1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

בניתי תיק והוא כמעט סגור- אשמח להארות

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י יערה, ‏7/9/15.

1. יערה

יערה משתמש ותיק

הולי גאד! זה קרה.

אז כרגע ישבה אצלי בסלון נציגה של IBI- פתחתי אצלם קרן השתלמות ובניתי תיק השקעות.

מדובר על קרן מחקת מדד פאסיבית. לפחות בחמשת השנים הקרובות אין בכוונתי לגעת בכסף הנ״ל.

המינון עליו סגרנו כרגע הוא:
    60% אג״ח ממשלתי
    20% מחקה מדד תל אביב 25
    20% מניות חו״ל (ההרכב: חמישים אחוז S&P, שלושים יורוסטוק, 13 שווקים מתעוררים ו 7 אחוז ניקיי)

לגבי ה 20% האחרונים- התלבטתי אם להשקיע ב s&p בלבד, אבל בשם עקרון הפיזור בחרתי כרגע אחרת.

האם יש למישהו אי אלו תובנות או הארות שברצונו לחלוק עמי?

תודה רבה
    יערה

2. אנא-אל

אנא-אל משתמש בכיר

יש פוסט על איך לבחור קרן השתלמות ואחת מהנקודות היא שכדאי לנצל את קרן ההשתלמות למניות ולא לאגח, כי פוטנציאל הרווח ממניות גדול יותר והחסכון של מס רווחי הון משמעותי יותר

Rio, Sinister, יערה ו-4 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  3. CarpeDiem

CarpeDiem משתמש ותיק

מה המח״מ באג״ח הממשלתי?
    20% תל אביב 25 כאשר ישראל היא אולי חצי אחוז מהכלכלה העולמית מעלה קצת תהיות על העדפת יתר למשק הישראלי.

daat99 אוהב/ת את זה.
  4. איליה

איליה משתמש בכיר

למה יש לך אג"ח בקה"ש?
    יותר פה

5. Ron1

Ron1 משתמש ותיק

האם זו קרן מנוהלת ואת מתחילה להפקיד מ0 ?

6. adamshalev

adamshalev מודרטור

האם מניות החול מגודרות או לא? אם לא אז אולי עדיף להשקיע בקרן סל אחת שמכסה את כל העולם במקום ב4.
    באופן כללי מצתרף להערה על אגח בקרן השתלמות. פטור ממס רווחי הון יקר מפז והוא מנוצל הכי טוב בנכסים שנוטים לייצר יותר רווחי הון לאורך זמן.

Sinister, יערה ו-CarpeDiem אוהבים את זה.
  7. רומן

רומן משתמש ותיק

שימו לב שאופן ההשקעה הוא 5 שנים לפחות (5 שנים לפחות = 5 שנים)
    עם אופק כזה אחוז גבוה יתר של מניות בעייתי.
    כמובן שאם זה "הרבה יותר מ5 שנים" אז הסיפור אחר

daat99 ו-doc29 אוהבים את זה.
  8. יערה

יערה משתמש ותיק

@אנא-אל ו @איליה - תודה רבה! פספסתי את הפוסט הזה. עכשיו הרבה דברים יותר מובנים לי. הערה חשובה

@CarpeDiem (הפגנת בורות מצידי בעוד 3...2...1) - מה זה מח״מ? בהחלט ייתכן שמשקל המשק הישראלי הוא גבוה מדי.
    יש לך רעיונות למדדים אחרים ששווה לי לבחון? האם זה מוגזם לשאול כמה נראה לך אחוז הגיוני לת״א 25?

@Ron1 זוהי קרן פאסיבית (דמי ניהול 0.5%) בת שנה שאנייד מילין לפידות, יש שם כ 20k כרגע.

@adamshalev (הפגנת בורות #2) - לא בטוחה שאני יודעת מה משמעות המונח ״גידור״. לגבי קרנות סל- זכור לך פוסט מחכים בנושא בו אוכל להכיר את החומר יותר מקרוב?

@roman תודה על האינפוט!

**שוב, תודה רבה לכולכם. לאחר קריאת הפוסט בנוגע לקרן ההשתלמות אני מרגישה יותר מושכלת, אבל דבר אחד לא ברור לי:
    1. אם הבנתי נכון, הניצול המיטבי של הטבת המס יהיה אם אשקיע את כל קרן ההשתלמות במניות, ואת האג״ח אקנה בנפרד?
    2. במידה וכן, האם אני קונה את האג״ח דרך חשבון כלשהו בבית ההשקעות (ואם כן, מה דמי הניהול שעלי לדרוש) ?
    3. הרגישו נא חופשיים להציע תמהיל אחר לעוגת המניות שלי- אני בטוחה שקיימות אופציות טובות שלא חשבתי עליהן אפילו.

**רכשתי הבוקר את ״המשקיע הנבון״ ! אז בלי ספויילרים :) (חוץ מזה שבסוף הוא מת)

תודה לכולכם.

משה, shuli ו-daat99 אוהבים את זה.
  9. daat99

daat99 משתמש בכיר

משך חיים ממוצע - כמה שנים יש עד לפידיון:
    במקרה של אג"ח אז זה מספר השנים עד לפקיעה.
    במקרה של קרן/תעודה אג"חית אז זה ממוצע מספר השנים עד לפקיעה של כל האג"חים לפי משקלם בקרן/תעודה.

את מקבעת את ההשקעה למטבע שלך.
    לגידור יש עלות גבוהה מאודבטווח הרחוק ויכול לפגוע בתשואה בצורה משמעותית.
    למידע נוסף:
    http://www.assafnathan.com/2013/11/למה-לא-גידרתי-אני-לא-מגדר-ולא-אגדר/

הניצול המיטבי הוא אם תרכשי בקרן ההשתלמות את הנכסים עם פוטנציאל הרווח הגדול ביותר.
    בקרן השתלמות את לא תשלמי מס רווחי הון על הרווח הזה וזה היתרון שלך.

באופן כללי ישנה חשיבה שהרווח ממניות יהיה גדול יותר מאג"חים - את צריכה להחליט אם את מסכימה עם זה או לא.

את יכולה לרכוש אג"ח בבית השקעות או בבנק.
    מבחינת דמי הניהול אין הבדל בין חשבון לאג"חים וחשבון למניות - זה אותו החשבון (והבנקים/בתי הנאמנות לא יבינו על מה את מדברת עם תעשי הפרדה שכזו).

יש כל מיני שיטות השקעה - את צריכה להשקיע בשיטה שנראית לך הגיונית ושאת חושבת שתוכלי לישון איתה טוב בלילה.

יש את השרשור על גלריית התיקים שלנו שיכול לתת לך נקודת התחלה לכיווני חשיבה שונים:
    http://www.hasolidit.com/kehila/threads/גלריית-התיקים-שלנו.1465/

יערה ו-איליה אוהבים את זה.
  10. יובל

יובל משתמש ותיק

באופן כללי זה לא נכון. ספציפית זה נכון באג״ח ללא קופון (כמו מק״מ), אבל לא בכאלה מדובר כאן. פה יש הסבר סביר.

נערך לאחרונה ב: ‏8/9/15
    daat99 ו-קפבלנקה אוהבים את זה.
  11. adamshalev

adamshalev מודרטור

מעבר לפוסט המצויין שדעת קישר אליו, כדאי להכיר נק' מבט נוספות (מעבר לעלויות והסיכונים של גידור):
    http://www.hasolidit.com/משקיעים-בניירות-ערך-זרים-קחו-בחשבון-סי

יערה ו-daat99 אוהבים את זה.
  12. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש בכיר

יאפ, בעיקרון מח"מ מתייחס למתי בפועל מקבלים בממוצע את הכסף מהאג"ח. ככל שהאג"ח מחלקת קופונים יותר שמנים או נפדית לשיעורין המח"מ מתקצר. אם מדובר באג"ח צוברת/בלון המח"מ = זמן לפידיון.

יערה אוהב/ת את זה.
  13. יערה

יערה משתמש ותיק

@daat99 תודה על הקישור- אכן מבררת עם הנציגה האם מניות החו״ל מגודרות או לא.
    האג״ח שהתכוונתי לקנות הינו אג״ח ממשלתי, שהוא היה תשובתה האוטומטית של הנציגה לאמירתי ״אני רוצה רק אג״ח a+״. אני די בטוחה שהוא קצר טווח, אבל בהחלט משהו לברר מולה שוב.

אז אם אני מבינה נכון את המבנה: כשאני פותחת חשבון בבית ההשקעות, הוא יכול להכיל מגוון של קרנות. אם ברצוני לפצל את ההשקעה בין קרן פאסיבית מחקת מדד לאג״ח, מיקסום הרווח יקרה אם ארכוש את המניות ״דרך״ קרן ההשתלמות , ואילו את האג״ח בקרן אחרת (ושתיהן תחת אותו החשבון אז דמי הניהול זהים- 0.5% במקרה זה).
    עד כאן הבנתי נכון?

לגבי גלריית התיקים : הצצתי בחלקם- לצערי הם מכילים כל כך הרבה התפלפלויות שהן בשלב זה מעבר לבינתי, שהלכתי לאיבוד.

חזרתי שוב לפוסט בנושא תיקי ״הארי בראון״ ו״שוקולד מריר״. ב״שוקולד״ נכתב כי
    ״משקיעים אך ורק במוצרים מנוטרלי מט"ח כדי להימנע מסיכון מט"ח״- אבל אם אני קונה מניות של השווקים הבינלאומיים אני חשופה למט״ח By defenition, לא?

וגם: המשפט הבא מתוך אותו הפוסט-
    • 25.5% מהתיק יושקעו בתעודת סל העוקבת אחר מדד S&P 500 בנטרול חשיפה לשער הדולר-שקל.״
    מהו ניטרול חשיפה לשער הדולר-שקל אם לא גידור? הייתכן שהסולידית ממליצה על גידור?

נערך לאחרונה ב: ‏8/9/15
    daat99 אוהב/ת את זה.
  14. daat99

daat99 משתמש בכיר

צריך להפריד בין "קרן השתלמות בניהול אישי" לבין "חשבון השקעות".

קרן השתלמות בניהול אישי זה חשבון השקעות של הגוף שמקבל את הכספים מהמעסיק שלך.
    אותו הגוף נותן לך הרשאות לקנות ולמכור מניות בחשבון הזה (תחת הגבלות רגולטוריות) עם הסכום שהופקד ע"י המעסיק שלך.

חשבון השקעות זה חשבון שאת צריכה לפתוח בעצמך בבית השקעות או בבנק (את יכולה לקבל אחד כזה בבנק שלך וזה יראה לך כמו חשבון הבנק הרגיל ברוב המקרים).
    בחשבון זה את יכולה לעשות כרצונך (ללא ההגבלות שחלות על קרן ההשתלמות) ובנוסף להפקיד ולמשוך כספים בלי הגבלה.

הבחירה של איפה לנהל את חשבון ההשקעות שלך היא לא בהכרח בחירה פשוטה.
    יש הרבה מאוד דברים שצריך לתעדף ולהחליט מה יותר חשוב לך.
    ישנם הרבה שרשורים בפורום שעוסקים בנושאים של בתי ההשקעות/בנקים השונים כולל השוואות לברוקרים בחו"ל (דומה לבתי השקעות בארץ).

15. יערה

יערה משתמש ותיק

דווקא ה״איפה״ כבר פתרתי- אבל בניית התיק...אוף, זה משגע אותי.

אז אם החלטתי לפתוח בבית השקעות קרן השתלמות ולהחזיק בה את הפלח המנייתי של תיק ההשקעות שלי,
    וכדי לא להתפזר יותר מדי אני מחליטה שאני קונה דרכם גם את האג״ח- האג״ח נקנה דרך קרן שגם היא חלק מהחשבון שלי?

daat99 אוהב/ת את זה.
  16. יערה

יערה משתמש ותיק

לגבי ההרכב:
    מדובר בתיק של 270 k סה״כ, שלפי התכניות לא אזדקק להם ב 8-10 שנים הקרובות.

אג״ח: 85,000 ש״ח בקרן נפרדת- לא כחלק מקרן ההשתלמות- אג״ח ממשלתי בלבד.

מניות: קרן פאסיבית מחקת מדד: דרך קרן ההשתלמות סה״כ כ 185,000 ש״ח

חלוקת המניות בקרן ההשתלמות כלדהלן:

S&P - 65,000

מניות חו״ל - 65,000 - הרכב קרן מניות החו״ל ב ibi הוא 50% סנופי, 30% יורוסטוק, 13% שווקים מתעוררים ו 7% יפן

מניות- 35,000

מחקה מדד ת״א 25- 20,000

17. adamshalev

adamshalev מודרטור

@יערה יש פה קצת סלט, יעזור אם תעזרי לעשות סדר.

את משקיעה 270K ש"ח. הכסף יושקע כולו דרך קרן השתלמות? או שחלקו בקרן השתלמות וחלקו בתיק השקעות? כמה\כמה בכל אחד?
    האם מדובר בקרן השתלמות במעמד שכיר\עצמאי? מנוהלת או בניהול עצמי IRA?
    בפוסט הראשון רשמת ש-60% מיועד לאג"ח, ועכשיו את כותבת שרק 85K יושקע באג"ח. מי מהם?
    מקודם רשמת שלא תגעי בכסף 5 שנים, ועכשיו 8-10 שנים. מי מהם? מה מטרת הכסף לכשתזדקקי לו?
    יעזור מאד אם תפרטי בדיוק את מספרי הניירות ערך שדרכם את מתכננת להשקיע.

באופן כללי - יש לך הרבה שאלות ויש להם מענה מצויין בבלוג של הסולידית. ממליץ לקרוא את כולו לפני שאת משקיעה. מדובר בהרבה כסף ולא הייתי ממהר לעשות בו משהו שאת לא מבינה עד הסוף.
    זה בסדר גם להשקיע בהדרגה ולשמור כסף בבנק עד שתרגישי בטוחה יותר להשקיע סכומים נוספים.

Sinister ו-hp1 אוהבים את זה.
  18. daat99

daat99 משתמש בכיר

מהמשפט השני אני מסיק שאנחנו לא מצליחים להבין את המשפט הראשון.

לחברה שאצלה את פותחת קרן השתלמות אין שום קשר לאיפה את מנהלת את חשבון ההשקעות הפרטי שלך.
    אלו שני חשבונות שונים מהותית ובשניהם את יכולה לרכוש מניות ואג"חים.

19. יערה

יערה משתמש ותיק

@daat99 -תודה על החידוד.

@adamshalev - אכן סלט, מתנצלת מראש שאני מבלבלת בין מושגים שברור לי שהם בסיסיים עבורכם. גם המושגים וגם ״מערכות היחסים״ ביניהם הם חומר ממש טרי שאני לומדת תוך כדי תנועה, הרבה ממנו באמצעות הבלוג והמון בזכותכם (ובינתיים קצת מהספר שהתחלתי היום).

לגבי שאלותיך:

1. השתכנעתי היטב שהדרך הנכונה עבורי לחסוך כסף לעתיד הנה בניית תיק פאסיבי המורכב מקרנות מחקות מדדים ומאג״ח.
    עד היום בצהריים חשבתי שנכון יהיה לנהל את זאת דרך קרן השתלמות אחת, אשר תכיל בתוכה את שני מרכיבי העוגה.
    לאחר שהסבתם את תשומת ליבי לפוסט המסביר את הטעות בתפיסה זו ולפוסטים מחכימים נוספים, הבנתי ש:

א. למעשה עלי לבנות תיק אשר המניות יוחזקו דרך קרן ההשתלמות ויהנו מהטבותיה, ואילו האג״ח נקנה ״בנפרד״ מקרן ההשתלמות אך למעשה הכל באותו חשבון ההשקעות, לפי שעה מנוהל באותו בית ההשקעות מטעמי נוחות. מקווה שעד כאן אנחנו בסדר.

ב.תובנה נוספת- עלי לשנות את המינון בין אג״ח למניות בתיק ההשקעות בין 60-40 לטובת האג״ח ל 67-33 לטובת המניות (חוק בוגל). לפיכך הסכומים השונים, הרלוונטיים להתייחסות הם אלו שנרשמו בפוסט האחרון שכתבתי.

2. מדובר בקרן השתלמות במעמד עצמאי. בחרתי שלא ללכת עדיין על אופציית הira שכן דמי הניהול (0.5) היו בפער די נמוך (0.3-0.4) וכן עמלות הקניה והמכירה אטרקטיביות יותר במסלול הפסיבי. אני אגיע ל ira, אני פשוט עוד לא שם.

3. לגבי מספר השנים השונה. שוב- בהמשך להערותיכם והפניותיכם חזרתי למאמרים בבלוג, חלקם כבר הכרתי וחלקם לא- והבנתי שאני יכולה וצריכה להחזיק את התיק הזה למשך פרק זמן מה שיותר ארוך.
    כרגע קשה לי לצפות את ההבדל בין המקום שאהיה בו מבחינת משפחה וקריירה עוד 5 שנים למקום בו אהיה עוד 8 - הם ערטילאיים באותה המידה. אבל אני כן יודעת שאם אמשיך לעבוד ולהרוויח (טפו טפו) בשנתיים-שלוש הקרובות כפי שעכשיו, אין שום סיבה שאזדקק לכסף המדובר. מהמקום הזה שיניתי את התכנון.

4. מטרות הכסף: עוד לא הצלחתי לאסוף את כל הנתונים כדי להגדיר את הסף בו אהיה לחלוטין עצמאית כלכלית- אבל זו המטרה. קשה לי לומר שחשוב לי שזה יקרה בגיל 38 ולא 40. כרגע כל מה שמעניין אותי הוא שהכסף לא ישכב בבנק כמו אידיוט ובינתיים יתחיל לצבור את הריבית שלו.

5. מסכימה איתך שהידע שלי בתחום מוגבל בצורה כמעט מביכה, אבל אני באמת חוששת שאם אתעכב עם זה עד ש״ארגיש מוכנה״ - אאבד זמן וכסף יקרים. ניסיתי להרכיב תיק לפי העקרונות שקראתי בבלוג ובפורום- מפוזר ומגוון לאורכו ולרוחבו, כמובן שמאוד לא מתוחכם שהוואה אל כרישי הבלוג והפורום, אבל היות ואני יכולה לשנות את הרכב התיק בכל אימת שאני רוצה ובכוונתי להמשיך להתעמק בתחום, חשבתי שאין סיבה לא לעלות על הרכבת כבר עכשיו, אם כבר יש לי מושג כללי ופורום עם אנשים נפלאים שלוקחים את הזמן לענות לי ולדייק אותי יותר :) תודה רבה על זה.

6. להלן מספרי הקרנות:

אג״ח: 513789842-00000000001202-1443-000

מניות:

S&P מחקה מדד 513789842-00000000001202-2265-000

מניות חו״ל - 513789842-00000000001202-1544-000

מניות- 51378942-00000000001202-1205-000

מחקה מדד ת״א 25- 513789842-00000000001202-2264-000

שוב, המון תודה. אין לי מילים להודות לכם על התרומה שלכם לעובדה שהחיים שלי עולים על מסלול אחראי ומושכל כפי שתמיד רציתי שיקרה, ולא ידעתי איך.

יערה

נערך לאחרונה ב: ‏9/9/15
    Sinister אוהב/ת את זה.
  20. daat99

daat99 משתמש בכיר

את מבינה שקרן השתלמות וחשבון ההשקעות הם חשבונות שונים?
    קרן ההשתלמות מכילה חשבון השקעות שאת לא הבעלים שלו.
    חשבון ההשקעות הרגיל הוא חשבון שרשום על שמך ואת הבעלים שלו.
    ממש לא משנה איפה החשבונות הללו מנוהלים אלו עדיין חשבונות שונים (אפילו אם שניהם ב-IBI).

אני לא כל כך מבין למה.
    ההבדל היחיד בין IRA לבין קרן השתלמות פסיבית הוא שב-IRA את בוחרת את התמהיל הפסיבי בעצמך (ואת רוכשת את התעודות/קרנות המתאימות) ובקרן השתלמות פסיבית את אומרת ל-IBI מה את רוצה שיהיה והם מחליטים מה לעשות עם הכסף שלך.

אם את בין כה וכה פותחת חשבון השקעות רגיל אז את גם ככה תרכשי ניירות בעצמך (ממש לא משנה אם אלו אג"חים או מניות).
    עקב כך אני לא רואה שום יתרון שאת מקבלת בבחירת קרן השתלמות פסיבית במקום IRA.

אם תשתמשי בקרן השתלמות IRA דרך IBI אז עמלות הפעולה שלהם בחו"ל עומדות על 7.5 דולר בלבד (אולי פחות בקרן השתלמות אבל בכל מקרה מאוד נמוך יחסית לארץ).
    עם עמלות כאלו את יכולה לדלג על הקרנות הישראליות ולהשתמש ב-VTI+VXUS במקום.
    בקרן השתלמות אין לך את הסיכון של מס ירושה שמפחיד כל כך הרבה אנשים (ולדעתי שלא בצדק) אבל את עדיין מקבלת את היתרונות של עמלות מאוד נמוכות וסיכון מנפיק הרבה יותר נמוך מהקרנות הישראליות.

לדעתי תמהיל של VTI+VXUS יספק לך את כל הגיוון שאת צריכה (את רק צריכה להחליט על האחוזים) אבל אם את מתעקשת את תמיד יכולה להוסיף תעודה ישראלית על ת"א 25/100.

sogi, סנופי ו-הדס אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
שינוי אחוז ההפרשה לפנסיה למי שבונה תיק השקעות למטרות מחיה ממנו פינת המשקיעים ‏לפני 55 דקות
אפיון תיק השקעות - חוות דעת פינת המשקיעים ‏אתמול ב- 17:41
מיסוי דיווידנדים מניות חו״ל בתיק IRA פינת המשקיעים ‏ביום רביעי ב- 21:16
תיק לפנסיונר פינת המשקיעים ‏14/5/19
דעה מעניינת לגבי אג"ח ממשלתי כללי לחלק הסולידי של התיק פינת המשקיעים ‏14/5/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.