• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איחוד "תוכניות" בקרן הפנסיה

סולידי_לרגע

משתמש רגיל
דירוג
81
יצא שהחלפתי כמה מעסיקים אבל המשכתי להפקיד לאותה קרן פנסיה (במיטב דש).
תמיד הייתי חתום גם על סעיף 14.

עכשיו בקרן הפנסיה המקיפה (והכללית) נוצר מצב שיש לי כמה "תוכניות", כולן לא פעילות (חוץ מהנוכחית), ובכולן, כך נראה, אותם דמי ניהול מצבירה.

ביקשתי ממיטב דש לאחד את כל הסכומים של התוכניות לתכנית הפעילה, ואמרו לי שאי אפשר כ"כשתבקש לפדות את הקרן אנחנו נצטרך לפנות לכל מעסיק לגבי כמה היה התשלום למרכיב הפיצויים וכמה לפנסיה" וכו', ושלא ניתן לאחד את התוכניות האלה.

נשמע לי מוזר.
מי מבטיח שהמעסיק הזה בכלל יהיה קיים בעוד כך וכך שנים?
האם הייתי צריך לעשות משהו מיוחד בנוגע לקופות אחרי שהחלפתי מעסיקים?
אם אני מנייד את הפנסיה לקופה אחרת, כל התוכניות האלה כן יאוחדו ויועברו לקופה אחרת?

אשמח לשמוע אם מישהו היה במצב דומה ואיך זה נפתר.

יצא שהחלפתי כמה מעסיקים אבל המשכתי להפקיד לאותה קרן פנסיה (במיטב דש).
תמיד הייתי חתום גם על סעיף 14.

עכשיו בקרן הפנסיה המקיפה (והכללית) נוצר מצב שיש לי כמה "תוכניות", כולן לא פעילות (חוץ מהנוכחית), ובכולן, כך נראה, אותם דמי ניהול מצבירה.

ביקשתי ממיטב דש לאחד את כל הסכומים של התוכניות לתכנית הפעילה, ואמרו לי שאי אפשר כ"כשתבקש לפדות את הקרן אנחנו נצטרך לפנות לכל מעסיק לגבי כמה היה התשלום למרכיב הפיצויים וכמה לפנסיה" וכו', ושלא ניתן לאחד את התוכניות האלה.

נשמע לי מוזר.
מי מבטיח שהמעסיק הזה בכלל יהיה קיים בעוד כך וכך שנים?
האם הייתי צריך לעשות משהו מיוחד בנוגע לקופות אחרי שהחלפתי מעסיקים?
אם אני מנייד את הפנסיה לקופה אחרת, כל התוכניות האלה כן יאוחדו ויועברו לקופה אחרת?

אשמח לשמוע אם מישהו היה במצב דומה ואיך זה נפתר.
אין לך סוכן ביטוח? לפי חוק כל מעסיק היה צריך לתת לך מכתב "שחרור קופות" אגב הריבית שיכולה להגיע לך אם תנקוט הליכים יכולה להיות משתלמת.

תודה.
אין לי סוכן במקרה הזה של קרן הפנסיה. אני מתנהל עצמאית מול הקופה.

כן
קיבלתי מכתב כזה מכל מעסיק. לא הייתי בטוח מה לעשות איתם... o_o
האם צריך לשלוח אותם לקרן? אני כמובן לא רוצה למשוך/לפדות אף סכום (לא פנסיה ולא פיצויים), אלא להשאיר אותם בחשבון.
האם מאוחר מדי לעשות את זה עכשיו?

תודה.
אין לי סוכן במקרה הזה של קרן הפנסיה. אני מתנהל עצמאית מול הקופה.

כן
קיבלתי מכתב כזה מכל מעסיק. לא הייתי בטוח מה לעשות איתם... o_o
האם צריך לשלוח אותם לקרן? אני כמובן לא רוצה למשוך/לפדות אף סכום (לא פנסיה ולא פיצויים), אלא להשאיר אותם בחשבון.
האם מאוחר מדי לעשות את זה עכשיו?
אתה צריך לוודא שטיפלו בנושא של טופס 161 ו-161א.
אחרת כשתרצה למשוך את הכסף (מכל סיבה שהיא, כולל יציאה לפנסיה), אתה עלול לשלם מס, או לנסות לטפל בזה באיחור גדול.

אם הוא לא טופל, תוודא שאתה מטפל בזה כמה שיותר מוקדם, רצוי ללכת עם הטפסים לפקיד שומה ולהחתים אותו עליהם כשמדובר בהגשת הטפסים באיחור.
בלי קשר, גם אחרי ש-161 יטופל, התוכניות יישארו בנפרד, ואתה יכול לשלוח לקרן את מכתבי השחרור (אני לא יודע איך הם יגיבו אם תשלח להם את המכתב לפני שתמלא טופס 161א').

לא נתקלתי במקרה כזה, כשאני מחשבת משכורות ועובד עוזב אני יודעת שכל האורות נדלקים כדי להעניק בזמן מכתב כזה
תנסי לחשוב בראש של מי שמעסיק עובדים לעונות (למשל סמסטרים במוסדות לימוד). אם עובד מפסיק לעונה אחת או נמצא בין עונות הוא לא מיד מתחיל את התהליך. רק כשברור שהוא לא יחזור לעונה הבאה הם צריכים לעשות את זה, אבל אז הוא כבר לא על הרדאר של חשבי השכר.
אני התעוררתי לטפל בסיום ההעסקה שלי אחרי 3 שנים (תודות לבלוג של @נדב ), ואם לא הייתי יוזם את זה, אין לי מושג מתי זה היה קורה.

אתה צריך לוודא שטיפלו בנושא של טופס 161 ו-161א.
אחרת כשתרצה למשוך את הכסף (מכל סיבה שהיא, כולל יציאה לפנסיה), אתה עלול לשלם מס, או לנסות לטפל בזה באיחור גדול.
לא נראה לי שזה כלכך קריטי
באופן עקרוני אם לא מגישים את הטפסים, ברירת המחדל היא להשאיר את הכספים לרצף קצבה.
לא חושב שיש איזה השלכות מס מיוחדות אם אתה משאיר את הדיפולט ולא עושה שום דבר.

לא נראה לי שזה כלכך קריטי
באופן עקרוני אם לא מגישים את הטפסים, ברירת המחדל היא להשאיר את הכספים לרצף קצבה.
לא חושב שיש איזה השלכות מס מיוחדות אם אתה משאיר את הדיפולט ולא עושה שום דבר.
זו ברירת המחדל למי שסיים לעבוד לאחרונה. לא למי שסיים לעבוד בעבר (לא זוכר תאריך מדוייק של השינוי - מתישהו בשנתיים האחרונות).

זו ברירת המחדל למי שסיים לעבוד לאחרונה. לא למי שסיים לעבוד בעבר (לא זוכר תאריך מדוייק של השינוי - מתישהו בשנתיים האחרונות).
צודק (למרות שאני די בטוח שזה קרה לפני יותר משנתיים).
לפני זה הדיפולט היה רצף פיצויים, או משהו כזה.
לא חושב שזה באמת קריטי.

לפני התקנת הקנה על ברירת מחדל של רצף קצבה, לא היה שום ברירת מחדל,
הפיצויים היו מסומנים כספים שלא עברו התחשבנות, מה שהיה גורר גביית מס בלי רחמים בפרישה או משיכת פיצויים.
כדי למנוע את זה היה צריך לגשת לפ"ש ולהוכיח שמדובר בטעות סופר להגחד מחדש ולקוות לטוב ליבו של פ"ש,
אחותי ובן-דוד נאלצו לבצע את זה, כי בעת סיום עבודה השכר והסוכן החליטו שקרן פנסיה לא צריך לבצע עליה רצף קצבה (בשני מקומות שונים) ולקח להם המון זמן לתקן את הטעויות .
כדאי להגיש את הטפסים למס הכנסה, לקבל את האישורים ולהגיש את הטפסים עם אישורי פ"ש לפניות הציבור של קרן הפנסיה, ואין סיבה שלא יאוחדו הקרנות לקרן אחת עם מספר מעסיקים,זה מקובל

מטריף כמה שדבר בסיסי- מעבר בין עבודות- הוא לא משהו מוגדר היטב או מפורסם וידוע.
ההיגיון לא תופש שאחרי שעברתי עבודה אני צריך ללכת פיזית למס הכנסה להגיש על זה טפסים.. זה נשמע בירוקרטי ומעמיס על המערכת.

יש מישהו שכיר שעבר עבודה בשנה-שנתיים האחרונות (או לחילופין ב-5 שנים האחרונות) שזוכר במפורש את התהליך שהוא עשה עם קרן הפנסיה והכספים בה?

מטריף שעובדים לא מגגלים "מה לעשות עם תוכנית פנסיה במעבר בין עבודות"
הכל גלוי גם אם המעסיקים והסוכנים מנצנצים

ההיגיון לא תופש שאחרי שעברתי עבודה אני צריך ללכת פיזית למס הכנסה להגיש על זה טפסים.. זה נשמע בירוקרטי ומעמיס על המערכת.

יש מישהו שכיר שעבר עבודה בשנה-שנתיים האחרונות (או לחילופין ב-5 שנים האחרונות) שזוכר במפורש את התהליך שהוא עשה עם קרן הפנסיה והכספים בה?
בסיום העסקה מסודר לא צריך. ממלאים את הטפסים בתוך 3 שבועות ושולחים למס הכנסה בדואר.
במקרה וממלאים באיחור, כדאי לקבל אישור מהפקיד על ההגשה המאוחרת, ובשביל זה הולכים אליו למס הכנסה ומגישים לו את הטופס ידנית.

התהליך אצלי היה:
1. מול המעסיק: שאלתי מה קורה עם זה. קיבלתי מכתב סיום העסקה מסודר, עם הודעה שאני צריך למלא 161א ושמגיע לי השלמת פיצויי פיטורים.
2. מול קרן הפנסיה: מאחר וקרן הפנסיה כבר עברה למקום אחר, הייתי צריך להביא אישור מהקרן על גובה היתרה של הפיצויים במסלול מהמעסיק הזה (ההעברה לא עבדה כמו שצריך מבחינת השיוך של הסכומים למעסיקים, ולקח זמן עד שקיבלתי אישור ספציפי על יתרת מסלול הפיצויים של המעסיק הספציפי הזה).
3. מול מס הכנסה: ביקשתי מהמעסיק שיפיק לי טופס 161 לפני שאני ממלא 161א (אפשר לדרוש את זה, הוא פשוט ניכה מס במקור על השלמת הפיצויים). מלאתי 161א לפי הסכומים שהוא רשם והבאתי את שני הטפסים פיזית למס הכנסה. קיבלתי ממס הכנסה אישורים למעסיק ולקרן הפנסיה והעברתי אותם. עם האישור ממס הכנסה המעסיק "חישב מחדש" כמה הוא היה צריך לנכות במקור על הפיצויים, והחזיר לי את המס.

בסיום העסקה רגיל, אם העובד ממלא 161א ומוסר למעסיק, הוא יכול לבצע את החישוב בעצמו ולא לנכות מס. אבל הסוכן שלי המליץ לי לא לעשות את זה כשמדובר באיחור של 3 שנים.
ואין סיבה שלא יאוחדו הקרנות לקרן אחת עם מספר מעסיקים,זה מקובל
זה כבר מאוחד לקרן אחת עם מספר מעסיקים. השרשור במקור נפתח כי הוא שאל למה הקרן עצמה שומרת רישום של מאיזה מעסיק הגיע כל שקל.

זה כבר מאוחד לקרן אחת עם מספר מעסיקים.
זה לא מה שאני מכיר, התקנות מבהירות שכל התוכניות הלא פעילות מנוידות אוטומטית לקרן הפעילה אלא אם כן העמית מתנגד לכך בכתב.
לדעתי מכתב פניה למפקח על הביטוח יישר את קרן הפנסיה

בסיום העסקה מסודר לא צריך. ממלאים את הטפסים בתוך 3 שבועות ושולחים למס הכנסה בדואר.
במקרה וממלאים באיחור, כדאי לקבל אישור מהפקיד על ההגשה המאוחרת, ובשביל זה הולכים אליו למס הכנסה ומגישים לו את הטופס ידנית.

התהליך אצלי היה:
1. מול המעסיק: שאלתי מה קורה עם זה. קיבלתי מכתב סיום העסקה מסודר, עם הודעה שאני צריך למלא 161א ושמגיע לי השלמת פיצויי פיטורים.
2. מול קרן הפנסיה: מאחר וקרן הפנסיה כבר עברה למקום אחר, הייתי צריך להביא אישור מהקרן על גובה היתרה של הפיצויים במסלול מהמעסיק הזה (ההעברה לא עבדה כמו שצריך מבחינת השיוך של הסכומים למעסיקים, ולקח זמן עד שקיבלתי אישור ספציפי על יתרת מסלול הפיצויים של המעסיק הספציפי הזה).
3. מול מס הכנסה: ביקשתי מהמעסיק שיפיק לי טופס 161 לפני שאני ממלא 161א (אפשר לדרוש את זה, הוא פשוט ניכה מס במקור על השלמת הפיצויים). מלאתי 161א לפי הסכומים שהוא רשם והבאתי את שני הטפסים פיזית למס הכנסה. קיבלתי ממס הכנסה אישורים למעסיק ולקרן הפנסיה והעברתי אותם. עם האישור ממס הכנסה המעסיק "חישב מחדש" כמה הוא היה צריך לנכות במקור על הפיצויים, והחזיר לי את המס.

בסיום העסקה רגיל, אם העובד ממלא 161א ומוסר למעסיק, הוא יכול לבצע את החישוב בעצמו ולא לנכות מס. אבל הסוכן שלי המליץ לי לא לעשות את זה כשמדובר באיחור של 3 שנים.
.
תודה על התשובה המפורטת
אני עברתי עבודה לפני תשע שנים.
לא זכור לי שהעברתי עצמאית טפסים למס הכנסה.
האם בכל סיום עבודה העובד צריך לפנות עצמאית למס הכנסה?
איך אני יכולה לבדוק ולוודא שהנושא טופל בזמנו, כדי שלא לגלות בגיל פרישה שיש לי בעיות :(

מטריף שעובדים לא מגגלים "מה לעשות עם תוכנית פנסיה במעבר בין עבודות"
גיגלנו, גיגלנו, וקיבלנו אוסף תשובות סותרות. גם מהאינטרנט, גם מהמעסיק הקודם, גם מהמעסיק הנוכחי, גם מקרן הפנסיה ואפילו ממס הכנסה. מקווה פשוט שההודעה שלי תגיע לעוד אנשים שמחפשים כמוני, והפעם תהיה להם תשובה מוסדרת של חוכמת ההמונים.

(אני חושש שלא יצא לי לכתוב הודעה אחת בפורום הזה מבלי שאקבל איזושהי תשובה בצורה מתנגחת. אני מבין שסטטיסטית זה יכול לקרות עם ריבוי משתתפים אבל עדין נפגע מזה כל פעם מחדש. אבל זה אני. עם זאת, ובלי שום ציניות, אני מודה לך שהשקעת וחיפשת קישורים בשבילי).

מדבר על ריסק ולא קשור לשאלה שלי.

מדבר על איחוד קופות ובטח לא חד משמעי כמו במקרה שלי על איחוד תוכניות באותה קרן. מה גם שהשאלה שלי סובבת סביב פעולות העובד במעבר בין עבודות.

מערבב בין השניים, ולא מזכיר לרגע אחד טופס 161 או משהו בסגנון.

לבלוג הנהדר של נדב נכנסתי, הוא היחיד שעוד מדבר על התיקון של רצף קצבה אוטומטי ומציין שלא צריך לגשת יותר למס הכנסה פיזית.
עם זאת, זה לא חד משמעי עבורי ולא מסביר מדוע הקרן מסרבת לאחד תוכניות ועדיין רוצה שאגיד לה כמה כל מעסיק הפריש לטובת מה.

שוב תודה.

האם בכל סיום עבודה העובד צריך לפנות עצמאית למס הכנסה?
איך אני יכולה לבדוק ולוודא שהנושא טופל בזמנו, כדי שלא לגלות בגיל פרישה שיש לי בעיות :(
אפשר להעביר דרך המעסיק אם עושים את זה בתקופה הקצרה שאחרי סיום ההעסקה.
הייתי מתחיל עם לפנות למעסיק, ולבקש עותק של טופס 161 שהוא שלח בשעתו למס הכנסה. אם הוא לא טיפל בזה אז, הוא יתחיל לבדוק וירוץ לטפל עכשיו.

הייתי מתחיל עם לפנות למעסיק, ולבקש עותק של טופס 161 שהוא שלח בשעתו למס הכנסה. אם הוא לא טיפל בזה אז, הוא יתחיל לבדוק וירוץ לטפל עכשיו.
תודה רבה!

יש דרך לבדוק את זה מול מס הכנסה?
המעסיק מחוייב לתת לעובד עותק של טופס 161?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M איחוד תיקי השקעות צרכנות פיננסית 8
N IRA - איחוד קרנות השתלמות וקופות גמל - קושי במעקב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
P הוצל"פ - שאלות לגבי תיק איחוד אוף טופיק 1
ב איחוד חשבונות מסחר שוק ההון 2
א העברת קרן פנסיה - איחוד צבירות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Michel מחפש עזרה בענייני רישום בטאבו ובטבלת איחוד וחלוקה. נדל"ן 0
I איחוד קרנות השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
efrat איחוד קרנות השתלמות, גמל ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
מ איחוד קופות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
N השלכות של איחוד חשבונות בנק צרכנות פיננסית 1
ש איחוד קרנות השתלמות לבני זוג פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T איחוד חסכון לכל ילד וקופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
TheOneTech שאלה לגבי איחוד חבילות במשלוח מאליאקספרס אוף טופיק 4
K איחוד קופות גמל שוק ההון 0
U איחוד / מיזוג קופות גמל להקשעה צרכנות פיננסית 1
U איחוד / מיזוג קופות גמל הלשקעה צרכנות פיננסית 2
P איחוד האתרים הממשלתיים תחת אתר gov.il אוף טופיק 1
T נורמליזציה עם איחוד האמירויות - השלכות כלכליות ופוליטיות אוף טופיק 0
מ איחוד קרנות השתלמות ופנסיה צרכנות פיננסית 1
Myrath איחוד קרנות פנסיה אוף טופיק 2
פשוט איחוד יחידות בקרן נאמנות גררה טעות בקניה שוק ההון 3
Z איחוד קרנות פנסיה לא פעילות צרכנות פיננסית 10
N איחוד חשבונות עם אזרח אמריקאי תושב חו"ל מיסים 2
S שאלה לגבי איחוד של ניירות ערך מחשבון שלא שלי עם חשבון שכן שוק ההון 3
S השתלמות לעצמאים איחוד קופות שוק ההון 6
ע איחוד קרנות השתלמות ב-IRA שוק ההון 2
ע איחוד ופדיון מוצרי קצבה צרכנות פיננסית 7
מ איחוד חשבונות מסחר של בני זוג צרכנות פיננסית 35
מ איחוד קרנות פנסיה אוטומטי - מתי זה קורה צרכנות פיננסית 8
O איחוד תיקי פנסיות, מתגורר בחו"ל צרכנות פיננסית 6
R איחוד קרנות השתלמות שוק ההון 9
B איחוד חסכונות פנסיוניים/השתלמות צרכנות פיננסית 6
M האם יש חברה המלווה ובודקת את הנכס - תכנון ,שכנים תוכניות עתידיות באזור וכו פוסטים מאיכות נמוכה 1
ו שאלות על תוכניות חיסכון/פקדונות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
Rakli תוכניות לפרישה בעוד עשור יומני מסע אישיים 108
T אופטימיזציית תוכניות פרישה (גיל 34, משכורת מעל 20K) שוק ההון 13
C אופציות לעובד בסטראטפ ללא תוכניות אופציות עדיין אוף טופיק 8
לא חשוב שמות הסבר על תוכניות חיסכון בבנקים שוק ההון 76
א מצגת לגבי תוכניות פנסיה לחסרי הבנה אוף טופיק 4
grimble grumble תוכניות בעלות ערך מוסף? אוף טופיק 13
Y תוכניות לאזרחים אמריקאיים שוק ההון 1
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 0
עידו ג הבדלי דמי ניהול בקרן אירית - כדאיות שוק ההון 6
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
M תשואות נמוכות במסלול מחקה S&P בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
R שמירת דמי ניהול בקרן פנסיה לאחר עזיבת מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
מ מעבר למסלול מניות בקרן פנסיה בגיל 47 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 33
ס תקרת הפקדה בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ג שיקולים בחשיפה למטח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10

נושאים דומים

Back
למעלה