• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אגח כחלק מהתיק

Gideon

משתמש רשום
דירוג
4
שלום לכולם,
אז יש לי תיק השקעות שמורכב ממניות של vanguard ואג"ח ממשלתיות
האג"ח מחולקות אצלי בתיק ל2:
1. אג"ח ממשלתי בריבית קבועה
2. אג"ח ממשלתי בצמוד למדד

לאחרונה נתקלתי במספר פוסטים של הסולידית שטוענים שהשקעה באג"ח צמודות זה רעיון רע
הנה הכתבות שנתקלתי בהן:
- https://www.hasolidit.com/השקעה-באגרות-חוב

- https://www.hasolidit.com/איך-לא-להתגונן-מאינפלציה-6-חלופות-גרועו

- https://www.hasolidit.com/5-סוגי-אגרות-חוב-שמהן-מומלץ-להתרחק

מה שחשבתי שהבנתי עד כה הוא (מדבר כמובן רק על אג"ח ממשלתי):
- אג"ח בריבית קבועה טובה להגנה מדיפלציה בתיק
- אג"ח צמוד למדד טוב להגנה מפני אינפלציה (שיש עליית מחירים גם תשואת האג"ח אמורה לעלות)
- אג"ח צמוד למדד יכול להיות בעייתי כי הממשלה היא גם זו שקובעת את המדד לצרכן וגם זו שמתמחרת את התשואה עבור אג"ח צמודות מדד
- אג"ח בריבית משתנה טובה לעליה בריבית (אך לא באמת מגנה מפני אינפלציה כי אינה צמודה למדד)

מה שלא הבנתי בנושא אג"ח צמוד למדד:
- האם יש עוד סיבות מעבר למה שכבר תיארתי שבגללן לא מומלץ (לפחות לפי הסולידית) להשקיע באג"ח צמוד?
- למרות שהממשלה היא זו שמנפיקה את האג"ח הצמוד וגם שולטת על המדד - האם זה באמת כל כך בעייתי? יש דוגמאות למקרים שזה היה בעייתי?
- אם אג"ח צמוד למדד זו לא אופציה טובה ובהנחה שאני לא רוצה להתחיל להתעסק עם לרכוש זהב וסחורות - אילו עוד אלטרנטיבות פשוטות יש לתיק ההשקעות כמו שלי? האם השקעה רק באג"ח עם ריבית קבועה עדיף? (אני לא מבקש ייעוץ פיננסי אבל כן מנסה להבין האם הסולידית או מישהו מחברי הפורום מכיר אלטרנטיבות שימושיות יותר מכיוון שלהבנתי לא כדאי להמשיך להשקיע באג"ח צמוד למדד) - מה שעוד מבלבל אותי בהקשר זה שנראה שהסולידית כן חשבה שלקנות אג"ח שצמוד למדד זה רעיון טוב בתיק של שוקולד מריר (וכן אני מבין שזה רק תיק לדוגמא אבל מסקרן אותי מה השיקול שלה לכלול אג"ח צמוד בתיק הזה ואם היא נגד, אז מה האלטרנטיבה)

תודה מראש

נערך לאחרונה ב:
הסולידית הוא בלוג יחסית חדש ( פחות מ 10 שנים, תקנו אותי אם אני טועה)... בעשור האחרון השקל עבר מספר תקופות של דיפלציה והחזקות, לכן להחזיק אגחים צמודות בתקופה כזו באמת היה פוגע קצת בתשואה ( יש פרמיה בדרך כלל על העובדה שמדובר באגח צמוד גם).עם זאת, קח בחשבון שהשאיפה של הבנק המרכזי היא אינפלציה של 2-3% שנתי, זו מטרה שלו. עם גוף כל כך חזק שמעוניין לראות מספרים כאלו, אני הייתי דואג יותר מקיום אינפלציה מאשר מקיום דיפלציה- במיוחד אם מדובר בסכומים גדולים.
בנוגע למניפולציית המדד, אני מוכן להודות , נתוני המדדים מאוד מחשידים אותי כמו גם ההרכב שלו ואיך שהוא נמדד. העניין הוא כזה, אם באמת יש אינפלציה אמיתית שהמדינה מנסה להסתיר, זה כבר היה פורץ לפני השטח- אי אפשר להסתיר אינפלציה לאורך זמן, שוק המט"ח תמיד יתחיל לתמחר את זה והמטבע יעבור פיחות חזק. לכן אני לא חושב שיש איזושהי מניפולציה ( לפחות לא משמעותית) בנוגע למדד או לנתוני הלמ"ס.

לאחרונה נתקלתי במספר פוסטים של הסולידית שטוענים שהשקעה באג"ח צמודות זה רעיון רע
התיק שלי כמעט כולו צמוד.
אתה צריך לענות על השאלה: מה תפקידו של פלח האג"ח בתיק?

אם התשובה היא "לשמור על הערך" אז אג"ח צמוד עונה על הקריטריון
אם התשובה היא "למקסם קופונים" אז אג"ח שקלי יהיה טוב יותר (בקצת, ועבור סיכון אינפלציה)

שאלה שפחות קשורה לנושא, איזו סיבה יש לא להחזיק אג"ח ארה"ב שמביא תשואה הרבה יותר גבוהה מהאגח הישראלי?

אם גם החלק המנייתי שלך חשוף לדולרים אתה חושף את עצמך לסיכון מט"ח שבו תפגע אם השקל יתחזק ביחס לדולר (כי אתה תחזיק הרבה דולרים ואלו חלשים יותר ביחס לשקל לאחר ההתחזקות)

אם גם החלק המנייתי שלך חשוף לדולרים אתה חושף את עצמך לסיכון מט"ח שבו תפגע אם השקל יתחזק ביחס לדולר (כי אתה תחזיק הרבה דולרים ואלו חלשים יותר ביחס לשקל לאחר ההתחזקות)
אני יכול להגיד בכיוון ההפוך, אם החלק האגחי שלך חשוף לשקלים והשקל ירד אתה תפסיד, כי אתה תחזיק הרבה שקלים.

ולמה זה משפיע עליו? במיוחד כשבנק ישראל שומר שהדולר לא ירד מעבר לרמה מסוימת.
אני לא חושב שיש הבטחה רשמית כזו.

אבל באופן כללי התכוונתי שהתשואה זה לא הכל. מי שמחפש תשואה בלבד יכול להשקיע באג"ח טורקי, למשל.

אני יכול להגיד בכיוון ההפוך, אם החלק האגחי שלך חשוף לשקלים והשקל ירד אתה תפסיד, כי אתה תחזיק הרבה שקלים.

אם השקל יחלש המחירים עולים. אבל בהנחה ואתה מחזיק אג"ח צמוד מדד אתה מוגן בעניין הזה.
לא יודע כמה הייתי חושש מתנודות קריטיות בשער הדולר-שקל. אבל זה עניין של הרגשה אישית.

אני לא חושב שיש הבטחה רשמית כזו.
אבל באופן כללי התכוונתי שהתשואה זה לא הכל. מי שמחפש תשואה בלבד יכול להשקיע באג"ח טורקי, למשל.

בנק ישראל כבר שנים עושה את זה, כדי להחזיק את השער רלוונטי ליצואנים.
יש שיגידו שאג"ח אמריקאי יותר בטוח מהאג"ח הישראלי.

התיק שלי כמעט כולו צמוד.
אתה צריך לענות על השאלה: מה תפקידו של פלח האג"ח בתיק?

אם התשובה היא "לשמור על הערך" אז אג"ח צמוד עונה על הקריטריון
אם התשובה היא "למקסם קופונים" אז אג"ח שקלי יהיה טוב יותר (בקצת, ועבור סיכון אינפלציה)

אני לא מבין גדול אבל להבנתי תפקידו של האג"ח בתיק הוא להקטין את התנודתיות (החלק ההגנתי בתיק) לכן אני מניח שהתשובה לשאלה שלך זה "לשמור על הערך" - לגבי זה שאג"ח צמוד עונה על הקריטריונים (ומחפה איפה שאג"ח עם ריבית קבועה לא בהכרח מתאים) אני מסכים אבל נראה שלסולידית יש התנגדות דיי חזקה להשתמש באג"ח צמוד כחלק מהתיק (צירפתי מספר פוסטים שלה שהיא טוענת את זה למרות שהיא כן משתמשת בזה כחלק מ"שוקולד מריר") וזה בדיוק מה שלא ברור לי בכל הנושא הזה - למה ההתנגדות החזקה לאג"ח צמוד? והאם יש אלטרנטיבה טובה יותר?

הסולידית הוא בלוג יחסית חדש ( פחות מ 10 שנים, תקנו אותי אם אני טועה)... בעשור האחרון השקל עבר מספר תקופות של דיפלציה והחזקות, לכן להחזיק אגחים צמודות בתקופה כזו באמת היה פוגע קצת בתשואה ( יש פרמיה בדרך כלל על העובדה שמדובר באגח צמוד גם).עם זאת, קח בחשבון שהשאיפה של הבנק המרכזי היא אינפלציה של 2-3% שנתי, זו מטרה שלו. עם גוף כל כך חזק שמעוניין לראות מספרים כאלו, אני הייתי דואג יותר מקיום אינפלציה מאשר מקיום דיפלציה- במיוחד אם מדובר בסכומים גדולים.
בנוגע למניפולציית המדד, אני מוכן להודות , נתוני המדדים מאוד מחשידים אותי כמו גם ההרכב שלו ואיך שהוא נמדד. העניין הוא כזה, אם באמת יש אינפלציה אמיתית שהמדינה מנסה להסתיר, זה כבר היה פורץ לפני השטח- אי אפשר להסתיר אינפלציה לאורך זמן, שוק המט"ח תמיד יתחיל לתמחר את זה והמטבע יעבור פיחות חזק. לכן אני לא חושב שיש איזושהי מניפולציה ( לפחות לא משמעותית) בנוגע למדד או לנתוני הלמ"ס.

תודה על התגובה, יש כמה דברים שאני לא בטוח שאני מבין:
- אם צריך יותר לדאוג מאינפלציה זה דווקא מחזק את ההבנה שלי שכן כדאי לכלול אג"ח צמוד ולמרות זאת נראה שיש התנגדות (מסויימת) מצד הסולידית לאג"ח צמודות - תוכל להסביר למה ההתנגדות הזו? והאם יש אלטרנטיבות טובות יותר?
- ממה שאני מבין מהתגובה שלך אתה חושב שדווקא החשש לקנות אג"ח צמוד הוא לא נכון מכיוון שלא קיימת מניפולציה (לפחות לא משמעותית) של המדד, אם לא הבנתי נכון אתה יכול לתקן אותי? אם הבנתי נכון אז אני תוכל להסביר למה בעצם הסולידית מתנגדת להחזקת אג"ח צמוד כחלק מהתיק? ולמה אג"ח צמוד אינו דרך מומלצת להתמודדות עם אינפלציה (כמו שמצויין על ידה באחד הלינקים שצירפתי)

למה ההתנגדות החזקה לאג"ח צמוד? והאם יש אלטרנטיבה טובה יותר?
אין התנגדות שכזו ואג"ח ממשלתי צמוד זה (בגדול) הנכס הכי חסר סיכון שיש ככה שאין אלטרנטיבה עם סיכון נמוך יותר.
ולמה אג"ח צמוד אינו דרך מומלצת להתמודדות עם אינפלציה (כמו שמצויין על ידה באחד הלינקים שצירפתי)
כל נכס ריאלי (כמו מניות) היא דרך טובה להתמודד עם אינפציה.
אג"ח צמוד הוא גם דרך טובה.

תודה על התגובה אורי

אין התנגדות שכזו ואג"ח ממשלתי צמוד זה (בגדול) הנכס הכי חסר סיכון שיש ככה שאין אלטרנטיבה עם סיכון נמוך יותר.

כל נכס ריאלי (כמו מניות) היא דרך טובה להתמודד עם אינפציה.
אג"ח צמוד הוא גם דרך טובה.

אם כך, למה בכל זאת עושה רושם שהסולידית מתנגדת להשקעה באג"ח צמוד (ציינה זאת במספר מאמרים שונים)?

אם כך, למה בכל זאת עושה רושם שהסולידית מתנגדת להשקעה באג"ח צמוד
זו דעה, לא תורה מסיני.
הסולידית גם בעד אחזקה של אג"ח שקלי ארוך מאוד, יש בפורום כאלה שסוברים שזו טעות קשה.
קרא את הנימוקים של כל הצדדים וקבל את ההחלטה שטובה לך.

שאלה שפחות קשורה לנושא, איזו סיבה יש לא להחזיק אג"ח ארה"ב שמביא תשואה הרבה יותר גבוהה מהאגח הישראלי?
אג״ח אמריקאי בדירוג גבוה מביא תשואה הרבה יותר גבוהה מאג״ח ישראלי? אני לא בטוח בזה.
כמו כן, מכיוון שזהו לרוב הרכיב היציב יותר בתיק, עדיף לא לחשוף אותו לסיכון מט״ח.

תודה על התגובה

זו דעה, לא תורה מסיני.
הסולידית גם בעד אחזקה של אג"ח שקלי ארוך מאוד, יש בפורום כאלה שסוברים שזו טעות קשה.
קרא את הנימוקים של כל הצדדים וקבל את ההחלטה שטובה לך.

אני מבין שזה עניין של דעה אני פשוט לא כל כך מבין את הדעה של הסולידית בנושא הזה - תוכל להסביר מהנקודת מבט שלה למה בעצם היא מתנגדת לאג"ח צמוד?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S אגח כחלק דפנסיבי בתיק מניות חו"ל שוק ההון 30
מ קיזוז הפסד הון ממניות בחול כנגד אגח ממשלתי מיסים 4
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
B ריבית בקרן נאמנות מחקה מדד אגח שוק ההון 5
M קניית אגח ממשלתי - שאלות שוק ההון 8
N חישוב תשואה של אגח צמוד מדד לפדיון שוק ההון 18
2 אגח ממשלתי 1152 שוק ההון 39
א XS2338530467 - אגח היברידי שוק ההון 1
ב אגח מומלץ בעקבות נתוני אינפלציה/ריבית שוק ההון 1
א בניית סולם אגח עם invesco BulletShares שוק ההון 1
amit מסלול משכנתא משתנה כל 5 עוגן אגח לא צמוד נדל"ן 2
Ido42 קרנות אגח שוק ההון 11
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
מ מחקר טריניטי - אגח מול אופציות שוק ההון 2
א אגח מדינה ריבית משתנה - ביטוח נגד תסריט ההפיכה? שוק ההון 3
G איך לבחור אגח ממשלתי לטווח ארוך? שוק ההון 3
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
Y קרנות להשקעה באגח מדינות מפותחות וסל אגח ישראלי שוק ההון 0
עצמאית שאלה לגבי החלק הסולידי בתיק קרן כספית או אגח ממשלתי כללי? שוק ההון 10
A רכישת אגח'ים שוק ההון 0
N אגח או פקדון שוק ההון 15
O אגח צמוד מדד שוק ההון 4
ש קרן אגח ממשלתי גרמני/אירופי צמוד קצר פוסטים מאיכות נמוכה 3
Y מה דעתכם-אגח חברות ממשלתיות/בנקים-אטרקטיבי? שוק ההון 18
O אגח קונצרני ארהב שוק ההון 4
ה אגח"ים ממשלתיים עולמיים קצרי מועד צמודי מדד שוק ההון 8
Homer אגח דולרי של ממשלת ישראל עם תשואה נטו 50%? שוק ההון 4
השועל חישוב תשואת אגח שקלי קונצרני שוק ההון 1
R קניית אגח ישראל בIB שוק ההון 1
R אגח שוק ההון 2
G מה אני מפספס בשוהם אגח ד' ללימוד בלבד שוק ההון 6
D מה זה אגח ד או אגח ח שוק ההון 7
N אגח או קרן מחקה אגח שוק ההון 3
ה קרן אגח ארהב מחמ קצר מנוטרלת דולר שוק ההון 10
C איך לקנות אגח בצורה נכונה עכשיו? שוק ההון 13
G איפה ואיך קונים אגח ארהב לשנתיים ? שוק ההון 1
יוזר האם אזרח ישראלי יכול לקנות אגח אמריקאי? שוק ההון 12
B שאלה על אגח עם ריבית משתנה שוק ההון 1
B אגח כלל שוק ההון 3
א קרן מחקה אגח מדינה מדורג שוק ההון 3
M האם יש הבדל בסיכון מנפיק בין אגח בנקים לבין פקדונות בבנקים (או קרן כספית שמחזיקה פקדונות ג'מבו בבנקים)? שוק ההון 2
grmp פקדון צמוד מדד מול אגח צמוד מדד שוק ההון 17
ס רווחי הון מובטחים בגלגול אגח ארוך שוק ההון 17
C אגח "חסכון" ארהב שוק ההון 1
ל אגח ומניות לציבור אוף טופיק 15
ה שורט על אגח 10 שנים שוק ההון 7
M אגח ממשלתי כללי בנפילה שוק ההון 22
G קרן מחקה אגח ארהב. לטובת מיתון התיק שוק ההון 3
F איך להעריך את "איכות" המניה\אגח\תעודת-סל\ETF ? שוק ההון 5

נושאים דומים

Back
למעלה