• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

אג"ח, החלק הסולידי בתיק - השוואה בין תיק "שוקולד מריר" VS. תיק "שוקולד מריר בטעמים"

stamEhad

משתמש סולידי
דירוג
13
אני בונה עכשיו את התיק של בת זוגי (בת 32), ורוצה לשמור עליו פשוט כמה שיותר. מתלבט לגבי החלק האג"חי של התיק.
אופק האחזקה של התיק הוא ארוך טווח (15+ שנים)
מטרתו של החלק האג"חי בתיק הוא לאזן את הרכיב המנייתי על מנת להגן מירידות מאסיביות בשוק ההון, ולהגן על ערך הכסף ככל הניתן.

קראנו את 2 הפוסטים של הסולידית על תיק "שוקולד מריר", הראשון שנכתב ב2014, ואחד נוסף של "שוקולד מריר בטעמים" שנכתב ב2015.

בפוסט המוקדם, הסולידית בחרה ב2 ניירות מחקות אג"ח ממשלת ישראל מ2 סוגים. נקרא לזה האפשרות הראשונה:
אג"ח ממשלתי (2 עד 5 שנים) צמוד (5113329)
אג"ח ממשלתי (2 עד 5 שנים) ריבית קבועה (5113022)

בפוסט המאוחר יותר, הסולידית בחרה בנייר אחד מחקה אג"ח ממשלת ישראל מכל הסוגים (ארוכים וקצרים, צמודים ולא צמודים) שמכיל 31 אג"חים שונים.
נקרא לזה האפשרות השנייה:
קסם 0A) KTF) אג"ח ממשלתי כללי (5113428)

עלו לי כמה שאלות בנושא:
1. האם ניתן להגיד שהאפשרות הראשונה "בטוחה" יותר מהשנייה? כלומר פחות רגישה לתנודתיות השוק בכללי?
2. גם לאחר קריאה נרחבת בפוסטים ובפורום, קצת קשה לי להגיד מהם היתרונות\החסרונות של כל אחד מהאפשרויות. האם מישהו יודע לתמצת זאת? :)
3. שאני מסתכל על התשואות שהניירות האלו עשו (לדוגמא של הנייר 5113428 באתר גלובס) - האם התשואה כוללת גם את התקבולים שאני מקבל מהשקעה באג"חים + עליית (או ירידת) ערך המחיר הסחיר של האג"חים עצמם?
4. ואולי הכי חשוב - האם לדעתכם 2 האפשרויות הן חלופות ראויות? סביר להניח שאם אבחר בזה או בזה, התוחלת של התוצאה שתתקבל במרוצת השנים תהיה דומה?

בכללי, אם אתם רואים לנכון אשמח לעוד הסתגויות\מידע לגבי מדוע כן או מדוע לא ללכת על אפשרות זו או אחרת.

תודה!

nicepo1

משתמש בכיר
דירוג
3,452
סיכון זה דבר יחסי.

לטווח המידי כמה שהאג"ח יותר קצר הוא יותר "בטוח"(פחות תנודתי)

אג"ח צמוד בטוח יותר מלא צמוד וצפוי לתת פחות תשואה בהתאם.

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
6,094
2. גם לאחר קריאה נרחבת בפוסטים ובפורום, קצת קשה לי להגיד מהם היתרונות\החסרונות של כל אחד מהאפשרויות. האם מישהו יודע לתמצת זאת? :)
כמו תמיד: יותר תשואה הולכת עם יותר סיכון.

3. שאני מסתכל על התשואות שהניירות האלו עשו (לדוגמא של הנייר 5113428 באתר גלובס) - האם התשואה כוללת גם את התקבולים שאני מקבל מהשקעה באג"חים + עליית (או ירידת) ערך המחיר הסחיר של האג"חים עצמם?
כן

4. ואולי הכי חשוב - האם לדעתכם 2 האפשרויות הן חלופות ראויות? סביר להניח שאם אבחר בזה או בזה, התוחלת של התוצאה שתתקבל במרוצת השנים תהיה דומה?
לאפשרות השנייה תוחלת יותר גבוהה בסיכון יותר גבוה (סיכון עליית ריבית, אינפלציה, חדלות פרעון וכו)

dani91

משתמש ותיק
דירוג
520
1. כן, מח"מ קצת יותר קצר.
2. אין הרבה הבדל.
3. כן.
4. כן.

כימאי

משתמש בכיר
דירוג
1,695
אופק האחזקה של התיק הוא ארוך טווח (15+ שנים)
ארוך טווח מתפרש בעיניי כ-50 שנה לערך עפ"י תוחלת חיים צפויה, שזה שונה מאד מ-15 שנה. קח את זה בחשבון במסכת השיקולים, אם זה משנה לכם.

drorhac

משתמש רשום
דירוג
0
הקישור לשוקולד מריר ולבטעמים הוא אותו דבר

maverick

משתמש ותיק
דירוג
25
גם אני נמצא בדילמה דומה - באיזה אג״ח לבחור. באופן מפתיע - קשה לי הרבה יותר להבין את שוק האג״ח ממניות.

בכל אופן, אשמח לנצל את השרשור ולברר נושאים נוספים הקשורים להתלבטות שהוצגה:
1. הרבה כותבים על סיכון הקשור במח״מ אך איפה אני יכול למצוא את המח״מ הממוצע של קרנות אג״ח ובפרט, הקרן שצוינה - ״קסם 0A) KTF) אג"ח ממשלתי כללי (5113428)״?
2. בנוסף, האם הקרן הזו (5113428) מחזיקה גם אג״ח שמגיעים לפרעון (להבדיל מהקרנות האחרות שצוינו בפוסט שבהן המח״מ הוא בין 2-5)? איפה אפשר לברר את הנושא הזה?
3. במידה וכן, אשמח להבין האם ואיך זה משפיע על ניתוח הסיכון של הקרן (לעומת קרן שמחזיקה מחמ 2-5 לדוג׳) ?

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
6,094
אך איפה אני יכול למצוא את המח״מ הממוצע
זה לא פשוט. ליועצי השקעות בבנק יש את המספר הזה.

בנוסף, האם הקרן הזו (5113428) מחזיקה גם אג״ח שמגיעים לפרעון
אתה יכול לראות ב- bizportal את האחזקות של הקרן - פשוט כל האג"חים הממשלתיים הקיימים בכל רגע נתון.

במידה וכן, אשמח להבין האם ואיך זה משפיע על ניתוח הסיכון של הקרן (לעומת קרן שמחזיקה מחמ 2-5 לדוג׳) ?
מן הסתם מח"מ ארוך יותר יהיה יותר מסוכן וייתן תשואה קצת יותר גבוהה. אתה יכול לעבור על האחזקות ולהתרשם מהמח"מ והתשואה לפדיון.

FreeAgent

משתמש ותיק
דירוג
128
2. בנוסף, האם הקרן הזו (5113428) מחזיקה גם אג״ח שמגיעים לפרעון (להבדיל מהקרנות האחרות שצוינו בפוסט שבהן המח״מ הוא בין 2-5)? איפה אפשר לברר את הנושא הזה?
הקרן המדוברת כרגע (נכון ל12/2020) מחזיקה את 'ממשלתי שקלי 0121' (משקל 0.63%) ו'ממשלתי שקלי 0421' (משקל 1.7%)
אז אפשר לומר שהתשובה היא 'כן'

teddypicker

משתמש ותיק
דירוג
64
איפה אני יכול למצוא את המח״מ הממוצע של קרנות אג״ח ובפרט, הקרן שצוינה - ״קסם 0A) KTF) אג"ח ממשלתי כללי (5113428)״?
באתר פאנדר לקראת תחתית העמוד:
OUboTTs.png

זה לא פשוט. ליועצי השקעות בבנק יש את המספר הזה.
FYI

stamEhad

משתמש סולידי
דירוג
13
תודה רבה על כל התשובות חברים!
למדתי המון והחכמתי, בהינתן כל המידע אמשיך את הבדיקות שלי ואקבל החלטה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Liron2035 מציאת קרן אג"ח ממשלתי שקלי עבור החלק הסולידי בתיק "קלאסי" (30/70) לפי קריטריונים שוק ההון 134
unrealx חושב לשים את כל החלק אג"חי בתיק בקונצרני ארה"ב דירוג השקעה, תעצרו אותי שוק ההון 7
M777 אג"ח לטווח בינוני - להשקעה ארוכת טווח : ישראלי או אמריקאי? שוק ההון 11
ש אג"ח דולרי ממשלתי צמוד-מדד קצר-מח"מ שוק ההון 5
ע איך לספור אג"ח קונצרני באלוקציית מניות/אג"ח שוק ההון 6
W למה אג״ח מדינה ארוך טווח נופל בשנה האחרונה ושנה נוכחית? שוק ההון 3
bobby אג"ח קצר - למה הריבית לא אפסית? שוק ההון 1
1 מידע היסטורי של מחירי מדד אג"ח ממשלתי כללי שוק ההון 13
Y אג"ח קונצרניות ישראליות קצרות שוק ההון 9
Y מתאם בין אינפלציה לשער חליפין ובין אג"ח ישראלי למניות חו"ל? מדוע אג"ח ממשלתי צמוד מדד? שוק ההון 9
ת היתרונות של קרנות אג״ח ארה״ב צוברות (בלאקרוק) שוק ההון 4
ק טירונית שוק ההון מחפש סימולים (או - כשאת אומרת אג"ח, למה את מתכוונת) שוק ההון 10
G מחיר הנפקה של אג"ח שוק ההון 3
ygkeeper אג"ח - הפסד הון בעת החזר קרן מיסים 4
B מספר שאלות על אג"ח שוק ההון 2
A ושוב אג"ח ממשלתי... שוק ההון 18
D אג"ח מיועדות בקרן פנסיה לבני 50 ומטה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Yos אג"ח חברתי שוק ההון 4
M777 אג"ח ממשלתי לא צמוד - מה היתרון באחזקתו ובאיזה הרכב מומלץ למשקיע הפאסיבי? שוק ההון 52
O קניית אג״ח ממשלתי באופן ישיר שוק ההון 22
A אג"ח סולידי לתקופה של שנה שוק ההון 11
guesto הלוואה כנגד פנסיית אג"ח שוק ההון 3
T מציאת מידע על אג״ח של חברות בחו״ל שוק ההון 1
Yos קרן אג"ח שהעלתה דמי ניהול - למכור/להחזיק? שוק ההון 7
S אג"ח לתיק ההשקעות שוק ההון 8
Midnight תיק מוטה אג״ח ארוך טווח - מה אני מפספס שוק ההון 8
T מדד אג"ח ממשלתי כללי בריבית אפסית - הכלי הנכון למטרה או חוסר אחריות? שוק ההון 9
מ למה אג״ח לי עכשיו? שוק ההון 3
N אג"ח צמוד וריבית שלילית שוק ההון 9
G הקצאת נכסים: בן 30. האם שווה לשים אג"חים בקופ"ג להשקעה? שוק ההון 6
4 אג"חים צמודי מדד (מדינת ישראל) / גליל - נתונים היסטורים שוק ההון 5
מומו הברווז סיוע בהבנת דף אג"ח ורכישה ישירה של אגח בנקים שוק ההון 6
מומו הברווז קרנות אג"ח מדינה - פערים שוק ההון 4
F תכנון תזרים פרעונות בקרנות מחקות אג״ח שוק ההון 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
S שאלה על אג"ח ממשלתי ועל מניות שוק ההון 4
W קרן מחקה אג"ח חו"ל שוק ההון 2
נ אג"ח ממשלתיות- מה יהיו הביצועים בסביבות משתנות של השוק? שוק ההון 32
א הודעה בעת מכירת אג"ח צרכנות פיננסית 2