איך מתמודדים מול עמלות הבנקים?

הנושא בפורום 'צרכנות פיננסית' פורסם ע"י אלון, ‏12/8/15.

1. אלון

אלון משתמש ותיק

כמה פעמים יצא לכם לשמוע בשנה האחרונה אנשים מתלוננים על הבנקים? עזבו שנה אחרונה, בשבוע האחרון. אז במקום לקרוא עוד פוסט של עו"ד ברק כהן על הגנבים החצופים שמעזים לדרוש חובות של לקוחות (כמה מפתיע שחוב צריך לשלם), קבלו 2 שיטות להתמודדות מול עמלות הבנקים. נחשו איזו שיטה עובדת.

שיטת גן הבוכים
    כותבים סטטוסים זועמים בפייסבוק על הכנסות הבנקים הגדולים ברבעון האחרון, לוקחים הלוואה לרכישת רכב יוקרה ובמקום להחזיר את הכסף באים לבנקאים ולבתי הספר של ילדיהם כדי לצעוק שההורים שלהם גנבים, משלמים 3,000 ש"ח עבור מניה של בנק אופק שאולי יקום ואולי לא, מפגינים ברוטשילד, שולחים מיילים לשר האוצר משה כחלון שיטפל בבנקים וממשיכים להתלונן בזמן ארוחות משפחתיות.

השיטה המוצלחת שלי
    1.
    לעבור למסלול עמלות בסיסי שכולל 10 פעולות בערוץ ישיר ופעולת פקיד בתשלום מקסימלי של 10 ש"ח בחודש. אין סיבה הגיונית לבצע יותר מ-10 פעולות בחודש אחד.
    2. אם גם זה יותר מדי, יש לפחות 7 בנקים שנותנים פטור מלא מעמלות עו"ש, חלקם לא מגבילים את ההטבה בזמן ואפילו לא דורשים העברת משכורת.
    3. לבטל את מסגרת האשראי ואז אין עמלת הקצאת אשראי וגם לא ריבית על המינוס.
    4. לנהל תיק השקעות מחוץ לבנק בבית השקעות למסחר עצמאי.
    5. יש עשרות כרטיסי אשראי ללא תשלום חודשי, פשוט לבחור באחד מהם אם לא מקבלים פטור על הכרטיס הקיים.

בזמן שבוגרי גן הבוכים לא הרוויחו שקל אחד מהפעילות שלהם (שלא לדבר על אלה ששילמו 3,000 ש"ח על אוויר), אני ממשיך לשלם לבנק שלי אפס עגול כל חודש.

כל אחד מכיר לפחות 3 אנשים שמשלמים עשרות או מאות שקלים לבנקים ולחברות האשראי כל חודש כי הם לא מכירים את השיטה החסכונית. זו לא גזירת גורל וגם לא צריך כושר מיקוח מיוחד אלא רק כמה קליקים באינטרנט. שתפו את השיטה כדי שחברים שלכם יפסיקו לשלם ביוקר!

שלי, אורי, Lamur ו-4 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  2. adamshalev

adamshalev מודרטור

עוד אופציה.
    1. פתח חשבון בבנק איקס.
    2. קנה מניות של בנק איקס כך שהדיבידנד מכסה את כל העמלות.

לא?

או:
    להקים בנק חברתי סטייל וואנגארד שבו הבהק מחלק את כל הרווחים לכל מי שמפקיד כסף לבנק לפי יחס המזומנים בבנק.

yossik, daat99 ו-אלון אוהבים את זה.
  3. אלון

אלון משתמש ותיק

אופציה 1: אתה משלם 10 ש"ח ומקבל בחזרה מיליונית אגורה מתוך הסכום הזה.
    אופציה 2: אפילו לבנק אופק, אם יקום, יהיה אסור לחלק דיבידנדים לבעלי המניות. הלוואי שיהיה בארץ משהו כמו וואנגארד.

4. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

אני דווקא מוצא שמסגרת אשראי היא נוחה, גם אם לא חיים באוברדראפט. היא מאפשרת לעבור ״תקלות״ של צ׳ק ששכחתי שנתתי (נגיד לועד הבית) או סכום שנכנס כמה ימים יותר מאוחר שציפיתי, היא גם מאפשרת להקדים בכמה ימים השקעה לפני שנכנסת משכורת. אם לא היתה לי מסגרת, הייתי צריך להשאיר בחשבון סכום ״ליתר בטחון״, עם מסגרת הכסף יכול ״לעבוד״. לפחות מבחינת ההרגשה האישית, זה שווה לי את ה-12 ש״ח ברבעון.

daat99 אוהב/ת את זה.
  5. daat99

daat99 משתמש בכיר

על מה בדיוק אתה משלם את אותם 12 ש"ח?
    אתה יכול לקבל את כל מה שתיארת בחינם בבנק אחר ולכן אתה לא משלם בשביל לקבל את הדברים הללו.

yossik אוהב/ת את זה.
  6. חלכאי

חלכאי משתמש ותיק

@אלון התלונות של קבוצות שונות נגד הבנקים הם לא בעניין עמלות העו'ש ומסחר בבורסה. הטענות הן שהבנקים חונקים את החייב הקטן בריביות גבוהות על משיכת יתר ופיגורי תשלומים, בעוד שהם מוחקים לטייקונים חובות עתק.

HHH אוהב/ת את זה.
  7. daat99

daat99 משתמש בכיר

אז בוא ונמחק את כל החובות של כולם ללא אבחנת דת/גזע/רמת הכנסה...
    מי בא איתי לקחת הלוואות בלי להחזיר?

ועכשיו ברצינות.
    זה שמוחקים (חלקית) חובות של טייקונים זה בגלל שהם יעדיפו להכריז על פשיטת רגל ולהשאיר לבנק 0 עגול אם הם לא יוותרו על חלק מהחוב.
    האנשים הקטנים לא באמת יכולים להכריז על פשיטת רגל בכזו קלות...

אז מה אתה מעדיף:
    א. להתעקש שהטייקון יחזיר הכל אבל לא לקבל כלום
    ב. לוותר על חלק מהחוב ולקבל את החלק הנותר בחזרה

אלון ו-yossik אוהבים את זה.
  8. ETL

ETL משתמש ותיק

אני הייתי מעדיף שיהיו פה במדינה סנקציות אמיתיות על מי שלוקח על עצמו חוב ואז מצפה מהציבור (=מהבנק) שיחלץ אותו כשהוא כושל. סנקציות יכולות להיות במישור הפרקטי-עסקי-פיננסי אבל לא פחות חשוב הן צריכות להיות גם במישור הציבורי-חברתי כלומר זו היתה צריכה להיות בושה מאוד גדולה לא להחזיר חובות. איכשהו מההופעות התקשורתיות של יצחק תשובה (הוא, כמובן, רק מקרה מייצג) לא זיהיתי את השפלת המבט.

HHH אוהב/ת את זה.
  9. adamshalev

adamshalev מודרטור

למה אתה מצפה? שיימינג ציבורי?
    כל הרעיון של לתת לחברות להתאגד בערבון מוגבל זה כדי לעודד פיתוח של מסחר ועסקים. בלי זה אנשים היו מפחדים להקים חברה והיינו עדיין מגדלים גזרים בחצר כדי לשרוד.

10. ETL

ETL משתמש ותיק

צר לי @adamshalev כנראה שהסוציאליסט שבי פשוט לא יכול להתאפק.
    תודה על השיעור, אבל ממש אין צורך.
    אני לא יוצא נגד הרעיון של חברות בע"מ, אני כן יוצא נגד התרבות העסקית במחוזותינו שלא דורשת, לטעמי, מספיק התחייבויות אישיות מבעלי חוב משמעותיים. מצד שני, מבעלי חוב קטנים היא דורשת התחייבויות אישיות מלאות.
    לא יודע מה איתך, לי זה מציק.

HHH ו-אורי אוהבים את זה.
  11. adamshalev

adamshalev מודרטור

@ETL
    @daat99 ענה לך על זה כבר.
    מעבר לכך הבנק הוא גוף מסחרי ולא סוציאליסטי. הוא רשאי להתייחס לכלומניקים כמונו ולטייקונים שמנים באופן שונה אם הוא רואה לנכון.
    למה כל מי שיש לו תיק גדול בבנק שמח להשיג עמלות טובות ולשלם כמעט כלום ואילו מי שאין לו כלום משלם שלל עמלות מגוכחות?
    כסף עושה כסף.

yossik ו-daat99 אוהבים את זה.
  12. c881

c881 משתמש בכיר

@תל אביבי
    מצטער, אני והאשה חיים בלי מסגרת.
    מסגרת מבחינתי היא "קו 0 וירטואלי" ולכן לי ולאשה יש "קו 0 וירטואלי" משל עצמנו - אנחנו משאירים בחשבון X מעל ה-0 של הבנק - נניח 5,000/ 10,000/ 25,000 שח.
    כל עוד אנחנו עומדים ביעד של עצמנו ומוציאים פחות ממה שנכנס כל חודש, "קו ה-0" שלנו עולה מעצמו - בלי שנקטנו בפעולה מיוחדת.
    חייבים לבצע משהו - יש לנו "מסגרת משל עצמנו" - אנחנו לא חייבים לממש אחזקות כדי לצוף מעל ה-0, אנחנו לא חייבים לעקוב אחר צ'קים -
    ככלל - הכל יורד אצלנו באשראי - מחול - 2 לחודש, מהארץ 10 לחודש.
    צ'קים - יוצאים רק על הגן ילדים (מניח שיקר לו ה-2~3 אחוז עמלת שקר של ישראכרט).
    אני בלי עמלות בבנק לאומי - חשבון דיגיטל.
    היא בבנק פועלים, צריכה לחדש את המסלול אחת לשנה - החלטה שלה.

שלי, yossik ו-daat99 אוהבים את זה.
  13. ETL

ETL משתמש ותיק

"הבנק" אינו גוף אמורפי, יש שם דריקטוריון מנכ"ל ומנהלים בני אנוש. כל החלטה שהם קיבלו אפשר לשנות או להפוך.
    דרך אגב אני, כמחזיק מניות, גם נמנה על קבוצת הבעלים של הרבה בנקים בישראל.
    מה עם 'מינוס' כסף? נראה שפה הכלל הזה לא עובד באופן כל כך לינארי (או אפילו כפונקציה עולה)

HHH אוהב/ת את זה.
  14. adamshalev

adamshalev מודרטור

http://kahn.co.il/he/מאמרים-ומדיה/חובות-נושאי-משרה-בחברה-עו-ד-משה-כאהן.html
    באופן כללי, ניתן לומר כי עמדת בתי-המשפט בישראל היא שהחברה נועדה לשרת את האינטרסים ולהשיא את רווחיהם של בעלי-מניותיה.[5] על-כן, נושא המשרה חב לפעול באמונים גם כלפי כל אחד מבעלי-המניות.

תזכיר לי @ETL - כבעל מניות אתה רוצה שערכן יעלה ויחלקו דיבידנדים או שהם יקריבו את רווחיהן לטובת הרגשה חמימה בלב הציבור (שגם תגרור אחריה מפוטרים עקב סגירת עסקים) ?

yossik ו-HHH אוהבים את זה.
  15. daat99

daat99 משתמש בכיר

גם מינוס כסף עושה מינוס כסף - ראה ריבית דריבית על המינוס.

כבעל מניות של חברות האינטרס שלי הוא שהן ירויחו כמה שיותר כסף.
    כמה בעלי מניות אתה מכיר שהאינטרס שלהם הוא שהחברות/בנקים שהם מחזיקים ירויחו פחות?

yossik אוהב/ת את זה.
  16. HHH

HHH משתמש ותיק

אני לא מצליח להבין את מי שתומך במחיקת חובות לטייקונים על הלוואות שניתנו על בסיס היכרות אישית במקרה הטוב או מתוך "שלח לחמך..." במקרה הרע (שלא לדבר על מניעים פליליים שהוכחו בבית משפט במקרים של בנק הפועלים ולאומי) ובמקביל רוצה שהבנק ידרוס עסקים זעירים ובעלי חוב פרטיים בשם השוק החופשי או ווטאבר.
    מעניין גם שכל התומכים לא מעלים תהיות על מנגנוני הביקורת של הבנקים שנתנו את ההלוואות לטייקונים ללא בטחונות מספקים ומשיקולים לא עניינים, לא מקצועיים ואף פליליים. בתור מחזיקי מניות בבנקים האלה בעצמכם הייתי מצפה שתדרשו מהדירקטריון לפטר חברי הנהלה כושלים שהפסידו לבנק סכומי עתק בגלל הסכמתם לממן מבני פירמידה ושאר ספקולציות, במקום להסכים להסדרי חובות מגוחכים שפוגעים בכם באופן אישי כי "עדיף שיקבלו משהו חזרה ולא למחוק את כל החוב".

Bebonitus אוהב/ת את זה.
  17. yossik

yossik מודרטור

עבורי עדיף להשאיר כסף בעו"ש כי הסכום בפלוס עובד ועושה כסף.
    אני מקבל 3% שנתי, משולם חודשי. תחפש בפורום "חשבון הפוך"

Jane Doe אוהב/ת את זה.
  18. c881

c881 משתמש בכיר

מזכיר לי כנס שהזמינו אותי פעם אליו בבורסה.
    היה איזה אנליסט של IBI (או שרק הוזמן על ידה) שטען שעכשיו הבנקים הרבה יותר בטוחים/מסודרים משנות ה-80 העליזות.
    שהפעם זה אחרת - פה חשדתי.
    לאחר מכן קם ושאל אותו כמה שאלות בחור שטען שהוא גם עובד בבנק דיסקונט וגם בעל מניות בבנק (מניח איזו תכנית של הבנק לחלק מניות לעובדים)...
    בכל מקרה, הזכרת לי את המקרה של עובדים שמחזיקים במניות במקום עבודתם -
    האם אני כבעל מניות רוצה שהחברה תרוויח, תתפתח ותחלק לי דיבידנדים?
    או שאני רוצה שהחברה תהיה בקשיים כל הזמן ועל סף פשיטת רגל, כתוצאה מהקשבה לדרישות העובדים ותעלה לי משכורת כך שאוכל לרכוש מניות של חברות טובות יותר?

@HHH אני לא רוצה שהבנק ידרוס אף אחד.
    אני מודע לכך שחלק גדול מהחוב הנמחק, קיים רק במחשבי הבנק.
    לבנק יש מליארד שקל מזומן - הוא חילק 4 מליארד שקל כהלוואות (מאיפה באו ה-3 מליארד השונים? איך זה שעדיין יש לו מליארד שקל בבנק לתת לי למשוך?). במשך השנים הוא קיבל ריביות שהחזירו לו... קיבל מליארד בריביות (שגם אותם גלגל הלאה לעוד 4 מליארד), חילק 100,000,000 דיבידנדים.
    עכשיו יש צרות - הוא מוחק 3 מליארד הפסדים -
    התחיל עם מליארד לא שלו, יש לו כרגע 900,000,000 שח רווחים, 5,000,000,000 הלוואות בחוץ אחרי ה-3,000,000,000 שמחק.

מעצבן אותי ש-טייקון שחי על הלוואות מקבל הלוואות בריביות טובות יותר מבעל חנות מכולת.

ETL, adamshalev ו-yossik אוהבים את זה.
  19. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש בכיר

@תל אביבי גם לנו אין הקצאת אשראי. העמלה מיותרת, הריבית על המינוס (אם קורה מצב כזה, והרי, אם לא אז אין צורך מלכתחילה) גבוהה, ואני חושב שלנהל חשבון שיהיה תמיד בפלוס זה פשוט דרך נכונה להתנהל בה. גם במישור הפיננסי נטו, אין כל פסול אם ישכב סכום עודף מסוים בעו"ש ליתר ביטחון. קצת מזומן הוא נכס לגיטימי בכל פורטפוליו, יש אפילו בפורום זה אנשים שממליצים על אחזקה של 3-5 שנות מחיה במזומן.

20. adamshalev

adamshalev מודרטור

פלילי - לבית משפט.
    לנהל את הדירקטוריון של בנק מסויים בארץ - יש לי דברים אחרים לעשות.
    כל השאר - שוק חופשי קפיטליסטי.

yossik ו-daat99 אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.