• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בין דוקהה לשלווה

• פותח הנושא Mak
  • פורסם בתאריך

Mak

משתמש סולידי
דירוג
50
שלום,
נמצאת באתר ובפורום כקוראת חופשית כבר כמה שנים, ששינו לי את התפיסות והרחיבו לי את האופקים.
המטרה שלי במסע הזה היא למצוא את החיכוך הספציפי (הדוקהה בבודהיזם) שיביא אותי להתקדמות ולשיפור בחיים שלי, למצוא ריגושים והתפתחות עצמית, אלב ממקום של שלווה ונינוחות.
וכאן סיימנו עם ההיפיות :)

מצרפת את הסיכום של שנה שעברה, ביחד עם ההתקדמות שעשיתי והמטרות הבאות שלי לקראת 2021 שתבוא עלינו לטובה:

אז נתחיל במי אני? בת 29, בזוגיות תל אביבית ממוצעת עם כלב והרבה עציצי תבלין.

עובדת במקום עבודה שהיה מעניין אבל עכשיו התפקיד מרגיש לי קטן ולא מרגש יותר. הכסף הוא בסדר, לא הייטק, אבל בהחלט מאפשר לי חיים טובים עם מעט מאוד זמן פנוי.
חוץ מזה יש לי עסק פרטי קטן בתחום שחביב עליי, ומכניס לי כ-2000 ש''ח בחודש.
נחשפתי והתחלתי את התהליך של למידה על כלכלה וניהול עצמי לפני כשנתיים ומאז אני מנסה לבנות תהליך שאני שלמה איתו, הכולל צמצום הוצאות לא רלוונטיות, פיתוח יכולות אישיות ויצירת תיק השקעות יעיל ועצל. בתור וורקוהוליקית, קשה לי מאוד לחשוב על להפסיק לעבוד באופן מוחלט, אבל כן הייתי שמחה לעבוד אולי בפרויקטים שיותר מעניינים אותי, לפתח דברים עצמאיים, או סתם לא לחשוש לעמוד על מה שנראה לי צודק, גם במחיר סיום העסקה.

מבחינת חסכונות:

1. תיקי השקעות פרטי בסך 230,000 ש''ח (רוב המוחלט במניות, 10% במניות ספציפיות שאני מאמינה בהן). כ-30K הם הפקדה באמצעות הלוואה שלקחתי בקורונה, שכבר כיסתה את עצמה והיוותה מנוף טוב לתיק.
2. דירה להשקעה בבעלות מלאה - 1,000,000 ש"ח. מכניסה כ-3000 ש''ח ברוטו בחודש. אין הרבה הוצאות נוספות עליה.
3. חסכון חרום של 10,000 ש''ח עם הפקדה חודשית של 500 ש"ח.
4. פנסיה של כ- 75,000 ₪
5. קרן השתלמות לעצמאיים שנפתחה שנה שעברה עם 40,000 ₪, אליה יוזרם כסף גם השנה.
6. חיסכון נוסף שמיועד לתשלום על דירה נוספת.
הוצאות:
הממוצע הוא 6,500 ש''ח לחודש. יכולה לצמצם אבל כרגע אוהבת את אורך החיים שלי. זה בערך העלות מחיה שלי גם לפני הקורונה, אז זה מתאזן.

המטרות המרכזיות של 2020 היו :
1. הגעה לחיסכון של לפחות 100,000 ש''ח בשנה הקרובה, סכום שמאתגר אותי גם לפתח את העסק הפרטי וגם לצמצם הוצאות שאינן חיוניות. – הגעתי די בקלות ל-120K, אז אגדיל לשנה הבאה.
2. מקסום קרן ההשתלמות וההשקעה בדירה להשקעה, ורק לאחר מכן חלוקת כספים לגופים פיננסיים אחרים. – דירה נוספת, אמנם בארץ אבל במצב שיאפשר עליית ערך גבוהה. התשלומים על הדירה יהיו במהלך השנה הזאת.
3. מעבר דירה לאזור זול יותר במרכז, בלי לוותר על התניידות עם אופניים. נשארתי באזור אבל בדירה פחות חדשה וחסכתי כ-800 ש''ח לזוג.
4. הגדלת ההכנסות מהעסק ופיתוח עסקים פסיביים הנוגעים לעסק. גדילה מ-1000 לכמעט 2000 ש''ח בחודש, עם התחשבות בחודשים ללא תעסוקה בגלל הקורונה.
5. צמצום הוצאות של נסיעות לחו''ל למשפחה. תודה קורונה, לא ראינו את המשפחות כבר שנה אבל הי, העו''ש ממש סבבה.
6. למידה למידה למידה – להמשיך לקרוא ללמוד ולהשכיל.

המטרות ל-2021:
1. סיום הליכת רכישת הדירה השניה.
2. בדיקת היתכנות לרכישת נכסים בחו''ל בשנת 2022.
3. החלפת מקום עבודה למקום שקצת יותר מספק אותי אינטלקטואלית.
4. חיסכון של כ-130-140K.
5. למידה- קצת נכשלתי בפיתוח עצמי. מקווה שאקדיש יותר זמן לזה השנה.

שתהיה שנה מעולה לכולם :)

נערך לאחרונה ב:
בזוגיות תל אביבית ממוצעת
מתבעס בשביל הבן/בת זוג :)
המטרות ל-2021:
1. סיום הליכת רכישת הדירה השניה.
2. בדיקת היתכנות לרכישת נכסים בחו''ל בשנת 2022.
3. החלפת מקום עבודה למקום שקצת יותר מספק אותי אינטלקטואלית.
4. חיסכון של כ-130-140K.

שתהיה שנה מעולה לכולם :)
ריספקט!
המון המון בהצלחה !

אל! יש מקומות בהם עדיף להיות ממוצע
יקירתי תמתי, חלת שבת מתוקה שלי:
א. אם בבודהיזם עסקינן, הביטוי הנ"ל הוא מבחינתי בחזקת sammā-vācā. [א ם הייתי בן זוגך]
ב. כלום אינך חושבת שהבן/בת זוג הנם אחד הדברים המעטים בחיים שדווקא לא צריכים להיות בממוצע ? את רוצה שמישהו ממוצע יסחב איתך את האלונקה או מישהו לרוץ איתו לטווח ארוך שלא מתבכיין? את רוצה רכב ממוצע או עם בטיחות מיטבית וחסכון מירבי? את רוצה תיק השקעות ממוצע או תיק השקעות עם אופציה לרווח מקסימלי?
ג. ממש לא התכוונתי להעביר ביקורת, הביטוי פשוט ממש צרם לי. אם היינו מצחצחים שיניים יחד בבוקר הייתי עושה הכל על מנת שתגידי לאמא שלך שאני אחד הדברים הכי טובים שקרו לך בחיים [אחרי ברי סחרוף] והלוואי ונעשה יחד מלא סולידיים קטנים ובנות עמק. ממוצע זה לא אחד הכינויים בהם הייתי גאה.
הרי אינך בת 119... אם האיש הנחמד שאת מצחצחת עמו שיניים הוא ממוצע, אולי שווה להשקיע בזה מחשבה כמו בפוסט הארוך שכתבת על ההשקעות שלך/כם.

אוהב מלא, סליחה על החפירה!

יקירתי תמתי, חלת שבת מתוקה שלי:
א. אם בבודהיזם עסקינן, הביטוי הנ"ל הוא מבחינתי בחזקת sammā-vācā. [א ם הייתי בן זוגך]
ב. כלום אינך חושבת שהבן/בת זוג הנם אחד הדברים המעטים בחיים שדווקא לא צריכים להיות בממוצע ? את רוצה שמישהו ממוצע יסחב איתך את האלונקה או מישהו לרוץ איתו לטווח ארוך שלא מתבכיין? את רוצה רכב ממוצע או עם בטיחות מיטבית וחסכון מירבי? את רוצה תיק השקעות ממוצע או תיק השקעות עם אופציה לרווח מקסימלי?
ג. ממש לא התכוונתי להעביר ביקורת, הביטוי פשוט ממש צרם לי. אם היינו מצחצחים שיניים יחד בבוקר הייתי עושה הכל על מנת שתגידי לאמא שלך שאני אחד הדברים הכי טובים שקרו לך בחיים [אחרי ברי סחרוף] והלוואי ונעשה יחד מלא סולידיים קטנים ובנות עמק. ממוצע זה לא אחד הכינויים האלו.
אינך בת 119... אם האיש הנחמד שאת מצחצחת עמו שיניים הוא ממוצע, אולי שווה להשקיע בזה מחשבה כמו בפוסט הארוך שכתבת על ההשקעות שלך/כם.

אוהב מלא, סליחה על החפירה!
האיש אינו ממוצע כמובן, אך הזוגיות היא מה שנקרא, רגילה.
לפעמים אתה צריך להיות בטוח בקיומו של הנמל כדי לצאת למסעות ארוכים. מי לא רוצה אחרי יום מלא הרפתקאות לשוב הביתה לאדם שאוהב אותו ומעוניין לשמוע?

נשמע שאת חוסכת 10k בחודש.
ועוד 2k מהעסק הפרטי.
מוציאה 6.5k
סה״כ אני מבין שכשכירה את מרוויחה 14k+- נטו.
לא נשמע קצת. אולי בהוויה התל-אביבית יש בסביבה שלך הרבה הייטקיסטים שמרוויחים סכומי עתק.

נשמע שאת בדרך המלך והרבה יותר מוצלחת מרוב האנשים שאני מכיר בגילך.

- אשמח לדעת באיזה תחום העסק הצדדי.
- אשמח לדעת אם הדירה נקנתה מחיסכון קודם שהיה לך, או עם עזרה מההורים וכו'. (אין פה שום התנשאות כלשהי, רק נחמד לשמוע גם על הדרך עד פה ולא רק על שנה שעברה והתוכניות לשנה הבאה)

שיהיה בהצלחה! (לא שאת צריכה את זה. את על זה לגמרי)

נשמע שאת חוסכת 10k בחודש.
ועוד 2k מהעסק הפרטי.
מוציאה 6.5k
סה״כ אני מבין שכשכירה את מרוויחה 14k+- נטו.
לא נשמע קצת. אולי בהוויה התל-אביבית יש בסביבה שלך הרבה הייטקיסטים שמרוויחים סכומי עתק.

נשמע שאת בדרך המלך והרבה יותר מוצלחת מרוב האנשים שאני מכיר בגילך.

- אשמח לדעת באיזה תחום העסק הצדדי.
- אשמח לדעת אם הדירה נקנתה מחיסכון קודם שהיה לך, או עם עזרה מההורים וכו'. (אין פה שום התנשאות כלשהי, רק נחמד לשמוע גם על הדרך עד פה ולא רק על שנה שעברה והתוכניות לשנה הבאה)

שיהיה בהצלחה! (לא שאת צריכה את זה. את על זה לגמרי)
הדירה נרכשה לפני שנים וקפצה בשווי, באמצעות ירושה וחסכונות שלי (לא משמעותיים, כ-70K). לא לוקחת עליה קרדיט יותר מידי, חוץ מהניהול של הנכס. היא כן מאוד סייעה לי לחסוך כסף לדירה הבאה (ביחד עם משכנתא)
העסק הצדדי הוא בתחום יחסית נישתי אז זה מסגיר מידי.

תודה רבה, שילוב של נסיבות חיים מקלות ומיקסומן. אני עובדת מגיל צעיר, לרבות תוך כדי התואר אבל יחסית אפשר לספק לי את הצרכים עם טיולים בטבע או הוסטלים המוניים ברחבי העולם. אני לא חובבת קניות או אוכל יקר מידי.

2022

שינויים והתפתחויות:

היתה שנה מאתגרת יותר מבחינת הרבה הוצאות לא צפויות וגם תחושת YOLO חזקה בעקבות הקורונה שהתבטאה בהרבה מאוד בילויים (מסקנה – בלי אשראי כששיכורים, רק מזומן), הזמנות אוכל ויותר חופשות.

באופן כללי, זה היה שווה את זה, גם במחיר פגיעה במטרות הסופיות, חשוב לי ליהנות מכל השפע בחיים, לבלות ולחגוג את החזרה (גם אם זמנית) לשגרה.

כמו כן, בשל החלפת עבודה, יצא שהנטו ירד מעט, על אף שהשכר נשאר כמעט אותו דבר (פחות בונוסים וכסף שאינו מבוטח לפנסיה, הורדות לקרן השתלמות).

לעומת זאת, ההכנסות בעסק עלו משמעותית, כך שיצא שהשנה נגמרה מאוזן עדיין עם פלוס של 120,000 ש''ח שהלכו להשקעות.

המסקנה הכללית מ-2021 היא לא להסתמך על המצב שתמיד יהיה טוב כמו שהיה בעבר ולהשאיר תמיד ליום סגריר. בין ההוצאות שהיו: עלויות על שיפוצים בדירה המושכרת, ברמה שהורידה את התשואה, עלויות מס גבוהות שהיו לי ועוד. כל ההוצאות האלו לא רק לימדו אותי להשאיר יותר מרווח ביטחון, אלא גם לזכור שזה בסדר שדברים כאלו קורים ולא להתבאס מהם ברמה שפוגמת בחוסן הנפשי שלך.

מבחינת חסכונות:

• שתי דירות להשקעה בסך כולל של 1,550,000 (אחת מוחזקת בשותפות)
  • תיק השקעות בסך 135,000 ש''ח (מנייתי ב-100%). חלק מהתיק נמשך כדי לצמצם משכנתא שנלקחה.
  • קרנות השתלמות בסך 81,235 (מנייתי, חלק ב-IRA וחלק מנוהל על ידי חברה)
  • קופת גמל להשקעה 12,000
  • חסכונות נוספים בבנק בסך 35,000 ש''ח
  • מטבעות קריפטוגרפים בסך 20,000 ש''ח.
  • פנסיה 129,000
הלוואות:
  • הלוואה בסך 32,000 ש''ח (חלק מההורים)
  • משכנתא בסך 200,000 על דירה להשקעה
הוצאות:

הממוצע עלה ל-8000 ש''ח לחודש.

המטרות ל-2022:
  • ייצוב הדירה הנוספת.
  • בדיקת היתכנות לרכישת נכסים בחו''ל בשנת 2022. – נדחה בשנה מסיבות אישיות. תחושה עמוקה של פספוס הזדמנויות.
  • לקיחת קורס או שניים בדברים שמעניינים אותי
  • חיסכון לילדים העתידיים – מתחיל להיות רלוונטי

• שתהיה שנה מעולה לכולם!

2022

שינויים והתפתחויות:

היתה שנה מאתגרת יותר מבחינת הרבה הוצאות לא צפויות וגם תחושת YOLO חזקה בעקבות הקורונה שהתבטאה בהרבה מאוד בילויים (מסקנה – בלי אשראי כששיכורים, רק מזומן), הזמנות אוכל ויותר חופשות.

באופן כללי, זה היה שווה את זה, גם במחיר פגיעה במטרות הסופיות, חשוב לי ליהנות מכל השפע בחיים, לבלות ולחגוג את החזרה (גם אם זמנית) לשגרה.

כמו כן, בשל החלפת עבודה, יצא שהנטו ירד מעט, על אף שהשכר נשאר כמעט אותו דבר (פחות בונוסים וכסף שאינו מבוטח לפנסיה, הורדות לקרן השתלמות).

לעומת זאת, ההכנסות בעסק עלו משמעותית, כך שיצא שהשנה נגמרה מאוזן עדיין עם פלוס של 120,000 ש''ח שהלכו להשקעות.

המסקנה הכללית מ-2021 היא לא להסתמך על המצב שתמיד יהיה טוב כמו שהיה בעבר ולהשאיר תמיד ליום סגריר. בין ההוצאות שהיו: עלויות על שיפוצים בדירה המושכרת, ברמה שהורידה את התשואה, עלויות מס גבוהות שהיו לי ועוד. כל ההוצאות האלו לא רק לימדו אותי להשאיר יותר מרווח ביטחון, אלא גם לזכור שזה בסדר שדברים כאלו קורים ולא להתבאס מהם ברמה שפוגמת בחוסן הנפשי שלך.

מבחינת חסכונות:

• שתי דירות להשקעה בסך כולל של 1,550,000 (אחת מוחזקת בשותפות)
  • תיק השקעות בסך 135,000 ש''ח (מנייתי ב-100%). חלק מהתיק נמשך כדי לצמצם משכנתא שנלקחה.
  • קרנות השתלמות בסך 81,235 (מנייתי, חלק ב-IRA וחלק מנוהל על ידי חברה)
  • קופת גמל להשקעה 12,000
  • חסכונות נוספים בבנק בסך 35,000 ש''ח
  • מטבעות קריפטוגרפים בסך 20,000 ש''ח.
  • פנסיה 129,000
הלוואות:
  • הלוואה בסך 32,000 ש''ח (חלק מההורים)
  • משכנתא בסך 200,000 על דירה להשקעה
הוצאות:

הממוצע עלה ל-8000 ש''ח לחודש.

המטרות ל-2022:
  • ייצוב הדירה הנוספת.
  • בדיקת היתכנות לרכישת נכסים בחו''ל בשנת 2022. – נדחה בשנה מסיבות אישיות. תחושה עמוקה של פספוס הזדמנויות.
  • לקיחת קורס או שניים בדברים שמעניינים אותי
  • חיסכון לילדים העתידיים – מתחיל להיות רלוונטי

• שתהיה שנה מעולה לכולם!
כיף לקרוא. תודה על העדכון.
מברוק על העמידה ביעדים

• אהבתי
Reactions: Mak
כיף לקרוא על בני אנוש שמציבים יעדים מוצלחים ועומדים בהם. מתקדמים, עושים ושוב מתקדמים
תענוג

Back
למעלה