• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך לקרוא את שם הקרן? איך לבחור מסלול מחקה s&p נכון?

שם משתמש בעייתי

משתמש רגיל
דירוג
95
כבר באתי לרכוש נ"יע באתר הבנק כשאני נחוש ליישם את אחד התיקים של הסולידית "25 תיקי השקעות להרכבה עצמית". אני חושב לכיוון של בסגנון "תיק מרגריטה" בו שליש סנופי, שליש ישראל (ת"א 125) ושליש אג"ח. לצורך התחלה אני רוצה להתנסות בתיק של כ-10,000 ש"ח בשביל להבין את העיקרון. אם ארגיש שזה "הולך לי" אולי אגדיל בהמשך.

ואז קלטתי שיש משמעותית יותר מקרן אחת שמחקה את הסנופי.
לדוגמה:

* קרן הנאמנות: אל מחקה S&P 500 - מנוטרלת מט"ח (4A) - מספר 5127527
* קרן הנאמנות: S&P 500 PTF מנוטרלת מט"ח (4A) - מספר 5131628
* קרן הנאמנות: קסם S&P 500 KTF (4D) - מספר 5124482
* קרן הנאמנות: MTF מחקה‏ S&P 500 Dividend Aristocrats (4D) - מספר 5122924
* קרן הנאמנות: תכלית S&P 500 TTF (4D) - מספר 5113998
* iShares Core S&P 500 UCITS ETF - מספר 1159250
(אני לא אכתוב פה את כל הרשימה. אתם בטח יודעים לבד)

השאלה היא איך לקרוא את הדבר הזה ואיך להחליט? אני רואה כל מיני שמות קוד כמו TTF, MTF, 4A, 4D שחוזרים על עצמם. "מנוטרלת מט"ח " לפי מה שאני מבין אומר שאם עכשיו שער הדולר יקפוץ ל-4 שקלים בדרך נס, אז אני לא אקבל מזה יותר.
האחרונה ששמתי זה "קרן בלקרוק" שלהבנתי זה מוצר שונה.
אבל יתר הדברים לא ממש ברורים. איך יודעים מה מתאים לאיזה צורך?
באתר של funder וגלובס יש ים נתונים. אין לי בעיה עם לקרוא קצת מספרים, אבל מה הם המספרים החשובים בשבילי?

4A - מאה אחוז מניות ללא חשיפה לשינויי מט"ח - גידור לשקל/דולר
4D - מאה אחוז מניות עם חשיפה לשינויים בשערי המטבע
MTF, TTF, PTF וכו' - מסמלים את החברה של הקרן: מגדל, תכלית (מיטב), פסגות וכו'.
איך לבחור? הכל כתוב בבלוג ובפורום.

קרן הנאמנות: MTF מחקה‏ S&P 500 Dividend Aristocrats (4D) - מספר 5122924
שים לב שזאת לא מחקה סנופי, אלא תת-מדד של מניות שמחלקות דיבידנד גבוה.

מנוטרלת מט"ח " לפי מה שאני מבין אומר שאם עכשיו שער הדולר יקפוץ ל-4 שקלים בדרך נס, אז אני לא אקבל מזה יותר.
זה עובד לשני הכיוונים - אם הדולר יעלה הקרן תפסיד, עם ירד היא תרויח. זה בהשוואה לקרן שלא מנוטרלת מט"ח.
רוב הפורום בדעה שמנוטרלת מט"ח זה לא טוב. נכתבו על זה מגילות.

האחרונה ששמתי זה "קרן בלקרוק" שלהבנתי זה מוצר שונה.
לא כזה שונה.
יש הבדל באופן הפעולה של הקרן (אחזקת מניות ולא חוזים עתידיים) אבל זה לא משנה הרבה בתשואה.
רוב הפורום מעדיף אותה על הקרנות הישראליות.

חפש את הסיפור על שלמה וארצי.
@שם משתמש בעייתי,

@חתול לילה מתכוון לזה:

ננסה משהו אחר, ואולי זה גם יגרום לך להבין:
שלמה מחזיק את כל הונו על פני אדמות בקרן VT שמחזיקה את כל מניות העולם. הוא מרגיש בטוח בהחלטתו כי הוא מחזיק שבריר מהרווחים של כל חברה בעולם. אין לו אגורה נוספת לזכותו ואין לו עבודה ויש לו אישה ו-5 ילדים לדאוג להם. שלמה גם אוהב לעשות את כל המעקב הוצאות והכנסות שלו בשקלים אז הוא יודע כמה הוא מוציא בשקלים וכל פעם ש VT מחלק לו דיבידנד הוא מתעד כמה זה שווה בשקלים (שלמה גם לא צריך לעבוד קשה כי גליון נתונים של גוגל עושה את זה אוטומטית בשבילו).
ארצי נמצא באותו מצב בדיוק, רק שארצי חושב שבגלל שהוא חי בארץ ומחזיק שבריר אחוז מכל מניה בעולם כולו, אז הוא גם מסיבה לא ברורה כלשהי לנקוט בעמדה על העתיד של צמד מטבעות שרירותי, והוא בוחר בצמד שקל-דולר, ובפרט הוא בוחר להורות לשולחן מסחר פורקס שלו לפתוח פוזיציה של שורט על דולר ולונג על שקל. ״כמה שואל הבנק? 5 אלף? 10 אלף? כמה גדול אתה רוצה שההימור יהיה?״ ארצי חושב..... ושואל ״מה שווי התיק מניות העולמי שלי?״ בודק הבנקאי ועונה ״20 מיליון שח״. אז ארצי אומר מבלי למצמץ ״אני רוצה שתשים 20 מיליון שורט על הדולר ו-20 מיליון לונג על השקל״. הבנקאי במבט המום ״אתה בטוח?״. ״כן. ככה קראתי בבלוג ברשת. אני בטוח״.
עוברות להן כמה שנים והכל הולך טוב לארצי ושלמה.
עד שיום אחד ממשלת ימין/שמאל קיצונית עולה לשלטון, החרדים/ערבים נהיים רוב דמוקרטי בכנסת, השכנים מצפון/דרום/מזרח/טווח_טילים פותחים במלחמת חורמה על ישראל, חרם בינלאומי חסר תקדים מרסק את תעשיית ההיטק וכל החברות הבינלאומיות בורחות מכאן מרצון או בעל כורחן.
האינפלציה מזנקת, ערך השקל נשחק לשבריר אבק מערכו המקורי, ישראל חווה את קריסת המטבע כמו בשנות ה-80 מחדש (יענו זה קרה כבר אם לא ידעת).
מה קרה לשלמה וארצי?
ערך המניות ב VT בקושי זז, כלכלת ישראל היא רק משהו כמו 0.4% מכלכלת העולם לכן כל שינוי בערך נבלע ברעש של מה אמר אלון מאסק על דגם 12 XS של טסלה.
כיוון שהשקל ירד בערכו כמעט לאפס, ההוצאה החודשית של שלמה זינקה מ-20,000 לחודש (יש לו 5 ילדים זה ממש סבבה לחמישה ילדים) ל-2,000,000 בחודש בגלל האינפלציה, אבל בגיליון גוגל הוא רואה שהדיבידנד שהוא מקבל מVT נותן לו עכשיו 6,000,000 ברבעון במקום ה-60,000 שזה היה פעם, אז שלמה קצת מודאג מהמצב בארץ אבל כלכלית שום דבר לא השתנה אצלו ואם הוא לא מרגיש בטוח בטחונית הוא תמיד יכול להגר למדינה עם פחות טילים שנופלים מהשמיים.
ואצל ארצי? ארצי באותו מצב, אבל לארצי יש בעיה...... הוא מתקשר לבנק ושואל ״תגיד..... מה שלום התיק שלי?המיליונים בסדר?״. הבנקאי עונה ״איזה תיק? איזה מיליונים?״. ארצי נלחץ. ״מה זאת אומרת? יש לי מיליונים ב VT שזה כל במניות העולם וקראתי הבוקר שאחרי הדברים של אלון מאסק מדד המניות העולמי שבר שיא חדש״. הבנקאי עונה ״זה נכון מאד, אבל זוכר איך ביקשת ממני גם להמר שהשקל ילך ויתחזק כנגד מטבע שרירותי כלשהו, תן לי לבדוק איזה.......... בודק......... עדיין בודק....... דולר, שהשקל יתחזק והדולר יחלש. אז שמע הדולר לא השתנה בערכו אז ההימור עליו לא הוסיף לך ערך, אבל בגלל שהשקל בעצם שווה היום כמעט כלום, אז ההימור שלך יצא בהפסד גדול. גדול מאד אפילו״. ארצי מזיע אבל לא דואג כי הוא יודע שיש לו המון VT ״בכלל שכחתי שהימרתי על השקל, זה היה עוד בתקופה שחשבתי שאני מבין משהו בפורקס, אבל לא יכול להיות שאיבדתי את הכל הרי יש לי מיליונים ב VT״ הבנקאי לא יודע איך לבשר לו את הבשורה אבל זה מה יש ״אתה ביקשת ממני בזמנו, שגודל ההימור יהיה זהה לגודל תיק המניות כולו. לכן ההפסד שלך הוא כגודל התיק ומה שנשאר לך מספיק רק לכסות את דמי הניהול של החשבון לחודשים הקרובים. שאגב אנחנו מעלים אותם כי אתה כבר לא לקוח חשוב״.
ארצי המום. ארצי לא יודע איך זה קרה לו.
אבל אתם יודעים ילדים מה קרה לו נכון?
״הוא היה סוחר פורקס?״. נכון מאד. ארצי היה סוחר פורקס. אל תהיו סוחרי פורקס ילדים

@חתול לילה מתכוון לזה:
אבל מה עם מקרה הפוך?
סין ורוסיה מכריזות חרם על ארה"ב. פצצת אטום נופלת על ניו-יורק. אל-קאידה משתלטת על הבית הלבן.
ממשלת ארה"ב מתחילה להדפיס כספים בקצב של גרמניה בין מלחמות עולם. מוסיפה חותמת של "000,000" על שטרות ישנים כי הדפסה עולה יותר מערך מטבע.
האם במקרה כזה כל מי שבחר במסלול מגודר מט"ח יצא בהפסד בפחות משמעותי, או שכל מקרה קריסה היא קריסה?

האם במקרה כזה כל מי שבחר במסלול מגודר מט"ח יצא בהפסד בפחות משמעותי, או שכל מקרה קריסה היא קריסה?
במקרים האלה אתה תרוויח יפה מהמסלול המגודר.
השאלה אם יישאר משהו ממדינת ישראל בלי הגיבוי של ארה"ב.

במצב כזה מי שלא גידר יפגע, אבל לא במידה שהדולר נפל. נפילת הדולר תביא לעליה בשווי הדולרי של החברות - הרי הכל עולה יותר דולרים ולכן ההכנסות גדלות (למרות שנפח המכירות כנראה קטן). זה נכוו במיוחד לחברות לא אמריקאיות, ואם התיק שלך בפיזור עולמי אז חצי ממנו לא אמריקאי.

מי שגידר במצב כזה ירוויח בגדול. לפחות בתיאוריה.
אני לא מבין גדול באיך מתבצע גידור (חוזי פורוורד לדעתי), אבל אני לא רואה מאיפה יבוא הכסף.

בכל אופן, הגידור נותן אפשרות לרווח גדול או הפסד גדול. בלי גידור הרווח או ההפסד מתונים יותר.

אני לא מבין גדול באיך מתבצע גידור (חוזי פורוורד לדעתי), אבל אני לא רואה מאיפה יבוא הכסף.
אני מניח שבמקרי קיצון הקרן פשוט יכולה להגיד שהיא לא הצליחה לעקוב אחר המדד.
אין באף מקום הבטחה כזו.

אני מניח שבמקרי קיצון הקרן פשוט יכולה להגיד שהיא לא הצליחה לעקוב אחר המדד.
אין באף מקום הבטחה כזו.
נכון.
כלומר יש סיכון להפסד וסיכוי לרווח, אבל אם הרווח גדול אז לא באמת מקבלים אותו (וכמובן אם ההפסד גדול אז כן מפסידים).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A עזרה איך לקרוא את דו"ח הפנסיה בצורה נכונה יותר צרכנות פיננסית 2
ד לקרוא את הארכיון מהתחלה ועד הסוף ? שוק ההון 6
Jasper בן 21 איך להתחיל לקרוא את הבלוג?(בשביל לקרוא הכל) התפתחות אישית 8
Jasper כרגע מנסה לקרוא את כל הבלוג, נתקלתי במשהו שדורין אומרת שהוא הכי חשוב. שוק ההון 14
ליאת - איפה שיש רצון... קוראי הארץ מאוד נחרדים לקרוא שהשרה לשוויון חברתי שולחת את ילדיה לחינוך פרטי אוף טופיק 112
א איפה אפשר לקרוא תנאים בסיסים של קופת פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
A איפה אפשר לקרוא בפשטות על המיסוי על קנייה / מכירה בשוק ההון? פוסטים מאיכות נמוכה 4
ת מדוע באתר "כלכליסט" כבר אי אפשר לקרוא תגובות? פוסטים מאיכות נמוכה 1
M צעדים ראשונים בעולם הנדלן- איפה ומה לקרוא נדל"ן 2
H אשמח לעזרה מאיפה להתחיל לקרוא התפתחות אישית 1
C ירידה מהארץ - לאן, למה, ואיפה לקרוא על זה? אוף טופיק 44
L תופעת הדגשת הטקסט (יותר נכון סוג של לפתות אותנו לקרוא) בזמן האחרון אוף טופיק 26
א איפה ניתן ללמוד כיצד לקרוא דוחות חברה? צרכנות פיננסית 2
Wonko פתחתי חשבון בבית השקעות! אבל אז התחלתי לקרוא.. שוק ההון 46
A קריאת תשקיף - כיצד לקרוא תשואה של קרן מחקה דולרית ? שוק ההון 1
סמדר רגב אגמון איך לקרוא ספרים בזול מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 11
F מישהו שיודע לקרוא פלט מבדיקה של מחשב רכב? אוף טופיק 6
א רשימת משברים פיננסים שכדאי לקרוא עליהם שוק ההון 5
מ מחפשת את עצמי בקריירה- אשמח לעזרה התפתחות אישית 6
Williamsburg מתי פותחים את האפשרות להגיש דוח 1301 לשנת 23? פוסטים מאיכות נמוכה 16
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
P את כולם מעניין לטוס לחו"ל? פוסטים מאיכות נמוכה 109
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 24
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
ע במה את עוסקים? מה הוביל אתכם לכך? כמה את מרוויחים? התפתחות אישית 16
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
ה איך דיסקונט מגדרים את הפוזיציה הזאת? - פיקדון מובנה השקעות אלטרנטיביות 7
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A פרוייקטים מעניינים ששמתם עליהם את העין נדל"ן 32
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
E חברים, איך נכון יהיה לי לחשב את ההוצאות האלה באקסל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
קפיטליסט_מרושע עם רגל אחת בחוץ - חושש לעשות את הצעד האחרון יומני מסע אישיים 57
R מעוניין למכור את התעודה 1159250 ולקנות 1159235 ב IRA שוק ההון 23
R עד כמה מפחיתים את ההפסד במידה ולוקחים ACWI למול S&P בתיק הפטור? שוק ההון 0
שם משתמש בעייתי "מיטב כספית ניהול נזילות" מעלה את דמי הניהול שוק ההון 26
R האם אני יכול לעזוב את הבית של ההורים יומני מסע אישיים 27
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
B איך מורידים את הקובץ אקסולידית? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4

נושאים דומים

Back
למעלה