אמצע הדרך

הנושא בפורום 'יומני מסע אישיים' פורסם ע"י Prometheus, ‏12/5/19.

תגיות:
  1. Prometheus

Prometheus משתמש סולידי

דרכי:

בן 30, רווק ללא ילדים. מושפע עמוקות מהסולידית עוד מ- 2014, כמו גם ממינימליזם, תרבות א-צרכנית, פשטות, אקולוגיה וכו׳.
    הכנסה נטו: 17K בחודש.
    קצת אופטימיות: תחילת עבודה וחסכון (מאפס ש״ח) בסוף 2013. מעבר הדרגתי מ40% חסכון מהנטו ב-2014 ל-95% חסכון מהנטו היום.
    נכסים כיום אחרי 6 שנים (שנה וחצי מתוכם לא עבדתי בכלל):

פנסיה: 200K בקרן ברירת מחדל של אלטשולר, מסלול מנייתי
    קה״ש - 85K ב- IRA במיטב דש, מושקע בקרנות מחקות סנופי ו stoxx 600
    תיק השקעות: 450K מנוהל אישית במיטב דש, מתוכו:
    50% קרנות מחקות (סנופי, ראסל, אירופה, שווקים מתעוררים, נייקי)
    20% מניות בודדות בוול סטריט (שאריות להשקעות עבר ארורות של יועצת ההשקעות מהבנק לפני שעברתי לניהול אישי, מת להפטר מהן כבר אבל מחכה לפחות לא למכור בהפסד - בעיה פסיכולוגית שלי)
    10% - אג״ח טווח קצר וארוך
    10% - סחורות, מט״ח, אג״ח זבל (טעות קשה)
    10% - מניות ישראליות בודדות (עוד טעות היסטורית שצריך להפטר ממנה)
    בנוסף עובד על הכנסה פאסיבית קטנה מהצד.

התכנון: לפרוש ברגע שהתיק יצבור 1.3M ש״ח - ואז לעבוד לפעמים בתחומים שהנפש מתחברת אליהם יותר, בעיקר כדי לכסות הוצאות חודשיות כדי לסיים even בסוף החודש, כנראה לגור במזרח אבל מי יודע עד אז.

זה אמור לקרות עוד 5 שנים בערך (בהתחשב בעובדה שאצטרך לחזור לשלם שכ״ד מתישהו שוב, עם תשואת נכסים מינימלית של 4% אחרי מסים).

מה שאומר שאני באמצע הדרך.
    חושב איך לחלק את תיק ההשקעות החדש, בהנתן העובדה שכל חודש יש סכום נכבד שנכנס לתיק.
    חושש מלקנות דירה כדי לא לשים את הביצים בסל הנדלן (מישהו חושב אחרת? אשמח לדעות)

הסבלנות תשתלם? נראה שכן.

האסקי, שלי, Fitch ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  2. Redroze

Redroze משתמש ותיק

מה התשואה הממוצעת של התיק שלך בשנים האחרונות?

3. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש בכיר

כל הכבוד!
    סה״כ נשמע מצויין.

אני אישית הייתי מצמצם משמעותית את החלק המנייתי לקרן אחת או שתיים.
    עוד נקודה למחשבה - אם חשוב לך לפרוש בשנים הקרובות אז שווה לך לחשוב על להקטין את האחוז המנייתי. אם אתה יותר גמיש עם זמן הפרישה אז פחות קריטי.

Prometheus, Shaz ו-monkey22 אוהבים את זה.
  4. monkey22

monkey22 משתמש ותיק

נשמע שאתה ממש בדרך הנכונה! סחטיין.
    כמו שכתבו מעליי, דין תיק צובר אינו כדין תיק למשיכה. נכתבו על זה הררי מילים בבלוג ובפורום, בגדול כדאי לשקול לקראת הפרישה למתן את החלק המנייתי (אצלך 80%.. ועוד על מניות ספציפיות בחלקו) . מניח שאתה בהיי טק, ולכן קח בחשבון שמגיל מסוים עם "חור" בקוח, יהיה קשה לחזור במידה ותרצה, לכן אולי כדאי לקחת מרווח בטחון ולא להתעקש על 1.3 מיליון (אלא אם ממש סובל ואז באמת לך עם הלב).
    לגבי דירה, זה המון התעסקות ברכישה, ואם לא עובד עם חברת ניהול זה לא מעט התעסקות עד כאבי ראש באחזקה. אם בא לך ללכת לאיבוד בהודו אז אולי לא בשבילך. אולי בהמשך כשתשתקע.
    בהצלחה!
    לא מייעץ ולא ממליץ

Prometheus אוהב/ת את זה.
  5. wa11a

wa11a משתמש ותיק

אני רק לא מבין איך אדם בן 30 מוציא כ"כ מעט...

שלי אוהב/ת את זה.
  6. Shaz

Shaz משתמש ותיק

זה אפשרי כשלא צריך לשלם על דיור,מים,חשמל וכו.. ,רכב,אפילו על חלק מהמזון, ללא מותרות שעולות כסף.. אפשרי בהחלט

Nina T ו-Prometheus אוהבים את זה.
  7. Prometheus

Prometheus משתמש סולידי

6% שנתי.
    אבל זה לא מאד מדויק ביחס לשוק, כי ניצלתי במידה מסוימת את הנפילת של סוף דצמבר.
    לפי חישובי העבר התיק אמור להשיג תשואה של 4.66 (לפני מס)
    סקפטי אם זה יקרה, אבל ניחא

8. Prometheus

Prometheus משתמש סולידי

זה משהו שאני חושב עליו גם. נקודה טובה. הבעיה היא שאני באמת לא יודע מתי אחליט לפרוש.
    התכנון הנוכחי הוא לפרוש מההייטק, ולהמשיך לעבוד אח״כ במתכונת מצומצמת בתחום אחר שבו אהיה even בסוף חודש, או ברווח קטן, ואז לא אצטרך למשוך מהתיק בכלל לעוד 10 שנים.
    בסנריו כזה - אשאיר את התיק מנייתי עד אז.

תודה

cypriano de rore אוהב/ת את זה.
  9. Prometheus

Prometheus משתמש סולידי

שאלה טובה שלא הסברתי אותה באמת. @Shaz צודק בתגובה שלו - לעתים הייתי נווד, אוהל וכו. לאחרונה חזרתי לגור עם ההורים, אני רוכב באופניים לעבודה, ושאר ההוצאות מצטמצמות לסכומים מינימליים. בנוסף אני עובד בעבודה שנייה (ושלישית לפעמים) כעצמאי (בנוסף לשכיר nine to five ) כך שההכנסות גבוהות אפילו יותר ומאפשרות את זה.
    מבין שלא כולם מוכנים להתפשר על זה, כמו הביקורת שמטיחים בסולידית לפעמים. יש שיאמרו שזאת פריוולגיה. חייב להודות שדרושות כוחות נפש ובחירה לא פשוטה לעשות מהלך כזה של חזרה אחרי הרבה שנים עצמאיות במגורים לבד.

בסופו של דבר הכל זמני, יתכן ועוד שנה שנתיים החסכון יצטמצם כי אורח החיים הזה כבר לא יסתדר לי.

שלי ו-Nina T אוהבים את זה.
  10. Prometheus

Prometheus משתמש סולידי

זאת נקודה נכונה. יש מצב שכדאי לקחת מרווח בטחון של עוד מאות אלפי שקלים, הבעיה שזה בא על חשבון שנות חיים שלא יחזרו. לתכנת אני מניח שתמיד יהיה אפשר גם מרחוק, אפילו אם בקטנה ובמשכורת נמוכה.
    מסכים אתך לגבי דירה, במיוחד כשהמזרח קורץ (ופורטוגל עוד יותר). מניח שזה לא זמן רעיון טוב להתעסק בזה כשאני לא מדמיין את העתיד שלי בארץ בכלל. ועדיין - מפתה לחשוב שאני יכול לעמוד בהחזרים גבוהים מאד של משתנתא אם אמשיך לחיות כך.
    בכל אופן נוטה לסמוך יותר על פיזור רחב ואם כבר אז השקעה בקרנות רייט או בנדלן תל אביב.

תודה על התגובה!

monkey22 אוהב/ת את זה.
  11. Redroze

Redroze משתמש ותיק

האם אתה חושב שדירה תתן לך תשואה עדיפה על המספרים שרשמת?

12. Fitch

Fitch משתמש בכיר

כך אתה מתכוון לפרוש?
    בלי הוצאות?
    עם 3500 שח בחודש?

ErezD אוהב/ת את זה.
  13. KFC Uerdingen 05

KFC Uerdingen 05 משתמש סולידי

התיק שלך מזכיר לי את סבתא שלי (איפה הפרס על משפט הפתיחה המוניומנטלי בתולדות הפורום?) - כל יום חמישי עם הגיע הערב היא היתה חופרת במקרר, מוציאה את השאריות מכל השבוע שחבל לזרוק ומכינה מכולם ביחד את מה שכונה אצל הנכדים "פשטידת חבלים". אתה יכול לדמיין שבילוי יום חמישי בערב אצל סבתא לא היה פופולארי ביותר בקרב הנכדים.

ועכשיו לנמשל - יש לך בתיק לפי חישוב גס שלי משהו כמו 30% "חבלים", שאתה לא רוצה\מצטער\לא צריך, אבל הם בכל זאת שם עד שיקרה משהו שאתה בעצמך לא יודע מהו. זה המון. מותר (וצריך) להתנסות ולטעות, אבל צריך לדעת מתי לבלוע את ההפסד ולהשאיר את הטעויות מאחור.

גם אם נוריד את ה"חבלים" לא כ"כ ברור לי מה המבנה הבסיסי של התיק, ולמה. מה שיעור הנכסים בסיכון גבוה? מה שיעור הנכסים בסיכון נמוך? מה מטרתם? מה אמורים לתת אחוזים בודדים של סחורות או מט"ח? אם נניח שהאג"ח הארוך אמור לתת קורלציה הפוכה למניות והקצר מיתון תנודתיות, האם באחוזים הבודדים שבהם הם נמצאים הם מסוגלים באמת למלא את הפונקציה שלהם, תהיה מה שתהיה?

גם בתחום הקרנות העוקבות אני מזהה מעקב אחר (לפחות) חמישה מדדים.למה? מה החלוקה הפנימית בין המדדים? האם אתה מתכוון לבצע איזון פנימי בינהם? האם זה הגיוני מבחינת מאמץ ועלויות בתיק של כ-300K? ואם לא - מה אמורים לתת החמישה ששלושה או שניים לא יכולים לתת?

בקיצור - אתה עכשיו בשלב של צבירה מטורפת ולכן יכול לחיות עם כל הבלאגאן הזה. ביום שהחסכון יפסק (ואתה בעצמך רואה יום כזה בעתיד הדי קרוב) התיק יהיה צריך להיות הרבה יותר מהודק מחשבתית בשביל למלא את מה שאתה רוצה.

האסקי, esng.33, monkey22 ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  14. Nina T

Nina T משתמש ותיק

אם תשים לב, הדיון כאן שהחל מההסבר שלי למה כדאי להשקיע בTVIX ביום שני- עם כל ההסברים על הממוצעים היומיים והחודשיים, אכן היה נכון- עלה 25%

15. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

זה הממוצע של התיק שלך בשנים האחרונות?

16. לא חשוב שמות

לא חשוב שמות משתמש ותיק

מדוע?

17. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש בכיר

מפני שאפשר לכסות פחות או יותר את כל הדברים האלו באמצעות קרן אחת ואני לא רואה יתרון בלחלק את האפיקים המניתיים יותר מדי.

18. Prometheus

Prometheus משתמש סולידי

אני לא יודע. היתרון בדירה ובמשכנתא שאני מסוגל להחזיר מהר יחסית, היא שאני מקבל תשואה על כסף ש״אין לי״.
    קשה להעריך איך יתנהג שוק הדיור בעשור הקרוב, ואין לי כוונה לנסות לחזות אותו או את שוק המניות. אבל בהנתן וכנראה לא אגור בארץ, להתקע עם דירה כאן זה אולי לא רעיון טוב כל כך

19. Prometheus

Prometheus משתמש סולידי

3500 זה די והותר, ופלוס עבודות קטנות שאעשה כשאפרוש מהייטק - אני מעריך ש-4000 יספיקו לי בכיף (בטח עוד אחסוך מהם כל חודש)
    הסולידית אגב מסתפקת בהרבה פחות מזה

20. Prometheus

Prometheus משתמש סולידי

אנחנו קראנו לזה ״פשטידת שאריות״, אבל אותו קונספט. לגמרי ניצחת בפרס משפט הפתיחה הקולוסיאלי ביותר
    אתה כנראה צודק. אבל אני לא יודע אם זה הזמן לבלוע. למשל - מנייה בוול סטריט שצללה ב-45%, מהווה מין שכר לימוד תמידי שמזכיר לי את מאורעות העבר. ואולי היא עוד תעלה.
    מסכים שצריך להפטר מרוב החבלים האלה.
    המבנה של התיק מבוסס על תיק ״הלכתי לדוג״ של אלכסנדר גרין שפורסם פעם בתיקים לדוגמא של הסולידית
    הנכסים בסיכון גבוה הם המדדים המנייתים עוקבי סנופי, ראסל, שווקים מתעוררים, נייקי, נדלן ואירופה. הם אמורים ליצור פיזור רחב בשווקי העולם, כוללים חברות בשווי קטן, בינוני וגדול, קצת נדלן, אסיה, וכו׳. ככל שהשנים יעברו - הנתח המנייתי ילך ויקטן, ואגדיל את הנתח האגחי (מזדקנים, זה טבעי).
    אתה צודק לגבי איזונים, זה משהו שאעשה כל שנתיים, ובכל אופן כל עוד התיק צובר וגדל - ההשקעה היא פחות קריטית מהצבירה (עד שאפרוש בערך באופן מתון)
    תודה על ההתייחסות, ובתאבון עם הפשטידה

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
צומת דרכים מפתיעה באמצע המסע יומני מסע אישיים ‏20/5/19
באמצע החיים יומני מסע אישיים ‏28/9/18
שינוי מקום מגורים כאמצעי להגדלת חסכון - באיזה מחיר? יומני מסע אישיים ‏25/2/18
מתחיל את הדרך מגיל 16 יומני מסע אישיים ‏7/6/19
מתחיל את הדרך שלי בגיל 19 יומני מסע אישיים ‏6/5/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.