• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פנסיה - האם זה לא מסוכן מדי להשקיע במסלול מחקה מדד s&p500?

maverick

משתמש רגיל
דירוג
34
בחודשים האחרונים החלטתי לבחון מחדש את המסלולים בקרן פנסיה שלי.

קראתי את הפוסטים של הסולידית על נושא הפנסיה ובמקביל פוסטים בפורום. הבנתי שאין הרבה מסלולים פסיביים בתחום הפנסיה אך מבין אלו הקיימים, יש אחד שנוהגים לציין פה בפורום - מחקה מדד s&p 500.

קראתי לאחרונה מאמר בדה מרקר על הנושא הזה בדיוק - מגמה של שינוי מסלול הפנסיה למסלול מחקה מדד s&p 500. בכתבה ראיינו את אלטשולר והוא אמר משהו שעניין אותי ולא הכרתי - שאם בשנות ה80 היו פועלים באותו אופן ומשקיעים כספים במסלול מחקה מדד של הכלכלה היפנית שבזמנו הייתה כלכלה משמעותית - אותם משקיעים היו מפסידים המון כסף והכלכלה היפנית לא התאוששה מאותו שיא במשך שנים.

באופן ספציפי, האם לדעתכם אין סיכון מיותר בהשקעת כספי הפנסיה במדד שמשקף כלכלה של מדינה אחת? האם העובדה שהחברות המובילות את המדד הן גלובליות מנטרל חלק מהסיכון הכרוך בהשקעה במדד של מדינה אחת?

שואל באמת כדי להבין את ההגיון בהשקעה בs&p500. המון תודה

נערך לאחרונה ב:
S&P 500 לא מייצג את הכלכלה האמריקאית וחוץ ממדד עולמי הוא כנראה הייצוג הכי קרוב שיש היום למדד עולמי בגלל שרוב החברות שם בינלאומיות.
אמנם יש הטיה אמריקאית מסוימת אבל זה לא MSCI USA.
מה שאמרתי היה נכון במידה מסוימת גם למדד היפני אבל לא קרוב לאותה מידה.
פרט לכך יש הבדלים נוספים אבל אם אתה מעוניין אפשר לאזן בתיק הממוסה עם הטיה גדולה יותר למניות מחוץ למדד הנ"ל.
דרך אגב מי שהשקיע בשנות ה-80 בשוק היפני מזמן מורווח, אלא אם נכנס ממש בפיק של הפיק של הבועה ואז הוא רק לאחרונה סוף סוף מורווח (בהנחה שנשאר)
מי שבשלב הצבירה בכל מקרה מאזן חלק מהסיכון ע"י הכנסת כסף חדש.
@maverick

מסוכן יחסית למסלול פנסיה של בעיקר אג״ח ? ברור. התשואה בהתאם.
מסוכן יותר מהמסלולים המנייתים האקטיבים של המוסדיים הגדולים ? לך תדע, זה לא שיש הרבה שקיפות במה הם משקיעים.

די נהוג כאן להשלים פנסיה בסנופי, עם תעודות סל עולמיות בחשבון השקעות פרטי.

אני מעביר את כל הכסף מהפנסיה לגמל בניהול אישי כל תקופה ומקצה את הכסף לקרנות שמאמין בהם (צריך לקחת סיכון כדי להרוויח).
כל אחד וסיבולת הסיכון שלו.

קראתי את הפוסטים של הסולידית על נושא הפנסיה ובמקביל פוסטים בפורום. הבנתי שאין הרבה מסלולים פסיביים בתחום הפנסיה אך מבין אלו הקיימים, יש אחד שנוהגים לציין פה בפורום - מחקה מדד s&p 500.

קראתי לאחרונה מאמר בדה מרקר על הנושא הזה בדיוק - מגמה של שינוי מסלול הפנסיה למסלול מחקה מדד s&p 500. בכתבה ראיינו את אלטשולר והוא אמר משהו שעניין אותי ולא הכרתי - שאם בשנות ה80 היו פועלים באותו אופן ומשקיעים כספים במסלול מחקה מדד של הכלכלה היפנית שבזמנו הייתה כלכלה משמעותית - אותם משקיעים היו מפסידים המון כסף והכלכלה היפנית לא התאוששה מאותו שיא במשך שנים.

באופן ספציפי, האם לדעתכם אין סיכון מיותר בהשקעת כספי הפנסיה במדד שמשקף כלכלה של מדינה אחת? האם העובדה שהחברות המובילות את המדד הן גלובליות מנטרל חלק מהסיכון הכרוך בהשקעה במדד של מדינה אחת?

שואל באמת כדי להבין את ההגיון בהשקעה בs&p500. המון תודה

איפה נמצאת הפנסיה שלך היום? אם תבחן עוד קצת לעומק, יש מצב שתגלה שלא רק שכל הפנסיה שלך מושקעת במדינה אחת, אלא שהמדינה האחת הזאת היא רפובליקת בננות קטנה במזרח התיכון שמהווה פחות מאחוז מהשוק העולמי

תודה רבה על התשובות!

ניסחתי את הכותרת של השאלה בצורה מעט מבלבלת אז אתקן. אני לא חושש מהסיכון שכרוך בהשקעה בשוק המניות. זה מה שאני עושה כבר תקופה אבל בתיק הפרטי שלי אני משקיע במדד עם חשיפה לכל כלכלת העולם.

אני כן תוהה עד כמה זה נכון להשקיע במסגרת הפנסיה לטווח ארוך (מאוד) במניות של כלכלה אחת מתוך הנחת עבודה שלא יהיה לי מספיק ידע והבנה לתזמן את היציאה שלי מההשקעה.

אני מבין כמובן את הטיעון שאומר שמדובר ממילא בחברות גלובליות ולכן, השקעה בs&p500 היא לא השקעה בכלכלת ארהב בלבד. השאלה מתוך נקודת פסיבית עד כמה נכון לסמוך על ההגיון הזה לאורך זמן?

איפה נמצאת הפנסיה שלך היום? אם תבחן עוד קצת לעומק, יש מצב שתגלה שלא רק שכל הפנסיה שלך מושקעת במדינה אחת, אלא שהמדינה האחת הזאת היא רפובליקת בננות קטנה במזרח התיכון שמהווה פחות מאחוז מהשוק העולמי
בזה אני מניח שאתה צודק.. ולכן, בין היתר, אני מחפש שינוי

• אהבתי
Reactions: HHH
השאלה מתוך נקודת פסיבית עד כמה נכון לסמוך על ההגיון הזה לאורך זמן?
לא, היא לא. הפנסיה היא אולי השקעה לעוד שלושים שנה, אבל מסלול הפנסיה הוא לא חתונה קתולית ואתה יכול לשנות אותו שלושים פעמים בשלושים שנה הקרובות.

ולכן השאלה היא-מה הטיעונים בנקודת הזמן הנוכחית בעד או נגד המסלול הזה. ואת אותה שאלה אתה יכול לשאול בכל נקודת זמן בעתיד.

אפילו בפורום של bogleheads , שזה לכאורה הגרעין הקשה של משקיעים פאסיבים- יש לא מעט שמשקיעים רק במדדים אמריקאים. הם אומרים, בין היתר, שבסנופי יש חברות גלובליות שבמקרה נסחרות בארה״ב : אפל, גוגל, פייסבוק, ויזה, פייזר...

אגב, מעבר בין מסלולי השקעה בקרן פנסיה - כרוך בדרך כלל בשיחת טלפון והמתנה של כמה ימי עסקים. יש כאלו שאפילו אפשר לעשות את זה דרך האתר.

בכתבה ראיינו את אלטשולר והוא אמר משהו שעניין אותי ולא הכרתי - שאם בשנות ה80 היו פועלים באותו אופן ומשקיעים כספים במסלול מחקה מדד של הכלכלה היפנית שבזמנו הייתה כלכלה משמעותית - אותם משקיעים היו מפסידים המון כסף והכלכלה היפנית לא התאוששה מאותו שיא במשך שנים.
אני לא כזה מבין גדול אבל לאלטשולר יש אינטרס פה כי אם המסלול יהיה אקטיבי הוא ירוויח יותר מדמי ניהול.
דבר שני, כמו שכבר אמרו פה קשה להשוות את יפן לחברות הגלובליות שמרכיבות את הS&P.

אתה נותן דוגמא מצויינת מדוע בפנסיה כדאי להפחית חשיפה מנייתית ככל שהגיל עולה. מהסיבה שבועה או משבר שייקח עשור להתאושש מהן הן חדשות מצויינות לחוסך צעיר יחסית עם עשור של איסוף סחורה במחרים זולים וחדשות רעות למי שתוך שנתיים מחשבים לו מקדם קיצבה.

אני כן תוהה עד כמה זה נכון להשקיע במסגרת הפנסיה לטווח ארוך (מאוד) במניות של כלכלה אחת מתוך הנחת עבודה שלא יהיה לי מספיק ידע והבנה לתזמן את היציאה שלי מההשקעה.
פנסיה זה לא המקום בו אתה אמור ממש לתזמן כניסות ויציאות. אני לא חושב שהגישה שלך לזה טובה.
ניסחתי את הכותרת של השאלה בצורה מעט מבלבלת אז אתקן. אני לא חושש מהסיכון שכרוך בהשקעה בשוק המניות. זה מה שאני עושה כבר תקופה אבל בתיק הפרטי שלי אני משקיע במדד עם חשיפה לכל כלכלת העולם.
האמת, אני חושב הרבה על הדברים האלה בתקופה האחרונה בעצמי. עדיין אין לי מסקנה ברורה.
אני כן חושב אבל - וזו דעתי הלא-מקצועית - שאין היום מה לחפש במסלולי האג״ח. כל מסלול מנייתי יהיה עדיף על שאר האלטרנטיבות, בין אם הן מחקות מדדים כלשהם ובין אם לאו. אפילו לאנשים מבוגרים יותר, לא בהכרח צעירים בני 20 ו-30.

דווקא אני מעדיף את מסלולי המניות המנוהלים, ולא מחקי-מדדים. כי לפחות מאחוריהם יש חשיבה של איזשהם אנשים שבנו תיק. ניתן להניח שיש שם כל מיני אלמנטים בריאים של גידור, גיוון בשווקים, חשיפה ל-EM ועוד.
ואילו במדדים, אתה פשוט קונה שק ש-80% ממנו זה דברים שלא היית חושב בחיים לשים עליהם את הכסף בעצמם ורק 20% (לכל היותר!) עולים בכל זמן נתון ומעלים אותו כלפי מעלה. למרות שבשורה התחתונה ״זה עובד״ (אפשר להתווכח על זה...), אני לא אוהב את הרעיון ברמה האישית.

ניתן להניח שיש שם כל מיני אלמנטים בריאים של גידור, גיוון בשווקים, חשיפה ל-EM ועוד
You'd think so... סליחה שאני נכנס לזה כאן אבל עם המידע והנסיון קשה להתווכח.
יש קרנות מנוהלות מעולות! אבל כמו מניות מעולות כנראה שלעולם לא נדע לבחור אותן מראש. :)

דווקא אני מעדיף את מסלולי המניות המנוהלים, ולא מחקי-מדדים. כי לפחות מאחוריהם יש חשיבה של איזשהם אנשים שבנו תיק. ניתן להניח שיש שם כל מיני אלמנטים בריאים של גידור, גיוון בשווקים, חשיפה ל-EM ועוד.
ואילו במדדים, אתה פשוט קונה שק ש-80% ממנו זה דברים שלא היית חושב בחיים לשים עליהם את הכסף בעצמם ורק 20% (לכל היותר!) עולים בכל זמן נתון ומעלים אותו כלפי מעלה. למרות שבשורה התחתונה ״זה עובד״ (אפשר להתווכח על זה...), אני לא אוהב את הרעיון ברמה האישית.
יש מסלול מניות מנוהל שעשה בממוצע לטווח ארוך תשואה גבוהה יותר מהמדד?

השקעה לפי מדדים היא לא אינטואיטיבית למי שנחשף לרעיון בתחילה. אבל היא מבוססת על מספרים די מוצקים.

הרעיון שקיים גאון שיודע לבחור רק מניות מנצחות, וגם מוכן לבזבז את זמנו ולנהל את הכסף שלך תמורת 1%-0.5% - יותר מתאים לסרט הוליוודי.

אני מכריז על השרשור כמושמד ולוקח את האחריות עליי אבל האשמה על @AlexNOSAM ;)

יש מסלול מניות מנוהל שעשה בממוצע לטווח ארוך תשואה גבוהה יותר מהמדד?
אני לא יודע, אבל אני לא חושב שלהכות את המדדים זו בהכרח אסטרטגיה כל כך נבונה.
המדדים מאוד מטרידים אותי בעיקר בגלל שלאף אחד אין הסבר לוגי של ממש מדוע כן לעשות את זה. אני בכלל לא מאמין ב-״שוק חכם״, שווקים טועים כל הזמן.
תיק מנוהל בריא עם גידור וחשיפה גם לשווקים מחוץ למערב, יאפשר לי לישון יותר טוב בלילה. כי אני מבין מה נמצא בו או לפחות יכול לסמוך על זה שמישהו אחר עשה את שיעורי הבית שלו ובגלל זה נתנו לו לעבוד במ*דל, ה**ל וכו׳...
הרעיון שקיים גאון שיודע לבחור רק מניות מנצחות, וגם מוכן לבזבז את זמנו ולנהל את הכסף שלך תמורת 1%-0.5% - יותר מתאים לסרט הוליוודי.
אני לא מאמין בגאונים, אבל אני גם לא מאמין שהגאונות נמצאת במדד זה או אחר. התיק המפורסם של ברקשייר האת׳וויי הוא ההוכחה הניצחת שלא צריך אחזקות ביותר מ-100 חברות כדי להיות ״גאון״ יותר מההמון שמציף את המדדים בכספי פנסיה, בימים אלו.
אני מכריז על השרשור כמושמד ולוקח את האחריות עליי אבל האשמה על @AlexNOSAM ;)
מה, למה? :lol:
אני חושב שיש מספיק יסמנים בפורום בעלי דעות פרו-מדדים. לא יזיק שיהיו פה עוד דעות, גם אם זה יעצבן מישהו :)

המדדים מאוד מטרידים אותי בעיקר בגלל שלאף אחד אין הסבר לוגי של ממש מדוע כן לעשות את זה.
יש הסבר לוגי מעולה!
על כל מי שקונה יש מי שמוכר מסיבות שונות.
על מה מרוויחים בסוף בשוק ההון? זמן וסיבולת סיכון.
יש סיכון לא-שיטתי ויש סיכון שיטתי (מניה בודדות והממוצע של הרבה מניות מסוג מסוים).
הבעיה היא שההסבר הלוגי סותר לך את תפיסת העולם שנכונה בכל מקום מחוץ לשוק ההון.
והסיבה שהוא נכון היא כי אם הוא לא היה נכון באופן שיטתי אז מספיק שמישהו יגלה את זה והוא הופך להיות נכון (אם אתה מוכר מניה בזול יש מי שמוכן לקנות והוא ישמח למכור אותה במחיר "הוגן")
סתם הגזמתי בהחלט מקום לדעות אחרות לוא רק לקונצנזוס וזה שאני חשבתי שהשרשור צריך להיות א' או ב' לא אומר שאין סיבה להתפתח למקומות אחרים
אבל לזרוק דעה קונטרוברסלית ישר גורר אנשים כמוני וכמו @דנרוק54 ו @D.Tanz לאתגר אותה אז זה צפוי כאן יותר מהתגובות לסוחר יומי.

זה מה שנפלא, שזה מנוגד לאינטואיציות שלנו. אנשים הם "משקיעי ערך" בכל דבר, זוגיות, עבודה, חברים. פה הגישה מנוגדת לאינטואיציה שלנו, ובגלל זה זה עובד - אחרת כולם היו עושים את זה והשוק לא היה מתרומם. אחד הדברים הכי טובים בהשקעה פאסיבית שכעת היא מנוגדת לתפיסה של רוב האנשים.

יש הסבר לוגי מעולה!
על כל מי שקונה יש מי שמוכר מסיבות שונות.
על מה מרוויחים בסוף בשוק ההון? זמן וסיבולת סיכון.
יש סיכון לא-שיטתי ויש סיכון שיטתי (מניה בודדות והממוצע של הרבה מניות מסוג מסוים).
הבעיה היא שההסבר הלוגי סותר לך את תפיסת העולם שנכונה בכל מקום מחוץ לשוק ההון.
והסיבה שהוא נכון היא כי אם הוא לא היה נכון באופן שיטתי אז מספיק שמישהו יגלה את זה והוא הופך להיות נכון (אם אתה מוכר מניה בזול יש מי שמוכן לקנות והוא ישמח למכור אותה במחיר "הוגן")
סתם הגזמתי בהחלט מקום לדעות אחרות לוא רק לקונצנזוס וזה שאני חשבתי שהשרשור צריך להיות א' או ב' לא אומר שאין סיבה להתפתח למקומות אחרים
אבל לזרוק דעה קונטרוברסלית ישר גורר אנשים כמוני וכמו @דנרוק54 ו @D.Tanz לאתגר אותה אז זה צפוי כאן יותר מהתגובות לסוחר יומי.
אני מבין את מה שאתה בא להסביר כאן, ועדיין לא מסכים עם זה. זה נשמע לי יותר כמו הסברים שאנשים ממציעים בדיעבד. Hindsight bias.
לא תופס מעצמי איזה contrarian גדול. דווקא רוב הזמן שהייתי חבר בפורום כן הסכמתי עם Indexing ואפשר למצוא תגובות ישנות בהן אני תומך בזה.
אתה יודע, השקעות זה כמו בפוליטיקה. לכל אחד יש את הדעה שלו ולא בהכרח יש צד שצודק ב-100% או אפילו 50%.
זה מה שנפלא, שזה מנוגד לאינטואיציות שלנו. אנשים הם "משקיעי ערך" בכל דבר, זוגיות, עבודה, חברים. פה הגישה מנוגדת לאינטואיציה שלנו, ובגלל זה זה עובד - אחרת כולם היו עושים את זה והשוק לא היה מתרומם. אחד הדברים הכי טובים בהשקעה פאסיבית שכעת היא מנוגדת לתפיסה של רוב האנשים.
אולי זה לא מתאים לי כי אני כן טיפוס אינטואיטיבי.
אני כופר לחלוטין אבל בזה שהשקעה פסיבית מנוגדת לתפיסה של רוב האנשים. כשהסולידית פתחה את הבלוג שלה איפשהו בתחילת העשור הקודם, אז אכן Indexing היתה אסטרטגיה שרבים עדיין לא שמעו עליה - לא בארץ ולא בחו״ל. אבל ב-2021? זה דבר מיינסטרים מאין כמוהו. אפילו נערים בתיכון יודעים מה זה השקעות מדדים (לפחות כאלה שאני מכיר).

הנקודה שלי, רק אל תתבלבל חלילה ותחשוב שמדובר במשהו נסתר מן העין. אסטרטגיות פסיביות מיושמות על ידי ים של אנשים, שם בחוץ. רוב המניות ב-NYSE מוחזקות דרך ETFs פסיביים למיניהם, ב-2021.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
סול פנסיה - איך עושים את זה טכנית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ איחוד קרנות פנסיה אוטומטי - מתי זה קורה צרכנות פיננסית 8
תפוזינה פנסיה לעומת קופת הגמל החדשה - אולי כבר דובר על זה צרכנות פיננסית 1
T ניוד פנסיה ועמלות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
O משיכת פנסיה מחו"ל לקופה בארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
ב קרן פנסיה משלימה כאלטרנטיבה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M משיכת כספי פנסיה בעקבות נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
עידו ג פתיחת קרן פנסיה/גמל - דגשים והמלצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
M תשואות נמוכות במסלול מחקה S&P בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
A קרן פנסיה לא פעילה - איך להתנהל כעת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
א המשך השקעת כספי פנסיה לאחר פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A איך הקרן פנסיה ממוסה בפרישה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
א איפה אפשר לקרוא תנאים בסיסים של קופת פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
R שמירת דמי ניהול בקרן פנסיה לאחר עזיבת מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
מ מעבר למסלול מניות בקרן פנסיה בגיל 47 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 33
A ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A פנסיה ממבטחים הישנה: פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A אני מקבל פנסיה ממגדל החל ממרץ 2023 והפנסיה לא עודכנה מאז למרות שהמדד עלה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
מ מה קורה לתשואות קיימות כשמחליפים מסלול פנסיה/קה"ש? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
עידו ג סיכון ומסלול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 44
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E פנסיה על מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 39
M פנסיה- תביעת אובדן כושר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E פנסיה או רק פוליסת אובדן כושר עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
R דמי ניהול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
U דמי ניהול קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ק אובדן כושר עבודה קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
B שחרור כספים לתושב חוץ מקרן פנסיה וביטוח מנהלים בישראל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S חלופה לקרן פנסיה ממוסת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
א קרנות פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ש טופס 14 פנסיה לעובד משרד החינוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
ttmoon קרן פנסיה IRA וETFs פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
I משיכה מקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
B s&p500 פנסיה לעומת גמל הבדלי תשואה שוק ההון 3
B פנסיה למסלול מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 50
כ עצמאי - כדאיות הטבות מס מקרן פנסיה \ גמל ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
T הגורל של קרן פנסיה מסולקת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
tomer111 האם יש משמעות לאיזה קרן פנסיה מבחינת חברה נמצא בה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
צ חסכון לבן 75 ללא פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
M האם ניתן למשוך תגמולים מקרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
J מספר שאלות לגבי פנסיה, דמי צבירה, ומחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ס עמלות סמויות בקרנות פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
C פנסיה + קה"ש עוקבות מדד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
ttmoon פרישה מוקדמת ודמי ניהול בקרן פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
ס קרן פנסיה וקרן השתלמות פעם ראשונה בחיים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9

נושאים דומים

Back
למעלה