• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אומרים שפעילות גופנית (ספורט) מחזקת את מערכת החיסון - איך?

• פותח הנושא Lian
  • פורסם בתאריך

Lian

משתמש רגיל
דירוג
118
איך ספורט, פעילות גופנית, מחזקת את מערכת החיסון?
אני יכולה לשער הגיונית איך תזונה. ירקות, פירות - וויטמינים.
אבל מה בספורט מחזק ומה מוגדרת פעילות גופנית כי יש שלל פעילויות, יש ספציפית מה הכי טובה?
אשמח מאוד לחזק את המערכת החיסונית במיוחד עכשיו. הרגישו חופשי לשתף בטיפים ועצות.

בגדול, אדם שפעיל גופנית המערכות בגוף עובדות טוב יותר, הגוף חזק יותר ובריא יותר. כמובן שזה בא גם עם שילוב של תזונה נכונה.
אם תעשי ספורט ותאכלי רק פרינגלס לא תהפכי בריאה יותר רק בגלל הספורט.

מבחינת ספורט: כל פעילות גופנית הכוללת תנועה והזזת הגוף טובה. חשוב לחזק שרירי ליבה.
ככלל קג שריר שורף יותר אנרגיה מקג שומן והוא גם בעל נפח קטן יותר.

איך ספורט, פעילות גופנית, מחזקת את מערכת החיסון?
אני יכולה לשער הגיונית איך תזונה. ירקות, פירות - וויטמינים.
אבל מה בספורט מחזק ומה מוגדרת פעילות גופנית כי יש שלל פעילויות, יש ספציפית מה הכי טובה?
אשמח מאוד לחזק את המערכת החיסונית במיוחד עכשיו. הרגישו חופשי לשתף בטיפים ועצות.
עריכה:
כל מה שיוסי אומר בתכלס

קישור1 אולי ייתן לך פרספקטיבה.

מנסיוני בלבד [לא פיזיולוג או משהו כזה]:
אני מתאמן שעה ביום, אירובי/אנאירובי בדירוג. זה כמה שנים.
חולה הרבה פחות מבעבר, ומרגיש יותר יציב/חזק/מאוזן. [יש מצב שזה פלסיבו, לא פוסל]
יש גם את עניין ההרגשה הפנימית. קלילות, עייפות. תיאבון. אוכלים מסודר כי יש מסגרת וכו'.
המערכת החיסונית נחלשת בסוף כל אימון כי השרירים נפגעים ונבנים מחדש, אבל הגוף מתחזק בכלל המערכות.
בקיבוץ גבעת חיים לידי יש קבוצת MASTERS של שחיינים בני 60+ בהנחיית האושיה שפע גרשון
הם נראים מיליון דולר :)

טיפ #1
בוקר- לשתות בבוקר ל' מים+לימון סחוט.
לילה- כנ"ל.

טיפ #2
ריצה/הליכה 3 פעמים בשבוע. לא משנה קצב/זמן.
עושה פלאים.

טיפ #3
כל מה שעושים, לרשום ולשים במקום שתראי היסטוריה/עתיד.
עוזר מלא.

טיפ #4
אוזניות כפתור + פודקאסטים
עוזרים בהעברת הזמן באימונים. [לפחות למישהו שאוהב לערסל ולרבוץ למוות כמוני]

פעילות גופנית היא סוג של Stress. היא מכניסה את התאים בגוף למצב מגננתי ("אריה רודף אחריי") וגורמת להם להתייעל.

מחקרים בתחום ה-aging הראו שהאימון הכי יעיל הוא אימון בעצימות גבוהה (hiit), ברמה שאת מתנשפת ומתקשה לדבר.
אם מעניין אותך עוד חפשי david sinclair exersice. מספיקות 10 דקות של אימון כזה פעם ביום-יומיים כדי לעלות את רמות הNAD ולעכב את הזקנה.

כמובן, חשוב לא להגזים בשום דבר. אם תתחילי באימונים אינטנסיביים בבת אחת את עלולה להיפצע.
נסי לשלב אימון של 30 דקות הליכה מהירה (רמת אינטנסיביות בינונית) עם 10 דקות ריצה (אינטנסיביות גבוהה) . זה מה שאני עושה ולדעתי זה אימון בריא שממזער סיכויים לפציעה שמאוד שכיחה בקרב רצים.

בהצלחה.

אני חושבת שהפואנטה הבריאותית בפעילות גופנית זה שאם לא משתמשים בגוף הוא יתנוון.

לאחר שנים של אימוני בלט, לאחרונה שיניתי גישה - לא צריך לדחוף את הגוף מעבר לגבולות הטבעיים שלו.
כלומר מתיחות לא טבעיות, להרים משקולות או ריצות ארוכות (סיבולת לב ריאה) לא טוב לטווח ארוך כמו יוגה או שחייה שהם עדינים הרבה יותר, ועדיין עוצמתיים מאד.

אהבתי במיוחד את התשובה האחרונה של On. אבל כמובן גם את כל השאר.
רק אני עדיין בסתירה. אם בסוף אימון המערכת נפגעת? נחלשת?
אז אני יותר חשופה לחלות. במיוחד בחורף בזמנים רגישים שכאלה.
אז להמתין עם חיזוק המערכת החיסונית לקיץ? לא להשאיר פתח של מערכת חלשה?

האם אפשר לקחת כמה שבועות איזה שהם כדורים לחיזוק המערכת החיסונית, ואז כשהיא חזקה להתחיל לעשות ספורט
ברמה שאני מתנשפת ולא מצליחה לדבר ולנשום (ככה צריך? לא להצליח לדבר ולנשום?)

לא עשיתי פעילות גופנית אף פעם ומשהו שמזכיר ספורט בכלל לא המון המון שנים. אבל ממש המון אפילו מספרים דו ספרתיים של שנים.

אז איך להתחיל בשביל באמת לא להיפצע או לא לעשות לגוף סטרס לא טוב?

@Lian

לפי מה שידוע לי, המערכת לא נחלשת מייד לאחר אימון. באימון משקולות, מיקרו סיבים בשריר אכן נקרעים מעט ובימים שלאחר האימון, הגוף בונה את השריר מחדש.
התועלת האירובית אמורה להיות מיידית.

אין צורך לרוץ לקחת תוספים שעלולים לעשות יותר נזק מתועלת.

הקצב שדיברתי עליו לאימון בעצימות גבוהה הוא 75-80% מהדופק המקסימלי שלך. פשוט צאי לריצה קצרה ותגיעי למצב שאת מתנשפת ומתחילה להזיע לאחר כמה דקות.

מומלץ להיוועץ במאמן לפני התחלת האימון. אפשר להתחיל בהליכה מהירה יחסית מספר פעמים בשבוע, ולאחר מכן להתחיל לשלב קטעים קצרים של 5 דקות ריצה. כמובן, תמיד להקשיב לגוף ולנקפיד על ימי מנוחה בין אימונים.

לפי הרבה מאד מחקרים, פעילות גופנית עוזרת לכמעט כל דבר. גגלי קצת פעילות גופנית עוזרת ל...
לא ברור לי לגמרי מה המנגנון החיסוני אולי @ביולוג ירושלמי יכול לעזור.
לגבי שרירים, אימון יוצר מיקרו קרעים בשריר והתיקון שהגוף עושה אח"כ זה מה שבונה את מסת השריר.
בכל מקרה, אל תחכי עם התחלה של פעילות גופנית. פשוט תעשי. לא משנה חורף/קיץ, את רק תרוויחי.

מתיחות לא טבעיות, להרים משקולות או ריצות ארוכות (סיבולת לב ריאה) לא טוב לטווח ארוך כמו יוגה או שחייה שהם עדינים הרבה יותר, ועדיין עוצמתיים מאד
למיטב ידיעתי זה לא מדויק.
לפי המחקר העדכני אאל"ט מתיחות לא טובות לכלום.
אימונים בעצימות יחסית גבוהה(אך גבוהה ברמה שהגוף מתאושש ממנה) גורמים לגוף להסתגל ובעצם להתחזק.
אימון עדין מדי, למשל אם אעשה הליכה של שעה ב 4 קמש או אבצע air squats פשוט לא עושה הרבה, כי הגוף לא מסתגל לכלום, אלא אם כן מדובר באדם מאוד untrained ואז כל פעילות תעזור...

שחיה היא בכלל לא ספורט בעצימות נמוכה.

אהבתי במיוחד את התשובה האחרונה של On. אבל כמובן גם את כל השאר.
רק אני עדיין בסתירה. אם בסוף אימון המערכת נפגעת? נחלשת?
אז אני יותר חשופה לחלות. במיוחד בחורף בזמנים רגישים שכאלה.
אז להמתין עם חיזוק המערכת החיסונית לקיץ? לא להשאיר פתח של מערכת חלשה?

האם אפשר לקחת כמה שבועות איזה שהם כדורים לחיזוק המערכת החיסונית, ואז כשהיא חזקה להתחיל לעשות ספורט
ברמה שאני מתנשפת ולא מצליחה לדבר ולנשום (ככה צריך? לא להצליח לדבר ולנשום?)

לא עשיתי פעילות גופנית אף פעם ומשהו שמזכיר ספורט בכלל לא המון המון שנים. אבל ממש המון אפילו מספרים דו ספרתיים של שנים.

אז איך להתחיל בשביל באמת לא להיפצע או לא לעשות לגוף סטרס לא טוב?

אם את מחפשת כדור פלא, אז לצערך אין כזאת המצאה.

לא כדור שנותן IMMUNITY, לא כדור שנותן מוח, לא כדור שמרזה, לא כדור שנותן הבנה בשוק ההון, ועוד הרבה מאוד כדורי פלא שלא קיימים.

להמתין לקיץ זה אולי הדבר הכי טיפשי שאת יכולה לחשוב עליו.
בהשקעות הרבה אומרים שהזמן הכי טוב להיכנס הוא עכשיו.
עזבי השקעות, זה לא חשוב. להשקיע בחברות של אחרים זה פריבילגיה שצריכה להעסיק אותך רק אחרי שאת משקיעה מספיק בעצמך.

תתחילי להתאמן היום.

כן. עשיתם לי חשק. לגמרי !
אני אתחיל שבוע הליכה כל יום.
הבנתי פה שהליכה איטית לא תועיל.
הגוף צריך להרגיש שמאמצים אותו. הליכה די מהירה כזאת. לא הליכת לצאת ידי חובה.
אז שבוע של הליכה בסביבות השעה. אחרי זה אנסה לעבור לריצה.

איך אתם ממליצים למישהי שבכלל לא התאמנה אף פעם?
שבוע הליכה
שבוע ריצה

או שבוע הליכה ואז בשבוע הבא לעשות ב 10 דקות האחרונות ריצה? או דווקא באמצע?
אני לא יכולה להיעזר במאמן אין לי אפשרות לזה עכשיו מבחינה כספית. אז אם יש לכם כמה טיפים אני אשמח. ככה מהניסיון שלכם איך שאתם התחלתם

יש פה עוד כמה שלא התאמנו אף פעם ולאט לאט נכנסו לזה? או כאלה שעזרו לאחרים כי היה להם מספיק ידע וניסיון? אשמח

@nick עד כמה צריך להתחזק? להצליח להרים חמישה קילו? עשרים? שישים?
לרוץ 10 דקות ביום? שלושים?
ובגיל 80 עדיין יהיה אפשר לעשות את זה? ומה עם בעיות גב ומפרקים עקב כל השנים האלה של להתחזק?

אני לא מומחית אבל חושבת שיש הבדל בין העלאת הדופק עקב מאמץ של שחיה (יוגה גם) לבין של ריצה שזה פשוט לרוץ על ריק ושורף מסת גוף (כלומר שרירים), לעומת העלאת דופק עקב החזקה של השרירים.

נערך לאחרונה ב:
הבנתי פה שהליכה איטית לא תועיל.
הגוף צריך להרגיש שמאמצים אותו. הליכה די מהירה כזאת. לא הליכת לצאת ידי חובה.
אז שבוע של הליכה בסביבות השעה. אחרי זה אנסה לעבור לריצה.
עצרי סוסים.
איטי זה יחסי. תלוי מה רוצים להשיג ובכמה זמן.

כל גוף והמאמץ שלו.
אפשר למשל,
תתחילי בהליכה קצרה של 20 דק'.
פעמיים שלוש.
לאחר מכן
תוסיפי ריצה 5 דק'.
ואז משנים את זה.לאט ובהדרגה

אני לא יכולה להיעזר במאמן אין לי אפשרות לזה עכשיו מבחינה כספית. אז אם יש לכם כמה טיפים אני אשמח. ככה מהניסיון שלכם איך שאתם התחלתם
אחי הקטן מדריך כושר.
רוצה לשלוח לי מאפיינים שלך ואני אבקש ממנו לעשות עבורך תכנית ?

[@יוסי מערוף גם שוחה בחומר ועזר לי לא פעם]

לבין של ריצה שזה פשוט לרוץ על ריק ושורף מסת גוף
מיתוס.
1. בן אדם ממוצע יתעלף לפני שהגוף שלו יתחיל לשרוף שריר, לדעתי הוא יתעלף קצת אחרי שלב שריפת השומן.
בקיצור, אם את מתקרבת ל30 קילומטר - הייתי ממליץ להפסיק. כל עוד זה לא המצב - הכל בסדר.
2. בגלל זה, ריצה היא לא הפעילות היעילה ביותר כדי לרזות.
חושבת שיש הבדל בין העלאת הדופק עקב מאמץ של שחיה לבין של ריצה
ברור ששחייה היא פעילות הרבה יותריותר עצימה מריצה,
נסי לרוץ קילומטר ולשחות קילומטר.
אבל לא ברור לי מה הכוונה בהעלאת הדופק ?
אם הפעילות עצימה יותר - הדופק גבוה יותר

@nick עד כמה צריך להתחזק? להצליח להרים חמישה קילו? עשרים? שישים?
לרוץ 10 דקות ביום? שלושים?
לא יודע לקבוע בזה מסמרות.
רק תחשבי שאדם שעושה אפס אימוני כח, הפעילות הכי מאומצת שלו היא הפעילות היומיומית. כך שהמאמץ היומיומי הוא סטרס על הגוף.
מפה לשם נתפס לך הגב כשאתה מרים תינוק, או כואב לך לשבת הרבה שעות, וכו'
ובגיל 80 עדיין יהיה אפשר לעשות את זה?
הו, כן.
דלדול שריר(סרקופניה) הוא מחלה נפוצה ומאוד לא סימפטית של גיל מבוגר. אימון תדיר מצמצם אןתה מאוד.
ומה עם בעיות גב ומפרקים עקב כל השנים האלה של להתחזק?
זו התרופה לא הגורם למחלה.

בתור מתחילה מאפס, הייתי מתחיל עם הליכות ומשלב בהם מקטעים של הגברת קצב (הליכה מהירה)
לאט לאט מוסיף קטעי ריצה קלה.

ע"מ לבנות שרירים תומכים, את יכולה לקנות פיתה (כרית שיווי משקל) ולעשות עליה תרגילים.
בנוסף לעשות מגוון תרגילים עם גומיות/משקל גוף/משקולות קטנות לחזק את שרירי הליבה ושאר השרירים התומכים ייעשה לך רק טוב.

בכל מקרה לא להעלות עומס מהר, אלא בהדרגתיות ולא לשכוח גם לאכול נכון.

@nick לא הבנתי עם מה אנחנו לא מסכימים, צריך לעשות פעילות גופנית פשוט תלוי איזו..

@Et1 אם יורדים במשקל יורדים גם במסת שריר לא?
שוב, בפעילות אנאירובית גם עולה הדופק, וגם השריר מתחזק באותו זמן, ביחס ישר אחד עם השני לעומת פעילות אירובית שבה המטרה היא בעיקר לשרוף.
הייתי מגדירה שחייה כספורט אנאירובי לעומת ריצה (לא מומחית, ככה אני חושבת).

הנקודה שלי זה שצריך לעשות פעילות גופנית עם מחשבה על גילאים מאוחרים יותר.
להיות בודי בילדר או אצן כנראה לא הרעיון הכי בריא בעולם לטווח ארוך.
ויש מספיק אנשים שדפקו לעצמם את הברכיים או הגב לכל החיים בגלל ספורט.

נערך לאחרונה ב:
@Et1 אם יורדים במשקל יורדים גם במסת שריר לא?
שוב, בפעילות אנאירובית גם עולה הדופק, וגם השריר מתחזק באותו זמן, ביחס ישר אחד עם השני לעומת פעילות אירובית שבה המטרה היא בעיקר לשרוף.
הייתי מגדירה שחייה כספורט אנאירובי לעומת ריצה (לא מומחית, ככה אני חושבת).

לא בהכרח, אפשר לרדת במשקל ולעלות במסת השריר. קשה אבל אפשרי.

פעילויות אירוביות ואנאירוביות נבדלות במשך הפעילות , כמות שרירים שמשתתפים בפעילות ומאגרי האנרגיה שהגוף משתמש בהם.
פעילות אירובית היא פעילות מתמשכת , שחלק גדול משרירי הגוף משתתפים בה והגוף שורף גלוקוז ברובה.
פעילות אנאירובית היא פעילות קצרה (אמנם חוזרת על עצמה) שרק חלק קטן משרירי הגוף משתתתפים בה ,והגוף משתמש במאגר אנרגיה אחר שנמצא בשריר.
לכן שחיה מוגדרת כפעילות אירובית, והרמת משקולת כאנאירובית.

מתאמנים מתחילים טועים בכך שהם חושבים שמטרת הפעילות האירובית היא לשרוף שומן.
מטרתה היא לחזק את הלב.
מטרת הפעילות האנאירובית היא לחזק את השרירים.

מי שרוצה לרזות - צריך לחפש את זה בפעילות אנאירובית.
בגדול, ככל שהשרירים גדולים יותר כך הגוף שורף יותר קלוריות בלהפעיל אותם וכך רוזים (ומתחזקים).

הנקודה שלי זה שצריך לעשות פעילות גופנית עם מחשבה על גילאים מאוחרים יותר.
זה נכון לכל דבר, אבל צריך להבדיל בין פציעות ספורט שנגרמות בעקיפין או מחוסר מקצועיות , ונזקים מהספורט עצמו.

ספורט לא יכול להזיק לבן אדם ממוצע אם הוא יודע מה הוא עושה
לדוגמא, שחקני כדורגל רצים לפעמים 40 קילומטר בשבוע, למשך כמה חודשים.
הם נפצעים בגלל המשחק ולא הספורט.

נערך לאחרונה ב:
הפעילות האירובית
מטרתה היא לחזק את הלב.
מטרת הפעילות האנאירובית היא לחזק את השרירים.
הלב פועל גם בפעילות אנאירובית ומתחזק ביחס ישר עם התחזקות השרירים לעומת בריצה.

אני לא מכירה אנשים מעל גיל שבעים שרצים באופן קבוע אבל כן מכירה בני עשרים עם כאבי ברכיים, ובני חמישים שעברו ניתוחי גב בגלל שנים של הרמת משקולות.

נערך לאחרונה ב:
הלב פועל גם בפעילות אנאירובית ומתחזק ביחס ישר עם התחזקות השרירים לעומת בריצה.
לא בדיוק.
כדי לחזק את שרירי הגוף צריך לפרק אותם (מאמץ) ואז לבנות אותם (חלבון), כשהם נבנים הוא נבנים דחוסים יותר ממה שהיו.
שריר הלב אינו עובד כך.
אפשר להגיד שעוצמת הלב נמדדת בדופק (לא בדיוק אבל בערך).
כדי להתחזק, הלב צריך לעבוד בדופק עבודה (זה משתנה אצל אנשים) זמן ממושך (גם זה משתנה אצל אנשים).
בפעילות אנאירובית בהחלט אפשר להגיע לדופק גבוה, חשואבל יותרב לבצע את הפעילות למשך זמן ממושך.
ובגלל שפעילות אינאירובית מלווה בהרבה הפסקות ( זמן מנוחה בין סטים, ואפילו בין חזרות) - בהכרח הדופק ירד.
אתן דוגמא רק בשביל שיהיה נוח לראות בעין.
אם הדופק שלי במנוחה הוא 55-60, וכדי להמצא בתחום העבודה של הלב אני צריך להיות בסביבות דופק 130 נניח, ואני רץ 30 דק, הלב דפק כמעט 4000 דפיקות.
בגלל שאנחנו אנושיים - כשאנחנו לא בפעילות , הדופק יורד.
כדי להגיע ל4000 דפיקות בפעילות אנאירובית צריך לעשות 30 דקות אימון אינאירובי בדופק 130 , כלומר להרים במשך 30 דקות ברציפות!!! משקלים שקרובים למקסימום שאנחנו יכולים להרים (אחרת הדופק ירד).
מיותר לציין שזה לא יתכן.

בקיצור, פעילות אירובית מחזקת את הלב יותר מאשר אנאירובית.
אני לא מכירה אנשים מעל גיל שבעים שרצים באופן קבוע אבל כן מכירה בני עשרים עם כאבי ברכיים, ובני חמישים שעברו ניתוחי גב בגלל שנים של הרמת משקולות.
לזה התכוונתי שצריך לדעת איך לעבוד.
מכיר סיפורים על אנשים שקרעו רצועות אחרי חודשיים, מכיר סיפורים של מבוגרים שרצים 20 קילומטר בשבוע במשך רוב החיים שלהם, והם בריאים מאוד.

הרמת משקולות ,או ריצה, בהנחה ויודעים מה עושים - לא תפצע אדם ממוצע.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
E יש לי עסק עונתי. בזמן שאין עבודה תמיד עולה לי לשלב בעוד קריירה. מה אומרים? אוף טופיק 5
ר מה אומרים על העסקה? נדל"ן 9
E שוקל להחליף מקצוע מצלם לנדל"ן, אבל ההתלבטות קשה. מה אומרים? אוף טופיק 34
O לא מבין למה אתם אומרים ש- S&P500 עדיף על השקעה אקטיבית שוק ההון 113
E מתלבט כמה לשים בחתונה ללקוח שלי שמפרגן לי. מה אומרים? אוף טופיק 23
F מה אתם אומרים על הנדסאי בניין ? אוף טופיק 1
ב מה אתם אומרים על זרם חזק, בהנדסת חשמל ? התפתחות אישית 2
N מה אתם אומרים על מכללת רופין ? התפתחות אישית 1
ד מה אתם אומרים על הבינתחומי? בן 22 התפתחות אישית 38
פסיוני איך אומרים טאבו באנגלית נדל"ן 17
מטריושקה תיק השקעות - מה אתם אומרים? שוק ההון 11
מ מה אתם אומרים על השקעה דרך אגודת אשראי שוק ההון 3
ליאת - איפה שיש רצון... מה אתם אומרים על ברירת המחדל של משרד האוצר לפנסיה? צרכנות פיננסית 4
R אז מה אתם אומרים על וורן באפט ב-2016? שוק ההון 121
F שיטה לתשלום על הדירה - מה אתם אומרים? נדל"ן 79
H מה אומרים על השקעה במחסנים?? שוק ההון 29
שוהם מה אתם אומרים על התיק הזה? שוק ההון 11
L אז מה אתם אומרים על שרה וביבי החסכנים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
doc29 תיק ההשקעות (הפאסיבי) שלי - מה אתם אומרים? שוק ההון 29
T מה אתם אומרים על מרכיב זהבי בתיק צעיר? שוק ההון 8

נושאים דומים

Back
למעלה