• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ביטוח צד ג' כשוכרת

סוס מירוץ

משתמש סולידי
דירוג
7
שלום לכולם,

אני ובן זוגי עוברים יחד לדירה שאנו עתידים לשכור (בפעם הראשונה כזוג, סטודנטים).
היום נפגשנו עם בעלת הדירה להיכרות והיא אמרה לנו שהדירה לא מבוטחת ושאם נרצה נוכל לעשות ביטוח צד ג', כי אם יקרה משהו זה לא אחריותה.
לא כזה הבנתי מה זה אומר אבל בתגובה שאלתי מה קורה במקרה של חלילה דליקה אסון טבע או לא יודעת מה,
והיא אמרה שבמקרה כזה אנחנו כמובן לא נישא בעלויות.

הייתם ממליצים על ביטוח כלשהו מצדנו כשוכרים? מה זה אומר בכלל ביטוח צד ג' לדירה?

תודה

ביטוח צד ג' לדירה
זה טוב למקרה שנגרם נזק כלשהו לדירה או לשכנים או לבניין וזה באשמתך.
למשל אם פורצת שריפה כי שכחת תנור סלילים דולק ויש נזק לדירה ו/או לשכנים ו/או לבניין - אם אין לך ביטוח יתבעו אותך ואת תשלמי מהכיס שלך, אם יש ביטוח - הוא יכסה אותך (עד גבול הביטוח). יש עוד כל מיני סעיפים בביטוח כמו למשל אם מישהו נפצע אצלך בדירה (בעל מקצוע כלשהו) והוא תובע אותך - הביטוח יכנסה אותך.

אני שוכר דירה ועשיתי ביטוח תכולה + צד ג', זה לא מאוד יקר (כמה מאות שקלים בשנה, כתלות בכל מיני פרמטרים)

אני לא סוכן ביטוח ולכן עדיף לעשות חיפוש זריז בגוגל לאימות הדברים.

יש ביטוח שהיא צריכה לעשות בתור בעלת הבית, זה ביטוח שלא קשור אליכם (אאל'''ט נקרא ביטוח מבנה).
בכל 12 שנות השכירות שלי לא עשיתי אף פעם ביטוח כלשהוא. נכון שיש כאן סיכון כלשהוא אבל גם הסיכוי שמשהו יקרה- קטן.
יש כמה ביטוחים: ביטוח מבנה, ביטוח תכולה, ביטוח צד ג', זה מה שאני יודעת. תחפשי מידע על זה ברשת.
קראתי פעם שרשור על הנושא בפורום בתפוז שם אמרו שאם יש ביטוח, אז חברות הביטוח נלחמות אחת עם השניה, במקום שהשוכרים ילחמו מול חברת הביטוח.

ביטוח צד שלישי , מבטח את החבות החוקית שלך כלפי נזק גוף או רכוש שייגרם לאנשים אחרים כתוצאה ממעשה או מחדל שלך. בדר"כ גם אם רוכשים פוליסת ביטוח כזו בנוגע לדירה, היא מראש מורחבת, או יכולה להיות מורחבת (בתוספת של כמה עשרות שקלים) לכסות נזק שגרמת בכל שטח מדינת ישראל וגם ללא כל קשר לדירה, עד לגובה הסכום שכתוב בפוליסה.

במילים אחרות, אם החוק באופן שבתי המשפט מפרשים אותו, קובע שאני הוא האחראי לנזק שנגרם לאדם אחר, אז חברת הביטוח תפצה את הנפגע במקומי (אם כי יש כמה סייגים, הפוליסה לא מכסה בני משפחה שלי שגרים איתי, לא מכסה חבות שנובעת משימוש ברכב מנועי, לא מכסה חבות שנוצרת כתוצאה מהפרת חובה מקצועית, לא מכסה חבות כלפי עובדים שכירים שלי ועוד).

בעיקרון, משכירת הדירה יכולה להגיד עד מחר שהיא לא אחראית, אבל אם החוק קובע שהיא אחראית לנזק ואת לא (למשל אם מתפוצץ צינור מים והם גולשים לדירה שכנה וגורמים נזק והפיצוץ לא נגרם בשל שימוש שלך ולא יכולת בכלל למנוע אותו או להקטין את הנזק), אז היא תצטרך לשלם ואת לא.

העניין הוא שיש לא מעט מקרים, שהחוק יקבע שגם את וגם היא אחראים לנזק (גם אם האחריות של בעלת הדירה גדולה יותר ושלך קטנה יותר, החוק מאפשר לנפגע לתבוע את כל הנזק מאחד המזיקים ולאו דווקא מהמזיק העיקרי ואח"כ המזיקים יצטרכו להתדיין ביניהם) ויש מקרים שאת האחראית הבלעדית וביטוח כזה נותן ראש שקט יחסית , כי ברגע שתובעים אותך, הביטוח נכנס לנעליים שלך, מתגונן בשמך באמצעות עו"ד ומשלם את הנזק (ואת משלמת רק את ההשתתפות העצמית).

דרך אגב, אם לבעלת הבית יש למשל ביטוח צד שלישי ונגרם נזק כתוצאה מהשימוש בדירה ואת האחראית העיקרית לנזק, אבל התביעה הוגשה נגד בעלי הדירה והביטוח שלה שילם הכל, אז חברת הביטוח שלה תגיש נגדך תביעה לקבל החזר על כל מה שהיא שילמה לנפגע.

בתור משכיר אני תמיד מעדיף שאני והשוכר ביחד נרכוש ביטוח צד שלישי עם סעיף אחריות צולבת, שאז מצד אחד אני בטוח שלשוכר אין חברת ביטוח שיכולה לתבוע אותי, מצד שני סעיף אחריות צולבת מאפשר לי לתבוע את הביטוח אם השוכר גרם לי נזק (כי זה נחשב כאילו יש פה 2 פוליסות נפרדות, האחת של השוכר והשניה שלי, וביחס לפוליסה של השוכר, אני נחשב צד שלישי) ולכן אני מציע לשוכר להתחלק בעלות של ביטוח צד שלישי.

דרך אגב, אם לבעלת הבית יש למשל ביטוח צד שלישי ונגרם נזק כתוצאה מהשימוש בדירה ואת האחראית העיקרית לנזק, אבל התביעה הוגשה נגד בעלי הדירה והביטוח שלה שילם הכל, אז חברת הביטוח שלה תגיש נגדך תביעה לקבל החזר על כל מה שהיא שילמה לנפגע.
האפשרות של חברת הביטוח לתבוע את הגורם לנזק נקראת זכות השיבוב. רב חברות הביטוח יוותרו על הזכות במידה ובעל הפוליסה מבקש זאת. כאשר שוכרים בית מבוטח, חשוב מאוד לבקש מבעל הבית לדרוש מחברת הביטוח לבטל את זכות השיבוב. רב השוכרים לא מודעים לנושא ויכולות להיות לו משמעויות כלכליות מרחיקות לכת.

חשוב מאוד לבקש מבעל הבית לדרוש מחברת הביטוח לבטל את זכות השיבוב.
יש להניח שבעל הבית לא יסכים לזה.
הייתם ממליצים על ביטוח כלשהו מצדנו כשוכרים? מה זה אומר בכלל ביטוח צד ג' לדירה?
ביטוח צד ג' נועד למקרה שאם מישהו שלא גר בבית (אורח, מנקה, אינסטלטור) נפצע בדירה (אולי אפילו בכניסה לבניין עצמו ובמדרגות/מעלית) ותובע אותך.
ביטוח תכולה זה עניין אישי שלך אם יש לך חפצים יקרים או ריהוט שאת רוצה לבטח כנגד נזק או גניבה. אני אישית אף פעם לא נזקקתי לזה.
ביטוח מבנה אמור להיעשות ע"י בעל הבית (ולרוב הוא כולל בתוכו גם ביטוח צד ג').

יש להניח שבעל הבית לא יסכים לזה
למה לא? לרוב זה לא כרוך בתשלום נוסף (וכן אם כן, הוא כנראה לא משמעותי).

ע"י בעל הבית (ולרוב הוא כולל בתוכו גם ביטוח צד ג')
לא יעזור לשוכר אם הביטוח יתבע אותו, כשלא ויתרו על זכות השיבוב.

יש להניח שבעל הבית לא יסכים לזה.

אין שום סיבה שבעל בית לא יסכים וטרם נתקלתי באחד שסרב.

חברת הביטוח בכל מקרה תשלם או תשפה את בעל הבית. אם אין זכות שיבוב, החברה לא תוכל לתבוע את השוכר על הכספים שהיא שילמה.
הנקודה היא שאנשים לא כל כך מודעים לעניין ונתבעים על-ידי חברות ביטוח על סכומים גבוהים, שלעיתים כל מה שצריך כדי למנוע את הסיטואציה זאת שיחת טלפון.

למרות שזה לאו דווקא באינטרס שלהם, חברות הביטוח בד"כ מבטלות בלי לעשות בעיות. מנסיון לפעמים הן דורשות שאם השוכר גם עושה ביטוח, הוא גם יוותר על זכות השיבוב כנגד בעל הבית.

האפשרות של חברת הביטוח לתבוע את הגורם לנזק נקראת זכות השיבוב. רב חברות הביטוח יוותרו על הזכות במידה ובעל הפוליסה מבקש זאת. כאשר שוכרים בית מבוטח, חשוב מאוד לבקש מבעל הבית לדרוש מחברת הביטוח לבטל את זכות השיבוב. רב השוכרים לא מודעים לנושא ויכולות להיות לו משמעויות כלכליות מרחיקות לכת.
אתה יודע בכמה זה מייקר את הפרמיה?
בתור משכיר אני חושב שהייתי מסרב לדרישה כזו. אם השוכר אחראי לנזק, למה שהוא יצא פטור בלא כלום, רק בגלל שלי יש ביטוח?

שוכר שעושה ביטוח צד שלישי, לבד או ביחד איתי, מקבל אצלי נקודות זכות.

לא בקטע קטנוני חלילה, אני חושב שאם הוא ידע שהוא חשוף לתביעה אפשרית שלי או של הביטוח שלי, זה יעודד אותו לשמור על הנכס ולכן אם הוא מוכן להשקיע יחד איתי בביטוח צד ג' עם אחריות צולבת, אז הצעד הזה מעיד בעיני שמדובר באדם רציני ואז באמת לא אכפת לי שהביטוח לא יכול לחזור אליו בתביעת שיבוב (כי גם הוא מבוטח בפוליסה) ואני בכל מקרה אקבל שיפוי מהביטוח, גם אם הנזק נגרם על ידו, בשל סעיף האחריות הצולבת וזה מבחינתי ניצחון לשני הצדדים

אתה יודע בכמה זה מייקר את הפרמיה?
בד"כ לא מייקר את הפרמייה. תשאל את חברת הביטוח לגבי הביטוח הספציפי שלך.

בתור משכיר אני חושב שהייתי מסרב לדרישה כזו. אם השוכר אחראי לנזק, למה שהוא יצא פטור בלא כלום, רק בגלל שלי יש ביטוח?
לצורך העניין אחריות של השוכר יכול להיות קצר במכשיר חשמלי. לא לחבר מכשירי חשמל זאת לא דרישה סבירה משוכר. כמובן שבעל הבית יכול לקנות את כל מכשירי החשמל לדירה ואז זו לא אחריות של השוכר.

תיקח בחשבון שאם השוכר עושה ביטוח, חברת הביטוח שלו יכולה לתבוע אותך כבעל בית. לכן יש לשוכר ולמשכיר אינטרס הדדי.
ראה לדוגמה:

ביטול הדדי של זכות השיבוב במקרה של שתי פוליסות, או פוליסה משותפת לשוכר ולמשכיר יכולה לפתור את העניין. הבעיה שרב השוכרים, וכן רב המשכירים בארץ בכלל לא מכירים את הסיפור ולא מקדישים לו מחשבה. היחידים שמרוויחים מכך הן חברות הביטוח.

אני רק אומר שגם הדירה שאני משכיר וגם זו שאני שוכר מבוטחות ללא זכות שיבוב. מעבר לנאמר אין לי מה לתרום לדיון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S ביטוח צד ג' במקרה נזילה נדל"ן 2
S שאלה די מעניינת לגבי הקשר בין ביטוח צד ג' לרכב לבין מינימליזם ואנטי-צרכנות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
L ביטוח צד ג כללי צרכנות פיננסית 8
J ביטוח לדירה שכורה כשוכר ואחריות צולבת צרכנות פיננסית 5
עלילה מסלול שעבוד נכס לחברת ביטוח (ולא בנק) נדל"ן 5
A ביטוח סיעודי (2024) - מה הטעם? צרכנות פיננסית 0
A ביטוח סיעודי - מוצר הגיוני? צרכנות פיננסית 9
D ביטוח פרטי מהעבודה עם הצהרת בריאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה ביטוח מקיף וחובה בחברות נפרדות צרכנות פיננסית 1
V ביטוח לאומי והחזר מס לשכירים מיסים 10
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0
M ביטוח בריאות אחרי הרפורמה בסוף 2023 צרכנות פיננסית 9
מ איך כל העניין הזה של ביטוח חיים משתלם למבטחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
מ ביטוח לאומי על רווחים בשוק ההון מיסים 11
A ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
the_newbie האם יש היגיון להחזיק ביטוח שב"ן בתקופת RELOCATION? צרכנות פיננסית 2
השמח בחלקו מס ירושה לאזרחים אמריקאים: ביטוח חיים ופרובייט מיסים 8
ראובן7 ביטוח מנהלים-משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T ביטוח נכות\אכ"ע בלי הפקדות לקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א ביטוח דירה לדירה חדשה מקבלן נדל"ן 6
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
T ביטוח נסיעות לחו"ל - מי הכי שירותי והגון? צרכנות פיננסית 42
I ביטוח לאומי - בונוס חד פעמי מיסים 61
P כדאיות ביטוח רכב צרכנות פיננסית 6
ס ביטוח לאומי כסטודנט וכשכיר מיסים 6
F ביטוח בניין משותף צרכנות פיננסית 8
מ עלויות ביטוח גבוהות בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
A ביטוח שארים בקר"פ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
1337justme ביטוח נגד נזקי טרור נדל"ן 6
M החלפת ביטוח חיים למשכנתא צרכנות פיננסית 5
ttmoon הפסקת ביטוח מנהלים ומעבר לפנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
S פנסיה מקיפה - ביטוח מינימלי על א.כ.ע ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Y ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
S ביטוח חיים עם תשלום קבוע ל 15 שנים או לא צרכנות פיננסית 12
Michel רצץ זכויות ביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S הפעלת ביטוח תכולה צרכנות פיננסית 6
B ביטוח לאומי מקסימלי על מכירת RSU מיסים 7
ר כיצד להחליט על ביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 6
C מעבר לקנדה כתעודת ביטוח אוף טופיק 31
S ביטוח חיים עבור משכנתא עתידית נדל"ן 3
Z ביטוח סיעודי הרעת תנאים. צרכנות פיננסית 62
S ביטוח מנהלים מ-2012 מול פנסיה משלימה מול ק. גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Y ניוד ביטוח מנהלים (לפני 2001) לגמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א אגח מדינה ריבית משתנה - ביטוח נגד תסריט ההפיכה? שוק ההון 3
S ביטוח בזמן שכירת דירה נדל"ן 16
K פדיון כספי ביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Michel שינוי מסלול ביטוח אובדן כושר עקב עלות גבוהה מאוד ככל שמתבגרים. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
ב התלבטות ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
drew_rio ביטוח לאומי לתושב חוזר מיסים 7

נושאים דומים

Back
למעלה