• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה לגבי ההבדל בין רכישת אג"ח ישירות לבין קרנות אג"ח

• פותח הנושא nirh
  • פורסם בתאריך

nirh

משתמש רשום
דירוג
1
לאחר שקראתי לא מעט פוסטים בנושא (בבלוג של הסולידית ובבלוגים אחרים) יש נקודה שעדיין לא ברורה לי לגמרי. להבנתי, כשרוכשים אג"ח ישירות, ישנה תמיד אופציה לחכות עד הפקיעה ולקבל את הריבית הנקובה. כלומר, נניח שמדובר באג"ח מדינה והסיכוי לחדלות פרעון נמוך מאוד, גם במצבים של שינויי ריבית ושינויים במחירי האג"ח, אין כמעט סיכוי לצאת בהפסד מההשקעה הראשונית כל עוד יש אפשרות להמתין עד הפקיעה. לעומת זאת ברכישת קרנות מחקות אג"ח אין משמעות להמתנה עד הפקיעה, אלא ההשקעה היא במדד ככל מדד אחר ואם מחיר האג"ח יורד נוצר הפסד ממשי.

יש לי כאן תחושה חזקה של החמצתי משהו כי על פניו אם מה שכתבתי למעלה נכון יש כאן סיבה ברורה להעדיף רכישת אג"ח ישירות על פני דרך קרנות, אבל לא ראיתי התייחסות לסיבה הזאת באף פוסט בנושא.

אז החמצתי משהו?

אז ככה. אני מציע לך לקרוא קצת יותר על אג"חים, נשמע שאתה מבין רק "בערך" מהי איגרת חוב.

אג"ח הוא נייר ערך, שמי שמנפיק אותו (מדינה או חברה למשל) מקבל מרוכש הנייר (הלקוח = אתה...) סכום כסף מראש, הוא "החוב" המדובר, או הקרן. מנפיק האג"ח מתחייב, בתמורה לכספך, לשלם לך ריבית עיתית (בד"כ פעם-פעמיים בשנה), שמכונה "קופון". בתום תקופת ההלוואה (נקרא מועד הפידיון, פקיעה זה משהו אחר), מנפיק האג"ח מתחייב להחזיר את סכום ההלוואה.

יש בהחלט סיכוי להפסיד את הקרן ברכישת אג"ח, מ-3 סיבות עיקריות:
א) מנפיק האג"ח פושט רגל, ואינו יכול לספק קופונים ו/או את החוב (הקרן) בחזרה. זה מה שקרה למשקיעים באי.די.בי ... כך שזה לא תרחיש דמיוני.
ב) רכישת אג"ח לטווח בינוני - ארוך (10 - 30 שנה) נחשבת מסוכנת, כיוון שבגלל אינפלציה, בהחלט יכול להיות שערך הקרן שתקבל עוד הרבה שנים, "ריאלית" יהיה שווה הרבה פחות. הסבר: נניח שרכשתי אג"ח בסכום 1,000 ש"ח ל-30 שנה. במהלך התקופה הזו, היתה אינפלציה של 100%, כלומר כל שקל של היום שווה רק חצי שקל בעוד 30 שנה... ואז אם קיבלתי עוד 30 שנה בחזרה את הקרן בסך 1,000 ש"ח, בעצם קיבלתי ריאלית 500 ש"ח.
ג) בסופו של יום, אג"ח הוא נייר ערך סחיר, ומחירו משתנה. לכן יש בהחלט סיכוי שתרכוש אותו במחיר מסוים, ותאלץ למכור אותו במחיר אחר בגלל שינויי ביקוש (שכפי שציינת נכון, מושפעים בין היתר משינויי ריבית).

===

עד כאן הסבר זריז על אג"חים, ואני באמת ממליץ לך לקרוא מישהו יותר מקצועי ממני :), נניח, את הסולידית בפוסט הזה.

לגבי העדפת רכישת קרנות מחקות אג"ח, אני חושב שזה בעיקר מומלץ בגלל פיזור. ושוב, שים לב לפוסט הזה, הסולידית נגד אג"ח קונצרניות, ואני די מסכים בסה"כ... (אבל יש לי בתיק אג"ח ממשלתיות)

קודם כל תודה על התשובה. אני בהחלט לא מומחה, אבל מבין מה זה אג"ח ברמת ההסבר שבתשובה. השאלה שלי היתה לגבי השוואה של תנאים דומים, כלומר נניח קניה ישירה של אגח מדינה (שבו ההסתברות שהמנפיק יפשוט רגל נמוכה מאוד) לשלוש שנים צמוד לעומת קניית יחידות בקרן שמשקיעה באגח מדינה צמוד לתקופות דומות. במקרה הזה להבנתי בשתי האופציות יש סיכון קטן מאוד לחדלות פרעון (וההצמדה מגינה מאינפלציה) אבל במקרה של קרן, אם מחיר האגח יורד עקב עליית ריבית ואני אמכור את היחידות בקרן אחרי שלוש שנים אני אצא בהפסד ובמקרה של קנייה ישירה של אגח, אם אחכה למועד הפדיון לאחר שלוש שנים אני אקבל את ההשקעה שלי פלוס הריבית המקורית גם אם בדרך הריבית במשק עלתה ומחיר האגח ירד.

שוב, השאלה שלי באה כי נראה לי שמשהו בדוגמא הזאת לא נכון או שלא הבנתי נכון, אני רק מנסה להבין מה בדיוק.

בנוסף לנאמר לעיל, לדעתי יש לא מעט סיבות למה להעדיף השקעה בקרן במקום רכישת האג״ח עצמה, בין היתר - אין ארוע מס בגין תשלום הריבית, לא צריך ״לעקוב״ אחר פדיון אג״ח או ליצור מדרוג באמצעות קניית אג״ח חדשה, אין מגבלה על סכום הרכישה בבורסה (העלות המינימלית לרכישת אג״ח ישירות היא בסביבות 30 אלף ש״ח אם זכור לי נכון), מאפשר לך ליצור פיזור לסיכונים שונים בצורה נוחה ועוד ועוד.

הכל בסוף תלוי במשקיע ובמה שהוא מבקש לקבל מההשקעה שלו באפיק האג״ח.

אני חושב שיעזור לך אם תחזק את ההבנה בקשר למושג ״תשואה לפדיון״ באג״ח.

במקרה של קרן המצב פשוט - בהתאם לחסדי השוק, אם תמכור במחיר גבוה מהמחיר שקנית אז הרווחת, ולהפך.

אך בקניית אג״ח באופן ישיר מנגנון הרווח שלך שונה ומעט מורכב יותר - אם נקח את הדוגמא שלך, אז זה נכון שבאג״ח ממשלתי פחות או יותר מובטח לך שתקבל את הקרן והריבית, מה שלא מובטח לך הוא מה תהיה התשואה לפדיון שעשויה להשתנות במהלך חיי האגרת. במצבי קיצון תשואה זו יכולה להיות שלילית ובמצבים סבירים יותר היא יכולה להיות פשוט נמוכה מתשואה אלטרנטיבית (שהיא גם סוג של הפסד).

תקנו אותי אם אני טועה, אני גם חדש בעולם הזה.

@Ed.b
אפשר להזרים פעולות בסכום קטן יותר מ-30,000 שח בקניית אגח, אתה רק צריך לתת אותן "לא בשלב הרציף", כלומר - פתיחה/סגירה/מחר.
מצד שני, ביום שתרצה למכור - שוב תאלץ לתת הוראה לא בשלב הרצף.

הסיבה שאני שואל מלכתחילה היא זאת: אני מנסה להרכיב תיק השקעות ועל פי מיטב ההמלצות בבלוגים (סליחה, אין הדברים מהווים המלצה וכולו וכולו, מיטב הדעות) ההחלטה הראשונה היא חלוקה בין מרכיב מנייתי למרכיב סולידי כלומר אג"ח. הבעייה היא שנתקלים היום בהרבה..דעות.. שטוענות שאגח בימינו כבר לא ממש סולידי כי הריביות נמוכות ויכולות רק לעלות. אז חשבתי שאם אני רוכש אגח מדינה ישירות ולא דרך קרן ולתקופות קצרות, אני מוגן מסיכון להפסדים עקב עליית ריבית כי אני תמיד יכול לחכות למועד הפירעון ולקבל את הריבית שהובטחה לי בקנייה (בהנחה שהממשלה אכן תעמוד בהתחייבות).

לגבי תשואה לפדיון, לדעתי המושג הזה מדבר על התשואה הצפויה בהתחשב במחיר השוק הנוכחי של אג"ח סחיר מסויים. כלומר, אם מישהו קונה היום את האגח שלי במחיר השוק, איזה תשואה צפוייה לו בתום הפירעון המלא. אבל אם קניתי אם האגח במחיר כלשהו בעבר עם תשואה צפוייה חיובית ויש לי את האופציה להמתין לפירעון ולא למכור למישהו אחר היום, איך זה אמור להשפיע עלי?

במקום המלצה מפורטת, שהיא דעה סובייקטיבית, מציע לך לקרוא את the four pillars of investing. זה אמנם ייקח לך כמה שעות טובות (200 עמודים באנגלית בערך), אבל אחר כך יהיו לך הרבה פחות שאלות לדעתי.

ניר, אם אתה צריך לחכות 30 שנה בשביל לקבל את הכסף שלך בחזרה בלי הפסד, אז זו לא השקעה סולידית. גם אם תשקיע בשוק המניות העולמי ולא תיגע בכסף 30 שנה כנראה תהיה ברווח. כמובן שיש סיכון שלא, אבל יש גם סיכון שמדינת ישראל תפשוט את הרגל או לא תהיה קיימת יותר בעוד 30 שנה. אני לא יודע להגיד מה מהם יותר גדול.

המטרה של פיצול הכסף בין אג"ח למניות ניא להקטין את התנודתיות (אחרת למה שלא תשקיע 100% במניות?). אם אתה בטוח ב 1000% שלא תיגע הכסף במשך 30 שנה, אז מה אכפת לך כמה התיק שלך תנודתי משנה לשנה?
הבעיה היא, שאתה לא בטוח ב 1000%, ואתה לא רוצה להגיע למצב שאתה חייב למשוך חלק מהכסף בדיוק כשהשוק בתחתית. באותה מידה, אתה גם לא רוצה להגיע למצב שאתה חייב לפדות איגרת חוב שתכננת להחזיק 30 שנה שנתיים אחרי שקנית אותה אחרי שמכירה נפל בחדות בעקבות עליית הריבית. איך נמנעים מכזה מצב? מפזרים את הכסף בין אג"ח קצרות וארוכות.

היי אורן, תודה על התשובה. מה שאתה אומר נשמע לי הגיוני כשמדובר באג"ח לשלושים שנה. אבל מה במקרה של קניה ישירה של אג"ח ממשלתי לתקופה קצרה, נגיד שנתיים? האם לא נכון להגיד שבמקרה הזה אני גם ממתן את התנודתיות בתיק, גם משאיר אותו נזיל יחסית וגם מוגן יחסית מסיכון של ירידת מחיר? (אם תהיה ירידת מחירים במקרה הכי גרוע אצטרך לחכות שנתיים לפירעון לעומת קרן שבה אין "נקודת יציאה מובטחת" אחרי שנתיים.)?

ניר, כשאתה קונה אגח ישיר נאמר אחד בלבד לשנתיים יש תשלומי ריבית באמצע ואז ישנה השאלה מה אתה עושה עם התשלומים האלה (ויש גם מס עליהם). כמו כן המחמ של האגח הזו יורד כל הזמן ואחרי שנה יש לך אגח לשנה בלבד. אחרי שנתיים אתה שוב צריך להחליט מה אתה עושה עם הכסף. התשובות שלך לשאלות האלו חשובות להשוואה לעומת הקרן.
למשל אם אתה רוצה את הקופונים למחיה ואחרי שנתיים אתה רוצה את כל הכסף. במקרה הזה האפשרות הזו היא עדיפה לך. אם אתה רוצה כל פעם להחליט מה לעשות עם הכסף ברגע שהוא משולם לך אז גם זו אפשרות טובה אבל שים לב שאם הריבית תישאר קבועה כל התקופה בדיעבד היה לך עדיף להיות בקרן.
בקרן זה סיפור אחר. יש השקעה מחדש של הקופונים ויש החלפה של אגחים כך שהמחמ אמור להשאר קבוע פחות או יותר. ככה שבכל נקודת זמן אתה נמצא בערך באותו סיכון.
יצא טיפה מסובך אבל מקווה שקצת שפכתי אור.

באג"ח לשנתיים גם ככה לא תהיה ירידה משמעותית במחיר הקרן שמשקיעה בו. אם הקרן מחזיקה כמה אגרות חוב לטווחי זמן קצרים שונים אז במקרה של עליית ריבית אומנם יש ירידה במחיר של אגרות החוב עם הפידיון הרחוק, אבל מצד שני אחרי זמן קצר האגרון עם הפדיון הקרוב נפדות ואז קונים ען הכסף אגרות חוב קצרות חדשות בריבית טובה יותר.

היי אורן וגילגמש תודה רבה על ההסברים שבהחלט עזרו לי להבין את העיקרון הכללי ולכן מפסיק לנג'ס עם עוד שאלות בנושא :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M שאלה תיאורטית לגבי סחר חליפין מיסים 3
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
T שאלה לגבי מיסוי על רבע מדירה מיסים 3
חצי פנסיון שאלה לגבי הזנת רווחים מהבורסה בטופס 135 מיסים 5
N שאלה לגבי קרנות סל - השקעה ראשונה שוק ההון 2
D שאלה לגבי טופס 101 אוף טופיק 3
Shekel Hadash שאלה לגבי מיסוי מיסים 8
R שאלה לגבי משיכת כספים מקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 57
עצמאית שאלה לגבי החלק הסולידי בתיק קרן כספית או אגח ממשלתי כללי? שוק ההון 10
פ שאלה טכנית לגבי לאומי טרייד שוק ההון 1
Shekel Hadash שאלה לגבי הבדלי מיסוי מיסים 39
I שאלה לגבי דוח שנתי 1301 מיסים 2
O שאלה לגבי הרכב נכסי קרן כספית שוק ההון 6
R שאלה לגבי קיזוזי רווח דיבידנדים והפסד ממסחר במניות מיסים 8
C העברת ני"ע מבנק בארץ ל IB שאלה לגבי השכבות שוק ההון 7
Z שאלה לגבי מיסוי עסקים בחו"ל שמקורם בארץ מיסים 16
A שאלה תיאורטית לגבי קרנות נאמנות שוק ההון 8
A שאלה לגבי אג"ח צמוד מדד שוק ההון 64
A שאלה לגבי מיסוי בעקבות מכירת RSU מיסים 2
M שאלה לגבי מס בתיק מניות מיסים 7
H שאלה לגבי איפה לשים פיקדון לשנה שנתיים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E שאלה לגבי סכום דולרי גדול ומה לעשות איתו שוק ההון 52
Aslan שאלה לגבי שערי מט״ח ומיסוי מכירת ניירות ערך זרים שוק ההון 6
A שאלה לגבי הגשת דוחות ובקשה להמלצה מיסים 23
O שאלה לגבי חישוב הרווח מאג"ח treasury bill שוק ההון 1
N שאלה לגבי דוח פעילות שנתי בInteractive - לטובת דוח שנתי למס הכנסה מיסים 5
K שאלה לגבי מסלול השקעות עוקב מדדים ← קרנות חוץ לעומת קרנות שקליות שוק ההון 18
A שאלה לגבי קרן נאמנות (או קרן סל) סנטטית שוק ההון 12
O שאלה לגבי מס מחושב בנייר ערך בארה"ב שוק ההון 2
עניי עירך קודמים שלום.שאלה לגבי עמלות באקסלנס.לא מזמן עברתי לשם לפי קישור של הסולידית. שוק ההון 5
A שאלה לגבי תמהיל משכנתא -- אוקטובר 2022 נדל"ן 11
Shnizelia יש בעלי Google Pixel בקהל? יש לי שאלה לגבי ה-Voice Recorder פוסטים מאיכות נמוכה 5
ל שאלה לגבי קרן מחכה S&P שוק ההון 2
D שאלה לגבי קניית דירה ללא חנייה נדל"ן 14
W שאלה לגבי wecheck נדל"ן 10
A שאלה לגבי דוחות כספיים שוק ההון 2
S שאלה לגבי גוגל פיננס אוף טופיק 6
H שאלה לגבי תנאי קבלה למחיר למשתכן עקב מצב מסורבל. נדל"ן 17
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
ש שאלה לגבי פקדונות שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה