• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך לפעול בירידות

Bear75

משתמש סולידי
דירוג
14
שלום רב

הצלחתי לחסוך עם אישתי סכום לא גדול שאנו לא ניקרוס אם נאבד (אם כי התאמצנו מאד לשים אותו בצד) בסך 30,000 שקל

לפני חצי שנה פתחתי חשבון במיטב דש (15 שקל בחודש) ושמתי 75% מהכסף על SP500 קרן מחקה מדד.
10% שמתי על STOX600 אירופה, ו15% קרן מחקה מדד שיקלי אגח ממשלתי .

לאט לאט התשואה לקחה את התיק קרוב ל34,000 ועכשיו התחילה מפולת שכולם חששו ממנו והתיק מתחיל להתכרסם.

השאלה
1) האם מוטב למכור עכשיו כשיש לי כבר רווח ואז לקנות את הירידות בהנחה ואני מאמין שהן תגענה?
1.1) אם אני "מוכר" יחידות, האם קורה אירוע מס?
2) או שבכלל עדיף לגרד עוד כמה אלפי שקלים, להוסיף לתיק ואיתם לקנות את הירידות?

אני לא בלחץ, ולא בהיסטריה, פשוט כאב לי לא על ה30 ששמתי, אלא על התשואות (שסופו של דבר מעולם לא היו שלי)

ממליץ לך לפעול לפי מה שתכננת ולא לפי הרגש..

כמו שאורי אמר כנראה החלק המנייתי שלך גדול מידי, במצב כזה כל עוד אתה לא בהפסד אולי כדי לך להוציא את הכסף ולעשות חושבים מחדש מה יותר מתאים לך ומה פחות

כמובן החלטה שלך ואני ממש לא מייעץ על כלום וסתם חושב על מה אני הייתי עושה במצבך..

כי אם השוק ירד הרבה ואתה לא בנוי לזה מנטלית אתה באמת עשוי מפחד לצאת עם הפסד גדול יותר וזה כנראה יהיה כואב הרבה יותר מאשר לצאת עכשיו ולהחמיץ עליות..

ושוב רק דעתי

לגבי השאלה 1.1 כן, יש צורך לשלם מס על הרווחים

1) האם מוטב למכור עכשיו כשיש לי כבר רווח ואז לקנות את הירידות בהנחה ואני מאמין שהן תגענה?
ואם הן לא יגיעו והשוק יברח לך למעלה?
כן
באופן כללי תמיד כדאי לחסוך עוד ולהשקיע עוד. זה לא קשור לזמן כזה או אחר.

כמובן שאם יש לך כדור בדולח שאיתו אתה יכול לדעת בדיוק מתי תגיע ירידה ומתי תגיע עליה אז שווה לצאת בשיא ולהיכנס בשפל.
מאחר ואני מאמין שאין לך אחד כזה, אל תנסה לתזמן את השוק. רוב האנשים שמנסים לתזמן סתם מפסידים כסף בסוף

שלום רב

הצלחתי לחסוך עם אישתי סכום לא גדול שאנו לא ניקרוס אם נאבד (אם כי התאמצנו מאד לשים אותו בצד) בסך 30,000 שקל

לפני חצי שנה פתחתי חשבון במיטב דש (15 שקל בחודש) ושמתי 75% מהכסף על SP500 קרן מחקה מדד.
10% שמתי על STOX600 אירופה, ו15% קרן מחקה מדד שיקלי אגח ממשלתי .

לאט לאט התשואה לקחה את התיק קרוב ל34,000 ועכשיו התחילה מפולת שכולם חששו ממנו והתיק מתחיל להתכרסם.

השאלה

אני לא בלחץ, ולא בהיסטריה, פשוט כאב לי לא על ה30 ששמתי, אלא על התשואות (שסופו של דבר מעולם לא היו שלי)
באופן כללי אם משקיע במניות הטווח הוא לעשר עד חמש עשרה שנה וסיבולת הסיכון היא עד ירידה של 50% בחלק המנייתי... אם סיבולת הסיכון שלך נמוכה למשל עד 25% ירידה מהתיק אתה יכול לשים חצי מהתיק במזומן או אג"ח ממשלתי ואז אם המניות יירדו חמישים ש"ח אז התיק שלך יירד רק ב25%.

בעיה נוספת היא התבוננות תכופה בתיק שמיותרת ועליך להציץ ולשנות פעם בשנה ומעלה וככה תהיה רגוע יותר וההשקעות יצליחו יותר. במילא זה חסכון שלא צריך לשימוש שוטף הרי ורצוי לרכוש תקופתית במקביל ללא קשר למצב השוק...

במצב כזה כל עוד אתה לא בהפסד אולי כדי לך להוציא את הכסף ולעשות חושבים מחדש מה יותר מתאים לך ומה פחות
אם הוא צריך לעשות חושבים, זה לא קשור למצב התיק.

אם הוא צריך לעשות חושבים, זה לא קשור למצב התיק.
אם הוא מבולבל ולא מכיר את עצמו עדיף לו לעשות חושבים כשהכסף שלו במקום פחות תנודתי משוק המניות לדעתי

אם הוא מבולבל ולא מכיר את עצמו עדיף לו לעשות חושבים כשהכסף שלו במקום פחות תנודתי משוק המניות לדעתי
מסכים. אבל אין קשר לאם התיק ברווח או הפסד. אם צריך להוציא כדי לעשות חושבים, מוציאים גם אם התיק בהפסד.

אגב, לא חייב להוציא את כל התיק ואפשר גם לעשות חושבים עם התיק הנוכחי.

תודה רבה על התגובות.
התוכנית הייתה שהתיק הזה ישב בשקט לפחות 10+ שנים כשאני מפקיד בו כסף מדי פעם (בתקווה כשיהיו ירידות)
קצת חטאתי לעצמי כי נורא נהנתי לראות את התשואות נאגרות להן עם הזמן כשSP500 ואירופה נסקו, זו תחושה נהדרת, ולכל שבת יש מוצאי שבת.

כנראה שלא אעשה כלום ואשאיר את התיק כפי שהוא

פי שאלותיך הסיכון שבתיק שלך גבוה מדי.

אך אם המטרה היא תיק שלא נוגעים בו 10+ שנים וזה כסף שאני לא ארגיש כלכלית אם אאבד גם את כולו (אין לו שום משמעות כלכלית אבל אישתי הולכת לגרור אותי לרבנות)

אך אם המטרה היא תיק שלא נוגעים בו 10+ שנים
שים לב לפער בין "המטרה" לשאלות שלך אם למכור עכשיו, לקנות יותר וכו' בפתיחת השרשור. וזה אחרי אפצ'י קטן בשווקים. תאר לך מה תרגיש אם באמת תגיע לשווקים הקורונה.
(אין לו שום משמעות כלכלית אבל אישתי הולכת לגרור אותי לרבנות)
צחוק בצד. התחשבות בשותפים היא חלק משמעותי מאסטרטגיית ההשקעה. גם בלי רבנות, לא שווה לפגוע ביחסים בשביל עוד כמה אלפים (או בכלל בשביל כסף).

לא שווה לפגוע ביחסים בשביל עוד כמה אלפים
כמובן שזה נכון, אבל היא מאד שמרנית ולא מבינה בכלכלה וניהול פיננסי, לקחתי את זה על עצמי לשייט את הספינה של המשפחה הצעירה שלנו לעתיד כלכלי יציב ובטוח, וחשבתי שלשים בצד כסף בתיק השקעות מצד אחד סולידי (מדדים) מצד שני אגרסיבי (רב מניות) הוא אחד הדרכים הטובות לעשות זאת, גם אם בטווח הקצר זה יכול לעשות לה אולקוס D:
והיא כמובן סומכת עלי לכן מלכתחילה איפשרה לי לשים סכומים כאלה במיטב דש

כמובן שזה נכון, אבל היא מאד שמרנית ולא מבינה בכלכלה וניהול פיננסי, לקחתי את זה על עצמי לשייט את הספינה של המשפחה הצעירה שלנו לעתיד כלכלי יציב ובטוח, וחשבתי שלשים בצד כסף בתיק השקעות מצד אחד סולידי (מדדים) מצד שני אגרסיבי (רב מניות) הוא אחד הדרכים הטובות לעשות זאת, גם אם בטווח הקצר זה יכול לעשות לה אולקוס D:
והיא כמובן סומכת עלי לכן מלכתחילה איפשרה לי לשים סכומים כאלה במיטב דש

אני חושב שהסיכון הגלום בזה צריך להיות שקוף וידוע עבורה

אל
תודה רבה על התגובות.
התוכנית הייתה שהתיק הזה ישב בשקט לפחות 10+ שנים כשאני מפקיד בו כסף מדי פעם (בתקווה כשיהיו ירידות)
קצת חטאתי לעצמי כי נורא נהנתי לראות את התשואות נאגרות להן עם הזמן כשSP500 ואירופה נסקו, זו תחושה נהדרת, ולכל שבת יש מוצאי שבת.

כנראה שלא אעשה כלום ואשאיר את התיק כפי שהוא
אל תדאג אח יקר אל תתייחס לשמועות ההמונים, לחדשות, לכתבות, תן לרעשים לעבור והם יעברו- תראה מה קרה בדצבר 2018 השוק ירד ב20% ולא היה שחור יותר מזה ההיסטריה שלטה. מי שנשאר צפה בתיק שלו עולה אחכ ב50% ס ב ל נ ו ת! שגר ושכח

לעתיד כלכלי יציב ובטוח, וחשבתי שלשים בצד כסף בתיק השקעות מצד אחד סולידי (מדדים) מצד שני אגרסיבי (רב מניות) הוא אחד הדרכים הטובות לעשות זאת,
אם האנושות לא תקרוס. זה אכן כך.
היא כמובן סומכת עלי
אז למה שזה ישתנה עכשיו? תשתף אותה בשיקולים ותסביר לה את הרציונל של ההשקעה.

מה עושים בירידות? קונים
יורד עוד? קונים עוד

אל

אל תדאג אח יקר אל תתייחס לשמועות ההמונים, לחדשות, לכתבות, תן לרעשים לעבור והם יעברו- תראה מה קרה בדצבר 2018 השוק ירד ב20% ולא היה שחור יותר מזה ההיסטריה שלטה. מי שנשאר צפה בתיק שלו עולה אחכ ב50% ס ב ל נ ו ת! שגר ושכח

קל להגיד אבל יש פה עניין פסיכולוגי שכנראה לא נלקח בחשבון שאם הירידות ימשיכו הוא פשוט יברח בהפסד רב יותר..

הוא חייב להיות שלם גם עם החלטה שלערך הכסף שלו יוכל לרדת ב 50,60% ואף יותר

קל להגיד אבל יש פה עניין פסיכולוגי שכנראה לא נלקח בחשבון שאם הירידות ימשיכו הוא פשוט יברח בהפסד רב יותר..

הוא חייב להיות שלם גם עם החלטה שלערך הכסף שלו יוכל לרדת ב 50,60% ואף יותר
בסוף זה שאלה של כוח סיבולת- אם הכסף מראש מושקע ל10,15,20 שנה זה ממש לא צריך להזיז לו ירידות אחרת אין טעם להחזיק אחוז מניות ככ גבוה. כל בן אדם ואופיו כל מקרה לגופו שיהיה לו בהצלחה אמן.! למה אנשים זוכרים רק ירידות וטרגדיות ונפילות בעליות כולם שמחים וצוהלים זה משגע אותי

לדעתי בלי להכניס לפניקה אני 100 אחוז מניות sp לא עושה כלום והלוואי שיזדמנו לי שקלים אוסיף לתיק.
Sp תחנה ראשונה שניה שלישית יכול לרדת ל
3160
3090
3020
יש לקחת את זה בחשבון והכל בסדר לא קרה כלום.
לפי פיבונאצי מ2778 שפל אחרון

השאלה

• אתה לא בלחץ, לא בהיסטריה, לא חורה לך על ה-30,000₪ שהשקעת בתיק ההשקעות ובנוסף אין בידך כדור בדולח.
  • כן, מתרחש אירוע מס.
  • כאשר השוק בירידה, הרציונל הוא כמובן לרכוש מניות ובכמות גדולה. עם זאת, אצלי לדוגמה יש מועדים ספציפיים בהם אני מפקיד כספים אל תיק ההשקעות ואיתם קונה יחידות נוספות.
2) או שבכלל עדיף לגרד עוד כמה אלפי שקלים?
אל תמהר להפקיד אל תיק ההשקעות כספים אשר עלול להיות להם שימוש אחר חשוב יותר.

Back
למעלה