• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות של משקיע צעיר בנושא אג"ח

tomado

משתמש רשום
דירוג
0
היי לכולם,

אני מתחיל להשקיע ואני צעיר בגילי. ביצעתי כבר כמה רכישות וכרגע התיק שלי הוא 100% מניות. זו חשיפה גבוהה מדי והייתי רוצה לתבל עם קצת אג"ח.

עולם האג"ח קצת מורכב לי, ואני אשמח למענה על כמה שאלות:
  1. דרך איזה אתר מומלץ לחפש? אהבתי את גלובס אבל אני מקבל שגיאה כשאני מנסה למיין את הרשימה. יש מעין screener של אג"ח?
  2. הבנתי (חלקית) שההבדל בין תשואה נטו לברוטו זה המס, אבל לא הבנתי איך התשואה ברוטו יכולה להיות חיובית והנטו שלילית - הרי המס הוא רק על הרווח.
  3. איך אני מחשב את התשואה מהיום שקניתי את האג"ח לכל שנה? נדמה לי שהתשואה נטו משקפת נתון אחר. ומכאן עולה השאלה: לפי איזה תאריך התשואה נטו? מיום ההנפקה?
ככל שיש לכם חומר קריאה מעניין בנושא (שאינו מופיע בתוצאות הראשונות בגוגל, כי שם כבר בדקתי) - אני אשמח מאוד אם תפנו אותי!

שבוע שורי לכולם.

הבנתי (חלקית) שההבדל בין תשואה נטו לברוטו זה המס, אבל לא הבנתי איך התשואה ברוטו יכולה להיות חיובית והנטו שלילית - הרי המס הוא רק על הרווח.
זה עיוות שקורה בגלל שהאג"חים נסחרים מעל הפארי שלהם, התשואה נטו לוקחת בחשבון תשלום מס על הקופונים, אבל היא לא לוקחת בחשבון את קיזוז של המס מול הפסד ההון.
למשל נניח שיש אג"ח לא צמוד לשנה שעולה 109 אגורות והקופון שלו הוא 10 אגורות אז בברוטו אתה מקבל חזרה 110 אגורות ושילמת 109 אז הרווחת אגורה.
אבל בנטו אתה משלם מס על הקופון של 25% (או 15%?) אז אתה נשאר רק עם 107.5 אגורות שזה פחות מה109 אגורות ששילמת בהתחלה אז התשואה שלך בכלל שלילית.
אבל אם תקזז את המס שאתה צריך לשלם על הקופון מול הפסד ההון של האג"ח תצא לך תשואה חיובית.

זה עיוות שקורה בגלל שהאג"חים נסחרים מעל הפארי שלהם, התשואה נטו לוקחת בחשבון תשלום מס על הקופונים, אבל היא לא לוקחת בחשבון את קיזוז של המס מול הפסד ההון.
למשל נניח שיש אג"ח לא צמוד לשנה שעולה 109 אגורות והקופון שלו הוא 10 אגורות אז בברוטו אתה מקבל חזרה 110 אגורות ושילמת 109 אז הרווחת אגורה.
אבל בנטו אתה משלם מס על הקופון של 25% (או 15%?) אז אתה נשאר רק עם 107.5 אגורות שזה פחות מה109 אגורות ששילמת בהתחלה אז התשואה שלך בכלל שלילית.
אבל אם תקזז את המס שאתה צריך לשלם על הקופון מול הפסד ההון של האג"ח תצא לך תשואה חיובית.

תודה על התשובה!
אז בעצם ככל שאני מקזז את ההפסד עם המס על הקופון (שזה אמור להיעשות אוטומטית ע"י בית ההשקעות, לא?) אני תמיד אקבל תשואה חיובית? יש דרך לחשב את זה בקלות פר אג"ח?
אם אני מבין נכון, לפי הדוגמה שלך יש הפסד של 1.5 אג'. שילמתי מס של 2.5 אג' ולכן אני מקבל 109 אג' (מה שהשקעתי) + הפסד צבור לקיזוז של 1 אג'? יוצא שכל הפונקציה של אג"חים כאלה זה לשמור על ערך הכסף וליצור מגן מס.

אם יש לך (או למישהו) תשובות ליתר השאלות - אני אשמח.

אז בעצם ככל שאני מקזז את ההפסד עם המס על הקופון (שזה אמור להיעשות אוטומטית ע"י בית ההשקעות, לא?) אני תמיד אקבל תשואה חיובית?
אני לא מחזיק אג"חים אז אני לא יודע איך זה מתקזז, אבל אני חושב שיכולה להיות בעיה עם הקיזוז אם הקופון התקבל בשנת מס מסויימת והמכירה של האג"ח היתה בשנה אחרת (כי קיזוז נעשה אוטומטית רק באותה שנה), אז אם אתה מחזיק אג"ח להרבה שנים אתה משלם את המס כל שנה אבל את הזיכוי תקבל רק בסוף וכנראה תצטרך לקזז איתו רווח הון אחר.
בהנחה שהמס על הקופונים והמס על רווחי ההון אותו דבר והתשואה ברוטו חיובית אתה אמור לקבל תשואה נטו חיובית.
יש דרך לחשב את זה בקלות פר אג"ח?
אני לא מכיר, כנראה שיש איפשהו, רק צריך לחפש.
אני מניח שאם תסכום את כל ההכנסות מקופונים ותחסר את הסכום מהמחיר הנוכחי של האג"ח תקבל קירוב לא רע לתשואה הצפויה לפני מס (זה לא יעבוד באג"ח צמוד כי אתה לא יודע כמה הקופון יהיה ומה יהיה הסכום בפדיון).

אם אני מבין נכון, לפי הדוגמה שלך יש הפסד של 1.5 אג'. שילמתי מס של 2.5 אג' ולכן אני מקבל 109 אג' (מה שהשקעתי) + הפסד צבור לקיזוז של 1 אג'? יוצא שכל הפונקציה של אג"חים כאלה זה לשמור על ערך הכסף וליצור מגן מס.
במקרה הזה אתה אפילו מפסיק קצת כסף ויוצר מגן מס (ששווה יותר ממה שהפסדת, אז בסך הכל אתה מרוויח).
מבחינת המספרים זה יוצא ששילמת 109 על האג"ח וקיבלת 100 בפדיון אז יש לך מגן מס על 9 אגורות, בהנחה שאתה משתמש בו לקזז רווח הון עם 25% מס זה שווה ערך ל2.25 אגורות.
אז בסופו של דבר אתה מסיים עם 107.5 אגורות ומגן מס ששווה לך 2.25 אגורות, ביחדזה יוצא 109.75 שזה בדיוק מה שהיית מקבל אם היית מקזז את הקופון עם ההפסד הון ומשלם מס רק על הרווח (100 + 10 = 110 (כסף בפדיון) , 109 - 110 = 1 (הפרש ממחיר הקניה), 1 * 0.75 = 0.75 (אחרי מס על ההפרש))

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
כ 2 שאלות של משקיע חדש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ו שאלות של משקיע מתחיל שוק ההון 11
F תיק השקעות של משקיע מתחיל+מספר שאלות שוק ההון 10
א מספר שאלות של משקיע חדש שוק ההון 3
J מספר שאלות של משקיע חדש שוק ההון 5
M שאלות של משקיע חדש שוק ההון 3
F מספר שאלות של משקיע מתחיל שוק ההון 23
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
M כמה שאלות על תוכנית העלת מסים של האוצר למימון מלחמה מיסים 4
S שאלות שנובעות ממחזור המסחר של Invesco MCSI השקלי שוק ההון 7
ה שאלות של עצמאי צעיר על קרן פנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ו שאלות לגבי הטרנד של סוחרים יומיים צעירים בשוק ההון שוק ההון 36
K שאלות של מתחיל שוק ההון 25
ת שאלות לגבי החישוב של מדד STOXX EUROPE 600 שוק ההון 4
אייקiן שאלות של משקיעים מתחילים שוק ההון 3
A מעקב הוצאות חודשיות - שאלות של מתחיל צרכנות פיננסית 4
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
T דירה על הנייר - שאלות של מתחיל נדל"ן 25
ד שאלות של משקיעה מתחילה שרוצה להתחיל להשקיע אבל אין לה את האומץ ויש לה הרבה שאלות שוק ההון 37
T כמה שאלות של מתחיל שוק ההון 2
A קופת גמל להשקעה - שאלות של טרום משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ע כמה שאלות של חדש בתחום נדל"ן 0
M שאלות על סיכון של מניות בודדות אל מול מדד עולמי שוק ההון 12
M התיק של MR-Y + שאלות שוק ההון 80
R תיק השקעות פסיבי - שאלות של מתחיל שוק ההון 79
ברזילרו שאלות של נוב, ברכה על ראש העונים צרכנות פיננסית 5
י קרנות של בלאקרוק - שאלות על העקיבה שוק ההון 3
Y שאלות של צעיר על קרן השתלמות וביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 52
A שתי שאלות של מתחיל שוק ההון 0
S שאלות של מתחילה שוק ההון 11
E שאלות של חייל משוחרר צרכנות פיננסית 6
Y שאלות של מתחיל נדל"ן 3
לא חשוב שמות שאלות של בגינרים על קרן השתלמות שוק ההון 64
ג שאלות של מתחיל - אג"חים וקרנות מחקות אג"ח שוק ההון 32
א ניהול תיק השקעות עצמאי- שאלות של מתחיל שוק ההון 3
E שאלות של מתחילים בנושא נדל"ן נדל"ן 24
F כמה שאלות בנוגע לקרן פנסיה במקרה של מוות צרכנות פיננסית 1
ג מספר שאלות של מתחילים- על עמלות שוק ההון 7
דוג שוב שאלות של מתחיל פנסיה צרכנות פיננסית 12
P תיק של חדש + כמה שאלות שוק ההון 17
י שאלות של מתחיל: דמי ניהול של ני"ע שוק ההון 1
S שתי שאלות של מתחילים - קופ"ג להשקעה וקרן השתלמות צרכנות פיננסית 2
אמירב מספר שאלות של מתחיל בIRA שוק ההון 0
Oziris שאלות מקדימות של מתחיל להרכבת ובחינת תיק שוק ההון 40
דוג האם יש מישהו שמבין בתכנות ב kernel של לינוקס ויכול לענות לי על כמה שאלות אוף טופיק 2
T מספר שאלות של מתחיל. שוק ההון 6
L פתיחת קרן השתלמות - שאלות של מתחילים שוק ההון 27
O מספר שאלות בעקבות הפוסט האחרון של הסולידית. שוק ההון 8

נושאים דומים

Back
למעלה