• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק ההשקעות של משקיע בתחילת דרכו - אשמח לכל ביקורת שהיא!

yuval_98

משתמש סולידי
דירוג
5
שלום לכולם,

לאחר קריאה ארוכה בבלוג ובמקורות אחרים הגעתי למסקנה שאני מוכן להשקיע את חסכונותיי. אני בן 22, משוחרר מזה שנה ועובד במשרה כמעט מלאה מזה 3 חודשים (משכורת לפי שעה שנעה בין K7-K9). לצערי אוכל לפתוח קרן השתלמות מהעבודה רק לאחר וותק של שנתיים אז העניין עדיין לא רלוונטי. בנוגע לפנסיה, התחלתי להפריש רק כשהתחלתי לעבוד לפני מספר חודשים ואני שואף להעביר אותה למסלול מחקה מדד עולמי.

מבחינת התמהיל שבניתי לעצמי, העיקרון שהנחה אותי היה השקעה בקרנות מחקות מדד שצוברות את הדיבידנדים ומשקיעות אותם תוך שמירה על פיזור עולמי. סכום ההשקעה יהיה כזה שאני יכול "לשגר ולשכוח", בידיעה שהוא מיועד לטווח של העשור הקרוב לפחות, אם לא יותר. את המשכורת שאקבל אחלק בין חיסכון נזיל לשעת חירום לבין השקעה תיק. מבחינת אג"חים – עדיין מתלבט אם לשים חלק מהכסף על זה, כרגע נראה שאתחיל רק במניות (מודע לתנודתיות) ואבין בהמשך האם אני מעוניין באג"חים לאיזון התיק.

החלוקה לאחוזים בתיק הייתה יחסית שרירותית, והיא כדלהלן:

Vanguard S&P 500 UCITS ETF - 45% - VUAA

25% - iShares Core MSCI Europe UCITS ETF – * נסחרת בארץ בשקל SMEA

SJPA - iShares Core MSCI Japan IMI UCITS ETF – 18%

EIMI - iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF – 8%

אם הגעתם עד הלום אשמח לשמוע ביקורת, הערות, הארות ונקודות לשיפור בנוגע *לכל* מה שכתבתי. עד כה למדתי מהקהילה בפורום המון ואוסיף ללמוד מכל ביקורת שהיא.

תודה מראש לכולם!

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
אם הגעתם עד הלום אשמח לשמוע ביקורת, הערות, הארות ונקודות לשיפור בנוגע *לכל* מה שכתבתי.
א. לא ברור לי למה רק את s&p 500 בחרת להשקיע בקרן זרה (כאילו, או שאתה דרך ברוקר ישראלי ואז אולי הכי הגיוני לקחת קרנות בלקרוק בשקלים, או שאתה דרך ברוקר זר ואז אי אפשר לקנות את הקרנות "בישראל")
ב. למה בחרת בחלוקה לאחוזים "שרירותית"?

לא ברור לי למה רק את s&p 500 בחרת להשקיע בקרן זרה (כאילו, או שאתה דרך ברוקר ישראלי ואז אולי הכי הגיוני לקחת קרנות בלקרוק בשקלים, או שאתה דרך ברוקר זר ואז אי אפשר לקנות את הקרנות "בישראל")
דווקא רק SMEA נסחרת בארץ, השאר נסחרות בחו"ל. הדבר נעשה מתוך מחשב שאולי עדיף לפזר את ההשקעה מבחינת מט"ח.

ב. למה בחרת בחלוקה לאחוזים "שרירותית"?
המילה "שרירותית" אולי פחות מתאימה פה. הכוונה היא שלשווקים הגדולים יותר יהיה נפח יותר גדול בתיק. האחוזים עוד יכולים להשתנות בהתאם לשיקולים כאלו ואחרים.

מה דעתכם על סוגיית הפיזור של מט"ח? האם יותר פשוט ומשתלם לקנות את הכל (או כמה שאפשר) בארץ, וכך לחסוך המרת מטח ועמלות נוספות?

אם חושבים על חלופות אפשריות גם אשמח לשמוע כמובן

דווקא רק SMEA נסחרת בארץ, השאר נסחרות בחו"ל. הדבר נעשה מתוך מחשב שאולי עדיף לפזר את ההשקעה מבחינת מט"ח.

מה שניסו להגיד, אני חושב, זה שיש לך את CSPX שעוקבת אחרי הS&P500 גם היא ונסחרת בארץ בשקלים

אכן מכיר, אולי באמת יותר משתלם לחסוך המרת מטח וכו וכבר לקנות את הקרן שנסחרת בארץ. אשמח לשמוע הערות נוספות אם מישהו חושב שהיה עושה משהו אחרת

אם אתה משקיע דרך ברוקר זר, הייתי הולך על קרן אחת (נניח vt או imid) כדי לפשט את התיק

אתה עוד גר אצל ההורים? כמה אתה מצליח לחסוך בחודש?
אתה בנקודה קריטית שאין לך הרבה הוצאות ואתה אמור להיות מסוגל לחסוך 50% מההכנסה שלך לפחות בחמש שנים הבאות, ואתה מספיק צעיר כדי לקחת סיכון מריבי, כי גם כשהשוק יתרסק יש לך עוד שנים מרובות לפניך לתיקונים.
זה מעולה שהתחלת להתעניין בגיל כה צעיר.

באשר להקצאת נכסים, אני מאלו שמאמינים ביותר סיכון.

כן, גר אצל ההורים ולרוב מצליח לחסוך 70-80% מההכנסות, ולכן גם מוכן לקחת אקסטרה סיכון בידיעה שבשנים הקרובות לא מתוכננות לי הוצאות כלכליות יוצאות דופן.
אם אתה משקיע דרך ברוקר זר, הייתי הולך על קרן אחת (נניח vt או imid) כדי לפשט את התיק
חשבתי על VT, אבל הבנתי שהקרן לא צוברת דיבידנדים אלא מחלקת.

באשר להקצאת נכסים, אני מאלו שמאמינים ביותר סיכון.
ואיך זה משתקף בתיק צורה מעשית?

ואיך זה משתקף בתיק צורה מעשית?

נותן עדיפות לסקטורים שאני מאמין שיצמחו יותר מהאחרים בעשור הקרוב. בין השאר אנרגיה ירוקה, פינטק, ביגטק, ביוטכנולוגיה, מסחר אונליין, AI, סין.
וגם ביטקוין, רק בשביל הסיכוי שהוא באמת יחצה את רף ה-200K$ בחמש שנים הקרובות כמו שחלק מנבאים.
אבל גם סביר מאוד להניח שאני טועה ושקרן מחקה של כל השוק תצליח יותר.

אגב קרן השתלמות אתה יכול לפתוח עצמאית, אם תפתח עוסק פטור ותנסה למכור כמה פריטים ביד2 למשל תוכל להפקיד עד 18600 שח בשנה.
אבל זה אומר למלא דו"ח שנתי (שבטח יעלה לך איזה 800 שח אצל רואה חשבון) וגם הצהרת הון מדי כמה שנים למס הכנסה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס תיק ההשקעות של סרגיי הלוי שוק ההון 8
A במה להשקיע את החלק הסולידי של תיק ההשקעות? שוק ההון 10
O ויזואליזציה של תיק ההשקעות שוק ההון 1
A דירה להשקעה כחלק הדפנסיבי של תיק ההשקעות שוק ההון 42
א התייעצות לגבי אינטרס של מנהלי תיק ההשקעות בבנק שוק ההון 47
S תיק ההשקעות של Shaz שוק ההון 91
R עדכון אוטומטי של תיק ההשקעות שוק ההון 1
unrealx חלוקה של תיק ההשקעות בין ארה"ב לישראל שוק ההון 0
yanosh34 תיק ההשקעות / יומן של yanosh34 שוק ההון 122
A תיק ההשקעות של בנק ישראל שוק ההון 13
2028_שנת_פרישה תיק ההשקעות של 2028 שוק ההון 16
חדש בשוק תיק ההשקעות של חדש בשוק שוק ההון 3
Y תיק ההשקעות של הפנתרה הצעירה שוק ההון 53
אצטרובל תיק ההשקעות של אצטרובל שוק ההון 87
Chase בדיקה רטרוספקטיבית של ביצועי תיק ההשקעות שוק ההון 9
yossik תיק ההשקעות של yossik שוק ההון 85
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
B תיק ההשקעות שלי, או: איפה טעיתי שוק ההון 7
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
י תושב חוץ - חייב לסגור את תיק ההשקעות בפועלים - ניוד לברוקר שוק ההון 21
R ייעול תיק ההשקעות שוק ההון 7
Z האם נישום יכול לבחור שנה אחת לדרוש הוצאות על תיק ההשקעות ואז לשלם 30% מס על רווח הון ושנה הבאה לא לדרוש מיסים 0
י תיק ההשקעות שלי שוק ההון 18
Michel קופת גמל ישנה + תיק השקעות לאדם מבוגר. איך לנהל את ההשקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
I תיק ההשקעות המורכב שלי שוק ההון 7
בייניש עברה שנה מאז פתיחת תיק ההשקעות שלי, איפה והאם אני יכול לייעל? שוק ההון 5
ס רכישת דירה למגורים ומכירת תיק ההשקעות נדל"ן 10
B שאלות על גיוון תיק ההשקעות שוק ההון 0
S צומת דרכים עם תיק ההשקעות - אשמח לעזרה שוק ההון 0
T דרכים להזין את תיק ההשקעות שוק ההון 18
G חוות דעת תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 2
T האם תיק ההשקעות (+רווחים,ריבית דריבית) צמוד למדד המחירים לצרכן? שוק ההון 2
Gambit אז… איך אתם עוקבים אחרי תיק ההשקעות שלכם? שוק ההון 32
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ת שיקולים בהשקעה במדד ממונף במסגרת תיק ההשקעות שוק ההון 6
ח שאלה בסיסית על תיק ההשקעות פוסטים מאיכות נמוכה 4
Y תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 10
RICOnERT מה עושים עם תיק ההשקעות הסולידי אחרי המוות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
E תיק ההשקעות שלי(העתידי) שוק ההון 5
O תיק ההשקעות גדל ואיתו מחשבה על שינוי שוק ההון 11
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
M תיק ההשקעות שלי שוק ההון 3
מרק סרפדים ריוויזיה על תיק ההשקעות שוק ההון 0
ס יתרונות חסרונות בלקיחת משכנתא אם תיק ההשקעות שלי לא 100% מניות נדל"ן 6
D ניהול כלל תיק ההשקעות בקרן השתלמות שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה