• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

נמאס להיות פראיר או למה אני מאוכזב מקרנות מחקות בארץ

רון כהן

משתמש רשום
דירוג
3
ראיתי לאחרונה שכבר קרן מחקה השלישית שאני מחזיק בה מעלה דמי ניהול כמעט פי 10 (0.03->0.28)

0.28% אולי לא כזה נורא יחסית ל 1%-3% שלוקחים קרנות נאמנות עם ניהול אקטיבי, אבל

1) עבור קרן אגחית למשל זה יכול להיות חלק ניכר מרווח ברוטו השנתי.

2) אין כמובן שום ערובה לזה שמנהל קרן בעד שבוע/חודש/שנה לא יחליט שוב לעלות דמי ניהול כאוות נפשו.

אין לי טענות למנהל קרן עצמו - הוא חברה מסחרית והוא רוצה לעשות רווחים, בדיוק כמו שאני רוצה לעשות רווחים מהשקעה בקרן שלו

כן יש לי בעיה עם זה שרשות המיסית קובלת אותי לאותו הקרן אחרי שצברתי בה רווחים. הרי אם אמכור עכשיו ואקנה קרן אחרת - אאבד כסף כבר עכשיו ולא למשל במועד סגירת תיק השקעות.

אני כבר תקוע עם כמה קרנות נאמנות אגחיות בניהול אקטיבי שלוקחות מעל 1% דמי נהיול אבל אני לא יכול למכור כי איזה חצי מהקרן נכון לעכשיו זה רווחים.

אמירות של בתי השקעות בסגנון «מתחייבים לא לעלות דמי ניהול עד סוף 2015» מגוחכות בעיניי ושוות ערך לאמירות «רוב המשקיעים בקרנות שלנו בינתיים לא צברו מספיק רווחים ובגלל זה יכולים לקום וללכת לקרן אחרת בלי להיפגע עי מס רווחי הון. בסוף 2015 שוב נבחן את הנושא»

בואו נקח לדוגמא מילקי או אפילו טלפון סלולרי ונניח שחנות מסויימת שתמיד קניתם בה מחליטה לעלות מחיר פי 10. מה תעשו? נכון, תלכו לקנות בחנות מעבר לכביש במחיר שפוי. ואם כל החנויות מתאמות מחיר? אז אפשר להזמין מחול באינטרנט..

זה נקרא שוק חופשי. לדעתי בעיקר קונים צריכים הגנה רגולטורית ממוכרים ורק אם מדובר במוצר צריכה בסיסי כמו למשל מים (הייתי מכניס לפה גם דיור, אבל זה דיון בכיוון קצת אחר :) ). במקרה של קרנות יש הגנה רגולטורית דווקא למוכרים (מנהלי קרנות) - ע»י מס רווחי הון שלא מאפשר למשקיע בקלות לעבור לקרן אחרת. תחשבו שאם פתאום הייתם קונים מילקי בחנות אחרת - הייתם נקנסים על אי שמירת לויאליות לחנות שבה אתם קונים מילקי בדרך כלל.

הייתי רוצה לראות חוק שיאפשר לי בתור משקיע שהעלו לו דמי ניהול בקרן X אפשרות קלה לעבור לקרן Y, בלי לשלם מס בזמן מעבר אלא להצמיד לקרן Y נכס וירטואלי «מס לשלם על קרן X» כאשר מס זה יינוכה בזמן פידיון קרן Y עי איחוד עם מס על קרן Y. או העברה של «איחוד» מס לשלם של X+Y ל קרן Z וכו›.

נכון לעכשיו אני מחזיק כמה קרנות מחקות עם אגח ממשלתי ישראלי ועוד כמה של מדדים מניות אמריקאיים בבורסה ישראלית וגם כמה ETF-ים של מדדי מניות כלל עולמיים בבורסה אמריקאית.

עם מדדי מניות המיגרציה די ברורה במקרה שלי, הכל הולך ל VTI+VXUS (מחזיק VXUS, לא ממליץ או מייעץ על כלום לאף אחד)

יש להם דמי ניהול ופיזור מצויינים.

חיסרון של 10$ מינימום לעסקה נפתר ע»י איזון תיק ורטיקאלי - כלומר כל הכסף של הפקדה רבעונית הולך לקניה של נייר ערך בודד שאפיק שלו חורג הכי חזק למטה ממדיניות השקעה.

קטע של מס עיזבון לדעתי לא כזה בעייתי מ 2 סיבות: אני לא מתכנן למות בזמן הקרוב, וגם הניירית ערך אצל ברוקר ישראלי סוג של רשומים עליו ככה שדוד סאם לא ממש מכיר אותי. דרך אגב, אם הייתי משקיע עם ברוקר אמריקאי כמו INDEPNDENT BROKERS (מחיר מינימום לקניה הכי אטרקטיבי) והניירות ערך כן היו רשומים על שמי בבורסה אמריקאית הייתי יותר מושפע ממס עיזבון. אבל אין לי כח להתחיל לדווח כל שנה לרשות המיסים (IB לא מדווח) ולכן אני לא עובר אליהם.

בנוסף, טיורטית מי מפריע ליורש שלי להיכנס עם יוזר שלי שניה אחרי שאני מת ולמכור את כל הג’אנק האמריקאי עם 25% מס?

חוץ מזה, אם אין היום בישראל מס עיזבון לא אומר שלא יהיה מחר (או כשתיק השקעות ישראלי שלכם יצבור רווחים). תחשבו למשל שפעם לא היה בישראל מס בורסה...

יש גם סיכון מטח בגלל שכל חלק מנייתי של תיק שלי הוא בדולרים. יש כמובן טיעונים בעד ונגד גידור. בשורה תחתונה - אני אחיה עם סיכון מטח זה ולא אגדר.

ואנגארד יכול לקרוס. - פחות סביר באופן כללי ובפרט פחות סביר מאשר בית השקעות ישראלי יקרוס. בכל מקרה נראה לי יש איזהושהי הגנה ל ETF-ים במקרה כזה.

ואנגארד יכול להיתקל ברגולציה עויינת ולהיאלץ לעלות דמי ניהול ממש. זה יכול להיות.. אבל אני לא מאמין שזה יקרה כי הם די בצד המשקיעים מבחינת מבנה הארגון.

חלק האגחי של התיק אני כן משאיר בישראל. צריך קצת חשיפה גם לשקל, לא? :)

אבל בהינתן טרנד של קרנות מחקות לעלות דמי נהול בזמן אחרון + זה שברוקר שלי התחיל לקחת עמלה על קניה מכירה של קרנות מחקות (קודם היה חינם) אני לא רואה סיבה שלא לעבור להשקיע באגח ממשלתי בצורה ישירה.

מה שכן, אין לי כח להתחיל להתעסק כבר עכשיו עם סולם אגח ריגורוזי של 5 שקליים + 5 צמודים. גם מבחינת התעסקות וגם עלויות קניה.

אני אקנה אגח 1 שקלי ו 1 צמוד. ובהמשך כשיהיה צורך לאזן לחיוב מרכיב האגחי - אקנה אגח עם תאריך פדיון רלוונטי כדי לנסות לשמר עם מחם קבוע של כל האגח בתיק.

רוב האנשים ממליצים על אגח 2-5 שנים, אבל ראיתי גם לא מעט המלצות שמעלים מחם לאגח המומלץ בצורה מתמדת ל 6 שנים ויותר.

אז אני אלך על מחם בסביבות 10 שנים (הכי ארוך שהוא לא 30) וזה קצת יירד בהדרגה כשמאסה הכללית של האגח בתיק «יזדקן». אני גם מזדקן, אז אמורים להוריד תנודתיות/מחם עם הגיל, לא? :)

לפני שאתם קוטלים אותי על מחם ארוך מדי - באתר הבורסה תשואה לפדיון הברוטו לאגח צמוד מתחילה להיות לא שלילית רק החל ממחם 6 שנים (בסביבות %0 לגליל 5903 נכון לזמן כתיבת פוסט זה)

מה דעתכם?

דעתי שקלעת בול בנושא המניות.
לגבי האג"חים אני חולק עליך. תפקיד האג"ח בעיני להוריד תנודתיות של התיק כולו - ולכן צריך לשאוף למח"מ יחסית נמוך. מח"מ קצר מאוד - ייתן תשואה עלובה בעיתות של ריבית נמוכה. מח"מ ארוך תנודתי מדי. לכן- הסביר בעיניי הוא מחמ בינוני. מה זה בינוני? בגדול ממה שראיתי וקראתי - בין 4-6 שנים בערך. בתקופות כאלה המח"מים מתקצרים בקרנות ממה ששמתי לב מטבע הדברים. קרנות של 2-5 נותנות כרגע מחמ של בערך 3.5 שנים- ככה שזה הכי קרוב להגדרה הזו. מח"מ 10 הוא בחירה רעה לדעתי כמרכיב דל הסיכון בתיק.

** לא ממליץ ולא מייעץ **

דרך (לא כל כך כיפית) להימנע מה"הסדר הכובל" שאתה מתאר הוא להמתין להזדמנות למכור את הקרן המחקה הסוררת בהפסד, כך שיווצר לך מגן מס שאותו תוכל להעביר לשנים הבאות או להשתמש בו לקיזוז רווחים בהווה. בכסף תוכל לקנות קרן זולה יותר. ככה אתה שומר את רשות המיסים מחוץ לסיפור ועדיין יכול לוודא שאתה משקיע בזול. הבעיה היא שהשוק עלול שלא לשתף איתך פעולה, ולהמשיך לטפס...

באופן עקרוני, ועם כמה שאני אובססיבית לגבי קיצוץ עלויות, זה לא סוף העולם אם השוק הפסיבי יתייצב על רמות מחירים של 0.2%-0.3%. זה מה שמשלמים על חלק גדול מהקרנות הבינלאומיות של בלקרוק (iShares), ספיידר (SPDR) ואפילו ואנגרד (VT לדוגמה גובה 0.18%). העניין של דמי ניהול 0% הוא לא בר-קיימא מבחינה עסקית וזה אמור להיות ברור.

חוץ מזה, אם אין היום בישראל מס עיזבון לא אומר שלא יהיה מחר
אם יהיה מס עיזבון בארץ הוא יהיה על סכום גבוה לתושב ישראל בדיוק כמו שבארה"ב, ההגבלה היא 5 מיליון דולר בעוד שלתושבי חוץ ההגבלה היא של 60,000$ בלבד. בארץ דיברו על הגבלה של 10 מיליון שקל. מאחל לך שזו תהיה הצרה שלך.

אף אחד לא מתכנן למות אבל המוות זו הפגישה היחידה שאינך יודע מתי היא תתקיים אבל בטוח תגיע אליה בזמן.

בקשר לאגחים, תלוי מה המטרה של האחזקה שלהם. אני לא מקבל את המושג ״הורדת תנודתיות״ - הרי כל זמן שלא מוכרים את התיק, מה איכפת לנו שיתנדנד? אם הייתי רוצה ״לסגור״ כסף ל-10 שנים באופן סולידי, ובטוח שלא אצטרך את הכסף קודם (להוצאות שונות או לרכישת מניות לאחר נפילה) - אז אג״ח ל-10 שנים הם רעיון מצויין. אם כבר, אז אג״ח צמוד, כי קצת קשה לחזות את האינפלציה לטווח כזה. בתום התקופה, אקבל מיתון של התנודתיות של המניות בזמן שבאמת אצטרך אותו, ולא באמצע כאשר אני לא צריך.

דעתי האישית, כמובן, לא המלצה.

אני לא מקבל את המושג ״הורדת תנודתיות״ - הרי כל זמן שלא מוכרים את התיק, מה איכפת לנו שיתנדנד?
אני חושב כי הסיבה העיקרית לכשל של אנשים זה תנודתיות חדה מדי שגורמת להם לברוח. ואולי יתרון נוסף זה קורלציה שלילית למניות. פרט לזה, אם אתה בטוח שאתה משקיע לטווח ארוך ולא תמכור בשום מצב, למה לא להחזיק מאה אחוז מניות?

אני מסכים בקשר לגורם הפסיכולוגי.

למה לא להחזיק 100 אחוז מניות? כי יכול להיות שתהיה נפילה לפני הזמן הסופי שבו אצטרך את התיק, נניח בעוד 10 שנים.

ככל שאני חושב על כך יותר, ה'פתרון' הכי טוב הוא הקמת עוסק פטור לכווולם והפרשת המקסימום לקה"ש, לך לאישתך ולחמתך (-:

למה לא להחזיק 100 אחוז מניות? כי יכול להיות שתהיה נפילה לפני הזמן הסופי שבו אצטרך את התיק, נניח בעוד 10 שנים.
קודם כל לא בטוח ש-10 שנים עונה לקריטריון של טווח ארוך במובן הזה. אבל הסיכון הזה שאתה מדבר עליו הוא בדיוק נגזרת של התנודתיות. גם אג"ח ארוך- אם בדיוק שנה לפני המשיכה יש עליית ריבית משמעותית- הפסדת הרבה כסף.

קודם כל לא בטוח ש-10 שנים עונה לקריטריון של טווח ארוך במובן הזה. אבל הסיכון הזה שאתה מדבר עליו הוא בדיוק נגזרת של התנודתיות. גם אג"ח ארוך- אם בדיוק שנה לפני המשיכה יש עליית ריבית משמעותית- הפסדת הרבה כסף.

אז זהו בדיוק: כתבתי שאם הטווח שלי הוא 10 שנים, אני יכול לקנות אג״ח ל-10 שנים. בתנאים האלו, אני יודע _בדיוק_ מה יהיה הערך בזמן שאצטרך אותו.

אז זהו בדיוק: כתבתי שאם הטווח שלי הוא 10 שנים, אני יכול לקנות אג״ח ל-10 שנים. בתנאים האלו, אני יודע _בדיוק_ מה יהיה הערך בזמן שאצטרך אותו.
זה נכון. מצד שני נראה לי שיש פה סתירה פנימית, תקן אותי אם אני טועה. אם אתה משקיע בטווח זמן כזה שיש חשש שהמניות לא יתנו במהלכו תשואה חיובית- יכול להיות שאתה צריך לשקול או להאריך את פרק הזמן הזה לכזה שכן יגדיל משמעותית את הסיכוי או לוותר על מניות. בעיקרון 10 שנים הוא גבולי במובן הזה, בייחוד אם מתחילים היום.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה נמאס לי מהבנק ה"גדול". המלצות? צרכנות פיננסית 6
ל לזוג צעיר נמאס מהאוטובוסים. מה הלאה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 63
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 8
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
ה איך להיות בעל רכב וגם מנימליסט ;) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
Z עוד סיבה לא להיות רשום כנשוי בישראל. אוף טופיק 41
נ האם להיות חבר מועדון? (צרכנות ברשתות) צרכנות פיננסית 27
א איך יכול להיות שאג"ח מדינה לא צמוד עם מח"מ גבוה נותן תשואה נמוכה\דומה למק"מ? שוק ההון 2
F ראיית חשבון מבלי להיות רואה חשבון פוסטים מאיכות נמוכה 5
ס האם ללמוד חשבונאות גם אם לא ארצה להיות רואה חשבון התפתחות אישית 3
D חברות :"בדק בית" של דירה ישנה, אך משופצת, האם מומלץ? ויש ריח רע של ביוב באחד החדרים, מה יכולה להיות הסיבה? נדל"ן 18
Z-Matrix ריבית של 4.2% עבור פקדון דולרי... איך זה יכול להיות? שוק ההון 54
ד הצעת מחיר ראשונה במכירת דירה נוטה להיות ההצעה הכי טובה? נדל"ן 10
נ מעוניין לעבור להיות יועץ עצמאי בתחום שלי, לפי פרוייקטים בתחום המומחיות שלי, התפתחות אישית 4
ז להיות פראייר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
T להיות אנג׳ל בישראל השקעות אלטרנטיביות 12
שם משתמש בעייתי האם נייר מחכה מדד יכול להיות "בועה"? שוק ההון 21
Y בנצ׳מרק של כמה בכלל אמור להיות לי בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
C האם יכול להיות שאינדיקטורים מסויימים אופיניים למניות מסוימות? שוק ההון 5
א איך אני נהיה מפתח טוב יותר ומעלה את הסיכויים שלי להיות מקודם? התפתחות אישית 6
E זו סיבה מספיקה להיות זכאי לפיצויים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Tsachi01 האם קופאית בסופר יכולה להיות סולידית? אוף טופיק 53
B האם אפשר להיות גם שכיר וגם עוסק פטור (במע"מ) שהוא גם עצמאי שאיינו עונה להגדרה בביטוח לאומי? מיסים 2
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
פ יכול להיות שכולנו משלמים מעל 70% מס על ההכנסה? מיסים 46
F IRA != חשבון פטור (או: עד כמה מסובך יכול להיות תיק הפנסיה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 70
oferM המשלוחים מאליקספרסס הפכו להיות איטיים. למי הפתרונים? אוף טופיק 11
א מסחר בASX עמלות. יכול להיות שבנק ירושלים עדיף? שוק ההון 6
P הפקדה לקרן השתלמות במעמד עצמאי, לשכיר שהפסיק להיות עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
mudale222 יכול להיות ארביטראז' מעניין על קמהדע שוק ההון 22
N כמה זמן יקח לקרן זרה זולה להיות משלמת יותר ממקומית יקרה יותר? שוק ההון 3
S להתפטר? או להיות מפוטר? התפתחות אישית 30
ל מתעתד להיות עצמאי אוף טופיק 1
ד לימודי משפטים כדי להיות עורך דין אוף טופיק 76
A האם קרנות פנסיה ברירת מחדל צפויות להיות עם גרעון אקטאורי שלילי משמעותי? צרכנות פיננסית 108
L להיות מורה בגילאי ה30 התפתחות אישית 17
ה בן 21- רוצה להיות חוקר. רק הייטקיסטים יכולים לשרוד במדינה? יומני מסע אישיים 143
א להיות שמחה עם מה שיש לי ולשאוף קדימה - איך עושים את זה? יומני מסע אישיים 25
א להיות ערפד בשוק ההון שוק ההון 17
J האם עדיף להשקיע בפוליסת חיסכון אם אני מעדיף להיות פחות מושקע רגשית? שוק ההון 23
ד להיות חייל סולידי יומני מסע אישיים 100
א חילוק ההשקעות - האם חייב להיות שווה בשווה? שוק ההון 7
ל שאלה- למה לא הלכתם להיות במגזר הציבורי? התפתחות אישית 8
D פירוט עובר ושב של הבנק (בינלאומי) הפך להיות מסובך ובלתי מובן צרכנות פיננסית 11
S רוצה להיות סגור על עצמי לגבי למי להצביע בבחירות אוף טופיק 80
ג יכול להיות שזה אף פעם לא משתלם לעבור בין קרנות? שוק ההון 12
סול קרן פנסיה- חייבת להיות מנייתית? צרכנות פיננסית 5
ס הולך להיות משעשע, אשמח ליעוץ אוף טופיק 61

נושאים דומים

Back
למעלה