• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סיפור הכניסה שלי להייטק (ואיך הכפלתי משכורת פי 5 בשנתיים)

איזה מזל שיש חברות כאלו
זה לא מזל, זה פשוט כלכלי. זה דווקא הגיוני מאוד שמסביב לתחום כזה - שלא צריך שום רישיון והשכלה פורמלית כדי לעסוק בו - יצמחו תעשיות של הכשרות וגיוסים.

זו פשוט מסקנה לוגית שיצוצו חברות שמוכנות להכשיר אנשים בחינם ושמתוך כל מחזור יקלטו אולי 20% ומהם החברות יעשו רווח.
ולמשל שלא אתה מחפש עבודה, אלא עבודה מחפשת אותך - אפילו אם אתה תפוס חזק כבר שנים. כל שנה הבונוסים של המגייסות עבור גיוסים מוצלחים רק הולכים ועולים והתחרות מחריפה.

היתה לאחרונה כתבה על הנושא בדהמארקר אני חושב.

חברות שמעניקות קורסי הכשרה ללא תשלום מסננות בעצמן את המועמדים, ומשימות למעלה מ 80%. זה הגיוני לגמרי, כי הן מתפרנסות מהקופון שהן גוזרות על העסקה בשנתיים הראשונות. אם הן משקיעות בתלמיד שלא מקבל עבודה הן מפסידות.

חברות שגובות שכר לימוד מהמשתתפים, משימות פחות מ 20%.

זה מה שהיה כתוב. מהזכרון.

אני אשמח לדעת מה שם תוכנית ההכשרה אם יש איזו דרך. (לא רואה שיש הודעות פרטיות בפורום) שוקלת להירשם למשהו כזה, בינתיים לומדת בקורסיםם חינמיים של עמותות.

אני אשמח לדעת מה שם תוכנית ההכשרה אם יש איזו דרך. (לא רואה שיש הודעות פרטיות בפורום) שוקלת להירשם למשהו כזה, בינתיים לומדת בקורסיםם חינמיים של עמותות.
היינו בסרט הזה לפני המשברים של 2000 ו 2008. קורסי הסבה לאקדמאים, קורסי תכנות בכל מקום ומשפחה שמחה וגדולה. בד"כ מגיע משבר אח"כ ומי שנפלט הם כל אלו שללא ארגז כלים חזק כמו נסיון משמעותי ו\או תואר.
זה כמובן לא אומר שאי אפשר להצליח ללא תואר וגם לא אומר שהמשבר מגיע מחר אבל שווה לחשוב קדימה בצורה מסודרת.

קורסים והכשרות יכולים להיות אחלה דבר כדי להבין אם יש לך חיבור לתחום. במידה וכן, תנסי להתחיל לימודים בתחום ובמקביל לחפש משרת סטודנט אפילו מההתחלה.

ב 2021 קנו לא מעט דירות בתל אביב מהחמוצים האלה :lol:
אם אתה מדבר על הנפקות הספאק למיניהן, אז בעיקר עשו איתם חמוצים. רובן הונפקו בשווי מטאורי, עלו אפילו יותר ובתקופה של כמה חודשים התרסקו 50%-90%.

ומכיוון שבדר״כ יש מנגנון שאוסר על עובדים למכור מניות בחצי שנה הראשונה לאחר ההנפקה, רב העובדים קנו עם המניות שלהם בעיקר חמוצים.

גילוי נאות - מומחה בתחום (קוראים לי הרי מלפפון חמוץ)

אם אתה מדבר על הנפקות הספאק למיניהן, אז בעיקר עשו איתם חמוצים. רובן הונפקו בשווי מטאורי, עלו אפילו יותר ובתקופה של כמה חודשים התרסקו 50%-90%.

ומכיוון שבדר״כ יש מנגנון שאוסר על עובדים למכור מניות בחצי שנה הראשונה לאחר ההנפקה, רב העובדים קנו עם המניות שלהם בעיקר חמוצים.

גילוי נאות - מומחה בתחום (קוראים לי הרי מלפפון חמוץ)
חברים שלי שקנו פנטהאוזים בדיזינגוף מהאופציות בפייבר לא מתרשמים מההודעה שלך:)

ואם להיות רציני - היו כתבות שהציגו מספרים של אופציות שמומשו ע"י עובדים. אם אני לא טועה, מדובר בכמה אלפים שמימשו במעל מליון דולר.

פייבר וויקס למשל הונפקו לפני 2021, ככה שהבלאקאאוט לא רלוונטי.

דרך אגב, לגבי הגילוי הנאות - רוצה להרחיב? יש לאנשים פה לא מעט שאלות לגבי אופציות, טוב לדעת שיש פה מומחה.

חברים שלי שקנו פנטהאוזים בדיזינגוף מהאופציות בפייבר לא מתרשמים מההודעה שלך
אז הם ידעו לצאת בזמן הנכון, כי גם המניה שלהם היא מניית חמוצים.

דרך אגב, לגבי הגילוי הנאות - רוצה להרחיב? יש לאנשים פה לא מעט שאלות לגבי אופציות, טוב לדעת שיש פה מומחה.
זו הייתה הלצה מוחלטת בגלל שם המשתמש שלי

ב 2021 קנו לא מעט דירות בתל אביב מהחמוצים האלה
שמח בשביל חברייך. ובכל זאת, אם היום אני צריך לחשב TC מתוך הצעת שכר של סטרטאפ, את רכיב אופציות אני לא מתמחר כפנטהאוס בתל אביב, אלא כחמוצים.

שמח בשביל חברייך. ובכל זאת, אם היום אני צריך לחשב TC מתוך הצעת שכר של סטרטאפ, את רכיב אופציות אני לא מתמחר כפנטהאוס בתל אביב, אלא כחמוצים.
אוקיי, זכותך. העולם קצת יותר מורכב כמובן.

לי יש היום אופציות ממספר מיזמים בהם לקחתי חלק.

חברה אחת לפני הנפקה, אז אפשר להשתמש ב 409A כדי להעריך את השווי. חברה שנייה במהלך סקנדרי, אז אפשר להשתמש בשווי הגיוס (וכמובן למכור). חברה שלישית היא חברת חלום, אז התמחור לא רלוונטי.

ב"ספרים" של משק הבית שלי שום דבר מזה לא מופיע, כי אני מעדיף להיות שמרן. אבל, לא טרוויאלי להזניח את זה לגמרי כשמקבלים החלטות.

בחברה אחת בה אני עדיין פעיל, כשמגייסים עובדים חדשים נותנים שתי הצעות, אחת עם שכר גבוה וכמעט בלי אופציות, ושנייה עם שכר נמוך יותר ועם הרבה אופציות. אני לא בטוח שכל חברות הסטרטאפ נוהגות כך, אבל זה קיים.

במצב כזה, באופן אישי וזה כנראה מאוד תלוי במצב של כל אחד (בפרט ברמת המיסוי הפירותי), בחברות בהן אני מבין טוב את המוצר אעדיף לקחת הרבה אופציות ושכר נמוך יותר. יש גם אמירה מאוד חזקה מול היזמים כשאתה אומר שאתה מאמין בחברה ומוכן לשים על זה את הזיטונים שלך.

מאוד אינדיבידואלי כמובן, לא המלצה.

אני חושב שזה מתחבר לשרשור על ״התאבדות״ על חברת סטרטאפ שנפתח לפני כמה ימים. קרא את התגובות, רב המגיבים די סקפטיים לגבי הצלחת חברות קטנות
קראתי, גם אני מכיר את הסטטיסטיקה.

במקרה של השרשור שציטטת, מדובר בעובד שצריך לצבור כמה שיותר ניסיון רלוונטי. שכר ואופציות הן שיקולים מסדר שני.

אולי אזקק את הטענות שלי.

1. נאמר פה שאין סיבה להתייחס לאופציות לא סחירות, אלא לתת להן שווי אפס. אני לא מסכים. אני לא טוען שאני יודע איך לכמת את השווי, זה הרי תלוי באהבת הסיכון של כל אחד ואחת. אני טוען רק שזאת טעות להתעלם מקיומן.

2. כתוצאה מהטענה הקודמת, ניתן להסיק שתגמול במזומן וללא אופציות תמיד עדיף. רון אמר שהוא מזניח את האופציות לחלוטין בחישוב TC. גם כאן אני לא מסכים. דוגמא 1: ברמת מיסוי גבוהה, אעדיף לקבל תגמול הוני גבוה יותר על חשבון הפירותי. דוגמא 2: כשארצה להראות שיש לי skin in the game, מה שבתקווה יוביל לקידום מהיר יותר ואחריות גדולה יותר, אעדיף תגמול הוני.

האם אנחנו חלוקים לגבי זה?

במקרה האישי שלי, שכנראה לא רלוונטי לרוב האנשים פה, אני מנסה ליצור סוג של VC ביתי על פני העשורים הקרובים. גם אם נסכים שרוב קרנות הון הסיכון מפסידות למדד,
1. אני לא משקיע כסף אלא זמן. אם הייתי מקבל שכר על הזמן הזה, הייתי מחזיר למדינה כמעט 50% ממנו.
2. אני מתמקד רק בחברות המפתחות טכנולוגיות בהן אני מומחה ולכן יכול להעריך את החדשנות טוב יותר מכל VC.
3. אני לא צריך לשלם דמי ניהול על שלל סוגיו כמו שהייתי משלם כמשקיע, מה שהופך את התשואה לגבוהה יותר.
4. העובדה שאני מראה skin in the game מול היזמים מסייעת לי במיקוח על גובה התגמול ההוני.
5. מבחינתי, הצלחה של חברה אחת תספק אותי (בעיקר תחושת הצלחה, אבל גם כלכלית) יותר מעוד כמה עשרות אלפי עד מאות אלפי שקלים ברוטו. גם אם התוחלת נמוכה יותר. בפאן הזה של החיים, אני מה שנקרא "אוהב סיכון".

קצת נישתי, אבל רציתי להסביר למה אמרתי שהמצב מורכב יותר מ
את רכיב אופציות אני לא מתמחר כפנטהאוס בתל אביב, אלא כחמוצים.
אחרת פשוט הנוסחא לחישוב TC טיפה שונה:
TC = שכר ברוטו + בונוסים + מענק חתימה + חמוצים

במקרה של השרשור שציטטת, מדובר בעובד שצריך לצבור כמה שיותר ניסיון רלוונטי. שכר ואופציות הן שיקולים מסדר שני
מסכים. ציטטתי רק כדי להסביר את הלך הרוח הכללי (שאני מסכים איתו). באופן כללי, מבין את טענותיך אבל לא מסכים איתן.

תאורטית, אני מסכים איתך שלא צריך להתעלם מכלום ואפשר לכמת (בדיוק כזה או אחר) כל דבר. אבל פרקטית, אני חושב שההשקעה כדי לבצע כזו הערכה לא שווה את הזמן שלי. מה גם שאני יודע שהערך יהיה נמוך מאוד, על כן אני מעדיף להעריך את זה ככלום. זה לא באמת קשור לאהבת סיכון.

כשארצה להראות שיש לי skin in the game, מה שבתקווה יוביל לקידום מהיר יותר ואחריות גדולה יותר, אעדיף תגמול הוני.
לא מסכים. בדר״כ אף אחד לא יודע מה התגמול שלך מעבר למחלקת משאבי אנוש.

אני לא משקיע כסף אלא זמן. אם הייתי מקבל שכר על הזמן הזה, הייתי מחזיר למדינה כמעט 50% ממנו
50% מהזמן של אדם שעובד בהייטק זה הרבה כסף. מה גם שאני מאני מעריך את האופציות ככמעט אפס, אז 50% לחלוטין גבוה יותר.

מבחינתי, הצלחה של חברה אחת תספק אותי (בעיקר תחושת הצלחה, אבל גם כלכלית) יותר מעוד כמה עשרות אלפי עד מאות אלפי שקלים ברוטו. גם אם התוחלת נמוכה יותר. בפאן הזה של החיים, אני מה שנקרא "אוהב סיכון".
זה הטיעון היחיד שאני יכול לקבל. אבל הוא לחלוטין אינדיבידואלי ולא רציונלי. אבל, לדעתי משתלם יותר לקחת את האופציה עם המזומן הגבוה ולהוציא כמה (עשרות) אלפי שקלי בקזינו כדי ״להוציא מהמערכת״ את הרצון לסכן כסף, מאשר לקבל אופציות.

לא מסכים. בדר״כ אף אחד לא יודע מה התגמול שלך מעבר למחלקת משאבי אנוש.
כשאתה מגיע לחברה קטנה כמומחה או מגיע ממש בעשירייה הראשונה, אתה מנהל שיחות ישירות מול היזמים (בדר"כ בשלב הזה אין פונקציה של HR עדיין בחברה). גם כנכנסתי לחברה גדולה יחסית אבל שאינה קורפורייט אמריקאי חלק מהשיחות על השכר היו מול המנהל הישיר, כך שכולם ידעו שאני בא כי אני מאמין בחברה.
50% מהזמן של אדם שעובד בהייטק זה הרבה כסף. מה גם שאני מאני מעריך את האופציות ככמעט אפס, אז 50% לחלוטין גבוה יותר.
התייחסתי למיסים בהקשר של השקעות. במקום להשקיע 50k במדד, אני יכול להשקיע 200k בחברה אחת. למה 200? כי ביקשתי שרוב התשלום יהיה הוני ולכן קיבלתי תמורה הונית גבוהה יותר (המרת חלק מהשכר באופציות), וגם בגלל שלא שילמתי מס מיגיעה אישית על הרכיב הזה (דחיית מס במסגרת סעיף 102).

במספרים - אני מנסה להכליל את הרעיון הזה ל 10 חברות. 2M באסטרטגיית VC במקום 500K בהשקעה במדד. ההשוואה בין שתי האסטרטגיות לא רלוונטית כי אחת בשווי של פי 4 מהשנייה. וכלל לא דיברתי על גיוון עדיין, הרי ההשקעות האישיות שלי במחקי מדד בלאו הכי.
זה הטיעון היחיד שאני יכול לקבל. אבל הוא לחלוטין אינדיבידואלי ולא רציונלי. אבל, לדעתי משתלם יותר לקחת את האופציה עם המזומן הגבוה ולהוציא כמה (עשרות) אלפי שקלי בקזינו כדי ״להוציא מהמערכת״ את הרצון לסכן כסף, מאשר לקבל אופציות.
כפי שאמרתי,
בפאן הזה של החיים, אני מה שנקרא "אוהב סיכון".
בשאר האספקטים בחיי אני פחדן, סולידי ופסימי. שונא הימורים. מעולם לא שיחקתי קלפים, מעולם לא דרכתי בקזינו.

כשאתה מגיע לחברה קטנה כמומחה או מגיע ממש בעשירייה הראשונה
מעניין, החוויה שלנו שונה יחסית. מהניסיון שלי מומחים מגיעים רק בשלבים מתקדמים יותר. בהתחלה חברות מחפשות ג׳נרליסטים. מעבר לכך, בשלבים האלו זה על אחת כמה וכמה יותר קשה להעריך את השווי העתידי של החברה.

התייחסתי למיסים בהקשר של השקעות
כן. הבנתי את כוונתך, מצטער על חוסר הבהירות בהודעתי. אני חד משמעית מעדיף 50 אלף נקי ביד (שאני יכול להשקיע במדד) מאשר 200 אלף באופציות של חברה קטנה שאולי בעתיד תונפק ואם הכוכבים יסתדרו בשורה אז אקבל משהו. כשאני יודע שהסטטיסטיקה מדברת על מעל 90% כשלונות, אז יחס של פי 4 זה כלום. אם היית מדבר על יחס של פי 100 אז הייתי שוקל לשנות את דעתי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י סיפור חיינו יומני מסע אישיים 51
איליה סיפור על משיכת רצף פיצויים או הדיסוננס בין האנשים במערכת למערכת עצמה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
נ אי שם במזרח אירופה - סיפור בדיוני בהמשכים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 24
S סיפור על מכירת בית נדל"ן 34
מ סיפור חיים יומני מסע אישיים 54
A התייעצות על סיפור הזוי שקרה לי שוק ההון 9
S סיפור תאורטי על אדם שהלך לאיבוד בים המידע שוק ההון 15
Rahash סיפור שמח שכמעט היה עצוב מאוד שוק ההון 4
Rahash סיפור על 3 אגורות שכמעט עלו לי 460 ש"ח צרכנות פיננסית 20
מ סיפור קטן ואופייני על 278.61 ש"ח צרכנות פיננסית 20
ב סיפור שאינו נגמר עם אי.בי.אי - הלמן אלדובי צרכנות פיננסית 9
amit סיפור מטורף על השקעה באופציות שוק ההון 3
ranv הפקדות לקהש רגילה וההעברת צבירה פעם ב ל ira או קניה חודשית (+סיפור ) צרכנות פיננסית 1
H סיפור העברת מניות ל Interactive Brokers צרכנות פיננסית 8
ה סיפור המסע של המתמיד יומני מסע אישיים 53
M אשמח לתגובות בנוגע לאפשרות ועיתוי הכניסה ל : Bloomberg US Corporate 1-5 Years PTF שוק ההון 0
Y אי בהירות בנוגע לתאריך הכניסה של קרנות כספיות לישראל שוק ההון 0
? אני רוצה לתזמן את השוק בזמן הכניסה אילו. לקנות סל מניות עכשיו? שוק ההון 57
M קבלה להייטק התפתחות אישית 11
L חסמי כניסה להייטק אוף טופיק 240
E הסבה להייטק לפני תום התואר התפתחות אישית 2
הפרופסור הסבה להייטק התפתחות אישית 1
ה הסבה להייטק התפתחות אישית 7
א מעבר להייטק- מה באמת קורה שם התפתחות אישית 49
T לוחמים להייטק התפתחות אישית 14
R מדעים להייטק, דעתכם התפתחות אישית 5
V אתרים ופורומים להייטק אוף טופיק 15
S לבנות אתרים או לבנות באתרים ? (או עוד פוסט הסבה להייטק ) התפתחות אישית 10