• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בחירת אג"ח - שאלת מתחיל

אנטון

משתמש רשום
דירוג
0
שלום לכולם! אני שמח מאוד להצטרף ולגלות על העולם המרתק של השקעה פסיבית וכלכלה בכלל. אומרים עדיף מאוחר מאשר בכלל לא ובאמת חבל שאני מגלה את זה רק בגיל 30.

אם תסלחו לי על שאלה טיפשית, כי חיפשתי בפורום לעומק וגם מחוץ לו ולא מצאתי. איך בדיוק הממשלה משלמת את הריבית על אג"ח? זה אוטומטי או שנדרשת ממני פעולה?

שאלה טיפשית נוספת, אני רואה שאין כל כך הרבה אג"חים עם ריבית קבועה שלא צמודים, חלק לטווח ארוך מאוד עם ריבית לא משהו, 2 או 3 עם טווח 3-5 שנים עם ריבית 5.5! וזה רווח מובטח במידה ואני לא מוכר לפני פדיון. אז למה שאדם יקח סיכון בשביל אחוז או שניים ולא ילך עם סכום עצום לטווח ארוך לאג"ח הזה? למה שמישהו יבחר אג"ח ארוך טווח עם ריבית אפסית?

נערך לאחרונה ב:
זה אוטומטי

אני רואה שאין כל כך הרבה אג"חים עם ריבית קבועה שלא צמודים
יש המון.
רוך מאוד עם ריבית לא משהו
הריביות היום לא משהו, זה מה יש.
2 או 3 עם טווח 3-5 שנים עם ריבית 5.5!
אין ריבית של 5.5% היום אא"כ בסיכון גבוה, תסתכל על הריבית לפדיון ברוטו ולא על הריבית.
אז למה שאדם יקח סיכון בשביל אחוז או שניים ולא ילך עם סכום עצום לטווח ארוך לאג"ח הזה? למה שמישהו יבחר אג"ח ארוך טווח עם ריבית אפסית?
כי אולי אין לו אלטרנטיבה טובה יותר בסיכון הנ"ל או אולי הוא קונה בכלל קרן נאמנות/קופת גמל ואין לו בכלל מושג במה הוא משקיע.

אין ריבית של 5.5% היום אא"כ בסיכון גבוה, תסתכל על הריבית לפדיון ברוטו ולא על הריבית.

וקצת יותר בהרחבה כי זה באמת מבלבל:
במצב היום אתה קונה את האג"ח בסכום גבוה יותר ממה שתקבל עליו בסוף, זאת אומרת שעקרונית אתה מפסיד כסף!
אבל במהלך התקופה אתה מקבל קופונים שקצת מפצים על ההפסד.
כדי שלא תצטרך לעשות בעצמך את החישובים אם זה משתלם או לא, מישהו כבר חישב את זה עבורך ב- "תשואה לפדיון ברוטו". על הברוטו כמובן משלמים מס.

ריבית נקובה 6.25
מח"מ ברוטו 5.22
תשואה ברוטו 0.42

סלחו לי על בורותי, לא כל כך הבנתי איך לקרוא את הנתונים.

לא מצאתי "תשואה לפדיון ברוטו".

אם זה באמת המצב, אז מה היתרון על לשמור פשוט מזומן?

נערך לאחרונה ב:
הריבית הנקובה היא הקופון השנתי שאתה מקבל, מחשבים אותה כאחוז ממחיר ההנפקה.
תשואה ברוטו הוא הרווח (או ההפסד) של האיגרת אם מחזיקים אותה עד לפדיון.
ההבדל הדרמטי בין הריבית הנקובה לתשואה ברוטו נובע מכך שרוב האג"ח היום עולים יותר ממחיר ההנפקה, לפעמים משמעותית.
אם מחיר ההנפקה של איגרת הוא 100 אגורות, היא תחזיר בפדיון 100 אגורות בתוספת הקופונים השנתיים.
היא אדישה למחיר שקנית אותה, גם אם שילמת 130 אגורות לאיגרת.

מעניין, אז יש אפשרות להרוויח כשאני קונה אג"ח בזול?

מה אם היא תעלה במחיר בזמן שאני מחזיק? האם זה משנה את הברוטו בפדיון?

אם זה באמת המצב, אז מה היתרון על לשמור פשוט מזומן?
במפולות של השווקים יש תופעה שנקראת "בריחה לאיכות", במילים פשוטות - אנשים מוכרים בפאניקה את המניות שלהם וקונים אג"ח איכותי.
כמו כן, בעת משברים כלכליים הבנקים המרכזיים אוהבים להוריד ריביות כדי להתניע את הכלכלה, מה שגורם לאג"ח הקיימים בשוק לעלות בערכם.
לכן, על אף התשואה האפסית, יש אנשים שמעדיפים להחזיק אג"ח מדינה על פני מזומן כי הוא נוטה לעלות בעת משברים ולרכך את התנודתיות של התיק שלהם.

מעניין, אז יש אפשרות להרוויח כשאני קונה אג"ח בזול?
בתיאוריה כן, בפועל הסיכוי שמישהו חסר השכלה פיננסית וידע בניתוח סיכונים ידע להעריך טוב יותר את הסיכון מאשר חברות הדירוג הנחשבות הוא לא ממש קיים.

אומרים עדיף מאוחר מאשר בכלל לא ובאמת חבל שאני מגלה את זה רק בגיל 30.
ברוכים הבאים. הכל בסדר, יש אנשים שמגלים את זה רק בגיל ארבעים פלוס. העתיד לפניך.

אבל במהלך התקופה אתה מקבל קופונים שקצת מפצים על ההפסד
יכול להיות שאני מפספס משהו, כי קראתי על אגחים מזמן, אבל כעת שוקל לקנות שוב, אז גם מתעניין.
אתה מדבר על אגח צמוד? אם לא, אני לא מבין למה להחזיק משהו שיגרום להפסד, אם הכוונה לצמוד אני מבין, כי אז אתה "משלם פרמיה" על הגנה מאינפלציה. אם לא צמוד, אז למה זה יכול להשתלם? כי המחיר של האגח יכול לעלות ותמכור ברווח לפני הפידיון? (הימור?)

אם לא, אני לא מבין למה להחזיק משהו שיגרום להפסד,
קצת הגזמתי עם ההפסד, יש רווח, אבל הוא זעיר.
האמת שיש גם אג"חים שנמכרים בהפסד: אם אתה חושש שהבנק שלך יתרסק והעו"ש יעלם אז עדיף אג"ח מדינה בהפסד קטן.

קצת הגזמתי עם ההפסד, יש רווח, אבל הוא זעיר.
האמת שיש גם אג"חים שנמכרים בהפסד: אם אתה חושש שהבנק שלך יתרסק והעו"ש יעלם אז עדיף אג"ח מדינה בהפסד קטן.
אני עדיין חושב שפקמ עדיף, אני לא מומחה, אבל מה הסיכוי שבנק גדול יתרסק וגם הלקוח לא יקבל את הכסף חזרה מהמדינה?

תודה על התשובות חברים יקרים.

האם התשואה לפדיון ברוטו נלקחת מסכום הקניה נטו או שהיא מושפעת ודינמית לפי מחיר האג"ח בעת הפדיון? היא משתנה או לא משתנה בתקופת האחזקה? האם כוללת את חלוקת הריבית?

תשואה ברוטו אג"ח היא אחרי אינפלציה? אם נשווה אותה לתוכנית חיסכון בבנק עם 1.5% ריבית, האם התשואה בבנק היא לפני אינפלציה?

אם כך מחיר הקניה לא רלוונטי? זאת אומרת המחיר הקובע יהיה רק כאשר האג"ח יפדה? (במידה ואני מעוניין לחכות)

נערך לאחרונה ב:
כמו כן, בעת משברים כלכליים הבנקים המרכזיים אוהבים להוריד ריביות כדי להתניע את הכלכלה, מה שגורם לאג"ח הקיימים בשוק לעלות בערכם.
לכן, על אף התשואה האפסית, יש אנשים שמעדיפים להחזיק אג"ח מדינה על פני מזומן כי הוא נוטה לעלות בעת משברים ולרכך את התנודתיות של התיק שלהם.
איך זה בא לידי ביטוי כרגע בישראל? להבנתי הריבית נמוכה(0.1?), ואין כל כך לאן לרדת. אז איזה יתרון יש לרכישת אג"חים של ממשלת ישראל כרגע?

ואין כל כך לאן לרדת.
יש, היא יכולה להיות גם שלילית כמו באירופה ויפן.
אז איזה יתרון יש לרכישת אג"חים של ממשלת ישראל כרגע?
קונים אג"ח ממשלתי כי רוצים ביטחון של כמעט 100% שהכסף שלך יחזור אליך ולא תפסיד כסף, זה היתרון היחיד, שהוא נורא בטוח.

להחזיק אגח שמפסיד או מרוויח ממש מעט זה בעיקר רק כדי להבטיח את הכסף. אם הכסף ישאר בבנק והבנק קורס אז אתה מבוטח רק בכ100 אלף בערך. כך שאם יש לך מליונים ואתה לא רוצה לשים הכל במניות אין לך כ"כ הרבה ברירות איפה לשים את הכסף. פקדון בבנק לא מגדר אותך מהסיכון שהבנק יקרוס

מבוטח רק בכ100 אלף בערך
איפה זה רשום?. לא היו מקרים בעבר שבנק קרס בארץ והמדינה החזירה לכל הלקוחות את הכסף?

אתה באמת חושב שאם רוצים לשמור על כמה מיליונים, עדיף לקנות בהם אגח ולא להפקיד בפקדון בבנק גדול?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E בחירת קרן סל של אג"ח שוק ההון 8
Liron2035 בחירת אג"ח למחזיקי VT שוק ההון 151
שיקלר בחירת קרנות אג"ח שוק ההון 5
Liron2035 סיכום בחירת אג"ח בתיק פסיבי שוק ההון 19
Mamaof קניית אג"ח בתיק מנייתי - בחירת מכשיר שוק ההון 16
ע שוב שאלה על בחירת קרן אג"ח עם דמי ניהול נמוכים שוק ההון 8
ע עוד כמה שאלות טכניות (בחירת אג"ח, מעקב אחרי דיבידנדים ועמלות) שוק ההון 0
Z שאלה לגבי בחירת קרן אג"ח מחקה שוק ההון 1
Henchman34 תהיות על בחירת אג"ח בחלק הפחות תנודתי בתיק. שוק ההון 118
E בחירת דירה בדירה בהנחה נדל"ן 2
Y בחירת קרן כספית שוק ההון 3
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
ג קנית קרן מחקה מדד סנופי + בחירת פלטפורמה שוק ההון 0
י בחירת האינסטרומנט המתאים לגידור שוק ההון 0
ד בחירת יועץ משכנתא נדל"ן 7
B בחירת מסלול אצל אקסלנס שוק ההון 4
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
T בחירת דרך השקעה מתאימה לשנה בלי משכורת שוק ההון 7
caterpillar בחירת מקבילה דואלית מתאימה לנייר שקלי שוק ההון 0
ס בחירת בורסה לרכישת נייר דולרי שוק ההון 9
T בחירת דירה בפינוי בינוי נדל"ן 32
ס בחירת מסלול מס להשכרה - 10% או פטור חלקי: האם ניתן לקזז הוצאות גדולות של התקנת המזגן / אי השכרה? מיסים 4
S בחירת שכונה למגורים אוף טופיק 16
doc29 בחירת עורך דין מייצג פינוי בינוי נדל"ן 7
ttmoon בחירת דירה ומשכנתא נדל"ן 26
Y בחירת קרן פנסיה ו"אנומליה" פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
L בחירת קרן כספית שוק ההון 9
ד בחירת מסלול לימודים - העברית? רייכמן? התפתחות אישית 5
A תואר שני במדעי המחשב- בחירת תחום התמחות (נושא לתזה) התפתחות אישית 5
M בחירת קרן פנסיה בשלב שבו מתחילים למשוך קצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
Y בחירת מסלול במשכנתא לסילוק נדל"ן 5
ה בחירת בנק וכרטיס אשראי צרכנות פיננסית 2
S התייעצות - בחירת נושא ומנחה לתואר שני/שלישי [מדעי המחשב] התפתחות אישית 4
I בחירת קרנות מתאימות דרך ib לנאסדק100 ו״לכל העולם״ שוק ההון 1
S ייעוץ בנושא מחיר למשתכן -בחירת דירה נדל"ן 24
א בחירת מסלול השקעה לs&p500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
O בחירת סוכן פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ל בחירת דירה בפרוייקט מחיר למשתכן נדל"ן 6
F בחירת קרן עוקבת זרה מגודרת/חשופת מט״ח שוק ההון 2
yanosh34 בחירת קרן כספית\מק"מ לפי רמת סיכון שוק ההון 0
ישראלי מצוי בחירת ביטח בריאות - אחד עם הצרת בריאות והשני ללא הצהרה אוף טופיק 0
א התייעצות בחירת בית השקעות ישיר או דרך יועצים פנסיונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A אופן בחירת גוף מנהל לקופת פנסיה/קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
J בחירת מסלול פאסיבי - קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
M בחירת דירה נדל"ן 28
E התלבטות לגבי בחירת תחום לימודים התפתחות אישית 13
C בחירת ביטוח בריאות צרכנות פיננסית 6
Lag בחירת כיוון לאחר תואר ראשון התפתחות אישית 14
Y בחירת קרן פנסיה בעניין דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S בחירת קרן פנסיה והשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4

נושאים דומים

Back
למעלה