• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך לשמור על ההון העצמי בחיפוש ארוך אחר דירה

Itay Angel

משתמש רגיל
דירוג
33
שלום לחברי הפורום,
מכיוון שמכרתי את דירת מגוריי לפני כחצי שנה ומאז 3 עסקאות קניה 'נפלו' לי אני שוקל את צעדיי הבאים.
אני צריך לפנות את דירתי בעוד כחצי שנה.

בהנחה שלא אמצא בזמן הקרוב עומדות בפני כמה אפשרויות
1) לשכור ולהמשיך לחפש - הסיכון - אובדן 'העליות' בשוק לתקופת השכירות.
2) לקנות דירה שאני מתפשר עליה בשווי ומחיר גבוהים (בכדי לשמור על 'שווי' הכסף שלי ) ולמכור כשאמצא דירה שעונה על צרכיי - הסיכון - תשלום כפול של מס רכישה, אולי תיווך. במידה ואמכור תוך פחות משנה וחצי גם מס שבח.

לפי חישוב קר שעשיתי נראה שכלכלית 'עדיף' לקנות ולמכור (תוך לפחות שנה וחצי).

מצד שני - אם קיימת קרן נדלן שתהיה קרובה להתנהגות 'השוק' אולי זה יהיה עדיף כי אז אוכל לשכור ולהיות קצת יותר רגוע ששאר הכסף שלי קורלטיבי לשוק.

אשמח לשמוע את דעותיכם.
תודה

מצד שני - אם קיימת קרן נדלן שתהיה קרובה להתנהגות 'השוק' אולי זה יהיה עדיף כי אז אוכל לשכור ולהיות קצת יותר רגוע ששאר הכסף שלי קורלטיבי לשוק.
אין.

2) לקנות דירה שאני מתפשר עליה בשווי ומחיר גבוהים (בכדי לשמור על 'שווי' הכסף שלי ) ולמכור כשאמצא דירה שעונה על צרכיי - הסיכון - תשלום כפול של מס רכישה, אולי תיווך. במידה ואמכור תוך פחות משנה וחצי גם מס שבח.
תהיה לך אפשרות לקנות עוד דירה מבלי למכור את הראשונה במידה ותבחר באפשרות הזאת?
אם אין לך דירה דירה כרגע לא תשלם מס רכישה על הדירה הראשונה, ואם תרצה להחזיק שתיים במקביל תוכל להכריז על ״דירה חליפית״ ולא לשלם מס רכישה גם על השנייה כל עוד תמכור את הראשונה תוך שנה וחצי.

זה כרגע מה שאני עושה, בהעדר אלטרנטיבה ראויה בשנה-שנתיים האחרונות.
תודה

תהיה לך אפשרות לקנות עוד דירה מבלי למכור את הראשונה במידה ותבחר באפשרות הזאת?
אם אין לך דירה דירה כרגע לא תשלם מס רכישה על הדירה הראשונה, ואם תרצה להחזיק שתיים במקביל תוכל להכריז על ״דירה חליפית״ ולא לשלם מס רכישה גם על השנייה כל עוד תמכור את הראשונה תוך שנה וחצי.
לא אוכל לקנות דירה נוספת מבלי למכור את הראשונה.
כלומר אולי אוכל לקנות (לחתום על חוזה עם כ10% מההון) לפני שאני מוכר אבל אהיה חייב למכור לפני שאני נכנס לדירה השניה.

לא ידעתי שיש פטור על מס רכישה, ידעתי שיש על מס שבח בתנאים מסויימים. למיטב הבנתי השבוע אושרה העלאת הפטור ממס רכישה בקניה בסכומים הנמוכים מ1.93 מיליון שח.

מהי הסיבה לכך ש3 עסקאות נפלו?
אם אתה מתכנן לקנות ולמכור תוך זמן קצר זה לדעתי לא נכון, ההיתרון שלך הוא הנזילות במקרה שאתה מוצא את הנכס שמתאים לך.
זה מאפשר לך לסגור עסקה מהירה ועבור המוכר אתה קונה אטרקטיבי כי הכסף זמין באופן מיידי.
ברגע שתקנה דירה אחרת אתה תכנס ללחץ במכירה מהירה ואז גם תפסיד את השווי האמיתי וגם את ההוצאות הנלוות.

לא אוכל לקנות דירה נוספת מבלי למכור את הראשונה.
כלומר אולי אוכל לקנות (לחתום על חוזה עם כ10% מההון) לפני שאני מוכר אבל אהיה חייב למכור לפני שאני נכנס לדירה השניה.
אם כך אז זה לא רעיון טוב לדעתי.

מהי הסיבה לכך ש3 עסקאות נפלו?
אם אתה מתכנן לקנות ולמכור תוך זמן קצר זה לדעתי לא נכון, ההיתרון שלך הוא הנזילות במקרה שאתה מוצא את הנכס שמתאים לך.
זה מאפשר לך לסגור עסקה מהירה ועבור המוכר אתה קונה אטרקטיבי כי הכסף זמין באופן מיידי.
ברגע שתקנה דירה אחרת אתה תכנס ללחץ במכירה מהירה ואז גם תפסיד את השווי האמיתי וגם את ההוצאות הנלוות.
הסיבה שהעסקאות נפלו יכול להכלל בהגדרה של ביש מזל =)
אצל הראשון הבאתי בדק בית שמצא חריגות והמוכר לא היה מוכן לשמוע על זה שיש לו חריגות או לטפל בהן.
השני אמר לי 'טיוטה מחר אצלך' ולאחר שעה רשם לי שמישהו הציע לו 100 אלף יותר, לקח לי זמן להתאושש והוא כבר המשיך איתם.
השלישי היה הכי קשה - אחרי חודשיים (שבהם הבאתי בדק בית ושמאות וחיכיתי רוב הזמן ל'חוזה חכירה') שהרגשתי שמושכים אותי הזוג הודיע שהוא מתגרש ולא מסכים בינו לבין עצמו על המכירה ללא קשר אלי.
החוזה היה מוכן לחתימה מבחינת עו"הד שלי.

מסכים לגבי העובדה שאני אטרקטיבי עקב נזילות וזמינות וזו גם הסיבה שהתעקשתי למכור קודם ולאחר מכן לקנות בניגוד לדעות של קרובים שונים.
גם לא רציתי להחלץ במכירה ולאבד שווי בשביל להספיק לתשלומים.

הדרך היחידה לפתור את זה, וגם לא בוודאות, היא לקנות לעוד הרבה זמן (שנה+-)
אבל כמו שנוכחתי לדעת גם זה לא חסין כי במכירה נתתי לעצמי שנה והנה עברה כבר חצי.

זה כרגע מה שאני עושה, בהעדר אלטרנטיבה ראויה בשנה-שנתיים האחרונות.
אני לא מכיר אותך כמובן, אבל לרוב האנשים לא נכון להחזיק סכומים גדולים בעו"ש כי זה מוביל במקרה הטוב לאובדן הבקרה על ההוצאות ובמקרה הרע לגידול חד בהוצאות מעבר למה שהתקציב החודשי יכול להרשות (מניסיון של חברים).

נערך לאחרונה ב:
אשמח לשמוע את דעותיכם.
בגדול קרמבולה, או פקדון בנקאי אחר שישמור לך בעיקר על המדד בצורה כזאת או אחרת
גם אם יש לך התחייבות לשנה, תראה אם יש אפשרות לשבור את החיסכון באמצע או לקבל הלוואת גישור וכדומה
מה גם שתקנה דירה חדשה לא תשלם את הכל בהתחלה גם ככה
ומניח שתשכיר דירה עכשיו לשנה כך או כך

בכל מקרה זה לא סכומים מאוד גדולים, על 1 מיליון שקל זה סביב ה10K בשנה ריבית במקרה הכי אופטימי
נגיד 30K אם המדד ישחזר את 2021

אני הייתי במשהו דומה, כרגע מרווח 30K של מדד, וממשיך למשוך עד הרגע האחרון (-:

אני לא מכיר אותך כמובן, אבל לרוב האנשים לא נכון להחזיק סכומים גדולים בעו"ש כי זה מוביל במקרה הטוב לאובדן הבקרה על ההוצאות ובמקרה הרע לגידול חד בהוצאות מעבר למה שהתקציב החודשי יכול להרשות (מניסיון של חברים).
מסכים איתך, תודה על הדאגה.
כרגע הכסף בעו"ש מכיוון שהייתי אמור לסגור חוזה בשבועות האחרונים. ככל הנראה אעביר אותו למקום פחות נגיש \ נראה בכדי להמנע מכך.
אני מתנהל עם האקסולידית אמנם לא בדקדקנות של כל מילוי לפי סעיפים מפורטים אבל כקו כללי של מאזן הוצאות הכנסות ועם יד על הדופק לוודא שלא מתפזרים כל עוד המטרה הברורה היא רכישת דירה.

בגדול קרמבולה, או פקדון בנקאי אחר שישמור לך בעיקר על המדד בצורה כזאת או אחרת
גם אם יש לך התחייבות לשנה, תראה אם יש אפשרות לשבור את החיסכון באמצע או לקבל הלוואת גישור וכדומה
מה גם שתקנה דירה חדשה לא תשלם את הכל בהתחלה גם ככה
ומניח שתשכיר דירה עכשיו לשנה כך או כך

בכל מקרה זה לא סכומים מאוד גדולים, על 1 מיליון שקל זה סביב ה10K בשנה ריבית במקרה הכי אופטימי
נגיד 30K אם המדד ישחזר את 2021

אני הייתי במשהו דומה, כרגע מרווח 30K של מדד, וממשיך למשוך עד הרגע האחרון (-:
רשמתי לעצמי פעם לשים בקרמבולה ולא עשיתי את זה מתוך ההרגשה ש'כל רגע' אני סוגר עסקה - זו עצה מעולה, שכחתי מהאפשרות הזו.
בהנחה שאלך לפתרון של להמתין שנה ויותר כנראה אעשה את זה.

אני מניח שזה לא רעיון טוב בגלל הלחץ שאכנס אליו עקב הצורך למכור בלחץ זמן?
לחץ למכור בזמן, מימון גבולי לדירה השנייה, עלויות רכישה (עו"ד, תיווך, זמן עבודה, ועוד) שיצדיקו את עצמן רק אם השוק ימשיך לעלות או לחלופין תגיע לעסקה מאוד טובה.
שאלתי על האפשרות הזאת כי אני מאמין שיש סיכוי שברגע שתקנה דירה גם אם היא תכלול כמה פשרות, יכול להיות שהיא בכל זאת תתאים לצרכיך ותחליט להשאר עמה בשנים הקרובות, ותחליט לוותר על הרעיון לרכוש אחת אחרת.
באופן כללי כמעט כל החלטה דורשת פשרות ובהחלטה בסדר גודל כזה אלו פשרות לא קטנות, נסה להבין מה הדברים שבאמת חשובים לך ונסה להתמקד בהם ולהתפשר על השאר, להסכתל על חצי השנה האחרונה ולהבין מה עיכב אותך וללמוד מזה הלאה.

לחץ למכור בזמן, מימון גבולי לדירה השנייה, עלויות רכישה (עו"ד, תיווך, זמן עבודה, ועוד) שיצדיקו את עצמן רק אם השוק ימשיך לעלות או לחלופין תגיע לעסקה מאוד טובה.
שאלתי על האפשרות הזאת כי אני מאמין שיש סיכוי שברגע שתקנה דירה גם אם היא תכלול כמה פשרות, יכול להיות שהיא בכל זאת תתאים לצרכיך ותחליט להשאר עמה בשנים הקרובות, ותחליט לוותר על הרעיון לרכוש אחת אחרת.
באופן כללי כמעט כל החלטה דורשת פשרות ובהחלטה בסדר גודל כזה אלו פשרות לא קטנות, נסה להבין מה הדברים שבאמת חשובים לך ונסה להתמקד בהם ולהתפשר על השאר, להסכתל על חצי השנה האחרונה ולהבין מה עיכב אותך וללמוד מזה הלאה.
תודה על התגובות, אני מעריך את זה.
בהחלט במבט לפנים כרגע המטרה היא למצוא מצד אחד דירה שאולי ארצה להשאר בה בכל זאת ומצד שני דירה שיהיה יותר קל למכור.

הקושי הגדול נובע מחוסר הרצון 'לעקור' את הילדים יותר מפעם אחת אם בכלל.

בכל מקרה, נתתם לי הרבה חומר למחשבה.
תודה :)

מסכים איתך, תודה על הדאגה.
כרגע הכסף בעו"ש מכיוון שהייתי אמור לסגור חוזה בשבועות האחרונים. ככל הנראה אעביר אותו למקום פחות נגיש \ נראה בכדי להמנע מכך.
אני מתנהל עם האקסולידית אמנם לא בדקדקנות של כל מילוי לפי סעיפים מפורטים אבל כקו כללי של מאזן הוצאות הכנסות ועם יד על הדופק לוודא שלא מתפזרים כל עוד המטרה הברורה היא רכישת דירה.

רשמתי לעצמי פעם לשים בקרמבולה ולא עשיתי את זה מתוך ההרגשה ש'כל רגע' אני סוגר עסקה - זו עצה מעולה, שכחתי מהאפשרות הזו.
בהנחה שאלך לפתרון של להמתין שנה ויותר כנראה אעשה את זה.
ניתן למשוך קרמבולה כבר אחרי 30 יום מההפקדה ולקבל רק את המדד
אם מחכים שנה אז אפשר לבחור מדד או ריבית מה שיותר גבוה
אבל בסביבה שהמדד רק עולה אז אין פה בעיה

כן לא בטוח שהיום כבר נותנים להיכנס לקרמבולה כל כך בקלות, בזמני לדוגמא הגבילו את זה גם בסכום מקסימלי של עד 1 מיליון
לא יודע מה היום

בכל מקרה גם שסוגרים עסקה משלמים רק 10-15 אחוז מהסכום ואת עיקר הכסף בקבלת מפתח שזה בין כמה חודשים לשנה פלוס...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
c881 "הנחה את הרמטכ"ל "לשמור על כשירות ומוכנות צה״ל בשגרה ובחירום לכל אתגר" פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 24
S איך נכון לשמור על כסף לשעת חירום? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
N יש לי קצת הפסד לא ממומש בEURO והעברתי את הEURO מפועלים לIB, מה עליי לעשות כדי לשמור על מגן המס ? מיסים 6
ה כיצד לשמור שקי אורז? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
J ניוד מלא/חלקי מביטוח מנהלים - האם אפשר לשמור ביטוח א.כ.ע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
Henchman34 האם קיימת דרך לשמור על ערך הקרן בלי להתחייב לפרקי זמן ארוכים? שוק ההון 12
McMurphy האם לשמור על ביטוח החיים, למרות העלות הגבוהה, בשביל לשמור על אפשרות לקחת משכנתא? צרכנות פיננסית 5
ס להשתמש או לשמור ימי חופש? אוף טופיק 17
I לשמור על הערך של הכסף שוק ההון 15
מ התלבטות לסגור פוזיציה או לשמור בתור "ביטוח" שוק ההון 7
פשפש היכן כדאי לשמור מזומן שוק ההון 24
amikal לשמור כסף מחוץ לישראל שוק ההון 30
י מכרנו בית, רוצים לשמור על הכסף לטווח קצר-בינוני שוק ההון 29
A משיכת כספי פיצויים ללא מס בעזיבת מקום העבודה- האם ניתן לשמור על הזכאות? צרכנות פיננסית 56
בן מלך ירידה בשוק ההון - מבצע? שוק ההון 21
מ ביטוח לאומי על רווחים בשוק ההון מיסים 11
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
י טיפים לאיך להשקיע בצורה פאסיבית בשוק ההון שוק ההון 6
G הצמדה לנדלן דרך שוק ההון שוק ההון 3
Z האם ניתן לקבל הטבות מס בשל הפקדות לפנסיה מהמס ששולם על רווח הון בשוק ההון? מיסים 14
N מתלבט מה לעשות ברקע הירידות האחרונות בשוק ההון שוק ההון 26
S חלוקת תקציב בין נדלן ושוק ההון (מניות) נדל"ן 6
H איך ללמד ילד על שוק ההון? התפתחות אישית 1
י איך להתחיל להתעסק עם שוק ההון שוק ההון 3
R איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן? שוק ההון 24
S תוהה אם: לשדרג נכס,לקנות נכס נוסף להשקעה או להשקיע בשון ההון נדל"ן 7
ו שאלות לגבי הטרנד של סוחרים יומיים צעירים בשוק ההון שוק ההון 31
S השקעה בשוק ההון לטוווח קצר (?) שוק ההון 3
ת דירה או שוק ההון נדל"ן 8
R ג'ק בוגל (ז"ל, 2017) - "מה שיוביל לתשואה שנתית בשיעור של 4% עבור שוק ההון האמריקאי" שוק ההון 3
R כיצד ניתן לקזז הפסדים בשוק ההון, אל מול חישוב מס במימוש רווחים בשנים שאחרי? מיסים 2
K השקעה בשוק ההון מסחר עצמי/סגירת מסלולי משכנתא שוק ההון 20
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
sharon האם כדאי להעביר כספים במקרה שלי למרות מס רווחי ההון? שוק ההון 15
S שוק ההון כתחליף לעו"ש שוק ההון 15
T השקעה בשוק ההון בארצות הברית ללא אזרחות/תושבות שוק ההון 3
S מיסוי פעילות בשוק ההון כעצמאי? מיסים 2
G מסחר בשוק ההון הגרמני ומיסוי שוק ההון 1
H מסחר בשוק ההון - מסחר עם ידע שוק ההון 1
ז מתי ואיך יוצאים משוק ההון? שוק ההון 45
A מיליון שקל לעשר שנים בשוק ההון שוק ההון 3
L 100k לשוק ההון ו/או פירעון משכנתא שוק ההון 18
M השקעה בשוק ההון לטווח בינוני-ארוך שוק ההון 1