• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בניית תיק השקעות לטווח של 10-15 שנים

Eagle

משתמש רשום
דירוג
9
אהלן, חדש פה , קראתי לא מעט בלוגים של הסולידית והרבה פוסטים של הפורום במהלך השנתיים האחרונות, החכמתי הרבה בעזרתכם ובעזרת יוטיוברים בינלאומיים בנישה הפיננסית (הדוגלים כמובן בBuy & Hold).

קצת רקע עליי, לא מזמן בן 25, לוחם חי״ר לשעבר, יש לי אופי די מינימליסט מאמין בחוויות ופחות בחומריות, אוהב לטייל בעולם (בדרך חסכונית) , ב2020 התחלתי את חיי הפיננסים, קצת לפני שהקורונה הכתה את העולם.
כרגע חי עם אבא שלי עוזר בפרנסת הבית, עובד בחברת הייטק לא במשרה טכנולוגית, ב70% משרה, סטודנט מתחיל, לומד מדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה (לא ממהר עם התואר).
דווקא בשנה אחרונה (שנה אחרי הקרונה) לא יצא לי לחסוך ולהשקיע הרבה, לא עבדתי הרבה, וגם קיבלתי במתנה רכב ישן מאוד מאמא שלי (לא רואה את עצמי קונה רכב בכללי) שאכל אותי בהוצאות של תיקונים ואחזקה, אחרי שנה מיציתי ולא המשכתי איתו, אז כן שנה בלי חיסכון אגרסיבי ועוד בשנים הצעירות אכן מכה קשה שתשפיע על העתיד אבל חלק מהחיים.
רוב ההשקעות שלי במשך השנה היו lump sums כל כמה חודשים בסכומים של אלפים.
עכשיו מתכוון לחזור לחסוך אגרסיבית 70-80% מההכנסות שלי, בשיטת dollar cost averaging כל שבוע.

מה המטרה:
לפרוש בסביבות בגיל 35-40
למה? למה לא?
סתם, אני לא מעוניין להתחתן, לא מעוניין להביא ילדים לעולם אפילו שאני חושב שגם זוגיות בריאה וגם ילדים זה יכול להיות דבר מדהים, מעשיר חיים ואין על זה מחיר, זה לא מדבר אליי, אבל לא פוסל זוגיות לטווח ארוך.
אני מחפש חיי נוודות, לחיות ממדינה למדינה, להתמקם לשנה-שנתיים ולהמשיך למדינה הבאה, אני יודע שאני אוהב את זה כי ב10 שנים האחרונות יצא לי לטייל בלא מעט מדינות ואני נהנה מזה, לחוות עולם ,נופים, ארכיטקטורה, אנשים חדשים, תרבויות מעניינות ומטבחים מיוחדים בכל מקום, זה הjam שלי (ולא, לטייל לא חייב להיות יקר).
דרום מזרח אסיה למשל אזור שאני רוצה לגור לטווח ארוך.
אז אפשר להגיד שאני לא צריך הרבה, גם במשרה לא טכנולוגית עם חיסכון אגרסיבי אפשר להגיע ל lean fire ועם ניצול הג׳יאוארביטרז׳ תיהיה כרית יותר גדולה (למרות שכן אי אפשר לדעת מה יהיה בעוד 10-15 שנים, בנוסף שהאזור הזה מתפתח בקצב מהיר).

עדיין אני לא מוותר על לימודים, כי בלי קשר אני מעוניין לפתח את עצמי ולהיות בנאדם ריאלי ולהבין מדע לעומק, יותר לעצמי, ואם אגיע למצב שאוכל להתפרנס מזה עוד יותר טוב, מה גם האוניברסיטה הפתוחה אחלה דרך להמשיך ללמוד גם בחו״ל (במקרה וארצה תקופה קצרה להתחמם לפני פרישה מלאה).
האם ארצה זאת לכל החיים?
לא בטוח, החיים הם דינמיים, כמובן שבנאדם מבוגר בן 60-70 פחות מתאים לחיים כאלה ויכול להיות שבעוד 5 שנים אשנה את דעתי בכלל אבל כרגע זאת המטרה שלי וזה לאן אני מכוון.

בגדול למה הבלבול מוח הזה, רציתי לדעת אם האסטרטגיית השקעה שלי היא נבונה ומתאימה בהקשר למטרה שלי ואשמח לטיפים, איפה אני יכול להשתפר, לייעל וכדומה.

סך הכל ההון העצמי שלי כרגע עומד 150 אלף שקל, אין לי חובות.

הפורטפוליו שלי:

קופת הפנסיה
במיטב ד״ש מסלול מחקה מדד S&P500 (לשעבר של הלמן אלדובי) עם 0.05% דמי ניהול מצבירה ו 1.5% מהפקדה: סך הכל 45,000 שקל
קרן השתלמות במנורה מבטחים מסלול מחקה מדד S&P500 עם 0.2% דמי ניהול מצבירה ו 0% מהפקדה (מהעבודה): סך הכל 12,500 שקל
קרן חירום: 5,000 שקל
תיק ההשקעות שלי בInteractive Brokers US העומד כרגע על 86,000 שקל.
וארנק קר בו אני מחזיק מטבע אחד והוא את׳ריום עם 1500 שקל.

מעוניין להתמקד בתיק ההשקעות ההעצמאי שלי שלוקח בערך 60% סך הכל מכל ההון העצמי שלי, כרגע תיק ההשקעות שלי בIB עומד בערך על 26 אלף דולר, למרות שעם התנודתיות והשוק הדובי כרגע כנראה פחות בהמשך.
מה אני מחזיק בתיק:

42% VTI
29% TSLA
12% SPY
4% VYM
2% BB
VIG 1%
1% DIS
1% META

עכשיו לכל התוהים מה זאת החלוקה המטומטמת הזאת אז כן יש פה הרבה טמטום של צעיר וגם מזל (קצת).
למה 30% (לא כולל החשיפה בSPY ו VTI ) מהתיק שלך עם טסלה? אז האמת שאחוז החשיפה שלי בטסלה היה הרבה יותר נמוך, אני השקעתי בטסלה ב2020 אחרי הקראש של הקורונה ובהמשך עוד קצת ב2020 וקצת ב2021, והרבה מזל שיחק פה וההשקעה החזירה כרגע 124% תשואה, הרבה מזל של מתחילים.

ומה זה כל המניות הבודדות האלה? האמת לא יודע, כשפתחתי את החשבון קניתי 2 מניות בודדות שלהן סתם כי רציתי..
ולמה BlackBerry האמת סיפור מצחיק ומטומטם שלי, כשהיה את כל הrally של גיימסטופ, התענייתי בכל הטמטום שהלך בwsb ואז בלאקברי הייתה מנייה מדוברת, עם AMC BBBY ועוד כל המניות פאמפ האלה, ובלאקברי שינו את כל המודל העסקי שלהם, עכשיו הם חברת סייבר שמכרה את רוב הפטנטים הישנים שלה, היא חברת טכנולוגיה עם מוצרים כמו QNX ו- IVY , בקיצור באותו זמן חשבתי שאני גאון גדול שיכול לעשות מהלך, רק לחכות לrally של wsb, שום rally ושום נעליים, הפסדתי 67% מההשקעה לפחות כרגע חחח למזלי אני לא quality degenerate ולא שמתי את כל החסכונות שלי על מניית פאמפ אנד דאמפ אלא רק אחוז קטן, החברה עצמה לא מרוויחה כרגע, אבל עם השינוי שלה יכול להיות שיש פה פוטנציאל (כרגע אני סובר שלא אני לא מתכוון להשקיע בה עוד) אבל הלאה זה לא המטרה בפוסט, אז כן זה סיפור קטן שלמדתי ממנו לקח מעניין וטוב שכך.

עכשיו אני רוצה לבצע שינוי בתיק שלי כמו שהוא נראה עכשיו אני לא עף על הפיזור הזה בכלל…

חשבתי על 2 אפשרויות על איך לכוון את התיק שלי בIB עם השקעות חודשיות:

2 אפשרויות:
אפשרות ראשונה:

40% VTI

35% מתוך כל התיק - קרנות סל הנוטות יותר למניות Value/Dividend:
15% SCHD
15% VIG
5% VNQ (כן אני רוצה גם נתח קטן של REITs כי הקרנות האחרות לא מכילות REITs)

25% מתוך כל התיק - קרנות סל הנוטות יותר למניות Growth ומנייה בודדת:
10% VGT
10% VUG
5% TSLA — בעתיד הקרוב אני מעוניין למכור את המניות הבודדות שכרגע מחזיק והלהיצמד רק עם טסלה לטווח הארוך, מאמין בחברה, צופן לה עתיד טוב, אין ספק שיש פה סיכון, אבל אני מוכן לקחת אותו, ואולי בהמשך יותר מאוחר להוריד עוד יותר את אחוז החשיפה גם בטסלה/למכור.
  • למה חשיפה כזאת לקרנות סל value: אני מעוניין בהכנסות דיבידנד, כך שבסוף הדיבדנדים יאפשרו לי למזער משיכה בהמשך, מה גם שבקריסות שוק חברות יציבות - מניות value oriented נוטות פחות להיפגע ובכך לנסות למזער שחיקת התיק בזמנים קשים, (לא שיהיה הבדל גדול בתמונה הגדולה כנראה)
  • אחוז חשיפה נמוך יותר לgrowth כי כבר יש די הרבה overlap עם VTI
  • היות ואני יחסית צעיר (למרות המטרה שלי) אני ״חושב שאני יכול להרשות״ לעצמי להקצות 25% לgrowth כי יש זמן לתקן במידה ו..

אפשרות שנייה:

50% VTI
20% SCHD
20% VIG
VNQ 5%
5% TSLA

פה אני בעצם מוותר על קרנות הgrowth, ומחלק את החשיפה בין שאר הקרנות.
בעתיד הלא קרוב אני חושב שאני אאזן ואפזר באמצעות VGK VXUS ו BND. כדי ״לצאת״ מארצות הברית וגם לגוון עם אג״חים.

רציתי לשמוע חוות דעת, טיפים, אילו מהאפשרויות נשמעת יותר טוב, מה אני מפספס, אולי אני סתם מתפזר יותר מדי עם 6 קרנות כשאפשר הרבה פחות, וכדומה, (כמובן שלא מחפש ייעוץ, הכל פה מעבודה שעשיתי וחשבתי עם עצמי בעצמי, רק אשמח לשמוע תובנות).
תודה רבה

רציתי לשמוע חוות דעת, טיפים, אילו מהאפשרויות נשמעת יותר טוב, מה אני מפספס, אולי אני סתם מתפזר יותר מדי עם 6 קרנות כשאפשר הרבה פחות, וכדומה, (כמובן שלא מחפש ייעוץ, הכל פה מעבודה שעשיתי וחשבתי עם עצמי בעצמי, רק אשמח לשמוע תובנות).
תודה רבה
תעיף כל דבר מתחת ל-10%. אין לזה משמעות.
אחר כך תאחד דברים חופפים, גם כן זה מיותר.
נשמע שיש לך מספיק עניין בחיים, אז שמור על פשטות ותצמצם את מספר הניירות.

דעתי הלא המלומדת בלבד.

תעיף כל דבר מתחת ל-10%. אין לזה משמעות.
אחר כך תאחד דברים חופפים, גם כן זה מיותר.
נשמע שיש לך מספיק עניין בחיים, אז שמור על פשטות ותצמצם את מספר הניירות.

דעתי הלא המלומדת בלבד.

אוקיי מעולה טוב לדעת, הנחתי שאני מסבך את הדברים יותר מדי ודי נוגד את עיקרון keep it stupid simple.
השאלה גם אם יש חפיפה מסוימת האם הדבר באמת בעייתי, אני מבין שהרוב פה אוהבים להתמקד ב2-3 ניירות בהן אין חפיפה בכלל כמעט ולהתפזר לכל השווקים בעולם, האם באמת הדבר מיותר? מה גם זה בא נגד חשיפה למניות דיבידנד, קרנות סל עולמיות ומבוססות שווקים עם דיבידנד אילד נמוך.

האם הדבר באמת בעייתי, אני מבין שהרוב פה אוהבים להתמקד ב2-3 ניירות בהן אין חפיפה בכלל כמעט ולהתפזר לכל השווקים בעולם, האם באמת הדבר מיותר?
תחליט אתה אם זה בעייתי ומיותר על ידי זה שתתן נימוקים למה שאתה מציע. מה הסיבה לשלם פעמיים על אותו דבר בעטיפה אחרת? בשיטה שלך אתה מקלקל את הפיזור ונותן משקל יתר לתת קבוצה מסויימת.
מה גם זה בא נגד חשיפה למניות דיבידנד, קרנות סל עולמיות ומבוססות שווקים עם דיבידנד אילד נמוך.
לא הבנתי מה אתה כותב. זה לא נגד כלום. זה בעד לכלול הכל מכל הסוגים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
ס בניית תיק השקעות-גיל 20 שוק ההון 19
S בניית תיק השקעות שוק ההון 9
K בניית תיק השקעות לפנסיונרית בגיל 65 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
stamEhad בניית תמהיל תיק השקעות שכולל הלוואה (שאלה טכנית) שוק ההון 3
M כלי שמאפשר בניית תיק השקעות וירטואלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
Y התייעצות בעת בניית תיק השקעות שוק ההון 13
O בניית תיק השקעות עצמאי משולב IRA שוק ההון 6
S בניית תיק השקעות ראשוני שוק ההון 5
M בניית תיק השקעות לפנסיונרים שוק ההון 6
T בניית תיק השקעות- אג"ח וקרנות שוק ההון 5
ה בניית תיק השקעות שוק ההון 1
W בניית תיק השקעות - אג"ח וקרנות כספיות שוק ההון 13
L בניית תיק השקעות פאסיבי שוק ההון 4
A בניית תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
M בניית תיק השקעות בבלוג התמונה הגדולה שוק ההון 1
צ בניית תיק השקעות שוק ההון 2
M בניית תיק השקעות ע"פ JL Collins שוק ההון 80
ג התמונה הגדולה - בניית תיק השקעות - האם יש גרסה באנגלית? התפתחות אישית 4
י בניית תיק השקעות שוק ההון 14
D בניית תיק השקעות שוק ההון 5
ע בניית תיק השקעות(חדש בתחום) שוק ההון 16
ד בניית תיק השקעות + כמה שאלות מהותיות שוק ההון 39
רוני בניית תיק השקעות ופורטפוליו נכסים מניבים בתנאי דפלציה וריבית שלילית שוק ההון 38
קפה שחור בניית תיק השקעות בצמוד לבעלות על חברה בע"מ שוק ההון 39
ido15 בניית תיק השקעות שוק ההון 43
roniba בניית אקסל/speadsheet למעקב אחר תיק השקעות אוף טופיק 3
א בניית תיק השקעות שוק ההון 41
Izik בניית תיק השקעות שוק ההון 3
ש בניית תיק השקעות שוק ההון 11
ק בניית תיק השקעות - כניסה לשוק בשלבים או בהקדם האפשרי שוק ההון 2
GentleGiant בניית תיק השקעות שוק ההון 17
S בניית תיק פשוט מאפס לבן משפחה מבוגר שוק ההון 3
L בניית תיק לטווח ארוך שוק ההון 0
bobby בניית תיק סולידי 30-70 או 40-60 עם גידור מט"ח שוק ההון 6
חורש חוות דעת על בניית תיק עם שילוב שוק מקומי שוק ההון 6