• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אתם לא חוששים מהמצב של עכשיו?

Edgar

משתמש סולידי
דירוג
11
תהיו אובייקטיביים, אתם לא חושבים שהסנופי מוגזם ומאד מנופח כרגע?
עזבו את עניין הריבית, אני יודע שאין מקום טוב יותר לשים בו את הכסף חוץ משוק ההון *כרגע*, אבל זה זמני.
הסנופי והנסדאק לא מפסיקים לשבור שיאים חדשים.
כל חודש המדדים עולים בכמה אחוזים שזה מטורף, זה לא ימשיך ככה לתמיד.
אני מבין שבטווח הארוך אין מה לדאוג כלל וכלל, אבל בנאדם שקונה כרגע את הסנופי ב 4650 נק׳, אני בספק אם הוא יכפיל את הכסף שלו תוך 10 שנים (על פי התשואה הממוצעת השנתית של הסנופי).

אני עם הרבה כסף בצד ורק מת לשים את הכסף שלי איפשהו. לא מרגיש טוב עם זה בכלל. אבל קשה לי לראות את הסנופי ממשיך לשבור שיאים חדשים בנקודה שאנחנו נמצאים בה כיום.

מי שהשקיע בשיא בשנת 2008, החזיר את הכסף שלו רק לאחר 5 שנים. ושלא נדבר על המשבר בשנת 2000, שמי שהשקיע בשיא החזיר את הכסף שלו אחרי ****8 שנים****.

אני יודע שבטווח ארוך (עשורים קדימה) כך או כך אני אהיה ברווח, אבל בספק אם אכפיל את הכסף שלי כל עשור בממוצע.

ואומרים שאי אפשר לתזמן את השוק, אבל אני מסכים עם זה חלקית. תסכימו איתי שבנאדם שקנה את הסנופי בתחתית במרץ 2020, הכפיל את הכסף שלו **תוך שנה**, משמע הבנאדם חסך לעצמו 9 שנים שזה מטורף.
מה שאני בא להגיד פה, שאני מרגיש לא בטוח בלהשקיע בסנופי. ושוב, אני יודע שזו השקעה בטוחה *לטווח של עשורים קדימה*, אבל כמו שכבר אמרתי, קשה לי לראות את הסנופי שובר שיאים חדשים כמו עכשיו, ואני לא רוצה להיות להיקלע לסיטואציה שלוקח לי 5-10 שנים להחזיר את הכסף כמו האנשים שהשקיעו בשיא ב2000 ו2008.

שורה תחתונה, אילו אפיקי השקעה יש כיום שאפשר להשיג תשואה של 5+- אחוז בשנה מלבד שוק ההון?

אני לא רוצה להיות להיקלע לסיטואציה שלוקח לי 5-10 שנים להחזיר את הכסף כמו האנשים שהשקיעו בשיא ב2000 ו2008.
זאת אומרת שאתה רוצה תשואה של 5% אבל לא רוצה להפסיד כסף. ברוך הבא למועדון.

שורה תחתונה, אילו אפיקי השקעה יש כיום שאפשר להשיג תשואה של 5+- אחוז בשנה מלבד שוק ההון?
אני לא מכיר אפיקים פסיבים כאלה.

כמו האנשים שהשקיעו בשיא ב2000 ו2008.
די עם זה כבר, כמה אנשים אתה מכיר שהשקיעו את כל כספם ורכושם יום לפני המפולת? זה איש קש.
אנשים שמשקיעים פאסיבית קונים את המדד מדי תקופה, קונים כשעולה, קונים כשיורד, לפני המפולת ואחריה.
המחיר הממוצע של הקניה הוא לא השיא שלפני המפולת אלא הרבה פחות מכך ולכן גם ההתאוששות ממפולות לא לוקחת את הזמן שציינת.

תסכימו איתי שבנאדם שקנה את הסנופי בתחתית במרץ 2020, הכפיל את הכסף שלו **תוך שנה**, משמע הבנאדם חסך לעצמו 9 שנים שזה מטורף.
ומה הוא עשה ב- 10 השנים שלפני? ישב על מזומן, קיבל סטירות מהאינפלציה, חיכה למפולת ופספס תשואות ודיבידנדים מהמדד במשך עשור?

מה שאני בא להגיד פה, שאני מרגיש לא בטוח בלהשקיע בסנופי.
לגיטימי לחלוטין, אז אל.

נערך לאחרונה ב:
טריא עושה לי כ-4% נטו שקלי אחרי מס ועמלה.
נדלן להשקעה בחו״ל גם עובד לא רע, כאב ראש אטומי אבל ולא ״פסיבי״ כמו לחיצה על כפתור באינטרנט.
לגבי סנופי, אין שום דבר אבנורמלי בזה שהוא שובר שיאים. מקוה שזה ברור לך.
האם התמחור הנוכחי יקר? כנראה מאד נורא יקר. האם זה יכול להשאר ככה עוד הרבה זמן? כן. האם הוא יכול לרדת ב-50%? כן. אני שומר קצת כסף בצד גם, אבל אני לא יושב בצד ומחכה שהשוק ירד. אני פשוט מקבל את העובדה שההשקעות בשוק ההון יעלו וירדו הרבה ומנסה לבנות לעצמי תיק שיעזור לי לעבור את העליות והירידות בלי טעויות מטומטמות, למשל להאציל חלק מהכסף למנהלי נכסים, או לשים את חלקו ב-VT ולא לגעת אף לעם. או להשקיע בחברות שאני מבין טוב ולא אמכור בגלל תנודות במחיר. אחרים נוקטים בגישות כמו DGI, או איזון מול אגח, כל אחד ומה שעוזר לו. תזמון שוק מאקרו זה נורא קשה ואתה כמעט בוודאות תעשה טעויות גדולות.

זאת אומרת שאתה רוצה תשואה של 5% אבל לא רוצה להפסיד כסף. ברוך הבא למועדון.

אני לא מכיר אפיקים פסיבים כאלה.
בנינו, הסיכוי שתפסיד מהשקעה של עשורים בסנופי הוא אפסי.
אני מת לשים את הכסף שלי בסנופי, פשוט לא מרגיש בנוח בנקודה שאנחנו נמצאים בה כרגע. ושוב, אני מבין שכל עוד אני משקיע לטווח ארוך, אין לי מה לחשוב על זה בכלל וזה לא משנה, אבל יש הבדל בין לשים את הכסף שלי כשאנחנו על 4650 נק׳ לבין לשים אותו ב4000 נק׳ כמו מלפני חצי שנה.
קשה לי לראות את הסנופי מגיע ל9000 נק׳, גם אחרי 10 שנים.

עם הזמן אני מאמין שהתשואה הממוצעת תרד.

זה כמו שתיקח חברה שיש לה פוטנציאל והיא שווה 10 מיליארד ועם צעדים נכונים יכולה להגיע ל100 מיליארד (פי 10) תוך כמה שנים בודדות ובצד השני, תיקח חברה ששווה 2T ותכפיל את עצמה תוך כמה שנים בודדות. זה לא ריאלי.
נכון שהכל יחסי, אבל לא במאה אחוז.

די עם זה כבר, כמה אנשים אתה מכיר שהשקיעו את כל כספם ורכושם יום לפני המפולת? זה איש קש.
אנשים שמשקיעים פאסיבית קונים את המדד מדי תקופה, קונים כשעולה, קונים כשיורד, לפני המפולת ואחריה.
המחיר הממוצע של הקניה הוא לא השיא שלפני המפולת אלא הרבה פחות מכך ולכן גם ההתאוששות ממפולות לא לוקחת את הזמן שציינת.

ומה הוא עשה ב- 10 השנים שלפני? ישב על מזומן, קיבל סטירות מהאינפלציה, חיכה למפולת ופספס תשואות ודיבידנדים מהמדד במשך עשור?

לגיטימי לחלוטין, אז אל.
אבל תסכים איתי שאם בנאדם שם עכשיו סכום התחלתי של 500 אלף (שהוא חסך במשך כמה שנים ובעבודה קשה), וקונה לצורך הדוגמא לפני מפולת, לא בהכרח יצליח להוריד את הממוצע (במידה והוא מוסיף כמה אלפים בודדים בשנה).
זאת אומרת, הוא כן יוריד את הממוצע על הנייר, אבל לא משמעותית.
הכוונה שלי זה שאם בנאדם קונה עם כל ההון שלו עכשיו את המדד, הוא ייקלע למצב די מבאס.
*מדבר רק על כסף שאין לו בעיה להפסיד ואין לו צורך בזה*

טריא עושה לי כ-4% נטו שקלי אחרי מס ועמלה.
נדלן להשקעה בחו״ל גם עובד לא רע, כאב ראש אטומי אבל ולא ״פסיבי״ כמו לחיצה על כפתור באינטרנט.
לגבי סנופי, אין שום דבר אבנורמלי בזה שהוא שובר שיאים. מקוה שזה ברור לך.
האם התמחור הנוכחי יקר? כנראה מאד נורא יקר. האם זה יכול להשאר ככה עוד הרבה זמן? כן. האם הוא יכול לרדת ב-50%? כן. אני שומר קצת כסף בצד גם, אבל אני לא יושב בצד ומחכה שהשוק ירד. אני פשוט מקבל את העובדה שההשקעות בשוק ההון יעלו וירדו הרבה ומנסה לבנות לעצמי תיק שיעזור לי לעבור את העליות והירידות בלי טעויות מטומטמות, למשל להאציל חלק מהכסף למנהלי נכסים, או לשים את חלקו ב-VT ולא לגעת אף לעם. או להשקיע בחברות שאני מבין טוב ולא אמכור בגלל תנודות במחיר. אחרים נוקטים בגישות כמו DGI, או איזון מול אגח, כל אחד ומה שעוזר לו. תזמון שוק מאקרו זה נורא קשה ואתה כמעט בוודאות תעשה טעויות גדולות.
כל אפיקי ההשקעה שאתה מדבר עליהם, התשואה שלהם נורא זעירה.
בשביל להשקיע בVT ובאג״חים ולעשות תשואות שיניבו לך פירות, אתה צריך כמה מיליונים טובים.
עם סכום של 200-300 אלף אין הרבה מה לעשות.

הסכום שמדובר עליו הוא בעל משמעות בהחלטות כאלה.

אם הסכום הוא קטן ביחס לסכומים שיהיו לך בעתיד, החששות חסרי משמעות (לדוגמא צעיר שחושש להשקיע 20k שח כשהוא צפוי להרוויח סכום זהה כל חודש עוד כמה שנים).

מנגד, אם מדובר בסכום שהוא אחוז ניכר ממה שיהיה לך אי פעם - החששות במקום (לכן בהשקעה פאסיבית מיד עדיף להשקיע מייד כשאפשר ולא לדגור על מזומן, גם כדי להימנע ממצבים מסוג זה) ואז @adamshalev הציע מספר כיוונים אפשריים לפיזור הסיכון.

הסכום שמדובר עליו הוא בעל משמעות בהחלטות כאלה.

אם הסכום הוא קטן ביחס לסכומים שיהיו לך בעתיד, החששות חסרי משמעות (לדוגמא צעיר שחושש להשקיע 20k שח כשהוא צפוי להרוויח סכום זהה כל חודש עוד כמה שנים).

מנגד, אם מדובר בסכום שהוא אחוז ניכר ממה שיהיה לך אי פעם - החששות במקום (לכן בהשקעה פאסיבית מיד עדיף להשקיע מייד כשאפשר ולא לדגור על מזומן, גם כדי להימנע ממצבים מסוג זה) ואז @adamshalev הציע מספר כיוונים אפשריים לפיזור הסיכון.
זו בדיוק הנקודה שלי. זה אחוז גדול מכל מה שיש לי ואני סטודנט, ככה שאין לי הכנסות כרגע.
שוקל את טריא (מה שאדם הזכיר) להפקדת הכסף למשך 3 שנים עד סוף התואר.

תתפלא. הצלחתי בזה....הייתי סטודנט, למדתי על השקעות פסיביות, התלהבתי והתחברתי להגיון ו...
Untitled.jpg
VTI אני חושב ששנה אחרי זה כבר היה בפחות מחצי.
ומצד שני...לאחר יותר מעשור...זו מסתבר הייתה השקעה סבירה....כמה שנים לאחר המשבר כסטודנט...לא היה כיף.

תהיו אובייקטיביים, אתם לא חושבים שהסנופי מוגזם ומאד מנופח כרגע?
עזבו את עניין הריבית, אני יודע שאין מקום טוב יותר לשים בו את הכסף חוץ משוק ההון *כרגע*, אבל זה זמני.
הסנופי והנסדאק לא מפסיקים לשבור שיאים חדשים.
כל חודש המדדים עולים בכמה אחוזים שזה מטורף, זה לא ימשיך ככה לתמיד.
אם הריבית הנוכחית תשאר...אז הסנופי לא מנופח....ריבית 0 מנפחת נכסים....אבל היום אתה קונה את הסנופי עם yield רווחים של 3.7%...לעומת אג"ח חסר סיכון של ממשלת ארה"ב ב 1.6%...זה לא בועה...זה גם לא זול.

מה שאתה רואה בשוק זה חלק מהתוצאה של הריבית והדפסת הכסף...אנשים רודפים אחרי תשואה...והכל הנכסים מתנפחים...קריפטו, מניות, נדל"ן, מניות קצה...

אני מבין שבטווח הארוך אין מה לדאוג כלל וכלל, אבל בנאדם שקונה כרגע את הסנופי ב 4650 נק׳, אני בספק אם הוא יכפיל את הכסף שלו תוך 10 שנים (על פי התשואה הממוצעת השנתית של הסנופי).
הייתי נזהר "מבטווח הארוך אין מה לדאוג כלל וכלל" בקשר לכל השקעה...אין דבר כזה אין מה לדאוג.
אני חושב שהדרך הטובה ביותר היא להוריד ציפיות...אני גם לא הייתי קונה היום את הסנופי עם צפיה של להתעורר עוד עשר שנים עם פי 2 מההשקעה...

אני עם הרבה כסף בצד ורק מת לשים את הכסף שלי איפשהו. לא מרגיש טוב עם זה בכלל. אבל קשה לי לראות את הסנופי ממשיך לשבור שיאים חדשים בנקודה שאנחנו נמצאים בה כיום.
בלי להמליץ...בהנתן מעט אלטרנטיבות...תוריד ציפיות, תמצע קניה לאורך זמן, אל תצפה להתעשר מהר או לא לראות ירידות .
מי שהשקיע בשיא בשנת 2008, החזיר את הכסף שלו רק לאחר 5 שנים. ושלא נדבר על המשבר בשנת 2000, שמי שהשקיע בשיא החזיר את הכסף שלו אחרי ****8 שנים****.
כן ועשה פי X לאחר Y שנים.
אני יודע שבטווח ארוך (עשורים קדימה) כך או כך אני אהיה ברווח, אבל בספק אם אכפיל את הכסף שלי כל עשור בממוצע.
שוב, בסיכוי לא רע תהיה ברווח...להזהר מאמירות מוחלטות.
וכן, יש מצב טוב שלא תכפיל את הכסף כל עשור...אבל שוב השאלה היא מה האלטרנטיבות שלך?
ואומרים שאי אפשר לתזמן את השוק, אבל אני מסכים עם זה חלקית. תסכימו איתי שבנאדם שקנה את הסנופי בתחתית במרץ 2020, הכפיל את הכסף שלו **תוך שנה**, משמע הבנאדם חסך לעצמו 9 שנים שזה מטורף.
מה שאני בא להגיד פה, שאני מרגיש לא בטוח בלהשקיע בסנופי. ושוב, אני יודע שזו השקעה בטוחה *לטווח של עשורים קדימה*, אבל כמו שכבר אמרתי, קשה לי לראות את הסנופי שובר שיאים חדשים כמו עכשיו, ואני לא רוצה להיות להיקלע לסיטואציה שלוקח לי 5-10 שנים להחזיר את הכסף כמו האנשים שהשקיעו בשיא ב2000 ו2008.

להסתכל על מי שקנה בדיעבד בתחתית, את השוק או מניות, זה סתם להכניס את עצמך לסרט...אין אנשים שיודעים לעשות את זה לאורך זמן. אין.
אף אחד לא נכנס רק בתחתית ויוצא בשיא לאורך זמן...ככה שלהשוות את התשואה למשהו תיאורתי שלא קיים...עזוב.
אני כן במהלך המשבר קניתי VTI, מניות ותעודות סל נוספות...והיום הם באמת ברווח יפה מאד...אבל:
א) אין דרך לדעת מתי "משברים" כאלו יבואו אם בכלל...תיקון משמעותי מהסוג הזה קורה באופן די נדיר.
ב) כשהוא קורה, המצב הפסיכולוגי של רוב המשתתפים לא מאפשר להם לעשות פעולות...בטח לא מהותיות.("עכשיו זה שונה", העולם נגמר)
ג)"יותר כסף נאבד בשוק ההון בציפיה לתיקון...מאשר בתיקונים עצמם" - פיטר לינץ.

בקשר לאלטרנטיבות שאפשר לעשות בהם יותר מ5%...קיימות, ביזמות, השקעות פרטיות, מניות בודדות, שווקים אחרים וכו וכו....
האם במכשיר פשוט, ללא עלויות משמעותיות, עם "סיכוי גבוה ללא ידע או התעסקות לעשות תשואה סבירה יחסית לריבית לאורך זמן" חוץ מתעודות סל גלובליות? אני לא מכיר...
ולכן כמו שאמרתי...תוריד ציפיות, תמצע קניה לאורך זמן, אל תצפה להתעשר מהר(או בכלל) או לא לראות ירידות .

תתפלא. הצלחתי בזה....הייתי סטודנט, למדתי על השקעות פסיביות, התלהבתי והתחברתי להגיון ו...
צפה בקובץ המצורף 527
VTI אני חושב ששנה אחרי זה כבר היה בפחות מחצי.
ומצד שני...לאחר יותר מעשור...זו מסתבר הייתה השקעה סבירה....כמה שנים לאחר המשבר כסטודנט...לא היה כיף.

אם הריבית הנוכחית תשאר...אז הסנופי לא מנופח....ריבית 0 מנפחת נכסים....אבל היום אתה קונה את הסנופי עם yield רווחים של 3.7%...לעומת אג"ח חסר סיכון של ממשלת ארה"ב ב 1.6%...זה לא בועה...זה גם לא זול.

מה שאתה רואה בשוק זה חלק מהתוצאה של הריבית והדפסת הכסף...אנשים רודפים אחרי תשואה...והכל הנכסים מתנפחים...קריפטו, מניות, נדל"ן, מניות קצה...

הייתי נזהר "מבטווח הארוך אין מה לדאוג כלל וכלל" בקשר לכל השקעה...אין דבר כזה אין מה לדאוג.
אני חושב שהדרך הטובה ביותר היא להוריד ציפיות...אני גם לא הייתי קונה היום את הסנופי עם צפיה של להתעורר עוד עשר שנים עם פי 2 מההשקעה...

בלי להמליץ...בהנתן מעט אלטרנטיבות...תוריד ציפיות, תמצע קניה לאורך זמן, אל תצפה להתעשר מהר או לא לראות ירידות .

כן ועשה פי X לאחר Y שנים.

שוב, בסיכוי לא רע תהיה ברווח...להזהר מאמירות מוחלטות.
וכן, יש מצב טוב שלא תכפיל את הכסף כל עשור...אבל שוב השאלה היא מה האלטרנטיבות שלך?

להסתכל על מי שקנה בדיעבד בתחתית, את השוק או מניות, זה סתם להכניס את עצמך לסרט...אין אנשים שיודעים לעשות את זה לאורך זמן. אין.
אף אחד לא נכנס רק בתחתית ויוצא בשיא לאורך זמן...ככה שלהשוות את התשואה למשהו תיאורתי שלא קיים...עזוב.
אני כן במהלך המשבר קניתי VTI, מניות ותעודות סל נוספות...והיום הם באמת ברווח יפה מאד...אבל:
א) אין דרך לדעת מתי "משברים" כאלו יבואו אם בכלל...תיקון משמעותי מהסוג הזה קורה באופן די נדיר.
ב) כשהוא קורה, המצב הפסיכולוגי של רוב המשתתפים לא מאפשר להם לעשות פעולות...בטח לא מהותיות.("עכשיו זה שונה", העולם נגמר)
ג)"יותר כסף נאבד בשוק ההון בציפיה לתיקון...מאשר בתיקונים עצמם" - פיטר לינץ.

בקשר לאלטרנטיבות שאפשר לעשות בהם יותר מ5%...קיימות, ביזמות, השקעות פרטיות, מניות בודדות, שווקים אחרים וכו וכו....
האם במכשיר פשוט, ללא עלויות משמעותיות, עם "סיכוי גבוה ללא ידע או התעסקות לעשות תשואה סבירה יחסית לריבית לאורך זמן" חוץ מתעודות סל גלובליות? אני לא מכיר...
ולכן כמו שאמרתי...תוריד ציפיות, תמצע קניה לאורך זמן, אל תצפה להתעשר מהר(או בכלל) או לא לראות ירידות .
במקרה שלך, כנראה שמת סכום קטן מכל מה שהיה לך ויצא שהכסף שלך שכב סתם ככה לא מעט זמן.

נגיד ועכשיו אני שם 300 אלף ומפזר 70 VTI ו30 VXUS
ונכנסים למפולת, אני חסר אונים

במקרה שלך, כנראה שמת סכום קטן מכל מה שהיה לך ויצא שהכסף שלך שכב סתם ככה לא מעט זמן.

נגיד ועכשיו אני שם 300 אלף ומפזר 70 VTI ו30 VXUS
ונכנסים למפולת, אני חסר אונים
לא הבנתי כל כך מה שאמרתי על שהכסף סתם ישב...כשהשקעתי בתור סטודנט, זה היה רוב נכסי...

אני לא מאמין בלהשקיע את כל הסכום במדדים בנקודה אחת בזמן...אני חושב שברגע שאתה עושה את זה, אתה עושה הימור עקיף על הנקודה הזו כנקודה נכונה להכנס לשוק ההון ולהשקיע.(יכולים לחסוך לי את המחקר של vanguard שאומר שעדיף הפקדה אחת לעומת DCA).

אני כן הייתי ממצע, ובהתאם לכמה שהסכום קריטי עבורך, הייתי עושה את זה לאורך תקופה יותר ארוכה...אתה יכול להשקיע את הסכום הזה לאורך חצי שנה, שנה, שנתיים...פסיכולגי יותר מכל דבר אחר.

אבל כן חשוב כאן בעיקר לפי דעתי כיול ציפיות.
ההשקעה בשוק ההון, גם בתעודות סל, היא מסוכנת והיא תנודתית. אין דרך לנטרל או להעלים את זה....אם היית רוצה תשואה חסרת סיכון, היית קונה אג"ח ממשלתי...ובאמת היום יש בעיה...תשואה "חסרת סיכון" במובן הקלאסי שלה לא קיימת.

אבל:

1. אם אתה מאמין בצמיחה הכלכלה הגלובלית לאורך זמן.
2 אתה מוכן להוריד ציפיות, ולא מצפה מעכשיו לעשות 7%+ כל שנה.
3. מבין שלא עובדים עם "מה שהיה", אלא עם מה שיש כרגע...ובהנתן האלטרנטיבות.
4. מבין ומקבל שחלק מההשקעה הזו משמעותה תנודתיות...

אז הסנופי הוא לא אופציה רעה בעיני...ואם יהיה משבר גדול בשנה שנתיים הקרובות בזמן שאתה ממצע...חלק מהתהליך.
והייתי נזהר מאלטרנטיבות "המבטיחות" תשואה גבוהה.

אני מדבר על השקעה של 300 אלף, לא 20 אלף.
זה בהחלט מכובד לסטודנט, אבל תזכור שאתה בתחילת הדרך. כמה אתה חושב שיהיה לך בעוד 20 שנים, כולל פנסיות, חסכונות ונדל"ן? פי 2? פי 5? פי 10? מה שחשוב זה לא הסכום אלא כמה הוא משמעותי בפרספקטיבה של העתיד. רק אתה יכול לענות על זה.

אתה בדיוק ממחיש פה את הנקודה, אפילו שהשקעת "רגע לפני" מפולת - חזרת למחיר הממוצע שלך כבר ב 2011 ואם קנית גם לאחר הירידה, ההתאוששות שלך הייתה מהירה עוד יותר. וגם הנקודה השניה תקפה - אני מנחש שבחלוף 15 שנים התיק שלך גדול לפחות פי 5 מהסכום שהשקעת אז (כי היית סטודנט צעיר). לכן בפרספקטיבה של תקופה ארוכה - ההשקעה הייתה טובה, אמרת את זה גם בעצמך.

אני אגיד לך כזה דבר -
קראתי את הכותרת שלך ואמרתי, "אה, הוא בטח מדבר על האינפלציה".
נכנסתי וקראתי - "הסנופי מוגזם ומנופח",
שורה אחרי זה כתבת - "עזבו את עניין הריבית".

מה אני בא להגיד?
לפחד, תמיד יש ממה. רק תבחר. תמיד יהיה זאב גדול ורע. או שלוש. אחת לכמה שנים הם גם יטרפו.
זאת עיקר הסיבה שאנשים לא נכנסים לשוק. ומנגד, דווקא בגלל שאין תשואה בטוחה של כמה אחוזים בריביות, כמו ב"תקופה העליזה" (מאוד עליז היה כשהכסף איבד מערכו מהר יותר, העיקר שהסכום הנומינלי של כל אחד צמח בכמה אחוזים), יותר אנשים נדחפים לשוק.

בדיוק באתי מהאשכול "שמועות על אינפלציה", וקראתי בתגובות על אג"ח צמוד - "תחליט ממה אתה מפחד יותר, אינפלציה או העלאת ריבית", שזה נוגע מאוד גם אליי.
בדיוק אחרי שסיימתי עוד גיגול בחיפוש איך לגוון מצד אחד, איך להעלות תשואה מצד שני - אני לא אומר לך שתפסיק לחפש, אבל,
בסופו של דבר you have to choose your poison.

כמו שכבר אמרו לג'רי בפרק ההוא:
VANESSA: I told you not to sell.
JERRY: You did not tell me not to sell.
VANESSA: I said, the market fluctuates. Remember?
JERRY: Look, Vanessa, of course the market fluctuates. Everybody knows that. I just got fluctuated out of four thousand dollars!
לדעת, שאי אפשר לדעת, כולם יודעים. לדעת מה לעשות, אף אחד לא יודע.

שתי נקודות:
1. כלכלית, ההחלטה שלך לא לקנות היום זהה להחלטה של זה שקנה לפני שנה לא למכור. כל אחד מאיתנו שלא יוצא מהשוק, בעצם מחליט מדי יום להשקיע וזה זהה להחלטה של משקיע חדש להשקיע (עד כדי עמלות ומיסים). פסיכולוגית, ברור שיש הבדל, אבל כדאי להיות מודע לנושא.
2. סכומים גדולים בשוק המניות זו טלטלה קבועה. לולא הטלטלה הזו, השוק לא היה כל כך ריווחי יחסית לאלטרנטיבות שאין בהן שום השקעה של ידע או מאמץ.
קח בחשבון שלקנות בירידות חדות הרבה יותר קשה כי אף אחד לא עובר עם פעמון וקורא שהמשבר נגמר ואפשר לחזור לקנות.

ואחרי כל אלו, לא לכל אחד הדרך הזו מתאימה ואפשרית פסיכולוגית.
אני יכול לספר על עצמי שישבתי בשנה שעברה מול המחשב, כשבעיתונים כותבים שאולי נחזור לימי הביניים וראיתי חסכון של שנה נעלם תוך כמה שעות. לא מכרתי ולא שיניתי תוכניות, אבל זה לא נעים, ושאף אחד לא יספר לך שהוא נשאר אדיש בימים כאלו. מי שזה גורם לו גם לא לישון בלילה, צריך להפחית חשיפה למניות. עם כל הכבוד לכסף, הוא לא שווה פגיעה כזו.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 11
ש חוץ מיס/הוט איזה רשת אתם ולמה? צרכנות פיננסית 5
ד האם אתם רואים בנפילה של הביטקוין בשבוע האחרון הזדמנות קנייה ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
T אתם חושבים שיהיה שינוי אחרי המלחמה בממשלה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 289
M כמה נפשות אתם, וכמה כסף בממוצע אתם מוציאים בשנה על חופשות בארץ ובחו"ל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
ה מחפש להשקיע בדירות יד 2 בצפון אנגליה, איך אתם יכולים לקדם אותי? פוסטים מאיכות נמוכה 0
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
O הריבית על אגרות חוב לטווח ארוך נושקות ל-5% בוול-סטריט. מהו הגבול בו אתם מתחילים לצאת משוק המניות? שוק ההון 93
S איך אתם משקיעים באג״ח בתקופה הנוכחית שוק ההון 1
נ מה אתם קונים כאשר אתם משקיעים בS&P 500? מה החלופות? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
ל כמה צדקה אתם נותנים בחודש פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 132
S איך אתם ממקסמים חיסכון עם מועדוני צרכנות וקופונים צרכנות פיננסית 10
TheOneTech כל כמה זמו אתם שולחים קריאות מונה לספקית גז שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 0
C אילו נותני שירותים אתם מחזיקים שרצים אתכם במסע לחופש פיננסי ולאחר מכן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
N איך אתם עוקבים אחר ההשקעות שלכם ב-2023? שוק ההון 15
T איך אתם מחכים לרכישת דירה באזור שהגדרתם? נדל"ן 23
N באיזה אפיק סולידי אתם משתמשים בימים אלו? שוק ההון 17
לב מישקין עבודה משרדית - איך אתם שורדים את זה? אוף טופיק 53
deussex האם אתם עושים חוזה השכרה דרך עורך דין ? מרגיש מבולבל, אשמח לתובנות נדל"ן 28
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
ב לחיות על הקצה או ללכת על בטוח - מה אתם הייתם עושים? נדל"ן 14
fizban קרן השתלמות IRA - עם איזה בנק אתם עובדים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 36
S ניתוח טכני - איך אתם עושים? פוסטים מאיכות נמוכה 9
A ברוקר ישראלי - דרך איפה אתם ממליצים להשקיע? פוסטים מאיכות נמוכה 1
ב עם כמה כסף אתם פרשתם? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
Y איך אתם מחשבים תשואה נדל"ן 6
H איך אתם מתכננים לראות את המונדיאל? פוסטים מאיכות נמוכה 4
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
Shnizelia באיזה תיק גב אתם משתמשים? פוסטים מאיכות נמוכה 12
C איך אתם מתמחרים את שווי הנכס שלכם בתוך הפרוטפוליו השקעות? נדל"ן 11
ה איך אתם עושים את זה ? יומני מסע אישיים 40
R איך אתם מנהלים את הדירה המחולקת? נדל"ן 3
Y כמה אתם משלמים חשבון גז? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 51
כנשר ניהול חשבונות - כיצד אתם מקבלים חשבונות לתשלום? צרכנות פיננסית 25
ט אילו בטוחות אתם מבקשים מהשוכרים? נדל"ן 36
lavi מרגע זה אתם עם כסף - ביטוח דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
deussex האם אתם עושים משהו ספציפי בעקבות האינפלציה, והמצב בשווקים ? פוסטים מאיכות נמוכה 39
H בכמה אתם קונים קילו פירות וירקות צרכנות פיננסית 10
P האם אתם שמחים בחלקכם? ( מבחינה חומרית) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 66
M אז איך אתם עם הוצאות החגים פורים ופסח? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 20
צ איך אתם מכבים את המוח פוסטים מאיכות נמוכה 40
deussex האם אתם עושים פעילויות מנע בעקבות המלמחמה באוקראינה בתיק/קופות גמל ? שוק ההון 25
Avi W איך אתם עוקבים אחרי הדיבידנדים פוסטים מאיכות נמוכה 1
M מאיפה אתם קונים ביטקוין ולמה? השקעות אלטרנטיביות 1
M מה אתם עושים עם הגמל להשקעה עם כל המצב? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ה בן 20. בהתלבטות ואשמח לדעת מה אתם הייתם עושים שוק ההון 26
בובין חוט-השני איך אתם מוודאים שטח נכס (דוגמא מוחשית בפנים) נדל"ן 2
twister מינוף margin באמצעות הברוקר, האם ובכמה אתם ממונפים? שוק ההון 56
R מרגע זה אתם טובים עם כסף- דירוג אשראי דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 10

נושאים דומים

Back
למעלה