• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אפיקי השקעה התחלתיים לזוג צעיר ללא דירה

• פותח הנושא GaKo
  • פורסם בתאריך

GaKo

משתמש רשום
דירוג
1
היי,

אנחנו זוג צעיר (יחסית, כ-30), חוסכים כ-7-8 אלף ש"ח בחודש (מרוויחים די טוב ומנסים לא להגביל את עצמנו יותר מדי). גרים כרגע בשכירות (3 אלף ש"ח בחודש).

מבחינת נכסים וחסכונות - יש כ-180 אלף ש"ח שצוברים אבק בבנק, קרן השתלמות של כ-50 אלף נכון להיום (שניתן לפדות בעוד כ-3 שנים) ודירה ששווה כ-700 אלף ש"ח שאני מנסה למכור כרגע (התשואה אומנם יפה - 4+%, אבל זה מצריך התעסקות רבה - בית מעט ישן שדורש תחזוקה, השוכרים באזור לא משהו ומאוד רחוק איתנו).

קניית דירה משלנו כרגע לא על הפרק (שוקלים מעבר לחו"ל בשנים הקרובות, וכן מכיוון שנזדקק לכ-1 מיליון ש"ח משכנתא במידה ונרצה לקנות דירה מתאימה כאן, בלי להתפנק יותר מדי), ולכן רוצים להשקיע את הכסף, במקום שימשיך להישחק בבנק (או לצבור ריבית אפסית בפקדון אקראי).

אני מעוניין להשקיע את הכסף ב-2 שלבים (השקעה של כ-150 אלף ש"ח בשלב ההתחלתי ועוד כ-700 אלף ש"ח בהמשך, לאחר מכירת הדירה). ההשקעה היא לטווח של מספר שנים או יותר (לא מצפה לעשות "מכה" תוך שנה), עם עדיפות לפיזור של הסיכונים (כלומר עדיפות להשקעה במספר מסלולים).

בדקתי, קראתי והתייעצתי עם חברים קרובים, ונראה כי אלו פחות או יותר האופציות האפשריות (שמצד אחד הינן בעלות תשואה פוטנציאלית סבירה, ומצד שני סיכון סביר):

1. תיק השקעות באחד מבתי ההשקעות - נראית כאופציה הקלה ביותר לאדם ללא ניסיון/ידע רב בתחום, ללא צורך בהתעסקות רבה ובסיכון סביר.
אני מניח שיש אפשרות לשחק עם רמת הסיכון/תשואה (תשואה של כ-4% ברמת סיכון סבירה), וכן אין צורך במשכנתא/הלוואה לשם ההשקעה.

2. השקעה בנדל"ן בארץ - תשואה יותר נמוכה מתיק השקעות (כ-3.5% משכירות), התעסקות סבירה ורמת סיכון נמוכה יחסית. במידה ותידרש משכנתא, אז אפשר יהיה לכסות אותה בפרק זמן קצר יחסית (לדירה של כמיליון ש"ח).
בנוסף, בהנחה ורוכשים את הדירה באזור בו אולי נרצה לגור בעתיד, המחיר שלה יעלה (או ירד) בהתאם למגמה באזור (בתיאוריה לפחות).

3. השקעות "אלטרנטיביות" בארץ (למשל השקעה בפרויקטים של תמ"א באמצעות חברת נדל"ן) - תשואה יותר גבוהה, אך גם רמת סיכון מעט יותר גבוהה (חבר קרוב משקיע דרכם, כך שמבחינת "יושרה" הם בסדר). בנוסף, ההשקעות הן לזמן קצר יותר (שנה עד שנים בודדות).
בנוסף, הסכומים הם נמוכים יותר, כך שלא נדרשת משכנתא/הלוואה לשם ההשקעה, ויש אפשרות להשקיע במספר פרויקטים/חברות.

4. השקעה בנדל"ן בחו"ל - הקנייה וההשכרה היא דרך היזם/חברת ניהול. מדובר בתשואה שנתית של כ-5% (אחרי מסים ודמי ניהול) והשקעה של עד כ-200 אלף ש"ח.
היתרון העיקרי במקרה זה הוא האפשרות לרכוש מספר נכסים (במקום נכס אחד בארץ), וכך לפזר את הסיכון ולשחק עם רמות הסיכון והתשואה של כל נכס.
חברים קרובים עשו את זה ורואים את הכסף (ה"מתווך" הישראלי בחור אמין), אך עדיין מדובר בהשקעה עם סיכון מסוים, שכן מדובר במדינה שונה עם חוקים שונים (אירופה וארה"ב), ויש תלות רבה בחברת הניהול (וכן צורך בחשבון בנק מקומי וכדומה).

5. השקעה "עצמאית" במניות, אג"ח וכדומה - מניח שזה לא צעד חכם בשלב ההתחלתי, וגם דורש יותר התעסקות וסיכון. מצד שני, יש חסכון בדמי ניהול שמשלמים לבית ההשקעות.

אשמח לשמוע דעות והמלצות בנושא, הן לגבי האופציות שהעלתי והן לגבי הצעות אחרות שלא חשבתי עליהן.

תודה ואחלה יום,
ג

קודם כל אם שוקלים מעבר לחו"ל בעתיד, אז אני לא רואה כל כך סיבה להחזיק כאן נדלן, זה הנכס הכי פחות נזיל שאפשר להחזיק, יכול לקחת מעל לשנה וחצי למכור במחיר שנראה לכם הוגן.
השקעות אלטרנטיביות, לא נוגע עם לייזר. במיוחד אם זה אומר לתת כסף לקבלן\חברת נדל"ן במדינת ישראל ולקבל זכויות בכלום אם החברה תקרוס.
נדלן בחו"ל- המתעשר העיקרי הוא החברה שמשווקת לך את זה, גם אם חברים רואים את הכסף, הכל כיף ורווחי עד שזה לא.

מה כן לעשות עם הכסף, אני ממליץ לשבת לקרוא ולהשקיע את הזמן בלהבין את הסיכונים ( האדירים לפעמים) שאתה עלול לקחת אם אתה שם את הכסף באופציות שהזכרת. זה יידע שיועיל לך כל החיים ויהיה שימושי בכל מקום.

באופן אישי אני מאמין שהכי טוב להשקיע באופן עצמאי, אני מעדיף שהתיק שלי יפסיד ושזה יהיה אשמתי מאשר אשמת איזה מנהל תיקים שאין לו מה להפסיד כי הוא מקבל את העמלות שלו בכל מצב.

5. השקעה "עצמאית" במניות, אג"ח וכדומה - מניח שזה לא צעד חכם בשלב ההתחלתי
הגעת לפורום שמלמד איך לעשות את זה חכם
וגם דורש יותר התעסקות
נכון
אם אתה לומד את החומר ומנהל תיק פסיבי מפוזר, פחות מסוכן מתיק השקעות בבית השקעות
יש חסכון בדמי ניהול שמשלמים לבית ההשקעות.
זה בונוס מהצד.

שוקלים מעבר לחו"ל

לתמיד או לתקופה? כי אם זה לתמיד, הייתי שוקל לקנות נכס בדיוק איפה שאתם רוצים לחיות ובינתיים להשכיר אותו עד שתבואו, בעדיפות בלי מתווך ישראלי אלא לקנות כשאתם נמצאים פיזית במקום.
אם אני מבין נכון, ישאר לכם עודף מרכישה כזאת אז את היתרה הייתי משקיע בתיק מפוזר לאחר לימוד עצמאי בעזרת הפורום/הבלוג/ספרים.

תודה לכולם על התשובות והמידע המועיל.

בגדול, אני מבין שהדעה הרווחת כאן היא כי השקעה עצמאית בתיק פסיבי מפוזר יכולה להיות עדיפה על פני השקעה דרך בית השקעות, מבחינת יחסי תשואה-סיכון?
אם כן, אז אין למעשה שום ערך מוסף (פרט לחסכון בזמן) למנהל השקעות "מנוסה", המגובה באנליסטים, נתונים וכדומה?

לגבי מעבר לחו"ל - הכיוון הוא ארה"ב או קנדה, אבל קשה לשער כרגע האם זה יהיה לתמיד או למספר שנים (ואם בכלל), ולכן גם לא ידוע היכן נגור.
אני אומנם מבקר בארה"ב ואירופה די הרבה מהעבודה, אבל לא במידה שתאפשר לי להשכיר נכס מרחוק. זאת הסיבה שחשבתי על ניהול הנכס באמצעות צד שלישי (מניח שזה לא שונה בהרבה ממתווך בארץ, בהנחה ומוצאים מישהו אמין ומקצועי שמכיר את האזור).

תודה לכולם על התשובות והמידע המועיל.
אם כן, אז אין למעשה שום ערך מוסף (פרט לחסכון בזמן) למנהל השקעות "מנוסה", המגובה באנליסטים, נתונים וכדומה?

אני אפילו לא בטוח שזה חוסך לך זמן

השקעה עצמאית בתיק פסיבי מפוזר יכולה להיות עדיפה על פני השקעה דרך בית השקעות, מבחינת יחסי תשואה-סיכון?
כן.
ברור שיש ערך מוסף, אבל התוצאות מוטלות בספק ולא מובטחות. כלומר האם אתה מעדיף ציפור ביד או 2 ציפורים על העץ שאחרי דמי ניהול יהיו ציפור וחצי?
ירה ששווה כ-700 אלף ש"ח שאני מנסה למכור כרגע
תן פרטים ;)

יש ערך מוסף רב במנהל השקעות מקצועי ומנוסה.
אתה יכול להרשות לעצמך להעסיק אחד כזה, ועוד עם צוות אנליסטים?

מצטרף לדעתו 1:1 של @DavidA

יש ערך מוסף רב במנהל השקעות מקצועי ומנוסה.
אתה יכול להרשות לעצמך להעסיק אחד כזה, ועוד עם צוות אנליסטים?

אני מניח שזה פועל יוצא של היקף תיק ההשקעות - מבחינה של מספר בתי השקעות (למשל ילין לפידות) נראה כי מעל ל-500 אלף ש"ח אפשר לקבל ניהול תיק השקעות פרטי (כולל מנהלי השקעות ואנליסטים). כמובן שזה כרוך בדמי ניהול לא מעטים.

בכל אופן, מקריאה (נוספת) בפורום אני מבין שעיקר המאמץ בתיק פאסיבי מבוצע בתחילת הדרך (מניות מול אג"ח, השקעות בארץ מול חו"ל, גידור וכדומה), ומשם ואילך אין ממש "ניהול" או התעסקות בתיק, לפחות לא על בסיס שבועי/חודשי.
בהנחה והבנתי נכון, אז הפתרון במקרה זה הוא או לימוד עצמי, כמו שהציעו כאן, או תשלום חד פעמי ליועץ השקעות פרטי שיעזור לבנות את התיק בתחילת הדרך?

כן.
תן פרטים ;)

אשלח לך בפרטי אם אתה מעוניין (לא יודע אם אפשר לפרסם כאן), אבל מדובר בבית שנמצא בישוב דרומית לבאר שבע...

היי,

אנחנו זוג צעיר (יחסית, כ-30), חוסכים כ-7-8 אלף ש"ח בחודש (מרוויחים די טוב ומנסים לא להגביל את עצמנו יותר מדי). גרים כרגע בשכירות (3 אלף ש"ח בחודש).

מבחינת נכסים וחסכונות - יש כ-180 אלף ש"ח שצוברים אבק בבנק, קרן השתלמות של כ-50 אלף נכון להיום (שניתן לפדות בעוד כ-3 שנים) ודירה ששווה כ-700 אלף ש"ח שאני מנסה למכור כרגע (התשואה אומנם יפה - 4+%, אבל זה מצריך התעסקות רבה - בית מעט ישן שדורש תחזוקה, השוכרים באזור לא משהו ומאוד רחוק איתנו).

קניית דירה משלנו כרגע לא על הפרק (שוקלים מעבר לחו"ל בשנים הקרובות, וכן מכיוון שנזדקק לכ-1 מיליון ש"ח משכנתא במידה ונרצה לקנות דירה מתאימה כאן, בלי להתפנק יותר מדי), ולכן רוצים להשקיע את הכסף, במקום שימשיך להישחק בבנק (או לצבור ריבית אפסית בפקדון אקראי).

אני מעוניין להשקיע את הכסף ב-2 שלבים (השקעה של כ-150 אלף ש"ח בשלב ההתחלתי ועוד כ-700 אלף ש"ח בהמשך, לאחר מכירת הדירה). ההשקעה היא לטווח של מספר שנים או יותר (לא מצפה לעשות "מכה" תוך שנה), עם עדיפות לפיזור של הסיכונים (כלומר עדיפות להשקעה במספר מסלולים).

בדקתי, קראתי והתייעצתי עם חברים קרובים, ונראה כי אלו פחות או יותר האופציות האפשריות (שמצד אחד הינן בעלות תשואה פוטנציאלית סבירה, ומצד שני סיכון סביר):

1. תיק השקעות באחד מבתי ההשקעות - נראית כאופציה הקלה ביותר לאדם ללא ניסיון/ידע רב בתחום, ללא צורך בהתעסקות רבה ובסיכון סביר.
אני מניח שיש אפשרות לשחק עם רמת הסיכון/תשואה (תשואה של כ-4% ברמת סיכון סבירה), וכן אין צורך במשכנתא/הלוואה לשם ההשקעה.

2. השקעה בנדל"ן בארץ - תשואה יותר נמוכה מתיק השקעות (כ-3.5% משכירות), התעסקות סבירה ורמת סיכון נמוכה יחסית. במידה ותידרש משכנתא, אז אפשר יהיה לכסות אותה בפרק זמן קצר יחסית (לדירה של כמיליון ש"ח).
בנוסף, בהנחה ורוכשים את הדירה באזור בו אולי נרצה לגור בעתיד, המחיר שלה יעלה (או ירד) בהתאם למגמה באזור (בתיאוריה לפחות).

3. השקעות "אלטרנטיביות" בארץ (למשל השקעה בפרויקטים של תמ"א באמצעות חברת נדל"ן) - תשואה יותר גבוהה, אך גם רמת סיכון מעט יותר גבוהה (חבר קרוב משקיע דרכם, כך שמבחינת "יושרה" הם בסדר). בנוסף, ההשקעות הן לזמן קצר יותר (שנה עד שנים בודדות).
בנוסף, הסכומים הם נמוכים יותר, כך שלא נדרשת משכנתא/הלוואה לשם ההשקעה, ויש אפשרות להשקיע במספר פרויקטים/חברות.

4. השקעה בנדל"ן בחו"ל - הקנייה וההשכרה היא דרך היזם/חברת ניהול. מדובר בתשואה שנתית של כ-5% (אחרי מסים ודמי ניהול) והשקעה של עד כ-200 אלף ש"ח.
היתרון העיקרי במקרה זה הוא האפשרות לרכוש מספר נכסים (במקום נכס אחד בארץ), וכך לפזר את הסיכון ולשחק עם רמות הסיכון והתשואה של כל נכס.
חברים קרובים עשו את זה ורואים את הכסף (ה"מתווך" הישראלי בחור אמין), אך עדיין מדובר בהשקעה עם סיכון מסוים, שכן מדובר במדינה שונה עם חוקים שונים (אירופה וארה"ב), ויש תלות רבה בחברת הניהול (וכן צורך בחשבון בנק מקומי וכדומה).

5. השקעה "עצמאית" במניות, אג"ח וכדומה - מניח שזה לא צעד חכם בשלב ההתחלתי, וגם דורש יותר התעסקות וסיכון. מצד שני, יש חסכון בדמי ניהול שמשלמים לבית ההשקעות.

אשמח לשמוע דעות והמלצות בנושא, הן לגבי האופציות שהעלתי והן לגבי הצעות אחרות שלא חשבתי עליהן.

תודה ואחלה יום,
ג
מבחינת מיסוי, אם אתה מתכנן לנתק תושבות לכמה שנים , דירה בארץ מושכת את המטוטלת לכיוון של תושב ישראל מבחינת מס הכנסה.

מבחינת השקעה , אין טעם להיכנס לבורסה בשום וריאציה אם לא מתכוונים להישאר שם לתקופה ארוכה (10 שנים ).

אין למעשה שום ערך מוסף (פרט לחסכון בזמן) למנהל השקעות "מנוסה", המגובה באנליסטים, נתונים וכדומה?
קרא למשל את זה.

תשלום חד פעמי ליועץ השקעות פרטי שיעזור לבנות את התיק בתחילת הדרך
לא נראה לי שזו אפשרות חלופית אמתית.
ללמוד על הנושא יהיה יעיל מאוד יותר מרק בשביל לבנות את התיק. אתה צריך את הכח והיכולת להתמיד בתכנית. אם לא תכיר את הפרטים ולא תהיה זה שיחליט עליהם, יהיה לך הרבה יותר קשה להתמיד בתכנית במשברים. ומכירה בזמן משבר יכולה להיות קטסטרופה אמיתית.

רק לבחור ניירות לתיק זה לא קשה. הנה, קח את זה, תחליט מה אחוז החשיפה המנייתית שמתאימה לך, שים בVT, ואת השאר תשים בVGIT. אזן פעם בשנה. כן, זה עד כדי כך פשוט.
(לא מייעץ. לא ממליץ. לא יועץ. לא יודע מה אני אומר. אל תקשיב לי)

השקעה בנדל"ן בארץ - התעסקות סבירה
אם זו התעסקות סבירה, אז תיק פאסיבי שאתה מנהל לבד זו התעסקות נמוכה מאוד יחסית.....

איזה תיק היית בונה בבורסה ל10 שנים? ול5 שנים?
אחוז מניות נמוך? אג"ח קונצרני?
הייתי שמח לשמוע....

אתה יכול להחשיב מה שבא לך, עובדתית אג"ח ממשלתי נסחר בבורסה.

עוד הפעם טעות.
חבל שאתה עונה תשובות כאלה , דווקא בגלל הוותק שלך.

לענייננו , תראה לי תיק ל5 שנים בסיכון נמוך שלא מורכב בעיקר מאגח ממשלתי.

היי, נראה שאתם מתנהלים בסך הכל בצורה נבונה. כמה הערות:
(תשואה של כ-4% ברמת סיכון סבירה),
אתה מבין שלשוק לא איכפת שאתה כותב משהו באיזה פורום באינטרנט? ברמת סיכון סבירה ייתכן שלאחר מספר שנים קטן כמו שאתה מדבר עליו תהיה לך תשואה של 4%, וייתכן שתהייה לך תשואה של 4%-. או פלוס עשר או מינוס שמונה. זו המשמעות של סיכון.
מדובר בתשואה שנתית של כ-5% (אחרי מסים ודמי ניהול)
אתה מבטיח?

המלצה שלי אליך היא להקדיש מספר ימים לקריאת הבלוג.
בהצלחה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M זוג צעיר - אפיקי השקעה אפשריים? נדל"ן 3
V קורלציה גבוהה בין אפיקי השקעה שונים - מניות, נדל"ן, קיפטו וכדומה שוק ההון 15
E אילו אפיקי השקעה אטרקטיביים יש כרגע? פוסטים מאיכות נמוכה 7
נ אפיקי השקעה נוספים - למי שכבר מושקעת בשוק ההון שוק ההון 10
F אפיקי השקעה נוספים עבור חיסכון לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
D אפיקי השקעה וחסכון בין מדינות שוק ההון 5
Y אפיקי השקעה המתאימים לפני מעבר זמני לארה"ב? שוק ההון 7
יבגני_ל האם הגיע הזמן לבחון מחדש אפיקי השקעה לטווח ארוך או שהכל יתאזן מחדש? שוק ההון 16
P השוואה בין אפיקי השקעה שוק ההון 1
S הקצאת נכסים כאשר יש כמה אפיקי השקעה. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 3
ITS אפיקי השקעה פטורים ממס שוק ההון 19
Ron.B אפיקי השקעה לתיק קטן במינימום סיכון שוק ההון 4
D אפיקי השקעה בקופת גמל להשקעה שוק ההון 2
amikal איזה אפיקי השקעה מניבים תשואה בתקופת מיתון? שוק ההון 19
ע שאלה לגבי אפיקי השקעה שקראתי עליהם בבלוג. שוק ההון 17
amikal איזה אפיקי השקעה צפויים לעלות כשהריבית עולה? שוק ההון 6
D בן 23 מחפש אפיקי השקעה יומני מסע אישיים 11
Y אפיקי השקעה מותאמים לאינפלציה גבוהה? שוק ההון 10
S מחפש אפיקי השקעה פסיבים מלבד שוק ההון או דירת מגורים שוק ההון 3
ר אילו אפיקי השקעה צפויים לעלות כשהריבית עולה? שוק ההון 44
oz1987 אפיקי השקעה שוק ההון 8
מ בחירת אפיקי השקעה במוצרים מנוהלים (פנסיה, מנהלים, קופת גמל חדשה) שוק ההון 1
Yevgeny תשואות של אפיקי השקעה שונים לאורך השנים שוק ההון 59
S מספר שאלות להשוואה בין אפיקי ההשקעה הפופולריים שוק ההון 3
E בהנחה לאינפלציה והעלאת ריבית מה אפיקי ההשקעה במט"ח לשמירת ערך הקנייה שוק ההון 15
ש מהם אפיקי ההשקעה/חיסכון הקיימים בשוק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
עודד השוואת אפיקי חסכון לטווח של 15 שנה אחורה! צרכנות פיננסית 4
nicepo1 מעמד משפטי של אפיקי השקעות שוק ההון 5
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 22
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 9
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה