• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בחירת תיק השקעה לכניסה לשוק

Jackl56

משתמש רגיל
דירוג
74

• שלום לכולם,
    אני בן 30, חסכתי כ300 אלף ש"ח ואני מעוניין להשקיע בשוק ההון. לצורך כך פתחתי תיק השקעות פרטי בIBI, ואני בוחן עכשיו את חלוקת הכסף בין האפיקים השונים.
  • אני משער שאצטרך להוציא את הכסף לקניית דירה בעוד כ-5 שנים, ולכן מצד אחד כדאי לי לא להשקיע יותר מדי במניות. מצד שני יש לי את קור הרוח להחזיק בירידות, ואני *מאוד* בעד סיכונים בעלי תוחלת חיובית
  • קראתי את כל הודעות הבלוג של הסולידית. התיק שבחרתי, כולל הסיבות לבחירתו מבוסס על העקרונות שלמדתי
  • אחזיק כ-3 חודשי הוצאות בעו"ש / פיקדון נזיל בבנק. ואת השאר אשקיע לפי החלוקה הבאה:
  • מניות - 60%
    • TFMM שווקים מפותחים מגודרת מטח. ההרכב שלה הוא:
      • S&P 500 - 40%
      • STOXX - 40%
      • Tel aviv - 20%
  • אג"ח - 40%
    • מדד ממשלתיות שקליות בריבית משתנה (גילון) - אי.בי.אי סל שקלי ר. משתנה (5112990) [דמי ניהול 0%]
  • שאלה: האם החלוקה שבחרתי של 60/40 הגיונית או שעדיף להטות יותר לכיוון מסויים בהתחשב בפרופיל ההשקעה?
  • סיבות
    • אני מעדיף להשקיע במעט נכסים כדי שניהול/איזון התיק יהיה קל יותר עבורי.
    • בשלב הזה הידע שלי תאורטי בלבד, ואין לי ניסיון בביצוע השקעות בפועל לכן אני חושב שכדאי לא להסתבך עם השקעה בני"ע זרים - כי הבנתי שעלולים להיווצר שם אירועי מס כתוצאה מדיבידנדים
      • אבל אני לא מרוצה מהקרן שבחרתי בתיק:
        • הדולר נמוך ואני מאמין שהוא יעלה, ולכן אני מעדיף קרן לא מגודרת מט"ח
        • היא מגודרת, שזה למעשה ביטוח שאני משלם עבורו חלק מהתשואה. אני לא מאמין בקונספט של ביטוח (מלבד ביטוח חיים). כמו כן, מדובר באפיק המנייתי, מותר לו להיות תנודתי
        • ידוע לי שדמי ניהול של 0% אינו אפשרי למשך זמן, ואני מודע לכך שמדובר במלכודת דבש...
        • במידה ובה אבחר שכן כדאי להשקיע בני"ע זרים, אהבתי את הרעיון שראיתי שרבים מכם בפורום בוחרים - השקעה בVTI+VXUS
      • שאלה: האם מבחינת עלות(בזמן)-תועלת(בכסף) עדיף לי לבחור בקרן שבחרתי או בשילוב VTI+VXUS? מהי רמת ה"התעסקות" שנובעת מקנייה של מניות זרות מול קרן ישראלית?
    • אג"ח:
      • אני מעוניין שהאג"ח יגן עליי במידה מסוימת במצב של קריסת שוק המניות. אני פוסל אג"ח קונצרני כי הקורלציה בינו לבין שוק המניות גדולה מדי. ולכן הלכתי לכיוון אג"ח ממשלתי.
      • מכיוון שהריבית לא יכולה לרדת עוד אלא רק לעלות, יש לי את ההעדפות הבאות: 1. אג"ח לטווח קצר-בינוני. 2. אג"ח בריבית משתנה לא צמוד (גילון)
      • שאלה: האם זה הגיוני? או שעדיף לי לבחור בקרן אג"ח ממשלתית כללית?
    • אין לי אפיק של מזומן (מק"מ למשל) מהסיבות הבאות:
      • לצרכים דחופים יש את הקרן חירום של 3 חודשי מחייה (יוחזק בפיקדון נזיל בבנק)
      • אני משקיע באג"ח ממשלתי בעל ריבית משתנה (גילון). כלומר מנוטרל סיכון עליית ריבית.
      • שאלה: האם כדאי לי להחזיק מק"מ בכל זאת? ובמידה וכן - החלק הזה צריך להילקח מהחלק של האג"ח, נכון?
    • זהב/נדל"ן
      • זהב: אני חורג כאן מהמלצת הסולידית לקנות זהב בגלל הקורלציה השלילית מול שוק המניות. לא מרגיש לי נכון להשקיע בנכס שאין לו אלמנט של צמיחה.
      • נדל"ן: אני חושב שזה מסבך את התיק, והנדל"ן הגיע למצב בועתי לדעתי
      • שאלה: האם אני טועה בזה שאני לא קונה קרן מחקה על זהב/נדל"ן(REIT)?
  • תכנון התנהלות עם התיק
    • להמשיך להפקיד מהמשכורת, כל רבעון. ההפקדה תתבצע לפלח המתאים כדי לשמור על האיזון
    • האם אני צריך לעשות מבחינת מס הכנסה?
אשמח לשמוע את דעתכם לגבי השאלות בגוף ההודעה. תודה רבה לכל התייחסות!

נערך לאחרונה ב:
לרוב השאלות אין תשובה חד משמעית. בסופו של דבר זה עניין של העדפות אישיות ואמונות\תחושות שלך לגבי מצב השוק.
התיק פשוט מאוד, שזה טוב.
לא הייתי נמנע ממניות חו"ל בגלל ההתעסקות, זה לכל היותר עוד המרת מט"ח. הדיבידנדים ימוסו, אבל בכל מקרה כל רווח הון ימוסה בסוף, ותפסיד רק דחייה של המס ל5 שנים. הקצאת נכסים חשובה יותר מאופטימיזציות מס של שברי אחוזים.
מה שלא התייחסת אליו הוא הטיית הביתיות - 20% מהפלח המנייתי בת"א, שמהווה חצי אחוז מהכלכלה העולמית. לא כולם מרגישים בנוח עם חשיפת יתר כזו.

אני משער שאצטרך להוציא את הכסף לקניית דירה בעוד כ-5 שנים, ולכן מצד אחד כדאי לי לא להשקיע יותר מדי במניות. מצד שני יש לי את קור הרוח להחזיק בירידות, ואני *מאוד* בעד סיכונים בעלי תוחלת חיובית
מה תעשה אם בעוד 5 שנים תרצה לקנות דירה והתיק יהיה אדום?

בשלב הזה הידע שלי תאורטי בלבד, ואין לי ניסיון בביצוע השקעות בפועל לכן אני חושב שכדאי לא להסתבך עם השקעה בני"ע זרים - כי הבנתי שעלולים להיווצר שם אירועי מס כתוצאה מדיבידנדים
להשקיע בני"ע זרים דרך ברוקר ישראלי זה בעיקר יקר, במיוחד עבור הפקדות שוטפות (שאז קל להיתקע על עמלות מינימום יקרות). לכן הסיבוך העיקרי הוא עבודה דרך ברוקר זר, אבל יש היום אופציות פשוטות יחסית. שיקולי מס פחות רלוונטיים כי גם הקרנות הישראליות נותנות בפועל עקיבה אחרי מדד Net Total Return שזה בניכוי מס על דיבידנדים. החשש העיקרי הוא מפני מס ירושה על תיקים גדולים.

איפה זה פוגש אותך?

הדולר נמוך ואני מאמין שהוא יעלה, ולכן אני מעדיף קרן לא מגודרת מט"ח
זו סיבה רעה מאוד להעדיף קרן לא-מגודרת. מה ימנע ממך לעבור לקרן מגודרת בעוד כמה שנים כשתחליט שהדולר גבוה ומכאן יכול רק לרדת?

ידוע לי שדמי ניהול של 0% אינו אפשרי למשך זמן, ואני מודע לכך שמדובר במלכודת דבש...
ידוע לך גם שהקרן שבחרת (אם מדובר ב-5122189) היא בדמי ניהול של 0.6%? אם אתה עובד לפי הבלוג של הסולידית, ממליץ לוודא דברים מול נתונים בפועל באתר מאי"ה כי הרבה מהקרנות התייקרו בחודשים האחרונים.

מדד ממשלתיות שקליות בריבית משתנה (גילון) - אי.בי.אי סל שקלי ר. משתנה (5112990) [דמי ניהול 0%]
שוב, בבדיקה זריזה דמי הניהול הם 0.15% ולא אפס.

מכיוון שהריבית לא יכולה לרדת עוד אלא רק לעלות, יש לי את ההעדפות הבאות: 1. אג"ח לטווח קצר-בינוני. 2. אג"ח בריבית משתנה לא צמוד (גילון)
אם בחרת להשקיע באג"ח בריבית משתנה אתה כנראה מבין אותן היטב, אשמח אם תסביר לי איך הן מתנהגות בסביבת ריבית עולה/יורדת או באינפלציה/דיפלציה, כי זה משהו שלא הצלחתי להבין אף פעם.

שאלה: האם זה הגיוני? או שעדיף לי לבחור בקרן אג"ח ממשלתית כללית?
מה הסיכוי שבעוד שנתיים תשנה את דעתך (כי בינתיים הריבית עלתה, אולי) ותחליף את סוג האג"ח שאתה מחזיק בתגובה לשוק?

תודה על לקיחת הזמן וההתייחסות - בזכותך אולי אצליח לצאת מסטגנציה שהייתה לי בשנתיים האחרונות ואשכרה להיכנס :)

מה תעשה אם בעוד 5 שנים תרצה לקנות דירה והתיק יהיה אדום?
אני מאמין שאחרי נפילה השוק יחזור לעצמו, אז אולי אני יכול לומר שאם כשארצה להוציא את הכסף (עוד 5 שנים) התיק יהיה אדום, אחכה עד שהוא יחזור לעצמו.
אם הבנתי נכון הטעות שבידיי היא שאסור לי להיכנס עם תיק של 60% מניות אם אני יודע שאצטרך להוציא את הכסף בשנים הקרובות. אם הבנתי נכון - אז בכמה אחוז מניות היית נכנס במצבי?

להשקיע בני"ע זרים דרך ברוקר ישראלי זה בעיקר יקר, במיוחד עבור הפקדות שוטפות (שאז קל להיתקע על עמלות מינימום יקרות). לכן הסיבוך העיקרי הוא עבודה דרך ברוקר זר, אבל יש היום אופציות פשוטות יחסית. שיקולי מס פחות רלוונטיים כי גם הקרנות הישראליות נותנות בפועל עקיבה אחרי מדד Net Total Return שזה בניכוי מס על דיבידנדים. החשש העיקרי הוא מפני מס ירושה על תיקים גדולים.
כלומר אני יכול להשקיע בVTI+VXUS דרך ברוקר ישראלי (דהיינו עם החשבון שיש לי כרגע בIBI). ואם אני 'אוותר' על הפקדות שוטפות וארכז לפעם ברבעון / חצי שנה אז זה לא נורא.
כדי להשקיע בVTI/VXUS דרך חשבון ההשקעות שלי אני צריך להמיר שקלים בחשבון IBI לדולרים?, וכשאבקש למשוך את הכסף אצטרך להמיר חזרה לשקל, נכון? האם לא מדובר בהפסד על ההמרה הדו כיוונית הזאת (במיוחד כשאני יודע שאני נכנס לטווח לא ארוך במיוחד).

איפה זה פוגש אותך?
אתה צודק 20% זה יותר מדי. ואחרי מחשבה על זה שיש לי כבר קרן השתלמות שיש לה הטייה ישראלית ברורה (איני שולט בכך) אז כבר יש לי השקעה בשוק הישראלי ובעקבות מה שרשמת אני אחליף לפיתרון אחר עבור החלק המנייתי:
1) VTI+VXUS
2) קרן שראיתי שמשקיעה ב-S&P, STOXX, שווקים מתעוררים (נדמה לי נקראת MSCI).
ההחלטה ביניהם - לפי התשובה לשאלות שרשמתי בסעיף הקודם בהודעה זו

זו סיבה רעה מאוד להעדיף קרן לא-מגודרת. מה ימנע ממך לעבור לקרן מגודרת בעוד כמה שנים כשתחליט שהדולר גבוה ומכאן יכול רק לרדת?
הסיבה העיקרית היא תשלום על "ביטוח" שאני לא מרגיש שזה נכון.
אני חושב שעדיף לא לעבור בין קרנות כל הזמן, ומתכנן לדבוק בקרן שבה אכנס

ידוע לך גם שהקרן שבחרת (אם מדובר ב-5122189) היא בדמי ניהול של 0.6%? אם אתה עובד לפי הבלוג של הסולידית, ממליץ לוודא דברים מול נתונים בפועל באתר מאי"ה כי הרבה מהקרנות התייקרו בחודשים האחרונים.
צודק, לא התעדכנתי מול המציאות. בכל אופן בעקבות ההמלצה שלך בסעיף קודם אני נמנע מהקרן הזו בכל אופן.

שוב, בבדיקה זריזה דמי הניהול הם 0.15% ולא אפס.
תודה על הבדיקה, עוד לא נכנסתי ממש לפרטים של האם דמי ניהול כאלה עבור נכס כזה הוא טוב או לא. פתוח להצעות אם יש

אם בחרת להשקיע באג"ח בריבית משתנה אתה כנראה מבין אותן היטב, אשמח אם תסביר לי איך הן מתנהגות בסביבת ריבית עולה/יורדת או באינפלציה/דיפלציה, כי זה משהו שלא הצלחתי להבין אף פעם.
אתחיל ואומר שאין לי הבנה של המקרו. אני מסתמך על פיסות מידע שאספתי מהסולידית
נבדוק לפי אלימנציה:
1) ריבית משתנה: הסולידית רשמה יתרון למסלול זה: "מי שצופה עליית ריבית עובר מהאפיק הקבוע לאפיק המשתנה". והחיסרון היחיד שנתנה עבורה האפיק הזה הוא "אינו מבטיח תשואה כלשהי למשקיע". מכיוון שאני מעוניין בתוחלת גבוהה יותר, עם פחות ביטחונות, זהו איננו חיסרון בעיניי
2) ריבית קבועה: יש כאן תשלום על "ביטוח" - ולכן התוחלת צריכה להיות נמוכה יותר מהריבית המשתנה. הרי ידוע שתנודתיות גבוהה -> יותר סיכון. אם מישהו מבטיח ריבית קבועה זה אומר שהוא מנמיך בשביל חלק מהתנודתיות בתמורה לכסף
3) צמוד מדד: הסולידית אמרה שיש כאן חסרון של תשלום יקר מדי עבור הגנה מאינפלציה. אני סומך על החלק המנייתי להגן עליי מאינפלציה ואני לא מרגיש צורך לשלם על הביטוח הכפול (או בכלל על ביטוח)
ויוצא שהריבית המשתנה מנצחת כי היתרונות שלה טובים, והחסרונים שלה אינם לא טובים.
כמובן שלקחת אג"ח ממשלתית כללית שכולל את כולן יהיה פחות טוב מאשר לקחת רק את המסלול שטוב.
אלא אם כן, יש מצב שאני מפספס כאן משהו - שהסחירות של זה תהיה פחות טובה?

מה הסיכוי שבעוד שנתיים תשנה את דעתך (כי בינתיים הריבית עלתה, אולי) ותחליף את סוג האג"ח שאתה מחזיק בתגובה לשוק?
אני מעוניין לעשות את מה שנכון לעשות רציונלית. והאמת - אני לא מבין מספיק כדי לענות על השאלה הזאת

אני מאמין שאחרי נפילה השוק יחזור לעצמו, אז אולי אני יכול לומר שאם כשארצה להוציא את הכסף (עוד 5 שנים) התיק יהיה אדום, אחכה עד שהוא יחזור לעצמו.
אין בעיה, אבל יש סבירות כלשהי שגם מחירי הדירות יאמירו בהתאם.

אם הבנתי נכון הטעות שבידיי היא שאסור לי להיכנס עם תיק של 60% מניות אם אני יודע שאצטרך להוציא את הכסף בשנים הקרובות.
זו לא בהכרח טעות. אם מבינים את המשמעות, אפשר גם להחזיק 100% מניות לטווח כזה. לא ממליץ.

ג"נ: מחזיק באסטרטגיה דומה בתיק שלי לטווח הקצר.

אין בעיה, אבל יש סבירות כלשהי שגם מחירי הדירות יאמירו בהתאם.
אני בסדר עם זה

זו לא בהכרח טעות. אם מבינים את המשמעות, אפשר גם להחזיק 100% מניות לטווח כזה. לא ממליץ.
אני מסתכל על השאלה "האם כדאי להיכנס לאחוז מניות גבוה בתיק השקעות" כמו לשאלה "בהינתן הימור שבו אתה שם סכום כסף, יש מטבע שבו יש 51% סיכוי שאתה מרוויח 30%, אבל ב-49% אתה מפסיד 30%. האם תיקח את הסיכוי/סיכון?". הסיבה שזה 51 מול 49 היא שלבורסה יש תוחלת חיובית.
אני מוכן לקחת סיכון כזה. ואני לא לוקח 100% מניות כי אני לא מוכן לשים את כל כספי על הימור כזה

ג"נ: מחזיק באסטרטגיה דומה בתיק שלי לטווח הקצר.
אתה יכול לפרט?

תודה

כלומר אני יכול להשקיע בVTI+VXUS דרך ברוקר ישראלי (דהיינו עם החשבון שיש לי כרגע בIBI). ואם אני 'אוותר' על הפקדות שוטפות וארכז לפעם ברבעון / חצי שנה אז זה לא נורא.
כדי להשקיע בVTI/VXUS דרך חשבון ההשקעות שלי אני צריך להמיר שקלים בחשבון IBI לדולרים?, וכשאבקש למשוך את הכסף אצטרך להמיר חזרה לשקל, נכון? האם לא מדובר בהפסד על ההמרה הדו כיוונית הזאת (במיוחד כשאני יודע שאני נכנס לטווח לא ארוך במיוחד).
אתה יכול להשקיע דרך IBI אבל כפי שהבנת בעצמך, העמלות יהיו יקרות מאוד. אם כבר אתה מעוניין לסחור בני"ע זרים הדעה הרווחת היא שעדיף להשתמש בברוקר זר דוגמת IB, יש על זה שרשור ענק בפורום. גם עמלות המסחר וגם המרת המט"ח יהיו הרבה יותר זולים שם.

אני מעוניין לעשות את מה שנכון לעשות רציונלית. והאמת - אני לא מבין מספיק כדי לענות על השאלה הזאת
זו בעיה, כי בעוד שנים ספורות סביבת הריבית שלנו תהיה כנראה שונה ואז איך תחליט מה לעשות הלאה? לדעתי אתה מנסה כאן להתחכם עם שוק שהוא הרבה יותר מתוחכם ממך. אתה לא החכם היחיד שמבין שהריבית אפסית ושהיא יכולה רק לעלות...

אתה יכול להשקיע דרך IBI אבל כפי שהבנת בעצמך, העמלות יהיו יקרות מאוד. אם כבר אתה מעוניין לסחור בני"ע זרים הדעה הרווחת היא שעדיף להשתמש בברוקר זר דוגמת IB, יש על זה שרשור ענק בפורום. גם עמלות המסחר וגם המרת המט"ח יהיו הרבה יותר זולים שם.
אז אולי משתלם יותר לקחת את הקרן המגודרת מט"ח הישראלית. במיוחד כאשר הסכום שאני משקיע הוא 60% מ-300 אלף שזה 180 אלף ש"ח. האם יש לך הערכה גסה על כמה הפרש בעמלות מדובר? האם יש שיקולים נוספים? הקלות שימוש והניידות של הכסף שמוחזק בשקל ולא במטבע זר היא מאוד עדיפה בעיניי. אני כנראה מפספס משהו למה הרבה מעדיפים ללכת לברוקר זר

זו בעיה, כי בעוד שנים ספורות סביבת הריבית שלנו תהיה כנראה שונה ואז איך תחליט מה לעשות הלאה? לדעתי אתה מנסה כאן להתחכם עם שוק שהוא הרבה יותר מתוחכם ממך. אתה לא החכם היחיד שמבין שהריבית אפסית ושהיא יכולה רק לעלות...
רוב השוק מונע ע"י גופים פיננסיים שיש עליהם הרבה רגולציות והם לא יכולים לבחור תמיד את מה שנכון אלא לפעמים את מה שיאפשר להם להשיג תשואה עודפת מול מתחרים שלהם (גופי פיננסים אחרים). אז בהחלט ייתכן שהידע שהריבית אפסית ויכולה לעלות הוא לא רק שלי, אבל היכולת לעשות עם הידע הזה משהו עלולה להיות מוגבלת עבור 80%+ מהכסף המושקע בשוק ההון. יחד עם זאת אני אומר שאתה צודק, מה עדיף אם לא ריבית משתנה?

תודה

אני כנראה מפספס משהו למה הרבה מעדיפים ללכת לברוקר זר
עמלות ש"מלטפות" את התשואה ולא אוכלות אותה
תכתוב כאן את המספרים הבאים לפי IBI:
כמה יעלה לך לרכוש ב 180K את מה שאתה רוצה - עמלת ק\מ
ו\ או כמה יעלה לך להחזיק ב 180K את מה שאתה רוצה - דמי ניהול
ו\או כמה יעלה להמיר את ה 180K משקלים לדולר - עמלת המרה ו\או (הטבה) בשער
ו\או כמה באמת מתוך ה 180K משיגות את מה שאתה רוצה - טעות עקיבה

הקלות שימוש והניידות של הכסף שמוחזק בשקל ולא במטבע זר היא מאוד עדיפה בעיניי.
אני חושב שאתה מייחס יותר מידי "סיבוך" שלא קיים לעבודה עם ברוקר זר.
העברה פנימה והחוצה לIB לא נראית לי מסובכת יותר מעבודה מול ברוקר ישראלי. (העברה בנקאית פשוטה לחשבון בנק ישראלי)
חוץ מזה שאם גם ככה דיברת על ניירות זרים, גם בברוקר ישראלי תצטרך להחזיק אותם במט"ח ולבצע המרות מטבע.

הצלחתי להשיג את הפרט הבא: עמלת ק/מ מניות ו-ETF בארה"ב - סנט למניה, מינ 7.5-10$ לעסקה
וקראתי את דעתה של הסולידית לגבי השקעה דרך ברוקר זר - http://www.hasolidit.com/האם-כדאי-להשקיע-דרך-ברוקר-זר
הגעתי למסקנה שמכיוון שאני משקיע פאסיבי, העלויות, שמסתמן שהן בעיקר פר-עיסקה זניחות, והצורך לדווח על מיסים בעצמי הוא פשוט לא שווה את ההשקעה בזמן, באנרגיה, וזה עוד בלי להזכיר את הסיכון לעשות טעויות.
על סוכן זר אני אוותר בכל אופן, ואשאר עם IBI
עכשיו נשארו לי בעצם שתי אפשרויות: לקחת קרן מגודרת מט"ח שמשקיעה בS&P, STOXX או לקנות את הניירות הזרים ישירות.
אם הבנתי נכון, המשמעות של 0.6% עמלה בקרן המגודרת מט"ח משמעו שאני משלם עבור 180 אלף ש"ח כ1080 ש"ח בשנה. האם יש כאן עלויות נוספות נסתרות?

עכשיו נשארו לי בעצם שתי אפשרויות: לקחת קרן מגודרת מט"ח שמשקיעה בS&P, STOXX או לקנות את הניירות הזרים ישירות.
למה אתה לא שוקל קרנות ישראליות מחקות חשופות מט"ח?

רוב השוק מונע ע"י גופים פיננסיים שיש עליהם הרבה רגולציות והם לא יכולים לבחור תמיד את מה שנכון אלא לפעמים את מה שיאפשר להם להשיג תשואה עודפת מול מתחרים שלהם (גופי פיננסים אחרים).
אני אישית לא מכיר רגולציה שמכריחה את הגופים המוסדיים לקנות סוג מסויים של אג"ח על פני אחרים (למעט קרנות פנסיה ואג"ח מיועדות אבל זה לא הנושא כאן). במילים אחרות אין משהו שימנע מהם לעבור ל-100% אג"ח בריבית משתנה, אם היו רוצים וחושבים שזה הדבר הנכון בימינו, כמו שאתה מתכנן לעשות בפלח הסולידי בתיק שלך.

אני אשמח להמם אותך בהבדלים במספרים
וקראתי את דעתה של הסולידית לגבי השקעה דרך ברוקר זר
סעיף 3 ב"קוצים" לא רלוונטי, סעיף 2 ניתן לעקיפה חוקית, הבעיה שלך היא סעיף 1 ולכולם יש את הפחד הזה ממפלצת המס, בסך הכל זאת חיה חמודה שניזונה מניירות, אז רק תידע מה להאכיל אותה ומתי והכל יהיה בסדר, פעם ראשונה תן לרו"ח להראות לך, בפעמים הבאות תסתדר
הסיכון לעשות טעויות
קיים בכל פלטפורמה ובכל שפה

אני אשמח להמם אותך בהבדלים במספרים
רשמתי שההבדל בעלויות הן פר עסקה, כלומר קנייה או מכירה. זה נכון יכול להיות הבדל של 1000% בין 10 דולר לבין דולר אחד, אבל עדיין מדובר בפעולת קנייה אחת למשך התקופה של 5 שנים, וזה לא משפיע על תשואה של העסקה. יכול להיות שאני לא מכיר שיש עלויות נוספות, לא מכיר.

סעיף 3 ב"קוצים" לא רלוונטי, סעיף 2 ניתן לעקיפה חוקית, הבעיה שלך היא סעיף 1 ולכולם יש את הפחד הזה ממפלצת המס, בסך הכל זאת חיה חמודה שניזונה מניירות, אז רק תידע מה להאכיל אותה ומתי והכל יהיה בסדר, פעם ראשונה תן לרו"ח להראות לך, בפעמים הבאות תסתדר
מסקרן למה 3 לא רלבנטי, אבל בשורה התחתונה, מהיכרות שלי עם עצמי, אני לא ארצה להתעסק עם הטפסים האלה. מדובר בתהליך של למידה (כמו שציינת, פגישה עם רו"ח לכל הפחות) ובמיוחד מכיוון שכנראה אצטרך להוציא את הכספים ולא להחזירם לשוק ההון עד לשלב יותר מאוחר בעתיד, אני לא רוצה טעם להשקיע בתהליך שכזה. לגבי הסיכון לעשות טעויות - התייחסתי יותר ספציפית למשמעות של טעות מהסוג שבו לא דיווחתי על הכנסה. הסולידית רשמה משהו בסגנון שיקרעו אותי לגזרים. במילים אחרות - מדובר בהרבה השקעה (זמן) כדי ללמוד ידע שיהיה שימושי לזמן קצר (ועל סכומים לא גדולים במיוחד) מה שמקטין את הרווח, והופך את זה ללא משתלם בעיניי. האמת היא, שאחרי שאני שנתיים מחוץ לשוק ההון, אני מחפש עכשיו פיתרון שגם אם לא יהיה אופטימלי - לפחות אכנס לשוק ההון. 80/20

תודה על ההתייחסות

למה אתה לא שוקל קרנות ישראליות מחקות חשופות מט"ח?
אוקיי, מצאתי את הקרן הזאת באחד הפוסטים של הסולידית - 5121322 (http://www.funder.co.il/fund.aspx?id=5121322).
היא משקיעה 60% ב-S&P, 30% ב-STOXX ו-10% בשווקים מתעוררים. זאת חלוקה מעולה עבורי שכן חשיפה לשוק הישראלי אני מקבל די והותר מקרן ההשתלמות. כמו כן נראה לי שהיא חשופה למט"ח. מה דעתך על הקרן הזאת?

אני אישית לא מכיר רגולציה שמכריחה את הגופים המוסדיים לקנות סוג מסויים של אג"ח על פני אחרים (למעט קרנות פנסיה ואג"ח מיועדות אבל זה לא הנושא כאן). במילים אחרות אין משהו שימנע מהם לעבור ל-100% אג"ח בריבית משתנה, אם היו רוצים וחושבים שזה הדבר הנכון בימינו, כמו שאתה מתכנן לעשות בפלח הסולידי בתיק שלך.
איזה אלטרנטיבות אפשר לשקול? אגח ממשלתי כללי? האם יש אופציות נוספות ?

תודה

תגובה נוספת תגרום לי להשמע כאילו אני משכנע אותך
רק אומר שאתה חושב על דברים מעבר למה שהם במציאות, זה בסדר, אני באמת לא מנסה לשנות אף אחד (רק את עצמי)

מסקרן למה 3 לא רלבנטי
בגלל שזמן הלימוד שלך מוגבל לא אוביל אותך לשרשור הענק בנושא רק אומר שעלות המרת מטח לא עולה יותר מ 2-2.5$, במקרה שלך (180K) זה יעלה דולרים בודדים יותר, תרגיש חופשי להשוות להצעה שיש לך
המשמעות של 0.6% עמלה
אם אתה מתכוון לשלם דמי ניהול לקרן של %0.6 ב 5 שנים תחשוב שאכלו לך קצת יותר מ 3% מהסכום הצבור בזמן הזה...ללא קשר לתנודה של הנייר (רווח\הפסד)
דמי ניהול בקרן (ETF) באחזקה ישירה יאכלו לך כ 0.5% באותו הזמן , כ 6000 ש"ח מול כ 1000 ש"ח
אם לרגע חשבת שאני מנסה לשכנע, אני לא, זאת הצגת עובדות מספריות לכן אין לקחת את דברי ברצינות או ביעוץ כלשהו

אם אתה שוקל קרן מחקה תידע שיש אפשרות הקרן לא מחקה כראוי את המדד לכן התשואה שהמדד נותן לא תואמת את מה שאתה מקבל בפועל, יכול לנוע בכמה עשיריות אחוזים לרעתך
אם ההמרה של הדולרים לא תעלה לך יותר מכמה עשרות דולרים אין באמת משמעות בסכום כזה ובאופן חד פעמי
אם יש לך דמי ניהול כלשהם של IBI אז תהיה מודע להם, הם גם אוהבים לכרסם
אלה השיקולים שאני הייתי מבצע בהתחשב בחלופות

• שלום לכולם,
    אני בן 30, חסכתי כ300 אלף ש"ח ואני מעוניין להשקיע בשוק ההון. לצורך כך פתחתי תיק השקעות פרטי בIBI, ואני בוחן עכשיו את חלוקת הכסף בין האפיקים השונים.
קודם כל יפה שחסכת 300K עד גיל 30, זה לא דבר של מה בכך במציאות הישראלית.
אתה מאד מזכיר לי את עצמי בקטע שישבת שנתיים על הגדר לגבי מתי והאם להכנס. שאלה לי אלייך, הסיבה שישבת על הגדר במשך שנתיים היא כי היה לך קשה למצוא את הקצאת הנכסים הנכונה? ועוד משהו, האם קראת את הבלוג של הסולידית במשך השנתיים האלו?
אני אגב בחרתי להכנס בסוף עם תיק מנוהל של חברת השקעות ישראלית שתקבע לי את הקצאת הנכסים ותקנה עבורי את ניירות הערך. וכן אני מודע לכך שאני משלם פי 100 משאר החברים בפורום שמרכיבים ומנהלים את התיק בעצמם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A התייעצות לגבי בחירת ברוקר ותמהיל תיק שוק ההון 15
בייניש פתחתי תיק השקעות סוף סוף אבל כעת אני לא בטוח לגבי בחירת הניירות שוק ההון 0
D בחירת ברוקר עבור פתיחת תיק השקעות - אזרח אמריקאי שוק ההון 53
S בחירת קרן פנסיה במקום אחר מאיפה שנמצא תיק ההשקעות שלי? צרכנות פיננסית 1
E בחירת דירה בדירה בהנחה נדל"ן 2
Y בחירת קרן כספית שוק ההון 3
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
ג קנית קרן מחקה מדד סנופי + בחירת פלטפורמה שוק ההון 0
י בחירת האינסטרומנט המתאים לגידור שוק ההון 0
ד בחירת יועץ משכנתא נדל"ן 7
B בחירת מסלול אצל אקסלנס שוק ההון 4
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
T בחירת דרך השקעה מתאימה לשנה בלי משכורת שוק ההון 7
caterpillar בחירת מקבילה דואלית מתאימה לנייר שקלי שוק ההון 0
ס בחירת בורסה לרכישת נייר דולרי שוק ההון 9
T בחירת דירה בפינוי בינוי נדל"ן 32
ס בחירת מסלול מס להשכרה - 10% או פטור חלקי: האם ניתן לקזז הוצאות גדולות של התקנת המזגן / אי השכרה? מיסים 4
S בחירת שכונה למגורים אוף טופיק 16
doc29 בחירת עורך דין מייצג פינוי בינוי נדל"ן 7
ttmoon בחירת דירה ומשכנתא נדל"ן 26
Y בחירת קרן פנסיה ו"אנומליה" פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
L בחירת קרן כספית שוק ההון 9
ד בחירת מסלול לימודים - העברית? רייכמן? התפתחות אישית 5
A תואר שני במדעי המחשב- בחירת תחום התמחות (נושא לתזה) התפתחות אישית 5
M בחירת קרן פנסיה בשלב שבו מתחילים למשוך קצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
Y בחירת מסלול במשכנתא לסילוק נדל"ן 5
ה בחירת בנק וכרטיס אשראי צרכנות פיננסית 2
S התייעצות - בחירת נושא ומנחה לתואר שני/שלישי [מדעי המחשב] התפתחות אישית 4
I בחירת קרנות מתאימות דרך ib לנאסדק100 ו״לכל העולם״ שוק ההון 1
S ייעוץ בנושא מחיר למשתכן -בחירת דירה נדל"ן 24
א בחירת מסלול השקעה לs&p500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
O בחירת סוכן פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ל בחירת דירה בפרוייקט מחיר למשתכן נדל"ן 6
F בחירת קרן עוקבת זרה מגודרת/חשופת מט״ח שוק ההון 2
yanosh34 בחירת קרן כספית\מק"מ לפי רמת סיכון שוק ההון 0
ישראלי מצוי בחירת ביטח בריאות - אחד עם הצרת בריאות והשני ללא הצהרה אוף טופיק 0
א התייעצות בחירת בית השקעות ישיר או דרך יועצים פנסיונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A אופן בחירת גוף מנהל לקופת פנסיה/קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
J בחירת מסלול פאסיבי - קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
M בחירת דירה נדל"ן 28
E התלבטות לגבי בחירת תחום לימודים התפתחות אישית 13
C בחירת ביטוח בריאות צרכנות פיננסית 6
Lag בחירת כיוון לאחר תואר ראשון התפתחות אישית 14
Y בחירת קרן פנסיה בעניין דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S בחירת קרן פנסיה והשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
Z בחירת מסלול קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
B בחירת דמי ניהול מ3 אופציות שניתנו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ב בחירת פנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
כ תהיות לגבי בחירת מדד להשקעה ב IRA שוק ההון 5