איך אתם מכמתים כדאיות של רכישה?

• פותח הנושא efa
  • פורסם בתאריך

efa

משתמש ותיק
דירוג
33
בוקר טוב,
רציתי לשמוע תשובות נוספות על השאלה שבכותרת, ואסביר אותה דרך הטריגר שהציף לי אותה.

פינת הלמידה שלי כיום כוללת רק מחשב נייד ושולחן, וכבר זמן מה אני שוקל האם לקנות מסך נוסף שיאפשר לי להגדיל את שטח העבודה. הסיבה העיקרית שאני צריך שטח עבודה נוסף כרגע היא כדי שאוכל לצפות בהרצאות בצורה נוחה במקביל לסיכום שאני כותב תו"כ. סיבה מינורית נוספת היא ששטח עבודה נוסף יכול לעזור גם בשוטף.
מהגדרת הצורך הזו, התקדמתי לעבר בחירת מסך, ומכיוון שהיה ברור לי שאם כבר אני קונה מסך, אני אקנה מסך נורמלי (לצורך העניין, מבחינתי זה אומר ips,2k של דל) זה אומר שהמחיר למימוש הצורך הזה הוא בערך 1000 ש"ח.

אבל אז התעורר בי הספק האם הצורך שהגדרתי שווה תשלום כזה.
מצד אחד המחיר לא דרמטי, התועלת שכן תהיה לי היא ברורה ואף קיימת תועלת פוטנציאלית (אולי יום אחד אצטרך שטח עבודה...)
אך מצד שני המחיר לא זניח, אני חושב שאני מסוגל להסתדר גם ללא המסך והעניין של תועלת פוטנציאלית לאו דוקא מצדיק רכישה בהווה

וכל זה גרם לי לרצות לשמוע דעות נוספות על הדרך שבה מכמתים כדאיות בסיטואציות כאלה, ועל הגעה להחלטה.

wake_up

משתמש ותיק
דירוג
299
אולי במקום לרכוש מסך נוסף, תקליט את ההרצאה ואחר כך תוכל לכתוב בנוחות את הסיכום?

efa

משתמש ותיק
דירוג
33
אולי במקום לרכוש מסך נוסף, תקליט את ההרצאה ואחר כך תוכל לכתוב בנוחות את הסיכום?
ספציפית במקרה שלי זה לא יתפוס, גם עם הרצאה מוקלטת, המסך של הנייד קטן מדי מכדי לעשות את זה במקביל.
אבל הנקודה שבאמת אפשר להסתדר גם בלי הרכישה הזו היא שיקול כמו שציינתי

wake_up

משתמש ותיק
דירוג
299
באמת אפשר להסתדר גם בלי הרכישה הזו
זו כנראה התשובה
אם בכל זאת אתה מחליט לרכוש, אתה יכול לחפש מסך יד שניה או לקנות מחודש\מוחדש (להשמיש מחדש את המחשב) ויתכן שזה יעלה פחות.

עוד משהו: האם אתה יכול לחבר את הנייד למסך גדול יותר, למשל טלויזיה, ואז יהיה לך נוח יותר?

בעיקרון, כדי לכמת כדאיות, תבחן את כל האפשרויות שיש לך (סוגי מסכים, עלויות, אלטרנטיבות וכו') ותבדוק עם עצמך אם אתה באמת צריך לעשות את הרכישה הזאת. אתה כותב שעד עכשיו הסתדרת בלי זה, אז אולי אתה לא באמת צריך לקנות מסך נוסף?

נערך לאחרונה ב:

EnsilZah

משתמש ותיק
דירוג
1,036
I don't think there's some mathematical formula in general, If I see that something consistently, needlessly causes me discomfort I eventually solve it with money.
I guess you can look a it like this, a monitor can last you for say 10 years, would it be worth it for you to pay 8.3 shekels a month for a monitor subscription?

Specifically as far as monitors are concerned, as someone who works with code and images, I'd feel crippled if I had to work with only one monitor, and I currently have four at home (Though I don't really need the 4th one, just couldn't find a buyer for the old one when I got a new one)

vigaror

משתמש ותיק
דירוג
146
אני אקנה מסך נורמלי (לצורך העניין, מבחינתי זה אומר ips,2k של דל) זה אומר שהמחיר למימוש הצורך הזה הוא בערך 1000 ש"ח.
למה זו ההגדרה למסך נורמלי? ואם כבר שכחת לכתוב את אחד הפרמטרים היותר חשובים - גודל מסך. . .

אתה יכול לקנות מסך טוב(24 אינטש עד 27 אינטש, Full HD, IPS של יצרן מוכר - Dell,Samsung,LG,ASUS) בסכום שבין 500 ש"ח ל 1000 ש"ח.

ה2K פחות שימושי אלא אם המסך מאוד גדול ויש לך תוכן מתאים

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
11,170
וכל זה גרם לי לרצות לשמוע דעות נוספות על הדרך שבה מכמתים כדאיות בסיטואציות כאלה, ועל הגעה להחלטה.
אצלי זה נורא פשוט. אם אני חושבת שצריך משהו, אני נותנת לי זמן לחשוב על זה ובדרך כלל זמן החשיבה הוא אינסופי ולכן לא מגיעה לידי קניה. בסוף אני מתרגלת לדרך הפחות נוחה עד שזה כבר לא בעיה בשבילי. רוצה דוגמא? אני צריכה לקנות בטריה למחשב שלי כבר חצי שנה לפחות, אבל הוא עובד אם הוא כל הזמן מחובר לשקע. אני עדיין חושבת שאני צריכה לקנות :)

Modric19

משתמש ותיק
דירוג
714
באופן אישי, אני לא חוסך על פינת הלימודים/עבודה שלי.
כסא יקר, מחשבים, כל מה שעושה את החיים יותר קלים בלמידה/עבודה - מבחינתי זה שווה את זה.

שווי של ללמוד בנוחות > אלפי שקלים בודדים.

יותר נוח לשבת ללמוד = מפיק יותר מכל סשן למידה כלומר לומד טוב יותר
לומד טוב יותר = הסיכוי לציונים טובים עולה, כושר ההשתכרות עולה
כושר השתכרות גדול > הוצאה בודדת של אלף או אלפיים ש"ח

efa

משתמש ותיק
דירוג
33
למה זו ההגדרה למסך נורמלי? ואם כבר שכחת לכתוב את אחד הפרמטרים היותר חשובים - גודל מסך. . .

אתה יכול לקנות מסך טוב(24 אינטש עד 27 אינטש, Full HD, IPS של יצרן מוכר - Dell,Samsung,LG,ASUS) בסכום שבין 500 ש"ח ל 1000 ש"ח.

ה2K פחות שימושי אלא אם המסך מאוד גדול ויש לך תוכן מתאים

הגודל שאני מתכוון אליו זה 24", ולא פירטתי יותר מדי כדי שלא זה יהפוך למרכז הפוסט, אבל נראה לי שמה שציינתי מבדיל בין מסך בינוני למסך שיישאר רלוונטי לתקופה יחסית ארוכה יותר. (ואם לרדת לגמרי לפרטים- הדגם p2421dc של דל שגם כולל חיבור USBC הוא מה שאני מתכנן לקנות)

אצלי זה נורא פשוט. אם אני חושבת שצריך משהו, אני נותנת לי זמן לחשוב על זה ובדרך כלל זמן החשיבה הוא אינסופי ולכן לא מגיעה לידי קניה. בסוף אני מתרגלת לדרך הפחות נוחה עד שזה כבר לא בעיה בשבילי. רוצה דוגמא? אני צריכה לקנות בטריה למחשב שלי כבר חצי שנה לפחות, אבל הוא עובד אם הוא כל הזמן מחובר לשקע. אני עדיין חושבת שאני צריכה לקנות :)
זו באמת אפשרות, רק צריך לקחת בחשבון שהמחשבה לקנות יכולה להיות טורדנית

באופן אישי, אני לא חוסך על פינת הלימודים/עבודה שלי.
כסא יקר, מחשבים, כל מה שעושה את החיים יותר קלים בלמידה/עבודה - מבחינתי זה שווה את זה.

שווי של ללמוד בנוחות > אלפי שקלים בודדים.

יותר נוח לשבת ללמוד = מפיק יותר מכל סשן למידה כלומר לומד טוב יותר
לומד טוב יותר = הסיכוי לציונים טובים עולה, כושר ההשתכרות עולה
כושר השתכרות גדול > הוצאה בודדת של אלף או אלפיים ש"ח
אני בגדול מזדהה, זה נשמע נכון ורציונלי, והדוגמה של כיסא היא דוגמה טובה כי זה גם משהו שקל לוותר עליו: אתה בכלל לא מנסה לכמת עד כמה יהיה לך נוח יותר בכיסא איכותי?

I don't think there's some mathematical formula in general, If I see that something consistently, needlessly causes me discomfort I eventually solve it with money.
I guess you can look a it like this, a monitor can last you for say 10 years, would it be worth it for you to pay 8.3 shekels a month for a monitor subscription?

Specifically as far as monitors are concerned, as someone who works with code and images, I'd feel crippled if I had to work with only one monitor, and I currently have four at home (Though I don't really need the 4th one, just couldn't find a buyer for the old one when I got a new one)
זווית מעניינת. אני גם יכול להרחיב את הרעיון- להסתכל על החלק היחסי שאני משלם בתקופת הלימודים, ובהנחה שזה מחיר ששווה לי לשלם, לשאול האם שווה לי להשלים אותו למסך שאני רוצה

Modric19

משתמש ותיק
דירוג
714
אתה בכלל לא מנסה לכמת עד כמה יהיה לך נוח יותר בכיסא איכותי?

תשמע, בסופו של יום אנחנו מדברים על סכומים שלא משנים חיים.
אני בן אדם חסכן וסולידי מטבעי לכן אולי אצלי בראש זה ממש בינארי, או שאני צריך את זה או שלא.
האם אני צריך שיהיה לי נוח לשבת 8 שעות ברצף? כן, אני צריך.
האם המחשב היקר יותר נותן לי משהו שאני צריך שאין במחשב הזול? אז אני אקנה את היקר.
אפשר גם למכור אחר כך ביד שנייה או להעביר למישהו שאוהבים.

ImCarryGG

משתמש בכיר
דירוג
770
אני אישית אם הייתי במצבך הייתי קונה עוד מסך(למרות שלי אצלי יש אחד ישן שאני כרגע משתמש בו בפינת למידה להרצאות שהוא 21.5 צנוע בן 6 או 7 שנים) פשוט שעושה את העבודה ומספיק לי, אם זה רק להרצאות כנראה לא הייתי משקיע ב2K ואולי לא IPS אפילו ומסתפק ב21.5/24 אינץ VA ב300-400 שח וסוגר פינה לכמה שנים הקרובות, אם אראה שזה לא מספיק אמכור אותו ביד2 ואקנה אחד שכן מספיק בעתיד.

yahud

משתמש ותיק
דירוג
512
.
מכיוון שהיה ברור לי שאם כבר אני קונה מסך, אני אקנה מסך נורמלי (לצורך העניין, מבחינתי זה אומר ips,2k של דל) זה אומר שהמחיר למימוש הצורך הזה הוא בערך 1000 ש"ח.
.
אני לא יודע כמה המרצים שלך יפים, אבל בשביל השימוש הזה אין צורך במסך כזה. מה שאומר שאתה יכול לרדת במחיר.

בגדול אנשים כתבו את מה שאני חושב. אבל כדאיות מחושבת לפי
1. כמה אני אשתמש (אצלי זה 5+ שעות ביום)
2. מה זה יתרום לי (יחסוך קצת כאבי צוואר עתידיים, קצת פחות יהרוס את העיניים, קצת יותר נוחות עבודה)
3. כמה כסף זה עולה.

מבחינתי שאתה אומר 1000ש"ח, העלות מול הכדאיות (בשבילי. עניין אובייקטיבי) שווה את זה.

- לאחרונה שקלתי לקנות סטרימר של גוגל. יותר קל להציג בו סרטים על הטלויזיה. עולה 200 שקל בערך. חשבתי על זה עוד כמה דקות, והבנתי שתאכלס זה לא יתרום לי יותר מדי מאשר לחבר את המחשב ישירות לטלויזיה, אז כרגע לא קניתי.

רוצה דוגמא? אני צריכה לקנות בטריה למחשב שלי כבר חצי שנה לפחות, אבל הוא עובד אם הוא כל הזמן מחובר לשקע. אני עדיין חושבת שאני צריכה לקנות :)
יש לי את אותה הבעיה בדיוק וזה העלה לי עוד נקודה למחשבה.
- "כמה קל להשיג את המוצר שאתה מחפש".
בטריות למחשב, מאוד מעצבן למצוא. לפעמים צריך טכנאי כדי להחליף, ולמי יש כח... פשוט כבר 3 שנים אני לא מנתק אותו מהשקע ;)

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
11,170
פשוט כבר 3 שנים אני לא מנתק אותו מהשקע
הקטע האידיוטי מבחינתי זה שכאשר פיתחו את המחשב הנייד אני הייתי מאד מאושרת מכך שאני יכולה לקחת אותו לכל מקום ובמיוחד לחצר. עכשיו הוא נייח :(

Curhx11

משתמש ותיק
דירוג
242
אצלי יש די קו מנחה:
קונה דברים שממזערים לי סבל, ולא כאלה שהתפקיד שלהם זה לשפר את מה שכבר בסדר.

לדוגמא, היה לי רכב שהיה מאוד לא נוח ושבר לי הגב, אז שדרגתי לרכב אחר הרבה יותר נוח , חזק יותר, יפה יותר, ואיכותי יותר.

לעובדה שהוא חזק יותר ואיכותי יותר התלהבתי מזה לשבועיים בערך, אחר כך התרגלתי וזה לא באמת כזה משנה לי, אבל את העובדה שהגב שלי כבר כבר בסדר ולא כואב כמו שהיה מקודם, את זה אני לא שכחתי וכניראה גם לא אשכח.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ע איך אתם מנהלים את החסכון למטרות השונות? צרכנות פיננסית 1
milx אם אני לא מעוניין להשקיע באג"ח - לאיפה אתם מקצים את החלק הסולידי של התיק שוק ההון 36
E מתי אתם רושמים מטרות שנתיות ? מחפש לדייק את המועד המתאים התפתחות אישית 38
A חשבון קיזוז ריבית (משכנתא) - מה אתם הייתם עושים? נדל"ן 2
סול כצרכנים, איפה אתם משקיעים יותר כסף מרוב האנשים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 118
P פקטור השינה הערבה: מה אתם עושים כדי לישון טוב? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 32
A תשואה משכר דירה או פוטנציאל עליית הערך - כיצד אתם מתעדפים את ההשקעה שלכם? נדל"ן 15
Gambit אז… איך אתם עוקבים אחרי תיק ההשקעות שלכם? שוק ההון 24
ה האם אתם מחשיבים את כספי הפנסיה/קרן השתלמות כ״מנייתים״? שוק ההון 44
P 800K ששוכבים בעו"ש. מה אתם הייתם עושים? פוסטים מאיכות נמוכה 9
N מה אתם... הייתם עושים ? - רוצה לעבור מניהול תיק בבנק שוק ההון 0
Y איך אתם רושמים הוצאות שתקבלו עליהם החזר? צרכנות פיננסית 17
P האם אתם נהנים בעבודה? אוף טופיק 28
F מה אתם אומרים על הנדסאי בניין ? אוף טופיק 1
ה איך אתם מתארים את סדר היום שלך בפרישה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
yossidiv האם אתם מכירים ספרים או דרך יעילה אחרת ללמוד על מינוף ? התפתחות אישית 2
מוריה איך אתם מגייסים נשימה עמוקה בהשקעות ארוכות טווח ועצלות? שוק ההון 17
4 לבעלי הכלבים בינינו- איפה אתם קונים אוכל לכלב? אוף טופיק 1
M כמה אתם משלמים על טריפלים ואיפה ? צרכנות פיננסית 3
Kipodi איך אתם מחפשים ETFs בבורסת לונדון/אירית? שוק ההון 2
Homer איזון החלק המנייתי : האם אתם מאזנים במיקרו או במאקרו? שוק ההון 6
פ דיון פוסט - אז אתם רוצים “להשקיע” בביטקוין? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 143
twister סקר + דיון: כמה מזומן אתם מחזיקים בעו"ש למחייה היומיומית? שוק ההון 94
נ במה אתם מתחרטים שלא "השקעתם" כשהייתה לכם אפשרות? אוף טופיק 18
צ כמה זמן אתם יושבים במהלך יום עבודה? אוף טופיק 48
G איפה אתם עושים את הקניות שלכם? אוף טופיק 1
ITS איך אתם מתעדים את הנכסים שלכם? שוק ההון 14
I מתי אתם מוציאים כסף? שוק ההון 3
S מה אתם עושים עם החיסכון שלכם בימים של אינפלציה צפויה? שוק ההון 18
T כיצד אתם מנהלים תיק השקעות ממונף בלבד? שוק ההון 66
N איך אתם מחליטים אם להפטר מניירות שלא בתוכנית ארוכת הטווח שלכם? שוק ההון 13
Brightside איפה אתם עוקבים אחרי הפנסיה/חסכונות שלכם צרכנות פיננסית 5
י איך אתם מנהלים את הידע שאתם צוברים? התפתחות אישית 29
ה רבותי ההיסטוריה חוזרת מה אתם הייתם עושים שוק ההון 10
י מה אתם חושבים על ירידת שער הדולר? שוק ההון 258
ה באילו אתרים אתם קונים ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
ב מה אתם אומרים על זרם חזק, בהנדסת חשמל ? התפתחות אישית 2
U אם מחר בנק ישראל מקפיץ את ערך הדולר מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 15
Y האם אתם מושקעים בהשקעה אלטרנטיבית? שוק ההון 0
Shadows מה אתם עושים עם עודף בחשבון ההשקעות שלכם? שוק ההון 5
ג למחזיקי תיק מניות: כל כמה זמן אתם מרעננים את התיק? שוק ההון 0
N מה אתם אומרים על מכללת רופין ? התפתחות אישית 1
M האם אתם חושבים שמשבר הפנסיות ליוצאי בריה"מ הוא פצצה פיסקלית על הכלכלה בעשור הבא? אוף טופיק 47
N איך אתם אוהבים את קרן החירום שלכם? שוק ההון 1
ב מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 52
D באיזה פקודה אתם קונים את הETFים שלכם שוק ההון 80
D האם אתם מנסים לדאוג לפיזור מט"ח רחב? שוק ההון 5
M האם אתם מכירים סיפורי יזמי הייטק שנכשלו? אוף טופיק 44
G להייטיקיסטים שכאן - כמה שעות עבודה אתם עובדים ביום? אוף טופיק 2
ד מה אתם אומרים על הבינתחומי? בן 22 התפתחות אישית 38

נושאים דומים

למעלה