• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איזון בין צמצום משכנתא ותיק השקעות

• פותח הנושא TZY
  • פורסם בתאריך

TZY

משתמש רשום
דירוג
1
שלום לכולם.ן,

אשמח לשמוע את דעתכם על משכנתא, תיק השקעות ועל האסטרטגיה הפיננסית שלי.

נשוי + 2, בן 35, מתגוררים בדירה בבעלותנו (שווי 2.1 מיליון) עם יתרת משכנתא של 720K. יש לנו סכום של כ-400K ואני מתלבט האם לסגור חלק מהמשכנתא (ובאיזה סכום) וכיצד להשקיע עם שאר הסכום. את הדירה אנחנו הופכים עכשיו לדירה להשקעה ועוברים לגור בשכירות, כך שהמשכנתא אמורה להתקזז בדיוק עם דמי השכירות. חוסכים בין 60K ל-100K בשנה.

מתלבטים בין 4 אופציות:

1. להשאיר 100K להשקעות / קופת חירום ועם 300K לצמצם את המשכנתא, להשאיר הרוב בפריים ומעט בקל"צ - מאפשר לסגור את החלק בקל"צ תוך בערך 3 שנים ולפנות לי עוד 4.5K לחיסכון חודשי
2. להשאיר 200K להשקעות ועם 200K לצמצם את המשכנתא - מאפשר לסגור קל"צ תוך 5 שנים
3. להשאיר 300K להשקעות ועם 100K לצמצם קצת את הקל"צ - מאפשר לסגור תוך 7 שנים קל"צ
4. להשאיר 400K להשקעות - קל"צ סגור תוך 10 שנים

אני בכוונה מתייחס רק לקל"צ מתוך הנחה שאם הפריים יהיה טוב עד אז נוכל להשאיר אותו בהחזר נמוך ואם לא נוכל פשוט לסגור.

בכל מה שנוגע לתיק ההשקעות שלנו, חשבתי על תיק יחסית פשוט שכל עוד יש לי משכנתא אני בונה על 100% מניות וכשמשכנתא נסגרת להוריד ל-63-35 ולשנות כל 5 שנים בהתאם לגיל:

50% - iShares Core S&P 500
25% - iShares Core MSCI Europe
15% - iShares Core MSCI EM
10% - מתלבט בין 3 אפשרויות -
קסם Russell 2000 KTF מנוטרלת מט"ח /
איביאי מחקה Russell 2000 / קסם S&P MidCap 400

אשמח לשמוע חוות דעת נוספות,
תודה לכולם!

בגדול הדבר הכלכלי ביותר יהיה לסגור כמה שיותר מהקל"צ בכל שקל פנוי שיש לכם.
אחלה תודה על הפידבק.

אפילו לדעתך אם זה אומר להישאר בלי חסכון נזיל בכלל ומתוך הנחה שהריבית שלי על הקל"צ עומדת על בערך 2% ואני נוטה להאמין שהשוק יעשה תשואה ממוצעת טובה יותר מזו? עדיף להיות 'נקי' מחובות גבוהים ככל האפשר ולהישאר עם פריים בלבד?

אפילו לדעתך אם זה אומר להישאר בלי חסכון נזיל
לשיקולך, זה לא יהיה אסון אם תשאיר קצת כסף נזיל בצד וישנם שיגידו שזה רעיון טוב.
הנחה שהריבית שלי על הקל"צ עומדת על בערך 2% ואני נוטה להאמין שהשוק יעשה תשואה ממוצעת טובה יותר מזו? עדיף להיות 'נקי' מחובות גבוהים ככל האפשר ולהישאר עם פריים בלבד?
תחשב גם עמלות, מיסים וסיכון מט"ח ותאלץ להשיא תשואה של לפחות 2.66% רק כדי להגיע לBREAK EVEN, וכל זאת שהשוק גבוה מאד לכל הדיעות.
בוא נניח שאתה סוגר את המשכנתא ב350K.
אתה בעצם מסכן 350K + עוד כ7K בשנה (הריבית) כדי להשיג להשיג עוד כ13K בשנה.
אין פה נכון ולא נכון, הסיכון שווה לך? לך על זה. לא שווה לך? תסגור את המשכנתא.

אשמח לשמוע את דעתכם על משכנתא, תיק השקעות ועל האסטרטגיה הפיננסית שלי.

היי
מאחר והדירה הפכה לדירה להשקעה, ובמידה ואתה מעוניין להשקיע בנכסים נוספים,
צריך לשנות תפיסה, למחזר את המשכנתא כדי להקטין את העלות החודשית
במטרה להגדיל את יכולת החיסכון ואת קצב ההשקעות, ולהקטין או לבטל את חבות המס על הכנסה משכירויות.

בעלי תיק נכסים מסלקים את המימון באמצעות תשלומי קרן חודשיים משכירויות, ובמידת הצורך
ניתן למכור נכס שעלה בערכו ולכסות את יתרת החוב.

אין פה נכון ולא נכון, הסיכון שווה לך? לך על זה. לא שווה לך? תסגור את המשכנתא.

במצב כזה אתה צודק. אבל אם התשואה היא 5% ומעלה אז תוחלת הרווח כבר גבוהה יותר. למרות שאני מבין מה אתה אומר לגבי השוק כרגע ואולי הדבר הכי חכם זה לסגור כמה שיותר מהמשכנתא הקבועה ולחסוך את הסכום הזה במשך שנה, שנתיים או שלוש כדי להיכנס לשוק במצב טוב יותר... תודה על האינפוט

היי
צריך לשנות תפיסה, למחזר את המשכנתא כדי להקטין את העלות החודשית
.

היי, יכול להסביר בבקשה? האם הכוונה למחזר משכנתא ולהקטין עלות חודשית באמצעות הארכת זמן המשכנתא על הסכום הקיים או באמצעות צמצום הריביות הקבועות ככל שאפשר והשארת ריבית פריים בלבד?

במצב כזה אתה צודק. אבל אם התשואה היא 5% ומעלה אז תוחלת הרווח כבר גבוהה יותר.
החישוב שלי התבצע לפי צפי תשואה של 7% (ברוטו).

החישוב שלי התבצע לפי צפי תשואה של 7% (ברוטו).
כן עכשיו עשיתי גם את החישוב. אתה צודק. למרות שהיתרון של זה הוא שאתה מרוויח גם את הריבית דריבית פה במהלך השנים.

אז אולי הדבר הכי חכם לעשות יהיה באמת לסגור כמה שיותר מהריבית הקבועה שאפשר ואז לקחת שנתיים שלוש ולחסוך את ההחזר שהתפנה ולהיכנס שוב לשוק עם אותו סכום כמו עכשיו רק בלי ריביות משכנתא ברקע.

כן עכשיו עשיתי גם את החישוב. אתה צודק. למרות שהיתרון של זה הוא שאתה מרוויח גם את הריבית דריבית פה במהלך השנים.
אתה גם מפסיד מהריבית דה-ריבית של המשכנתא.
אז אולי הדבר הכי חכם לעשות יהיה באמת לסגור כמה שיותר מהריבית הקבועה שאפשר ואז לקחת שנתיים שלוש ולחסוך את ההחזר שהתפנה ולהיכנס שוב לשוק עם אותו סכום כמו עכשיו רק בלי ריביות משכנתא ברקע.
מבלי לייעץ , נשמע לי אישית כמו דבר חכם לעשות.
כמו שאתה אומר אתה לא רק חוסך את הריבית, התזרים שלך עולה משמעותית בגלל שאתה מחזיר את הקרן וחוסף תשלומים חודשיים של הקרן ככה שזה יאפשר לך חיסכון בשוטף גבוה הרבה יותר.

כמו שאתה אומר אתה לא רק חוסך את הריבית, התזרים שלך עולה משמעותית בגלל שאתה מחזיר את הקרן וחוסף תשלומים חודשיים של הקרן ככה שזה יאפשר לך חיסכון בשוטף גבוה הרבה יותר.

מצוין, נשמע לי כמו רעיון הגיוני. יופי המון תודה על הסיוע

תראה המשכנתא שלך כנראה מצויינת , ( מלקרוא בין השורות קל"צ 2 אחוז ופריים שהן בדרך כלל מאוד נמוכות) אז הכי כלכלי זה להשאיר אותה כיוון שאתה משקיע עם תשואה האלטרנטיבית גבוהה. (תרחיש 4). מצד שני, זה מצב ממונף על כל המשתמע מכך. קח בחשבון שאתה עולה ברמת הסיכון כשאתה עובר מדירה בבעלות (שוכר טוב מובטח) לדירה להשקעה שיכולה גם לשבת לפעמים ריקה ויש גם מקרי קיצון גרועים מזה (שוכר שלא משלם ולא מתפנה מהדירה וכו'). ולכן הייתי משתדלת להשתמש בחיסכון כדי להקטין את ההתחייבות התזרימית של ההלוואה ולפנות יותר כסף פנוי.

ולכן הייתי משתדלת להשתמש בחיסכון כדי להקטין את ההתחייבות התזרימית של ההלוואה ולפנות יותר כסף פנוי.

אז מבחינתך אופציה 4 הכי טובה או אופציה 1?

אם הבנתי נכון, להשתמש בחיסכון כדי להקטין התחייבות תזרימית זה בשתי אפשרויות - או להגדיל את מספר שנות המשכנתא (מה שיגדיל את הריבית מן הסתם) או לצמצם את המסלולים הקבועים (מה שיפחית את החיסכון אבל יגדיל תזרים חודשי). מה מהן עדיפה לדעתך?

תגיד, לאור ההוראה של בנק ישראל מעכשיו על כך שבפברואר ייתנו למחזר משכנתאות ל-2/3 פריים. במצב כזה (ובהנחה שהפריים תהיה ריבית אטרקטיבית עדיין ולא פריים פלוס), שווה למקסם כמה שיותר על הפריים, להחזיר את הקבוע ולהישאר עם הפריים כל עוד היא נמוכה. אני מפספס משהו?

תגיד, לאור ההוראה של בנק ישראל מעכשיו על כך שבפברואר ייתנו למחזר משכנתאות ל-2/3 פריים. במצב כזה (ובהנחה שהפריים תהיה ריבית אטרקטיבית עדיין ולא פריים פלוס), שווה למקסם כמה שיותר על הפריים, להחזיר את הקבוע ולהישאר עם הפריים כל עוד היא נמוכה. אני מפספס משהו?
אין טעם להכנס לספקולציות, אין לי ולך מושג מה יהיו הריביות אבל לדעתי הם כן יהיו פריים פלוס, בוא נחכה קצת ונראה.
את הקבוע לא תוכל להחזיר, חייבים עדיין 1/3 קבוע, אפשר יהיה למחזר את המשתנה כל 5.

אין טעם להכנס לספקולציות, אין לי ולך מושג מה יהיו הריביות אבל לדעתי הם כן יהיו פריים פלוס, בוא נחכה קצת ונראה.
את הקבוע לא תוכל להחזיר, חייבים עדיין 1/3 קבוע, אפשר יהיה למחזר את המשתנה כל 5.

כן אין ספק שצריך לחכות. אני אישית לא בטוח שהבנקים יתמחרו שם פריים פלוס כל כך מהר. הביקוש יהיה אדיר ותהיה תחרות משמעותית על כל 0.1% הנחה. אגב, אם אני היום על 720K וממחזר ל-2/3 פריים ו-1/3 קל"צ ומיד מחזיר 240K קל"צ זה משאיר אותי רק עם פריים. שוב, בהנחה שהריביות פריים יהיו טובות ולא פריים פלוס. אם זה פריים פלוס זה יהיה די דומה לריבית שיש לי כבר היום בקל"צ ואז לא רלוונטי במיוחד

היי, יכול להסביר בבקשה? האם הכוונה למחזר משכנתא ולהקטין עלות חודשית באמצעות הארכת זמן המשכנתא על הסכום הקיים או באמצעות צמצום הריביות הקבועות ככל שאפשר והשארת ריבית פריים בלבד?

הכוונה באמצעות הערכת זמן,
כשמדובר בנכסים להשקעה ניתן לשקול בעתיד לממש רווח הון מעליית ערך הנכס על ידי מכירה,
לצורך סילוק יתרת החוב.

אז מבחינתך אופציה 4 הכי טובה או אופציה 1?

אם הבנתי נכון, להשתמש בחיסכון כדי להקטין התחייבות תזרימית זה בשתי אפשרויות - או להגדיל את מספר שנות המשכנתא (מה שיגדיל את הריבית מן הסתם) או לצמצם את המסלולים הקבועים (מה שיפחית את החיסכון אבל יגדיל תזרים חודשי). מה מהן עדיפה לדעתך?

אתה תרוויח לדעתי הכי הרבה כסף מאופציה 4, זו ההמלצה הכי אובייקטיבית שאני יכולה לתת לך לדעתי זה המסלול הכלכלי ביותר.

אני באופן אישי הייתי הולכת על 1, בגלל שאני מעדיפה להוריד את הסיכון כמה שאני יכולה כל עוד ההשקעה היא סבירה. זו תפישת עולם כזאת שאומרת שיותר חשוב לא ליפול חזק מאשר לעשות את העסקה הכי טובה שיש. הייתי פודה את הקל"צ כמו שאורי הציע זו הצעה מצויינת. וייתכן גם שהייתי ממשיכה עם ה4.5K שמתפנים לך למגר את הפריים. בגדול יש לי מצב דומה לשלכם, ואני מקדישה את כל היסכון של המשפחה כדי לחפף את ההלוואות (המצויינות!) שיש לנו הכי מהר שאפשר. אז אני ממש עושה משהו כמו 1. זה לא הצעד הכי כלכלי,מאמינה שיותר כדאי לי לקנות מניות בכסף הפנוי שלי. אבל כיוון שהתבססנו קצת, אני מרגישה שיש לי את הפריווילגיה לקחת מסלול קצת פחות כלכלי וקצת פחות מסוכן. אני לא יודעת כמה אתם שאפתנים לגבי החיים, או כמה המשכורות בטוחות בעינכם, אבל 1 נשמעת לי כמו פשרה לא רעה בין יציבות של המשפחה לתשואה. בסופו של דבר משק בית זו לא בהכרח חברה בעם.

לגבי הגדלת משך המשכנתא זה אפשרי אבל זה צפוי לעלות את מחיר החוב ולכן לא הייתי הולכת על זה, הייתי פשוט מסלקת אותה ומורידה את ההחזר החודשי (בניגוד לקיצור ההלוואה).

עריכה --- אכן התבלבלבתי בין 4 ל 1 תיקנתי. הבנת אותי נכון.

נערך לאחרונה ב:
אני באופן אישי הייתי הולכת על 4, בגלל שאני מעדיפה להוריד את הסיכון כמה שאני יכולה כל עוד ההשקעה היא סבירה.

אני מרגישה שיש לי את הפריווילגיה לקחת מסלול קצת פחות כלכלי וקצת פחות מסוכן.

קצת התבלבלת בהבנה של מה מסוכן ומה פחות.

אני באופן אישי הייתי הולכת על 4, .

מצוין תודה על המענה. אם הבנתי נכון את מתכוונת שהיית הולכת על 1 לא על 4 נכון? אופציה 1 = לצמצם כמה שיותר משכנתא. אופציה 4 = לא לצמצם בכלל ולהשקיע הכול בשוק ההון.

כן גם לי זה נשמע כמו האופציה הכי טובה. אמנם לא הכי משתלמת כלכלית כנראה, אבל אחת שתיתן כנראה שקט נפשי שזה לא פחות חשוב.

אגב, את משתמשת בכל שקל פנוי שיש לך או שאת כן משאירה איזה סכום מסוים בצד "לשעת חירום"? כי פה יש לי התלבטות. מצד אחד הדבר הכי חכם זה באמת לסגור כמה שיותר. מצד שני, תמיד חכם שיש קצת בצד לכל מקרה.

מצוין תודה על המענה. אם הבנתי נכון את מתכוונת שהיית הולכת על 1 לא על 4 נכון? אופציה 1 = לצמצם כמה שיותר משכנתא. אופציה 4 = לא לצמצם בכלל ולהשקיע הכול בשוק ההון.

כן גם לי זה נשמע כמו האופציה הכי טובה. אמנם לא הכי משתלמת כלכלית כנראה, אבל אחת שתיתן כנראה שקט נפשי שזה לא פחות חשוב.

אגב, את משתמשת בכל שקל פנוי שיש לך או שאת כן משאירה איזה סכום מסוים בצד "לשעת חירום"? כי פה יש לי התלבטות. מצד אחד הדבר הכי חכם זה באמת לסגור כמה שיותר. מצד שני, תמיד חכם שיש קצת בצד לכל מקרה.
אין לי חיסכון שעת חירום, יש לי קרן השתלמות נזילה במקום.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A גירושין - איזון משאבים אוף טופיק 8
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
J איזון אקטוארי - עד כמה משמעותי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
O חשיבות איזון/גירעון אקטוארי אל מול דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
N איזון תיק מנייתי בלבד שוק ההון 8
O כל כמה זמן מומלץ לשנות את הקצאת הנכסים בתיק השקעות ( לא לעשות איזון) בהתאם לשינוי פרופיל הסיכון? שוק ההון 1
Avi W איך איזון אקטוארי עובד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
J איזון בין השקעות פרטיות לצמצום משכנתא קיימת ועתידית שוק ההון 33
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
אוגורן איזון בירידה - סכנה? שוק ההון 24
י איזון תיק מניות שוק ההון 4
נ איזון אקטוארי: שיקול בבחירת קרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
C איזון אג"ח ארוך בתיק הארי בראון שוק ההון 10
deussex איזון נפשי וסדרי עדיפויות התפתחות אישית 15
Y איזון פורטפוליו עם נכסים תנודתיים שוק ההון 8
G איזון תיק השקעות באמצעות קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
A מכירים אתר השוואת תיקים שלוקח בחשבון מס על איזון? שוק ההון 19
פ איזון התיק איך עושים את זה פרקטית שוק ההון 6
א איזון תיק ללא מס שוק ההון 1
S מהי אסטרטגיית איזון התיק שלכם? שוק ההון 11
א איזון עם קופת גמל שוק ההון 4
א האם איזון קשור לשיפור תשואה? שוק ההון 5
N איזון תיק שוק ההון 3
ח איזון תיק בקנייה בלבד שוק ההון 5
N איזון פנימי בחלק הלא ממוסה של תיק השקעות שוק ההון 19
לאונל איזון תיק שקלי-דולרי והשקעה עקיפה בזהב שוק ההון 4
Homer איזון החלק המנייתי : האם אתם מאזנים במיקרו או במאקרו? שוק ההון 6
G ללא דיבידנדים - איך דואגים שתמיד יהיה אפשר למכור מניות בזמן הפרישה ולשמור על איזון? שוק ההון 4
L המלצה לאופן איזון של תיק השקעות שוק ההון 3
א איזון בתיק השקעות שוק ההון 2
דור דורים תזמון/איזון מבוסס שיעור ריבית – ההשקעה של יוסי שוק ההון 0
ה מציאת איזון בתחביב יקר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
D חוות דעת על תיק השקעות ושאלה על איזון עם IRA שוק ההון 8
שלי התלבטות לגבי איזון שוק ההון 13
Wonko איזון תיק עם פנסית S&P500 שוק ההון 2
מ איזון תיק והפקת לקחים מהמשבר שוק ההון 5
Z מכשירי איזון ומגן מס אוטומטיים שוק ההון 1
M איזון רבעוני - מתי בפועל? שוק ההון 3
MJJF איזון תיק (rebalancing) ומס רווח הון - באמת כדאי? שוק ההון 4
M איזון ניירות בלאקרוק IRA גמל והשתלמות שוק ההון 17