• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

איך אפשר להרוויח משוק ההון כמשקיע סולידי?

JonathanMiz

משתמש סולידי
דירוג
5
היי,

לא הבנתי איך אפשר להרוויח משוק ההון גם אם (בייחוד) אם אני משקיע סולידי לטווח ארוך.
נניח והתחלתי להשקיע לתקופה של 10 שנים, אני בשוק כבר 7 שנים והשוק עלה ועלה, השגתי רווחים יססס!!
פתאום הגיע איזה וירוס שגרם לשוק לקורס, כל הרווחים שהיו לי נפלו ואם אני רוצה להשיג רווח כלשהו אצטרך לחכות עד שהשוק ייעלה חזרה ויחזור לשבור שיאים כדי להגיע ליעד ההשקעה שלי.
ההתאוששות הזו יכולה לקחת שנה ויכולה לקחת גם 5 שנים. אז מה שאני לא מבין זה איך אנשים יכולים להסתמך על שוק ההון כאמצעי לפרישה? שהרי זה הכל רולטת מזל גם אם אתה משקיע לטווח ארוך. ברור לי שהחיים זה משחק של סיכון ובדיוק בגלל זה אני לא חושב שאפשר לסמוך על דבר כזה כתוכנית לפרישה.

תקנו אותי אם אני טועה, לא משנה כמה זמן אני בשוק והרווחתי, במצב שהשוק קרס אני חייב שהוא יחזור לקדמותו כדי לקצור רווחים כלשהם.

שאלה נוספת שקשורה לאינפלציה, כשאני משקיע בשוק ההון ואני מרוויח אחוז ריבית גבוה מאחוז האניפלציה אני בעצם מגן על עצמי מקצב גדילת האינפלציה. נניח ואני מגדיר יעד השקעה של 2,000,000 שקל, איך ההגנה הזו באה לידי ביטוי?
2 מיליון בזמן שהגדרתי את תוכנית השקעה ו2 מיליון אחרי תקופת ההשקעה לא שווים אותו דבר... הרי שנגיד מחירי הדירות עלו, המחירים לצרכן וכ'ו... מה שאני יכול לקנות היום ב2 מיליון כנראה ייעלה יותר בסיום תקופת ההשקעה.

תודה על העזרה!

שייק חלבון

משתמש ותיק
דירוג
295
אני גם שאלתי את עצמי את זה פעם
ואז מצאתי במקרה את הסרטון הזה https://www.youtube.com/watch?v=10QoUi2PmNs
כל פעם שאני קורא על איזה מישהו שהתעשר מהר, שעשה מכה, שאומר שלהשקיע במדדים זה לא הדרך
אני נכנס לסרטון הזה ועובר לי.
להשקיע לטווח ארוך זה ממש לא 10 שנים (זה בקושי טווח בינוני)
אתה גם שוכח שזה ממש לא עניין של מזל. אם אתה משקיע לטווח ארוך, אתה למעשה מאמין שהעולם יתקדם, המצאות חדשות יגיעו ואנשים יצרכו = הכלכלה תצמח, מה שבגדול קורה כבר מעל מאה שנה.
מניות זה לא כרטיס לוטו, תבין במה אתה משקיע קודם.

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
5,819
תקנו אותי אם אני טועה, לא משנה כמה זמן אני בשוק והרווחתי, במצב שהשוק קרס אני חייב שהוא יחזור לקדמותו כדי לקצור רווחים כלשהם.
בוא נגיד שהשקעת ל- 30 שנה, בינתיים השוק עלה פי 8 ואז היה לך מזל רע והוא קרס פי 2. עדיין הרווחת, נכון?

נניח ואני מגדיר יעד השקעה של 2,000,000 שקל,
לכן לא מקובל להגדיר יעדים כאלה. מקובל להגדיר יעדים כתשואה ריאלית (נניח מדד + 4%)

Gentlemen

משתמש ותיק
דירוג
311
תשחק קצת בportfolio visualizer עם השקעות לטווח הארוך ותראה מה קורה.
דוגמא (שים לב למשברים)

שאלה נוספת שקשורה לאינפלציה, כשאני משקיע בשוק ההון ואני מרוויח אחוז ריבית גבוה מאחוז האניפלציה אני בעצם מגן על עצמי מקצב גדילת האינפלציה. נניח ואני מגדיר יעד השקעה של 2,000,000 שקל, איך ההגנה הזו באה לידי ביטוי?

נניח והאינפלציה היא 2% והתשואה הנומינלית שלך היא 6% - התשואה הריאלית שלך היא 4%.
נניח והאינפלציה היא 2% והתשואה הנומינלית של היא 2% - התשואה הריאלית שלך היא 0%.

זאת אומרת, בשביל יעד חסכון של 2 מיליון שכוח הקניה שלו ישאר זהה אתה חייב לשמור לפחות על אחוזי תשואה ששווים לאינפלציה.

JonathanMiz

משתמש סולידי
דירוג
5
תודה על התגובות.
אני גם שאלתי את עצמי את זה פעם
ואז מצאתי במקרה את הסרטון הזה https://www.youtube.com/watch?v=10QoUi2PmNs
כל פעם שאני קורא על איזה מישהו שהתעשר מהר, שעשה מכה, שאומר שלהשקיע במדדים זה לא הדרך
אני נכנס לסרטון הזה ועובר לי.
להשקיע לטווח ארוך זה ממש לא 10 שנים (זה בקושי טווח בינוני)
אתה גם שוכח שזה ממש לא עניין של מזל. אם אתה משקיע לטווח ארוך, אתה למעשה מאמין שהעולם יתקדם, המצאות חדשות יגיעו ואנשים יצרכו = הכלכלה תצמח, מה שבגדול קורה כבר מעל מאה שנה.
מניות זה לא כרטיס לוטו, תבין במה אתה משקיע קודם.

אין לי ספק שהעולם ימשיך להתקדם.
כנראה שאני מתסכל על זה לא נכון, אם תסתכל על טווח של 30 שנה תעשה רווחים יפים,
אבל מה הפואנטה להיות עם "מיליונים" בגיל 50-60 כשאני כבר לא יכול להנות מזה כבעבר (זאת רק הפרספקטיבה שלי)

בוא נגיד שהשקעת ל- 30 שנה, בינתיים השוק עלה פי 8 ואז היה לך מזל רע והוא קרס פי 2. עדיין הרווחת, נכון?
לכן לא מקובל להגדיר יעדים כאלה. מקובל להגדיר יעדים כתשואה ריאלית (נניח מדד + 4%)

נקודה מעניינת.
מכל המאמרים שקראתי כאן בבלוג מדובר על להגדיר יעד מדויק,
אבל אם אני מתסכל על זה כ"יש רווח" או "אין רווח" אז זה יותר פשוט להסתכל על זה
וזה גורם לי לחשוב שאולי אני לא צריך להגדיר יעד ספציפי.
אז לפי הטענה הזו, אני לא באמת צריך "לחכות" עד שהוא יחזור לשיא, אלא שיעלה עד רמה מסוימת או שהקריסה לא תשפיע בצורה משמעותית.

תשחק קצת בportfolio visualizer עם השקעות לטווח הארוך ותראה מה קורה.
דוגמא (שים לב למשברים)

נניח והאינפלציה היא 2% והתשואה הנומינלית שלך היא 6% - התשואה הריאלית שלך היא 4%.
נניח והאינפלציה היא 2% והתשואה הנומינלית של היא 2% - התשואה הריאלית שלך היא 0%.

זאת אומרת, בשביל יעד חסכון של 2 מיליון שכוח הקניה שלו ישאר זהה אתה חייב לשמור לפחות על אחוזי תשואה ששווים לאינפלציה.

מעניין, אשחק עם הגרף קצת.
לא בטוח שהבנתי את עניין האינפלציה עד הסוף אבל אחרי משחק במחשבון כתוב את הסכום "מתואם לאינפלציה".
בעצם היעד הוא 2 מיליון inflation adjusted שזה אמור להיות כמה מאות אלפי שקלים מעל 2 מיליון. אז נראה לי שנפל האסימון, תודה!

נערך לאחרונה ב:

Shadows

משתמש ותיק
דירוג
179
בנוסף, ככל שאתה מתקרב לגיל פרישה אתה מקטין חשיפה למניות בדיוק מהסיבה הזאת שרמת הסיכון שמתאימה לך יורדת.
אני כרגע ב-100% מניות אבל 5 שנים לפני הפרישה אני מניח שאני אהיה משהו כמו 50% מניות ככה שמשברים ישפיעו עליי במיטה מועטה יותר.

ההוא

משתמש ותיק
דירוג
760
יש נקודה חשובה אחת שאתה מפספס: אין דבר כזה "לא להשקיע". אם אתה שומר את כל הכסף שלך כשקלים בבנק, אז אתה מושקע 100% בשקל, שהוא המטבע של מדינה מזרח תיכונית יציבה יחסית. אתה מרוצה מזה? בשנת 1984 המטבע הזה ירד ב-80%, ולא עלה חזרה.

לא משנה איפה אתה שם את הכסף שלך, השווי שלו יכול לעלות ולרדת. זה לא "רולטה", אתה צריך לבחור איפה לדעתך הסיכון נמוך והסיכוי להרוויח גבוה, ולהשקיע שם.

artist

משתמש ותיק
דירוג
181
אבל מה הפואנטה להיות עם "מיליונים" בגיל 50-60 כשאני כבר לא יכול להנות מזה כבעבר (זאת רק הפרספקטיבה שלי)
אם הייתה דרך להתעשר מהר ... להיות עשיר בגיל 30.אך... איזה עולם.
אין קיצורי דרך לצערי, אם יש ,אנשים שומרים אותם לעצמם, אם הם מנסים למכור לך אותם ,תברח.

JonathanMiz

משתמש סולידי
דירוג
5
בנוסף, ככל שאתה מתקרב לגיל פרישה אתה מקטין חשיפה למניות בדיוק מהסיבה הזאת שרמת הסיכון שמתאימה לך יורדת.
אני כרגע ב-100% מניות אבל 5 שנים לפני הפרישה אני מניח שאני אהיה משהו כמו 50% מניות ככה שמשברים ישפיעו עליי במיטה מועטה יותר.
ואיך לדעתך ייראה התיק שלך בפרישה? האם עדיין תהיה מושקע במניות?

יש נקודה חשובה אחת שאתה מפספס: אין דבר כזה "לא להשקיע". אם אתה שומר את כל הכסף שלך כשקלים בבנק, אז אתה מושקע 100% בשקל, שהוא המטבע של מדינה מזרח תיכונית יציבה יחסית. אתה מרוצה מזה? בשנת 1984 המטבע הזה ירד ב-80%, ולא עלה חזרה.

לא משנה איפה אתה שם את הכסף שלך, השווי שלו יכול לעלות ולרדת. זה לא "רולטה", אתה צריך לבחור איפה לדעתך הסיכון נמוך והסיכוי להרוויח גבוה, ולהשקיע שם.
אכן נקודה חשובה, לא הסתכלתי על זה מהנקודה הזו.
״אתה לא יכול לבחור לא לשחק״ :)
תודה!

אין קיצורי דרך לצערי, אם יש ,אנשים שומרים אותם לעצמם, אם הם מנסים למכור לך אותם ,תברח.

יש דרך, ויש לא מעט אנשים שזה חלק מהמציאות שלהם (תקרא ״The Millionaire Fastlane")
כמובן אני לא מדבר על קיצורי דרך אלא על עבודה קשה של שנים
שגם אז לא מבטיחה כלום אבל אם לא נכשלת כנראה לא ניסית

כימאי

משתמש בכיר
דירוג
1,650
אתה מעדיף לא להיות עם מליונים בגיל 50-60? לא ברור מה אתה שואל.
כמובן אני לא מדבר על קיצורי דרך אלא על עבודה קשה של שנים
שמביאה אותך לגילאי 50-60.

yossik

מודרטור
דירוג
11,447
הצהרה ממש מקוממת אבל אתייחס אליה בהבנה, סלחנות ובחיוך קל כי כשתיגדל תבין...

doc29

משתמש בכיר
דירוג
2,720
תודה על העזרה!
פשוט. אפשר להרוויח, אי אפשר באמת להתעשר. אין אנשים שהם באמת עשירים רק כי הם השקיעו פאסיבית בשוק ההון. המטרה כמו שאמרת היא להיות עם נכסים בכמות כזו שתהיה במצב כלכלי טוב ולא תלוי באף אחד.

JonathanMiz

משתמש סולידי
דירוג
5
פשוט. אפשר להרוויח, אי אפשר באמת להתעשר. אין אנשים שהם באמת עשירים רק כי הם השקיעו פאסיבית בשוק ההון. המטרה כמו שאמרת היא להיות עם נכסים בכמות כזו שתהיה במצב כלכלי טוב ולא תלוי באף אחד.

הפוסט הזה סידר לי כמה דברים בראש ובקרוב אכנס לשוק ^_^
תודה!

the metronome

משתמש סולידי
דירוג
10
יש צירוף אוטיות שמסכם במילה אחת את הגישה של האנשים לשוק ההון לאחרונה: HODL.

הפרשנות שלי לרצף האויות: "תקנה עכשיו לא משנה מה המחיר ותקווה שיהיה מישהו אידיוט יותר ממך שיקנה ביותר יקר בעוד כמה שנים"

לפני שקונים מנייה או כל דבר, צריך קודם לבדוק שהמחיר הגיוני.
המחיר היום לא הגיוני, מי שמצפה לקנות היום ולקבל תשואה כמו של ה10 שנים האחרונות חיי בסרט.

Shaz

משתמש בכיר
דירוג
1,723
יש צירוף אוטיות שמסכם במילה אחת את הגישה של האנשים לשוק ההון לאחרונה: HODL.

הפרשנות שלי לרצף האויות: "תקנה עכשיו לא משנה מה המחיר ותקווה שיהיה מישהו אידיוט יותר ממך שיקנה ביותר יקר בעוד כמה שנים"

לפני שקונים מנייה או כל דבר, צריך קודם לבדוק שהמחיר הגיוני.
המחיר היום לא הגיוני, מי שמצפה לקנות היום ולקבל תשואה כמו של ה10 שנים האחרונות חיי בסרט.

טוב מה שהיה זה המון מעל הממוצע ההיסטורי אז מאוד סביר שלא

אבל בלי קשר אין מה לצפות למשהו גם עוד 50 שנים

כי זה רק ממוצע היסטורי זה לא אומר כלום למעשה...
גם אין פה בעניין של היסתברות בכלל כי מרחב המדגם לא קיים ומה שהיה מת

התשואה יכולה להיות גבוהה יותר או נמוכה יותר לכל טווח זמן

עידן פ.

משתמש ותיק
דירוג
324
אהה כן, הטיעון הקבוע...

ברור שעדיף להיות עשיר בגיל צעיר מאשר עשיר בגיל מבוגר...
אם יש לך את הדרך להיות מליונר עד גיל 20-30 תבחר בה, אחרי זה תשקיע פאסיבי.
אין לך ? אז תזכור שעדיף להיות עשיר בגיל 50 מעני בגיל 50, תתחיל לחסוך ולהשקיע ;)

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
11,415
זו בחירה לא להיות עשיר.
כולנו עשירים מופלגים לעומת אבות אבותינו ולעומת 90 אחוז מאוכלוסיית העולם. רובנו עשירים ביחס לממוצע בישראל.
אבל העקשנות האנושית המוזרה להשוות את עצמך למי שדומה לך ולמי שהצליח יותר ממך אכן גורמת לצער. (וגם למוטיבציה להצליח).

the metronome

משתמש סולידי
דירוג
10
ממתי יש לך כדור בדולח?

כדור בדולח בלה בלה בלה, בחיי תפסיקו כבר לדקלם את אותם הסיסמאות.

לא צריך כדור בדולח רק שפיות כדי להבין שהתמחור היום לא הגיוני.

אין לי כדור בדולח אבל אני יודע לא לקנות פיאט במחיר של פררי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה האם אפשר להרוויח יותר? יומני מסע אישיים 32
K האם אפשר לקבל משכנתא בוליט ל30 שנה? נדל"ן 2
ט מישהו יודע אם ואיך אפשר לצפות במשחקי היורו (בתשלום כמובן) דרך המחשב? פוסטים מאיכות נמוכה 0
Y האם אפשר היום לקחת הלוואה בריבית קבועה ולהתחיל לשלם אותה רק עוד כמה שנים? צרכנות פיננסית 5
T האם אפשר לקבל דמי אבטלה רטרואקטיבית? מיסים 5
Y האם אפשר איפה שהוא למיין מניות לפי השווי שאנליסטים נותנים להן (יחסית למחירן הנוכחי) בפלטפורמה כלשהי? שוק ההון 3
אני חדש אני חדש (יוצא לחיים עצמאים) - האם אפשר להתמקח על דמי וועד גבוהים בדירות להשכרה? נדל"ן 39
פ האם יש נכסים שאי אפשר למסות באופן חד צדדי? מיסים 7
G אפשר להירשם לאינטרקטיב ישראל בלי לשלם דאטא? פוסטים מאיכות נמוכה 0
נירוש האם אפשר להתנהל עם כ.אשראי חוץ בנקאי בלבד צרכנות פיננסית 14
פ האם אפשר לחשב בכמה הממשלה תעלה מיסים אחרי הבחירות? מיסים 18
F איך אפשר להתחיל ? שוק ההון 4
E MO איך אפשר לדעת אם תשואת הדיבידנד טובה ? פוסטים מאיכות נמוכה 20
A עד מתי אפשר להגיש דו"ח למס הכנסה עבור 2020? שוק ההון 0
ב שירות נוראי - מה אפשר לעשות? צרכנות פיננסית 3
G ללא דיבידנדים - איך דואגים שתמיד יהיה אפשר למכור מניות בזמן הפרישה ולשמור על איזון? שוק ההון 4
ט האם אפשר לתבוע בנק/ברוקר ישראלי בשל תקלות חוזרות שוק ההון 5
S משתמשי ספארק - האם אפשר לנהל תתי תיקים באותו החשבון? (לילד ושלנו) שוק ההון 3
ד אפשר להתחמק ממס עיזבון אמריקאי? שוק ההון 3
R האם אפשר לקנות קרן מחקה דרך הבנק שוק ההון 4
ט איפה אפשר לראות את סך פוזיציות השורט שנפתחות על מדד? שוק ההון 31
K כך אפשר לחיות מ3 אשח בחודש - בטרנדינג של יוטיוב אוף טופיק 4
T האם אפשר לבצע קניה חודשית אוטומטית בira בלאומי/מיטב? שוק ההון 5
S מתי אפשר לקחת משכנתא רגילה בקבוצת רכישה? צרכנות פיננסית 3
O למה לבחור בין vt לבלאקרוק אם אפשר גם וגם? שוק ההון 7
ר באלו מוצרים פיננסים אפשר להגיע לחוב שעולה על ההשקעה? שוק ההון 15
ר איך אפשר לחסוך בגידול הכלב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 37
Yuval328 אפשר להוסיף כספים לקרן השתלמות? צרכנות פיננסית 3
L אפשר להסביר לי בפשטות מה זה CBDC ועל מה מדובר? הכסף יהפוך לדיגיטלי?! אוף טופיק 1
bobby חשיבות של בחירה נכונה בETF בחשבון פטור (פנסיה+קרה"ש) אם אפשר תמיד למכור ולקנות אחרת? צרכנות פיננסית 0
R האם באמת אפשר להשוות את משבר הקורונה למשברים קודמים? שוק ההון 41
Shaz אפשר לדעת מה היו ההחזקות של קרנות בעבר? שוק ההון 0
P שאלה| איך אפשר לדעת אם נייר ערך מסוים סחיר או לא? שוק ההון 2
Z שאלה - אפשר לנצל את משבר הקורונה-ווירוס בעולם? שוק ההון 1
T מה אפשר ללמוד מתמחור משכנתא ע״י הבנק? שוק ההון 1
ה איפה אפשר ללמוד בישראל קורסי IT ברמה טובה? התפתחות אישית 21
ד אפשר להחזיר הלוואה מהירה בבת אחת? צרכנות פיננסית 3
ש אפשר לפתוח חשבון ברבולט ולא לשלם עמלות המרה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 8
ITS רוצה להעביר קרנה"ש IRA ע"ס 150K ממיטב - לאן אפשר וכדאי? שוק ההון 12
נ שאלה טכנית - אפשר לתת שתי פקודות לימיט בכיוונים שונים? שוק ההון 2
H האם אפשר להתייחס ל- IB בתור בנק זר למקרה חירום? שוק ההון 40
P איך אפשר לקבל תשובה בטלפון ממס הכנסה? צרכנות פיננסית 16
B האם יש קבוצת מפגשים באזור המרכז ואם כן כיצד אפשר להצטרף? אוף טופיק 21
ש איך אפשר למצוא קרן מחקה שלא הולכת להעלות דמי ניהול? שוק ההון 13
Shaz Global ex-US Stock Market total return כממוצע לשנה משנת 1950 אם אפשר גם לפני... שוק ההון 1
עתיד מתוק פינק שיטס - OTC - איפה אפשר לקנות כאלו בישראל בלי מגבלה? שוק ההון 22
נ איפה אפשר לקנות יאכטה סולידית, מטוס סולידי, ושיט קרוז סולידי אוף טופיק 21
L לסגור חשבון בנק אבל לא לאבד את הוותק בו (האם אפשר להקפיא?) אוף טופיק 27
פשוט יותר אפשר את זה בהכי פשוט ברמת מכולת בבקשה ? שוק ההון 22
Jenia29 אפשר לקנות "מניה" ממונפת? שוק ההון 12

נושאים דומים

למעלה