• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פקטור השינה הערבה: מה אתם עושים כדי לישון טוב?

petit nicolas

משתמש רגיל
דירוג
488

בעקבות הפוסט החדש, חשבתי שיהיה מעניין אם חברי הפורום יפרטו את ההחלטות הלא-אופטימליות שלהם, שעוזרות להם לישון טוב. אני אתחיל, כמובן:

1. משכנתא: בניגוד לפוסט עצמו, אני דווקא לא שואף כרגע לסלק את המשכנתא מוקדם מלוח התשלומים הרגיל, אבל מבחינתי עצם הבחירה לרכוש דירת מגורים תוך לקיחת משכנתא מצד אחד והקדשת הון עצמי משמעותי לצורך הרכישה מהצד השני, היתה החלטה שמטרתה לא מיקסום התשואה אלא שינה עריבה. ביבשת הקלאסית בה אני גר משכנתאות בימים אלה ניתנות בריבית קבועה לא צמודה נמוכה ביותר. בכך שבחרתי לקנות דירה למגורים קיבעתי את מחיר המגורים שלי לעשרות שנים הבאות (שאחריהן הוא ירד כמובן לאפס, בהנחה שאשר בדירה הזאת) וקניתי לעצמי הגנה משמעותית מפני אינפלציה - בגדול, אם יש אינפלציה הדירה בעצם נקנתה במחיר ההון העצמי.

2. מיצוע: את הקריירה שלי בשוק ההון התחלתי ב-2019. באותה תקופה מבנה השכר שלי היה מורכב בשכר פיקס נמוך יחסית, שלא מאפשר לחסוך הרבה בשוטף, ומבונוס משמעותי מאוד. יכולתי כמובן להשקיע את הבונוס בשלמותו בכל שנה ולאחר מכן לתת לחשבון ההשקעות לנוח, אבל בחרתי לחלק אותו ל-12 מנות ולהשקיע אותו לאורך השנה, עד לקבלת הבונוס הבא. בדיעבד אני יודע שהפסדתי כסף בגלל התרגיל הזה (אני יודע בדיוק מתי הבונוס מתקבל ולכן באיזה מחיר הייתי יכול לקנות עם כולו) אבל אני לא מתחרט עליו כלל. לאחרונה החלפתי עבודה והשכר החדש, שבסך הכל לא מהווה עלייה משמעותית מהקודם, מורכב כמעט לחלוטין מפיקס ומבונוס זניח. המשמעות היא שאת הבונוס האחרון שהתקבל לפני ההחלפה אני מכניס במנות גדולות משמעותית לשוק, על מנת להגיע בקרוב למצב קבוע של ״כרית״ קטנה בחשבון הבנק והשקעות קבועות מהשכר הקבוע הגבוה משמעותית מבעבר.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
שאחריהן הוא ירד כמובן לאפס, בהנחה שאשר בדירה הזאת

מחיר המגורים הוא אף פעם לא אפס. כשאתה גר בדירה אתה מוותר על תשואה/הכנסה שהייתה לך לו היית משכיר אותה.

זה כמו להגיד שאם יש לך מסעדה אבל רק אתה אוכל בה - אתה אוכל בחינם. אתה לא....

מחיר המגורים הוא אף פעם לא אפס. כשאתה גר בדירה אתה מוותר על תשואה/הכנסה שהייתה לך לו היית משכיר אותה.

זה כמו להגיד שאם יש לך מסעדה אבל רק אתה אוכל בה - אתה אוכל בחינם. אתה לא....
קלירלי לא קראת את הפוסט של הסולידית, או את הפוסט שלי. ואם קראת לא הבנת.

מכירה ואי השקעה בנדל"ן.
על אף שזה מוסיף גוון לתיק ההשקעות ומפזר סיכונים, אני מוותר על זה.
זה בפירוש גרם לי לישון לא טוב בלילה.

מכירה ואי השקעה בנדל"ן.
על אף שזה מוסיף גוון לתיק ההשקעות ומפזר סיכונים, אני מוותר על זה.
זה בפירוש גרם לי לישון לא טוב בלילה.

מבין אותך.
מבחינתנו דירה היא רק למגורים, וגם זה רק כסוג של ביטוח ולחסוך חתימת חוזה כל תקופה.
וגם רק כשיהיו ילדים והם מספיק גדולים, או שיהיו הזדמנויות פז.

אצלנו:
קנינו דירה בבעלות למרות שברור לנו שזה לא כלכלי. מאז, ערך הדירה קפץ אז להיות בעלים של הדירה הזו זה אפילו פחות כלכלי.
שילמנו הלוואות בריביות נמוכות מאד, כולל משכנתא
הפחתנו אחוז מניות בתיק לטובת אג"ח (אם כי חלק מהכסף נצטרך בשנים הקרובות אז אולי זה לא נחשב...)
קנינו דירה להשקעה (אבל מכרנו)
הקצנו אחוז מסויים מהתיק למניות דיבידנד.

כשאתה גר בדירה אתה מוותר על תשואה/הכנסה שהייתה לך לו היית משכיר אותה.
ואתה מוציא כסף על שכירות.

עוד יתרון בלגור בדירה שלך היא שיש לך את השוכר המושלם. לא רק שלא מפספס אף חודש אלא גם דואג לשמור על הדירה ולטפל בה בצורה הטובה ביותר.

ואתה מוציא כסף על שכירות.
ברור, לכן אמרתי ש:
מחיר המגורים הוא אף פעם לא אפס

ולגבי:
עוד יתרון בלגור בדירה שלך היא שיש לך את השוכר המושלם. לא רק שלא מפספס אף חודש אלא גם דואג לשמור על הדירה ולטפל בה בצורה הטובה ביותר.

זה נכון, אבל לא לזה התייחסתי. התייחסתי רק לטענה לגבי "עלות אפס".

העלות היא לא אפס - אולי רק אם אתה גר באוהל ליד נחל.

או שאתה גר בקופסא יקרה שאתה שוכר ממישהו אחר (והכסף שלך עושה תשואה באפיק שאינו נדל"ן, אפשר לקזז חלק מהתשואה הנ"ל עם עלות השכירות)
או שקנית קופסא יקרה - ואתה בוחר לגור בה במקום להשכיר אותה (ולכן שוכר מעצמך: מאבד את התשואה אבל חוסך את השכירות)
או שקנית קופסא יקרה - אתה משכיר אותה לאחרים, ושוכר בעצמך קופסא אחרת (גם במקרה כזה - השכירות מתקזזת עם התשואה)

בכל אחד מהתרחישים האלה יש לך הוצאה (גלויה יותר או פחות) על דיור - ואפשר (אם רוצים) מבחינה חשבונאית "לקזז" אותה עם התשואה שלך על ההון שלך (בין אם הוא מושקע בנדל"ן או בשוק ההון) ולטעון שלכן העלות היא "אפס", אבל זה כמובן סתם תעלול חשבונאי. הדיור עדיין "עולה" משהו, זה כסף שלא הולך על הוצאה אחרת.

כדי להיווכח בזה, הנה מבחן פשוט: דמיין שאתה פתאום הופך לרוח רפאים ולא צריך לגור בשום מקום.
בתרחיש א' - השכירות נחסכת, קל לראות שזו הוצאה שיורדת לאפס והייתה קודם מעל אפס.
בתרחיש ב' - אתה יכול להשכיר במקום לגור בעצמך (כי אתה רוח רפאים), קל לראות שזו הכנסה שמתווספת / הוצאה שיורדת לאפס (והייתה קודם מעל אפס)
בתרחיש ג' - השכירות נחסכת, קל לראות שזו הוצאה שיורדת לאפס (והייתה קודם מעל אפס).

נערך לאחרונה ב:
משאיר הרבה מאוד מזומן בעוש ופיקדונות. מספיק בשביל יותר מ3-6 חודשי מחיה. בלי זה לא יודע אם היה לי אומץ להכניס כסף לשוק ההון.

טוב חשבתי שזה באמת פוסט על שינה טובה. טיפה התאכזבתי לגלות שלא :|

מכוון לתיק 50 אחוז מניות רחב ו50 אחוז נדלן (בעיקר דירת מגורים יחידה)
לי לפחות זה עושה הרבה שכל וההתנהגות בינהם מספיק שונה

+קרן חירום של 6 חודשים

כן ממנף רק את רכיב הפריים במשכנתא שסיימתי כבר, אבל זה לא קשור לשינה הטובה בלילה
זה סתם כלכלי ויחסית בסכומים לא גדולים ביחס לתיק

גיליתי שאני ישן טוב יותר בידיעה שהנכסים שאני מושקע בהם מבחינתי הם רק ביטים במחשב ושאין לי נכסים שיכולים להתמוטט ולהרס פיזית.
לכן ההחלטה לא להחזיק בנדל"ן בכלל.

נערך לאחרונה ב:
מציע לערוך את הכותרת. מבלבל.
כל הכותרות בתת פורום הזה הן שמות של פוסטים מהבלוג וההנחה היא שקראת את הפוסט לפני שבאת לכאן.

מה שכן, @petit nicolas כדאי להוסיף קישור לפוסט המדובר.

כל הכותרות בתת פורום הזה הן שמות של פוסטים מהבלוג וההנחה היא שקראת את הפוסט לפני שבאת לכאן.

מה שכן, @petit nicolas כדאי להוסיף קישור לפוסט המדובר.
אני כבר לא יכול לערוך, אם אחד המנהלים יכול להוסיף תודה רבה

קלירלי לא קראת את הפוסט של הסולידית, או את הפוסט שלי. ואם קראת לא הבנת.
הוא צודק.. דרך אגב לכתוב "הפוסט של הסולידית" כאילו שזה ספר קודש .. זה יותר כמו פירושי חז"ל.

בכל אופן, כתבת שלאחר שנים זה יירד לאפס.
אז לא, מכיוון שהדירה/בית שלך אתה עלול לרצות לבצע שיפוץ - בד"כ אנשים מתפרעים אבל אולי אתה לא.. אבל מה שבטוח שאם זו לא הייתה דירה שלך לא היית משקיע כ"כ הרבה בשיפוץ

התשואה לא שוות ערך ל2-3 אחוז כאשר אתה גר בדירה בבעלות ללא משכנתא?

אני מאד אוהב את השאלה כי אני מוצא את עצמי חושב עליה לא פעם ועם זאת זה אחד הדברים שלא מדברים עליהם מספיק וגם זה משהו שהוא נורא אישי ואין פה תשובה נכונה או לא נכונה. רעיון טוב יכול להיות לנסות דברים שונים ולראות מה עובד הכי טוב לאינדיבידואל.

לי עוזר:
- האצלה לניהול אקטיבי, ספציפית מנהלים שאני עוקב אחריהם ומתחבר לגישה שלהם.
- פיזור בין asset classes שהם לא מניות (נדלן. זהב. אגח. קריפטו, p2p). לא חייב להיות במשקולות גבוהים, אפילו אחוזים בודדים ב asset class אחר עוזר.
- גידור. טריקי לעשות נכון ולאחרונה לא עובד טוב בכלל.
- להכיר השקעה מסויימת ממש לעומק. לא רלוונטי כל כך לאינדקס, אלא למשל למניה פרטנית. הרגישות לתנודות במחיר יורדת ככל שמבינים טוב יותר מה קורה בחברה בפועל.
- להפריד בין חשבונות. ספציפית להפריד בין חשבון/ות שנוגעים בהם ולחשבון/ות שלא נוגעים בהם.

לא כל כך אוהב להחזיק מזומן. מעדיף p2p או אגח קצר.

1. ביום יום - לא שותה קפה או אלכוהול אחרי שבע בערב
2. בהשקעות - מפזר סיכונים (אם כי יש כאלו שיגידו שאני מברדק סיכונים), עם כל הכבוד ל S&P אני לא אצליח להירדם כש 25% מהכסף שלי תקוע ביבשת הזו
3. ביכולות - דואג תמיד להיות במגמת למידה והתפתחות. יש בארסנל שלי מעל ל 10 מיומנויות שאני יכול להתפרנס מהן, וכל אחת מהן דורשת יכולות פיזיות שונות כך שגם במקרה של נכות אוכל לדאוג לעצמי
4. בהצבת המטרות הפיננסיות - מתעלם לחלוטין מנכסים כגון פנסיה, נכסים מורכבים למימוש, וכמובן ירושות עתידית, ועושה תכניות על בסיס הכנסות, צפי הכנסות וודאי וסכומים הניתנים למימוש בלחיצת כפתור. זה נותן לי פוקוס, ומאפשר לי ליזום ולבצע תכניות פעולה פשוטות ומהירות

נושאים דומים

Back
למעלה