• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אפוטרופוס VS יפוי כח מתמשך.

yossik

מודרטור
דירוג
15,794
מבקש את עזרת החברים שמכירים את הנושא ויש להם הורים בגיל הרביעי.
אימי, בת 91, סיעודית, חרשת עם מגבלות תנועה.
צלולה כמו נערה בת בת 20 ומתקשרת איתי במחשב כל יום.
יש לה רק רק מגבלות פיזיות וסרבנות של אמא פולניה מצויה :).
אני ואחותי דואגים לה ובקרוב ובהסכמתה נארגן לה מטפלת סיעודית 24/7.
עכשיו, אנחנו מעוניינים לקבל ניהול מסור עליה, ז"א להחליט את מי להביא או לפטר, התקנת מצלמות בבית, לקבל אישור ניהול חשבון הבנק לצורך תשלומים, אישור לניתוחים חס וחלילה אם תגיע לבית חולים, או להחליט עם רופאת המשפחה או מומחה אחר מה טוב בשבילה.
האם אחותי ואני צריכים ייפוי כוח לכל הנושאים האלו או לבקש, כמובן בהסכמתה, להיות אפוטרופוסים.
להבנתי, לאפוטרופוס יש שליטה טובה יותר על כל מיני תהליכים לעומת ייפוי כח מתמשך.
תודה לעונים.

לדעתי ייפוי כח מתשמשך מופעל רק כאשר מי שנתן אותו מגיע למצב שאינו כשיר לקבל החלטות. זה לא המצב לפי התיאור שלך.

להבנתי, לאפוטרופוס יש שליטה טובה יותר על כל מיני תהליכים לעומת ייפוי כח מתמשך.
כן, ייפוי כח מתמשך הוא מצב ביניים שכזה - מתאים יותר לצעירים שרוצים להעניק, בדעת צלולה, הסמכה לקרוב שיוכל לקבל החלטות ובנוסף, גם את האפשרות להגביל את כוחו ואת מרחב ההחלטות שיוכל לקבל.
אפוטרופוס, כפי שציינת, הוא בעל שליטה רבה ומוחלטת יותר.

לדעתי ייפוי כח מתשמשך מופעל רק כאשר מי שנתן אותו מגיע למצב שאינו כשיר לקבל החלטות. זה לא המצב לפי התיאור שלך.
כן, ייפוי כח מתמשך הוא מצב ביניים שכזה
האם אמא יכולה לבקש שאחד מהילדים יהיה אפוטרופוס גם כאשר היא כשירה ובדעה צלולה?
כי אם היא לא תהייה צלולה בעתיד, הרי אי אפשר להחתים אותה על מסמכים.

עדות יד שנייה (הורים של זוגתי שטיפלו בסבתא שלה) - אפוטרופוסות זה בעייתי מבחינה בירוקרטית, דורש המון התעסקות (אתה אפוטרופוס שמשך כסף מהחשבון שלה? עכשיו תסביר כל שקל).
אבי, שטיפל סבתי שהייתה סיעודית ולא כשירה (מגובה במסמכים רפואיים) הוסיף את עצמו לחשבון הבנק שלה (אני חושב שמראש) והוציא ייפוי כוח, סה"כ לא זוכר שהיו לו בעיות מיוחדות.
מוזמן לפנות בפרטי וארחיב, לא מעוניין לעשות זאת בפומבי מטעמי פרטיות.

פחות מכיר אבל בכל מקרה זה לא "ייפוי כח מתמשך". על ייפוי כח מתמשך חותם אדם בדעה צלולה והוא מופעל כאשר האדם מגיע למצב שאינו צלול.

כי אם היא לא תהייה צלולה בעתיד, הרי אי אפשר להחתים אותה על מסמכים.
למיטב ידיעתי, כן - בהליך כזה.
ייפוי כח מתמשך נועד למצבי ביניים.

לגבי מצלמות - ממליץ בחום על WYZE - ראיית לילה מצויינת ואפליקציה נוחה. שמתי כאלו בדירה של סבא שלי.

אני ואחותי דואגים לה ובקרוב ובהסכמתה נארגן לה מטפלת סיעודית 24/7.
התקנת מצלמות בבית
אם זה נעשה ללא ידיעת והסכמת המטפלת, אתם עלולים למצוא את עצמכם בצרות. זה נושא כאוב וסבוך מבחינה משפטית. יש הנחיית פרקליט המדינה בנושא שמאוד מומלץ לקרוא - "מדיניות פתיחה בחקירה והעמדה לדין בגין תיעוד קולי או ויזואלי של מטפל בקטין או בחסר ישע שבוצע ללא הסכמת המתועדים ושימוש בתוצרים אלה בהליך הפלילי" (PDF)

רואים שאתם אנשים טובים.
לגבי המצלמות, הן לא עוזרות ביחס למעקב אחרי התרופות והמינון שהמטפל נותן, זה דבר שכדאי לפקח עליו, שהוא לא נותן מינונים לא נכונים או מפספס, וגרוע מכך, שהוא לא מעדיף להרדים את המטופל כמה שיותר

• אהבתי
Reactions: YPV
לגבי המצלמות, הן לא עוזרות ביחס למעקב אחרי התרופות והמינון שהמטפל נותן, זה דבר שכדאי לפקח עליו, שהוא לא נותן מינונים לא נכונים או מפספס, וגרוע מכך, שהוא לא מעדיף להרדים את המטופל כמה שיותר
גם נקודה טובה.

לא התנסיתי בדברים כאלה, אבל יידוע מראש של המטפל שבדירה הותקנו מלצמות, תוך הסבר מה מטרתן, מה יצולם ומה לא (לדוגמה חדר אישי של המטפל, שירותים וכו') וקבלת הסכמתו הכתובה לכך, יכולים לפתור גם את הבעיה החוקית של פגיעה אפשרית בפרטיות וגם יצמצם את המוטיבציה של המטפל לעשות דברים בעיתיים.

נערך לאחרונה ב:
ok, כנראה לא נלך לכיוון אפוטרופוס כי זה מסורבל וימבה בירוקרטיה.
אז מה שנשאר זו החלטה בין ייפוי כוח לבין ייפוי כוח מתמשך.
מעט רקע - לאמא יש צוואה מוסדרת ולכן זה יוצא מהמשואה ומפשט עניינים.
מה שנשאר זה להשאיר לאחותי ולי להחליט את מי להביא/לפטר לטפל באמא, מעקב אלקטרוני ואם חס וחלילה תהיה מאושפזת שיהייה לנו ייפוי כוח להחליט על צורת ואופן טיפול כפי שאנחנו מבינים לאחר דיון עם מומחים ובאופן אקסטרימי גם להחליט על טיפול להארכת חיים או לא.
האם במקרה כזה אנחנו צריכים ייפוי כוח או ייפוי כוח מתמשך.
בנושאי הפיננסים אין בעייה כי יש לנו ייפוי כוח/זכות חתימה בבנק.

בעיה שאני מכיר באפוטרופוסות היא שזה אומר שהבן אדם לא יכול להחליט בשביל עצמו כל מיני החלטות. למשל להוציא לעצמו דרכון עלולה להיות בעיה.
לא מבין בייפוי כח.

ניסיוני הדל:
הייתי מיופת כח בחשבון של הוריי שנים רבות ולאחר מכן נכנסתי כשותפה לחשבון כדי שהוא לא יינעל לאחר מותו של אחד מהם. כל זה צריך לקרות לפני שההורה מאבד את צלילות דעתו.
אמי רצתה שאהיה אפוטרופסית שלהם בנושא הבריאות וקבלת החלטות במקרה של חוסר צלילות/קומה. אני לא הסכמתי לקחת אחריות כזאת על גבי, מה שלא מנע ממני טיפול אינטנסיבי בהם עד מותם אבל לפחות לא צריכה להחליט עם לחבר או לנתק אותם ממכשירי החייאה למיניהם. בדקות האחרונות של אבי במיון פשוט עמדתי עם שתי ידיי פרושות לצדדים מול מיטתו ולא נתתי לצוות לגעת בו יותר.

אז מה שנשאר זו החלטה בין ייפוי כוח לבין ייפוי כוח מתמשך.
זו טעות. מדובר בשני כלים שונים לגמרי. ייפוי כח רגיל תקף כל עוד אמא שלך כשירה לקבל החלטות. ברגע שזה לא המצב (אך היא עדיין בחיים), ייפוי כח רגיל כבר לא תקף. בעוד ייפוי כח מתמשך לא תקף כל עוד אמא שלך כשירה לקבל החלטות. הוא נכנס לתוקף ברגע שהיא לא יכולה לקבל החלטות (אך עדיין בחיים).

זה הבדל דרמטי. מקווה שהצלחתי להסביר את המהות.

תודה למגיבים ואשמך לשמוע עוד מהנסיון שלכם בנושא.
כמו כן, התחלתי לבדוק את שוק עורכי הדין בעניין ניסוח, חתימה והפקדה של ייפוי כח מתמשך, וזה מערב פרוע.
המחירים נעים בין 2500 ל 7000 ש"ח.
לחברים שעברו את התהליך הזה, כמה שילמתם וכמה באמת עו"ד משקיע מזמנו שמצדיק מחירים כאלו גבוהים, וכמו כן אודה לרפרנטים אמינים מאזור ת"א בפרטי.

שלשום דיברתי עם איזה משרד שמפרסם בעיתון.
ליחיד (כלומר, אני נותן יפוי כח מתמשך לבת זוגי) 1,900 שח ולזוג 3,500.

ועוד שאלה למבינים.
אפוטרופוס - במידה ויש לנו היום בעלות [שותפות] בחשבון הבנק של אמא, האם עדיין צריך לדווח על הפעולות הכספיות בחשבון הבנק?

תודה למגיבים ואשמך לשמוע עוד מהנסיון שלכם בנושא.
כמו כן, התחלתי לבדוק את שוק עורכי הדין בעניין ניסוח, חתימה והפקדה של ייפוי כח מתמשך, וזה מערב פרוע.
המחירים נעים בין 2500 ל 7000 ש"ח.
לחברים שעברו את התהליך הזה, כמה שילמתם וכמה באמת עו"ד משקיע מזמנו שמצדיק מחירים כאלו גבוהים, וכמו כן אודה לרפרנטים אמינים מאזור ת"א בפרטי.
אימי שלמה 2000 שח (אולי פלוס מע"מ). לקח שעה בערך.

נושאים דומים

Back
למעלה