• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך להתנהל בעת בועה בשווקים?

• פותח הנושא Ehud
  • פורסם בתאריך

Ehud

משתמש בכיר
דירוג
4,140
מעניין אותי לשמוע דעות בנושא.
יושבים על מזומן? בוחרים מניות ספציפיות? ממצעים עדיין?

אם אתה כמוני וכמו רבים וטובים פה שחושבים שהם לא יותר חכמים מהשוק אז זה פשוט: לא עושים דבר.
אם אתה חושב שיש בועה ושהיא הולכת להתפוצץ בקרוב אז הדבר הרציונאלי לעשות הוא למכור הכל או לכל הפחות להקטין חשיפה או אם אתה ממש אמיץ אז לרכוש שורטים או פוטים.
אגב לפי מה החלטת שיש בועה?

אם אתה כמוני וכמו רבים וטובים פה שחושבים שהם לא יותר חכמים מהשוק אז זה פשוט: לא עושים דבר.
אם אתה חושב שיש בועה ושהיא הולכת להתפוצץ בקרוב אז הדבר הרציונאלי לעשות הוא למכור הכל או לכל הפחות להקטין חשיפה או אם אתה ממש אמיץ אז לרכוש שורטים או פוטים.
אגב לפי מה החלטת שיש בועה?

אין לי מושג מתי תתפוצץ בועה...היא יכולה לרוץ למשך שנים...ככה שלמכור(ולספוג מס) ו/או האפשרות שאני טועה היא לא שווה מבחינתי.
אבל אני היום (וכבר כמה חודשים) לא בנוח להכניס כספים נוספים לקניית "השוק".

לגבי האם השוק יקר מידי, אני חושב שהשוק הוא כמו כל "נכס", כמו שלא היית קונה דירה בכל מחיר, לא בכל מחיר לפי דעתי יש להשקיע בשוק המניות.
איני חושב שהשוק יעיל כל הזמן, אני חושב שהוא נע בטווח הקצר בין אופטימיות לפסימיות.

מבחינת מדוע חושב שיש בועה, או נוצרת בועה...אין מדד אחד, הלוואי על כולנו שפשוט היינו מסתכלים על "X" ואומרים זה יקר או זול...אבל...מחירים יקרים מאד של לא מעט חברות אשר על מנת להצדיק את השווים שלהם ידרשו רווחים של מילארדים ואולי חלקם יצליחו אבל בסבירות גבוהה(כמו בסבבים קודמים) שלא כולם, הנפקות לא נגמרות של חברות חדשות(על מנת לנצל את ההזדמנות - בעלי מניות נפטרים מסחורה), הפד אשר שם איזשהי "רצפה" לנכסים וקונה מכל הבא ליד ומונע "price discovery", מוכנות לקיחת סיכונים גדולה של משקיעים פרטיים תוך כדי השקעה "בדברים החמים האחרונים" ...גם אם האלטרנטיבה היא ריבית 0, במחירים מסויימים הסחורה הופכת להיות מסוכנת...או שאולי פשוט תוחלת התשואה יורדת.

אני לא יודע כמה כסף יש לך בפנים, אבל זה נשמע לי מאוד הזוי שעל כמה גרושים חדשים אתה חושש כשרוב הכסף שלך בפנים.

אם אתה בתחילת הדרך, אז מה שכתבתי לא רלוונטי, מצד שני גם ההשפעה על התיק שלך זניחה.

אני לא חושב שיש בועה אז אני פשוט ממשיך לקנות כל חודש בחודשו

מה התכנית המקורית שלך? לכמה זמן תכננת להישאר בבורסה? במה השקעת? מה המטרות של הכסף שנצבר בתיק?
התשובות יכוונו אותך לבחירות מושכלות ולא תצטרך להפעיל את כדור הבדולח.

רב הזמן השוק ניראה בפיק. זה חלק מהעניין שהשוק עולה בממוצע. אם לא תצליח להשתחרר מהתחושה הזאת אז יכול להיות שהשקעה במדדים היא לא בשבילך.
יש עוד אפיקי השקעה כמו נדלן או דיבידנדים שאולי יותר מסתדרים מהבחינה הזאת.

כל מי ששאל כאן מדוע לחשוב שיש כעת בועה במחירי המניות... ובכן, אם ניקח את ארה"ב, מבחינה כלכלית זו היתה שנה קטסטרופלית, אובדן תוצר אדיר, מיליונים מובטלים בבית, דחיית חובות בהיקפים אדירים... ועם זאת, ה S&P500 עשה שנה אדירה עם עליה פנומנלית של 15% (מתחילת 2020 ועד סופה). אם זה לא ניתוק בין הכלכלה לשוק, אז מה כן? כמובן שמה שמסביר את ההתנהגות הלא הגיונית הזו היא הדפסה של טריליונים שעשה טראמפ שהעיפו חלקים מהשוק לשמיים (ע"ע חברה לרכבי יוקרה עם מכירות שוליות שתיכף שווה טריליון דולר), והבטחה להדפסת טריליונים רבים נוספים מצד ביידן. יש פה עיוות שוק נוראי, רק העניין הוא שאם ארה"ב ימשיכו להדפיס כסף כמו משוגעים, קשה לדעת מתי יהיה התיקון. מה שכן הדולר כבר צנח וימשיך לצנוח.

נערך לאחרונה ב:
כל מי ששאל כאן מדוע לחשוב שיש כעת בועה במחירי המניות... ובכן, אם ניקח את ארה"ב, מבחינה כלכלית זו היתה שנה קטסטרופלית, אובדן תוצר אדיר, מיליונים מובטלים בבית, דחיית חובות בהיקפים אדירים... ועם זאת, ה S&P500 עשה שנה אדירה עם עליה פנומנלית של 15% (מתחילת 2020 ועד סופה). אם זה לא ניתוק בין הכלכלה לשוק, אז מה כן? כמובן שמה שמסביר את ההתנהגות הלא הגיונית הזו היא הדפסה של טריליונים שעשה טראמפ שהעיפו חלקים מהשוק לשמיים (ע"ע חברה לרכבי יוקרה עם מכירות שוליות שתיכף שווה טריליון דולר), והבטחה להדפסת טריליונים רבים נוספים מצד ביידן. יש פה עיוות שוק נוראי, רק העניין הוא שאם ארה"ב ימשיכו להדפיס כסף כמו משוגעים, קשה לדעת מתי יהיה התיקון. מה שכן הדולר כבר צנח וימשיך לצנוח.
צפה בסרטון הבא(שאם אני לא טועה במקור אורי שלח) https://youtu.be/0ECqDaPjjV0
ותבין מדוע הניתוק בין הכלכלה המדינית לשוק המניות הוא לא באג אלא פיטצר.

ועם זאת, ה S&P500 עשה שנה אדירה עם עליה פנומנלית של 15% (מתחילת 2020 ועד סופה). אם זה לא ניתוק בין הכלכלה לשוק, אז מה כן?
כמו שכתבת, יחד עם השחיקה של הדולר זו תשואה ריאלית של 7%, סטנדרטי לגמרי.

לגבי האם השוק יקר מידי, אני חושב שהשוק הוא כמו כל "נכס", כמו שלא היית קונה דירה בכל מחיר, לא בכל מחיר לפי דעתי יש להשקיע בשוק המניות.
איני חושב שהשוק יעיל כל הזמן, אני חושב שהוא נע בטווח הקצר בין אופטימיות לפסימיות.
אחל
כל מי ששאל כאן מדוע לחשוב שיש כעת בועה במחירי המניות... ובכן, אם ניקח את ארה"ב, מבחינה כלכלית זו היתה שנה קטסטרופלית, אובדן תוצר אדיר, מיליונים מובטלים בבית, דחיית חובות בהיקפים אדירים... ועם זאת, ה S&P500 עשה שנה אדירה עם עליה פנומנלית של 15% (מתחילת 2020 ועד סופה). אם זה לא ניתוק בין הכלכלה לשוק, אז מה כן?
מה כן? חוסר הבנה שלך איך שוק ההון עובד, שוק ההון לא משקף את המצב הכלכלי הנוכחי, הוא משקף את הצפי הכלכלי העתידי.
והS&P500 לא ממש עלה ב15% כי הדולר נחלש מול סל המטבעות די בקיצוניות:
https://finance.yahoo.com/chart/^SP...iOnsicGVyaW9kIjoxLCJpbnRlcnZhbCI6ImRheSJ9fX0-
, רק העניין הוא שאם ארה"ב ימשיכו להדפיס כסף כמו משוגעים, קשה לדעת מתי יהיה התיקון.
תיקון מאד אפשרי וסביר למצב הוא עלייה במחירי הנכסים הריאליים, כלומר המשך עליית מחירי המניות.

אני לא יודע כמה כסף יש לך בפנים, אבל זה נשמע לי מאוד הזוי שעל כמה גרושים חדשים אתה חושש כשרוב הכסף שלך בפנים.

אם אתה בתחילת הדרך, אז מה שכתבתי לא רלוונטי, מצד שני גם ההשפעה על התיק שלך זניחה.

אני עם סכומים מאד מהותיים בפנים ובעל עסקים שמשחררים הון בצורה שוטפת אשר אותם אני משקיע באפיקים שונים על מנת לייצר גדילה.
לפני תחילת המשבר הייתי עם כ20% מההון מושקע במניות, ובזמן המשבר השקעתי(הרוב ב ETFים) ככה שהיום אחרי קפיצת השוק אני כמעט ב 40% מההון בפנים.(שילוב של צמיחה בשווי והגדלת ההון המושקע).
אני מרגיש בנוח עם התנודתיות של הנכסים האלו וחושב שקניתי אותם בשווי הגיוני...אבל לא מוסיף הון חדש לשוק.

נערך לאחרונה ב:
מה התכנית המקורית שלך? לכמה זמן תכננת להישאר בבורסה? במה השקעת? מה המטרות של הכסף שנצבר בתיק?
התשובות יכוונו אותך לבחירות מושכלות ולא תצטרך להפעיל את כדור הבדולח.
ההשקעה היא לבניית פורטפוליו של נכסים לטווח ארוך. אני לא מרגיש אני מנסה להפעיל כדור בדולח...אני מסתכל על המחיר שבו אני יכול לקנות כעת, לא על משהו לא ידוע.

האלטרנטיבה היא תשואה ריאלית שלילית.. זה נקרא אינפלציה.
לא בדיוק.
האפשרויות בעיני הן מזומן,
Structured notes:
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/structured-notes-%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%9E%D7%9D-%D7%91%D7%AA%D7%99%D7%A7-%D7%94%D7%A9%D7%A7%D7%A2%D7%95%D7%AA.16783/

או השקעה במניות ישירות(השקעתי במניות הבנקים למשל לפני כחודש כי המחיר שלהם היה הגיוני בעיני משמעותית יותר מהשוק)

Structured notes:
זה להשקיע במניות עם גידור ותשלום עמלות יקרות לבנקים, במקרים אחרים זה סתם הימור עם תוחלת רווח לא ידועה.
או השקעה במניות ישירות(השקעתי במניות הבנקים למשל לפני כחודש כי המחיר שלהם היה הגיוני בעיני משמעותית יותר מהשוק)
מסכים לחלוטין, המחירים שלהם עדיין זולים, במיוחד בארץ.

רב הזמן השוק ניראה בפיק. זה חלק מהעניין שהשוק עולה בממוצע. אם לא תצליח להשתחרר מהתחושה הזאת אז יכול להיות שהשקעה במדדים היא לא בשבילך.
יש עוד אפיקי השקעה כמו נדלן או דיבידנדים שאולי יותר מסתדרים מהבחינה הזאת.
אני מנסה להסתכל על כל אפיק(ויותר נכון עסקה) כאלטרנטיבה. למרות היתרונות של מדדים(הרבה חברות, קירוב של כלל הכלכלה האמריקאית, וכו), אני מחפש להשקיע במחיר שבו ברור לי למה אני קונה בזול ככה שה downside שלי נמוך וה upside גבוה...
כשיש אופריה בשווקים או על נכס(לא משנה אם תקרא לו בניין דירות במקום מבוקש או ETF), אז הסיכוי להרוויח הרבה או לא להפסיד הוא נמוך בעיני.
זה להשקיע במניות עם גידור ותשלום עמלות יקרות לבנקים, במקרים אחרים זה סתם הימור עם תוחלת רווח לא ידועה.
אם אתה מאמין בזה שלשווקים יש תוחלת תשואה לאורך זמן, אז המוצרים הספציפים שאני מדבר עליהם מהווים(והיוו עד היום) תשואה שנתית של 8-9%...פחות מהאלטרנטיבה של מניות באותה תקופה אבל...אבל עם תשואה "מובטחת".
לגבי העלויות אכן, אך בצורה שבה אני עובד(מכרז דרך כמה בנקים ומתווכים), זה יותר זניח...ומה שחשוב לי זה התשואת יעד.

מסכים לחלוטין, המחירים שלהם עדיין זולים, במיוחד בארץ.

לגמרי, עלו פי 2 משוק בתקופה(לא שחשבתי שזה יקרה בכזו תקופה קצרה) והם נכס שאני חושב יותר ברור לי למה ה upside שלו גבוה יותר מהשוק כיום ומרגיש בנוח להחזיק לאורך זמן.

נערך לאחרונה ב:
מבחינתי האינדיקטור להאם השוק יקר הוא יחס ה pe של הסנופי. אני מצפה לקצת מעל 20, גג 25.
כרגע הוא על 37. הסיבה היא כמובן ירידה השנה בריוחי החברות (e) כתוצאה מעצירת חלקים מהכלכלה, ולא העליה (הסבירה) במחירי המניות (p).

מאחר וסביר מאוד שבתוך מספר חודשים עם הפצת החיסונים, ריוחי החברות יחזרו לרמתם מלפני שנה, מן הסתם יחס המחיר לרוח של סנופי יחזור אף הוא לטוח המקובל. לכן אני לא מוכר.

ישנו שיקול נוסף והוא שאם אמכור, אין לי כל כך איפה להחנות את התמורה. סביר מאוד שערך הכסף דוקא ירד, אז אולי האפשרות היחידה היא אגח קצר צמוד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A גביית ביטוח שארים למרות קיום מסמך המבטל זאת - איך להתנהל מול הגוף המנהל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
A קרן פנסיה לא פעילה - איך להתנהל כעת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
O דיבידנדים מול מדדים בהקשר של יציאה לחופש כלכלי - איך כדאי להתנהל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 88
H חו"ל פרנק שווייצרי כיצד להתנהל כספית צרכנות פיננסית 6
D שותף ? ממה לחשוש ואיך להתנהל השקעות אלטרנטיביות 2
א ירושה במזומן, כיצד להתנהל מיסים 13
ט מעבר למדינה אחרת, מה הדרך הטובה ביותר להתנהל מבחינת המרה? צרכנות פיננסית 0
D דירה בקומה גבוהה (12) ללא מעלית שבת. כיצד ניתן להתנהל בבקשה שיאשרו מעלית שבת? נדל"ן 56
H התעשרתי ומנסה להבין איך להתנהל מול בני משפחה וחברים אוף טופיק 104
unrealx תאונה קטנה ברכב - כיצד להתנהל? אוף טופיק 7
נירוש האם אפשר להתנהל עם כ.אשראי חוץ בנקאי בלבד צרכנות פיננסית 14
D כיצד להתנהל עם RSU+ESPP בדולרים שוק ההון 17
Y פתחתי חשבון הפוך בבנק אגוד, איך להמשיך להתנהל בצורה אופטימלית צרכנות פיננסית 1
א כיצד להתנהל נכון עם תקבולי מט"ח? אוף טופיק 8
י [מס רכישה] הצהרה בעת רכישת דירה שניה מיסים 4
N הימנעות ממס יסף - בעת מכירת מניות בסכום גדול מיסים 17
H הוזלת עמלות בעת פתיחת חשבון מסחר שוק ההון 9
ה מתי המס מחושב בעת מכירה? מיסים 14
Y עבודה בתור שכיר בעת שירות מילואים פעיל אוף טופיק 32
E האם ני"ע הולך לאיבוד בעת מחיקת בורסה? שוק ההון 1
R פיקוח ממשלתי על מחירי הדיור בעת רכישת דירה נדל"ן 43
S האם יש הבדל מיסויי בין קופת גמל (לתגמולים) לקרן פנסיה בעת קבלת קצבת פנסיה? (לשכירים) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
Y מכירת קרן כספית מוגבלת - האם יש סכנת נזילות בעת מכירה? שוק ההון 1
M שותפות בסטארט אפ ומהלך הדברים בעת פתיחת חברה התפתחות אישית 25
F חתימה על סעיף מוזר בעת משיכת כספים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א רכישת דירה חדשה בחיפה בעת הנוכחית נדל"ן 6
ע האם החזר הצמדד מדד הוא הוצאה מוכרת לניכוי בעת חישוב מס שבח? נדל"ן 0
A מיסוי בעת השקעות בחו"ל מיסים 6
פשוט התנהלות פיננסית בעת ירידה מהארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
D וואן זירו one zero בעת הנוכחית צרכנות פיננסית 1
ישראלי מצוי קופת גמל - בעת פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ברבור האם לשנות מסלולי השקעה בקופת גמל בעת משבר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
O המניות נעלמו בעת ההעברה מהבנק לאיטראקטיב ברוקרס שוק ההון 12
ח מינוף בעת פינוי בינוי - עסקת החלומות? נדל"ן 6
I מיסוי RSU בעת מימוש מיסים 1
H שגיאה בשם חבר בורסה בעת ניוד תיק השקעות שוק ההון 1
V בעת בקשה לניוד קופת גמל חברת ההשקעות מתעקשת לקבל ממני הרשאה למסלקה הפנסיונית שוק ההון 14
adamshalev מיסוי אופציית call בעת מימוש (exercise) מיסים 6
לא חשוב שמות האם חלה חובה לקבל 161 א' בעת פיטורים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
מ שוק מקומי בעת מלחמה שוק ההון 13
Y קרנות פנסיה בעת רילוקיישן זמני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ygkeeper אג"ח - הפסד הון בעת החזר קרן מיסים 4
N RSU - המרת דולרים לשקלים בעת מכירה שוק ההון 18
S התנהגות המשקיע בעת משבר בשוק שוק ההון 10
A קניית זהב דרך BullionVault - מה לציין בסיבת העברה וקטגוריית המס בעת העברת המט״ח דרך הבנק? השקעות אלטרנטיביות 1
Y התייעצות בעת בניית תיק השקעות שוק ההון 13
א הודעה בעת מכירת אג"ח צרכנות פיננסית 2
א קצבת נכות בעת הגעה לגיל פרישה צרכנות פיננסית 6
cypriano de rore תמיכה פשוטה בעסקים בעת משבר הקורונה אוף טופיק 57
adamshalev עדכון רשויות בעת עבודה בגמלאות צרכנות פיננסית 3

נושאים דומים

Back
למעלה