בשלב החסכון, רוצה לפרוש בחו"ל

Yevgeny

משתמש בכיר
הצטרף ב
4/2/15
הודעות
3,223
דירוג
7,062
ההנחה שלי המדובר באיש שעסוק בקריירה שלו ולכן אין לו זמן להתעסק בניהול תיק ההשקעות שלו, ביחוד שמדובר בסכום גדול.
נשמעת לי קצת מוזר ההסתכלות הזאת, בתור מישהו שמשקיע לא מעט זמן בעבודה שלו ומחזיק תיק השקעות פסיבי. אני משקיע זמן בניהול התיק שלי רק פעם בחודש כשנכנס כסף, שאותו אני מחלק לפי מה שאקסל שלי אומר שנמצא כרגע באחוז נמוך מדי יחסית למטרה.
כל המטרה של תיק פסיבי, אחרי התכנון הראשוני, היא לחסוך את הצורך לקבל החלטות השקעה כל פעם מחדש - חוץ מפעולות מכאניות לגמרי. והיות והתיק מפוזר - קריאת חדשות פיננסיות היא מיותרת לגמרי, מה שחוסך זמן ועצבים. אני לא עוקב מה שער הדולר או מה עושות הבורסות בעולם, וברוב המקרים אין לי מושג מה התיק שלי עשה כל החודש.
 

efrat

משתמש ותיק
הצטרף ב
10/3/15
הודעות
457
דירוג
1,006
היי אלון,
אישית הפוסט שלך מעניין אותי רק בגלל רעיון הפרישה בחול ועוד במדינה ממזרח אירופה . למה?????
אתה מכיר את המדינות הללו ?
אני באופן אישי נכנסתי לבלוג הזה (וגם עכשיו לפורומים) כי לא ידעתי שום דבר על כלכלה ושוק ההון והרגשתי שאני בורה. אני שונאת להיות בורה והדרך היחידה לשפר את המצב הוא ללמוד.
אז אני לומדת על שוק ההון ועכשיו מתחיל להיות לי מושג מה לעשות עם הכסף (המועט) שיש לי.
בד בבד אני אוהבת את העבודה שלי. בדיוק כמוך לא כל הזמן אבל אני לא יכולה לדמיין מצב בו אני לא עובדת מהסיבה הפשוטה שאני נהנת בעבודה ומאוד התאמצתי על מנת לקבל אותה.
העבודה שלי ממש לא מתגלמת כלכלית כמו שלך אבל היא תיהיה עוד כמה שנים (אני מקווה).
בקשר לפוסט המקורי שלך, אני אישית לא הייתי עובדת למדינה במזרח אירופה לעולם, מהסיבה הפשוטה שהתרבות שלהם מאוד שונה משלנו ותמיד את האספקט של להרגיש זר. צריך לזכור שמבחינה כלכלית אלו מדינות מאוד לא יציבות ערך המטבע שלהם משתנה לעיתים קרובות , הם משוחטות עד היסוד ומה שנחשב שם השקעה מניבה אחרי כמה שנים הפכה להיות השקעה מיותרת שלא שווה גרוש (ראה ערך נדל"ן ברומניה בשנת 2008 לעומת ערך הנדל"ן היום אנשים הפסידו שם את כל הכסף שלהם ואין להם שום סיכוי להחזיר אותו בעתיד הקרוב).
בקשר לתיק ההשקעות שלך זה שיש לך כספים לא אומר שצריך לזנק למים בבת אחת ולהשקיע את הכל , תתחיל לבנות תיק פסיבי ותראה איך אתה מרגיש איתו ולאט לאט תכניס עוד ועוד כספים עד שתחליט שזה הגבול שלך, או שאתה רוצה להכניס עוד.
גם להמשיך באפיק השקעות הנוכחי שלך זה מצויין, יש לי זוג חברים הייטקיסטים שהרוויחו יפה מאוד מגיל 23 (היום בני 32) והתיק שלהם היה פעיל בבורסה עד לפני כ-3 שנים. הם הרויחו יפה מאוד ומאז שקנו דירה ועשו ילדים החליטו לקחת צעד אחורה לא לסכן את הכספים שלהם ועכשיו הם מושקעים באופן סולידי ביותר כי ככה הם ישנים יותר טוב בלילה.
אומנם אין לי הרבה ניסיון אבל נראה לי שזה המפתח כמה אתה מוכן לסכן / להתעסק עם התיק שלך על מנת לישון טוב בלילה.
 

alon700

משתמש ותיק
הצטרף ב
15/4/15
הודעות
230
דירוג
112
1. אני מכיר ואוהב גם את התרבות, כמו כן יש ישראלים וזרים נוספים וכמובן טיסה ישירה קצרה וזולה לארץ אם מתגעגעים.
2. דרכון אירופי מה שנותן חוקיות למעבר ופותח אפשרויות של הטבות סוציאליות(לא בדקתי מה, לא קריטי) ואפשרות לעבוד (לא מתכנן אבל טוב שיש אופציה כזו, אולי לעסוק במשהו שאני אוהב בשביל הנפש במשרה חלקית)
3. עלויות מחיה פחות מחצי מישראל = הכסף שלי שווה יותר מכפול שם, כפול שנים או כפול הוצאות להשגת איכות חיים גבוהה יותר. ערך המטבע משנה אם פתאום הוא יעלה לעומת דולר/יורו/שקל ששם אני אשמור את כספי. לא מתכוון להשקיע שם מעבר אולי דירה למטרת מגורים ולא להשקעה.
 

efrat

משתמש ותיק
הצטרף ב
10/3/15
הודעות
457
דירוג
1,006
גרתי שם מספר שנים, היתה לי מטרה מאוד ספציפית וברגע שהיא נגמרה ברחתי משם ואין לי שום כוונה לחזור לעולם. (אם אירן תפציץ את ישראל אני מבקשת מקלט מדיני באוסטרליה) .
לגור בחול נשמע ממש כייף ומגניב במציאות זה די מבאס בודד ובעיקר לא קשור אין שום תחושת שייכות למדינה (אולי אחרי עשרות שנים) הם מאוד מאוד שונים מאיתנו הישראלים (לא מדברים במטרו אף פעם, כל מי שאי פעם פגשתי שם שאל אותי אם הייתי בצבא ואז למה אני הורגת ילדים פלסטינים חפים מפשע ועד למה אתם היהודים לוקחים לנו את הפרנסה כי בתור זרה אני לוקחת משהו ממקומי דירה, פרנסה, בן זוג פוטנציאלי).
המחיה שם אכן זולה באופן משמעותי בכל המובנים האוכל הקניות הדירה וכו' באמת חצי מהארץ. מצד שני אתה מקבל מערכת מחרידה. הממשלה לא עובדת מערכת הבריאות באיכות מזעזעת, כל דבר לוקח עשרים פעם של ללכת למשרד ללכת למשרד אחר לקחת חותמת ללכת לעוד משרד וזה נמשך ונמשך.
איכות החיים החומרית שלך תיהיה מאוד גבוה, האוטו יכול בכייף להיות פורשה והדירה שלך במחיר של דירה במרכז יכולה להיות וילה או פנטהוז עם מעלית שנפתחת לסלון אבל עדין תגור ברומניה (או כל מדינה אחרת זה לא משנה רוב מדינות הבלקן הן אותו דבר רומניה היא אפילו בין המתדקמות).
מצטערת שאני ככה קופצת אבל לגור במדינה מסויימת בעיקר מדינה נכשלת כי יותר זול שם נראה לי תמוה, סה"כ יש סיבה ממש טובה למה היא מדינה זולה.
היה בחור שעבר לשם בלי סיבה סתם כי הוא רוצה איכות חיים טובה יותר , חשבון ביורו והיה לו דרכון רומני... הוא החזיק מעמד בדיוק שנה ונטש. אין סיבה אמיתי לעבור לשם כל הישראלים שגרים שם עובדים שם במקצוע עליו הם מתוגמלים בסכומים מאוד גבוהים הרבה יותר ממה שהיו מרווחים בישראל ורובם מבסוט מהמגורים שם אבל ממש רוצים לחזור לארץ.
סתם נקודה למחשבה...
 

alon700

משתמש ותיק
הצטרף ב
15/4/15
הודעות
230
דירוג
112
@efrat , אני מבין את נסיונך הלא טוב, לי לעומת זאת יש נסיון טוב, אני גם מתחבר לאנשים בקלות בכל מקום ולא מרגיש בודד. ברור ששירותי מדינה לא טובים כמו בארץ אבל אני לא מתכוון לבנות עליהם במיוחד. ביטוח רפואי טוב ורפואה פרטית בתקווה שלא אצטרך וזהו, כל השאר פחות מעניין. אגב, בוקרשט הייתה דוגמא. זו יכולה להיות גם בודפשט, בלגרד, דוברובניק, קראקוב וכו'.
הסיבה העיקרית שזול במדינות הללו זה שהשכר שם נמוך ואין מספיק עבודה, אבל הרי אני מתכנן לפרוש אז זה לא רלוונטי אלי.
 

efrat

משתמש ותיק
הצטרף ב
10/3/15
הודעות
457
דירוג
1,006
אלון הסיבה העיקרית שזול במדינות האלה זה כי הן מדינות נכשלות. מערכת הבריאות שם מחרידה וכן גם הפרטית ההבדל היחיד בין המערכת הציבורית לפרטית זה שבפרטית אתה שוכב בחדר לבד מתוחזק ונקי בעוד בציבורית אתה לא. הרופאים הם אותם רופאים והרפואה היא אמ לא משהו.
כל השנים שהייתי שם לא הלכתי לרופא אפילו פעם אחת ואת הבדיקות השיגרתיות עשיתי בחופשים בישראל.
לכל אחד זכות לעשות את ההחלטה שלו ואם אתה חושב שחיים במדינה מזרח אירופאית יגרמו לך אושר לך על זה . בתור אחת שהיתה אני ממש ממש לא ממליצה.
 

alon700

משתמש ותיק
הצטרף ב
15/4/15
הודעות
230
דירוג
112
עדכון מצב לאחר שנה וקצת: הגדלתי את החסכון לכ 2.3 מליון ש"ח + 700K חסכון פנסיוני. גם השכר החודשי שלי עלה בכ- 2500 ש"ח נטו וזה גם מה שאומר לי שזה טירוף לעזוב גו'ב כזה שכאמור גם מכסה המון הוצאות נוספות כמו סלולאר, אוכל ושונות. אומנם הייתי מעדיף כבר לפרוש בחו"ל אבל כל שנה כזו של חסכון מגדילה לי ה"פנסיה" יפה, מה גם שכמו שמוזכר לעיל אינני סובל כלל.
קצת שיניתי תמהיל השקעה: 1.2M סולידי- פקדונות שקליים (נתנו לי 1-1.5% אחרי מיקוח) עוד כ 500K פק"מ צמוד מט"ח (0.7-1.1% תלוי במטבע) והשאר בבורסה בעיקר מדדים. שיניתי את התמהיל הפנסיוני ועברתי לפנסיה וק. גמל כאשר סכומי עבר שהצטברו העברתי הכל לפנסיה (תנאי מיטב דש הייטק זון)
 

MMM

משתמש ותיק
הצטרף ב
12/4/16
הודעות
457
דירוג
1,210
אלון, העבודה נותנת לך לא רק פרנסה טובה אלא גם עיסוק מעניין ומסגרת חברתית.
אין לך באמת כל סיבה הגיונית לפרוש. להיפך, יש לך סיבה טובה לשמור על מקום העבודה שמאפשר לחיות טוב היום וגם לבנות חיסכון שיאפשר לך לעשות כל מה שתרצה לעשות בעתיד. תהנה מזה כל זמן שאתה יכול.
 

alon700

משתמש ותיק
הצטרף ב
15/4/15
הודעות
230
דירוג
112
עדכון מצב לאחר שנה וחצי נוספות:
כמו שכתב פה מישהו, לא לעולם חוסן בהייטק ואכן מצאתי את דרכי בחוץ עקב צמצומים. אז עכשיו התוכנית היא כן פרישה בחו"ל, או לפחות "חופש" למספר שנים.
כמו כן קניתי דירה מפרוייקט חדש שתהיה מוכנה עוד כשנתיים, ללא משכנתא. דירה שניתן להניח שתכניס דמי שכירות של כ-5000 ש"ח בחודש.
מבחינה פיננסית מצבי השתפר עוד יותר: 1.45 מליון ש"ח במזומן (אחרי תשלום מלא על הדירה), תיק פנסיוני של כ 1 מליון ש"ח (30% ממנו קרן השתלמות שגם כבר יכולה להחשב מזומן)
נשארתי עם סכום יחסית קטן במסחר עצמאי של 130K שם אני בהפסד של כ- 5% השנה, עם זאת התיק הפנסיוני שלי הוא כמעט 100% מדדי מניות פאסיביים בעיקר בחו"ל, התשואה הייתה כ-7% שקלית בממוצע כי למרות ש S&P ומדדי חו"ל אחרים עלו בהרבה, השקל התחזק.
בחישוב הוצאות של 8000 ש"ח (הערכתי 2000 יורו לאיכות חיים שאני רוצה- זה הרבה כסף למדינה המדוברת) בחודש כך שבשנתיים אוציא כ200,000 ש"ח. כשתהייה הדירה תהייה הכנסה פאסיבית שתכסה חלק מההוצאות.
כמו כן אני יכול לחתום אבטלה כחצי שנה אבל זה זה יכריח אותי להשאר בארץ תקופה- אפתח פוסט נוסף לגבי מקסום האפשרויות מזה.
על פניו אני די מסודר, אבל שיקולים נוספים שמטרידים אותי הם: אם ומתי להקטין סיכון בתיק הפנסיוני? האם לקחת את המזומן שלי שרובו פק"מ שקלי ומיעוטו צמוד דולר/ליש"ט ולהעביר גם חלקית לשוק הון סולידי כמו אג"ח למשל? רכישת דירה נוספת בחו"ל.
הצעות/הארות יתקבלו בברכה.
 
נערך לאחרונה ב:

Lucy

משתמש בכיר
הצטרף ב
4/10/17
הודעות
1,095
דירוג
1,341
אם אתה עובר לחו"ל קח בחשבון שהרבה אנשים, במיוחד במזרח אירופה, לא מדברים אנגלית. אין דבר מתסכל יותר מלנסות להסביר לפקידת קבלה של רופאה שאתה צריך לקבוע מחדש תור עם שפה מקומית מגומגמת. על התעסקות עם ביטוח לאומי ומס הכנסה אני כבר לא מדברת...
 

Koby Paris

משתמש ותיק
הצטרף ב
8/2/16
הודעות
580
דירוג
1,602
על פניו אני די מסודר, אבל שיקולים נוספים שמטרידים אותי הם: אם ומתי להקטין סיכון בתיק הפנסיוני? האם לקחת את המזומן שלי שרובו פק"מ שקלי ומיעוטו צמוד דולר/ליש"ט ולהעביר גם חלקית לשוק הון סולידי כמו אג"ח למשל? רכישת דירה נוספת בחו"ל.
הצעות/הארות יתקבלו בברכה.
אל תשכח שחלק מהמדינות במזרח אירופה עליהם אתה מדבר נמצאות בתהליך הצטרפות לגוש ביורו או יצטרפו אליו מתישהו בשנים הקרובות. זאת אומרת שיש סיכון וודאי שעלות המחייה שם תעלה פלאים, סיכון שעליך לקחת בחשבון אם בכוונתך להשתקע שם להרבה שנים.

דוגמא אישית: שערי חליפין של מטבעות יכולים לשנות תוכניות ... אנחנו כבר עצמאים כלכלית ואחת הסיבות שהורדנו מהפרק את האופצייה של מעבר חזרה לישראל הוא אובדן ערך היורו לעומת השקל , בישראל הכסף שלנו שווה הרבה פחות ועלויות המחייה והנדלן הרבה יותר גבוהות. למזלנו צרפת זאת מדינה מפותחת עם איכות חיים ושירותים סוציאליים מהמפותחים בעולם , אז ככה שלא ממש סובלים פה.
נשארים בפריס ...לבינתיים D:
 

azerbouf

משתמש רשום
הצטרף ב
22/10/15
הודעות
14
דירוג
10
אני איתך באותו ראש. יש מחשבון של השוואת מחייה בין מדינות שונות: https://www.numbeo.com/cost-of-living/comparison.jsp
יש מדינות באירופה שאפשר לחיות שם ב1500 יורו לחודש עם כל המשפחה ולקבל אותה רמת חיים שאנחנו מקבלים פה ב10-11 אלף. זה אומר, שהכנסה חודשית פסיבית צריכה להיות כבר נמוכה יחסית. המקומות שאפשר לחיות שם בפרישה הם: צכיה, ספרד, פורטוגל, סלובקיה, בולגריה, רוסיה (סנט פטרבורג) וגם פולין, אבל עם אין לך אזרחות פולנית, קשה קצת לגור שם יותר מכמה חודשים, צריך ויזה. בשאר המדינות - אפשר אכשהו לקבל ויזה מכל מיני מקומות (ויזה עסקית, ויזה סטודנט - פשוט ללכת ללמוד שפה). אופציה אחרת - לעבור לאסיה (תאילנד, ויטנמם וכולי...) ושוב, לא חייבים לחיות בכל מקום 20 שנה ברצף. אפשר לנוע כל כמה שנים ולגוון. אבל זה סגנון שלא מתאים לכולם בגלל זה עדיף אירופה כי אפשר לקנות כרטיס טיסה כי יש מלא חברות שהם low cost. יש לי חברים שגרים בבולגריה כבר כמה שנים, באים לארץ 4-6 פעמים בשנה כי זהוי טיסה של שעתיים וכרטיס טיסה עולה איזה 200-500 שח (תלוי בעונה).

בן כמה אתה, אלון?
 

alon700

משתמש ותיק
הצטרף ב
15/4/15
הודעות
230
דירוג
112
מכיר את האתר הזה, יש גם את זה:
https://www.expatistan.com/cost-of-living
יש גם אפשרות בחלק מהמדינות לפתוח עסק ולקבל ויזה זמנית שמאריכים כל שנה. העסק לא מחייב השקעה (עסק של ייעוץ למשל) ולא חייב להיות באמת מכניס.
אני 30+
 

alon700

משתמש ותיק
הצטרף ב
15/4/15
הודעות
230
דירוג
112
כבר כמעט שנה ב"פרישה". רוב הזמן במזרח אירופה, חוזר לארץ מידי פעם למטרת משפחה, חברים ושירותים שונים.
אני קצת מתנייד בין מדינות בגלל חוקי ויזה, לא כזה פשוט/זול להוציא ויזות שהיה שנתיות. התוכנית היא כן לבחור בסיס קבוע ולרכוש שם דירה בהינתן אשרת שהיה ארוכה.
מבחינה אישית זה פשוט תענוג, לא יכול לחשוב אפילו על חזרה לעבודה של 9-17. הרבה זמן פנוי לעשות כל מה שבא, אם כי זה קצת יכול להשחית...
עושה קצת עבודות מרחוק אונליין בשביל קצת כסף נוסף ותעסוקה אבל זה ממש בקטנה.
מבחינת הוצאות פחות או יותר לפי התוכנית. לעיתים בא לי לפזר ולהשתגע ופה ושם עושה זאת אבל זוכר שאם לא אתחום גבול ייתכן ואצטרך לחזור ל9-17 וזה מחזיר אותי לתלם :)
 

קמצן מורשה

משתמש ותיק
הצטרף ב
26/11/17
הודעות
114
דירוג
103
כבר כמעט שנה ב"פרישה". רוב הזמן במזרח אירופה, חוזר לארץ מידי פעם למטרת משפחה, חברים ושירותים שונים.
אני קצת מתנייד בין מדינות בגלל חוקי ויזה, לא כזה פשוט/זול להוציא ויזות שהיה שנתיות. התוכנית היא כן לבחור בסיס קבוע ולרכוש שם דירה בהינתן אשרת שהיה ארוכה.
מבחינה אישית זה פשוט תענוג, לא יכול לחשוב אפילו על חזרה לעבודה של 9-17. הרבה זמן פנוי לעשות כל מה שבא, אם כי זה קצת יכול להשחית...
עושה קצת עבודות מרחוק אונליין בשביל קצת כסף נוסף ותעסוקה אבל זה ממש בקטנה.
מבחינת הוצאות פחות או יותר לפי התוכנית. לעיתים בא לי לפזר ולהשתגע ופה ושם עושה זאת אבל זוכר שאם לא אתחום גבול ייתכן ואצטרך לחזור ל9-17 וזה מחזיר אותי לתלם :)
נשמע ממש כיף :)

דרך אגב איזה עבודות אתה עושה פרילאנס ואיך אתה מוצא לקוחות אם אפשר לשאול (אני פשוט מתעניין קצת בנוודות דיגיטלית וחשבתי על חודשים במזרח אירופה).
 

alon700

משתמש ותיק
הצטרף ב
15/4/15
הודעות
230
דירוג
112
עבודות שקשורות לעבודתי הקודמת. לא משהו שבד"כ מתאים לנוודים דיגיטליים.
 

טלפר

משתמש סולידי
הצטרף ב
24/4/18
הודעות
55
דירוג
20
אלון, לא כתבת בן כמה אתה (:
למרות שאני מניח שבגילאי ה40 לפי הסכומים הצבורים...
 
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T שאלה ההיפותטית במסחר בשלב טרום פתיחת המסחר ברוקרים ופלטפורמות מסחר 4
M קנית קרן אירית בשלב הרציף שוק ההון 5
G השקעה באגח ממשלתי ארוך בשלב הצבירה שוק ההון 9
Q ביקושים והיצעים בשלב הטרום שוק ההון 4
J איך להעלות את החסכון החודשי מעל 35%? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 37
ע איך אתם מנהלים את החסכון למטרות השונות? צרכנות פיננסית 1
N בכמה הייתם מעריכים את החסכון הכספי של אי-הבאת ילדים? אוף טופיק 326
C תשואות נמוכות/שליליות ברוב מוצרי החסכון הקיימים היום ב- 2018 שוק ההון 9
L הצגת עקרונות החסכון הפסיבי לבני משפחתי - התייעצות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
adamshalev סקר: מה תעשו עם החסכון לכל ילד? שוק ההון 41
I שאלת הדיוט על גובה החסכון לפרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 38
adamshalev סקר: מה אחוז החסכון שלכם ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 188
ע מיסוי על אופציות שהחברה רוצה לרכוש חזרה מהעובד מיסים 3
U רוצה לפתוח חשבון אצל ברוקר אמריקאי, קצת חושש מהמעבר ברוקרים ופלטפורמות מסחר 2
V רוצה לפתוח חשבון מסחר עצמאי אבל בית ההשקעות דורש ממני לשלוח לו צילום של תעודת זהות כולל תאריך הנפקה דרך האתר שלהם צרכנות פיננסית 8
E לקוח לא רוצה לשלם את מלוא הסכום כי טוען שכמה תמונות לא יצאו טוב. מה לעשות? אוף טופיק 22
M חברה שלי רוצה להשקיע 15 אלף ש"ח לטווח ארןך שוק ההון 10
N מה אתם... הייתם עושים ? - רוצה לעבור מניהול תיק בבנק שוק ההון 0
אני חדש סליחה אם זה שייך לנדלן, רק רוצה להבין. כשאני שוכר דירה, חובה לשלם ארנונה ודמי וועד? אוף טופיק 1
I אלטרנטיבה לכרטיס אשראי ללא עמלות (בדומה ל "כזה אני רוצה") לבעלי דיירקט צרכנות פיננסית 7
G לא רוצה לקחת משכנתא מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
תפוזינה רוצה לראות ב־IB כמה תשואה יש לי ברוקרים ופלטפורמות מסחר 2
E רוצה להעביר 70 אלף שקל לקופות גמל להשקעה. כדאי בתקופה הזו ומה הדמי ניהול? שוק ההון 61
ד בעיית "אני רוצה להביא את המכה" התפתחות אישית 147
ש רוצה להתנתק, מה ההבדל בין הפסקת שירות/ניתוק/סיום? צרכנות פיננסית 9
W שוהה בארה"ב בתפקיד בכיר, רוצה ללמוד ניהול בפתוחה במקביל התפתחות אישית 8
חתול לילה עצרו אותי אני רוצה לתזמן (מניות הבנקים) שוק ההון 35
Godfather הבנק יכול להשוות תנאים (כשהוא רוצה) שוק ההון 15
G איפה כדאי לי לסחור אם אני רוצה להשקיע בעיקר לטווח ארוך? שוק ההון 8
ה רוצה לפתוח עוסק פטור- ולהיעזר באיש משפחה.מותר? צרכנות פיננסית 2
T עזרה- רוצה להתחיל להשקיע וטובע מרוב חומר שוק ההון 12
ה בן 21- רוצה להיות חוקר. רק הייטקיסטים יכולים לשרוד במדינה? יומני מסע אישיים 143
O רוצה פאסיבי סולידי אבל יש בלוצ'יפ ברווח שוק ההון 11
S רוצה להתחיל להשקיע, התבלבלתי לגמרי מכל המידע שוק ההון 3
פ אם משקיע תאורטי רוצה לקנות קרנות סל של נפט וגם של שווקים מתעוררים, בנטרול מטח, איך יעשה זאת? שוק ההון 34
T רוצה לוודא הבנה: באיזו בורסה ובאיזה מטבע לקנות ETF? צרכנות פיננסית 11
G רוצה להתחיל לסחור וצריך עזרה לגבי מסחר דרך ברוקר אמריקאי שוק ההון 9
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8
ב רוצה להשקיע (גר באירופה) שוק ההון 18
ו רוצה לשמוע את דעתכם לגבי תיק ההשקעות שוק ההון 28
D רוצה ליצור עמוד בויקי לגבי מיסוי דיבידנדים - אשמח להערות ותיקונים מיסים 24
S מה ליברמן רוצה? אוף טופיק 148
A Peper Invest יכולה להתאים לחייל חובה? רוצה להתחיל להשקיע עצמאית שוק ההון 12
ת מעסיק לא רוצה שאעביר את הפנסיה לקופת גמל? צרכנות פיננסית 47
ITS רוצה להעביר קרנה"ש IRA ע"ס 150K ממיטב - לאן אפשר וכדאי? שוק ההון 12
ע דעתכם בנוגע לאסטרטגיה שאני רוצה לבנות שוק ההון 63
צריכה עצה רוצה לעזוב את הבית של ההורים. משכנתא או שכירות? נדל"ן 122
א רוצה לדעת רוסית התפתחות אישית 6
L 'אתה צריך להכיר חמישה אנשים כדי להגיע לאדם שאתה רוצה' מי מזהה מה מקור המשפט? אוף טופיק 2
S רוצה להיות סגור על עצמי לגבי למי להצביע בבחירות אוף טופיק 80

נושאים דומים

למעלה