איך ניתן להתמודד מול "טבלת הוצאות המחיה" הדרקונית של הלמ"ס?

הנושא בפורום 'צרכנות פיננסית' פורסם ע"י noam23, ‏5/5/19.

1. noam23

noam23 משתמש רשום

אני שכיר וגם עוסק פטור.

מכיוון שאני עוסק פטור, אני צריך למלא הצהרת הון. עד היום מילאתי הצהרת הון אחת, ואני מניח שבקרוב אקבל זימון להצהרה נוספת (כבר עברו 5 שנים). לשם כך עברתי קצת על הנתונים שלי, ונראה לי שאני עלול למצוא את עצמי בבעיה.

ההכנסה השנתית שלי היא באזור 180 אלף ש"ח ברוטו (כאשר רק חלק קטן מהסכום הוא מהעוסק הפטור, הרוב מהעבודה כשכיר).

אחת הדרכים של מס הכנסה לקבוע האם גידול ההון שלי אינו כתוצאה מהעלמת מס, היא לבדוק האם ההוצאות המדווחות שלי סבירות. כדי לקבוע האם ההוצאות שלי סבירות, מס הכנסה משווה את ההוצאות המדווחות שלי ל- "טבלת הוצאות מחיה" - מסמך סטטיסטי של הלמ"ס שנותן ממוצעי הוצאות שנתיים בהתאמה לגודל המשפחה.

כעת, אני רווק שגר לבד, משלם שכירות ומחזיק רכב. ההוצאות החודשיות שלי הן באזור 6500-7000 ש"ח (כך שאני מצליח לשים בצד כל שנה כמה עשרות אלפי שקלים). עם זאת, לפי טבלת הוצאות מחיה של הלמ"ס, הופתעתי מאוד שכתוב שאדם עם רמת ההכנסה שלי שגר לבד, צריך להוציא 9300 ש"ח לחודש. כלומר, לפי מס הכנסה, הסיטואציה שלי מתארת גידול הוני לא סביר, ואני צפוי פגיעה.

כיצד מתמודדים עם החרא הזה? כלומר בגלל שאני חי יחסית צנוע (לא טס לחו"ל או מפציץ במסעדות, ביגוד או לא יודע מה) אני צריך להיענש? אני רחוק מלחיות כמו הסולידית, אבל עדיין רחוק מהממוצעים של הלמ"ס. כל ההוצאות שלי (רכב, שכירות, תקשורת וכו') הם מכרטיס אשראי או צ'ק או הוראת קבע. יש לי הוכחות לכל מה שאני מוציא. מצד שני, הבעיה פה היא לא העדר הוכחות למה שאני מוציא, אלא העדר הוכחות למה שאיני מוציא. איך אני יכול להוכיח "שאין לי אחות", כלומר שלא הוצאתי עוד אלפי שקלים כל חודש על דברים שאני מסתיר? אני לא מבין איך אפשר להתמודד עם זה...

נערך לאחרונה ב: ‏5/5/19
    Glazgo אוהב/ת את זה.
  2. MarketTimer

MarketTimer משתמש ותיק

אני לא מומחה, אבל זה לא נשמע לי פער מספיק משמעותי כדי להדליק נורות אדומות.

3. הסולידית

הסולידית מנהל מייסדת

טבלאות המחייה הן לכל היותר כלי עזר המשמש את פקיד השומה בבואו להשוות בין הצהרות הון ולהוכיח קיומו של הפרש הון בלתי מוסבר. הרושם שלי (גם על סמך קריאת פסיקה בעניין) הוא שנישום המבקש להוכיח שטבלאות המחייה שגויות לגביו - נטל ההוכחה עליו. המשמעות האופרטיבית, לדעתי, היא שנדרש תיעוד של כל הוצאה. לכן, אני מתעדת הכל, שומרת תדפיסי עו"ש תקופתיים ופירוט כרטיסי אשראי, ובאופן כללי מנסה לגבות את כל הפעולות הפיננסיות שלי במסמך כתוב. במקרה הכי גרוע, אם זה יגיע לכדי דיון, אפנה את פקיד השומה לבלוג הזה ואסביר שאני פאקינג הסולידית :)

4. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אבל כמו שציינו, על מה שהוצאת אין ערר, הם יכולים לטעון שהוצאת מעבר.

c881 ו-Glazgo אוהבים את זה.
  5. noname

noname משתמש ותיק

א. קודם כל לפי מה שאתה מתאר יהיה הפרש לא מוסבר של 100,000 ש"ח בערך. מתוך ידיעה אני יכול להגיד לך שלפחות באחד מפ"ש הראשיים יש הנחייה פנימית לא להתעסק עם הפרשים של עד 100K.
    ב. מה שהסולידית אמרה
    ג. אם תגיע לדיון תגיד שלא טסת במשך שנים לחו"ל. למ"ה יש אפשרות לאמת את זה במספר לחיצות עכבר.
    הימנעות מנסיעות לחו"ל יכול להסביר חלק נכבד מההפרש (נסיעות לחו"ל במשך 5 שנים שווה ערך לעלות של עשרות אש"ח)
    ד. .תגיד שאתה חבר בקהילה הווירטואלית של הסולידית ותבקש פתק מהסולידית לפ"ש בתוספת חתימה שלה על הפוסט עם המקלחות הקרות :)

נערך לאחרונה ב: ‏7/5/19
    orw, משה, איש(3718) ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  6. samuel

samuel משתמש סולידי

מדובר פה בהפרש של 30-35k בשנה.
    גם אם אתה מלבין הון, אתה דגיגון רקק בשבילם לא מאמין שיהיה לך קשה להסביר את זה.
    מצד שני, באחת השנים שיצא לי לשלם מס של 200k מהעסק, הם שלחו לי עיקול נכסים הביתה על חוב של 400 שלא הגיע בדואר בזמן בגלל החגים...

c881 אוהב/ת את זה.
  7. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

100K שנתי או לתקופה שבין הדוחות? אני לצערי חורג בשתי הקטגוריות..
    אני לדוגמה כן טס לחו"ל. וכן חורג מהסכום שבו ציינת שלא מתעסקים.

הקושי להוכיח שאין לך הוצאות *שאינן מתועדות* הוא אמיתי וממשי.
    תיעוד הוצאות קיים לא פותר את הבעיה הזאת.
    כמו שנאמר לפני:
    אצטרך לחכות ולראות מה קורה בפועל..

גילגמש אוהב/ת את זה.
  8. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

עברתי על הטבלאות של 2016 (זהירות פותח PDF)
    התבאסתי לגלות שאני לא הרבה מתחת לממוצע (רק ב-30,000 לשנה)
    הגיע הזמן לחזור ליסודות ולהפסיק לחיות כמו מלך ;)

9. unrealx

unrealx משתמש ותיק

לפי הטבלה אני צריך להוציא 130,000 ש"ח בשנה
    אני מוציא 15,000.

FIYaacov אוהב/ת את זה.
  10. noname

noname משתמש ותיק

כדי להתכונן להצהרת הון עתידית אני פתחתי תיקייה בדרייב שבה אני שומר אקסל שבו אני רושם פירוט בשוטף של כספים חריגים שנכנסו לחשבון לפי תאריך (נניח העברה של 20,000 מההורים 1.1.2000 לצורך רכישת דירה, כסף שנכנס מתביעה מוצלחת וכו'), תתפלא אחרי 6 שנים נוטים לשכוח דברים כאלה, המידע הזה משמש לצורך הסבר עתידי על גידול בהון. כמ"כ דפי אשראי ובנק (למרות שגם מי שלא שמר יוכל להזמין את המסמכים הנ"ל תמורת עמלה של עשרות שקלים).
    חשוב גם לא לשכוח בהצהרת הון הראשונה שהיא פשוטה יחסית למלא את כל הנתונים ואם שכחת משהו אז בהצהרת הון השנייה הוספת הדברים הנ"ל היא חלק מההסבר.

בנוסף, יש נתונים אובייקטיביים שבהם אני אוכל להוכיח את הטענה שלי שאני מוציא פחות מהממוצע (הצגת חוזה שכר דירה שהוא נמוך מהממוצע, הוכחה ברישומים של הרשויות שלא טסתי לחו"ל במשך שנים, אסמכתא על תשלום נמוך לגני ילדים וכן גם חברות בקהילת הסולידית וכו').
    חשוב לזכור כל עוד אתה לא מרמה ובאמת דיווחת על כל ההכנסות חייב להיות הסבר לגידול בהון שנובע או מהוצאות נמוכות מהממוצע או מסכומי כסף שנכנסו שלא עברו דרך משכורת ואו הכנסה מעסק אין הסבר אחר והמטרה היא להביא הוכחות לאחת מהטענות הנ"ל (נניח הוכחות למתנות שקיבלת מבני משפחה, אסמכתאות שמעידות שאתה משלם על שכירות סכום נמוך וכו')

11. Yoss

Yoss משתמש בכיר

אם אתה גר אצל ההורים או משהו כזה, אתה לא "משפחה עם נפש אחת".

unrealx אוהב/ת את זה.
  12. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

ואז הוא יבקש שתשלחי לו את ה"בלוג" לפקס שלא עובד ...

ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
  13. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

העניין הוא שאתה לא יכול להוכיח שלא הוצאת כסף על משהו.
    אם תבוא עם פירוט אשראי מפורט של הקניות בסופר ב-500 ש"ח לחודש, אין בכך הוכחה לכך שלא קנית בעוד 1,000 ש"ח בסופר בכל חודש באופן שאינו מתועד, במזומן, שהתקבל אצלך באופן לא מתועד.

גילגמש ו-FIYaacov אוהבים את זה.
  14. noname

noname משתמש ותיק

אבל אתה כן יכול להוכיח במקרים מסוימים שהוצאת על משהו שכל האוכלוסייה מוציאה עליו בממוצע X ואתה הוצאת עליו X-1500.
    זה לא מהווה הוכחה במקרה של קניות בסופר כי יכולים לטעון שאתה משלם חלק מהקניות במזומן מכסף שחור.
    לעומת זאת לשכר דירה יש חוזה ויש שיקים שיורדים מהבנק הרבה פחות סביר ששילמת חלק במזומן.
    כך גם אם יש לך ילד במוסדות של נעמ"ת ואתה משלם 1,500 ש"ח לגן לעומת ממוצע של האוכלוסייה שמשלמים נניח 2,500 אין אפשרות ששילמת להוצאה הזו בשחור במזומן.

15. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

@noname מסכים לחלוטין שתוכל להציג עלויות מסוימות (בעיקר מסגרות לילדים, שכירות וכו') שידגימו טעם "זול" יותר משל הצרכניסט הממוצע - אבל גם אם אקבל את הטענה שפחות סביר שהשלמת תשלום מעבר לחוזה הכתוב עוד תשלום לא מתועד במזומן (משהו שלדעתי אינו נדיר), הטיעון המשלים הוא שאולי לא הוצאת יותר על הגן לילד, אבל כנראה הוצאת המון על בילויים, מזון, שתיה חריפה, מסעדות - והכל במזומן. "תוכיח שלא!"

אני מדבר תיאורטית כמובן כי לא מצאתי עצמי עדיין בסיטואציה של להידרש להסביר את זה, אבל כנראה שלשם אגיע, וכרגע זה נראה שאם הנטל להוכיח שלא עשיתי את כל זה עובר אלי - לא ברור לי איך עומדים בו.

16. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

נניח שיקנסו אותך.
    השופט גם יסכים איתם?

בבית משפט הם יצטרכו להוכיח.

17. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

אינני יודע לומר בעצמי, אבל @הסולידית ציינה במעלה השרשור שמקריאתה את הפסיקה בנושא, נטל ההוכחה הוא על הנישום.

18. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

במקרה של ביקורת.
    אתה תמיד יכול לערער בבית משפט למיסוי.
    אני חושב שהתובע של רשות המיסים לא ירצה את התענוג אחרי שיראה במי מדובר.

משהו נוסף שחשבתי עליו, תיק השקעות בהחלט יכול להיות הוכחה לחיסכון בניגוד להוצאה.

19. yossik

yossik מודרטור

למה לא?
    אם לא הוצאת כסף אז יש תיעוד של תנועות ומזומן בעו"ש, העברות לתוכנית חיסכון, העברות לבית השקעות ועוד.
    אני חושב שאתם יוצרים כאן פאניקה מיותרת. פקיד שומה רואה בהצהרת ההון את הכול, מבין הכול והטבלאות הן בסך הכול מדד לבדיקה ולאדם נורמטיבי [בזבזן, חסכן או קמצן] אין מה לדאוג.
    מה שחשוב זה לשמור מסמכים של 7 שנים אחרונות, כמובן שאפשר לסרוק ולשמור במחשב.

YPV אוהב/ת את זה.
  20. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

טענה הפכפכה. באותה מידה יוכל להיטען נגדך שקיום התיק מוכיח שהאפיקים המתועדים שלך הולכים לחיסכון ולא יספיקו לצריכה שוטפת, ולכן ברור שאתה מחזיק הכנסה נוספת מהצד! :)
    כי כל הטענה של רשות המסים היא שאם לא הוצאת כסף ברמה הממוצעת מהכלים המתועדים שברשותך, פירוש הדבר שיש הכנסה לא מתועדת שאתה משתמש בה לצורך השלמת ההוצאות הללו באופן שאינו מתועד.
    אמרתי מראש, אין לי מושג איך הדברים נראים בפועל, וייתכן שהסיפור נסגר בשיחה קצרה עם פקיד השומה. עם זאת, לפי דברי הסולידית הנטל כאן הוא על כתפי הנישום, ומדובר בנטל שקשה להפריך כליל.

מתכנת אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.