• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בדיקת תשואה.

Ostrof

משתמש סולידי
דירוג
7
שלום לכולם,
אני כרגע בשלהי כתיבת תכנית ההשקעה שלי, ועניין אחד לא הובן לי עד הסוף - עניין התשואה.
אקח בתור דוגמה את תיק ההשקעות "שוקולד מריר" שנבנה על ידי הסולידית, ובו היא ציינה שהתשואה הריאלית שצפויה מן התיק הינה 5%.
איך אני בתור היותי משקיע מתחיל, יכול לדעת לאיזו תשואה לצפות מתיק ההשקעות שלי?

אתה לא.
אבל הניחוש הטוב ביותר הוא להסתכל מה התיק שלך עשה בעבר על פני תקופות שונות ובזמנים שונים.
אם אתה רוצה להיות שמרן, אתה לוקח את המספר שקיבלת ומוריד ממנו קצת.
שים לב שלאחר שעשית תשואה, בעת מימוש (מכירה), על הרווח יש לשלם מס.

אתה לא.
אבל הניחוש הטוב ביותר הוא להסתכל מה התיק שלך עשה בעבר על פני תקופות שונות ובזמנים שונים.
איפה אני אוכל להשיג את המידע הזה, יש לך אתר / אתרים כלשהם שתוכל להפנות אותי אליהם?

לדעתי סביר להניח שהתשואות בטווח הבינוני יהיו נמוכות מהתשואות ההיסטוריות כי התמחור יחסית גבוה. ונגארד פרסמו לא מזמן צפי לתשואות 10 שנים. לדעתי נומינלית מניות ארה"ב צפויות לתת 5 אחוז, מניות בינלאומיות 7 אחוז ואגחים 2 אחוז. במילים אחרות, תיק של 60 אחוז מניות עולמיות 40 אחוז אגחים יתן כ3.5 אחוז תשואה ריאלית.
5 אחוז לדעתי זה אופטימי ביתר/יצריך תיק אגרסיבי יותר.

לדעתי סביר להניח שהתשואות בטווח הבינוני יהיו נמוכות מהתשואות ההיסטוריות כי התמחור יחסית גבוה. ונגארד פרסמו לא מזמן צפי לתשואות 10 שנים. לדעתי נומינלית מניות ארה"ב צפויות לתת 5 אחוז, מניות בינלאומיות 7 אחוז ואגחים 2 אחוז. במילים אחרות, תיק של 60 אחוז מניות עולמיות 40 אחוז אגחים יתן כ3.5 אחוז תשואה ריאלית.
5 אחוז לדעתי זה אופטימי ביתר/יצריך תיק אגרסיבי יותר.

מתי אנשים יפסיקו לנחש ולכתוב שטויות, במיוחד לאנשים חדשים.. אתה יכול לחשוב שהתמחור גבוה ומיליון אנליסטים שונים ברחבי העולם יוכלו להגיד שהוא נמוך עכשיו. אי אפשר לדעת באמת

איפה אני אוכל להשיג את המידע הזה
בגדול - גוגל.
אם אתה משקיע במדד מסוים אז חיפוש באינטרנט עם מילים כמו yield calculator או historical returns עם שם המדד ייתן לך לינקים מועילים.
למשל עבור S&P500:
https://dqydj.com/sp-500-return-calculator/

שים לב שאתה תמיד משתמש במחשבונים או נתונים כאשר הדידיבנדים מושקעים מחדש, מדובר בחלק לא מבוטל מהתשואה.

מתי אנשים יפסיקו לנחש ולכתוב שטויות, במיוחד לאנשים חדשים.. אתה יכול לחשוב שהתמחור גבוה ומיליון אנליסטים שונים ברחבי העולם יוכלו להגיד שהוא נמוך עכשיו. אי אפשר לדעת באמת
מה שאפשר לדעת זה שהריבית נמוכה היסטורית. וזה משליך על כל הדברים האחרים.

אתה בבלבול קלאסי שנקרא אי אפשר לדעת כלום על כלום אף פעם, אפילו שבלי משים אתה עושה הנחות ותחזיות רבות כשאתה משקיע (אם אתה משקיע).
אבל כשמתכננים תיק השקעות אין ברירה אלא לקחת הערכה הכי טובה שאפשר ולפי זה להבין מה מידת הסיכון שצריך לקחת.

תנודתיות
לסוגי נכסים שונים יש תנודתיות שונה
משמע התנועה הממוצעת במחיר לתקופת זמן כלשהי (נניח שנה)
מניות תנודתיות מאוד היסטורית, זהו נכס שעולה הרבה ויורד הרבה, המקסימום שירד היסטורית היה כ 50%
לכן, זה נכס ספקולטיבי ומסוכן, התשואה שלו אחת הגבוהות אבל תשואה יכולה להיות גם שלילית
אחזקת מניות צריכה להתבצע על תקופת זמן ארוכה, 15-20 שנה
ההשערה הינה שמניות הינם חברות שמייצרות ומוכרות לאוכלוסיה שגודלת עם הזמן, לכן הערך שלהן יעלה עם השנים
מה שאומר שבתוחלת התשואה "אמורה להיות" חיובית
העבר הציג תשואות של כ 5-7% בממוצע, מה שלא אומר כלום על כמה שנים בודדות, מדובר על טווח ארוך

אג"ח או זהב או נכסים אחרים, לכולם יש תנודתיות שונה ורמת סיכון אחרת

עוד נושא שמשפיע על התשואה בהמשך למה שכתבתי הוא סיכון
יש מוצרים הסיכון מתומחר בהם, משמע הם לא מסוכנים (כמו הכי מסוכן) ולכן לא משיאים
לדוגמא אגח של ארה"ב, נחשב נכס בטוח, ולכן התשואה שלו היסטורית בהתאם
אגח קונצרני של חברה שבקושי גומרת את החודש יביא לתימחור גבוה של הסיכון (בגלל שיתכן שזה לא יחזור)

אם אתה מחזיק חלוקת נכסים כלשהי
תוכל לבצע "שיערוך" של העבר, מה שיקל עליך להבין עד כמה אתה חשוף למה שקורה בשוק

מה שאפשר לדעת זה שהריבית נמוכה היסטורית. וזה משליך על כל הדברים האחרים.
הריבית גם הייתה אפסית למשל ב 1958 ועלתה ל 20 עד 1981

ועדיין השוק האמריקאי נתן תשואה ריאלית ממוצעת של 3.7% לשנה לא מדהים אבל סך הכל סביר ביחס לעליה הדרמטית בריבית

כמה זה סביר שיעלו את הריבית לרמה הזאת שוב? כי אם לא אפשר אולי לצפות לתשואה ריאלית טובה יותר ביחס לרכיב הזה

הריבית גם הייתה אפסית למשל ב 1958 ועלתה ל 20 עד 1981

ועדיין השוק האמריקאי נתן תשואה ריאלית ממוצעת של 3.7% לשנה לא מדהים אבל סך הכל סביר ביחס לעליה הדרמטית בריבית

יפה, אז אתה רואה שכאשר הריבית נמוכה זה מפוקפק לדבר על תשואות ריאליות של 7% ומעלה.
כאשר לאנשים אין אלטרנטיבה באג"ח, הם יסתפקו בתשואות נמוכות יותר בכל אפיק אחר (מניות או דירות למשל).

אתה חושב שזה יעזור?
בוודאי. השאלה למה.
למי אתה ממליץ
ברוח הפורום, אני ממליץ על פיזור בינ"ל להקטנת הסיכון שאתה טועה ובחרת באל הלא נכון. אתה יכול להתפלל לקרן סל שמחקה את מדד GoDs, שכולל קצת מהפנתאון היווני, קצת מהיהודי, ואת שיווה

תנודתיות
לסוגי נכסים שונים יש תנודתיות שונה
משמע התנועה הממוצעת במחיר לתקופת זמן כלשהי (נניח שנה)
מניות תנודתיות מאוד היסטורית, זהו נכס שעולה הרבה ויורד הרבה, המקסימום שירד היסטורית היה כ 50%
לכן, זה נכס ספקולטיבי ומסוכן, התשואה שלו אחת הגבוהות אבל תשואה יכולה להיות גם שלילית
אחזקת מניות צריכה להתבצע על תקופת זמן ארוכה, 15-20 שנה
ההשערה הינה שמניות הינם חברות שמייצרות ומוכרות לאוכלוסיה שגודלת עם הזמן, לכן הערך שלהן יעלה עם השנים
מה שאומר שבתוחלת התשואה "אמורה להיות" חיובית
העבר הציג תשואות של כ 5-7% בממוצע, מה שלא אומר כלום על כמה שנים בודדות, מדובר על טווח ארוך

אג"ח או זהב או נכסים אחרים, לכולם יש תנודתיות שונה ורמת סיכון אחרת

עוד נושא שמשפיע על התשואה בהמשך למה שכתבתי הוא סיכון
יש מוצרים הסיכון מתומחר בהם, משמע הם לא מסוכנים (כמו הכי מסוכן) ולכן לא משיאים
לדוגמא אגח של ארה"ב, נחשב נכס בטוח, ולכן התשואה שלו היסטורית בהתאם
אגח קונצרני של חברה שבקושי גומרת את החודש יביא לתימחור גבוה של הסיכון (בגלל שיתכן שזה לא יחזור)

אם אתה מחזיק חלוקת נכסים כלשהי
תוכל לבצע "שיערוך" של העבר, מה שיקל עליך להבין עד כמה אתה חשוף למה שקורה בשוק
קודם כל תודה, אני באמת מודע לכל עניין התנודתיות והסיכון שחובה לקחת אותם בחשבון.
אז בעצם הסעיף הזה לא רלוונטי כלל, הרי ביצועי העבר לא מעידים על העתיד ואין באמת דרך לדעת, הרי שגם "שערוך" לא יוכל לעזור לנו.
ולמה התכוונת במשפט:"מה שיקל עליך להבין עד כמה אתה חשוף למה שקורה בשוק"?

כדי לדעת מה התיק שלך עשה (אם הוא אמריקאי) תכיר את PV
https://www.portfoliovisualizer.com/

כאן אתה יכול לראות השוואה בין שוקולד מריר, הארי בראון, 100% מניות S&P500, ובוגלהדס 3 קרנות.
https://www.portfoliovisualizer.com...ation10_3=30&symbol11=VBMFX&allocation11_3=20

איך משתמשים בנתונים האלה ?
יש סכום התחלתי שאתה מכניס, בוחר אם נכנס עוד כסף כמה ומתי, בוחר תדירות איזונים ובוחר אלוקציה.

לאחר החישוב אתה מקבל נתונים, אחד החשובים בהם הוא טווח השנים שמחושב שלי הטיקר הכי צעיר שהכנסתה.
במקרה הנ"ל בגלל URTH מתחילים מ2013, שם לב שבמקרה זה פספנו את המשבר של 2008, של 2000 ועוד... יש להתחשב בזה כשמסתכלים על הנתונים.
אולי לחפש קרנות דומות שהיו בזמן המשברים...

CAGR תשואה ממוצעת
Stdev תנודתיות
השאר זה אנגלית בסיסית ועל Sharpe/Sortino Ratio אני ממליץ לך לקרוא מעט בעצמך.

לדעתי נומינלית מניות ארה"ב צפויות לתת 5 אחוז, מניות בינלאומיות 7 אחוז
אפשר הסבר או מקור להשערה הזו?
התשואה שלו אחת הגבוהות
הכי גבוהה, לא?
העבר הציג תשואות של כ 5-7% בממוצע
אני מניח שזה בניכוי אינפלציה, והמספר הנמוך מתייחס לשוק העולמי, לעומת 7% שמתייחס לאמריקאי?

ובנימה פחות רצינית:
לקרן סל שמחקה את מדד GoDs, שכולל קצת מהפנתאון היווני, קצת מהיהודי
טכנית, המיתולוגיה ושלל האלילים קדמו הרבה ליוון, טרם בדקתי אבל נראה לי שעיקר התרומה של יוון לעניין הייתה יותר תיעוד, פחות חידוש.
למה קצת יהודי? משקלנו בשוק אמנם מזערי, אבל משקלנו בדתות מאוד מאוד כבד, בהתחשב בכך ששתי הגדולות הן בעצם קרנות מחקות שלנו...:lol:

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
D האם מקובל לשלם לעורך הדין רק על עסקה בפועל או שמשלמים גם על בדיקת דירה? נדל"ן 1
G הקצאת נכסים בפרישה - בדיקת כלל ה-90/10 של באפט שוק ההון 3
J בדיקת PCR ביציאה מהארץ למחוסנים מנה שניה? אוף טופיק 7
S בדיקת שוכרים בנט המשפט ובהוצאה לפועל, כיצד? נדל"ן 3
R כפל ביטוח בריאות - בדיקת פוליסות לפני קבלת החלטה על ביטול צרכנות פיננסית 5
V בדיקת עמלות בבנק על קנייתה שנעשתה שוק ההון 4
O בדיקת כדאיות - מתלבט ברכישת דירה להשקעה לעומת המשך השקעה בשוק ההון - אשמח לפידבק על החישוב נדל"ן 6
J בדיקת היתכנות הוספת מרפסת בדירה לפני קניה נדל"ן 10
ל בדיקת אמינות של חברות ואנשי מקצוע באנגליה נדל"ן 2
ע בדיקת כדאיות לרכישת מניות + קופ"ג להשקעה שוק ההון 3
א שאלה על בדיקת כדאיות השקעה באקסל אוף טופיק 2
O בדיקת תנאי משכנתא נדל"ן 19
L לא ייעוץ - אלא בדיקת הצעה של הבנק שוק ההון 28
S בדיקת ראייה ומשקפיים אוף טופיק 35
P החזר מס: תלוש לבנק, והודעה "לפני בדיקת שומה"? צרכנות פיננסית 7
H בדיקת איכות מים ביתית - מישהו מבין בנושא? אוף טופיק 2
ע בדיקת שיטות השקעה שונות על אינדקסים שוק ההון 11
O תשואה דירה להשקעה נדל"ן 9
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
A מחזור פקדונות צמודים למדד – תוספת תשואה? צרכנות פיננסית 14
A חישוב תשואה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה חישוב תשואה מאג"ח ממשלתי לא צמוד שוק ההון 11
I מנגנון תשואה מובטחת בפנסיה כיצד הוא עובד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
K תשואה על נדל''ן במרכז נדל"ן 12
אבי.נהיר תשואה חסרת סיכון להשוואה נדל"ן 4
N תשואה לפדיון אף פעם לא נכונה שוק ההון 54
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
ח פער בין תשואה ממוצעת להחזר בפועל שוק ההון 6
B s&p500 פנסיה לעומת גמל הבדלי תשואה שוק ההון 3
N חישוב תשואה של אגח צמוד מדד לפדיון שוק ההון 18
ה תשואה שקרובה לבנק ישראל שוק ההון 15
D הבדלי תשואה בין אותה הקרן שנסחרת במטבעות שונים שוק ההון 1
S תשואה חודשית מנדל״ן כתחליף פנסיה נדל"ן 12
S אלטרנטיבה אגחית לקרן כספית המבטיחה תשואה ריאלית ולא תשואה שקרובה לריבית בנק ישראל? שוק ההון 33
S האם יש אגחים שאפשר לקנות היום עם תשואה ריאלית מובטחת? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ה מיטב גמל להשקעה מסלול פאסיבי - מדדי מניות, תשואה לא מוסברת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
stamEhad קצת סדר בראש לגבי האימרה ״סנופי עשה ~7% תשואה שנתית ב50 שנה האחרונות״ שוק ההון 10
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
F תשואה ממוצעת 7%, ריבית 8%, האם תוכנית ההשקעות תשתנה? שוק ההון 3
א תשואה פנימית מול מחיר כניסה לetf של אגחים שוק ההון 13
S רווח אבסולוטי VS תשואה אישית שוק ההון 19
T תשואה שנתית של 21% שוק ההון 47
א תשואה מאגח צמוד (מודה שהצלחתם לבלבל אותי) שוק ההון 13
א חישוב תשואה יומית של בנק לאומי לא נכון שוק ההון 0
י רשות ני"ע מקדמת הקמת קרנות כספיות שיבטיחו תשואה מראש שוק ההון 2
א איך מק"מ בעל מח"מ זהה לאג"ח נותן תשואה גבוהה יותר שוק ההון 5
ש הורדת תשואה היסטורית של אג"ח ממשלתי ישראלי שוק ההון 1
M תשואה בדוח שנתי שונה מפנסיה נט. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2

נושאים דומים