• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות ראשוני לlong run מבלי להתחכם, בן 24

סהר

משתמש רשום
דירוג
3
שלום רב לכולם.
קודם כל, תודה ענקית לסולידית, תודה ענקית לקהילה המדהימה שכאן.

קצת רקע על עצמי:
בן 24, עצמאי כבר 3 שנים (מאז השיחרור), בעל עסק לאימוני כושר (משכיר מקום) וגר כרגע עם ההורים, מניח שזה יהיה המצב ב-3 שנים הקרובות, עד שאעבור להשכיר דירה יחד עם בת זוגתי (שסביר להניח שנתחתן בעתיד).
נכון להיום הספקתי לחסוך כ-190K (מתוכם כ-45K קרן חירום) ויש לי עוד כ-65K נכסים (ציוד של העסק שרכשתי במידה וארצה למכור במחירון יד 2), אין לי כרגע הוצאות *אישיות* משמעותיות בכלל (לא מחשיב את העסק כמובן), חי בצניעות, לא אוהב לשרוף כסף בכלל ומגיע 80-90% חיסכון בלי בעיה (עושה כ-12K נטו, עם פוטנציאל ליותר, אבל כרגע די מרוצה ושומר על זה ככה), הבת זוג יותר 'בזבזנית', גם לא בטירוף, אבל כל הנושא הכלכלי עולה ביננו ואני ממליץ לה לקרוא את הבלוג, אך לא משכנע ויודע שזה יגיע כי היא מראה נכונות.

הגעתי מבית מאוד מפוזר, אני יכול להגיד שהבית שלי מייצג את ההפך המוחלט מהאופי של חברי הפורום, אבא שהוא מפרנס עיקרי ואין לו שום מדד לגבי כמה הוא חוסך/מוציא, חי כעצמאי ואין לו באמת שמץ של מושג לגבי כמה הוא מרוויח (רוב הכסף מתנהל במזומן ואני מניח שאתם מבינים לבד), הנושא הכלכלי כל הזמן מחלחל אצלנו בבית והנושא של למכור את הבית כי 'חייב' עולה כל כמה חודשים וזה מכניס הרבה סטרס נפשי מיותר, וזו הסיבה העיקרית שלי להשקעות, לא להגיע למצב כזה. לא רוצה להיות כמו אבי שבגיל 62 ממשיך לעבוד קשה בשביל להתקיים - האיכות חיים בבית היא מאוד גבוהה ויש שפע, אבל זה ממש לא הופך את המירוץ המתיש הזה לנכון. בהזדמנות זו אגיד תודה ענקית להורים שלי, כי אני לא רוצה שישתמע שאני לא מעריך את שנתנו לי (אפילו שכמובן שהם לא יקראו את הפוסט הזה).
ניסיתי מספר פעמים ללכת עם אבא שלי ליועץ פיננסי (הלכנו גם), או לחפור לו להיות במעקב הכנסות/הוצאות וכו', אבל זה פשוט לא עבד וכנראה שגם לא יעבוד, ככה שלצערי הנושא הזה אבוד.

ובנוגע אליי-
מטרת ההשקעה שלי היא לטווח הארוך, משמע לטווח של ה20+ שנים הקרובות. אני מצייר לעצמי לראש שאני רוצה להגיע למצב שההתנהלות הבוגרת שלי מגיל צעיר, תגרום לי לפרוש בגיל צעיר, כי לי יש חרדות מהמצב שהבית שלי נמצא בו.
קראתי המון פוסטים במספר חודשים האחרונים, כשהתחלתי לקרוא הכל הרגיש לי כמו שפה חדשה לחלוטין וכרגע דברים מתחברים הרבה יותר, אבל אני יודע שאני לא יודע כמעט דבר, עדיין.
אני יודע שהגעתי למצב שאני Overthinking ואני סתם מקשה על עצמי לבנות תיק השקעות, אבל אני מנסה לגבש דעה ובסה"כ רוצה תמיכה ולדעת שאני בכיוון הנכון מבלי ייעוץ כמובן.
מבחינת חלוקה של הקצאת נכסים, אני חושב שכעת 75% מניות ו25% אג"ח הולמות אותי מבחינת האופי, אני אדם קר רוח ועל אף שאני לא יכול לנבא איך אגיב בעתיד, אני לא חושב שאתרגש מירידה של עשרות אחוזים בתיק בשנים הקרובות, זה גם די מסתדר עם כלל האצבע של להקצות את האג"ח בהתאם לגיל.

פתחתי חשבון השקעות באקסלנס, והפקדתי לשם בתור התחלה כ75K, מניח שבחצי שנה הקרובה אני אוסיף את הסכום הזה שוב/כל רבעון.
כמו כן, פתחתי לעצמי קרן השתלמות מתוקף היותי עצמאי ובה הפקדתי 18,480 ש"ח, מחכה שהיא תאושר ואפקיד אותה במסלול 100% מנייתי (כמו שמומלץ עקב פטור ממס רווח הון), ככל הנראה S&P500, וכשאצבור עוד סכום של כסף(50K אם אני לא טועה), אעבור למסלול IRA.

בגלל שבמספר שבועות האחרונים אני כבר רוצה להוריד מעצמי הילוך בכל הנושא הזה, כי אני ממש לחוץ וכמו שאמרתי הגעתי למצב מיותר של paralysis by analysis, שמוביל אותי לחוסר פעולה,וגם גורם לי לא ללמוד בתחום הידע העיקרי שלי (כל מה שקשור לאימונים וכו') אז החלטתי שהגיע הזמן לשבור את הקרח ופשוט לפעול.
מתוך ה75K ש"ח המרתי 20K לדולר, שבהם קניתי VT בסך סכום ההמרה - לאחר הרכישה הבנתי לגבי מס עיזבון, לא נלחצתי, מכיוון שאני בסה"כ צעיר וסביר להניח שיש עוד זמן עד ש.., ומכיוון שזה טווח זמן מאוד ארוך, אין לדעת האם יהיו רגולציות אחרות בנושא המס ירושה גם בישראל/אירלנד או כל מקום אחר.
אך כעת, אני מתכנן פשוט להוסיף את הפלג המנייתי הנותר בACWI, זאת אומרת, לפזר בכל העולם (עם דגש על ארה"ב מכיוון שהיא הדומיננטית), לפזר בצורה לא רעה מבחינת סקטורים, עם דגש על מניות בינוניות וגדולות (יש התלבטות אולי להוסיף נייר ערך עם דגש על מתפתחות).
ואת ה25% להוסיף באג"ח ישראלי ממשלתי בריבית קבועה לטווח קצר (2-5 שנים), מאמין שאני אגבש החלטה בקרוב.
אני מנסה לשמור על זה פשוט, ופשוט לתת לתיק להתחיל לעבוד.
אשמח לחיזוקים ופשוט לדעת שאני לא 'שוגה' בפיזור ושזה בסה"כ תיק כשר.
תודה ענקית לכולם.

ברוך הבא לפורום.

יש כמה נקודות שיעזרו לך להגיע למקום טוב מבחינה כלכלית:
1. אתה צעיר - גם אם תעשה טעויות יש לך עוד הרבה שנים לתקן, תחשוב על הטעויות בתור שכר לימוד
2. אתה מרוויח טוב
3. אתה חוסך הרבה
4. אתה לומד ומנסה ליישם
5. אתה לא מפחד להשקיע בסיכון גבוה לטווח ארוך , כולל האפשרות שיהיו הפסדים במהלך הדרך
והכי חשוב, אתה מגדיר לעצמך מטרות - בהשוואה לרוב בני גילך (וגם ביחס לאנשים מבוגרים יותר) נשמע שאתה במקום טוב מבחינת האופק הכלכלי.

דבר אחד - אמנם הבלוג של הסולידית והרבה מהגולשים בפורום מדברים על רצון בפרישה מוקדמת, לפעמים אפילו לפני גיל 40 - אני לא חושב שזו צריכה להיות המטרה בשלב הזה של חייך. תצא מהנחה שאתה הולך לעבוד עד הפנסיה, ואם תצבור את ההון הדרוש כדי לפרוש קודם לכן, הרווחת. הסיבה היא פשוט לא להיכנס למצב של דיכאון, כי תכננת לפרוש בגיל 38 ואתה מוצא את עצמך בגיל 45 כשעוד לא הגעת ליעד שמאפשר לך פרישה.
נשמע שאתה עובד במשהו שאתה נהנה לעשות, חכה עם תכניות הפרישה...

לגבי העסק שאתה מנהל - חשוב שתעשה הפרדה בין הכספים של העסק לכספים הפרטיים שלך - אפילו "תפריש" לעצמך משכורת חודשית. חשוב שתהיה לך תמונה ברורה של מצב העסק ושל המצב שלך, ולא יהיה ערבוב כספים שעלול לתת לך מצג שווא על הכנסתך או הכנסת העסק.

לגבי הקצאת ההשקעות, נשמע כמו הקצאה הגיונית לאדם צעיר. אם אתה לא זקוק לכסף בשנים הקרובות, הייתי שוקל להגדיל את האחוז המנייתי בהפקדות הבאות. תמשיך לחסוך ולהשקיע, ובעתיד תראה את התמורה.

יש כמה נקודות שיעזרו לך להגיע למקום טוב מבחינה כלכלית:
1. אתה צעיר - גם אם תעשה טעויות יש לך עוד הרבה שנים לתקן, תחשוב על הטעויות בתור שכר לימוד
2. אתה מרוויח טוב
3. אתה חוסך הרבה
4. אתה לומד ומנסה ליישם
5. אתה לא מפחד להשקיע בסיכון גבוה לטווח ארוך , כולל האפשרות שיהיו הפסדים במהלך הדרך
והכי חשוב, אתה מגדיר לעצמך מטרות - בהשוואה לרוב בני גילך (וגם ביחס לאנשים מבוגרים יותר) נשמע שאתה במקום טוב מבחינת האופק הכלכלי.

דבר אחד - אמנם הבלוג של הסולידית והרבה מהגולשים בפורום מדברים על רצון בפרישה מוקדמת, לפעמים אפילו לפני גיל 40 - אני לא חושב שזו צריכה להיות המטרה בשלב הזה של חייך. תצא מהנחה שאתה הולך לעבוד עד הפנסיה, ואם תצבור את ההון הדרוש כדי לפרוש קודם לכן, הרווחת. הסיבה היא פשוט לא להיכנס למצב של דיכאון, כי תכננת לפרוש בגיל 38 ואתה מוצא את עצמך בגיל 45 כשעוד לא הגעת ליעד שמאפשר לך פרישה.
נשמע שאתה עובד במשהו שאתה נהנה לעשות, חכה עם תכניות הפרישה...

לגבי העסק שאתה מנהל - חשוב שתעשה הפרדה בין הכספים של העסק לכספים הפרטיים שלך - אפילו "תפריש" לעצמך משכורת חודשית. חשוב שתהיה לך תמונה ברורה של מצב העסק ושל המצב שלך, ולא יהיה ערבוב כספים שעלול לתת לך מצג שווא על הכנסתך או הכנסת העסק.

לגבי הקצאת ההשקעות, נשמע כמו הקצאה הגיונית לאדם צעיר. אם אתה לא זקוק לכסף בשנים הקרובות, הייתי שוקל להגדיל את האחוז המנייתי בהפקדות הבאות. תמשיך לחסוך ולהשקיע, ובעתיד תראה את התמורה.
תודה רבה על ההודעה. מאוד שמח לקרוא את זה וזה מוסיף ביטחון.
מאוד מסכים לגבי העניין של הפרישה המוקדמת, כנראה שלא הסברתי את עצמי טוב מספיק, אני מעדיף להציב מטרות כטווחים (בין גיל 40-45 לדוגמא) ולא כמספר חד משמעי. אהבתי גם את ההערה הזאת.
בהחלט אוהב את העבודה שלי, ומאוד, כוונתי היא לפחות להגיע לאופציה שאני כן אוכל לאפשר לעצמי לפרוש במידה וארצה.

לגבי העסק - כמובן, יש לי טבלאות אקסל ואת כל מה שצריך.
מאוד אקח לתשומת ליבי את עניין ההקצאה.
שוב תודה רבה ! :)

לגבי העסק - כמובן, יש לי טבלאות אקסל ואת כל מה שצריך.
מאוד אקח לתשומת ליבי את עניין ההקצאה
שווה לשקול גם לפתוח חשבונות בנק נפרדים לעסק ולפרטי, ופעם בחודש "לשלם" לך משכורת, ולעולם לא לצרוך מהחשבון העסקי לצרכים פרטיים. כך יהיו לך שני תזרימים שלא מתערבבים זה בזה.

קודם כל, ברוך הבא ובהצלחה!
היתרון הכי גדול שלך הוא הגיל הצעיר, וההיחשפות המוקדמת שלך לחומרים המחכימים שכתבה הסולידית והוסיפו עליה חברי הפורום. הלוואי על כולם.
נכסים (ציוד של העסק שרכשתי במידה וארצה למכור במחירון יד 2)
לא הייתי מגדיר זאת כנכסים, בדיוק כמו שאינני מחשיב את הרכב כנכס.
מדובר במכשיר שימושי/נותן שירות, שהולך ומאבד מערכו.
ומגיע 80-90% חיסכון בלי בעיה
מדהים, אבל *קצת* לא חוכמה בתנאים שלך כיום.
אכן אתה בונה לעצמך הרגלים בריאים של צריכה נבונה.
בעל עסק לאימוני כושר
אולי גולש מהנושא, אבל התחום לא נפגע במהלך הקורונה? שואל בהקשר של יציבות הכנסה ותעסוקה.

תודה רבה!
לא הייתי מגדיר זאת כנכסים, בדיוק כמו שאינני מחשיב את הרכב כנכס.
מדובר במכשיר שימושי/נותן שירות, שהולך ומאבד מערכו.
מסכים בנוגע לנכסים, אגב זה די מצחיק - אבל סתם בשביל הקטע, הערך של משקולות יד/ציוד כושר עלה בטירוף מאז הקורונה עקב הביקוש של אנשים, כמובן שתכף/מס חודשים הוא יחזור למחיר הרגיל.

מדהים, אבל *קצת* לא חוכמה בתנאים שלך כיום.
אכן אתה בונה לעצמך הרגלים בריאים של צריכה נבונה.
צודק בהחלט בנוגע לכך שזו לא חוכמה, אני מודע לכך, יודע שבעתיד היכולת הזו תפגע ולכן אני מנסה לנצל את הרגעים האלו כמה שאפשר.
אני יודע שתהיה לי עבודה לשמור על הרגלים כאלו גם כשיגדלו ההוצאות עקב מעבר דירה וכל הנוספים.

אולי גולש מהנושא, אבל התחום לא נפגע במהלך הקורונה? שואל בהקשר של יציבות הכנסה ותעסוקה.
התחום נפגע מאוד. מאוד.
מי שידע איך להתייעל בתקופה הזו ולספק מוצרים שהם לא פרונטליים (כי אסור), ולנצל את המצב לטובתו הרוויח.
בנוסף, יש עכשיו ביקוש גדול - קיץ, הקורונה שגרמה לאנשים להשמין/לאבד כושר וכו'.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ תיק השקעות ראשוני שוק ההון 14
ס תיק השקעות (ראשוני) תיאורטי שוק ההון 2
O תיק השקעות ראשוני שוק ההון 17
S בניית תיק השקעות ראשוני שוק ההון 5
LenqS תיק השקעות ראשוני - דיון על החלק הסולידי שוק ההון 15
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 11
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1
ה העברת תיק השקעות בין אחים מיסים 9
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
R משיכת קופת גמל להשקעה עבור תיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
G תיק השקעות לפנסיונרים (67+) שוק ההון 17
C רכישת בית קרקע לעומת שכירות ושימור תיק השקעות נדל"ן 12
ס מכירת תיק השקעות בשביל החזר מס מיסים 9
י תיק השקעות לאזרח אמריקאי אוף טופיק 12
S חלוקת תיק השקעות - כולל נכס למגורים, מזומן, אג״ח ומשכנתא שוק ההון 4
E העברת תיק השקעות לחול שוק ההון 23
S החל מאיזה גודל תיק השקעות בנק הפועלים נותן תנאים דומים לבתי השקעות ? צרכנות פיננסית 36
D העברת תיק השקעות לInteractive Brokers דרך הבנק שוק ההון 7
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
A פתיחת תיק השקעות גדול בבנק שוק ההון 4
ptom נזילות תיק השקעות בבנק לעומת בית השקעות צרכנות פיננסית 8
R העברת תיק השקעות מפידליטי לבנק בארץ שוק ההון 2
N סיוע בבניית תיק השקעות מאפס למטרת generational wealth שוק ההון 36
T ניוד תיק השקעות ל-IB ומעבר לקרנות איריות שוק ההון 1
י תיק השקעות וזכאות לקצבת נכות כללית אוף טופיק 1
ס בניית תיק השקעות-גיל 20 שוק ההון 19
N תיק השקעות מגוון שוק ההון 5
O תיק השקעות - עמלות גבוהות, מה עושים? שוק ההון 6

נושאים דומים