אל תשליכני לעת זיקנה

המהנדל

משתמש ותיק
דירוג
846
חבר'ה, אנחנו קצת סוטים מנושא הדיון. נושא סכסוך הירושה, אם ויהיה אינו המהות.

לצערי החופשה הארוכה (5 ימים אינטנסיבים) הדגישה והעצימה את הצדדים השליליים ביחסים במשפחה, וזה בהחלט העכיר במעט את אווירת החג.
בין אם היחסים בין אמי לדודתי, בין אם היחס של אמי ודודתי לסבא וסבתא (מתייחסות אליהם כמו לילדים בגן, מה שהערתי עליו מספר פעמים לאמא שלי והיא שיתפה שזה בגלל שהיא מפחדת מההזדקנות המואצת שלהם ורוצה לשלומם) וגם לא היחסים הסימביוטים של סבא וסבתא עם הדודה.
יותר מזה, התרחיש שאמי רואה כסביר ביותר הוא שהיא למעשה "תגדל" את דודה שלי והבן שלה בלכתם של סבא וסבתא.

לצערי, ההתנהלות של אמי ודודתי אליהם מאוד מקטינה מההישגים והעצמאות היחסית שלהם בשנות ה80 לחייהם וכואב לי לראות את היחס שהם מקבלים מהן.

רוב הסיכויים שהיחסים שלהם איתה מאד סימביוטים ויתכן שהיחס כלפיה הוא כילדה קטנה.
צודקת כהרגלך ;)
מקווה שאיכשהוא הכל יסתדר בלי שתצטרך להיפרד מהדודה לשלום חלילה..
ובינתיים תהנה מהזמן שנשאר עם סבא וסבתא כפי שהם היום, הזדמנות להחזיר להם על מה שנתנו כל השנים גם אם לא תראה שקל... :)
אמן!
ההורים שלי גרים כבר 23 שנה במרחק 15 דקות הליכה מהם. רוב הילדות היינו הולכים אליהם אחרי בית הספר יום ביומו, עד שההורים היו אוספים אותנו בערב, כך שהם למעשה גידלו אותנו חלקית. עם ההתבגרות שלנו התדירות ירדה אבל אני עדיין רואה אותם בממוצע כמעט פעם בשבוע (ובטח שמתקשר).

אני לא בונה על אף ירושה, והדרך שעברתי עד כה והמסע שלי לעצמאות כלכלית לא מכניס בחשבון אי אלו מתנות ו/או ירושות, ואנחנו עדיין צופים שנגיע לעצמאות כלכלית תוך כ5 שנים.
כן קשה לי לצפות מהצד בסכסוך ירושה שאולי עתיד להגיע ולפרק את הקשר עם הדודה.

אני כן רוצה לנצל את העובדה שכולנו מחוסנים, שהוירוס הפך למטרד נדיר בארצנו ולבקר אותם יותר, גם במהלך השבוע, כדי לנצל את הזמן שהם עדיין פה.

המהנדל

משתמש ותיק
דירוג
846
אז ביום שישי בבוקר אשתי נסעה לבקר את משפחתה מבעד להרי החושך ואני ניצלתי את ההזדמנות לעשות ביקורי משפחה.

בבוקר נסעתי לסבתי מצד אבי. סבי נפטר עקב בעיות בלב (אירוע ראשון בגיל 40) לפני 15 שנה ומאז היא גרה לבד בדירה בבעלותם.
למרות האופי הפולני, היא עוד תקבור את כולנו. תרומה גדולה לחיוניות שלה בגיל 81 הוא העובדה שהיא עדיין לוקחת חלק פעיל בניהול העסק המשפחתי (שרשום על שמה ב40 השנים האחרונות) ונותן לה מעין שגרה.
אמנם אני מתקשר אליה כל כמה ימים, אבל היה הרבה יותר כיף לבלות איתה מספר שעות לבד ביחד. דיברנו על הא ודא, היא סיפרה על איך היא קנתה את חירותה כשהיא רצתה "לזרוק" את הילדים מהבית; בכך ששילמה להם את השכירות (נושא כאוב במשפחה של אמי עקב שני מקרים...) ובליבי צחקקתי היות וגם אנחנו במובן מסוים קונים את חירותינו.
אכלנו ביחד ארוחת צהריים ועזרתי לה לסדר את הספריה וחזרתי הביתה.

לקראת ערב, הלכתי לבקר את סבי וסבתי מצד אמי. אני מניח שאת מספר הפעמים שביקרתי אותם בלי המשפחה ה"מורחבת" בשנה האחרונה ניתן לספור על יד אחת.
האווירה הייתה הרבה יותר רגועה מבמפגשים רגילים. דווקא בהיעדרו, אני שם לב למתח העז השורר בין אמי ודודתי בכל הנוגע לטיפול בהם ולעובדה שהוא פוגע מאוד בתפקוד שלהם.
הם התעניינו מה אני עושה בעבודה, שאלו איפה נגור עוד שנה וכמובן שסבתא רוצה (עוד) נין;)

עזרתי לסבא שלי עם המחשב (לגילו, הוא אשף מחשבים ואקסל) ועל הדרך הוא התלונן (ובצדק אני חייב לומר) שממשק המשתמש של הבנק השתנה והרבה יותר קשה לו לקבל מידע על ניירות ערך. אספתי לו את כל הקישורים הנחוצים בתיקיה בשולחן העבודה ואספתי לו סמלים רלוונטים והדבקתי אותם. הוא כמובן היה מבסוט.

אני שוקל לחשוף אותו (במידה מסוימת) לרעיונות העומדים מאחורי הבלוג, אם לא לבלוג עצמו, ולשתף אותו בתכנית ארוכת הטווח שלנו. מה דעתכם?

זה היה יום חוויתי. מאוד נהנתי מהמפגש הלא שגרתי עם סבתא, סבתא וסבא ואני מקווה שאתמיד בהם:)

איש(3718)

משתמש בכיר
דירוג
4,094
פי 10 על הכסף, אחרי מס,תוך 20 שנה אומר שסבא שלך תותח על. אפילו תעודות עוקבות נאסדק בתקופה הזו לא עשו פי 10 (וזה הכי טוב שיש בצד הפסיבי).

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
14,017
היא סיפרה על איך היא קנתה את חירותה כשהיא רצתה "לזרוק" את הילדים מהבית; בכך ששילמה להם את השכירות
מעניין איך כל אחד מספר סיפור אחר :)
אני דחקתי בילדים לצאת מהבית כדי לפתח עצמאות אבל הלב שלי רצה אותם איתי עדיין, והאמת שאני עדיין רוצה אותם קרוב קרוב אלי.
אני שוקל לחשוף אותו (במידה מסוימת) לרעיונות העומדים מאחורי הבלוג, אם לא לבלוג עצמו, ולשתף אותו בתכנית ארוכת הטווח שלנו. מה דעתכם?
איזה כיף של סבא יש לך.
כשאבא שלי סיים את פרק תיק ההשקעות שלו, הוא היה בן 85. השנה היתה 2008, שניה לפני המשבר בארה"ב ואני ביקשתי ממנו להנזיל הכל לעו"ש עד יעבור זעם.
בשנים האלו עדיין לא היתה מערכת מפותחת לכלל הציבור של השקעות בבורסה, בטח לא של מדדים ובורסות זרות, והוא השקיע בכמה קרנות נאמנות ישראליות לפי נושאים. את המידע על מצב הקרן שאבנו מהעמוד האחרון של מדור הכלכלה בעיתון שהיה בעצם טבלה צפופה של מניות ואג"ח והשינוי היומי שלהם. היה מאד לא פשוט לקבל החלטות מושכלות אז.
תחשוף אותו לסולידית, זה יפתח לכם ערוץ תקשורת אישי ביניכם, וגם תתייעץ איתו על התכנית שלכם. ככה הוא ירגיש מוערך מחדש, במיוחד שאמרת
היחס של אמי ודודתי לסבא וסבתא (מתייחסות אליהם כמו לילדים בגן,

המהנדל

משתמש ותיק
דירוג
846
פי 10 על הכסף, אחרי מס,תוך 20 שנה אומר שסבא שלך תותח על. אפילו תעודות עוקבות נאסדק בתקופה הזו לא עשו פי 10 (וזה הכי טוב שיש בצד הפסיבי).
+ העובדה שהרב מושקע באג"ח קונצרני לאורך התקופה.
++ שהם מבצעים משיכות לכיסוי רוב הוצאותיהם.

עכשיו כשאנחנו (הנכדים) כבר גדולים, בחירת ניירות ערך להשקעה הפך לאחד העיסוקים המרכזיים שלו (יתכן והוא היה גם לפני, פשוט רק בשנים האחרונות שמתי לב). הוא אוהב את זה, ממש טוב בזה וזה ממריץ לו את החשיבה, אז למה לא?
בעצתו, גם אני השקעתי בצורה הזו תקופה אבל בשלב זה זה מצריך יותר מדי התעסקות ותשומת לב בשביל שאהיה שלם עם האסטרטגיה הזו. לזה כמובן תוסיפו את הציפיות לאינפלציה (הוא צוחק עלי כשאני אומר את המילה הזו) וסביבת הריבית האפסית.
הוא כן אומר לפעמים שבדיעבד כנראה היה עדיף לו להשקיע במניות.

מעניין איך כל אחד מספר סיפור אחר :)
אני דחקתי בילדים לצאת מהבית כדי לפתח עצמאות אבל הלב שלי רצה אותם איתי עדיין, והאמת שאני עדיין רוצה אותם קרוב קרוב אלי.
מאז היא נפגשת יום יום עם אבא שלי (שמנהל בפועל את העסק), אבל עם הדודות שלי פחות.
איזה כיף של סבא יש לך.
כשאבא שלי סיים את פרק תיק ההשקעות שלו, הוא היה בן 85. השנה היתה 2008, שניה לפני המשבר בארה"ב ואני ביקשתי ממנו להנזיל הכל לעו"ש עד יעבור זעם.
בשנים האלו עדיין לא היתה מערכת מפותחת לכלל הציבור של השקעות בבורסה, בטח לא של מדדים ובורסות זרות, והוא השקיע בכמה קרנות נאמנות ישראליות לפי נושאים. את המידע על מצב הקרן שאבנו מהעמוד האחרון של מדור הכלכלה בעיתון שהיה בעצם טבלה צפופה של מניות ואג"ח והשינוי היומי שלהם. היה מאד לא פשוט לקבל החלטות מושכלות אז.
חמי היה במילואים כשמניות הבנקים קרסו וכמעט הרביץ למג"ד כדי שיתן לו לרוץ לבנק.
זה גם הנחיל בו את התפיסה ששוק ההון = קזינו ואת הדעה שאנחנו צריכים להקריב את עתידנו כדי להיות רשומים בפנקס העת'מאני כבעלים של כמה בלטות בארץ הקודש.
תחשוף אותו לסולידית, זה יפתח לכם ערוץ תקשורת אישי ביניכם, וגם תתייעץ איתו על התכנית שלכם. ככה הוא ירגיש מוערך מחדש, במיוחד שאמרת
אני מתלבט איך ובאיזו רמה.
לדעתי הוא אמנם בשל במידה מסוימת לרעיון של עצמאות כלכלית בגיל כל כך צעיר, בעיקר כשהוא חשף אותנו הנכדים לשוק ההון, אבל הרעיון של הורדת הילוך ו/או פרישה מוקדמת כנראה יהיו זרים לו.
הוא בודאי יקבל את זה ויבין את הרציונאל יותר טוב משאר המשפחה.

לדעתי לשתף אותו בשיעור החסכון וההשקעה שלנו יהיה צעד ראשון מוצלח, ומשם להתקדם.

Roi

משתמש בכיר
דירוג
3,844
זה היה יום חוויתי. מאוד נהנתי מהמפגש הלא שגרתי עם סבתא, סבתא וסבא ואני מקווה שאתמיד בהם:)
אתה בחור מקסים, כל הכבוד לך שאתה נמצא שם ועוזר ומקשיב, זה ממש לא מובן מאליו.

תמשיך ככה, בהצלחה.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
14,017
אני מתלבט איך ובאיזו רמה.
רק את החלק שקשור להשקעות כמובן :)
האם הוא מכיר קרנות עוקבות/מחקות של מדדי מניות? את מדד סנופי, או מדד עולמי כלשהו? מה הוא חושב על זה?
תבחר פוסטים מעניינים של הסולידית לקריאה (לא כאלה שנכנסים לרזולוציות דקדקניות אלא דווקא הפילוסופים יותר) ותן לו לקרוא ולהביע את דעתו.

• אהבתי
Reactions: A42

המהנדל

משתמש ותיק
דירוג
846
רק את החלק שקשור להשקעות כמובן :)
דווקא הייתי רוצה להתחיל משיעור החיסכון הגבוה והפניית הכספים למען השקעה בעתיד, תוך כדי התעלמות מוחלטת מעניין ה"פרישה" המוקדמת (רק חסר לי שמישהו במשפחה יגלה).
האם הוא מכיר קרנות עוקבות/מחקות של מדדי מניות? את מדד סנופי, או מדד עולמי כלשהו? מה הוא חושב על זה?
שאלה מצוינת, מעולם לא שאלתי. עד כמה שאני יודע הוא לא אוהב השקעות נדל"ן (התעסקות + אי נזילות) ולא אוהב השקעות בחו"ל (בגלל שערי החליפין).
היות והוא כן משתמש בדירוג אג"ח ומבדיל בין חברות הדירוג, אני מניח שהוא לפחות שמע על חברת s&p אבל לא התעמק בסנופי. שווה לשאול:)
על מדד הנאסד"ק 100 נניח הוא לא שמע.
תבחר פוסטים מעניינים של הסולידית לקריאה (לא כאלה שנכנסים לרזולוציות דקדקניות אלא דווקא הפילוסופים יותר) ותן לו לקרוא ולהביע את דעתו.
זה רעיון טוב, ויש פה באמת התלבטות כמה עמוק להכניס אותו למים. כשנושאים פיננסים עולים בשיחה עם חבר'ה צעירים, אני תמיד שולח להם את הפוסטים 1 ו2, אבל אלה פוסטים למתחילים מאפס לדעתי.
יש לך רעיון לפוסט שיתאים לאדם שכבר עשורים בשוק ההון?

נערך לאחרונה ב:

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
14,017
יש לך רעיון לפוסט שיתאים לאדם שכבר עשורים בשוק ההון?
לא כדי ללמד אותו, אלא כדי שיבין מה החזון שלך ואיך תממש אותו אולי הפוסט הזה https://www.hasolidit.com/על-פרישה-מוקדמת-פרישה-חלקית
והפוסט הבא, כדי להראות לו כמה טוב שהוא נותן/נתן לך חינוך פיננסי https://www.hasolidit.com/15-עצות-סולידיות-לבני-20
אולי זה ירכך אותו ואז ישמח להקשיב לרעיונות נוספים... רק תזכור לא להיות מופתע אם הוא דווקא לא יגלה התעניינות גדולה כי קשישים לפעמים מאבדים עניין :)
והאמת שקשה לנבור בכל הפוסטים ולמצוא את הפנינים היותר מזוקקות :(

דרורה

משתמש ותיק
דירוג
684
מגניב

הדור המבוגר אצלנו פחות התחבר לפרישה מוקדמת או עבודה מופחתת ויותר התחבר ל "בוקר בא לעבודה" עד 120 בערך.. אבל יכול להיות מעניין לדבר איתו על זה

המהנדל

משתמש ותיק
דירוג
846
לא כדי ללמד אותו, אלא כדי שיבין מה החזון שלך ואיך תממש אותו אולי הפוסט הזה https://www.hasolidit.com/על-פרישה-מוקדמת-פרישה-חלקית
והפוסט הבא, כדי להראות לו כמה טוב שהוא נותן/נתן לך חינוך פיננסי https://www.hasolidit.com/15-עצות-סולידיות-לבני-20
אולי זה ירכך אותו ואז ישמח להקשיב לרעיונות נוספים... רק תזכור לא להיות מופתע אם הוא דווקא לא יגלה התעניינות גדולה כי קשישים לפעמים מאבדים עניין :)
והאמת שקשה לנבור בכל הפוסטים ולמצוא את הפנינים היותר מזוקקות :(
אנסה :)
מגניב

הדור המבוגר אצלנו פחות התחבר לפרישה מוקדמת או עבודה מופחתת ויותר התחבר ל "בוקר בא לעבודה" עד 120 בערך.. אבל יכול להיות מעניין לדבר איתו על זה
שכחתי לספר. הרינגטון שלו זה "קום בחור עצל" של ירדנה ארזי.

A42

משתמש בכיר
דירוג
1,557
הפוסט הבא, כדי להראות לו כמה טוב שהוא נותן/נתן לך חינוך פיננסי https://www.hasolidit.com/15-עצות-סולידיות-לבני-20
+1

אני בכלל הייתי, מדפיס לו כל פעם פוסט אחד על נייר שיקרא

מהניסיון שלי לצערי לא הספקתי באמת לשבת עם אבא שלי על השקעות לפני שהוא נפטר
הוא אומנם לא היה איש של מניות אלה נדלן
אבל בכל מה שקשור לאחוז חיסכון הוא עד היום משמש לי כדוגמא ואידיאל (כנל גם סבא וסבתא)

דווקא פרישה מוקדמת כמה שהוא חלם על זה ועבד בשביל זה הוא לצערי לא הצליח להגיע לזה בפועל
למרות שכלכלית הוא היה שם הרבה לפני
פשוט קצת חוסר ידע ובעיקר חוסר בהגדרות
לדעתי אם הייתי יכול לעשות איתו לפני 10 שנים שיחה על כלל ה300
השנים האחרונות שלו היו הרבה יותר מאושרות ומעושרות

בהמשך לזה לדעתי בכלל לחשוף את סבא שלך לכלל ה300 זה דבר שיכול מאוד לעניין אותו...

המהנדל

משתמש ותיק
דירוג
846
אתה בחור מקסים, כל הכבוד לך שאתה נמצא שם ועוזר ומקשיב, זה ממש לא מובן מאליו.

תמשיך ככה, בהצלחה.
תודה רבה, אני מאוד מעריך את זה D:
+1

אני בכלל הייתי, מדפיס לו כל פעם פוסט אחד על נייר שיקרא

מהניסיון שלי לצערי לא הספקתי באמת לשבת עם אבא שלי על השקעות לפני שהוא נפטר
הוא אומנם לא היה איש של מניות אלה נדלן
אבל בכל מה שקשור לאחוז חיסכון הוא עד היום משמש לי כדוגמא ואידיאל (כנל גם סבא וסבתא)

דווקא פרישה מוקדמת כמה שהוא חלם על זה ועבד בשביל זה הוא לצערי לא הצליח להגיע לזה בפועל
למרות שכלכלית הוא היה שם הרבה לפני
פשוט קצת חוסר ידע ובעיקר חוסר בהגדרות
לדעתי אם הייתי יכול לעשות איתו לפני 10 שנים שיחה על כלל ה300
השנים האחרונות שלו היו הרבה יותר מאושרות ומעושרות

בהמשך לזה לדעתי בכלל לחשוף את סבא שלך לכלל ה300 זה דבר שיכול מאוד לעניין אותו...
כל הכבוד לאבא שלך!

העצה שלך מעולה. בהתחשב בכך שהם חיים בעיקר מהרווחים על תיק ההשקעות, להציג את המושג של עצמאות כלכלית דרך כלל ה300 יכול להיות רעיון טוב.

עם זאת, אני כבר שומע אותו אומר "תשואות העבר לא מלמדות על העתיד". לכן, אני חושב לא להציג את זה כפרישה, אלא ככרית בטחון לפיתוח תעסוקה פחות לחוצה ועמוסה.
המחשבה הזו באה אלי דווקא מכיוון אחר. התחלתי ללוות את בן דודה של אשתי בעולם ההשקעות וכשאשתי סיפרה לחמתי על כך, חמתי אמרה "אז למה שהמהנדל לא יפרוש מההייטק וילך להיות יועץ פיננסי?". אולי זה המפתח להנגשת הרעיון של עצמאות כלכלית?

• אהבתי

סול

משתמש ותיק
דירוג
1,215
בזמן שהוא מסתכל בבוז על חבריו שלקחו את הכסף ושילמו חובות / קנו דירות לילדיהם (ללא מחשבה על ממה יחיו)
כיסוי חובות קודם להשקעה בשוק ההון. כמו כן, נדל"ן, גם למגורים, הם השקעה סבירה בהחלט.

המהנדל

משתמש ותיק
דירוג
846
כיסוי חובות קודם להשקעה בשוק ההון. כמו כן, נדל"ן, גם למגורים, הם השקעה סבירה בהחלט.
ואתה צודק.

אבל אדגיש, הוא מדבר על קולגות שלקחו את כספי הפיצויים שקיבלו (במקום קצבה חודשית) והשתמשו בכסף בשביל לסגור את החובות של הילדים או לקנות דירה לילדים.
האם היו להם חסכונות אחרים לחיות מהם? יכול להיות, אבל אני מזכיר שעברו 20 שנה מאז ועם חלק ממי שעדיין בחיים הוא שמר על קשר.

אברום

משתמש ותיק
דירוג
42
וואו מהנדל,
אני קורא אותך לראשונה כעת
סבא וסבתא שלך ודאי לא אנשים רגילים אם הם החליטו להתחתן, אשכנזי ומרוקאית, אי אז בשנות ה60

A42

משתמש בכיר
דירוג
1,557
היות יועץ פיננסי?". אולי זה המפתח להנגשת הרעיון של עצמאות כלכלית?
כן, גם אצלי עברה המחשבה על זה
הבעיה היא שכדאי שבאמת זה יהיה רווחי (בטח מול משכורת בהייטק) אתה צריך לגבות תשלום/ עמלות שזה די עובד הפוך לכל מה שאתה מנסה ללמד אנשים לעשות
אצלי לפחות ההחלטה היא שאלך להתנדב בפעמונים (כבר חצי שנה מחכה שיפתחו את ההכשרה...) ואז בשביל הנפש יהיה את זה (-:

המהנדל

משתמש ותיק
דירוג
846
כן, גם אצלי עברה המחשבה על זה
הבעיה היא שכדאי שבאמת זה יהיה רווחי (בטח מול משכורת בהייטק) אתה צריך לגבות תשלום/ עמלות שזה די עובד הפוך לכל מה שאתה מנסה ללמד אנשים לעשות
כן... אני מניח שגם להיות יועץ פיננסי מצריך פרסום והתעסקות ואתה הופך את עצמך לעסק לכל דבר.
מצד שני, אתה אדון לזמן שלך וכנראה לא חייב לתחזק מספר גבוה של לקוחות.
מצד שלישי, כפי שאמרת, זה די נוגד את הרעיון של הבלוג.
אצלי לפחות ההחלטה היא שאלך להתנדב בפעמונים (כבר חצי שנה מחכה שיפתחו את ההכשרה...) ואז בשביל הנפש יהיה את זה (-:
לפני שנתיים חברה שלנו סיפרה לי על העמותה והציעה שאלך להתנדב שם, אבל בזמנו טענו שאני צעיר מכדי להתנדב...

• אהבתי

נושאים דומים

למעלה