• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אסטרטגיה למזעור דמי ניהול לטווח ארוך במחקות

Mike Bloch

משתמש רשום
דירוג
3
מעביר מהפייסבוק לאחר המלצה על הפורום.
נניח שרוצה להשקיע בעוקבי מדד בחו"ל ל־15. אבל בארץ, לא לקנות פיזית קרנות מחקות בחו"ל.
איך לבחור קרן מחקה?
לכאורה הייתי מחפש את המכשיר עם העמלה הנמוכה ב"מאיה". אבל שמתי לב שאחרי כמה שנים ממילא העמלות עולות. אז יכול להיות של־15 שנה הבאות עדיף לי להתחיל עם תעודת סל שכל הזמן ב0.25% ולא אחת שעכשיו ב0%, אבל מי יודע, אולי עוד חמש שנים תקפוץ ל6%.

אם תסתכל בהמלצות הסולידית למכשירים עוקבי מדד, תראה שרוב דמי הניהול שם קפצו בלפחות 3 פרומיל מאז (שנתיים כזה).

אפשר להחליף כל שנתיים, אבל קניה מכירה זה אירוע מס + עמלה קבועה 0.2%, אז להחליף כל שנתיים כנראה לא משתלם.

מה הסיבה שאינך רוצה לקנות קרנות לא ישראליות?

אין לי המון כסף, וחושש מכאב ראש של מיסוי כפול. ההשערה שלי היא שהתשואה לא תיפגע בהרבה, והכאב ראש יהיה משמעותית פחות.

יש גם מצב שהמרת מט"ח פלוס מיסוי אם אין לך המון יותר משתלמת גם בתשואה מאשר לקנות פיזית דרך ברוקר בחו"ל.

אין לי המון כסף
לא צריך המון. אפשר לקנות יחידה של VT פחות מ250 ש"ח.
חושש מכאב ראש של מיסוי כפול
אם אתה עובד דרך ברוקר ישראלי אין לך בכלל כאב ראש של מיסוי.
מיסוי כפול בניירות אמריקאים הוא שולי (רלונטי רק לETFים שמחזיקים ניירות מחוץ לארה"ב), ובד"כ קטן הרבה יותר מאשר בניירות ישראלים. (ניירות ישראלים הם לרוב ניירות צוברים, מה שגורר מיסוי כפול על דיבידנד).
ההשערה שלי היא שהתשואה לא תיפגע בהרבה, והכאב ראש יהיה משמעותית פחות.
יכול להיות שתשואה דומה, אבל כמו שאמרת - דמי הניהול בארץ נוטים לעלות כל הזמן.
לגבי כאב ראש - אם אתה עובד עם ברוקר ישראלי אין ממש הבדל
יש גם מצב שהמרת מט"ח פלוס מיסוי אם אין לך המון יותר משתלמת גם בתשואה מאשר לקנות פיזית דרך ברוקר בחו"ל.
אתה לא חייב לקנות דרך ברוקר בחו"ל. כל הברוקרים הישראלים תומכים בקנייה של ניירות זרים.
נכון שדרך ברוקר בחו"ל זה כנראה יותר משתלם מאשר דרך ברוקר ישראלי (בעיקר עמלות המרת מט"ח ועמלות קניה), אבל בסכום נמוך זה אכן לא שווה את כאב הראש.

*לא מיעץ, לא ממליץ וכו'

לא צריך המון. אפשר לקנות יחידה של VT פחות מ250 ש"ח.

אם אתה עובד דרך ברוקר ישראלי אין לך בכלל כאב ראש של מיסוי.
מיסוי כפול בניירות אמריקאים הוא שולי (רלונטי רק לETFים שמחזיקים ניירות מחוץ לארה"ב), ובד"כ קטן הרבה יותר מאשר בניירות ישראלים. (ניירות ישראלים הם לרוב ניירות צוברים, מה שגורר מיסוי כפול על דיבידנד).

יכול להיות שתשואה דומה, אבל כמו שאמרת - דמי הניהול בארץ נוטים לעלות כל הזמן.
לגבי כאב ראש - אם אתה עובד עם ברוקר ישראלי אין ממש הבדל

אתה לא חייב לקנות דרך ברוקר בחו"ל. כל הברוקרים הישראלים תומכים בקנייה של ניירות זרים.
נכון שדרך ברוקר בחו"ל זה כנראה יותר משתלם מאשר דרך ברוקר ישראלי (בעיקר עמלות המרת מט"ח ועמלות קניה), אבל בסכום נמוך זה אכן לא שווה את כאב הראש.

*לא מיעץ, לא ממליץ וכו'
+1

אתם אומרים שאם אני עובד עם IBI וכאלה, אני יכול פשוט לקנות ני"ע מחו"ל? אין על זה עמלה חוץ מעמלת קניה מוגדלת?

רגע, יש בעצם עוד סיבה. גידור מול הדולאר שאתה מקבל "בחינם", שווה לדעתכם?

לא הבנתי איפה הגידור, ואיפה החינם.

יש קרנות מחקות S&P מנוטרלות מט"ח. שאם אני מבין נכון גם מהמרות בשורט נגד ירידת הדולאר ביחס לשקל כדי להגן עליך ממקרה כזה.

יש קרנות מחקות S&P מנוטרלות מט"ח. שאם אני מבין נכון גם מהמרות בשורט נגד ירידת הדולאר ביחס לשקל כדי להגן עליך ממקרה כזה.
כן, אבל זה לא חינם, ראית את דמי הניהול? אתה לא צריך להיות ברווח כדי שהם ילקחו ממך כמו שעון, כל עוד אתה בפוזיציה

כן, אבל זה לא חינם, ראית את דמי הניהול? אתה לא צריך להיות ברווח כדי שהם ילקחו ממך כמו שעון, כל עוד אתה בפוזיציה

לא התכוונתי באמת בחינם. תמיד גידור מנמיך את התשואה. אבל אם אתה רוצה לגדר בעצמך זה יותר מסובך, כאן במקום לקנות קרן א' אתה קונה קרן ב', ויש גידור שהוא משמעותי עבורך, כי אתה בסוף משלם בשקלים ולא בדולארים.

שני פרומיל הבדל זה הבדל, אבל 20,000₪ לחצי מליון לעשרים שנה.

אני מעדיף קרנות\תעודות מהארץ בעיקר כי הכסף יותר בטוח.
בין מקרים של בעיות עם החברה\נאמן שחיתות...
וגם למקרים קיצוניים שבהם יחרימו כספים של ישראל או משקיעים ישראלים.
בנוסף יותר נגיש למקרים כאלו עורך דין מישראל וידיעת מערכת החוקים כאן, מאשר מערכת החוקים באירלנד למשל. בשביל זה מוכן לשלם עוד כסף.

אבל אם אתה רוצה לגדר בעצמך
השאלה למה בכלל אתה רוצה לגדר?
קראת את זה:
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/ריכוז-כל-הפוסטים-בנושא-גידור-מט-ח-וסיכון-מט-ח.5393/
?

"גידור" זאת מילה יפה ל"אני מהמר שהשקל יתחזק יותר מהדולר לטווח הרחוק".
גם אם אתה חושב שזה נכון (ואני ממש לא בטוח שהייתי מהמר דוקא בכיוון הזה), למה לקשר בין זה לבין השקעה במניות?

אני מעדיף קרנות\תעודות מהארץ בעיקר כי הכסף יותר בטוח.
לי יש רושם שהמצב דוקא הפוך...
וגם למקרים קיצוניים שבהם יחרימו כספים של ישראל או משקיעים ישראלים.
הסיכוי שארה"ב תלאים כספים של משקיעים זרים קטן בהרבה מהסיכוי שמדינת ישראל תלאים כספים של משקיעים ישראלים.

בהחלט לא מהמר על זה. אבל אם יהיה ברבור שחור כזה, והשקל יתחזק מאד מאיזושהי סיבה עוד 20 שנה. אני לא רוצה למחוק 40% מההשקעה דווקא כשאני צריך אותה. אז אני ארוויח פחות, אבל התשואה שלי בשקלים תהיה זהה.

זה הרעיון בגידור, לא? להמר נגד עצמך נגד מקרים יוצאי דופן.

השאלה למה בכלל אתה רוצה לגדר?
קראת את זה:
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/ריכוז-כל-הפוסטים-בנושא-גידור-מט-ח-וסיכון-מט-ח.5393/
?

גם אם אתה חושב שזה נכון (ואני ממש לא בטוח שהייתי מהמר דוקא בכיוון הזה), למה לקשר בין זה לבין השקעה במניות?

בעיקרון, גידור יכול לשמש לא רק כדי להמר על מטבע לטווח ארוך, אלא גם כדי למתן תנודתיות. למיטב ידיעתי זו הסיבה המרכזית שאמריקאים מגדרים. העניין הוא שמה שנכון להם לא בהכרח נכון לישראלים.
אינטואיטיבית הייתי אומר שזה לא מקטין תנודתיות לישראלים כי השער הדולרי של סנופי נע כתוצאה משינויים בשני גורמים - סנופי ודולר. הצמדה מלאכותית של השער השקלי לדולרי (שזו התוצאה של גידור) עלולה להגדיל תנודתיות כי שינויי הסנופי והדולר באופן טבעי מנטרלים מעט זה את זה. וכמובן, משל הרפסודה של @adamshalev...
לא רק אינטואיטיבית אלא גם אנקדוטלית - התשואה השקלית של סנופי היתה מתונה יחסית בשנה שעברה והנוכחית. התשואה "המגודרת" היתה תנודתית בהרבה - עלתה בחדות בעבר, ירדה בחדות השנה.
אבל לא בדקתי נתונים וחישובים לעומק, אז אם למישהו יש מה להוסיף (או להפנות למשהו קיים שהחמצתי) זה יהיה נהדר.
דווקא כאן אני יכול להבין את המשיכה של משקיע "פשוט" - אם הייתי מחליט לגדר את ההשקעה המנייתית (ליתר דיוק, במקביל להשקעה מנייתית), זה נשמע לי דרך פשוטה יותר מלקנות חוזים על השקל/דולר.

נערך לאחרונה ב:
התשואה שלי בשקלים תהיה זהה.
זהה למה? מה זה אומר בכלל?
בהחלט לא מהמר על זה. אבל אם יהיה ברבור שחור כזה, והשקל יתחזק מאד
בודאי שזה הימור, אתה בעצמך אומר. הרי גם התרחיש האחר יכול להתקיים. אם השקל יחלש מאוד וכל הרווח השקלי שלך ינבע מכך שהיית מושקע בנכס ריאלי כשהשקל נחלש (דמיין שהשנה האחרונה קורית לאורך חלק ארוך מזמן ההשקעה שלך), הרי שבגלל הגידור הפסדת את זה ונשארת עם 40% פחות בגלל היחלשות השקל.
(זה לא אומר שההימור מאוזן. אם תכנס ללינקים של @roneng תראה טענות שזהו סיכון עם פרמיה.)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T מימוש מניות ורף תקרת מס הכנסה (אסטרטגיה כדאית) שוק ההון 9
O אסטרטגיה להעברת תיק מנוהל להשקעה פאסיבית שוק ההון 2
CoinCollector אג״ח ארוך - אסטרטגיה להשקעה שוק ההון 9
א אסטרטגיה השקעה - לבעלי חיסכון קטן שוק ההון 5
Harvey אסטרטגיה להשקעה בנדל״ן באיזור גוש דן, סקר - מה הסוג נכסים המועדף עליכם? נדל"ן 8
יבגני וולף קופת גמל ותיקה- אסטרטגיה שוק ההון 14
נ אסטרטגיה שוק ההון 7
K גיבוש אסטרטגיה להחזרת משכנתא צרכנות פיננסית 37
D אסטרטגיה בניהול התיק שוק ההון 8
N אסטרטגיה לאחר עליה למכור את ההשקעה במניה שוק ההון 18
sogi אסטרטגיה להעלאת השכר בהייטק התפתחות אישית 146
א השקעה סולידית בשוק ההון: אסטרטגיה פשוטה למתחילים אוף טופיק 21
ה תהייה לגבי אסטרטגיה בקרן השתלמות IRA שוק ההון 3
Gari אסטרטגיה בבחירת קרן מחקה ישראלית שוק ההון 40
Liron2035 אסטרטגיה במעבר מתיק מנוהל בנק לתיק פסיבי שוק ההון 2
דור דורים תזמון/אסטרטגיה למינימום של מלכודות מס שוק ההון 19
יבגני_ל אסטרטגיה - חשבון מסחר ממוסה במקור יחד עם לא ממוסה במקור צרכנות פיננסית 59
nick קצירת רווחים של אסטרטגיה מסוכנת\אקטיבית, כתוצאה מאיזון בתיק קטן שוק ההון 7
oz1987 אסטרטגיה של הוזלת דמי ניהול שוק ההון 45
liranviper איך להגדיר אסטרטגיה לאחר מכירת דירה? שוק ההון 26
S בקשת עזרה בחישוב אסטרטגיה (מכירה לפני ה-ex-Date) שוק ההון 67
C אסטרטגיה לבניית תמהיל משכנתא צרכנות פיננסית 53
S אסטרטגיה למסלול פנסיה שוק ההון 3
M אסטרטגיה למשיכת כספים בפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 71
H אסטרטגיה השקעה לטווח קצר שוק ההון 8
מ אסטרטגיה במקום הקטנת אחוז מניות עם הזמן שוק ההון 26
P אסטרטגיה לתחילת השקעה פאסיבית - dollar cost averaging? שוק ההון 12
ETL אסטרטגיה בזמן רכישת\מכירת ניירות ערך שוק ההון 181
אריאלT אסטרטגיה ברכישת דירה נדל"ן 35
epk "מקבול" עבודה עם קרנות פנסיה למזעור דמי ניהול? צרכנות פיננסית 13
עידו ג הבדלי דמי ניהול בקרן אירית - כדאיות שוק ההון 6
א הלוואה דמי מפתח נדל"ן 1
ס דמי ניהול לבחור צעיר בפנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
L פיטורים ושימור דמי ניהול בקופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
מ קרן סל עם דמי "נאמן" שוק ההון 6
R שמירת דמי ניהול בקרן פנסיה לאחר עזיבת מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
ס דמי ניהול באקסלנס טרייד שוק ההון 3
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
X דמי הניהול בקופת גמל, קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
E האם דמי ניהול שאני משלם הם סבירים ומה לעשות עם כל המסלולים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ס דמי ניהול בעבודה ראשונה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
R דמי ניהול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
U דמי ניהול קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E דמי אבטלה - לאחר תקופה ממושכת בחו"ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R דמי ניהול קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 154
שם משתמש בעייתי "מיטב כספית ניהול נזילות" מעלה את דמי הניהול שוק ההון 26
M ניוד מהפנסיה לקופ"ג - דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א הבנת דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6

נושאים דומים

Back
למעלה