• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בקשה להסבר לגבי תיק השקעות

קיפוד עץ

משתמש רשום
דירוג
0
שלום!

לפי כחודשיים פתחתי תיק השקעות המורכב מהניירות הבאים:

הראל סל יורוסטוקס 600 שקלי - 15% מהתיק
פסגות מחקה ממשל שקלי ר.קבועה 5+ - 35% מהתיק
איביאי סל MSCI שווקים מתעוררים- 5% מהתיק
פסגות מחקה ת"א 100- 30% מהתיק
איביאי סל S&P500- מהתיק 15%

לצערי התיק רשם תשואה שלילית של 5%.
בכל הניירות נרשמו הפסדים ובעיקר בשלוש הראשונות.

אני יודע שלא ניתן לתת המלצות באתר אבל רציתי להבין ממה נובעים ההפסדים של האג"ח. והאם יש אג"ח אחרות שצפויות להניב תשואות יפות יותר?

בנוסף, כאשר יש עליה בתיק לרוב כל הניירות עולים, וכאשר מתרחשת ירידה כולם יורדים. אילו מרכיבים יאפשרו לאזן את התיק כך שיצמצמו את התנודתיות המשוכללת?

תודה!

אני לפני כשנה פתחתי תיק שלא רחוק מההרכב שלך.
אכן גם אני זיהיתי התאמה כמעט מוחלטת. ברוב הפעמים או שהתשואה הייתה חיובית או שהייתה שלילית בכולם.
התקופה האחרונה הייתה מאוד תנודתית ולא חיובית במיוחד מבחינת תשואות. נמחקו להרבה מאיתנו תשואות יפות בתיק.
אני עושה את כל המאמצים להתעלם מהתנודות בתיק ולהצמד לאופק ההשקעה שהגדרתי לעצמי שהוא 15 שנה ומעלה.
במקביל אני עדיין נמצא בחשש שאולי לא הרכבתי תיק אופטימלי או שפתאום אהיה עם חצי מהקרן ואז אצטרך הרבה יותר מ 15 שנה בכדי לחזור לקרן המקורית.
לנושא האגח עם מח"מ של 8 שנים ומעלה לא הצלחתי למצוא תשובה כיצד מתנהל בתקופות השקעה ארוכות הכוללות העלאת ריבית. מעניין לשמוע את הדעה של החברים לפורום לגבי הרכב התיק והתנהלות האג"ח.

בתקופה האחרונה (כמה שנים טובות) היה תהליך של הורדת ריביות בעולם, ועלייה הן של אגחים והן של מניות - אכן זזו ביחד, ויכול להיות שלפרק זמן כלשהו בעתיד ימשיכו לנוע ביחד, למעלה או למטה, אין לי מושג. יש הרכבי תיקי השקעות אחרים שמכילים עוד סוגי נכסים שתוארו בבלוג - על יתרונותיהם וחסרונותיהם, וזה היה צריך להיות שיקול עוד בשלב הרכבת התיק.
ברמה העקרונית, השאלה החשובה היא - האם משהו מהנחות היסוד שלך שעל בסיסן בנית את התיק השתנה? ואם לא - אז למה שתשנה את התיק שלך עכשיו? הנחת יסוד סבירה לגבי הפלח המנייתי למשל זה שבכל רגע נתון הוא עלול לצנוח לא 5% אלא 50%, ועלול לקחת לו עשור פלוס להתאושש. האם זה היה כלול בתכנון התיק שלך כשבנית אותו?

ברמה הפרקטית/פסיכולוגית - מה שעוזר לי זה העובדה שאני לא באמת עוקב אחרי ביצועי התיק שלי ברמה של כמה אחוזים הוא עלה או ירד בשבוע/חודש אחרונים. באופן שוטף מאזן בלבד ורק פעם ברבעון או שניים מעדכן בגיליון המעקב נתוני תשואה ארוכי טווח - מה שמאוד מצמצם דאגות לגבי ביצועי התיק.

משהו שכדאי להזכיר לעצמך - Fidelity בארה"ב עשו מחקר לגבי ביצועים של מי שהשקיע דרכם. במקום הראשון היו משקיעים שנפטרו, ולכן לא נגעו בתיק שנים רבות. במקום השני היו אלה ששכחו שהיה להם חשבון השקעות...

רציתי להבין ממה נובעים ההפסדים של האג"ח

להוסיף על דבריו של @Yevgeny , שים לב באיזו קרן בחרת להשקיע.
פסגות מחקה ממשל שקלי ר.קבועה 5+ היא קרן נאמנות מחקה שעוקבת אחר מדד הבורסה ממשל שקלי ריבית קבוע 5+. המדד האמור כולל את כל אגרות החוב שהנפיקה ממשלת ישראל בריבית קבועה שמועד פדיונן הוא בעוד 5 שנים ומעלה:
ממשל שקלית 0122 (ינואר 2022)
ממשל שקלית 0323 (מרץ 2023)
ממשל שקלית 0324 (מרץ 2024)
ממשל שקלית 1026 (אוקטובר 2026)
ממשל שקלית 0142 (ינואר 2042)

הכלל הבסיסי באג"ח הוא שככל שמשך החיים הממוצע (מח"מ או duration) של האגרת ארוך יותר, כך היא תהיה רגישה (תנודתית) יותר בתגובה לשינויים בריבית הבנק המרכזי. זה לא משנה אם מדובר בשינויים שקרו בפועל, או בשינויים שהשוק בכללותו צופה אותם מבעוד מועד.

בעברית פשוטה, זה אומר שככל שהאג"ח ארוך, כך ההפסד (או הרווח) יהיה גדול יותר.

ספציפית, המח"מ הממוצע בקרן שבחרת הוא כ-9 שנים. זה מח"מ שנחשב ארוך. עלייה של 1% בריבית = עלייה של 9% בתשואה, וירידה של 9% בשווי האג"ח בבורסה.

זו הסיבה שבשוקולד מריר, לדוגמה, הפלח הדל סיכון כולל אך ורק אגרות חוב לטווח קצר (שנתיים עד 5 שנים), שבהן המח"מ הוא לכל היותר 4 שנים. אם תסתכל, תראה שקרנות האג"ח 2-5 שנים ירדו אמנם, אבל פחות.

הגדלת מח"מ = הגדלת תנודתיות.

לדעתי הבעיה היא יותר בציפיות שלך מאשר איך בחרת להרכיב את התיק. אתה לא באמת מצפה להרוויח כל הזמן, נכון? אפילו אג"ח ממשלתי לא יכול להבטיח לך את זה.
הסבירו לך פה מה קרה ברמת המאקרו - המניות והאג"חים נמצאים בשיאים של שנים. אתה צריך להשלים עם המציאות שיתכן בהחלט כי הם גם ירדו.

כלומר, אם ממתינים בסבלנות חמש שנים לפדיון אותן אגרות חוב הנכללות בקרן המחקה, האם בהכרח התשואה של תהייה חיובית?
או שאם בחרתי בקרן מחקה אג"ח עם מח"מ ארוך, אז עליי להמתין לפחות תקופה שהיא מעבר לממוצע המח"מ בקרן בכדי לא לצאת בהפסד עם תשואה שלילית. האם כך?

כלומר, אם ממתינים בסבלנות חמש שנים לפדיון אותן אגרות חוב הנכללות בקרן המחקה, האם בהכרח התשואה של תהייה חיובית?
או שאם בחרתי בקרן מחקה אג"ח עם מח"מ ארוך, אז עליי להמתין לפחות תקופה שהיא מעבר לממוצע המח"מ בקרן בכדי לא לצאת בהפסד עם תשואה שלילית. האם כך?

אני חוזר כאן על מה שהבנתי מהיועץ בבנק, מקווה שאני לא מטעה.
הקרן המחקה על ממשל שקלי מתעדכנת כל הזמן באג"חים חדשים (כדי לשמור על מח"מ ארוך). אילו היא הייתה מחזיקה אג"חים קבועים אז כן, בסיכומה של התקופה היית מקבל את התשואה החיובית שהובטחה לך.
אלא שבאופן תאורטי , אם מעכשיו הריבית רק תעלה ואף פעם לא תרד, אז ייתכן שאף פעם לא תוכל למכור את הקרן ברווח.
באופן מעשי תרחיש כזה לא קרה אף פעם אז לא הייתי דואג לגבי העניין.

הערה לא קשורה. דורבן. לא קיפוד עץ.

אם מעכשיו הריבית רק תעלה ואף פעם לא תרד, אז ייתכן שאף פעם לא תוכל למכור את הקרן ברווח.
באופן מעשי תרחיש כזה לא קרה אף פעם אז לא הייתי דואג לגבי העניין.
הבעיה היא לא שהריבית אף פעם לא תרד, הבעיה היא שהריבית לא תרד עד שהוא יצטרך את הכסף.
מכיוון שהוא לא שיתף אותנו באורך ההשקעה הצפוי שלו אז אנחנו לא יודעים יותר מידי.
אם הוא מייעד את הכספים לדירה בעוד 5 שנים אז המצב ה"תיאורטי" שבו הריבית מעכשיו ועד עוד 5 שנים רק תרד הוא לא כל כך רחוק מהמציאות.

אני יודע שלא ניתן לתת המלצות באתר אבל רציתי להבין ממה נובעים ההפסדים של האג"ח. והאם יש אג"ח אחרות שצפויות להניב תשואות יפות יותר?
לצערי בגדול זה המצב בכל האג"חים, בחלקם המצב פחות חמור ובחלקם יותר. מי שמשקיע באג"ח צריך לקחת בחשבון שכך המצב ייראה עד להודעה חדשה כשהריבית תעלה לרמה סבירה.

בנוסף, כאשר יש עליה בתיק לרוב כל הניירות עולים, וכאשר מתרחשת ירידה כולם יורדים. אילו מרכיבים יאפשרו לאזן את התיק כך שיצמצמו את התנודתיות המשוכללת?
כמובן, אבל זה גם צפוי להוריד לך את התשואה.

לנושא האגח עם מח"מ של 8 שנים ומעלה לא הצלחתי למצוא תשובה כיצד מתנהל בתקופות השקעה ארוכות הכוללות העלאת ריבית. מעניין לשמוע את הדעה של החברים לפורום לגבי הרכב התיק והתנהלות האג"ח.
אני חושב שאין דרך להגיע לתשואה חיובית משמעותית בהשקעה באג"ח נכון להיום. בנוסף ישנו סיכון להפסדים כאמור. המסקנה המתבקשת היא לא להשקיע באג"ח לטווח ארוך כלל לדעתי בריביות של היום, אבל זו רק דעתי.

"משהו שכדאי להזכיר לעצמך - Fidelity בארה"ב עשו מחקר לגבי ביצועים של מי שהשקיע דרכם. במקום הראשון היו משקיעים שנפטרו, ולכן לא נגעו בתיק שנים רבות. במקום השני היו אלה ששכחו שהיה להם חשבון השקעות..."[/QUOTE]

OK, אז יש לנו 3 דברים בטוחים בחיים: מסים, מוות ו... תשואה נאה לתיק ההשקעות שלנו (אם וכאשר נמות....).

OK, אז יש לנו 3 דברים בטוחים בחיים: מסים, מוות ו... תשואה נאה לתיק ההשקעות שלנו (אם וכאשר נמות....).
התכוונת אחרי שנמות.

@קיפוד עץ בחרת תיק מניות שהוא 65% מנייתי ו 35% אגח ארוך שכיום מסוכן לפחות כמו מניות.
:(

תיק כזה בטבעו הוא מאד תנודתי.

תודה לכל המשיבים!

להוסיף על דבריו של @Yevgeny ,

ספציפית, המח"מ הממוצע בקרן שבחרת הוא כ-9 שנים. זה מח"מ שנחשב ארוך. עלייה של 1% בריבית = עלייה של 9% בתשואה, וירידה של 9% בשווי האג"ח בבורסה.

הגדלת מח"מ = הגדלת תנודתיות.

הסולידית- מדובר על עלייה של 1% בריבית של המשק (זו שבאחריות בנק ישראל)?
אם כן, במצב היום שבו הריבית שואפת ל-0 לא סביר להניח שאפילו אם תרד עוד קצת בשנים הקרובות, בטווח הארוך היא תעלה?
בנוסף, מהדברים שכתבת אפשר להבין שהעלייה בתשואה/הפסד הפוטנציאליים (9% במקרה זה) שווה למח"מ (במקרה זה גם 9)?

הבעיה היא לא שהריבית אף פעם לא תרד, הבעיה היא שהריבית לא תרד עד שהוא יצטרך את הכסף.
מכיוון שהוא לא שיתף אותנו באורך ההשקעה הצפוי שלו אז אנחנו לא יודעים יותר מידי.
אם הוא מייעד את הכספים לדירה בעוד 5 שנים אז המצב ה"תיאורטי" שבו הריבית מעכשיו ועד עוד 5 שנים רק תרד הוא לא כל כך רחוק מהמציאות.

אני בן 25. מייעד את הכסף לפחות לעוד 15 שנה. בתקווה גם אז לא למשוך את כולו אלא למשוך רק חלק מהתשואה כל שנה.
מהצד השני, לא מדובר בסכומים אסטרונומיים לכן אני מוכן להסתכן גם בהפסדים.
האם במצב זה הבחירה באג"ח האמור נכונה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ מס בגין השכרת דירה-בקשה לטופס מיסים 3
the_newbie [בקשה] המלצה ליועץ מס \ רואה חשבון המתמחה ברילוקיישן מיסים 4
Lamur תזמון בקשה להחזר מס מיסים 4
A בקשה להחזר מס מיסים 3
S הגשת בקשה להחזר מס הכנסה דרך finupp - בדיקה בסימולטור לאחר הגשה הראה חוב ולא זיכוי - הצילו! מיסים 21
P הגשתי בקשה להחזר מס 21 מיסים 1
E בקשה להחזר מס עבור מס יסף מיסים 22
T הגשת בקשה להחזר מס (טופס 135) באופן עצמאי בפעם הראשונה מיסים 20
Cleo החזרת משלוח יקר לחו"ל על חשבוני + הגשת בקשה להחזר מכס - טיפים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
ה הגשת בקשה להחזר מס- זוג נשוי מיסים 6
A הפקת נסח טאבו בצורה מקוונת, בקשה המלצה כיצד להשיג את האישור בפשטות ומהירות נדל"ן 7
deussex הגשת בקשה להחזר מס מקוונת, שנתקע באמצע באתר מיסים 3
S בקשה להעלאת שכר איך נכון לעשות? מה להגיד? אוף טופיק 65
G כדאיות דחיית בקשה להחזרי מס מיסים 8
V בעת בקשה לניוד קופת גמל חברת ההשקעות מתעקשת לקבל ממני הרשאה למסלקה הפנסיונית שוק ההון 14
NightStyle בקשה: הכנסת גרסאות האג"ח של מייק, המשקיע המתחיל שוק ההון 1
ה בקשה להחזר מס למי שלא עשה בקשה לתיאום מס מיסים 10
א בקשה לסיעור מוחות בנושא הסבה מקצועית התפתחות אישית 22
C בקשה לחוות דעת תיק צמיחה שוק ההון 4
ע מענק קורונה ראשון ושני לאזרחי ארה"ב שעדיין לא הגישו שום הצהרה\בקשה לארה"ב בעבר אוף טופיק 2
G בקשה מהמעסיק להעלאת שכר בדמות קרן השתלמות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
DiverGirl בקשה להמלצה - מערכת מסחר באופציות שוק ההון 7
ש בקשה להדרכה פרקטית בדרך להשקעת כספי הפנסיה והקרנות שוק ההון 14
V בקשה להעלאת שכר בעבודה אוף טופיק 4
R בקשה להמלצות על ספרים התפתחות אישית 2
1337justme אחריות של רואה חשבון בהגשת בקשה להחזר מס צרכנות פיננסית 6
ביולוג ירושלמי בקשה לעזרה - מצגת בנושא קרן פנסיה/קרן השתלמות. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 20
L כתובת בחו"ל-למשלוח מכתבים - בקשה להמלצות צרכנות פיננסית 3
G בקשה להחזר מס- שאלה צרכנות פיננסית 1
נ בקשה- מורה נבוכים במיסוי בתיק השקעות שוק ההון 26
לא חשוב שמות בהקשר לחסכנות - בקשה להקלת מס מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
S בקשה למחשבון של דמי ניהול פנסיה צרכנות פיננסית 2
D בקשה לעזרה והכוונה לגביי השקעות שוק ההון 15
Rio בקשה לפטור של ניכוי מס במקור כעצמאי צרכנות פיננסית 3
waskindalost האם ניתן להגיש בקשה להחזר מס על שנה אחת בלבד ? צרכנות פיננסית 4
S איך ממלאים דו"ח בקשה להחזר מס רווח הון? צרכנות פיננסית 3
מ אשמח להסבר - דוח על שינוי בשם קרן ובמדיניות ההשקעות ת"א בנקים 5 שוק ההון 2
C אשמח להסבר מורחב - עמלות לברוקר שוק ההון 6
yodo אשמח להסבר אודות תנודתיות במניית SSO שוק ההון 4
S אשמח להסבר עבור הודעה מ-IB שוק ההון 1
shlomi171 אשמח להסבר על מדדי חישוב תשואה שוק ההון 10
לא חשוב שמות זקוק להסבר ורקע בנושא מסלולי ברירות מחדל לפנסיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 124
ח אשמח להסבר לגרף של מנייה שצירפתי שוק ההון 1
leibo אשמח להסבר בנוגע לאג"ח שוק ההון 2
H ייעוץ לגבי..ייעוץ? צרכנות פיננסית 6
H שאלת הבנה לגבי הקשר בין מדד המחירים לצרכן לאינפלציה צרכנות פיננסית 10
ש התלבטות לגבי דירה יד שנייה בחיפה נדל"ן 2
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
נ הרהורים לגבי ההתנהלות בשנים הקרובות, ואיך נכון לבנות הלאה יומני מסע אישיים 3
ח יעוץ לגבי מימון רכישת דירת יד שנייה ומכירת דירה קיימת במצב שוק לא אידיאלי נדל"ן 15

נושאים דומים

Back
למעלה