• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עליה במחירי הדירות דוח מכון אהרון

לא נולדה המתמטיקה שיכולה להסביר איך המשבר הכלכלי הכי גדול ב100 שנה אחרונות יגרום לעלייה של 6% כשהמחירים גם ככה כבר הכי יקרים בעולם ביחס לכמות המשכורות הנדרשת, וכשיש בפועל מגמת ירידה במחירים כשבאמת הולכים לקנות

לא נולדה המתמטיקה שיכולה להסביר איך המשבר הכלכלי הכי גדול ב100 שנה אחרונות יגרום לעלייה של 6% כשהמחירים גם ככה כבר הכי יקרים בעולם ביחס לכמות המשכורות הנדרשת, וכשיש בפועל מגמת ירידה במחירים כשבאמת הולכים לקנות
חלק מתעמולת פימפום הנדל"ן.
על אף המשבר הכלכלי ומחירי ה"בועה" לא שמעתי אפילו סיפור אחד על זה שאנשים איבדו את הבית בגלל משכנתא.
אולי המחירים כאן לא באמת בועתיים וכולם פשוט אוהבים להתלונן גם כאשר הכל בסדר.

האמת שזה חשבון מאד פשוט:
ביקוש לX דירות בשנה שעולה בכ2%-3% כל שנה.
מתכננים פחות מX
בונים הרבה פחות מX
מאז הקורונה בונים ומתכננים הרבה הרבה הרבה פחות מX.
ביקוש עולה, היצע יורד = מחיר עולה.
תתבל את זה בריבית יורדת = מחיר עוד יותר עולה.

ביקוש עולה, היצע יורד = מחיר עולה.
נכון אבל
איך המשבר הכלכלי הכי גדול ב100 שנה אחרונות יגרום לעלייה של 6% כשהמחירים גם ככה כבר הכי יקרים בעולם ביחס לכמות המשכורות הנדרשת
גם אם אדם מבקש דירה, באיזה שלב הוא אומר לעצמו שאין ביכולתו? זה קורה מתישהו או שלטימטום אין גבול?
עזוב רגע את ת"א, אנשים עם משכורת של 6K-8K נטו קונים בעפולה ובקרית גת. במקום להשקיע כסף בחינוך משלים לילדים שלהם, הם נחנקים במשך 30 שנה מהמשכנתא.

גם אם אדם מבקש דירה, באיזה שלב הוא אומר לעצמו שאין ביכולתו? זה קורה מתישהו או שלטימטום אין גבול?
אם אין ביכולתו אז הוא לא יקנה דירה, הוא ישכור דירה, את הדירה שהוא שוכר מישהו יצטרף לרכוש ולהשכיר לו.
עזוב רגע את ת"א, אנשים עם משכורת של 6K-8K נטו קונים בעפולה ובקרית גת. במקום להשקיע כסף בחינוך משלים לילדים שלהם, הם נחנקים במשך 30 שנה מהמשכנתא.
אז המחירים בפריפריה ירדו (הם כבר יורדים), אני לא טוען שהמחירים לא ירדו במקומות מסוימים הם כן אבל במקומות אחרים הם יעלו, לכל ההיטקיסטים המשבר הזה לא מזיז את הביצה.

כל עוד אנשים יוכלו לעשות חישוב שמחירי הדירות סבירים גם אם לא מתחשבים בעליית ערך - בגלל ריבית נמוכה מקבלים תשואה גבוהה/ שווה לקנות למגורים במקום לשכור - אין סיבה לחשוב שמדובר בבועה.
אם אנשים קונים בלי קשר למחירי שכירות כי 'זה תמיד עולה' ומקסימום נמכור למישהו אחר אח"כ אם יהיו צרות במימון - אז זה בועה.

אם אנשים קונים בלי קשר למחירי שכירות כי 'זה תמיד עולה' ומקסימום נמכור למישהו אחר אח"כ אם יהיו צרות במימון - אז זה בועה.
נכון, ובפועל יש מקרים יותר גרועים.
נדהמתי לגלות אנשים עם השכלה כלכלית שחושבים שכדאי להם להתאמץ להגיע לדירה יקרה יותר כי כך הם מגדילים את הונם לטווח ארוך. כאילו מובן מאליו שכסף בחשבון הבנק ילך לצריכה ולכן כדאי להתאמץ לקבור אותו בדירה יקרה ככל שניתן.

נדהמת?
זו התפיסה של רוב האוכלוסייה!
וזה גם נכון - ניתוח כלכלי מלא צריך לקחת בחשבון חוסר רציונליות ומניעים לא כלכליים ובמקרה הזה עבור אנשים כנ"ל באמת עדיף (בהעדר יכולת לחינוך כלכלי אמיתי והתנהלות לפיו) להתנהל באופן שתואר.
זה שאנשים מספיק חכמים לשלוט בהרגלים שלהם ע"י מתן תמריצים עצמיים זו תופעה מרתקת.

המחירים באזורי הביקוש בישראל ימשיכו לעלות עוד ועוד פשוט משום שמשריצים פה בכמויות היסטריות ולא בונים מספיק.
היום שיעור הבעלות הוא סביב 70% שזה דיי גבוה, יש עוד הרבה לאן לרדת וציבור השוכרים ילך ויגדל עם השנים כמו בערים הגדולות בעולם.

למה שהמחירים ירדו? כולם כאן עשירים, סוג של.
אני לא מגבה בנתונים את מה שאני כותב, רק תחושתי הסובייקטיבית.

לא רואה שיש לאנשים בעיה לטוס לדובאי, סיישל. גם אחרי שנה של משבר כלכלי. חכו שהקורונה "תסתיים" ולא תמצאו הרבה ישראלים שלא מתכננים חופשה.
המשבר היחיד כאן הוא שהקניונים סגורים. והילדים בבית יותר מדי.

בטלוויזיה כולם מסכנים אבל לבניין שלי לא מפסיקים להגיע משלוחי אוכל ממיטב המסעדות. בכל יום, בכל שעה.
שמעתי על אנשים שהקפיאו לכמה חודשים את תשלומי המשכנתא. שמעתם על מישהו שאיבד את הבית? אני לא.

יש בארץ שכבה גדולה מאוד של עובדי הייטק עם משכורות בטופ העולמי והם לא מפחדים להוציא כסף.
דירות במרכז/שרון ב 2.5 מליון בשכונות חדשות? נחטפות כמו לחמניות. לחמניות ברולדין גם נחטפות כמו לחניות!
סבתא הלכה לעולמה והורישה דירה? הידד! אפשר לקנות במקומה אחת חדשה בצפון ת"א.

"סולידיים" שבוחרים לחיות עם ההורים עד גיל 25+ או פשוט לא לחיות בת"א בשכירות, חוסכים מהר מאוד להון עצמי ראשוני ויכולים לקנות דירה.

גידול מהיר באוכ'? יש!
מימון במחיר מצחיק? יש!
תחושת מגיע לי דירה חדשה וחדר לכל ילד? יש יש יש!

למה שהמחירים לא יעלו?
ממליץ לכולם לחסוך ולפזר השקעות. לדעתי המצב מעולם לא היה טוב יותר, ולא בטוח שזה תמיד יהיה כך.

ממליץ לכולם לחסוך ולפזר השקעות. לדעתי המצב מעולם לא היה טוב יותר, ולא בטוח שזה תמיד יהיה כך.

המצב מעולם לא היה טוב יותר למי? להייטקיסטים הסולידיים? או לאלו שרצים לקחת משכנתא ולקנות דירה למרות את ההלוואה רק שהם יהיו עם חצי רגל בקבר?

חלק מתעמולת פימפום הנדל"ן.
על אף המשבר הכלכלי ומחירי ה"בועה" לא שמעתי אפילו סיפור אחד על זה שאנשים איבדו את הבית בגלל משכנתא.
אולי המחירים כאן לא באמת בועתיים וכולם פשוט אוהבים להתלונן גם כאשר הכל בסדר.
לדעתי הלא מלומדת כבר עברנו מזמן את הנקודה שבה יש תשובה של נכון/לא נכון לעניין מחירי הדיור. הנושא הפך מסוגיה כלכלית בלבד לסוגיה פוליטית. העם החליט שהזכות לקנות דירה היא זכות בסיסית והממשלה נכון לעכשיו מספקת את זה בתכניות כמו מחיר למשתכן.
מתי זה יסתיים? ביום שבו המדיניות תשתנה, אם זה יקרה. עד אז- It is what it is ואלו המחירים.
במצב הנוכחי אני לא מאמין שהמדינה תיתן למצב להיגרר לזה שאנשים יאבדו את הבית בגלל אי יכולת להחזיר משכנתא. האם מי שלא מצטרף הוא פראייר? יכול להיות.

במצב הנוכחי אני לא מאמין שהמדינה תיתן למצב להיגרר לזה שאנשים יאבדו את הבית בגלל אי יכולת להחזיר משכנתא. האם מי שלא מצטרף הוא פראייר? יכול להיות.
תעשה סקר לכמה מיושבי הממשלה יש יותר מנכס אחד.
זה אומנם נשמע קונספירטיבי, אבל יכול להיות שתגלה שיש ניגוד עניינים בין צורכי הציבור למצב הנכסים של היושבים בממשלה.
קורת גג היא צורך בסיסי בין אם זה חוזה שכירות ארוך טווח (כזה שהוא הוגן לשני הצדדים ומשרה יציבות לדייר) ובין אם זה קניית נכס מגורים.
כרגע, החלופה הראשונה לא קיימת (שכירות זה מערב פרוע בעיקר בשביל הדייר אבל גם לבעלים) והשנייה משעבדת אותך ל30 שנים(קשה לי עם זה).

ובמקביל תשאל את הציבור עד כמה משפיע מחדל הטיפול במשבר הדיור על ההצבעה שלו.
הבנקים יציבים, המקורבים מרוויחים ולפוליטיקאים אין שום סיבה לטפל במשבר הדיור.

לא נשמע קונספרטיבי בכלל, ואפילו הגיוני אם יוצאים רגע מחישובי האקסל, סייקל הנדל''ן, וכל ראיית המאקרו הנדלנית שגורמים לכולם לצעוק "בועה".
ישראל מתנהגת כמו, ובכן, ישראל. יש כאן יותר מידי בעלי אינטרסים, בין אם פוליטיקאים, מקורבים, או טייקונים, שמחזיקים בנדל''ן, והרבה ממנו.
אין למדינה כרגע שום רצון להוריד את מחירי הדיור.

הגזמת. אני בטוח שלפחות חצי מאלו שהתכוונו להצביע לסער יום אחרי שהקים מפלגה, החליטו על כך לאור תוכניתו המקיפה לפתרון בעיית הדיור.
זאת הבעיה, אנשים כאן מתעסקים בדברים לא רלוונטים אשר לא יתמששו לעולם אבל בוחרים להזניח דברים כמו דיור,חינוך ותרבות כאשר שמים את הפתק בקלפי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ עליה במחירי הביטוח לרכבים ישנים ללא מערכות בטיחות מתקדמות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 53
M מעבר לIRA, הסכנה שלא מדברים עליה שוק ההון 26
B אם קניתי דירה כרווק, מה המיסוי עליה כשאמכור אחרי חתונה? נדל"ן 4
M הייתכן שרק ל-28% ממשקי הבית החילוניים בישראל יש משכנתא, וההחזר ההמוצע עליה הוא רק 3,800 ש"ח? נדל"ן 11
I ביטוח רכב , עליה ממש גבוהה? צרכנות פיננסית 2
Y מכרתי דירה - יש לי עליה משכנתא עם תנאיים מצויינים - מה לעשות? נדל"ן 7
ה ירידות בסנופי, עליה בדולר שוק ההון 42
G אשתי עוסקת פטורה - אם רשות המיסים תגדיר אותי כסוחר בבורסה האם זה עלול להשפיע עליה? פוסטים מאיכות נמוכה 0
benjamin האם הקורונה מהווה את הירידה של השוק שכולם דיברו עליה לפני? שוק ההון 2
ת הצעת מחיר במוסך שכתוב עליה "זמני- פרופורמה" למה הכוונה? אוף טופיק 2
N אסטרטגיה לאחר עליה למכור את ההשקעה במניה שוק ההון 18
S החלטתי לפתוח תיק וירטואלי עם שיטה שחשבתי עליה ונראה מה יהיה עוד שנה שוק ההון 36
ImCarryGG עליה של אג"ח בעת ירידה של השוק הכללי שוק ההון 9
K עליה דרמטית בעלות הביטוחית לנכות ושארים בין שנת 2017 ו-2018 ועוד סוגיות על פנסיה צרכנות פיננסית 51
S שיטה שחשבתי עליה שמשלבת השעה פסיבית במדדים עולמיים עם מצבים של מינוף כשצריך שוק ההון 76
Brightside כספי לא הומר לדולרים כפי שביקשתי ואיבדתי עליה של השוק - מה עושים שוק ההון 16
L עליה של דמי ניהול קרן שוק ההון 27
yossik מחירי תרופות מירשם - עליה זוחלת ומתמדת במחיר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
F מה קורה אם מניידים קרן השתלמות בזמן שיש הלוואה עליה? צרכנות פיננסית 30
כימאי עדכני - iShare עושה עליה (או שזה רק עניין שיווקי?) שוק ההון 22
ל מתי ירידה/עליה הופכת לצלילה/זינוק? אוף טופיק 18
yossik העלאות סמויות במחירי הפיתות צרכנות פיננסית 62
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
T לגבי מד מדלן במחירי הדיור נדל"ן 3
מ למה דוקא עכשיו יש זינוק במחירי השכירות? נדל"ן 20
ג האם שוק ההון מתמחר בוודאות ירידה במחירי הדיור? נדל"ן 38
ג תרחישים לעליה חדה (14%) במחירי הדיור, ולאינפלציה מתפרצת אוף טופיק 9
ג זינוקים במחירי אופציות בשלבי פתיחה עם שקלים בודדים שוק ההון 2
unrealx בנק ישראל מזהיר על מקריסה במחירי האג"ח שוק ההון 3
CarpeDiem הגנה מירידה במחירי הדיור באמצעות משכנתא בריבית קבועה? שוק ההון 10
ETL ירידה דרמטית בשער בליש"ט - הזדמנות לקניה במחירי רצפה? שוק ההון 3
M האינפלציה השנתית ירדה ל-2.6%, מחירי הדירות חזרו לעלות פוסטים מאיכות נמוכה 47
R ת"א נדל"ן לעומת מחירי הדירות נדל"ן 5
1 הפחתה משטח הדירות בפינוי-בינוי נדל"ן 0
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
A מה יקרה אם מחירי הדירות יקרסו? שוק ההון 44
M מדוע מחירי הדירות לא משוקלל במדד המחירים לצרכן ? נדל"ן 77
oferM סקר: האם הריבית העולה תוריד את מחירי הדירות מחוץ לאיזור הפריפריה ? פוסטים מאיכות נמוכה 7
B בעלי הדירות לא מעוניינים להשכיר לי אוף טופיק 166
I עד כמה תשואות האג"ח לטווח ארוך משפיעות על מחירי הדירות? שוק ההון 21
B תחנת רכבת מעלה את ערך הדירות באזור? נדל"ן 37
A שאלה למוכרי הדירות בקהל נדל"ן 4
מ עליית מחירי הדירות החדשות יותר לעומת דירות ישנות - תוכנית פעולה נדל"ן 23
כנשר האם הדירות בהגרלת מחיר למשתכן תמיד ללא היתר בניה? נדל"ן 15
S הצמדת חלק מההון למחירי הדירות בארץ שוק ההון 7
ד השלכות תוכנית המטרו על היצע הדירות והתחדשות עירונית נדל"ן 2
נ מאמינים לי שמחירי הדירות עולים ברמה מטורפת? פוסטים מאיכות נמוכה 20
א מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן? נדל"ן 1035
I כיצד ניתן להשקיע בשוק ההון ולהצמיד את תשואת ההשקעה למחירי הדירות? נדל"ן 2
א הצמדת כסף למחירי הדירות נדל"ן 10