• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אז בעצם, כל הכסף בעולם הוא דיגיטלי?

Frenchman

משתמש סולידי
דירוג
10
אם כל הכסף שלי בבנק הוא דיגיטלי, סה"כ מספר וירטואלי על המסך, הוא כאילו, לא אמיתי בתכלס?
ומה מונע בעצם, מבנקאי, לשנות לי את המספר הזה , פשוט להקליד מספר אחר? נגיד יש לי 100,000 בחשבון, מה מונע מבנקאי סורר למחוק 0 אחד? איזה חסמים יש לבטיחות של הכסף שלי שכולו בעצם, מספר על הצג..

ומה מונע ממדינה שנמצאת בגירעון, לייצר לעצמה הון בכמה הקשות במקלדת? נגיד מחר ישראל צריכה עוד מיליארד שקלים בחשבון הבנק שלה, מה הבעיה להקליד עוד מליארד שקלים בעו"ש? הכל דיגיטלי הריי. הכל מסתכם בכמה ספרות שאתה כותב במקלדת.

ונלך יותר לקיצון, מה מונע מכמה האקרים סינים, להכניס את ארה"ב לגירעון מחר, בלשנות סכום ההון שלה בחשבונות של המדינה, שכולם נמצאות במחשבים על שרתים?

אני יודע שזה נשמע שאלות מצחיקות, אבל אני באמת מנסה להבין איך הכסף שלנו בעידן המחשבים עובד.
פעם זה היה פשוט, בעבר לכל בנאדם היה שק מטבעות זהב, משהו מוחשי שהוא יכל להחזיק אצלו בכיס, היום הכל דיגיטלי. בעצם כל הכסף בעולם הוא מספר דיגיטלי על הצג. ועם הנוחות שבכך, לא מגיעות גם סכנות?

מה מונע מבנקאי סורר להכנס לכספת של הבנק ולקחת משם חלק משטרות הכסף (או מטבעות הזהב) שאתה מחזיק שם?
מה מונע ממדינה להדפיס סתם עוד שטרות של כסף? או מהאקרים סיניים?

למה אתה חושב שמחשבים הופכים את כל זה ליותר קל? אם כבר להיפך - בעידן המחשב יש הרבה יותר מעקב. והרבה יותר קשה לפרוץ למערכות מחשוב של בנקים גדולים מאשר לזייף שטרות של כסף.

אני מוסיף שאלה בנושא:
נניח שלכל מדינה יש כלים לפיקוח על הבנקים שלה (כך שבנק מסחרי בארץ לא יכול להדפיס שקלים למשל). במקרה כזה מה המנגנון בו בנק ישראלי לדוגמא מדווח לארה"ב על לקוח שרכש דולרים בחשבון? האם הבנק הישראלי מחוייב לרכוש דולרים כנגד הרכישה של הלקוח הישראלי?

נגיד מחר ישראל צריכה עוד מיליארד שקלים בחשבון הבנק שלה, מה הבעיה להקליד עוד מליארד שקלים בעו"ש?
כי זה לא בסמכותם, רק הבנק המרכזי קובע את כמות הכסף.
ומה מונע ממדינה שנמצאת בגירעון, לייצר לעצמה הון בכמה הקשות במקלדת?
לא יעזור לה במאומה, רק יצור אינפלציה, ראה את זימבבואה לדוגמא.
. ועם הנוחות שבכך, לא מגיעות גם סכנות?
כן, סכנת אינפלציה בעיקר. סיכון שמתממש לפעמים וגם בארץ הוא היכה בתקופת ההיפר-אינפלציה.
? איזה חסמים יש לבטיחות של הכסף שלי שכולו בעצם, מספר על הצג..
החסם הטוב ביותר לדעתי: תמיר את המספרים במחשב שאתה קורה להם כסף בנכסים אמיתיים כמו אחוזי בעלות בחברות, נדל"ן ושאר השקעות שונות ומשונות.

לדעתי כל עוד אתה יכול להמיר את המספר בצג למשהו מוחשי (גם לחם במכולת) אז זה ממש לא סתם מספר במחשב.
דיגיטציה לא עשתה רע , נניח היה לך 100K בעו"ש ואתה בא ומוצא 10K תמיד יכול לבקש פירוט תנועות ולראות מה נעשה.
זה לא כלכך פשוט שפקיד בבנק יכול להוריד ולהוסיף אפסים זה לא עובד ככה.

אם כל הכסף שלי בבנק הוא דיגיטלי, סה"כ מספר וירטואלי על המסך, הוא כאילו, לא אמיתי בתכלס?
ומה מונע בעצם, מבנקאי, לשנות לי את המספר הזה , פשוט להקליד מספר אחר? נגיד יש לי 100,000 בחשבון, מה מונע מבנקאי סורר למחוק 0 אחד? איזה חסמים יש לבטיחות של הכסף שלי שכולו בעצם, מספר על הצג..

ומה מונע ממדינה שנמצאת בגירעון, לייצר לעצמה הון בכמה הקשות במקלדת? נגיד מחר ישראל צריכה עוד מיליארד שקלים בחשבון הבנק שלה, מה הבעיה להקליד עוד מליארד שקלים בעו"ש? הכל דיגיטלי הריי. הכל מסתכם בכמה ספרות שאתה כותב במקלדת.

ונלך יותר לקיצון, מה מונע מכמה האקרים סינים, להכניס את ארה"ב לגירעון מחר, בלשנות סכום ההון שלה בחשבונות של המדינה, שכולם נמצאות במחשבים על שרתים?

אני יודע שזה נשמע שאלות מצחיקות, אבל אני באמת מנסה להבין איך הכסף שלנו בעידן המחשבים עובד.
פעם זה היה פשוט, בעבר לכל בנאדם היה שק מטבעות זהב, משהו מוחשי שהוא יכל להחזיק אצלו בכיס, היום הכל דיגיטלי. בעצם כל הכסף בעולם הוא מספר דיגיטלי על הצג. ועם הנוחות שבכך, לא מגיעות גם סכנות?
אכן, 97 אחוז מהיצע הכסף (כולל עו"שים) הוא "דיגיטלי.
מה שאתה חושש שפקיד יזמום לך- הוא כבר עושה, רק להיפך. בעת שחתמת לו על הלוואה כלשהי- הוא מיד יקליד לטובת עוש"ך את הסכום שהתחייבת (בניכוי הריבית)
ולגבי ממשלות-
כבר שנים רבות שממשלות לא מדפיסות כלל כסף!
רק הבנק המרכזי, שהוא גוף נפרד וחיצוני, הוא -באמצעות רכישת אגח- מלוה לממשלה כסף.
והיא צריכה להשיב אותו+ ריבית.
ומשום מה אתה משתמש במילה "דיגיטאלי", במקום "וירטואלי". יתכן בהשראת פוסטים המצדדים בקריפטו ;)

אכן.
לקמן ויקיפדיה, מתוך ערך בנק ישראל:
בשנת 1984 מוקמת ממשלת האחדות הלאומית שמנסה להתמודד עם האינפלציה הגואה. בשנת 1985 מוחלת תוכנית כוללת חדשה - תוכנית ייצוב כלכלית, שהוכנה על ידי ראשי האוצר בעזרת כלכלנים בולטים מן האקדמיה, בראשותו של פרופ' מיכאל ברונו ובליווי כלכלנים בעלי שם עולמי מחו"ל ובתוכם פרופ' סטנלי פישר. מבוצע תיקון משמעותי לחוק בנק ישראל, לפיו נאסר על הממשלה ללוות כסף מהבנק לצורך כיסוי גירעון בתקציב המדינה, וכן השקל מומר לשקל חדש על ידי הפחתת שלושה אפסים. תוכנית הייצוב הביאה בחשבון את כל המרכיבים של תוכנית הבראה מקיפה ואת קשרי הגומלים ביניהם ועיקריה היו: קיצוץ משמעותי בתקציב הממשלה (שעיקרו הקטנה ניכרת של הסובסידיות וצמצום הוצאות אחרות בתקציב הממשלה); ירידה בשכר הריאלי (במגמה להקטין את הביקוש המקומי, להגדיל את כושר התחרות של היצוא ולמנוע גידול חמור באבטלה); פיחות גבוה וייצוב שער החליפין ברמה החדשה לתקופה ארוכה ככל האפשר; והקפאת מחירים מנהלית לתקופת זמן מוגבלת. בעקבות יישום התוכנית, שקיבלה תמיכה מלאה מצד הממשלה, האינפלציה ירדה לממדים חד ספרתיים (תיקון החוק סייע רבות לכך) ומעמדו של הבנק התחזק בצורה משמעותית.

ולגבי הגדרתו של הכסף בעו"שך-
זה בעצם התחייבות בנקאית כלפיך.
וברגע שעשית העברה מחשבונך בלאומי אל חשבונך בדיסקונט- החלפת התחייבות בהתחייבות.
(וכנגד זה, 2 הבנקים הנ"ל הוקקו לבצע גם כן העברת נכסים, בכיוון ההפוך)

חוק בנק ישראל, לפיו נאסר על הממשלה
@Osterreicher רומז לכך שהממשלה יכולה לשנות רגעית את החוק לפי הצרכים הפופוליסטים שלה. שינוי כזה דורש 61 ח"ך, כך שהממשלה רק צריכה דיל פרטני של כמה מליונים עם כל מפלגה בקואליציה כחלק מחוק ההסדרים כדי לפרוץ את התקציב (שינוי חוק) ולהגדיל גרעון (שינוי חוק). כאילו שהדבר נעשה בימים אלו ממש.

ג"נ:
מקבל את מרות הממשלה, ומאמין ביושרה של נציגי העם. לא מאמין בשיטה.

ולגבי הגדרתו של הכסף בעו"שך-
זה בעצם התחייבות בנקאית כלפיך.
וברגע שעשית העברה מחשבונך בלאומי אל חשבונך בדיסקונט- החלפת התחייבות בהתחייבות.
(וכנגד זה, 2 הבנקים הנ"ל הוקקו לבצע גם כן העברת נכסים, בכיוון ההפוך)
*תיקון-
...הוזקקו לבצע העברת נכסים / מזומן באותו כיוון...

@Osterreicher רומז לכך שהממשלה יכולה לשנות רגעית את החוק לפי הצרכים הפופוליסטים שלה. שינוי כזה דורש 61 ח"ך, כך שהממשלה רק צריכה דיל פרטני של כמה מליונים עם כל מפלגה בקואליציה כחלק מחוק ההסדרים כדי לפרוץ את התקציב (שינוי חוק) ולהגדיל גרעון (שינוי חוק). כאילו שהדבר נעשה בימים אלו ממש.

ג"נ:
החוק שציטטתי אינו עוסק ברשות להדפיס כסף, אלא מדבר על קו אשראי למימון תקציב/גירעון ממשלתי.
ואני מקוה שגם לך ברור שמדינה לא יכולה להדפיס כסף- נכון לעשורים האחרונים.

החוק שציטטתי אינו עוסק ברשות להדפיס כסף, אלא מדבר על קו אשראי למימון תקציב/גירעון ממשלתי.
ואני מקוה שגם לך ברור שמדינה לא יכולה להדפיס כסף- נכון לעשורים האחרונים.
ברור לי שהמדינה יכולה, בהינף קולמוס המחוקק.

ג"נ:
אני - לא נותן אמון קולקטיבי בממשלה, כל אדם לגופו.
אך לגבי השיטה (שבסיסה הוא התפיסה שהתחייבויות- הם כמזומן, לעניין יכולותיך להנפיק כוח קניה נוסף, "בנקאות ברזרבה חלקית")
- אני לא מרוצה ממנה (אחרי שלמדתי עליה 11 שנים, ועודי לומד)
אך מנסה לרכוב עליה, ולהפיק ממנה תועלת אישית במעלות ובמורדות מחזור החוב הבינוני.

אך לגבי השיטה
ב"שיטה" התכוונתי לדמוקרטיה.

השיטה (שבסיסה הוא התפיסה שהתחייבויות- הם כמזומן, לעניין יכולותיך להנפיק כוח קניה נוסף, "בנקאות ברזרבה חלקית")
- אני לא מרוצה ממנה (אחרי שלמדתי עליה 11 שנים, ועודי לומד)
אך מנסה לרכוב עליה, ולהפיק ממנה תועלת אישית במעלות ובמורדות מחזור החוב הבינוני.
בפועל, גם אני.

ג"נ:
שים לב לכך ש:
פריצת תקציב, וכן הגדלת גירעון -
אינן מגדילות את היצע הכסף (m2) אלא רק את "כלל ההוצאה במשק"

שים לב לכך ש:
פריצת תקציב, וכן הגדלת גירעון -
אינן מגדילות את היצע הכסף (m2) אלא רק את "כלל ההוצאה במשק"
נכון, אבל מבחינת הצורך בהיתר חוקי, הדבר שקול.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
Flex אז למה לא בעצם? בן 27 יומני מסע אישיים 38
Y אז מה בעצם העלות של משכנתא כמינוף לשם מינוף? נדל"ן 13
Wannabe אז מה לעזאזל בעצם קורה פה?! שוק ההון 22
M אז... מתי בעצם למכור? שוק ההון 13
E האם המשפט “אקנה דירה , מקסימום לא אוכל לעמוד בהחזרים ,אז אמכור אותה”-הוא מטעה מאוד נדל"ן 18
ד האם הגיע הזמן להוציא את ההשקעות מהארץ? ואם כן, אז איך? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 145
B אחוז משכנתא רצוי עוד 2-6 שנים + השקעה עד אז נדל"ן 5
de dud מחפש קטע ג׳אז כבר שנים .. HELP! אוף טופיק 4
Sp0 אם אני מחזיק מק"מ עד תאריך הפירעון אז אני יכול להתעלם מעליות\ירידות? שוק ההון 3
Y אז מה היא אינפלציה? הנה הסבר לכל מי שלא יודע... שוק ההון 163
stamEhad זכייה במחיר למשתכן - אז עשיתי סימולציות. מנסה כעת להבין מה הצעדים הבאים ומשתדל לא לעשות טעויות יקרות נדל"ן 33
א האם זה זמן טוב להתחיל ליצור שכבות מלאכותיות, ואם כן אז איך לעשות את זה? שוק ההון 19
T אז.. ממה מתחילים? שוק ההון 7
N קרן מחקה אג"ח ממשלתי כללי - אז מה קורה עכשיו? שוק ההון 16
M אז איך אתם עם הוצאות החגים פורים ופסח? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 20
ת בבואי לשלם היום ארנונה באתר-שגיאה. אז לחצתי שוב - האם תשלום ירד פעמיים? מיסים 9
Gambit אז… איך אתם עוקבים אחרי תיק ההשקעות שלכם? שוק ההון 32
S אז מה עוד אפשר לעשות עם הפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 35
aminadav האם נכון להסיק שגם אם מחירי הנדל"ן ירדו או יעלו אז ת"א בניה לא יושפע מזה ישירות? שוק ההון 1
פ דיון פוסט - אז אתם רוצים “להשקיע” בביטקוין? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 143
1337justme אז למה לא קצבה לכל החיים? שוק ההון 45
ס אז איך נכון לבקש מהבוס העלאת שכר ? אשמח לעזרתכם אוף טופיק 18
Y אז מה עושים עם פנסיה משלימה? צרכנות פיננסית 6
ת "אל תמהר להפעיל ביטוח רכב, כי..." אז -האם אני צודק במסקנה שלי אוף טופיק 15
א אז השנה היא 2020 - אג״ח עוד רלוונטיות? שוק ההון 59
K נו... אז הבטיחו תשואה ללא סיכון נדל"ן 1
L אז איפה ככי זול? שוק ההון 8
S אז....הצטרפתי לפרוייקט של "דרך ערך" אוף טופיק 31
Cleo אז מה ערך התיק בנקודת הסיום? (אזהרה - פוסט מורבידי) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
Wonko פתחתי חשבון בבית השקעות! אבל אז התחלתי לקרוא.. שוק ההון 46
מ אז להעביר את הקרן המחקה שלי לקרן סל? בעקבות הרפורמה שוק ההון 0
N אז לכל מי שרצה כרטיס אשראי ישראלי עם 1% עמלת המרה צרכנות פיננסית 178
M אז למה כן להחזיק אג"ח ממשלתי? שוק ההון 87
tpr אז מה לא בסדר בתיק שוקולד מריר שוק ההון 13
P אז אקסלנס החליטו להעלות לי את דמי הטיפול שוק ההון 45
N משקיע חדש - אז... מה קורה עם אג״ח? שוק ההון 2
R אז מה דעתכם לגבי אג"ח בימים אלו? שוק ההון 24
Y אם אני מאמין שטסלה הולכת להתרסק אז איפה ואיך כדאי לקנות שוק ההון 29
P אז מה דעתכם על מניית GE? שוק ההון 26
D הבנק שינה את התנאים אז החלטתי לעזוב, האם זו עילה לשיחרור פיקדון? צרכנות פיננסית 5
חסכונית אז כמה אאוטפיטים יש לכם לעבודה משרדית? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
גרהם אז מה נקבע בקשר לקיזוז הפסד שנובע מירידת שעח ? שוק ההון 0
מ אז איפה מכירים סולידיות? אוף טופיק 65
BRK אז מה עושים כשהשוק יורד? שוק ההון 13
c881 אז הגעתי לנקודת הפקדה חודשית לפנסיה שיש לחלק את הסכום שוק ההון 40
א אז כמה אפשר להפקיד בקרן השתלמות לעצמאים+שכירים שוק ההון 1
M אז מה הסיפור של קרן החירום שוק ההון 14
R אז מה אתם אומרים על וורן באפט ב-2016? שוק ההון 121
גרהם אז למה לא להשקיע במניות בודדות? שוק ההון 141

נושאים דומים

Back
למעלה