוצאות משתנות מאוד בהתאם לרמת הנוחות\פינוק\הרפתקנות\חסכנות\סגפנות שמתאימה לך בכל סעיף - דיור, אוכל, תחבורה, בילויים, וכמובן בהתאם לארץ, לעיר, ולמיקום בה.

אם אתה שואל מה המינימום שלדעתי יוציא נווד ממוצע ממה שאני מגדיר כהתכלבות, בהנחת מיקס בריא של ארצות זולות, ממוצעות, וגם מעט יקרות - החל מכ-$20K לשנה בערך, ורוב הזמן בשכירויות לטווח בינוני-ארוך יחסית (חודש+). זה מספר שימקסם את הערך כרגע לדעתי (קצת פחות ממנו זו הדרדרות מהירה להתכלבות, וקצת יותר ממנו לא ישפר משמעותית).

אם משנים את ההנחה לשהייה רק בארצות זולות, שכירויות ארוכות, בישול ביתי, וכו' ניתן לשפר משמעותית (נגיד $10K לשנה, אם אתה אדם שמסתפק במועט).

YMMV.

Judith, הראבאקיסט ו-גרהם אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.