• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שנה של למידה - מה עכשיו?

גראהם

משתמש רשום
דירוג
3
שלום לכולם,

בשנה האחרונה התנסתי בתיק השקעות עצמאי לחלוטין דרך IB ובהשקעות קריפטו שונות,
בשני אלו עברתי לא מעט תלאות, וכמובן גם טעויות. היום אני במצב בו כמעט ולא קיימת תשואה בשקלים (השקעה שבוצעה בדולרים ועל כן הערך ירד).

מעוניין להתחיל דרך חדשה - סולידית באופן יחסי (בכל זאת מעוניין להמשיך להשקיע בקריפטו).

לאחר קריאת הבלוג וכמה פוסטים בפורום, עדיין מתקשה לבנות תיק רלוונטי, שאינו שרירותי לחלוטין ושיתן מענה לדרישותי ושאיפותיי.

קודם כל קצת פרטים:

בן 23, מעוניין לחסוך ולא לגעת בחסכון עד גיל 29-30.
מאמין שאמשיך בחסכון גם אחר-כך, כנראה עד 2032.

התיק שבניתי לעצמי כרגע (שוב פעם, בהרבה מובנים שרירותי לחלוטין):
80% מנייתי וקריפטו:
מתוכם -
1. 28% (50% ממנייתי ללא קריפטו) מכלל התיק צמוד מדד סנופי - ע"ב VOO ותעודת סל מחקה סנופי של בלאק-רוק (יש לי כסף גם בIB וגם בבנק, מעוניין כרגע להשאיר מפוצל).
2. 16% (30% ממנייתי ללא קריפטו) מכלל התיק השקעה עצמית - בחירת מניות ספציפיות שבהן אני מאמין מאד - מניות ערך (היום - TSLA, NVDA, SE, ABNB)
3. 24% (30% מכלל המנייתי) מכלל התיק קריפטו - בעיקר ביטקוין.
4. 11% (20% ממנייתי ללא קריפטו) מכלל התיק - תעודת סל דיבידנדית - SCHB.

20% אג"ח.

כמה שאלות שעדיין לא פתורות לי
:
1. האם החלוקה הגיונית? ביצעתי חלוקה שנדמית לי רציונלית ובכל זאת, מרגיש עדיין לא בטוח איתה.
2. האם יש צורך אמיתי בהחזקת אג"ח לתקופה כזו? כרגע מחזיק בעיקר אל מול חוסן נפשי.
3. האם נכון להקדיש 11% מהתיק לטובת תעודת סל דיבידנדית?
4. עדיין מרגיש לא בטוח מה אני מרגיש לאור העובדה שרבע מהתיק כולו מושקע בביטקוין, מאמין מאד ברעיון.

בעיקר מרגיש שיש כאן משהו שאני מפספס,
אני אוהב להקדיש זמן להתעסקות ובעיקר לגילוי הזדמנויות,
עם זאת, מבין שלא יהיה לי המון זמן להתעסקות בנושא בעתיד.

בעיקר למדתי שלא נכון לנסות לתזמן את השוק,
לכן אני משקיע היום אך ורק בחברות שבהן אני מאמין מאוד, מבצע את ההשקעה בצורה יחסית מגודרת, קונה רק לאחר ירידות,
ובחברות האלה אני עדיין בתשואה גבוהה גם לאחר הנפילות האחרונות בשוק.
אני מעוניין להשאיר אותן אצלי בעיקר בגלל שאני לא רוצה למכור, מאמין שעוד יצמחו.

לכן אני משקיע היום אך ורק בחברות שבהן אני מאמין מאוד
אבל קודם לא השקעת בחברות שאתה מאמין בהן?
וזה הביא אותך לתשואה אפס.

לגבי השאר:
סל דיבידנדים - אין הבדל משמעותי ביחס לסנופי. ראה שרשורים בפורום על דיבידנדים. אפשר להחזיק אם זה משמח אותך.
קריפטו - בראייתי זה הימורים. שוב, אתה "מאמין" בזה אבל הניסיון שלך לא טוב ולי אין איך לנתח הימורים כאלה.

נשמע שאתה רוצה תיק לצרכי ריגושים ולא על מנת לחסוך. זה בסדר אבל צריך להכיר בזה.

אבל קודם לא השקעת בחברות שאתה מאמין בהן?
וזה הביא אותך לתשואה אפס.

לגבי השאר:
סל דיבידנדים - אין הבדל משמעותי ביחס לסנופי. ראה שרשורים בפורום על דיבידנדים. אפשר להחזיק אם זה משמח אותך.
קריפטו - בראייתי זה הימורים. שוב, אתה "מאמין" בזה אבל הניסיון שלך לא טוב ולי אין איך לנתח הימורים כאלה.

נשמע שאתה רוצה תיק לצרכי ריגושים ולא על מנת לחסוך. זה בסדר אבל צריך להכיר בזה.
קודם השקעתי בחברות שלאו דווקא האמנתי בהן, פשוט חשבתי שיש בהן הזדמנות.

מקבל לחלוטין את מה שכתבת,
אני מעוניין להמשיך ולהתנסות בעולם הקריפטו, בעיניי לא מדובר בהימורים לחלוטין, עם זאת מסכים שמדובר בהשקעה עם רמת סיכון גבוהה מאד.

אני עוד בתהליך בנייה ולמידה של תוכנית ההשקעה והחסכון, מאמין שאפחית את הנתח של הקריפטו ושל ההשקעה העצמאית.

בכל אופן - האם יש סיבה מהותית לפזר את הצמודי מדד מעבר לסנופי?

תתמקד בהכנסות ובשיעור החיסכון, ולא בתשואות.
שים את הכסף על קרן פאסיבית מפוזרת היטב כלשהי ושכח ממנה. זה לא חשוב עכשיו.

תתמקד בהכנסות ובשיעור החיסכון, ולא בתשואות.
שים את הכסף על קרן פאסיבית מפוזרת היטב כלשהי ושכח ממנה. זה לא חשוב עכשיו.
גם אם ההכנסות ממשכורת בסיס לא צפויות להשתנות עד גיל 26?

בכל אופן - האם יש סיבה מהותית לפזר את הצמודי מדד מעבר לסנופי?
הגישה הרווחת בפורום היא שעדיף לפזר על כל העולם, כי לא בטוח שארה"ב תמשיך להוביל.
אבל שתי האופציות קורלטיביות מאוד כך שזה בעיקר עניין של העדפה אישית.

גם אם ההכנסות ממשכורת בסיס לא צפויות להשתנות עד גיל 26?
תתמקד בהקטנת ההוצאות אם כך.
מה אחוז החיסכון שלך (=חיסכון חלקי הכנסות)?

ברוך הבא ושמח שפתחת יומן מסע, בכלל שמח על כל מי שבאזור הגיל שלי שפותח יומן ואני יכול ללמוד ממנו באופן רציף.
אני פחות או יותר מכוון בסופו של דבר להיות עם תיק כמו שלך, אולי בלי הקריפטו אולי עם, אבל החלק הסולידי כבר קיים ועולם השקעות הערך מאוד מושך אותי.
שאלה- מאיפה למדת את הידע ואיך אתה מעריך שווי חברה? מה אתה אומר להימנע ממנו בתור מי שחווה את האופן השקעה?

בעיני התיק וההקצאות נראות טובות, אני אישית נמנע מדיבידנדים כי א' אין לי בזה צורך וב' סתם ריבית דריבית עתידית שהולכת לשבת אצלי בארנק ולא לעבוד למעני.

הגישה הרווחת בפורום היא שעדיף לפזר על כל העולם, כי לא בטוח שארה"ב תמשיך להוביל.
אבל שתי האופציות קורלטיביות מאוד כך שזה בעיקר עניין של העדפה אישית.
תודה!

תתמקד בהקטנת ההוצאות אם כך.
מה אחוז החיסכון שלך (=חיסכון חלקי הכנסות)?
אחוז החסכון כרגע - 30%, עובר דירה בקרוב ואז 40%.

ברוך הבא ושמח שפתחת יומן מסע, בכלל שמח על כל מי שבאזור הגיל שלי שפותח יומן ואני יכול ללמוד ממנו באופן רציף.
אני פחות או יותר מכוון בסופו של דבר להיות עם תיק כמו שלך, אולי בלי הקריפטו אולי עם, אבל החלק הסולידי כבר קיים ועולם השקעות הערך מאוד מושך אותי.
שאלה- מאיפה למדת את הידע ואיך אתה מעריך שווי חברה? מה אתה אומר להימנע ממנו בתור מי שחווה את האופן השקעה?

בעיני התיק וההקצאות נראות טובות, אני אישית נמנע מדיבידנדים כי א' אין לי בזה צורך וב' סתם ריבית דריבית עתידית שהולכת לשבת אצלי בארנק ולא לעבוד למעני.
שמח לראות אותך גם כאן,

האמת היא שהתחלתי בצורה מאד מסוכנת - למדתי מחברים, ביצעתי השקעות דומות והשקעתי בחברות שהיו נשמעות לי טובות על הנייר.
אחר כך תיקנתי את עצמי מעט, וגידרתי את התיק לחברות שאני מאמין בהן, קראתי את פיץ' המשקיעים שלהם, קראתי על ממלאי התפקידים הניהוליים, קראתי מצגות שמסכמות את הדוחות וחיפשתי מחיר יחסית אטרקטיבי (לאחר ירידות, קרוב לתמיכה וכו') - כשעבדתי ככה, הצלחתי להוציא תשואות - גם, לא ממליץ בכלל, הידע הטכני עדיין חסר מאוד.

היום קיימות אצלי בתיק השקעות שמבוססות כבר בתשואה גבוהה, בחברות שאני מאמין בהן ולכן אני לא רוצה לוותר לחלוטין על התיק, אבל זה היה בעיקר עניין של מזל, לכן כמו שכתבתי, התשואה בשנה האחרונה היה כמעט אפסית.

יש הרבה דרכים ללמוד על הנושא, כמו שאפשר ללמוד גם מהבלוג הזה, את הרב אם לא הכל אפשר למצוא באינטרנט.

עשית טעויות וגם תעשה, כך גם אני.
אני עדיין לא חושב ששנה זה פרק זמן מספיק כדי להסתכל על התשואה, ולהפיק ממנה מסקנות.
ברור שעדיף כמה שפחות התעסקות. ברור שמדדים זה הכלי המועיל ביותר בטווח הארוך, בטח כשהאג"ח ברצפה.
גם ההתעסקות בלהגדיל הכנסה חשובה מאוד.
יחד עם זאת, זה דווקא כן הגיל להסתכן יותר, כשיהיה לך כמה מיליונים, באמת עדיף יהיה ללכת על חצי אגח חצי VT, נאמר, כדי לישון בשקט.
עכשיו "אין לך כלום", ואתה מנסה לבנות את אותם מיליונים שבעתיד תרצה לשמר בעזרת אסטרטגיה סופר סולידית.
אז לגמרי נכון, להגדיל הכנסה זה הכלי הראשון במעלה, יחד עם חסכון, כי הוא חשוב יותר מתשואה של 12% מול 8%, אבל אם אנחנו מדברים על גילוי הזדמנויות, זאת התקופה להיות קצת יותר מסוכן.

שורה תחתונה - העיקר מדדים, אבל אתה לא צריך למנוע מעצמך לשים אחוזים מהתיק בדברים שאתה מאמין בהם.
ולא, להשקיע במניית חברת צעצועים אפריקאית, כי שמעת שהיא הדבר החם הבא, זה לא נקרא דברים שאתה מאמין בהם לצורך העניין. אני מדבר על מגמות כלל עולמיות, שהסיכון הגדול בהם לכמעט מחיקה של הכסף, שוות את האפסייד האפשרי שמפצה עליהם.
לא ממליץ - וגם הפלח הזה כדאי שיהיה במסגרת מדדים כלשהי (וזה לא סותר ליקוט באחוז נמוך לחברות "שלא יכולות ליפול" או כאלה ש"מקסימום הלך הכסף")

עשית טעויות וגם תעשה, כך גם אני.
אני עדיין לא חושב ששנה זה פרק זמן מספיק כדי להסתכל על התשואה, ולהפיק ממנה מסקנות.
ברור שעדיף כמה שפחות התעסקות. ברור שמדדים זה הכלי המועיל ביותר בטווח הארוך, בטח כשהאג"ח ברצפה.
גם ההתעסקות בלהגדיל הכנסה חשובה מאוד.
יחד עם זאת, זה דווקא כן הגיל להסתכן יותר, כשיהיה לך כמה מיליונים, באמת עדיף יהיה ללכת על חצי אגח חצי VT, נאמר, כדי לישון בשקט.
עכשיו "אין לך כלום", ואתה מנסה לבנות את אותם מיליונים שבעתיד תרצה לשמר בעזרת אסטרטגיה סופר סולידית.
אז לגמרי נכון, להגדיל הכנסה זה הכלי הראשון במעלה, יחד עם חסכון, כי הוא חשוב יותר מתשואה של 12% מול 8%, אבל אם אנחנו מדברים על גילוי הזדמנויות, זאת התקופה להיות קצת יותר מסוכן.

שורה תחתונה - העיקר מדדים, אבל אתה לא צריך למנוע מעצמך לשים אחוזים מהתיק בדברים שאתה מאמין בהם.
ולא, להשקיע במניית חברת צעצועים אפריקאית, כי שמעת שהיא הדבר החם הבא, זה לא נקרא דברים שאתה מאמין בהם לצורך העניין. אני מדבר על מגמות כלל עולמיות, שהסיכון הגדול בהם לכמעט מחיקה של הכסף, שוות את האפסייד האפשרי שמפצה עליהם.
לא ממליץ - וגם הפלח הזה כדאי שיהיה במסגרת מדדים כלשהי (וזה לא סותר ליקוט באחוז נמוך לחברות "שלא יכולות ליפול" או כאלה ש"מקסימום הלך הכסף")
תודה!

וואו! בהסתמך על סגנון הכתיבה והדעות, חשבתי שאתה מבוגר בהרבה.
מרשים.
מחמיא, תודה!

שאלות נוספות שעלו בימים האחרונים:
1. האם לאור תקופת ההשקעה המשוערת וגילי, אתם רואים לנכון להשאיר את אחוז האג"ח 20%, או שנכון לצמצם ל10%?
2. מעדיף להישאר בשוק האמריקאי, האם קיימת עדיפות לVTI ע"פ VOO?

מה מטרת האג"ח בתיק?
תוספת למזומן לעת צרה שאני שומר בעו"ש (מחייה בסיסית לחודשיים),
במידה ואדרש להגדיל את סכום העו"ש שלי, מבלי לפגוע בערך המטבע לאורך טווח ההשקעה.

תוספת למזומן לעת צרה שאני שומר בעו"ש (מחייה בסיסית לחודשיים),
במידה ואדרש להגדיל את סכום העו"ש שלי, מבלי לפגוע בערך המטבע לאורך טווח ההשקעה.
נשמע הגיוני. אם כך אתה יודע בכמה תרצה להגדיל את העו"ש - הקצה אג"ח בהתאם.

סיבה נפוצה יותר לאג"ח היא הקטנת תנודתיות.
לדוגמא: אם אתה לא מוכן לספוג הפסד של 30% בתיק, אז אחוז המניות יהיה 60% והשאר אג"ח.
ההנחה היא שמניות יכולות להחתך פי 2 בכל רגע.

נשמע הגיוני. אם כך אתה יודע בכמה תרצה להגדיל את העו"ש - הקצה אג"ח בהתאם.

סיבה נפוצה יותר לאג"ח היא הקטנת תנודתיות.
לדוגמא: אם אתה לא מוכן לספוג הפסד של 30% בתיק, אז אחוז המניות יהיה 60% והשאר אג"ח.
ההנחה היא שמניות יכולות להחתך פי 2 בכל רגע.
תודה!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
שרון שנה אזרחית מדהימה לכולם ותודה לסולידית על עוד שנה נפלאה של למידה אוף טופיק 0
א הפקדה לקהש ביום האחרון בשנה - ולקבל רווחים של שנה שלמה? שוק ההון 9
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
S השקעה לטווח של מספר חודשים - שנה - קרנות כספיות שוק ההון 1
D האם יש שם רשמי למפולת של החצי שנה האחרונה? פוסטים מאיכות נמוכה 17
M הוצאות 'סוף שנה' של אלקטרוניקה ופחת מיסים 4
E שינויים במסמכי ניכוי סוף שנה של הבנקים הישראלים מיסים 7
T קה"ש מנייתי או כללי - תקופה של 15 שנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א הפקדה של מקסימום בתחילת שנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
A אג"ח סולידי לתקופה של שנה שוק ההון 11
D איך יתכן שלא הייתה אינפלציה של השקל, או הדולר, שנה אחרונה, ושער הדולר השתנה? שוק ההון 18
R פנסיה של אדם שנפטר לפני כ20 שנה. אוף טופיק 4
bobby איך משקיעים בצורה ממונפת לטווח של שנה-שנתיים שוק ההון 57
T האם במצב של הפסד כדאי למכור בסוף שנה שבה שילמנו מס רווח הון? שוק ההון 8
chen15 פתיחה של יומן מסע בסיומה של שנה יומני מסע אישיים 145
adamshalev שנה וחצי של השקעות נדל״ן בחו״ל נדל"ן 144
עודד השוואת אפיקי חסכון לטווח של 15 שנה אחורה! צרכנות פיננסית 4
Body Solid שנה חדשה בפתח: שינויים בדמי הניהול של קרנות מחקות שוק ההון 14
M כמה כסף עשה הילד שלכם השנה? שנה ל''חיסכון לכל ילד'': תשואות של עד 18% שוק ההון 49
מ 100,000 ש"ח לתקופת זמן של חצי שנה שוק ההון 5
מ איזון אקטוארי של כל קרן לפי שנה צרכנות פיננסית 0
waskindalost מיומנו של נרקומן ליסינג - נקי שנה וארבעה ימים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
ע תיק השקעות לטווח של 20-30 שנה שוק ההון 70
c881 שנה נוספת של עצבים... אוף טופיק 13
א השקעה של 950 אלף לחצי שנה שוק ההון 4
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
M עד לפני שנה לא ידעתי מה זו מניה. בהצלחה לי יומני מסע אישיים 6
ד משכנתא במטרה לפרוע תוך שנה נדל"ן 13
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
Y מתלבט איזה מדד לבחור בין 3 מדדים ל-20-30 שנה הבאות שוק ההון 3
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול להעביר? צרכנות פיננסית 1
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול לעבור בינתיים? צרכנות פיננסית 0
V מגן מס סוף שנה מיסים 1
Y מגן מס לעומת החזר מס מהכנסה על שנה קודמת. מיסים 1
stamEhad קצת סדר בראש לגבי האימרה ״סנופי עשה ~7% תשואה שנתית ב50 שנה האחרונות״ שוק ההון 10
D קיזוז הפסד הון אל מול רווח ממישוש RSU לפני תקופת החסימה (שנה לאחר הענקה) מיסים 1
M דוח שנתי - רווחי הון שהתקבלו כעבור שנה ממועד המכירה מיסים 4
U גלגול מגן מס על שנה שכבר הגשתי טופס מיסים 3
D לימודי רפואה סוף שנה שלישית- מחשבות על העתיד התפתחות אישית 16
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
M הוראת קבע שגר ושכח ל 20 שנה - לקניית MSCI WORLD או מוצר מחקה MSCI WORLD פוסטים מאיכות נמוכה 3
O המעסיק עדיין לא מפריש לי פנסיה כי כבר חצי שנה אין לי קרן פנסיה פעילה האם לפי תיקון 190 אוכל להפקיד בעצמי או שצריך לחכות? פוסטים מאיכות נמוכה 1
Z האם נישום יכול לבחור שנה אחת לדרוש הוצאות על תיק ההשקעות ואז לשלם 30% מס על רווח הון ושנה הבאה לא לדרוש מיסים 0
קרמיט מאפס למיליון תוך חצי שנה יומני מסע אישיים 30
A משיכת קופת גמל עצמאית עם וותק גדול מ 15 שנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A טיול ארוך בחו"ל - שנה סביב העולם (עם ילדים קטנים) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
ש הוצאות מוכרות - סוף שנה מיסים 3
פיש נסיון להבין קורלציה בין מחיר אג"ח ממשלתי שקלי ל-30 שנה לאינפלציה שוק ההון 11
R שנה שנייה במדעי המחשב התפתחות אישית 7
R האם לשים את כל החסכונות על משכנתא או להשאיר חלק מהחיסכון ולהשקיע במדד ל30 שנה שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה