• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אסטרטגיית השקעה כאשר יש הפקדה משמעותית לפנסיה וקה״ל

jon snow

משתמש סולידי
דירוג
8
שלום לכולם
אני בן 30, עובד בהייטק, לא מתכנן פרישה מוקדמת.
מפריש כל חודש בערך 7k לפנסיה ובערך 3k לקרן השתלמות. הפרשות צפויות לעלות כל כמה שנים.
הפנסיה במסלול עוקב s & p, קה״ל במסלול מנייתי. לא הולך לגעת בהם עד גיל פרישה.
יש ברשותי דירה להשקעה עם משכנתא, שווי של כ1.2m, משכנתא של כ850k.
חוסך מדי חודש כ15-20k.

רציתי לשאול האם האסטרטגיה הרווחת כאן של השקעה במדדים, פיזור, והשקעה לזמן ארוך צריכה להשתנות לדעתכם עם ההפקדות המתוארות כאן.

מצד אחד, אפשר להשקיע במדדים את הסכום שאני חוסך מדי חודש, להיות לטווח רחוק, וליהנות מריבית דריבית במהלך השנים.
מצד שני, מה היתרון של האסטרטגיה הזאת אם בכל מקרה אהנה מהריבית דריבית על הפנסיה והקה״ל, ובגיל פרישה כנראה שיצטבר לי שם מספיק? בהנחה שמה שיצטבר בכל מקרה יהיה מספיק עבורי רק מהפנסיה והקה״ל.

האלטרנטיבה מבחינתי, היא להשקיע בנדל״ן כל כמה שנים ברגע שמצטבר סכום שניתן לקחת משכנתא נוספת (50%).

אשמח לשמוע דעות, תודה רבה.

מה היתרון של האסטרטגיה הזאת אם בכל מקרה אהנה מהריבית דריבית על הפנסיה והקה״ל, ובגיל פרישה כנראה שיצטבר לי שם מספיק?

ומה היתרון של להשקיע בנדל"ן עם משכנתא? בכל מקרה יש לך יותר כסף ממה שאתה צריך. אם אתה רוצה להוריש כמה שיותר לדור ההמשך אז השקעה לטווח ארוך במדדים הגיונית.

בסופו של דבר, מה המטרה שלך?
בלי מטרה קשה להגיד אם תכנית השקעה מסוימת היא מתאימה או לא.

נערך לאחרונה ב:
שים לב שאין הגיון להפקיד לקרן השתלמות מעל התקרה (באיזור ה-1550 שח בחודש) כי זה לא פטור ממס רווחי הון, אתה סתם משלם דמי ניהול כאשר אתה יכול להשקיע בעצמך במדדים כמו שציינת.
בהנחה שאתה מעוניין בלצבור יותר כסף.

היתרון היחיד להפקיד יותר להשתלמות זה דחיית מס אם אתה סוחר אקטיבי ב-IRA

מה היתרון של האסטרטגיה הזאת אם בכל מקרה אהנה מהריבית דריבית על הפנסיה והקה״ל, ובגיל פרישה כנראה שיצטבר לי שם מספיק?

קודם כל, כמו שאמרו כאן, אתה צריך לחשוב/להבין מה המטרה שלך בחיסכון שתצבור. הדרך בה תחליט לצבור את החיסכון הזה היא שאלה אחרת.

אתה כותב שאתה לא מתכנן ״פרישה מוקדמת״. כרגע אתה בן 30. המשמעות היא שאתה לא מתכנן להפסיק לעבוד במשך 37 שנה. זה המון זמן לדעת שזה מה שתרצה או תוכל לעשות. ״פרישה מוקדמת״ מבחינת הסולידית היא פרישה לפני גיל 50. אבל ״פרישה מוקדמת״ לפי ההגדרה של גיל הפנסיה הרשמי (67) יכולה להיות גם לפני גיל 60 או אפילו אחרי גיל 60 במידה שמה שנצבר עד גיל 60 לא יספק אותך מבחינת התקציב החודשי שתרצה לעצמך. העובדה שכיום אתה חיי מתקציב של 15-10 אלף₪ לא אומרת שזה התקציב שתרצה בגיל מבוגר יותר.

בנוסף יכולות להיות שנים שבהן אולי תרצה ״להתאוורר״, לטייל, ללמוד, להיות עם הילדים, לקחת את הזמן לפתוח עסק, או סתם תפוטר ולא תרצה להיות בלחץ למצוא את העבודה הראשונה שמציעים לך. הרבה דברים יכולים לקרות עד גיל הפנסיה הרשמי...

מטרות נוספות של הכסף יכולות להיות דירה למגורים, עזרה לילדים (לימודים/עזרה בדירה), עזרה להורים קשישים (אם להם אין) ועוד...

אחרי שתחליט מה המטרות שלך תוכל לחשוב איך אתה רוצה להגיע לשם ומה הסיכונים שאתה רוצה/מוכן לקחת.

אתה כותב שיש לך כרגע תיק השקעות מנייתי (חלקו פנסיוני וחלקו נזיל) ודירה. ועכשיו אתה שואל מה צריכה להיות האסטרטגיה להמשך הצבירה.
אני מאוד אוהבת שילוב של נדל״ן ומניות. אתה כבר שם ואני מבינה לפי זה שגם לך זה מתאים. עכשיו נותר לך לשבת ולהבין מה הייתה המטרה של השילוב הזה. אחרי שתבין מה כל חלק נותן לך (מבחינת תשואה/סיכון/פיזור/נזילות/פסיכולוגיה) תוכל להחליט איזה חלק של התיק תרצה להמשיך ולחסוך במניות ואיזה חלק מהתיק תרצה להחזיק בנדל״ן (או אולי במשהו אחר שעדיין אין לך ושייתן לך את מה שאתה רוצה מבחינת תשואה/סיכון/פיזור/נזילות/פסיכולוגיה).

ברגע שיהיה לך כיוון תיקח אקסל ותחשב כמה בדיוק יש לך בכל חלק. חשוב מאוד לדעת להפריד בין חלקים נזילים (קה״ש/תיק מניות ממוסה) לבין חלקים פחות נזילים (או כאלו שבשביל להנזיל אותם תצטרך לשלם הרבה מאוד מס). ההבדלים הללו משפיעים על מה אתה יכול לעשות עם הכסף וזה מתקשר ישירות למטרות שלך.

מכאן הדרך שלך תהיה (לדעתי) יותר ברורה עבורך.

האלטרנטיבה מבחינתי, היא להשקיע בנדל״ן כל כמה שנים ברגע שמצטבר סכום שניתן לקחת משכנתא נוספת (50%).
שים לב שאם מעכשיו אתה משקיע את כל מה שאתה חוסך בנדל״ן החלק של הנדל״ן יהיה החלק המשמעותי (מאוד) בתיק שלך, האם זה מה שאתה רוצה שיקרה? בנוסף, מדירה שניה והלאה יש לך מיסים גבוהים שנוגסים מאוד בתשואה. תבדוק טוב מה המשמעות של זה מבחינת החלופה של שוק ההון והכי חשוב תבדוק שזה מה שמתאים לך.

נערך לאחרונה ב:
תודה רבה על התשובות.
ברור לי שלעוד 30 שנה, מניות יותר ישתלם בצורה חד משמעית. אבל בהנחה שבעוד 30 שנים בכל מקרה אפקיד הרבה לשוק ההון (מעכשיו אני מפקיד 10k כל חודש, ההפקדות רק יגדלו ואני לא מתכוון להפסיק להפקיד), אז חשבתי על האופציה של להסתכל על טווחים קצרים יותר, כמו 5-10 שנים. שם היתרון של מניות על דירה כבר נתון לפרשנות (גם אם לוקחים בחשבון את המיסים). בנוסף גם עשיתי חקר שוק באיזור המסויים שקניתי בו את הדירה, מבחינתי לקנות עוד דירה שם יהיה יחסית דומה לתהליך שכבר ביצעתי.

@קפיצת הדרך לגבי ה״פרישה מוקדמת״ אני מסכים לגמרי עם מה שאמרת, אבל ההנחה היא שבכל מקרה אני הולך להשקיע את הכסף (אז זה לא התלבטות של ״או מניות או לא להשקיע בכלל״).

כרגע דעתי אכן נוטה לכיוון של מניות, להוסיף עוד הפקדה של כ10K בחודש, במיוחד מהסיבות של (1) נזילות ו(2) מיסוי נוסף בנדל״ן.
אבל אמשיך לחקור את העניין.
רציתי לקבל עוד דעות ולכן זוהי הסיבה שפתחתי כאן את הפוסט. אשמח לעוד דעות.
תודה רבה :)

אז חשבתי על האופציה של להסתכל על טווחים קצרים יותר, כמו 5-10 שנים. שם היתרון של מניות על דירה כבר נתון לפרשנות

למה לטווחים קצרים דירה עדיפה לדעתך?
אלא אם כן אתה מתכנן על עליית ערך משמעותית, אני לא רואה למה דירה עדיפה בטווחים כאלו...
קניה ומכירה של דירה זה מהלך שיש לו עלויות כניסה ויציאה גבוהות. התהליך איטי והוא מחייב אותך למכור (ולשלם מס אם זה דירה שניה ומעלה) על סכומים מאוד גדולים (אי אפשר למכור רבע דירה).

מלבד בשביל לממש עליות ערך משמעותיות (נניח אחרי תמ״א או השבחה אחרת או פליפ) אני לא רואה יתרון בהשקעה בנדל״ן לטווח קצר, אלא אם כן זו דירה יחידה.

למה לטווחים קצרים דירה עדיפה לדעתך?
מלבד בשביל לממש עליות ערך משמעותיות (נניח אחרי תמ״א או השבחה אחרת או פליפ) אני לא רואה יתרון בהשקעה בנדל״ן לטווח קצר, אלא אם כן זו דירה יחידה.

הכוונה לעליית ערך, לא פליפים ולא שיפוץ / תמ״א. לא חסרים מקרים של כ200k עליית ערך לאחר 5-7 שנים. כמובן שלא מובטח כלום ושוק הנדל״ן יכול גם לקרוס, אבל עובדתית שאני עוקב אחרי המקומות שגרתי / המשפחה גרה בהם, כולל דירות ספציפיות של בני משפחה, זה הרבה פעמים המצב. אני מדבר בעיקר על שכונות / בניינים חדשים באיזורים שיש ביקוש של משפחות צעירות.

סתם מעניין איפה קנית דירה ?

הכוונה לעליית ערך, לא פליפים ולא שיפוץ / תמ״א. לא חסרים מקרים של כ200k עליית ערך לאחר 5-7 שנים.

עליה של 200K תיאורתית (זה בהנחה ויש קונה שמסכים לשלם) ב-5-7 שנים לא מרשימה במיוחד.

סתם חישבתי אם הייתי שם 10,000 שח כל חודש מאז ינואר 2015 עד היום במניות. הקרן לאחר 70 חודשים היתה שווה 700,000 שח.
אם זה היה במדד SP500 היית מגיע ל-975,000 שח, שזה דומה לרווח של 200K שאמרת (רק פחות כאב ראש מדירה).
אבל אם זה היה מושקע בקרנות יותר ספקולטיביות (למשל חלוקה שווה בין ARK, סין, ביטקוין, נאסד"ק) היית יכול להגיע לפי 4 מזה (ואולי גם להפסיד פי 4). זה סופר ספקולטיבי והיה עם תשואה ממוצעת של 54% לשנה. לא משהו שישים לטווח ארוך. אם יהיה לך הרבה מזל ב-20 שנים תצליח להגיע ל-15% בשנה. וזה חסכון שכבר יצטבר לאיזור ה-14 מיליון שח.

זה בגדול מה שאני עושה אם לא נראה שכסף הולך להוות בעיה והייתי משקיע סכום גדול באופן חודשי - אם כבר השקעתי במדדים וגם יש נדל"ן ולא נראה שיש שום דבר שיכול לערער את עתידי הכלכלי, הייתי לוקח יותר סיכון בניסיון להגדיל את ההון, נדל"ן הייתי שוקל בשלב יותר מאוחר (גיל 50+) כשאני כבר ארצה לעבוד פחות ואשמח להכנסה פאסיבית בטוחה.

*אין בדברים המלצה להשקעה

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
I אסטרטגיית השקעה ארוכת טווח באמצעות קרנות מחקות מדד שוק ההון 14
צ כיצד לבחור אסטרטגיית השקעה? נדל"ן 2
א התייעצות על אסטרטגיית השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
D קושי בבניית אסטרטגיית השקעה יומני מסע אישיים 5
כ אסטרטגיית השקעה דרך IRA שוק ההון 17
B חשיבה מחדש על אסטרטגיית השקעה שוק ההון 3
S קניית דירה - השפעה אל אסטרטגיית השקעה שוק ההון 4
ל התיעצות: אסטרטגיית השקעה לא סולידית שוק ההון 2
L אסטרטגיית השקעה בשוק דובי שוק ההון 3
א אסטרטגיית השקעה פאסיבית ~ לא מתזמנת ~ פרוגרסיבית שוק ההון 8
T אסטרטגיית השקעה לפי נתוני מאקרו שוק ההון 7
H אסטרטגיית השקעה - מבקש חוות דעת שוק ההון 23
V אסטרטגיית או אפשרויות השקעה לזמן מיתון (משבר ו/או נפילות ממושכות בבורסות) שוק ההון 20
ג על אסטרטגיית השקעה שהופכת לדת אוף טופיק 81
ה אסטרטגיית השקעות לבת 21 יומני מסע אישיים 5
G התייעצות על אסטרטגיית השקעות נזילה שוק ההון 1
B אסטרטגיית השקעת חסכון חודשי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
ז אסטרטגיית הפקדות שוק ההון 18
ב אסטרטגיית משיכה בפרישה: פנסיה, RSU, השתלמות, תיק ממוסה… פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
י אסטרטגיית פרישה, עזרה בportfoliovisualizer שוק ההון 8
T טכניקת או אסטרטגיית המסחר שלכם בבורסות מסחר למטבעות וירטואליים השקעות אלטרנטיביות 7
גיא הראשון איך לבנות אסטרטגיית קנייה? שוק ההון 2
S מהי אסטרטגיית איזון התיק שלכם? שוק ההון 11
M אסטרטגיית משיכה לאחר פרישה שוק ההון 1
Y אסטרטגיית מעבר מתיק מנוהל בבנק לבית השקעות שוק ההון 3
S אסטרטגיית מניות דיבידנד בביצה המקומית? שוק ההון 0
G אסטרטגיית השקעות אשמח לדעתכם שוק ההון 7
ר אסטרטגיית מיצוי הטבות המס בנדל"ן שוק ההון 10
Y אסטרטגיית צבירת הון וסילוק משכנתא נדל"ן 14
liranviper אסטרטגיית כניסה במחיר שוק עם אופציות שוק ההון 52
I אסטרטגיית מכירה והעברת תיק שוק ההון 0
A אסטרטגיית גיבוי קבצים אוף טופיק 21
ד חלוקת הנכסים עפ"י אסטרטגיית תיק השקעות נבחר פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2