• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה בדבר אחוז המימון המתאים לנסיבות הספציפיות

טקבק

משתמש רגיל
דירוג
63
היי,

אנחנו זוג, בגילאי ה35, ללא ילדים (אולי בעוד שנה/שנתיים). משתכרים יחד כ-34K נטו בשוק יציב יחסית.
חוסכים בערך 17K בחודש.

התמזל מזלנו ויש ברשותינו 2.5 מלש"ח לרכישת נדל"ן בלבד.
בנוסף, נקבל הלוואה משפחתית של מיליון ש"ח ללא ריבית (בהחזר חודשי של 5K), גם היא לרכישת נדל"ן בלבד.
מעבר לזה- יש לנו כ- 800K בחשבון השקעות ממוסה (מדדים עולמיים) ועוד כ- 500K בפנסיה, גמל והשתלמות (IRA, מדדים).
זהו.

בהנחה שנרכוש נכס או שניים "להשקעה", מה אחוז המשכנתא שהייתם ממליצים לקחת ולמה?
איך אתם מתייחסים להלוואה המשפחתית?
המטרה הכללית היא להגדיל את ההון בשנים האלו לקראת שנים שיהיו פחות חסכוניות בעתיד.
התנאים מאפשרים, סיבולת הסיכון מאפשרת.
אני מרגיש תקוע ונע בין לא לקחת מימון בכלל ללקחת 75% מימון, ולכן אשמח לכל התייחסות

יש הלוואה משפחתית שאתה רוצה להחזיר קבוע כי לא נעים לך לא לעמוד בהבטחה למשפחה, ויש הלוואה משפחתית שאם אתה נקלע לצרה הכי קטנה, המשפחה סבבה עם זה שאתה לא מעביר את הכסף עכשיו עד למועד מאוחר יותר שהוא לא לחוץ לאף אחד.
תגדיר בעצמך איפה אתה נמצא בסקאלה.

מה הנכסים שתרצה לקנות? תתחיל לשים את המספרים על השולחן ותראה עם מה נוח לך.
יש לך 2.5 מיליון לפחות ואתה רוצה לקחת מימון של 75%? זה אומר לקנות נכסים ב10 מיליון ומשכנתא של 7.5 מיליון. אתה לא תקבל כזו.

אם אתה מתכוון לקחת מימון של 75% על אחת הדירות ולא על הסכום הכולל, אז מה זה משנה מה אחוז המימון? דבר ראשון תראה כמה עולה הנכס.

יש הלוואה משפחתית שאתה רוצה להחזיר קבוע כי לא נעים לך לא לעמוד בהבטחה למשפחה, ויש הלוואה משפחתית שאם אתה נקלע לצרה הכי קטנה, המשפחה סבבה עם זה שאתה לא מעביר את הכסף עכשיו עד למועד מאוחר יותר שהוא לא לחוץ לאף אחד.
לא לחוץ לאף אחד חוץ ממני, כלומר אשמח שלא להתעכב אבל במקרה הצורך, יש לי את האופציה.

מה הנכסים שתרצה לקנות?
דבר ראשון תראה כמה עולה הנכס.

בגלל שאני מסתכל על זה כנכס/נכסים להשקעה, אני לא בהכרח רוצה נכס ספציפי.
אני רוצה להבין את מסגרת התקציב הנכונה וכך להתאים את הנכס לתקציב ולא להפך.

לא לחוץ לאף אחד חוץ ממני, כלומר אשמח שלא להתעכב אבל במקרה הצורך, יש לי את האופציה.

בגלל שאני מסתכל על זה כנכס/נכסים להשקעה, אני לא בהכרח רוצה נכס ספציפי.
אני רוצה להבין את מסגרת התקציב הנכונה וכך להתאים את הנכס לתקציב ולא להפך.
הכל זה ניהול סיכונים חברי.
אם הכל יציב והכל טוב ל30 שנה הבאות, קח את המשכנתא המקסימלית באחוז מימון המקסימלי שאתה יכול, בנוסף למיליון הזה. יש לך מספיק כסף בחודש בשביל ההחזר.
אם אתה לא רוצה להיות חייב לכל כך הרבה זמן, תרד במימון, או בסכום. תעשה את המתמטיקה, אין פה כלל אצבע...

יש כלל אצבע (בפורומים של יועצי משכנתאות) שעל
כל 100k כדאי להחזיר לבנק 500 שקל. בחישוב קצר ע"פ שליש מההכנסות תוכלו לקחת משכנתא של כ2.3 מיליון. יוצא שמסך כל הנכסים שלכם אתם תהיו ממונפים פחות מ50%.

ההלוואה מהמשפחה נשמעת אופציה פעולה להתמנף ועוד בחינם. 3.3מ מינוף לעומת 3.2 מכלל הנכסים (בלי פנסיות וגמל) זה רמת מינוף מעולה ביחס לסיכון (כי תרכשו למשל 3/4 נכסים טובים במקומות מבוקשים)

אל תשכח להתחשב במיסים כשתעשה סימולציה באקסל.

נערך לאחרונה ב:
הכל זה ניהול סיכונים חברי.
אם הכל יציב והכל טוב ל30 שנה הבאות, קח את המשכנתא המקסימלית באחוז מימון המקסימלי שאתה יכול, בנוסף למיליון הזה. יש לך מספיק כסף בחודש בשביל ההחזר.
אם אתה לא רוצה להיות חייב לכל כך הרבה זמן, תרד במימון, או בסכום. תעשה את המתמטיקה, אין פה כלל אצבע...
יש לי תחושה שאני מפספס משהו, אבל לא מצליח לשים את האצבע על מה. התגובה שלך עוזרת לי להבין שכנראה שלא מפספס והתחושה פנימית. תודה!
כל 100k כדאי להחזיר לבנק 500 שקל
אני מכיר את כלל האצבע הזה אבל עד היום הוא לא הספיק לי, אני חושב שזה כי חשבתי שההלוואה המשפחתית משנה את המאזן, וגם משך המשכנתא שאני מתכנן.
3.3מ מינוף לעומת 3.2 מכלל הנכסים (בלי פנסיות וגמל) זה רמת מינוף מעולה ביחס לסיכון
אתה יכול להרחיב?
אל תשכח להתחשב במיסים כשתעשה סימולציה באקסל.
עובד על הסימולציה ואעדכן, תודה!

אני מכיר את כלל האצבע הזה אבל עד היום הוא לא הספיק לי, אני חושב שזה כי חשבתי שההלוואה המשפחתית משנה את המאזן, וגם משך המשכנתא שאני מתכנן.
לא מספיק לך מחוסר דיוק? לא כתבת לכמה שנים אתה מצפה וכן זו הנחה לצורך הדיון. אין טעם מלכתחילה לצפות לחישובים מדויקים בפורום.
אתה יכול להרחיב?
יש לך 2.5מ ועוד תיק מניות השווה כ800K לעומת 3.3מ שתוכל ללוות כלומר אתה ממונף ב50% ולא רק על דירה אחת.

לך 2.5מ ועוד תיק מניות השווה כ800K לעומת 3.3מ שתוכל ללוות כלומר אתה ממונף ב50% ולא רק על דירה אחת.
השאלה שלי היא לגבי אחוז המינוף, למה 50% מרגיש לך בטוח באופן יחסי? אשמח גם להרגיש בטוח עם זה:)

השאלה שלי היא לגבי אחוז המינוף, למה 50% מרגיש לך בטוח באופן יחסי? אשמח גם להרגיש בטוח עם זה:)
דוגמה עבור דירה השווה 1M.
לו הייתי רוכש בעזרת 90% משכנתא ללא שום הון/נכסים אחרים ומחירי הדירות היו יורדים ב20% ומכורח נסיבות הייתי צריך למכור את הדירה אז הייתי נותר עם חוב של 100 אלף.
הסיכוי שערך כל הנכסים שלך ירדו ב50% הוא נמוך, ככה אני מרגיש לפחות.

עשיתי חישוב, לצורך הפשטות, שתי אופציות:

- 3 מיליון הון עצמי + 1 הלוואה משפחתית
- 3 מיליון הון עצמי + 1 הלוואה משפחתית + 2 משכנתא

יצא שאחרי שלושים שנה באופציה השנייה יש לי כחצי מיליון ש"ח יותר, אני מפספס משהו?

- 3 מיליון הון עצמי + 1 הלוואה משפחתית
- 3 מיליון הון עצמי + 1 הלוואה משפחתית + 2 משכנתא

יצא שאחרי שלושים שנה באופציה השנייה יש לי כחצי מיליון ש"ח יותר, אני מפספס משהו?
היי @אורי ג., @ExeAction,
יש מצב אתם נותנים דעתכם על החישוב פה? או מציעים דרך לחשב את שתי האופציות?
אני מניח שאני לא מחשב נכון, אבל אין לי מושג למה. תודה מראש

היי @אורי ג., @ExeAction,
יש מצב אתם נותנים דעתכם על החישוב פה? או מציעים דרך לחשב את שתי האופציות?
אני מניח שאני לא מחשב נכון, אבל אין לי מושג למה. תודה מראש
בסה"כ נראה בסדר (בלי להיכנס לדיוק עבור המספרים בתוך התאים)

מהסימולציה הזאת אפשר לקבל את הרושם המוטעה שהמינוף והסיכון הנוספים לא שווים את ה680K הרווחים הנוספים
אבל זה רק בגלל שלא התחשבת בעליית ערך.
הכסף הגדול והרציונל להתמנף בנדלן הוא עליית הערך ולכן לא רואים בטבלה לגמרי את היתרונות של מינוף.
נניח 3% עליית ערך שנתית ותקבל 4,854,000 שקל הבדל בשווי בין 4M ל6M אחרי 30 שנה.
אפשר גם להניח עלייה כלשהי בדמי השכירות שתקבל עם השנים.

כמו כן, סימולציה זה רק סימולציה ושווה לבדוק נכסים אמיתיים. לדעתי אתה תגלה שעבור דירות בסכומים האלה אתה לא תקבל 3% שכירות, אולי בסביבות 2.5%.

בלי להיכנס לחישובים, למה שבכלל תרצה לקנות דירות בעלויות כאלו להשקעה?
גם במחירים כאלו התשואות יורדות וגם לדעתי יותר קשה למצוא להם שוכרים\קונים
כמה אנשים אתה מכיר ששוכרים בתים ביותר מ10 לחודש? תחשוב אלו אנשים אלו והאם דווקא איתם תרצה להתעסק.
מתאר לעצמי שהתחזוקה יקרה ופונים אליך על כל דבר קטן, כי כשאתה משכיר בסכומים כאלו הכל צריך להיות פרפקט (ובצדק).

אני הייתי מעדיף (לא מייעץ) לפצל את הסכום לכמה דירות זולות. לדעתי יוצא משתלם למרות מס הרכישה בגלל התשואה העדיפה (כמובן צריך לעשות את החישוב).
נכון, זה בא עם יותר התעסקות, אבל גם פחות הפסד כשדירה אחת מתוך כמה עומדת ריקה מאשר נכס יחיד ויקר. גם אם כל הכבוד, מעדיף להתעסק עם אוכלוסייה שאני מכיר, ואני לא מכיר אף אחד שמשכיר בסכום שאפילו מתקרב לזה.

אני מרגיש תקוע ונע בין לא לקחת מימון בכלל ללקחת 75% מימון, ולכן אשמח לכל התייחסות

היי

כדי להפיק את המיטב מההון העומד לרשותכם בהשקעות נדל"ן, תוך תכנון מס שיאפשר לך לא לשלם מס על הכנסה משכירויות,
מומלץ לקנות נכס חזק בגוש דן המניב שכירות חודשית של 5K ש"ח (פטור ממס על הכנסה משכירות) במינוף מקסימלי,
את יתרת ההון להוציא להשקעות יציבות בנכסים מניבים בחו"ל (בתשואות נטו של 5% - 5.5%), את המשכנתא תשייך לנכסים אלו ולכן לא תשלם מס על ההכנסה משכירות.

בשלב זה ניתן למנף את תיק הנכסים בחו"ל באמצעות משכנתא בלון ל 30 שנים כדי לקנות נכסים נוספים, בזכות המשכנתא בלון יהיה תזרים חיובי משכירויות ופטור מתשלום מס על הכנסה משכירויות.

לאחר ניצול מיטבי של ההון העומד לרשותכם יכולת החיסכון החודשית שלכם תעלה מעל ל 30K בחודש, מכאן בכל 9 חודשים תוכלו לרכוש דירה נוספת במינוף של 30%.........

בהצלחה !

בסה"כ נראה בסדר
תודה על הבדיקה!
הכסף הגדול והרציונל להתמנף בנדלן הוא עליית הערך
מסכים, אבל זה לא יכול להיכנס בתחשיבים באקסל (נראה לי) בגלל חוסר הוודאות
אתה לא תקבל 3% שכירות, אולי בסביבות 2.5%.
נכון, זו באמת הייתה הנחה אופטימית. אתקן, תודה.
בלי להיכנס לחישובים, למה שבכלל תרצה לקנות דירות בעלויות כאלו להשקעה?
גם במחירים כאלו התשואות יורדות וגם לדעתי יותר קשה למצוא להם שוכרים\קונים
כמה אנשים אתה מכיר ששוכרים בתים ביותר מ10 לחודש? תחשוב אלו אנשים אלו והאם דווקא איתם תרצה להתעסק.
מתאר לעצמי שהתחזוקה יקרה ופונים אליך על כל דבר קטן, כי כשאתה משכיר בסכומים כאלו הכל צריך להיות פרפקט (ובצדק).

אני הייתי מעדיף (לא מייעץ) לפצל את הסכום לכמה דירות זולות. לדעתי יוצא משתלם למרות מס הרכישה בגלל התשואה העדיפה (כמובן צריך לעשות את החישוב).
נכון, זה בא עם יותר התעסקות, אבל גם פחות הפסד כשדירה אחת מתוך כמה עומדת ריקה מאשר נכס יחיד ויקר. גם אם כל הכבוד, מעדיף להתעסק עם אוכלוסייה שאני מכיר, ואני לא מכיר אף אחד שמשכיר בסכום שאפילו מתקרב לזה.
אני דווקא מניח שמדובר בשוכרים חזקים כלכלית, שכנראה משכירים בעצמם במקומות אחרים, בעלי מוסר תשלומים גבוה ועתודות כלכליות.
גילוי נאות - גם אני לא מכיר אישית מישהו ששוכר במחירים האלו.
היי רוני, תודה רבה על התגובה. אני קורא את התגובות שלך כאן כבר שנתיים ולומד המון.
גרמת לי להבין ששכחתי לציין משהו חשוב מאוד בפתיחה. ההון העצמי וגם ההלוואה מוקצים לצורך רכישת דירה "למגורים". אני מתייחס לזה כשהשקעה לכל דבר ועניין, אבל יש לה מגבלות - והן - חייב להיות נכס עיקרי, שעשוי בפוטנציאל לשמש למגורים (אזור השרון/תל אביב), ואין מקום להשקעות מחוץ לתחומי המדינה.

שכירות חודשית של 5K ש"ח (פטור ממס על הכנסה משכירות) במינוף מקסימלי

נכון, בהחלט חבל לי שאאלץ לשלם מס גבוה על הנכס העיקרי, יש דרך אחרת אולי לחשוב על תכנון מס? אולי באמצעות הפרדה בין בני הזוג לצורך הנכסים או פתרון אחר?

בשלב זה ניתן למנף את תיק הנכסים בחו"ל באמצעות משכנתא בלון ל 30 שנים כדי לקנות נכסים נוספים, בזכות המשכנתא בלון יהיה תזרים חיובי משכירויות ופטור מתשלום מס על הכנסה משכירויות.

לאחר ניצול מיטבי של ההון העומד לרשותכם יכולת החיסכון החודשית שלכם תעלה מעל ל 30K בחודש, מכאן בכל 9 חודשים תוכלו לרכוש דירה נוספת במינוף של 30%.........

אני מודה שלא הצלחתי להבין לגמרי את החלק הזה (מתנצל, צעירות), והאם הוא עשוי להיות רלוונטי גם לרכישה בישראל.

בין היתר בעקבות הדיון שהתקיים כאן, כרגע הנטייה שלי היא לנכס עיקרי ונכס משני (או לנכס אחד גדול יותר, החישוב בינתיים מראה שאין הבדל גדול מדי), סה"כ במימון של 50%, ככה שהתקציב יהיה סביב ה6M. אשמח לשמוע מה דעתכם/ן

חייב להיות נכס עיקרי, שעשוי בפוטנציאל לשמש למגורים (אזור השרון/תל אביב), ואין מקום להשקעות מחוץ לתחומי המדינה.

אין כל בעיה, תקנה נכס למגורים בישראל במחיר סביר, ולאחר מכן תמשכן אותו לטובת השקעה בנכסים מניבים בחו"ל (בישראל אתה כבר מושקע). :)

אין כל בעיה, תקנה נכס למגורים בישראל במחיר סביר, ולאחר מכן תמשכן אותו לטובת השקעה בנכסים מניבים בחו"ל (בישראל אתה כבר מושקע). :)
אני מודה שמעבר למגבלה שציינתי יש לי גם אתגר מחשבתי בהשקעה בחו"ל. אני כמובן מבין שיש פוטנציאל לתשואה עודפת, אבל חוסר היכולת "לחוש" את הנכס והסביבה מאתגרים אותי.

בהנחה ואשקול נכס מניב בחו"ל, האם מה שאתה מתכוון הוא שלא אקח משכנתא על הנכס העיקרי כדי שאוכל למשכן את כולו להשקעות בחו'ל?

את יתרת ההון להוציא להשקעות יציבות בנכסים מניבים בחו"ל (בתשואות נטו של 5% - 5.5%), את המשכנתא תשייך לנכסים אלו ולכן לא תשלם מס על ההכנסה משכירות.

@רוני - את המס על השכירות ניתן לקזז רק עם הריבית לא עם ההחזר של הקרן, נכון? אז עדיין תישאר הכנסה שחייבת במס (תחת ההנחה של הריבית על המשכנתא היא בערך 2%)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 5
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ר שאלה על סוג קרן שוק ההון 9
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
N שאלה בקשר לשדה 258\272 בטופס 1301 מיסים 16
B ירושות וגירושין, חשבון השקעות אמריקאי - שאלה אוף טופיק 0
G שאלה על קרן 1159235 שוק ההון 6
B שאלה על קרן הסל 1159250 שוק ההון 7
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
ש העברה בנקאית - שאלה של טירון בתחילת דרכו צרכנות פיננסית 14
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
S שאלה בסיסית - פקודת לימיט בקניה שוק ההון 4
Y קופת גמל להשקעה - שאלה על משיכת כספים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א דמי ניהול בפנסיה - שאלה עקרונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א שאלה על המדד העולמי, שוק ההון 2
M שאלה תיאורטית לגבי סחר חליפין מיסים 3
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
K שאלה של מתחילים בקשר לאג"ח לעומת מזומן שוק ההון 3
T שאלה לגבי מיסוי על רבע מדירה מיסים 3
T שאלה על מס שבח נדל"ן 9
ה שאלה בסיסית - קניית מניות בהפקדה חודשית שוק ההון 5
Odnight והפעם שאלה שונה לגמרי - האם לפרוע משכנתא? נדל"ן 14
N שאלה על תעודה עוקבת מדד שוק ההון 9
חצי פנסיון שאלה לגבי הזנת רווחים מהבורסה בטופס 135 מיסים 5
J שאלה בקשר לטופס 1325 מיסים 1

נושאים דומים