1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

איזון יתר

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י MMM, ‏23/10/16.

1. MMM

MMM משתמש ותיק

השבוע קראתי על טכניקה, בשם over balancing.
    את המונח קבע ויליאם ברנשטיין בשנת 2003 בספרו Efficient frontier.
    בקצרה הרעיון אומר כי על ידי איזון יתר כלומר מתן תיעדוף לפלחי תיק שמחירם ירד על חשבון פלחי תיק שמחירם עלה אפשר להגיע לתשואות טובות יותר לאורך זמן תוך שמירה על רמת סיכון נתונה.
    בעצם לוקחים את הטכניקה של האיזון ומשתמשים בה להקצאה משתנה.
    ההנחה היא כי מניות במחירים גבוהים יחסית מסוכנים יותר מאשר מניות במחירים נמוכים ולכן כדי לשמור על רמת סיכון נתונה צריך לשנות את האחוז שלהם בתיק.
    התוצאה היא שהקצאת הפלחים בתיק אינה קבועה אלא דינאמית. לדוגמא: אפשר להחליט כי התיק יכול לנוע בין 40/60 ל 60/40. ככל שמחיר המניות יורד מגדילים את האחוז שלהם בתיק עד ל 60% וככל שמחירם עולה מקטינים את האחזקה שלהם בתיק עד ל 40%.
    כך שומרים על רמת סיכון קבועה בתיק שלנו שזו בעצם המטרה המקורית של האיזון.

daat99 אוהב/ת את זה.
  2. yanosh34

yanosh34 משתמש ותיק

daat99 אוהב/ת את זה.
  3. MMM

MMM משתמש ותיק

נכון מאוד וזו הסיבה העיקרית למה הלכתי לקרא קצת מה הסיפור של הקצאה דינמית.
    מה שנראה לי מעניין זה שבעוד שהסולידית מתייחסת אל הקצאה דינמית כאל השקעה אקטיבית, ברנשטיין מתייחס לזה כאל השקעה פסיבית, כי כל המטרה באיזון של תיק פסיבי היא לשמור על רמת סיכון קבועה, ולכן איזון יתר בהקצאה דינמית עושה את זה יותר טוב מאשר איזון בהקצעה קבועה.

daat99 אוהב/ת את זה.
  4. שודד הפינג פונג

שודד הפינג פונג משתמש ותיק

כן, אבל לפי השיטה הזו מלכתחילה אין הגיון לקנות תיק מאוזן.
    נניח בחרת 100% מניות 50% ארה"ב 30% אירופה 10% יפן 10% שווקים מתעוררים.
    עכשו אתה רוצה להכניס את כל הכסף ורואה פתאום שארה"ב ויפן עלו מלא לאחרונה ואירופה ומתעוררים חטפו.
    מדוע שתרכוש בתמהיל המאוזן אם אתה חסיד של ההקצאה הדינמית?

MMM אוהב/ת את זה.
  5. שודד הפינג פונג

שודד הפינג פונג משתמש ותיק

בשורה התחתונה אני חושב שהכל טכניקות שונות ושמות שונים לאותו הרעיון בדיוק.
    או שאתה מאמין
    או שאתה לא מאמין
    אם א - תן בראש, יש מיליון שיטות וטכניקות טוענות לכתר.
    אם ב - שגר ושכח, (המהדרין יאמרו גם אזן).

6. adamshalev

adamshalev מודרטור

זאת אחת מני שיטות רבות. חקרתי את הנושא בעבר, וגם מתעסק בזה היום.
    אם אתה מקבל כמה הנחות לגבי הקשר בין העבר לעתיד יש בזה הגיון ותועלת כלכלית. אבל חשוב להבין שכמו כל דבר - זה תלוי בהנחות שאתה לוקח.

7. עש לילה

עש לילה משתמש בכיר

זו שיטה מוגדרת היטב או שכל אחד בוחר לעצמו לפי ההרגשה איך לשנות את ההקצאה כתלות במחירי הנכסים?

8. MMM

MMM משתמש ותיק

זה בדיוק מה שטוען ברנשטיין: אם מחירי ארה"ב גבוהים היום ומחירי אירופה נמוכים היום אז על מנת לשמור את רמת הסיכון שלך אתה צריך להקטין את אחוז האחזקה של ארה"ב ולהגדיל את אחוז האחזקה של אירופה. איזון היתר הזה הוא האיזון הנכון שישמור לך את רמת הסיכון המקורי אליו תכננת מלכתחילה.

9. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

לא מבין את ההגיון באסטרטגיה הזאת. נראה לי counter intuitive .
    זה לא סתם יגדיל את תנודתיות התיק, וכלפי מטה? ויש פה הנחה (לקוייה) שמה שיורד צריך לעלות?

10. Benjamin Willard

אבל, במיוחד במקרה הזה, התמחור הנמוך של אירופה מייצג סיכון...

זה להכנס במתכוון למקום שהשוק תופס כמסוכן.

11. adamshalev

adamshalev מודרטור

לאזן לתוך ירידה מגדיל(!) את ה MaxDrawdown. זה נכון לאיזון רגיל ונכון לאיזון ״יתר״ (ביחס לכמות מניות נתונה לפני הנפילה). לאיזון יש יתרונות אחרים ביחס לחוסר איזון כלל. לאיזון יתר יש יתרונות אחרים ביחס לאיזון רגיל.

12. Benjamin Willard

אז למה שמישהו ירצה לעשות דבר כזה ולראות את התיק שלו צולל?

ההגיון שלי (ואולי אני טועה) אומר לא לגעת בירידות, במיוחד בירידות קיצוניות, אלא אם כן יש לי איזו אמונה פונדומנטלית שזה יעלה.

אם אני מאזן, אז זה בעיקר בלמכור ניירות שעלו לטובת אג"ח...

13. MMM

MMM משתמש ותיק

ברנשטיין נותן כדוגמא את מניות הטכנולוגיה האמריקאיות בשנת 1999. הוא טוען כי לכל המשקיעים היה ברור כי המחירים שלהן התנפחו ורמת הסיכון שלהן עלתה. הוא אומר שזה כמו פורנוגרפיה: קשה להגדיר במדויק אבל קל לזהות כשזה קורה. לשיטתו, משקיע פאסיבי היה צריך לעשות איזון יתר ולהקטין את האחזקה שלו במניות הללו, וזאת כדי לשמור על רמת הסיכון הקבועה של התיק שלו. אם לא עשה זאת הוא במודע העלה את רמת הסיכון שלו.

14. ברננקי

ברננקי משתמש בכיר

מה שאני אוהב בשיטת האיזון הרגילה זה שהיא מוגדרת היטב - תמכור\תקנה כדי להגיע להקצאה המקורית שלך.
    במקרה שלך, ההוראות הן:
    כלומר בהתחשב בזה שמחירי המניות הולכים ועולים, ושיאים תמיד ישברו, זה יוביל פשוט להקצאה כמעט קבועה של 40% (וחבל, כי גם שהמניות יקרות ובשיא - דינם לשבור את השיא מחדש), מלבד מקרי משבר חריגים שההקצאה תעלה ל 60%.

אני לא אוהב הרבה שיקול דעת (מהסוג הזה). איזון זה סוג של תזמון שאני מקבל (ואכן נוהג כך) - כי האלגוריתם מאוד פשוט ואני מעוניין בתוצאותיו. לעומת זאת, אני לא יודע לקבוע מתי המניות יקרות ומתי זולות, ולא רוצה לנסות לקבוע.

liranviper ו-עש לילה אוהבים את זה.
  15. MMM

MMM משתמש ותיק

לא מדובר במחירים נומינליים אלא במכפילים יחסיים. שיטת האיזון הרגילה שומרת על הקצאה קבועה. היא מוגדרת היטב ונוחה לתיפעול כמו בטייס אוטומטי ובזה יתרונה. מצד שני היא גורמת למשקיע הפאסיבי להגיע לרמת סיכון מעבר למה שתיכנן מלכתחילה, ובזה חסרונה. איזון היתר עם ההקצעה הדינמית מצריך הפעלת שיקול דעת כדי לתת תשובה לבעיה הזו.
    מה שחשוב לדעתי להבין זה שמשקיע פאסיבי עלול לסבול משינוי ברמת הסיכון של התיק שלו אם הוא שומר על הקצאה קבועה ומתעלם מהתנהגות השווקים.

16. Benjamin Willard

למה פשוט לא להמנע מטכנולוגיה? או לצמצם את האחזקה בסקטור?

17. ברננקי

ברננקי משתמש בכיר

אילו מכפילים? אילו ערכים שלהם נחשבים יקרים ואילו זולים? האם הערכים תלויים בריבית? מתחשבים ברכישות עצמיות של מניות? מה קורה כשאינדיקטור אחד מאותת זול והשני מאותת יקר?

נערך לאחרונה ב: ‏23/10/16
    עש לילה אוהב/ת את זה.
  18. ברננקי

ברננקי משתמש בכיר

אפשר להתווכח על זה. אם אתה מאמיו שהשוק יעיל אתה יכול לטעון שאם המניות אכן היו מסוכנות (בעיני המשקיעים) מחירן היה יורד עד שישקף את הסיכון העודף כביכול שלהן. לכן הסיכון לפי ראיה זו נשאר זהה, וכדי לשמור על סיכון מסויים בתיק יש לשמור על אחוז חשיפה קבוע. ככה שזה תלוי במה אתה מאמין.

נערך לאחרונה ב: ‏23/10/16
  19. משקיע מתחיל

משקיע מתחיל משתמש בכיר

אלא אם גם התוחלת שלהן עלתה. אבל גם לדעתי זה פשוט תזמון שוק.

20. MMM

MMM משתמש ותיק

תמחור מנופח לא חייב להופיע רק במניות טכנולוגיה. ברנשטיין נותן דוגמא נוספת ממחירי המניות של יפן בשנת 1990. במכפילים במונחי CAPE הגיעו לרמות מטורפות, ושוב, לשיטתו היה המשקיע הסולידי הנבון צריך להקטין חשיפה באמצעות איזון יתר כדי לשמור על רמת הסיכון בתיק שלו.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
שאלת התנהלות לגבי הקצאת נכסים ואיזון חודשי שלא יוצא לפועל פינת המשקיעים ‏6/6/19
איזון וניהול תיק שמפוזר במוצרים פיננסיים שונים פינת המשקיעים ‏12/5/19
איזון השקעה חדשה פינת המשקיעים ‏16/4/19
אסטרטגיית קנייה ואיזון פינת המשקיעים ‏21/3/19
איזון תיק פינת המשקיעים ‏14/3/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.