• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אנרכיזם בעד ונגד

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,695
כי אתה תומך אנרכיה :)

@TunaGolem

שאלה קצת פולשנית, איך זה להיות אנרכיסט דתי ? שמחזיק בדת שהיא בעצם אוסף חוקים (דת==דין) ושחלק ניכר ממנה מוכרע בבתי משפט (הלכתיים) עם סמכויות של שלילת זכויות עד הוצאה להורג. לא חייב לענות, ובטח לא בשרשור הזה.

סתם סקרנות שמנקרת

אנרכיה זה רק כינוי לסדר הטבעי שנוצר כשלא מתערבים באלימות חיצונית. זה סדר ואפילו היררכי הרבה פעמים.

נראה ש״הסדר הטבעי״ לא בהכרח דומה ל״סדר״ כפי שאנו משתמשים במילה

איך זה להיות אנרכיסט דתי ? שמחזיק בדת שהיא בעצם אוסף חוקים (דת==דין) ושחלק ניכר ממנה מוכרע בבתי משפט (הלכתיים) עם סמכויות של שלילת זכויות עד הוצאה להורג.
  1. אני מאמין באלוהים, ולא בדת.
  2. אני שומר הלכה מבחירה, ולא מאמין בכפייתה על אחרים.
  3. לבתי הדין הרבניים אין סמכות הלכתית, ולכן הם רלוונטיים לגבי בדיוק כמו בתי המשפט המחוזיים.
  4. כיום, ההלכה מכירה רק בהליך שיפוט אחד, שבו בעלי הדין בוחרים את הדיינים (בוררות).
  5. לאף בית דין אין סמכות הלכתית לשלול זכויות מעבר לזכות הקניין, ובודאי שלא להוציא להורג.

כינוי לסדר הטבעי שנוצר כשלא מתערבים באלימות חיצונית. זה סדר ואפילו היררכי הרבה פעמים.
ליתר דיוק - "כל דאלים גבר" נקבע לפי אלימות בין 2 המתנגשים בלבד (או אם קראו לכמה חברים לעזרה).
ייתכן ויהיו כמה בעלי תפקידים שהסביבה תכיר בהם כבעלי נסיון וכו' - תפקיד "זקן הכפר"/"הבורר"...

1. אני מאמין באלוהים, ולא בדת.
  2. אני שומר הלכה מבחירה, ולא מאמין בכפייתה על אחרים.
  3. לבתי הדין הרבניים אין סמכות הלכתית, ולכן הם רלוונטיים לגבי בדיוק כמו בתי המשפט המחוזיים.
  4. כיום, ההלכה מכירה רק בהליך שיפוט אחד, שבו בעלי הדין בוחרים את הדיינים (בוררות).
  5. לאף בית דין אין סמכות הלכתית לשלול זכויות מעבר לזכות הקניין, ובודאי שלא להוציא להורג.

אני אחדד - כל אישה שזנתה אחר בעלה או גבר שביצע מעשה סדום וניסקלו למוות (על פי חוקי התורה בעבר) בחרו את דיניהם כשהם יודעים שזה יגמר במותם ?
או שפשוא גררו אותם שפטו אותם וסקלו אותם ?

מוויקיפדיה לגבי עונש מוות במקרא
במקרא מוזכרעונש מוותהמוטל על העוברים על כעשרים עבירות שונות. לגבי כמה מהן מוזכרת הוצאה להורג בסקילהבאבנים: העובדעבודה זרה[3]או המסיתאחרים לכך[4], הנואף עםנערה המאורסהוהנערה שנאפה עמו[5], "נוקב שם ה'"[6](על פי פרשנות חז"ל הכוונה למי שמקלל את שם ה'), הנותן מזרעו למולך,בעל אובאוידעוני[7],מחלל שבת[8]ובן סורר ומורה[9]. בעבירות אחרות נאמר בסתם "מות יומת": בפרשת משפטיםמוזכר עונש מוות לרוצח, למכה או למקלל את אביו ואימו, ל"גונב איש ומכרו" ולשוכב עם בהמה, וכן נאמר "מכשפה לא תחיה"[10]. בפרשת שופטיםמפורט עונש מוות לממרה את פי בית הדין הגדול, לרוצח, לנביא שקרולמתנבא בשם עבודה זרה.[11]בפרשת קדושיםמפורטים עונשי מוות עלאיסורי עריות: הנואףעםאשת אישוהאישה שנאפה עמו, השוכב עם אשת אביו או עם אשת בנו והאישה השוכבת, השוכביםמשכב זכר, והשוכב או השוכבת עם בהמה.[12]דין מיוחד נאמר שם לגבי הנושא אישה ובתה שדינם הוצאה להורג בשריפה: "בָּאֵשׁ יִשְׂרְפוּ אֹתוֹ וְאֶתְהֶם", וכך גם נאמר שם בהמשך לגביבת כהןשזנתה: "בָּאֵשׁ תִּשָּׂרֵף".[13]

חז"ל חילקו את העבירות הללו לארבעה סוגים שלהוצאה להורג: "סקילה" שנעשית על ידי הפלת הנידון למוות מבניין גבוה, "שריפה" שנעשית על ידי השלכת עופרת רותחת לתוך פיו, "הרג" – התזת ראשו בחרב, ו"חנק" – הידוק לולאה סביב צווארו.

במקרא מוזכרת גם תליית הגופה, לאחר ביצוע ההוצאה להורג: "וְכִי יִהְיֶה בְאִישׁ חֵטְא מִשְׁפַּט מָוֶת וְהוּמָת וְתָלִיתָ אֹתוֹ עַל עֵץ".[14]הפרשנות ההלכתיתשהתקבלה בעניין היא שעונש התלייה מוטל על העובד עבודה זרה ועל המקלל את שם ה', שלאחר ההוצאה להורג בסקילה תולים את הגופה בפומבי עד לסוף היום. את הגופה התלויה היו מורידים לפני רדת הלילה, כפי שמצווה התורה בהמשך לפסוק הקודם: "לֹא תָלִין נִבְלָתוֹ עַל הָעֵץ, כִּי קָבוֹר תִּקְבְּרֶנּוּ בַּיּוֹם הַהוּא".

לדעתי כדאי לפתוח שרשור חדש "אנרכיזם בעד ונגד" או "אנרכיזם ויהדות -- האם יש סתירה?" ולהעביר לשם את ההודעות הרלוונטיות.

אני אחדד - כל אישה שזנתה אחר בעלה או גבר שביצע מעשה סדום וניסקלו למוות (על פי חוקי התורה בעבר) בחרו את דיניהם כשהם יודעים שזה יגמר במותם ?
או שפשוא גררו אותם שפטו אותם וסקלו אותם ?

הם יודעים שזה יגמר במותם, משום שעונש מוות מתקיים רק אם היו עדים (כשרים-סרט בפני עצמו במקרים אלו), והתראה (אם אני זוכר נכון , ע"י אותם עדים).
לא סתם בי"ד שהרגה אחת לשבעים שנה (או שבע שנים), נקראה קטלנית, המאמץ המשפטי על מנת ללמד זכות על אדם שחייב מיתה כדי לא להרוג אותו, הוא עצום, ומפורט במסכת מכות ובסנהדרין (ואולי בעוד כמה).
כמובן שזה לא פוטר מעונשים אחרים כראות עיניו של בית הדין הגדול שיכול לתקן תקנות בהתאם לתקופה.

הם יודעים שזה יגמר במותם, משום שעונש מוות מתקיים רק אם היו עדים (כשרים-סרט בפני עצמו במקרים אלו), והתראה (אם אני זוכר נכון , ע"י אותם עדים).
לא סתם בי"ד שהרגה אחת לשבעים שנה (או שבע שנים), נקראה קטלנית, המאמץ המשפטי על מנת ללמד זכות על אדם שחייב מיתה כדי לא להרוג אותו, הוא עצום, ומפורט במסכת מכות ובסנהדרין (ואולי בעוד כמה).
כמובן שזה לא פוטר מעונשים אחרים כראות עיניו של בית הדין הגדול שיכול לתקן תקנות בהתאם לתקופה.

http://www.hasolidit.com/kehila/thr...ת-ובעלי-המניות-שילמו-את-הקנס.3741/#post-83459

לא רק הוא. אנרכיה זה רק כינוי לסדר הטבעי שנוצר כשלא מתערבים באלימות חיצונית. זה סדר ואפילו היררכי הרבה פעמים.
הבעיה שאז יש אלימות פנימית לא מפוקחת ובני האדם הם יצורים אלימים שלא מכבדים יצורים אחרים ולא את בני מינם, לדעתי אנרכיה טוטלית תוביל את המין האנושי לשיעבוד מוחלט, לא שזה לא מה שקורה היום אבל לפחות היום ישנם אפשרויות יציאה שונות.

עם מה אתה משווה? חוקים אלו אינם תקפים היום בהלכה.
וכשהם היו תקפים ? אז הנואפת בחרה להיסקל ?
אין עקרון דל בחירת שופט בהלכה, יש סתגלנות למצב שבו בגולה ובמדינה קיים שלטון הגויים וצריך להסתגל שההלכה אינה יכולה לכפות את עצמה , כרגע.

זה לא אנרכיזם הלכתי זה פרגמטיזם הילכתי.

וכשהם היו
בחרתי בהלכה כפי שהיא היום. אתה שואל אותי האם האידאולוגיה המודרנית שלי, במציאות מודרנית, עולה בקנה אחד עם חוקים מתקופה אחרת ומציאות אחרת. אתה מבצע אקסטרפולציה לעתיד, ומנבא שאולי אם הגלותיות תעלם, ההלכה תפסיק להיות פרגמטית ויתכן שהוצאות להורג תשובנה. אינני יודע אם אתה צודק, וזה לא מטריד אותי משום שזה לא המצב כיום.

הערה הסטורית שלא קשורה אלי: היהדות הפרושית התנגדה להוצאות להורג, גם בתקופה שקדמה לכיבוש הרומי.

בחרתי בהלכה כפי שהיא היום. אתה שואל אותי האם האידאולוגיה המודרנית שלי, במציאות מודרנית, עולה בקנה אחד עם חוקים מתקופה אחרת ומציאות אחרת. אתה מבצע אקסטרפולציה לעתיד, ומנבא שאולי אם הגלותיות תעלם, ההלכה תפסיק להיות פרגמטית ויתכן שהוצאות להורג תשובנה. אינני יודע אם אתה צודק, וזה לא מטריד אותי משום שזה לא המצב כיום.

הערה הסטורית שלא קשורה אלי: היהדות הפרושית התנגדה להוצאות להורג, גם בתקופה שקדמה לכיבוש הרומי.
רק של תגלה שהאלוהים שלך צדוקי , איסי או נצרתי

לא רק הוא. אנרכיה זה רק כינוי לסדר הטבעי שנוצר כשלא מתערבים באלימות חיצונית. זה סדר ואפילו היררכי הרבה פעמים.

זה בדיוק המצב העולמי היום, מתוך האנרכיה נוצר סדר עולמי היררכי

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
רוטב פיצה שכונת הפארק בבאר שבע-בעד או נגד. נדל"ן 3
Y אזרח אמריקאי לפתוח חשבון השקעות בארץ או בארה״ב, בעד נגד. שוק ההון 4
A דירה בהנחה - המחזיקים בעד שליש דירה (כולל) מוגדרים מחוסרי דיור? נדל"ן 9
S מסחר בוואן זירו או ב-IBI - בעד ונגד שוק ההון 8
ה טיעון בעד קנייה של S&P 500 *וגם* Nasdaq 100 שוק ההון 21
ס בעד ונגד מגן מס כנגד מכירת rsu שוק ההון 7
H AirBNB Arbitrage בעד או נגד נדל"ן 18
S חשבון משותף - בעד ונגד צרכנות פיננסית 3
I פדיון ביטוח חיים להשקעה עצמאית - בעד או נגד פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
C השקעת נדל"ן בבאר שבע - בעד או נגד נדל"ן 46
מ השקעה בקרית-אתא. בעד/נגד/למה? נדל"ן 30
T Five Factor Investing בעד/נגד? שוק ההון 36
S בעד ונגד משיכת כספי פיצויים פטורים מקרן פנסיה מחקה S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ITS ביטוח בריאות פרטי - בעד ונגד מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
M טיול ארוך בחו"ל - בעד ונגד מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 53
ס נדלן בגרמניה בעד או נגד לעומת מקומות אחרים בעולם נדל"ן 24
ע השקעה באג"ח צמוד מדד, בעד ונגד? שוק ההון 32
L פרו גמל מנהלים-בעד או נגד? שוק ההון 7
קורא הדוק REET / VNQ + VNQI / RWO - שיקולים בעד ונגד שוק ההון 42
חתול לילה מי בעד ביטול המסים אוף טופיק 260
Y שקיפות בשכר - בעד או נגד? אוף טופיק 43
doc29 מחיר למשתכן- בעד ונגד נדל"ן 85
Danielovich ברקזיט - בעד או נגד? אוף טופיק 39
ד האוצר מסתיר: הפנסיה לפורשי השנים הקרובות תקוצץ בעד 35% צרכנות פיננסית 120
אלברט מעבר קרן פנסיה - בעד או נגד?! צרכנות פיננסית 3
G אני מוכן ללמד אותך תכנות בעד הידע שלך בהשקעות (החלפת ידע הדדי) התפתחות אישית 1

נושאים דומים

Back
למעלה