• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ביטוח שארים פנסיוני בפנסיית חבר קיבוץ

cypriano de rore

משתמש בכיר
דירוג
5,191
שלום,

אביה של אישתי נפטר ואני מטפל לאמא שלה בכל ענייני הפנסיה. שניהם חברי קיבוץ והממונה על נושא הפנסיה בקיבוץ אמרה לי שלא קיים בפנסיה שלו ביטוח שארים.
אני מבין שכל עניין הפנסיה בקיבוצים שונה ומורכב אבל עניין אותי לדעת האם זה חוקי. אשמח מאוד לכל מידע בנושא.
תודה מראש!

@נדב

אני מכירה את הנושא קצת אבל לא בטוחה שזה אותו המצב.
בזמנו, כשהקיבוצים כולם היו שיתופיים, פתחו פנסיות על שם החברים אבל המוטב היה הקיבוץ.
ההגיון מאחורי זה הוא שהקיבוץ דאג לכל מחסורם של החברים עד יום מותם.
גם לאחר ההפרטות, הקיבוץ דאג לפנסיונרים ושילם להם תקציב אישי המורכב מקיצבת בט"ל + תוספת שהקיבוץ מימן בעצמו (כנראה מהפנסיות או ממיסוי שאר החברים).

אני מכירה את הנושא קצת אבל לא בטוחה שזה אותו המצב.
בזמנו, כשהקיבוצים כולם היו שיתופיים, פתחו פנסיות על שם החברים אבל המוטב היה הקיבוץ.
ההגיון מאחורי זה הוא שהקיבוץ דאג לכל מחסורם של החברים עד יום מותם.
גם לאחר ההפרטות, הקיבוץ דאג לפנסיונרים ושילם להם תקציב אישי המורכב מקיצבת בט"ל + תוספת שהקיבוץ מימן בעצמו (כנראה מהפנסיות או ממיסוי שאר החברים).
זה בדיוק המצב אצלם. הוא קיבל פנסיה רק מהקיבוץ.
היא עבדה ב20 שנים האחרונות במקום נוסף אז היא מקבלת את הקצבה המגיעה לה מהפסיה שלה והקיבוץ משלים לסכום של 4600~.
השאלה שלי היא האם הגיוני שכל פנסיה סטנדרטית כוללת ביטוח שארים במקרה של מוות ושהקיבוץ לא דאג לזה? ואם כן - האם יתכן וזה מנוגד לחוק או שפשוט כל חברי הקיבוץ נדפקו?

האם הגיוני שכל פנסיה סטנדרטית כוללת ביטוח שארים במקרה של מוות ושהקיבוץ לא דאג לזה?
את זה אני לא יודעת, אבל למה אתה שואל על שאירים? אם הקיבוץ מממן להם פנסיה מעבר למה שהיה רשום בפוליסה - אני לא רואה שום הגיון בשאלה שלך. אני מניחה שהקיבוץ דאג לפנסיות שהן 100% קיצבה כדי למזער את ההפרש שישלם מכיסו (או יותר נכון, כיס שאר חברי הקיבוץ).
ועוד פרק היסטורי להשלמה:
הרבה מאד קיבוצים עניים לא פתחו קרנות פנסיה לחבריהם לפני ההפרטות של שנות ה-90.
מאלה שכן פתחו, הקיבוצים שנקלעו לצרות בשנות ה-80 פדו את הקרנות והתחילו שוב לאחר שהפכו ל"קיבוץ מתחדש". ולכן רוב הפנסיות של הוותיקים נמוכות מאד וזקוקות להשלמה.
לקריאה נוספת:
פנסיה בקיבוץ המתחדש מאתר הכנסת (משנת 2012 עם נתוני 2010 ומטה)
איך מחשבים פנסיה בקיבוץ (מעודכן יותר, מאמר מאוגוסט 2022)

את זה אני לא יודעת, אבל למה אתה שואל על שאירים?
מכיוון שהוא נפטר ומשק הבית מאבד את מלוא הקצבה שלו (בניגוד לפנסיה עם ביטוח שארים בה בן הזוג ימשיך לקבל חלק מהקצבה של הנפטר).

אם הקיבוץ מממן להם פנסיה מעבר למה שהיה רשום בפוליסה - אני לא רואה שום הגיון בשאלה שלך.
למה לא? הקיבוץ מממן לו את הקצבה מכיוון שהוא עבד כל חייו בשביל הקיבוץ. אם ברירת המחדל מחוץ לקיבוץ היא שיש גם ביטוח שארים כדי לעזור לבן הזוג להמשיך להתקיים בכבוד אז יש הגיון שהקיבוץ יפעל כך גם.

לקריאה נוספת:
פנסיה בקיבוץ המתחדש מאתר הכנסת (משנת 2012 עם נתוני 2010 ומטה)
איך מחשבים פנסיה בקיבוץ (מעודכן יותר, מאמר מאוגוסט 2022)
תודה. כבר מצאתי את אלו אבל לא כתבו שם על ביטוח שארים. בכלל אין הרבה מידע ברשת על זה ולכן פניתי לעזרה כאן :)
הנטייה שלי היא לחשוב שזה חוקי ואין מה לעשות אבל אין מה להפסיד בלבדוק.

מכיוון שהוא נפטר ומשק הבית מאבד את מלוא הקצבה שלו (בניגוד לפנסיה עם ביטוח שארים בה בן הזוג ימשיך לקבל חלק מהקצבה של הנפטר).
ההסדר הזה כנראה נקבע כשהקיבוץ דאג לכל צרכיו של הפרט. בכל מקרה, אי אפשר לסמוך על שום דבר שנאמר בעל פה וכדאי למצוא את כל המסמכים הרלוונטיים, כולל התקנון שהיה נכון לשעתו של כל אירוע קובע כגון יום הפרישה וכו'. בקיבוצים הרבה דברים מתנהלים בניגוד להחלטות ולהסכמים פשוט כי אנשים התרגלו לסמוך על מי שמנהל את זה.

ההסדר הזה כנראה נקבע כשהקיבוץ דאג לכל צרכיו של הפרט. בכל מקרה, אי אפשר לסמוך על שום דבר שנאמר בעל פה וכדאי למצוא את כל המסמכים הרלוונטיים, כולל התקנון שהיה נכון לשעתו של כל אירוע קובע כגון יום הפרישה וכו'. בקיבוצים הרבה דברים מתנהלים בניגוד להחלטות ולהסכמים פשוט כי אנשים התרגלו לסמוך על מי שמנהל את זה.
תודה רבה.
הגיוני שהתקנון הקובע הוא זה שהיה בתוקף ביום הפרישה? או שיתכן ששינויים שנעשה בין מועד הפרישה למועד הפטירה יחולו עליו גם?

הגיוני שהתקנון הקובע הוא זה שהיה בתוקף ביום הפרישה? או שיתכן ששינויים שנעשה בין מועד הפרישה למועד הפטירה יחולו עליו גם?
לפחות עבור מבוטחים "רגילים", התקנון הקובע הוא העדכני שפורסם, שחל על כל חברי הקרן.
יתכן למשל שבתקנון החדש יש החרגה לסעיף מסויים, שמקבע מצב מסויים למי שעומד בתנאים מסוימים.

כדי לעזור לבן הזוג להמשיך להתקיים בכבוד
בכבוד זה קצת סובייקטיבי, לא?
כשאמא שלי נפטרה, אבי קיבל רק את החלק שלו. זה הספיק לו די והותר לכל צרכיו ורצונותיו ונשאר עודף בסוף החודש.
מצד אחד - הוא לא שילם שכ"ד, הארנונה היתה מופחתת מאד, היו לו קופ"ח ומכולת בקיבוץ, דיור מוגן אם צריך (תמורת הקיצבה החודשית).
מצד שני - לפעמים יש צורך בעובד סיעודי ותחזוקת הדירה, וזה ע"ח החבר כמדומתני.
הקיבוץ מממן לו את הקצבה מכיוון שהוא עבד כל חייו בשביל הקיבוץ.
אגיד משהו קצת חריף, זה לא באופן אישי אלא מהיכרותי הדי עמוקה עם קיבוצים.
רוב הקיבוצים לא הצליחו להחזיק את עצמם כלכלית לאורך רוב שנות קיומם (עד השינויים מאמצע שנות ה-80) ונעזרו בממשלות מפא"י כדי להגיע לאיזון.
חברי הקיבוץ עבדו, מי יותר ומי פחות, אבל לא ביעילות מצד העבודה ובלי מחשבה מצד ההוצאה. חדרי האוכל, למשל, היו מופת של בזבוז לא ייאמן. כנ"ל הוצאות החשמל כאשר אנשים הפעילו מזגן 24/7 כי לא שילמו עליו באופן אישי. גם מנהלי הקיבוץ היו בורים מבחינה כלכלית. זאת הסיבה שהפנסיות נמוכות עד גיחוך.
ההסכם הבלתי כתוב עם חברי הקולקטיב היה שדואגים לכל צרכיהם עד מותם. להערכתי, ברוב הקיבוצים המתחדשים שומרים על המנגנון הזה עד היום דרך מיסוי פנימי של חברי הקיבוץ העובדים.
מה שאתה מעלה כאן הוא התייחסות מאד ממוקדת בחמותך והשוואה למצב מחוץ לקיבוץ. צריך לפעמים לראות את התמונה הכללית כדי להבין את ההגיון.

בכבוד זה קצת סובייקטיבי, לא?
זה ביטוי. היא יכולה להתקיים בכבוד גם בלי עזרת קצבת השארים.

מה שאתה מעלה כאן הוא התייחסות מאד ממוקדת בחמותך והשוואה למצב מחוץ לקיבוץ. צריך לפעמים לראות את התמונה הכללית כדי להבין את ההגיון.
אני ממש לא מחפש הגיון. אני מחפש לבדוק אם יכול להיות שמה שנאמר לי ע"י האחראית מטעם הקיבוץ לא לגמרי מדויק (כפי שהציב בסימן שאלה @האזרח הקטן) או האם יש קייס לקבל בכל זאת קצבת שארים. זה הכל...

אני מחפש לבדוק אם יכול להיות שמה שנאמר לי ע"י האחראית מטעם הקיבוץ לא לגמרי מדויק
רק כדי לדייק, אין לי מושג אם האחראית מהקיבוץ טועה או לא. יתכן שחברי הקיבוץ "נהנים" (לטוב ולרע) מתקנון שונה מהתקנון הסטנדרטי שאנו מכירים.
הייתי מתחיל בבדיקה מול הקופה עצמה.

כמובן. כתבתי שהצבת את זה בסימן שאלה :)
ההתייחסות שלי הייתה רק לתקנון הקרן הקובע.
אני דווקא מעריך שהאחראית בקיבוץ צודקת בדבריה, וכנראה שיש התייחסות בתקנון הקרן לחברי קיבוץ, אבל כמובן שצריך לבדוק זאת.
בנוסף, חברי הקיבוץ גם כפופים לתקנון הקיבוץ. יתכן שתגלה בסוף שיש קצבת שארים, אבל תקנון הקיבוץ מחייב את החברים להעביר את הקצבה לקיבוץ.

אל תחפש הגיון, כאמור הכל פלואידי. כל דבר שתמצא הוא רק התחלה של מסע שכנועים ולחצים, אם תבחר ללכת בדרך הזאת. עדיף בשקט, אם אפשר, לפחות בהתחלה.

נערך לאחרונה ב:
כל דבר שתמצא הוא רק התחלה של מסע שכנועים ולחצים, אם תבחר ללכת בדרך הזאת. עדיף בשקט, אם אפשר, לפחות בהתחלה.
אם זה לא ממש משנה חיים, עדיף שלא.
יש מחיר גבוה למי שנאבק בקיבוץ, במיוחד אם הוא ממשיך לחיות שם.

אם זה לא ממש משנה חיים, עדיף שלא.
יש מחיר גבוה למי שנאבק בקיבוץ, במיוחד אם הוא ממשיך לחיות שם.
זה נכון אם באמת יש תלות בקהילה. יש אנשים שהקיבוץ הוא רק מקום מגורים עבורם ולא מעניין אותם מה יגידו. יש כאלה שטוענים גם שהכל נשכח במוקדם או במאוחר. אם נוטרים טינה לכל אחד שעשה משהו לא יפה, לא נשארים עם יותר מדי חברים.

אולי, אבל כנראה שחמותו של הפות"ש לא נמנית עליהם.
נכון. נולדה וחיה כל החיים בקיבוץ.
כמובן שאני לא הולך לצאת למלחמה על הנושא הזה. אני רק בודק שלא נאמרו לי דברים נכונים. אני לא אתפלא מכיוון שאותה אחראית גם לא הצליחה לטפל לחמותי בקצבה שלה והיא כבר לא מעט חודשים לאחר פרישה וללא קצבה. מבירור מאוד קצר שלי מול חברת הגמל היא פשוט לא שלחה שיווחים בסיסיים למס הכנסה (משהו שלקח לי בדיוק 10 דקות של שיחה מול חברת הגמל).

@cypriano de rore מניסיון קרובים שלי כל נושא הנהלת החשבונות בקיבוץ זה סוג של חור שחור שקשה מאד לקבל תשובות אם לא מתעקשים ולוחצים.
הפנסיה לדעתי זה חור אפילו יותר שחור.
הקרוב שלי מאד מאד מבוגר ולבטח לא יצא לו להפקיד לשום פנסיה חדשה.
הוא מקבל פנסיה בערך של שכר מינימום וגם אין לו צורך לשלם על מטפלת סיעודית צמודה.
כשאישתו נפטרה לפני די הרבה שנים לא חושב שהשתנתה הקצבה שלו.

שלום,

אביה של אישתי נפטר ואני מטפל לאמא שלה בכל ענייני הפנסיה. שניהם חברי קיבוץ והממונה על נושא הפנסיה בקיבוץ אמרה לי שלא קיים בפנסיה שלו ביטוח שארים.
אני מבין שכל עניין הפנסיה בקיבוצים שונה ומורכב אבל עניין אותי לדעת האם זה חוקי. אשמח מאוד לכל מידע בנושא.
תודה מראש!

@נדב
איזה פנסיה היתה לו? האם הוא היה פנסיונר?

בדרך כלל בקיבוצים היו מפקידים בעבר לחברים לפנסיה ותיקה מאוזנת, העל, עתידית וכד גם בפנסיה הזאת יש קצבה לשאירי פנסיונר, כנראה שבדומה לפנסיה של אבא שלה הקצבה שאירים תיכנס לחשבון הקיבוץ ותהייה חלק מהתקציב של האמא.

אם יש לו פנסיה חדשה אז כמובן שהיא כוללת כיסוי לשאירי פנסיונר או שאירי עמית.

ככל שהוא עדיין לא יצא לפנסיה יכל להיות שהיו רק הפקדות לפנסיה משלימה במסלול יסוד, הפקדות שנועדו להקנות את קצבת הרשם בפרישה. הפקדות אלו לא כללו כיסוי ביטוחי, אך עדיין יש זכאות לקצבת שאירים על בסיס הצבירה.

צריך לשים לב שכל ההסכמים של הקרנות עם החברים / קיבוץ הם הסכמים משולשים בהם לקיבוץ קיימת זכות לכספי החברים.

מציע שתקיים שיחה עם ממונה פנסיה בקיבוץ ועם היועץ הפנסיוני שמלווה אותו. אני בטוח שהם שולטים בכל הנתונים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A ביטוח שארים בקר"פ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
I מחשבות על ביטוח חיים|תאונות אישיות|נכות|שארים|מטריה ביטוחית|מחלות קשות צרכנות פיננסית 33
W החזר דמי ביטוח שארים ליחיד ללא שארים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
סול ביטול ביטוח שארים פוסטים מאיכות נמוכה 17
E ביטוח חיים - ביטוח שארים קרן פנסיה צרכנות פיננסית 0
ו ביטוח שארים בפנסיה כשהחתונה לא רשמית שוק ההון 1
ג ביטוח מנהלים (שנת 2010) - שארים צרכנות פיננסית 18
M ביטוח שארים צרכנות פיננסית 13
שלי שאלה לגבי ביטוח שארים בקרן פנסיה צרכנות פיננסית 12
V ביטוח לאומי והחזר מס לשכירים מיסים 2
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0
M ביטוח בריאות אחרי הרפורמה בסוף 2023 צרכנות פיננסית 3
מ איך כל העניין הזה של ביטוח חיים משתלם למבטחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
מ ביטוח לאומי על רווחים בשוק ההון מיסים 11
A ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
the_newbie האם יש היגיון להחזיק ביטוח שב"ן בתקופת RELOCATION? צרכנות פיננסית 2
השמח בחלקו מס ירושה לאזרחים אמריקאים: ביטוח חיים ופרובייט מיסים 8
ראובן7 ביטוח מנהלים-משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T ביטוח נכות\אכ"ע בלי הפקדות לקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א ביטוח דירה לדירה חדשה מקבלן נדל"ן 6
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
T ביטוח נסיעות לחו"ל - מי הכי שירותי והגון? צרכנות פיננסית 42
I ביטוח לאומי - בונוס חד פעמי מיסים 61
P כדאיות ביטוח רכב צרכנות פיננסית 6
ס ביטוח לאומי כסטודנט וכשכיר מיסים 6
F ביטוח בניין משותף צרכנות פיננסית 8
מ עלויות ביטוח גבוהות בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
1337justme ביטוח נגד נזקי טרור נדל"ן 6
M החלפת ביטוח חיים למשכנתא צרכנות פיננסית 5
ttmoon הפסקת ביטוח מנהלים ומעבר לפנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
S פנסיה מקיפה - ביטוח מינימלי על א.כ.ע ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Y ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
S ביטוח חיים עם תשלום קבוע ל 15 שנים או לא צרכנות פיננסית 12
Michel רצץ זכויות ביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S הפעלת ביטוח תכולה צרכנות פיננסית 6
B ביטוח לאומי מקסימלי על מכירת RSU מיסים 7
ר כיצד להחליט על ביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 6
C מעבר לקנדה כתעודת ביטוח אוף טופיק 31
S ביטוח חיים עבור משכנתא עתידית נדל"ן 3
Z ביטוח סיעודי הרעת תנאים. צרכנות פיננסית 62
S ביטוח מנהלים מ-2012 מול פנסיה משלימה מול ק. גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Y ניוד ביטוח מנהלים (לפני 2001) לגמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א אגח מדינה ריבית משתנה - ביטוח נגד תסריט ההפיכה? שוק ההון 3
S ביטוח בזמן שכירת דירה נדל"ן 16
K פדיון כספי ביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Michel שינוי מסלול ביטוח אובדן כושר עקב עלות גבוהה מאוד ככל שמתבגרים. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
ב התלבטות ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
drew_rio ביטוח לאומי לתושב חוזר מיסים 7
Y ביטוח מחלות קשות ומטריה ביטוחית צרכנות פיננסית 3

נושאים דומים

Back
למעלה