• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בכמה הייתם מעריכים את החסכון הכספי של אי-הבאת ילדים?

noam23

משתמש רגיל
דירוג
584
זוג ממוצע בישראל מתחתן בשלהי גילאי ה- 20 ומיד מביא ילד ראשון, כאשר למשפחה ממוצעת 2-3 ילדים. אני רוצה להשוות את המצב הזה לחיים בזוגיות אך ללא ילדים.

אני יודע שלצורך חישוב העלות יש לשקלל את הגורמים הבאים:
- לפי כתבות העיתונות השונות המתבססות על נתוני הלמ"ס, אני ראיתי נתונים של אזור ה 700 אלף ש"ח לילד ראשון, ו-500 אלף ש"ח החל מהילד השני. מדובר על גידול רק עד גיל 18. כמובן כאשר משקללים את הנתונים הללו לפגיעה בהכנסות, יש לשקלל פנימה גם את אובדן הריבית על הסכומים הללו לאורך כל שנות המחייה של ההורים
- עזרה בקניית דירה, מימון תואר, או דברים גדולים אחרים שילד צריך אחרי גיל 18 (ושוב לשקלל את אובדן הריבית על סכומים אלו)
- אובדן קריירה או מיצוי פוטנציאל השתכרות של ההורים. זה נכון שבעיקרון ניתן לשכור אופר, ובצורה כזו כל הורה יכול להקדיש את עצמו לקריירה כמעט כאילו היה ללא ילדים, אבל בפועל, מהמשפחות שאני רואה סביבי, אחד ההורים (בד"כ האישה, אך לא תמיד) מקריב את הקריירה או את פוטנציאל ההשתכרות לטובת יכולת טובה יותר לגדל ילדים (ושוב לשקלל את אובדן הריבית על פוטנציאל ההשתכרות שלא מוצה)

ההערכה הגסה שלי (ואשמח כאן לתיקונים וחידודים) היא שלמשפחה עם 3 ילדים, עלות גידול הילדים הכללית (לאורך כל חיי ההורים) היא משהו באזור 4-5 מיליון שקלים.

דעות?

ההערכה הגסה שלי (ואשמח כאן לתיקונים וחידודים) היא שלמשפחה עם 3 ילדים, עלות גידול הילדים הכללית (לאורך כל חיי ההורים) היא משהו באזור 4-5 מיליון שקלים.

דעות?
הייתי מעריך את זה בערך בחצי ממה שהערכת.
יש גם עוד הוצאה/השקעה שתלויה מאוד בילדים - משפחה עם שלושה ילדים תשאף לרוב לדירת חמישה חדרים בבעלותה. מצד אחד זו הוצאה שאולי גדולה על חלקם, מצד שני עליית הערך יחד עם המינוף עשויים להתברר דווקא כהשקעה מוצלחת, שלא היו נכנסים אליה ללא ילדים. איך אתה משקלל זאת בחישוב שלך?

לפי כתבות העיתונות השונות המתבססות על נתוני הלמ"ס, אני ראיתי נתונים של אזור ה 700 אלף ש"ח לילד ראשון, ו-500 אלף ש"ח החל מהילד השני. מדובר על גידול רק עד גיל 18.
רק קח בחשבון שזה ממוצע, כן?

אני ראיתי נתונים שלפיהם לאדם בשלהי גיל ה-20 יש בממוצע שווי נקי של 27 אלף ש"ח.
זה לא אומר שאין פה חבר'ה בפורום בגילאים האלו עם שווי נקי של שש ספרות (אפילו שבע).

על אותו עיקרון בדיוק, לקחת את עלות גידול הילדים הממוצעת כתורה מסיני זה לא רעיון חכם במיוחד.

גוגל: הסולידית עלות גידול ילדים

אמל"ק: עד גיל 18 זה בין חצי מליון למליון לילד.
יש גם עוד הוצאה/השקעה שתלויה מאוד בילדים - משפחה עם שלושה ילדים תשאף לרוב לדירת חמישה חדרים בבעלותה. מצד אחד זו הוצאה שאולי גדולה על חלקם, מצד שני עליית הערך יחד עם המינוף עשויים להתברר דווקא כהשקעה מוצלחת, שלא היו נכנסים אליה ללא ילדים. איך אתה משקלל זאת בחישוב שלך?
כאשר ההסתכלות על נושא הנדל"ן מוגבלת רק החל משנת 2008 (שנת משבר הנדל"ן בארה"ב שהתחילה את עליות הנדל"ן כאן), נראה שכל השקעה בנדל"ן בישראל היא הצלחה מסחררת. אם מסתכלים לפני 2008, רואים שהיו גם תקופות של ירידות. מה גם שמבחינת דירת מגורים זה כסף על הנייר, כי אתה לא באמת יכול להשתמש בו. ודבר אחרון, זוג לא נשוי שהיה שם את אותו הכסף בשנת 2008 ב S&P500 הסולידי, היה משאיר לכל נדל"ניסט ממוצע אבק מבחינת תשואות, ובהקשר הזה, דווקא לזוג בלי ילדים יש יכולת גדולה יותר להתגורר בשכירות (כי לא צריך "מקום יציב לילדים") ולכן להיות פנוי להשקעות אחרות.

רק קח בחשבון שזה ממוצע, כן?

אני ראיתי נתונים שלפיהם לאדם בשלהי גיל ה-20 יש בממוצע שווי נקי של 27 אלף ש"ח.
זה לא אומר שאין פה חבר'ה בפורום בגילאים האלו עם שווי נקי של שש ספרות (אפילו שבע).

על אותו עיקרון בדיוק, לקחת את עלות גידול הילדים הממוצעת כתורה מסיני זה לא רעיון חכם במיוחד.
אף אחד לא אמר "תורה מסיני". אני מדבר כאן על אומדן. משהו שידבר לרוב האנשים, אך לא לשוליים (העניים ביותר או העשירים ביותר מכל צד של המתרס).

זוג ממוצע בישראל מתחתן בשלהי גילאי ה- 20 ומיד מביא ילד ראשון, כאשר למשפחה ממוצעת 2-3 ילדים. אני רוצה להשוות את המצב הזה לחיים בזוגיות אך ללא ילדים.
אני חושב שיש הבדל בין המשפט הזה לעלות של גידול ילדים עליו כתבו כאן.
הסיבה לכך היא שלילדים יש השפעה על כל היבט בחיי ההורה, גם כזה שלא קשור ישירות אליהם. למשל, למי שאין ילדים (ואפילו למי שיש מעט ילדים לעומת מה ששאף) פחות כורח לעבוד בעבודה כמה שיותר מכניסה, יכול להרשות לעצמו לפרוש בגיל מוקדם יותר ולקבל החלטות קריירה אחרות מאשר מי שיש לו ילדים.
להורים יש פחות זמן (ואנרגיה?) לבלות מאשר למי שאינם הורים.
זוגיות בלי ילדים שונה מזוגיות עם ילדים ולא אתפלא אם יש מחקרים על השלכות שונות של השוני הזה, בפרט אחרי שנים רבות של זוגיות.
היעדר שיקולי הורשה משפיע על צריכה, בפרט בגיל מבוגר.
ואפשר להמשיך בלי סוף. קשה לי לחשוב על נושא בו אין לילדים השפעה על התנהלות שיש לה גם אספקט כלכלי.

עוד נקודה, לא הצלחתי להבין איך הגעת לחצי ממה שחישבתי? אם לפי נתוני הלמ"ס, 3 ילדים זה 1.7 מיליון, איך אתה יכול לחשב את העלות הכללית באזור 2 מיליון? איפה נכנס פה אובדן הריביות על כל הסכומים לאורך עשרות שנים, אובדן כושר השתכרות, עזרה במימון תואר, קניית דירה (ואובדן כל הריביות גם של אלו)?

נערך לאחרונה ב:
אני חושב שיש הבדל גדול בין המשפט הזה למשפט שבכותרת כי השוואת המצב של עם ילדים / בלי ילדים שונה מאד מעלות גידול ילדים, לדעתי.
הסיבה לכך היא שלילדים יש השפעה על כל היבט בחיי ההורה, גם כזה שלא קשור ישירות אליהם. למשל, למי שאין ילדים (ואפילו למי שיש מעט ילדים לעומת מה ששאף) פחות כורח לעבוד בעבודה כמה שיותר מכניסה, יכול להרשות לעצמו לפרוש בגיל מוקדם יותר ולקבל החלטות קריירה אחרות מאשר מי שיש לו ילדים.
להורים יש פחות זמן (ואנרגיה?) לבלות מאשר למי שאינם הורים.
זוגיות בלי ילדים שונה מזוגיות עם ילדים ולא אתפלא אם יש מחקרים על השלכות שונות של השוני הזה, בפרט אחרי שנים רבות של זוגיות.
היעדר שיקולי הורשה משפיע על צריכה, בפרט בגיל מבוגר.
ואפשר להמשיך בלי סוף. קשה לי לחשוב על נושא בו אין לילדים השפעה על התנהלות שיש לה גם אספקט כלכלי.
אם אין לך עדויות חותכות לכך שאנשים ללא ילדים מרוויחים פחות, או פורשים מוקדם יותר, אשמח שנתעלם מהדיעה הזו. אני לא מכיר עדויות כאלו בכל אופן.
דעתי היא דווקא הפוכה משלך, אדם ללא ילדים סביר שיהיה מוקדש הרבה יותר לקריירה שלו, כי זה הופך להיות דבר מאוד מרכזי בחייו ובסיפוק מחייו. סביר שהוא גם לא יתפשר על קריירות של "בערך" (כמו כל כך הרבה הורים שעובדים בעבודות משעממות רק כדי להביא כסף הביתה), מכיוון שיש לו את כל הזמן והחופש להשקיע בעצמו ולהגיע בדיוק למקום שהוא רוצה. לאדם ללא ילדים יש הרבה יותר יכולת תמרון כדי לבחור לעבוד במשהו שהוא אוהב, וכשעובדים במשהו שאוהבים יש יותר רצון להשקיע ואפשר להגיע רחוק יותר.

אף אחד לא אמר "תורה מסיני". אני מדבר כאן על אומדן.
אומדן עם סטיית תקן כל כך גדולה עד שהוא כבר נהיה חסר משמעות פרקטית

משהו שידבר לרוב האנשים, אך לא לשוליים (העניים ביותר או העשירים ביותר מכל צד של המתרס).
המתרס מורכב מאנשים בעלי סיבולת סיכון גבוהה בצד אחד וסיבולת סיכון אפסית בצד השני, ומה שבניהם.
אין קשר לעושר ועוני.

אומדן עם סטיית תקן כל כך גדולה עד שהוא כבר נהיה חסר משמעות פרקטית

המתרס מורכב מאנשים בעלי סיבולת סיכון גבוהה בצד אחד וסיבולת סיכון אפסית בצד השני, ומה שבניהם.
אין קשר לעושר ועוני.
זה אולי מאבד משמעות פרקטית אם אתה מנסה לנבא מתוך זה התנהגות של משפחות חרדיות (קרי עוני מחריד) או משפחות עשירות במיוחד. משפחות חילוניות מעמד ביניים הרבה יותר שבלוניות ממה שאולי נראה לך.

אם אין לך עדויות חותכות לכך שאנשים ללא ילדים מרוויחים פחות, או פורשים מוקדם יותר, אשמח שנתעלם מהדיעה הזו. אני לא מכיר עדויות כאלו בכל אופן.
דעתי היא דווקא הפוכה משלך,
אנחנו לא במקום של הבאת ראיות. לכן קוראים למה שכתבת "דעה" ולא "עובדה". אבל אם תשמח להתעלם מדעתי, אז אשאיר לך לדון רק עם מי שדעתו זהה לדעתך.

אנחנו לא במקום של הבאת ראיות. לכן קוראים למה שכתבת "דעה" ולא "עובדה". אבל אם תשמח להתעלם מדעתי, אז אשאיר לך לדון רק עם מי שדעתו זהה לדעתך.
אני לגמרי בעד לשמוע דיעות אחרות משלי, אבל עדיף שבדומה לדעותי, יהיו מבוססות על ראיות ברורות. אתה כותב שאנשים בלי ילדים מרוויחים פחות ופורשים מוקדם יותר. על סמך מה? יש אילו עדויות שזה כך? אנשים בלי ילדים סביבי עם קריירות מפותחות יותר ומרוויחים יותר, בעוד לא מעט אנשים עם ילדים לכודים בעבודות שנקלעו אליהם כדי לעמוד בהוצאות שנובעות מגידול הילדים. אם תבוא ותגיד מחקר של הלמ"ס מצא כך וכך, מוכן לקבל, או אפילו "אני רואה סביבי אנשים שגדלו בסביבה שלי ואין להם ילדים, והם מרוויחים ממש מעט" זה בסדר גמור, אבל להגיד "בא לי לחשוב כך וכך, פשוט כי בא לי, וזה אולי גם מסתדר עם האג'נדה שלי" זה נחמד מאוד אבל לא מוסיף המון לדיון.

נערך לאחרונה ב:
אם אין לך עדויות חותכות לכך שאנשים ללא ילדים מרוויחים פחות
להבנתי זה תלוי מגדר.
אבות נוטים בממוצע להרוויח יותר מגברים שאינם אבות ואמהות הפוך.
. סביר שהוא גם לא יתפשר על קריירות של "בערך"
סתם אנקדוטה, אני מכיר מישהו אל-הורי שהחליט שאינו מסופק מהקריירה שלו וישב בבית במשך כמה שנים (אשתו עבדה) והרהר מה עליו לעשות הלאה.
אני לא בטוח שהוא היה עושה את זה אם היו לו ילדים.

זה אולי מאבד משמעות פרקטית אם אתה מנסה לנבא מתוך זה התנהגות של משפחות חרדיות (קרי עוני מחריד) או משפחות עשירות במיוחד. משפחות חילוניות מעמד ביניים הרבה יותר שבלוניות ממה שאולי נראה לך.
חשבתי שאתה עושה את החישוב הזה בשביל העתיד שלך,
אבל אם זה בשביל משפחות שבלוניות ממעמד הביניים אז בסדר...

לאדם ללא ילדים יש הרבה יותר יכולת תמרון כדי לבחור לעבוד במשהו שהוא אוהב, וכשעובדים במשהו שאוהבים יש יותר רצון להשקיע ואפשר להגיע רחוק יותר.
סלח לי, אבל מה זה אומר בכלל "להגיע רחוק יותר"?
כמה רחוק? לאנטארקטיקה? לכיסא המנכ"ל של אמאזון? למיליארד דולר?
זו סתם סיסמה ריקה מתוכן.

סתם אנקדוטה, אני מכיר מישהו אל-הורי שהחליט שאינו מסופק מהקריירה שלו וישב בבית במשך כמה שנים (אשתו עבדה) והרהר מה עליו לעשות הלאה.
אני לא בטוח שהוא היה עושה את זה אם היו לו ילדים.
אל תהיה כזה בטוח. גם לי וגם לאשתי היו תקופות ארוכות שבהן רק בן זוג אחד עבד והילדים היו במסגרות מלאות.

איך הייתם משקללים את הנושא של הטבות סוציאליות להורים והיעדר הטבות סוציאליות למי שנטול ילדים (=מבחירה או כמצב נתון)? למשל יחידים בלי ילדים זכאים למענק עבודה רק מגיל 55 וכך אלפים מביניהם שמרוויחים משכורות נמוכות נפגעים.
יש גם עניינים שלכאורה עמומים לחישוב- בהרבה מקרים משפחות עם ילדים מקבלות תמיכה ועזרה מהסבים אז זה גם צריך להילקח בחשבון. כמו כן מצבים של קיפוח או "הענשת" אלהוריים בירושה בגלל בחירתם.

אני רוצה להשוות את המצב הזה לחיים בזוגיות אך ללא ילדים.
זה קצת מזכיר לי את הדיבור קניית דירה למגורים מול שכירתה.
לכאורה, החישובים הקרים מראים שעדיף לשכור. בפועל, כדי שהחישוב הזה יהיה נכון, אדם כזה צריך לחסוך ולהשקיע את כל מה שבעל הדירה השקיע בהון העצמי שלו (ובריבית המשנתא). במציאות, רוב האנשים שגרים בשכירות מבזבזים את כל/רוב משכורתם על החיים בהווה וכך הם נעשים מאד שבירים.
אז זוג ללא ילדים יכול לכאורה לחסוך הרבה יותר כסף לימיו האחרונים, אבל בפועל רובם פשוט מגדילים את רמת החיים בהווה וכך לא בטוח שהכף נוטה לטובתם בסופו של דבר (במובן הכלכלי, כן?).
יש משהו במחוייבות (למשכנתא או לילדים) שמאלצת את האדם לחשוב קדימה ורחוק. בלי מחוייבות זה כבר עניין של אישיות.

אנשים בלי ילדים סביבי עם קריירות מפותחות יותר ומרוויחים יותר, בעוד לא מעט אנשים עם ילדים לכודים בעבודות שנקלעו אליהם כדי לעמוד בהוצאות שנובעות מגידול הילדים.
לא. המקרים הספורים ששמת לב אליהם סביבך הם לא ראיה לכלום.

דעות?

"דעות" על מה? המספרים הם ידועים וכבר נכתבו פה. מה השאלה בעצם?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י בכמה אחוזים יעלה שווי דירה בפינוי בינוי נדל"ן 19
A האם מישהו מכיר מקור מידע שיראה לי בכמה עלו ממדי המניות של אירופה (stoxx600) , ארה"ב (S&P500) ומדד המניות העולמי? פוסטים מאיכות נמוכה 3
H בכמה אתם קונים קילו פירות וירקות צרכנות פיננסית 10
ח עבודה בכמה מקומות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
J זוג צעיר לפני רכישת דירה, עזרה בכמה החלטות פיננסיות בבקשה נדל"ן 16
T בכמה שמאי בנק מעריך מתחת למחיר השוק? נדל"ן 3
פ האם אפשר לחשב בכמה הממשלה תעלה מיסים אחרי הבחירות? מיסים 22
ג בכמה אחוזים ירד התיק שלכם מה19 לחודש שוק ההון 9
D איך מבררים (בדיעבד) בכמה נרכש נכס בכונס נכסים? נדל"ן 2
unrealx בכמה ההוצאות החודשיות בממוצע גודלות כאשר עוברים מההורים לדירה בשכירות? צרכנות פיננסית 18
S שאלה לגבי ערכים שונים של סנופי בכמה מקורות שונים שוק ההון 6
ג שימוש בקוברסי או איך להעביר דולרים בשקלים בכמה שפחות נזק? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
A עזרה בכמה שאלות טיפשיות שוק ההון 7
מ מה הייתם עושים במצבי? שוק ההון 8
P נניח וידיכם הייתה על כספי המדינה/ האוצר איפה הייתם מקצצים, או מה הייתם בוחרים לשנות? פוסטים מאיכות נמוכה 136
מ כמה הייתם משלמים היום במזומן על 250K צבירה בפנסיה ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
T איפה הייתם ממליצים ללמוד ולהבין על משכנתא? נדל"ן 8
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
O האם הייתם משקיעים את הכסף של ההורים בקרן כספית? שוק ההון 1
ס שתי קרנות סל זהות בביצועים, אך שונות במחיר, עמלות וגודל. מה הייתם קונים? שוק ההון 8
ב לחיות על הקצה או ללכת על בטוח - מה אתם הייתם עושים? נדל"ן 14
C מה הייתם עושים עם שבוע חופשי רק לטפל בבירוקרטיה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C האם הייתם משלמים כל חודש כדי לא למכור מניות מתוך לחץ בירידות? שוק ההון 7
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
M האם הייתם מרגישים בנוח לחסוך את חסכונות חייכם בקרן מחקה עולמית\סנופי *סינטתית*? פוסטים מאיכות נמוכה 13
K הייתם קונים אצל רמאי משתלם? אוף טופיק 19
V איזה מסלול הייתם מסלקים? נדל"ן 24
S האם הייתם פורשים במצבי? נדל"ן 14
ה בן 20. בהתלבטות ואשמח לדעת מה אתם הייתם עושים שוק ההון 26
C על מה הסתכלתם לפני קניית הבית הראשון, ומה הייתם עושים אחרת? נדל"ן 9
I דולרים בחשבון - מה אתם הייתם עושים? אוף טופיק 16
R מה אתם הייתם עושים? משכנתא לדירה ראשונה ממשתכן שמחוסר ברירה היא להשקעה נדל"ן 9
ס אם הייתם יכולים להשקיע עד 40k ללא מס אבל מחפשים סיכון נמוך שוק ההון 6
M כיצד הייתם מנצלים את קיפאון הייצור שנוצר עקב הקורונה שוק ההון 5
new-investor ב-מה הייתם משקיעים, אג״ח ממשלתי או אג״ח עולמי? פוסטים מאיכות נמוכה 10
נ איך הייתם משקיעים את כספיכם שלכם בשנת 1900? אוף טופיק 21
Ron.B מחאת הדיור- איך הייתם מנהלים אותה? אוף טופיק 255
A חשבון קיזוז ריבית (משכנתא) - מה אתם הייתם עושים? נדל"ן 2
aminadav מאיזה סכום השקעה הייתם מחלקים את הרכישה לכמה חלקים כדי לא להשפיע על המחיר? שוק ההון 30
א איך הייתם בונים תיק ראשוני פשוט? שוק ההון 14
P 800K ששוכבים בעו"ש. מה אתם הייתם עושים? פוסטים מאיכות נמוכה 9
N מה אתם... הייתם עושים ? - רוצה לעבור מניהול תיק בבנק שוק ההון 0
Y עבור איזה סכום הייתם מגישים דו"חות כדי לקבל החזר מס מיסים 9
L כיצד הייתם ממליצים לי להשקיע את הכסף במצבי נדל"ן 6
ד מה הייתם עושים אילו הייתם אני? שוק ההון 9
S מה הייתם עושים במצבי? שוק ההון 18
R מה הייתם עושים במקום שלי נדל"ן 52
מומו הברווז "יש לך תיק אחד" - איך הייתם מתייחסים לנדלן? שוק ההון 17
N בעל הבית גונב חשמל בצורה מתוחכמת, איך הייתם פועלים במצב הזה? אוף טופיק 211

נושאים דומים

Back